Monsterachtige film-Kerstmis op komst Hoedt u voor de Belgische douanier Het nageslacht van E.T. heeft Hollywood in z'n greep GRENS WORDT STEEDS MEER EEN ECHTE BARRIÈRE BRUSSEL De man uit Veldho ven had een idee. Als ik hengels met lampjes ga verkopen kan er 's nachts gevist worden, verzon hij. Maar omdat hij in Nederland niet voldoende hengels en lampies kon kopen, vertrok hij op aanraden van zijn in Parijs wonende dochter naar de Franse hoofdstad en laadde daar zijn auto vol. Aan de grens bij Mons werd hij aangehouden en moest hij een borg betalen van 120.000 Belgi sche francs (rond 6.600), die hij niet had. Het kostte hem uiteinde lijk een maand om zijn verbeurd verklaarde auto en de hengels te rug te krijgen plus 40.100 francs (ongeveer 2.205) aan boete. In middels hadden de potentiële klan ten geen behoefte meer aan zijn hengels; een ander was hem voor geweest. Een middenstander uit Maastricht (68 jaar) besloot, net over de grens, in België te gaan wonen. Hij voerde keurig, zoals het moet, zijn auto ge lijk met zijn inboedel in. Tijdens de importformaliteiten, die enige we ken in beslag namen, reed hij zijn auto total loss. Maar toen hij een maal in België woonde, eisten de Belgische autoriteiten toch wegen belasting over een niet meer be staande auto. Inmiddels had hij een andere auto gekocht op naam van de zaak. Bij de grens werd hij be keurd, omdat hij geen werknemer is en toch in een auto van de zaak rijdt. Een overdreven grote boete werd zijn deel, maar wat nog erger was, hij werd elke dag bij de grens aangehouden en elke dag werd zijn wagen gecontroleerd. Nu rijdt hij dagelijks met de auto tot voor de grens en fietst vervolgens naar zijn Belgische huis. Dit zijn slechts twee voorbeelden uit een rits bijzondere belevenissen aan de grens, die de Nederlandse ambassade recentelijk ter ore kwam. Het is een feit dat in toene mende mate het verkeerslicht bij de grensovergangen van Eersel, Meer, Maasmecheïen en Eijsden op rood staat en dat Belgische doua niers met grote onverbiddelijkheid boetes uitdelen, die de waarde ver tegenwoordigen van tweemaal het btw-bedrag. Waarom is de Belgische douane plotseling veel strenger geworden? De minister van Financiën, Willy De Clercq, wuift alle klachten daarover vanuit Nederland lachend weg. „Het is gewoon een steek proef", zegt hij. „In feite is er niets bijzonders aan de hand, want de douane is gerechtigd om te eisen dat alles boven de 12.800 francs 740) wordt ingevoerd en dus aangegeven. Als de steekproef enig resultaat heeft, bekijken we of we ermee doorgaan". Willy De Clercq spreekt slechts de halve waarheid. Want die steekproeven zijn bijna zo oud als de autowegen. Twee jaar nadat de grote autowegen vanaf Breda, Eindhoven en Limburg de betere verbinding opleverden tus sen Nederland en België stelde men vast dat er veel misbruik ge maakt werd van de wet op de ac cijnzen. Men besloot dus al in 1974 enkele uren per dag het licht op rood te zetten om steekproeven te kunnen nemen. Wie even het rit me van de grenspost te pakken kreeg kon onbekommerd zijn goe deren België invoeren zonder lasti ge formulieren, urenlange wachttij den en sloten met geld te hoeven te betalen. Dat er nog steeds alleen maar spra ke is van vrij personenverkeer tus sen Nederland en België en niet van goederen houdt verband met het verschil in btw- percentages. In Nederland betaalt men naar gelang het artikel 0,5 of 19 procent btw, in België 6, 17, 19, 25 of zelfs 33 pro cent. Onder de laatste categorie valt alles wat met kijken of luiste ren te maken heeft. Vandaar dat menige TV, video of bandrecorder de grens passeert. Willy De Clercq zegt dus de halve waarheid, maar een hoge ambte naar van zijn ministerie is eerlijker. Hij bevestigt het gerucht dat de Ne derlandse ambassade kent, maar nooit officieel gehoord heeft: „Dou ane-beambten krijgen inderdaad premies. Vraag me niet hoeveel, maar ze krijgen een percentage van wat ze opsporen". Het is dus begrij pelijk dat ze aan het einde van het jaar hun inkomsten wat proberen op te vijzelen? Ja, vooral omdat aan het einde van het jaar er meer dure goederen de grens overgaan met het oog op Kerstmis en dank zij de extra uitkeringen, die employees aan het einde van het jaar te wach ten staan. Er is dus 'n ietsje meer geld, er wordt dus meer gekocht in Nederland, omdat op bijvoorbeeld een tv-toestel een verschil tussen 33 procent en 19 procent btw veel uitmaakt". Bovendien heeft de Dienst Opsporing van de douane sinds kort de opdracht om de in komsten te verhogen om daarmee de begroting aan het einde van het iaar kloppend te maken. De Neder lander mag dus meehelpen de Bel gische inkomsten te verhogen, want het is aan de grenzen opmer kelijk dat Nederlandse auto's eer der aan de kant gedwongen wor den dan Belgische. „Jazeker", aldus de zegsman van Financiën, „dat komt omdat in toenemende mate misbruik is geconstateerd. Neder landse transporteurs wachtten de nachtelijke uren af om zonder pro blemen door te kunnen rijden. Daar is nu een einde aan gemaakt. En het is waar dat de Opsporings dienst zich meer dan voordien pro beert waar te maken". De Unie, die Benelux heet, mag dan wel een mooie organisatie zijn, maar zij functioneert niet daar waar dat zou moeten. „Nee", vindt men op de Nederlandse ambassade, „en dat zit 'm in de btw-problema- tiek. Binnen de EG probeert men al lang tot een harmonisatie te ko men, maar dat wil niet erg lukken. De praktische uitvoering van wat in Benelux-verband is afgesproken is er dus nog niet. Er wordt meer naar de letter dan naar de geest van de wet gehandeld. We zullen op de volgende bijeenkomst van de Benelux op 12 december daarover praten." Inmiddels moet de Nederlander, die naar België reist en meer dan voor 740,- goederen in zijn auto vervoert langs het douanekantoor om de zaak aan te geven. Doet hij dat niet en wordt hij betrapt, mag hij rekenen op een boete van twee maal het btw-bedrag, in het ergste geval dus tweemaal 33 procent. Maar hij heeft dan wel de zeker heid dat hij meebetaalt om de Bel gische begroting kloppend te krij gen en om de douanier aan een ex tra inkomen te helpen. AAD JONGBLOED ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 AMSTERDAM De Ameri kaanse filmproducenten lijken een monsterverbond gesloten te hebben dat tijdens onze Kerstmis de Nederlandse biso- copen onveilig zal maken. Dat moet dan niet te letterlijk ge nomen worden, want het gaat voornamelijk om films die hu mor en horror hand in hand laten gaan: „Ghostbusters" en „Gremlins". Met de grote reis door fantasieland „Neveren- ding story" en de speelfilm- lange STER-spot voor het We- reldnatuurfonds „The golden seal" zijn het de fiims die rond de Kerst hier te zien zullen zijn. Vroeger gingen de kerst- films „uit" in de week vlak vóór 25 december. Tegen woordig krijgen de „Kerst- films" al in de eerste of twee- .-de week van de laatste maand c van het jaar hun première. r Filmverhuurders plegen hun kost- V baarste goed op te zouten voor een uitbreng tijdens de lucratieve Kerstdagen, respectievelijk in de kerstvakantie. In één geval gaat het werkelijk om een film waar de Kerst een hoofdrol in speelt, al ging die film in Amerika al in de zomer in première, „Gremlins". Die film staat in het teken van de nieuwe trend in filmland. Het is de golf van „loveable monsters", de golf niet-menselijke wezentjes die ontstaan zijn na het ongeëvenaarde succes van Steven Spielbergs „E.T.". Filmproducenten, Spielberg zelf, ze zijn door gaan denken in de trant van dat gekke buitenaardse wezentje en je kan ze dan ook de kinderen van E.T. noemen die straks het witte doek bevolken. De „Gremlin" is een schattig beestje, een kruising tussen een koala en de speelgoedbeer van onze kinderja ren. Maar ga er slordig mee om en je hebt de poppen aan het dansen. Poppen is dan nog zwak uitge- drukt, want als de Gremlin met water in contact komt vermenig- vuldigt hij zich via bollen die uit zijn vacht springen en uit die bol- len komt een uiterst kwaadaardig nakomelingsschap dat na twaalf i uur 's nachts absoluut geen voedsel u mag hebben, anders kent z'n vraat- zucht geen grenzen. Dat ene, lieve monstertje moet zich dan in de strijd werpen tegen duizenden van z'n eigen nageslacht, door acteur Hoyt Axton „E.T.'s met tanden" ge noemd. Ze vernietigen een Anton Pieck-achtig Amerikaanse stadje in Kerststemming, met als apotheose een bioscoop vol van die engerlin gen die vals „Hey ho, hey ho" uit „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen" - toevallig ook een film die nier met de Kerst terugkomt, in het Nederlands nagesynchroni seerd - zitten mee te gillen. Om op te eten „Gremlins" is gemaakt door regis seur Joe Dante, een beschermeling van Steven Spielberg, die goea naar de jonge meester geluisterd 'heeft. Het idee kreeg hij van Chris Columbus: „Toen ik nog op een zol der in Manhattan woonde, hoorde ik voor ik in slaap viel muizen over de vloer rennen. Ik sliep met m'n handen buitenboord en ik werd vaak wakker met de nachtmerrie dat ze aan m'n vingers zaten te knagen. Uit die tijd dateert m'n idee voor Gremlins". Of je „Grem lins" ondanks de humor een Kerstfilm moet noemen, kan je je afvragen. Een heel stadje gaat in vlammen op, er vallen doden, en van een stille nacht, laat staan een heilige nacht is niets meer over. De combinatie van humor en geweld van „Gremlins" aldus de ma kers zal beter begrepen worden door kinderen dan door ouderen. Voor wat Amerika betreft hebben ze gelijk gekregen. Spielberg, producent van de film, had verordonneerd dat er vóór de Zach Calligan als het jongetje Billy dat de Gremlin Gizmo van z'n vader krijgt. firemière geen foto's van de Grem- innetjs gepubliceerd mochten wor den. Dat verbod is inmiddels zo overtreden via uit Amerika ge kochte publicaties, dat hij het maar zo gelaten heeft. In de bioscooptrai ler (voorfilm) en in de foto's in de vitrines aldaar zijn ze alleen in sil houet te zien. Ik kan u verzekeren dat het oer-Gremlinnetje, dat de naam Gizmo draagt en ontworpen is door Chris Walas, om op te vre ten is. Alle Gremlins bij elkaar (ge maakt van latex materiaal) hebben 1,3 miljoen dollar gekost (E.T. al léén kostte 1,5 miljoen) en worden bestuurd via mensenhanden, kabels en radiosignalen. Van Gizmo vertelt ontwerper Walas zijn twaalf versies gemaakt. „Elke voor Links de lieve Gremlin, „om op te vreten rechts de duivelse nakomelingetjes. i andere expressie Spekspook perk man volgt het in „Ghostbusters' dat dé hit-film van dit jaar in Ame rika werd. Een stel maffelingen be gint een bureautje ter bestrijding van spoken. Nu wil het toeval dat zich net een Soemerische demon in een New Yorks appartement heeft genesteld en zijn wederopstanding daar brengt de meest waanzinnige verschijningen met zich mee. Tot en met een vrouw in de vorm van een flatgebouw. Het basisspook zelf, dat hier al enige tijd een be taalde plek op de voorpagina's van kranten heeft, is een wat klef ge schapen spekspook dat allerlei vor men aanneemt en bestreden wordt Een tocht door het land Fantasie in Hollwyood-stijl in Ende s ,Neverending story". De „Ghostbusters" op een rijtje: Bill Murray, Harold Ramis en Dan Ackroyd. met „ectoplasma-geweren" die ver dacht veel lijken op ordinaire in secticide-spuitbussen. „Ghostbus ters" is in Amerika zó'n succes dat Columbia Pictures, waar men nog nooit zo'n hit in handen had, heeft besloten de film in augustus '85 op nieuw in roulatie te brengen. En te begeleiden met een reclame-cam pagne, even groot als de originele. première ging Oneindig verhaal In die sfeer van fantasie, van weg- uit-de-werkelijkheid is inmiddels ook Michael Ende's boek „Die Unendliche Geschichte" belandt. Ende's bestseller (in Nederland in '83 een Zilveren Griffel, Sijthoff Amsterdam gaf het uit, prijs 29,95) is het verhaal van het jon getje Bastiaan uit een één-ouder gezin dat zich niet zo best in de werkelijkheid kan handhaven en al lezend in „Het oneindige ver haal" vlucht naar het land Fantasië waar hij een heldenrol kan spelen. Ende gebruikt opmerkelijke vond sten. Zo merk je als lezer dat het boek dat jij leest hetzelfde boek is dat Bastiaan in handen heeft. Re gisseur Wolfgang Petersen („Das Boot") maakte zijn filmversie van Ende's boek op Amerikaanse leest met Amerikaanse „special effect"- En daar schuilt de kneep. Wat Ende bedoelde als een poëti sche vlucht in de fantasie, kreeg opeens zeer grijpbare handen en voeten en werd opgeblazen tot in het kwadraat. Horror-elementen namen het over, geölied spelende Amerikaanse kinderacteurtjes wer den gebruikt, en Ende kon niet an ders roepen dan dat de film „een artistiek verraad" was, „een gigan tisch melodrama van kitsch, com mercie, pulp en plastic". De men sen die de film maakten, haalden hun schouders op. Hun investering bedroeg 24 miljoen dollar en de film versloeg in Duitsland zelf „E.T.". In de eerste week van ver toning kwamen er al een miljoen kijkers. Regisseur Wolfgang Peter sen wil Ende best een beetje gelijk geven, maar vindt verder „dat Duitse schriivers zich al gauw be schouwen als de erfgenamen van Goethe en Schiller. Met filmmen sen werken is voor hun een pact met de duivel sluiten". Zijn gno men en heksen doen het prima tus sen de Gremlins, en de geesten van Hollywood. E.T. kan naar huis bel len dat ze op aarde van hem ge leerd hebben. Een film als „The golden seal" valt 9eestenbestriiders ,™"e dr'etal I" ..Ghostbusters". V0' ornaat met „Sneeuwwitje en de dwergen" (hoewel: wie had het daar over gnomen?) uit dat rijtje van Kerst films. Een film over een jongetje dat de „gouden zeehond" tegen z'n vader en andere jagers gaat be schermen. Er lijkt een gala-premiè re met Prins Bernhard en prinses Juliana (dit keer in die volgorde omdat het om Bernhard en zijn werk voor het Wereldnatuurfonds gaat) in aantocht. De film moet een eiland van ouderwetse rust worden in het Kerst-geweld. Want Kerst mis is voor de bioscoop gelijk aan kermis. TEToa?a£)?^|10a:sdhe'!?"^'ie -The golden ?eardVer<ledl9,i" met ft r_'r?uc meester --he.G^,|nXst^r'in9

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18