fl|£eiclóc @oma/nt Verzekering tegen inbraak duurder Onmiversum Twee mijnwerkers beschuldigd van moord op taxichauffeur Lubbers: export kinderporno naar VS nauwelijks in te dammen BON IN VIER GROTE STEDEN Liefste Wensmensen in tuin van Engeland Geen sprake van heffing salaris ambtenaren Zaterdag 1 december 1984, 76e jaargang no. 23057 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND •j tehorende lol Sulholl Pere. Apolhekersdnk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112X0 AA. lel 071 122244. Voor abonnementen lel.071 -313677. Giro 10X03 Bank Amro-bank N V. Leiden, lacteur: I.J.Hallewas.Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand 1 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 163.07, jaar 1 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW) 10,59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Losse nummers f 1,00. Droog weer en perioden met zon. In de middag ongeveer 10 graden. Zuidoosten wind, ma tig aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig of hard. Mor gen zon op: 8.26 uur; onder 16.32 uur. Sehev. hoogw.: 10.37 en 22. 54 uur. Laag: 5.42 en Ambachtsschool voor olifanten Indonesië gaat twee olifantsscholen in het zuiden van Sumatra openen om ongeze glijke dieren die dorpen op stelten zetten en plattelanders onder de voet lopen, in het gareel te brengen. De ambachtsscho len zullen driejarige cursussen aan olifan ten van onder de 21 jaar gaan bieden. Er varen trainers uit Thailand en Birma gaan de olifanten het slepen van boomstammen voor de houtindustrie bijbrengen. Acht buitenlandse reeds getrainde olifanten zul len hun wilde Sumatraanse soortgenoten het goede voorbeeld geven. In het Suma traanse oerwoud leven circa 2000 wilde olifanten die de smaak van te velde staan de gewassen te pakken hebben gekregen en regelmatig overvallen doen. Regelmatig worden daarbij boeren onder de voet ge lopen. Mond-op-mond beademing redt katje UTRECHT Via mond- -op-mond beademing heeft de Utrechtse politie gister avond een kat het leven gered die kort tevoren be wusteloos uit een bran dend huis was gehaald. In de buitenlucht was het dier weer bijgekomen, maar wachtend op de komst van de dierenambu lance kreeg de kat het weer benauwd. Een poli tieman paste mond-op- -mond beademing toe. Zonder dat zou de kat ze ker zijn omgekomen. Herbezetting in onderwijs: 87,5 procent DEN HAAG Personeelsgevoeli- ge sectoren als ziekenhuizen, politie en bejaardenoorden mogen door ar beidstijdverkorting openvallende plaatsen voor 85 procent herbezet ten. Minister Deetman heeft voor het onderwijs zelfs 87,5 procent in de wacht kunnen slepen. Deetman eiste de afgelopen weken 100 pro cent herbezetting door wachtgel ders. De gemiddelde herbezetting door de overheid is 75 procent, zo is het kabinet gisteren overeengeko men. Voor de krijgsmacht geldt 80 procent. Verkoopster in paskamer vermoord ZAANDAM De politie van Zaanstad heeft nog geen spoor van de dader van de moord op de 21-jarige verkoopster Sandra van Raalten uit Zaandam, die gisteren in het middaguur door een klant dood werd aangetroffen in een paskamer. Het stoffelijk overschot was aan handen en voeten gebonden en de mond was dichtgesnoerd. De verkoop ster was sinds vrijdagmorgen tien uur, de gebruikelijke openingstijd van de boetiek waar zij werkte, als enig perso neelslid in de zaak. Er zijn geen aanwij zingen dat het meisje op een andere plaats is vermoord. In de boetiek wer den ook geen sporen van een worste ling aangetroffen. Vandaag is sectie verricht. Rietkerk moet in ABP-zaak getuigen ZWOLLE Minister Riet- cerk van Binnenlandse Zaken al binnenkort worden opge- oepen voor het voorlopig ge- uigenverhoor rond de AB- ^affaire dat in Zwolle wordt ;ehouden. Een verzoek daar- ae van de in Schotland wo- ende zakenman W. Meijer is oor de Zwolse rechter-com- lissaris, mr. J. Schunck, inge willigd. Ook de directeur-ge- eraal Vis van het ministerie al worden gehoord. De datum oor de verhoren is voorlopig epaald op 28 januari. Meijer 'il hiermee een schadeclaim nderbouwen tegen burge- leester Gruijters van Lely- iad, omdat deze hem ten on- ichte als „chanteur" zou heb- fen betiteld in zijn onder- ïeksrapport over onregelma- gheden bij het ABP. Onderzoek tiaar pakket vergelijking irriteert bonden (Van onze parlementaire edactie) 1EN HAAG Er komt als- rog een vergelijkend onder dek naar de arbeidsvoorwaar den in het bedrijfsleven en die bij de overheid. Minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) heeft alsnog een akkoord ge sloten met de werkgeversorga nisaties. Drie van de vier amb tenarenbonden hebben het ak koord en de manier waarop de minister heeft geopereerd ech ter al afgewezen. Alleen de middelbare en hogere ambte naren zijn Blij dat er alsnog zo'n onderzoek komt. Eind oktober nog leidde de weigerachtige houding van de werkgevers tot het faliekant mislukken van de pakketver gelijking en gaf de commissit die haar voorbereidde haar op dracht terug. Minister Riet kerk heeft toen achter de schermen flinke druk op de werkgevc uitgeoefend om hen alsnog tot medewerking te bewegen. Rietkerk heeft een gedegen vergelijking van ar beidsvoorwaarden in de mark tsector en bij de overheid no dig om zijn bezuinigingsbeleid te funderen. Uitgangspunt bij de vergelij king wordt het naast elkaar zetten van een beperkt aantal concrete functies die zich zo wel bij de overheid als in de marktsector voordoen, zoals chauffeurs, secretaresses, ac countants, e.d. Bij dat onder zoek zal sprake zijn van twee- richtingsverk ?er zodat de on derzoekers n deskundigen van het bedrijfsleven met el kaar van gedachten kunnen wisselen. Drie ambtenarencentrales zien niets in dit akkoord met de werkgevers. Volgens de CCOOP (CNV) heeft Rietkerk zich nu helemaal aan de werk gevers overgeleyerd. „Van een objectief onderzoek kan abso luut geen sprake zijn, nu slechts een beperkt aantal con crete overheidsfuncties ter vergelijking aan het bedrijsfle ven wordt aangeboden". De CNV-bond trekt zelfs de goede trouw van de bewindsman in twijfel nu hij het op een ak koordje met de werkgevers heeft gegooid. De ACOP is van mening dat uit een zo be perkt onderzoek als nu gehou den gaat worden, nooit alge meen geldende conclusies kunnen worden getrokken. (ADVERTENTIE) A.s. zondag 2 december TROS FORMULE I Disco Drive-in-Show met ERIK DE ZWART In het BLESSE PAARD Stompwijk. Aanvang 21.00 uur. DEN HAAG Geluids- en televisie-apparatuur zal in geval van inbraak in de vier grote steden slechts tot vijfduizend gulden verzekerd zijn. Voor geld en geldswaar dige papieren gaat een maximum van 1000,- gelden. Er komt een al gemeen eigen risico van 500,- en de premie wordt verhoogd met een opslag. De maatregelen gelden voor nieuwe ver zekeringen in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Zij zul len uiterlijk 1 juni 1985 ingaan. Een uitgebreid onderzoek heeft aangetoond dat het hoge aantal inbraken in de grote steden heeft geleid tot zeer slechte resultaten van de inboedelverzeke ringen. De verzekerings maatschappijen hebben al eerder maatregelen geno men met betrekking tot op het lichaam gedragen sie raden en diefstallen uit au to's. Voor verzekerden die bui ten de vier grote steden wonen wordt de mogelijk heid geopend vrijwillig een beperkte dekking overeen te komen waartegenover een korting op de bestaan de premie zal staan. Overi gens zal buiten de grote steden het basistartief niet worden verhoogd. In 1983 bedroeg, over het gehele land, het aantal in braken per honderd inwo ners twee. Voor de vier grote steden was dit ruim vijf. Globaal gesproken is het aantal inbraken in de grote steden bijna driemaal zo groot als het landelijk gemiddelde. Het gezelschap Liefste Wensenmensen voor de Hovercraft met een fotograferende Hans Schlenter. Zes aandragers van een Liefste Wens hebben een roerig en betoverend weekend doorgebracht in het graafschap Kent, de hogelijk aangeprezen tuin van Engeland. Drie echtpa-' ren schreven naar de 75-jarige Leidse Courant nee heb je en ja kun je krijgen. Ze kregen ja. Bij volmacht van een door de wol geverfde jury. Hoe je. via het aanboren van kanalen, mensen door en door gelukkig kunt maken, heeft verslaggever Ton Pieters opnieuw aan den lijve ondervon den. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale maakt hij dat duidelijk. Wie de eerste glucose- sensor uitvindt is zo mil jonair. Nageslacht van E.T. heeft Hollywood in zijn greep. Haags Omniversum: on wezenlijke avonturen in ruimte en tijd. Aartsbisschop Simonis: buitengewoon partijdig. SPD'er Peter Struck van Flick-commissie: „In Bonn re- feert het geld, niet de politiek. Die indruk moet weg", 'olen zoeken troost bij Popieluszko's graf. Verzoening lijkt verder dan ooit. Hoedt u voor de Belgische douanier. Hilbert van der Duim weer op de schaats. „Gouden be loften voor baan niets waard". GROTE OPSCHUDDING IN ENGELAND LONDEN Twee mijn werkers van 20 en 21 jaar oud, beiden afkomstig uit Wales, zijn formeel be schuldigd van moord op de 35-jarige taxichauffeur David Wilkie. Deze werd gistermorgen gedood toen hij de werkwillige mijn werker Williams naar de mijn van Merthyr Vale voerde. De daders lieten van een brug over de rijweg een blok beton van bijna 1 meter op de taxi vallen. Wilkie raakte beklemd. waarna de stuurloze wagen te gen een aarden wal reed. Wil- gedeerd. Politiemensen die het konvooi begeleidden, zetten onmiddellijk een klopjacht in en hielden de verdachten aan. De moord heeft gisteren grote opschudding veroorzaakt zo wel bij de regering als de op positie. Labour-leider Kinnock noemde de moord op de taxi chauffeur „een afschuwelijke tragedie". Premier Thatcher sprak gistermiddag in Parijs, na de ontmoeting met presi dent Mitterrand, haar afschuw uit over „deze berekende boos aardigheid". Volgens de pre mier wordt de mijnwerkers- staking alleen nog op gang ge houden door middel van „bru taal geweld en bandietenstre- ken". De verslagenheid in Zuid-Wa- les is groot. De stakende mijn werkers zeggen dat de daders hen grote morele schade heb ben berokkend. Met name sinds de werkgevers een cam pagne zijn begonnen om sta kers weer aan het werk te krijgen met een bonus als ex tra beloning, is het stakings- conflict gewelddadiger gewor- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De export van kinderporno van Nederland naar landen als de VS is nau welijks in te dammen, vooral niet als het om handelsstro men gaat. „We kunnen moei lijk elk pakje gaan openen, dat ons land verlaat", zo stelde premier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. De wet op het briefgeheim staat dit trouwens niet toe. Controle is wel mogelijk bij de invoer in de VS. Lubbers heeft aan 26 Ameri kaanse senatoren een brief ge schreven als antwoord op hun schrijven aan Lubbers en ko ningin Beatrix met het ver zoek de export van dit „obsce ne materiaal" naar de VS in te dammen. De premier heeft de senatoren laten weten dat de Nederlandse regering alles in het werk zal stellen om samen met de VS en andere landen de controle op zowel de ver vaardiging als de im- en ex port van kinderpornografie te verbeteren. Minister Korthals Altes van Justitie heeft enige weken ge leden over deze kwestie al overleg gehad met een groep Amerikaanse senatoren, onder leiding van William V. Roth. De minister heeft daarbij aan getekend dat de export van dit soort pornografie in de VS kennelijk voorziet in een be hoefte. Fiscus actief op sportvelden ROTTERDAM De Dienst Gemeente Belastingen in Rot terdam gaat middenstanders die met reclameborden op de Rotterdamse amateur-sport velden adverteren een belas tingaanslag sturen. Binnenkort kunnen middenstanders een rekening tegemoet zien, die 25,50 gulden per vierkante meter bord aan reclamebelas ting bedraagt. Het gaat om een zuiver gemeentelijke belas tingmaatregel, zoals bij voor beeld ook hondenbelasting en havenbelasting. De Neder landse Sportfederatie (NSF) is onaangenaam verrast door dit initiatief, omdat hierdoor de sport nog zwaarder wordt be last. Vakantie 1 Bel voor adverteren op deze speciale pagina: 070-190763. Grote bedrijven rond Kerst dicht DEN HAAG De meeste grote bedrijven in Nederland sluiten de poorten in de feest- dagenweek van 24 tot en met 31 december waarin de kerst dagen vallen. Rijksambtenaren hebben alleen vrij op de kerst dagen en nieuwjaarsdag. Ook DEN HAAG Er is in het den gedwongen. Dit zei pre- kabinet niets afgesproken over mier Lubbers gisteren ver- de financiering van extra aan- klaard naar aanleiding van vullingen op uitkeringen bij een krantebericht. waarin ziekte aan ambtenaren indien werd gemeld dat hiertoe een de overheid daartoe zou wor- heffing op de ambtenarensala rissen zou worden overwogen. In het akkoojd met de ambte naren is bepaald dat op het punt van de ziektewetuitke ringen het bedrijfsleven zal worden gevolgd. Verder is er nog niets afgesproken, aldus Lubbers. Mocht voor aanvul lingen op het ziektegeld van ambtenaren extra geld op tafel moeten komen, dan zal het ka binet zich op de consequenties moeten beraden. winkels zijn slechts op de kerstdagen en nieuwjaarsdag dicht. Hoewel de bedrijven zelf uitmaken of er wel of niet wordt gewerkt is het algemene beeld toch dat bij de grote be drijven het meeste personeel vrijaf heeft. Zestien Amerikaanse bedrijven willen vestiging bij Schiphol SCHIPHOL Zestien Ameri kaanse bedrijven zijn van plan hun distributiecentrum voor Europa in ons land te vestigen. De onderhandelingen met het merendeel van deze bedrijven zijn reeds in een eindstadium. Deze toestroom van Ameri kaanse bedrijven zal voor de luchthaven Schiphol een ster ke stijging van de luchtvrach ten betekenen en enkele tien tallen extra arbeidsplaatsen opleveren. Minister Smit- Kroes van verkeer en water staat heeft dit gistermiddag meegedeeld na haar komst uit Los Angeles. Van twee even eens Amerikaanse onderne mingen mag worden verwacht dat ze op korte termijn hun produktie-afdelingen in ons land vestigen. Eén van de be drijven is actief in de auto branche. De minister wilde geen nadere omschrijving ge ven, maar stelde wel dat het om een zeer grote onderne ming gaat. Alleen dit bedrijf al, zou Schiphol per week on geveer 60 ton luchtvracht meer bezorgen. Precies vijftig jaar nadat Den Haag in de Grote Marktstraat zijn (in 1976 door brand verwoeste) Planetarium kreeg wie heeft daar niet ooit een blik geworpen in het oneindige heelal? krijgt de Residentie nu een heel nieuwe attractie: Omiversum. Als in een ruimteschip kan men er reizen maken, waar men vijftig jaar geleden nog geen voorstelling van had. Om U er alvast een idee van te geven vandaag een pagina Onmiversum in Finale. De wekelijkse bijlage van de Leidse Courant de bant die op richzelf eigenlijk ook al niet anders dan een soort Onmiversum is. Da Leid» Coaiurf wil ik bed 14 dagen proberen. Grata en geheel mjblijvend ar an t. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1