Publiek bij uitwerking van Oom Wanja''door De Appel I I r.' CcicLe Somant Jasperina geloofwaardig als aangerande wreekster bioscopen Kinderdag verblijf stap dichterbij Vrouw en film met vier premières KUNST QaidóaQowiant ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 PAGINA 20 Marjo Postma wint de Prix de Rome IAMSTERDAM De Prix de .Rome - de belangrijkste aan moedigingsprijs in ons land jvoor aankomende kunstenaars - 'is dit jaar gewonnen door Marjo 'Postma uit Amsterdam. De ^Rijksacademie van Beeldende tKunsten in de hoofdstad, die de 'wedstrijd sinds 1870 organiseert, •heeft dit gisteren meegedeeld. •Postma ontvangt dinsdag 11 de- Icember in Amsterdam de gou- Iden medaille van de Prix de tRome. Ada de Koning, ook uit ;de hoofdstad, krijgt dan een zil veren medaille en Henk van Ider Spoel uit Dokkum een eer- ivolle vermelding. DEN BOSCH Vier premières voor ons land staan op het programma van Vrouw en Film en Film en Vrouw, het in ternationale festival van de stichting Filmclub 's-Hertogen- bosch en het Casino. Het wordt voor de vierde keer gehou den. Nu zijn op 7, 8 en 9 december in vier zalen dertig speel- fims en documentaires te zien. De nadruk ligt op werk van cineastes. De films die voor het eerst in ons land zijn te zien, zijn: Papir Fuglen van de Noorse Anja Breien, For Love or Money van de Australische Megan McMurchy, Anne Devlin van de Ierse Pat Murphy en Committed van de Amerikaan- sen Sheila McLaughlin en Lynne Tillman. De film van Breien kreeg onlangs de Silver Hugo op het Festival van Chicago. Het festival vertoont ook een aantal films en een videopro- duktie van en over vrouwen in niet-westerse culturen. Winnaar Kondrashin - Concours HIROKAMI LEIDT RADIO FILH. ORKEST Vooral zijn uitvoering met toen ook het Radio Filharmonisch Orkest van Richard Strauss „Till Eulenspiegel" in het Concertgebouw in Amsterdam maakte veel indruk. HILVERSUM De winnaar van het deze zo mer voor de eerste maal door de NOS georgani seerde Kirill Kondrashin Concours, de Japan ner Jun'ichi Hirokami zal vanavond tijdens een openbaar concert in de VARA-studio in Hilver sum zijn eerste van de reeks veertien gewon nen gastdirecties uitvoeren. Hij leidt dan het Radio Filharmonisch Orkest. Uitgevoerd zal worden de Ouverture „Karnaval" van Antonin Dvorak, het vioolconcert van Dvorak, uitge voerd door Kees Hiilsmann, concertmeester van het Radio Filharmonisch Orkest, en de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz. Hirokami werd in september op overtuigende wijze winnaar van het Eerste Internationale Kondrashin Concours voor jonge dirigenten, waarvoor zich zo'n kleine tweehonderd diri genten uit veertig landen hadden aangemeld. Hirokami (26) kreeg als winnaar van dit con cours veertien gehonoreerde gastdirecties aan geboden, te weten met vijf Nederlandse en ne gen buitenlandse orkesten. Volgend jaar sep tember zal Hirokami nog tweemaal het R.F.O. leiden. Voorts zal hij in Nederland nog als gast- dirigent optreden bij het Concertgebouw Or kest, het Residentie Orkest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Brabants Orkest. Het concert in de VARA-studio begint zaterdag om 20.00 uur. De TROS zal van het concert ra dio-opnamen maken, bestemd voor uitzending op een later tijdstip. DEN HAAG De Haagse toneelgroep De Appel 'geeft vrijdagavond 7 de cember een openbare re petitie van het toneelstuk van Anton Tsjechow *,Oom Wanja" in de regie 'van Erik Vos, met Carol -Xanssen als Oom Wanja. Voor het toneelbeeld is Niels iHamel met zeer eigen ideeën 'druk in de weer. De overige Jspelers zijn Sacha Bulthuis, ;Rein Edzard, Will van Kralin- jjen. Trudy Labij, Eric Schnei der, Mieke Verstraete en Wil lem Wagter. Voor vrienden Van De Appel is de openbare Repetitie kosteloos toeganke lijk, andere belangstellenden ■moeten vijf gulden betalen om "binnen te komen. De Appel: „Vrijwel niemand weet, wat er 'allemaal aan te pas komt, voor een toneelstuk rijp is voor pu blieke vertoning. De regisseur, degeen die verantwoordelijk is voor het toneelbeeld en ook de acteurs en actrices zelf, hebben .zo hun inbreng. Daardoor is de sfeer van een stuk bij elke groep weer anders; soms van opvatting, soms van toneel- 'beeld en meestal van beide". Om een deel te laten zien van wat er allemaal wordt gedaan, geroepen en geantwoord, ver schoven en verplaatst, biedt sDe Appel de geïnteresseerde met de openbare repetitie de gelegenheid hiervan kennis te nemen. Te meer, omdat het gaat over een stuk van Anton 'Tsjechow, een van de meestge- speelde toneelschrijvers, bo vendien uil een relatief be trekkelijk onbekende cultuur als de Russische. Belangstelling AI sinas de eerste keer dat er een openbare repetitie werd {gehouden, bleek er grote be- angstelling voor te bestaan. Repetitie-foto van Tsjechows „Oom Wanja", met Carol Linssen en Sacha Bulthuis. werd gerepeteerd aan Koning Lear, Victor of de Kinderen aan de macht, De Vrek en, aan het begin van het seizoen De Thuiskomst. Na afloop ontstonden elke keer weer naar aanleiding van het gerepeteerde levendige discussies tussen publiek, de regisseur en akteurs. Voor ak- teurs en regisseur een span nende toetssteen - het is im mers de eerste ontmoeting met de partner publiek - en voor het publiek is het een boeien de hoe De dichtbij Appel zich voorbereidt op stelling, om iets te er een werkklimaat, problemen van realisatie, keuzen die ge maakt moeten worden, achter gronden van waaruit rollen worden opgebouwd, een mise en scène ontstaat, een ruimte wordt bespeeld. Slaperig Niels Hamel, verantwoordelijk voor het toneelbeeld, over de ontwikkeling van de vier be drijven van Oom Wanja: „Ik denk dat het steeds dynami scher wordt. Het eerste bedrijf is voor mij heel, zoals ze dat in het Engels noemen, „laid back". Slaperig warm hangen die mensen om de tafel. Het is een open ruimte waarin Jele- na op de schommel het enige bewegen is, een soort pendu lum in een stille ruimte. Voor mij zou het daar doodstil moe ten zijn met alleen het tsjirpen varï de krekels. Verder enorm lange stiltes. In het volgende bedrijf is er de regen. Eigenlijk zou je altijd het ruisen, het druppen van de regen moeten horen, dat druppen. Met het licht hoop ik te bereiken dat het allemaal gecentreerd is. Allen komen bijelkaar om de stoel van de oude proferssor heen. In dit bedrijf zijn de in tieme scènes. Alles is naar bin nen gericht en in het derde bedrijf krijg je dan opeens de explosie. De stoelen zijn daar in een rechte lijn tegenover het publiek opgesteld. Eerlijk gezegds had ik konsekwent gezien meer gedacht- aan aan een ronde spiraalvormige op stelling van de stoelen, puur visueel denkend. In het vierde bedrijf is de cha os nog groter, de stoelen zijn bijelkaar gegooid. Ineens is weer de diagonaal zichtbaar uit het eerste bedrijf en er is weer een lege plek gekomen. Ik vind dat daar die stilte van het begin weer terug moet ko men, maar veel zwaarder, veel drukkender. Alsof ze ineens onder een wattendeken zit- Humor Ook de (soms cynische) humor van Tsjechow laat Hamel in tact: „Dat zit er bij Tsjechow duidelijk in. Scènes uit het landleven noemt hij Oom Wanja. Ik denk, dat dat heel cynisch bedoeld is. Tsjechow was zelf, denk ik, behoorlijk geëngageerd, was zich zeer be wust van wat er in die buiten wereld afspeelde. Dat bewijst ook wel de reis die hij naar Si berië heeft gemaakt. Hij zag mensen over wie hij schrijft bezig met hun beslommerin gen, hij zag hun kleinsteedse problematiek, terwijl op het zelfde moment er een enorme omwenteling voorbereid werd - hoewel hij zich daar mis schien maar nauwelijks van bewust was. Hij zag dat op een beetje cynisch lachende, toe kijkende manier. Er zijn heel veel cynische en gewoon lach wekkende aspecten bij Tsje chow". VEILING BU CHRISTIE'S AMSTERDAM Christie's in Amsterdam veilt op 4 december 136 schilderijen van meesters uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Twee dagen later, op 6 december, komen ceramiek, meubelen en kunstvoorwerpen uit Azië onder de hamer. Judaica (Joodse kunst) en juwelen worden op 11 december ter veiling aangebo den. De collectie Judaica bestaat uit zeventig kavels. Zilverlief hebbers kunnen op 12 december aan hun trekken komen wan neer 420 kavels worden aangeboden. 13 en 14 december staan in het teken van meubelen, klokken, sculpturen en varia. De laat ste veiling van dit jaar is gewijd aan schilderijen en tekeningen. Het unieke Surlgame is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eilanden, 3 boeién, 1 windpijl, 1 start/finish. ISsurfcards, 1 dobbelsteen en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakt in een handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: D kwartaal B automatisch per maand jaar Stuur het Surfgame naar: NAAM: ADRES: POSTCODE:PLAATS: 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Code [NZ Jjj Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Titel: Bij gebrek aan bewijs. Auteur Wijs. Regie: Jan Keja. Decor: Jaap Binnerts. Zaal: Stadsschouwburg, Haarlem. Herhaling: Landelijke tour- Cabaretière en musicalster Jasperina de Jong bracht in de loop der jaren al zoveel uren op het podium door, dat zij be hoefte voelde zichzelf ook als actrice te bewijzen, d.w.z. haar dramatische mogelijkheden af te tasten in een toneelstuk. Daarvoor had zij een passend spel nodig en daarop stuitte zij bij een bezoek aan New Vork. Gisteravond stond zij ermee in première in de Haarlemse Stadsschouwburg, „Extremi ties" van William Mastrosimo- ne, door Ivo de Wijs omgezet in de thrillertitel „Bij gebrek aan bewijs". Jasperina speelt daarin de rol van de vrouw, die onderhevig is geweest aan een vergaande poging tot ver krachting, maar naar buiten toe en tegenover de politie dit niet waar kan maken, omdat getuigen en andere bewijzen ontbreken. Zij verzamelt die zelf door de dader, een soort beestmens, in een staat te brengen waarin hij geen uit vluchten en verzinsels meer kan bedenken om zichzelf vrij te pleiten. Dat vergt van deze rol een grote geloofwaardigheid in het veruiterlijken van de ge moedstoestand, waaraan een vrouw in die situatie ten prooi is, terwijl zij tegelijk een krachtig karakter moet tonen, omdat zij de man in kwestie, een rol van Paul Gieske. per soonlijk op zijn schokkende daad aan wil spreken. Zij riep hiervoor de medewer king in van regisseur Jan Keja, vooral bekend als de man die de contouren van een houding zoekt in nuances van psychische erupties, trekjes die vooraf gaan, een voorbode vormen van wat gezegd en ge daan wordt, de diepere lagen van een "mens in een bepaalde toestand. Aan diens hand liet Jasperina zich voeren tussen uitersten, extremities, van weifelmoedige verslagenheid tot ferme doortastendheid. Zij slaagt er in de man te over meesteren en hem geboeid te deponeren achter het hek van haar open haard. Dan begint haar voor beide partijen ver nederende gevecht tegen de man die haar eerst tot in de pit van haar wezen omlaag haalde Jasperina de Jong en Paul Gieske in de verkrachtingsscène. door ronduit vunzige eisen te stellen. Die roepen ook een taalgebruik op, die men onge kuist moet noemen, ware het niet, dat hier een stuk realiteit zichtbaar wordt gemaakt waarvan het schennende ka rakter niet in fatsoenlijke taai is weer te geven. Men mag wat in zo'n overweldiging gebeurt walgelijk noemen, maar men kan onder de walgelijke waar heid van die werkelijkheid niet uit. Die benadering, deze speelwij ze moet wel het hele stuk door volgehouden worden. Op het gevaar af dat anders het slot te weinig aannemelijk wordt. Ze ker dit stuk moet naar een dergelijk einde toegedragen worden, waarin sprake is van twee slachtoffers, gezien al thans de geestelijke geslagen heid, waarin zowel de dader als het slachtoffer komen te verkeren. Het trauma wordt de vrouw niet alleen toegebracht door de ingreep van de dader in haar gevoel van eigenwaarde. Die wordt nog eens verscherpt door het feit, dat 2ij haar vriendinnen (Maija Lieuwen en Ellis v.d. Brink) niet kan overtuigen van het schandelij ke dat haar is overkomen. Er ontstaat tussen deze drie als het ware een juridisch steek spel over^de vraag of de ver krachter wel zo schuldig is als hij lijkt en of de vrouw in kwestie wel vrij-uit gaat. In al die overwegingen en stelling namen wisselen dader en slachtoffer strafmatig van plaats. Voor de vrouw om hels van te worden en tegelijk aan sporing het hoofd koel te hou den. Dat heen en weer geslin gerd worden tussen het geloof waardig zijn voor haar omge ving en tegelijk als wreekster tegenover de man moet in deze hoofdrol gelegd worden. Dat is Jasperina toevertrouwd, al zou zij met haar toch van nature al sterk aansprekende persoonlijkheid op sommige momenten best een pas terug hebben mogen doen, omdat dit anders ten koste gaat van de indruk van totale gekwetst heid die zij ook aan de dag moet leggen. Zowel de auteur als de verta ler zagen terecht in, dat bij die broeërige spanning op het to neel een tegenwicht gevonden moet worden in humor, al was het maar om de aandacht vast te houden. Die vonden zij in wat men vervreemdende hu mor zou kunnen noemen, het lachen om zaken die slechts terzijdes vormen in dit ver- TON OLIEMULLER Scylla verplettert Tempo Team LEIDEN Scylla sloot gister avond het seizoen af met de beste wedstrijd van dit seizoen. Paardesport Tineke Bar- tels-De Vries (Ned) heeft met Duco de dressuurprijs om de Grote Prijs van Zuidlaren ge wonnen. De Nederlander Emiel Hen- drix werd bij het concours hip- pique van Brussel derde in een internationale springrubriek. Het won met 6-1 van Tempo Team en stelde daarmee de vierde plaats veilig. De Leidse tafeltennissers kwamen dank zij de overwinning een punt voor op het Hazerswoudse Avanti, dat thans een degrada tiewedstrijd moet spelen tegen het als tweede geëindigde team van de eerste divisie. De wedstrijd werd gespeeld op het scherpst van de snede er vooral Patrick Swier was mei overwinningen op Radema^ kers en Winnubst zeer goed op dreef. Ook Anne Vlieg bleef twee keer overeind tegen Beh- rends en Rademakers, terwijl het enige tegenpunt voor reke ning kwam van Frits Kante been. In drie games ging hij ten onder tegen Winnubst. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende da gen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage DEN HAAG* BIJOU (Spui 27. tel. 463500): Love streams (16); 14.00, 20.00. BABYLON 1 (naast Centraal Station, tel. 471656): Amadeus (al); 14.00, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 19.15, 21.30. BABYLON 3: Under the vulcano (16); 14.00, 18.45, 13.15, 15.45, 18.45, 4.00. 18.45. 21.30. zo. (12); 14.30. 19.00. 21.15. harina, de naakte tsarina (18); 14.00, 18.45, 21.30. za. zo. wo. 18.45, 21.30. EURO CINEMA (Leyweg 910, tel. 667066): Ge broken spiegels (12); 456756): Under fire (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 2: Once upon a time in Ameri- ca(l2); 13.30, 19.30. METRO- POLE 3: Paris, Texas (16); 14.00, 20.30 METROPOLE 4: Top secret! (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00. 18.45, 21.30. METROPOLE 5: Purple rain (al); 14.00. 18.45, 21.30. zo. tel. 462400): „1984" (12); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 124130): Amadeus (al); 20.00. 123875): De schorpioen prikt raak (16); 14.30. 19.00, 21.15. zo. 14.15, 16.30, 19.00, 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Diamanten spetters (16); 14.30, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLING LIDO IV: Alice in Wonderland (al); za. zo. wo. 14.30. zo. ook 16.45. (16); vr. za. 23.30. 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 4: The karate kid (al); 13.45, 18.45, 01719-12800): Escape from the 5.00. ma. 21.15. dl. k (18); 12.15 tot 22.45. Startrek III (al); 14.00, 18.45, zaak Zonnebloem (al); 1.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, Blue thunder (12); d NACHTVOORSTELLINGEN CINEAC 1: The woman in red (16); za. 00.15. CINEAC 2: Cheeoh Chong: up in smoke ROCINEMA: Hey baby, hey (18); KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA: Knokken voor twee; za. wo. 14.00. CINEAC 3: Walt Disney's festival; za. wo. 14.00. zo. 13.15, 16.00. traat 6. tel. 01720-20800): Once upon a time in America (12); 4.45. 19.00, 21.15. wo. 14.45. ma. di. 19.00, 21.15. CITY THEATER II: The postman al- THEATER IV: Angel (16); C 14.45. 19.00, 21.15. za. KINDERVOORSTELLING CITY THEATER IV: De schele koning en de kraai (al); za. wo. VOORSCHOTEN GREENWAY THEATER (Schoolstraat 69. tel. 01717-4354/2566): Blazing WASSENAAR ASTRA (Lang- 21.00. (beh. di.) meisjes (18); za. 24.00. LEIDERDORP De stichting van een kinder dagverblijf is een stuk dichterbij gekomen in Leiderdorp. Tijdens de be grotingsbehandeling in de Leiderdorpse gemeente raad deelde wethouder mevrouw I.J. Gehner-El- lenberger (VVD) mee dat er een compromis is be reikt tussen de Stichting Kinderspeelzaal en de Werkgroep Kinderdag verblijf over samenwer king. Er zal waarschijnlijk een Stichting Kinderopvang Lei derdorp worden opgericht die wordt ondergebracht in loka len van de openbare kleuter school 't Startblok. Er zal dan sprake kunnen zijn van volle dige kinderopvang, in de vorm van een baby- en een peuter- groep, die jaarlijks ongeveer 160.000 gulden gaat kosten. Tegelijkertijd worden er be zuinigingen doorgevoerd, het- feen neerkomt op de ophef ing van één van de peuter speelzalen, waarbij de kinde ren over de andere peuter speelzalen worden verdeeld. Voor de overige zalen geldt overigens dat de vaste krach ten gehandhaafd kunnen blij ven. Het compromis voldoet aan een aantal eisen die vooraf aan de oprichting van een kin derdagverblijf in Leiderdorp waren gesteld, namelijk vol waardige kinderopvang voor kinderen van zes weken tot vier jaar, acceptabele kosten en een binding met de Stich ting Peuterspeelzaal. In de commissie welzijn zal het nieuwe voorstel ten aan zien van de kinderopvang worden besproken, waarna het spoedig in de gemeenteraad zal worden gebracht. De VVD- fractie stelde gisteravond ove rigens nog eens, dat het geld voor het kinderdagverblijf hoe dan ook binnen de begroting voor 1985 gevonden zal moe ten worden. Ten aanzien van de begroting werden gisteravond vier mo ties ingediend, waarvan er slechts eén werd aangenomen. Dat was een motie van het PPR-raadslid H. van der Zan- de waarin het decentralisatie beleid van de overheid wordt veroordeeld. Ten aanzien van het kunst grasveld voor hockeyvereni- ging Alecto werd gisteravond door meerdere partijen ge steld, dat het college eerst maar eens met een goed finan cieel verhaal moet komen. Pas dan zijn de verschillende frac ties bereid over een dergelijke voorziening te praten. Wet houder Gehner zegde dat toe. Een opmerkelijke suggestie werd gisteravond nog gedaan door het D'66-raadslid R.D. Stam, die voorstelde om de la gere scholen in Leiderdorp uit te rusten met microcomputers als leermiddel. Wethouder J. Bezemer stond sympathiek te genover dat voorstel, maar stelde dat het een investering op lange termijn zou worden, omdat de computers straks niet meer weg te denken zou den zijn en steeds tot vervan ging zou moeten worden over gegaan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20