In Bonn regeert het geld, niet de politiek. Die indruk moet weg Nationale verzoening lijkt verder dan ooit POLEN ZOEKEN TROOST BIJ POPIELUSZKO'S GRAF BONN Alsof er een schake laar wordt omgedraaid, zo ab rupt komt het politieke bedrijf in Bonn vrijdagsmiddags tot stilstand. Massaal keren de volksvertegenwoordigers in het weekeinde de weinig spectaculaire hoofdstad de rug toe om zich thuis in Beieren of Sleeswijk-Holstein te koeste ren in de nestwarmte van de eigen kieskring. Maar in deze weken zou menig parlementa riër het liefst stilletjes in Bonn blijven. Nooit immers na de oorlog hebben Westduitse politici van hun achter ban de wind zo van voren gekre gen. Waar ze ook komen in de Bondsrepubliek worden ze met spot en scepsis onthaald. Het Flick-om- koopschandaal heeft de geloof waardigheid van de Duitse politiek een vernietigende klap toege bracht. „De mensen zijn ervan overtuigd geraakt dat in Bonn niet de politiek maar het grote geld re geert", zegt dr. Peter Struck, Bondsdaglid van de sociaal-demo cratische SPD. Struck is de afgevaardigde van de SPD in de speciale parlementaire commissie die het Flick-schandaal onderzoekt. Wat de Flick-commis- sie doet is vergelijkbaar met het werk van Sam Ervin's befaamde senaatscommissie die in de jaren zeventig het Amerikaanse Water- gate-schandaal ontrafelde. Struck heeft zijn werkkamer, net als de andere parlementariërs, in de „Lange Eugen", een hoog flatge bouw op de Rijnoever. Vanuit ka mer 1206 heeft Struck een schitte rend uitzicht op de Bondsdag, de kanselarij en het hele regerings kwartier. Hier, in het de macht, strooide Flick jarenlang met miljoenen Marken om politici aan zich te binden. Flick-manager Von Brauchitsch die altijd wel en kele welgevulde enveloppen bij zich had als hij naar Bonn toog, had een mooie term bedacht voor de goedgeefsheid van het concern: „Die Pflege der Bonner Land schaft", het verzorgen van het Bon ner landschap. Thuis in Düsseldorf noteerde hij nauwgezet met wie hij had gepraat en zijn boekhouder Diehl schreef keurig op wie er geld had ontvangen. Struck: „Von Brau chitsch heeft werkelijk geloofd dat hij mede de republiek regeerde. Hij schreef alles precies op om tegen over zijn baas Friedrich Karl Flick aan te tonen, dat hij op basis van je en jij met de groten van deze repu bliek verkeerde. Het is toch op zijn minst eigenaardig dat Kohl er in dertijd met Von Brauchitsch over sprak dat het jammer was dat Bar- zel niet president van het land kon worden en dat hij daarom maar voorzitter van de commissie Econo mische Zaken gemaakt moest wor den". Belastingontduiking Het Flick-schandaal heeft tal van aspecten. Voor het grote publiek is het allemaal een pot nat en valt er alles onder wat met omkoping van politici en met illegale steun van partijen te maken heeft. Toch is het goed de knoop nog eens te ontwar- Tal van grote en kleinere onderne mingen in de Bondsrepubliek, waaronder ook Flick, hebben ja renlang op illegale wijze de politie ke partijen gesteund. De partijen, met uitzondering van de Groenen, speelden daarbij onder een hoedje met de ondernemingen. Om te voorkomen dat de bedrijven over de giften belasting moesten betalen, incasseerden de partijen de bijdra gen via zogenaamde witwascentra les. In 1.800 gevallen zullen onder nemers en politici terecht moeten staan wegens belastingontduiking. De eerste manager is al veroor deeld: de Keulse farmaceutische ondernemer Maddaus kreeg een geldboete van 420.000 Mark. Tot drie keer toe hebben de regerings partijen al geprobeerd met een am nestie-wet de managers en politici van vervolging te vrijwaren. De eerste keer, onder de regering van bondskanselier Schmidt, liep die poging stuk op de tegenstand van de socialisten. Bij de tweede aan loop, dit vooijaar, gingen de libera len dwarsliggen. En deze week nog hebben de christen-democraten een subtiel achterdeur-plannetje gelan ceerd. Maar evenals de vorige ke ren ziet het er ook ditmaal niet naar uit dat zij een meerderheid in het parlement zullen krijgen. De eigenlijke Flick-affaire heeft betrekking op de belastingvrijstel ling van 850 miljoen die Flick in de wacht wist te slepen na de verkoop van een deel van zijn aandelen Daimler Benz voor meer dan twee miljard. De justitie is er van over tuigd, dat Flick-manager Von Brauchitsch die beslissing heeft be ïnvloed door tal van politici geld toe te stoppen. In dit verband moe ten de voormalige liberale minis ters van Economische Zaken Hans Friderichs, nu topman van de Dresdner Bank, en Otto Graf Lambsdorff zich in de januari voor de rechter verantwoorden. Verder heeft de justitie vastgesteld dat Flick er een gewoonte van maakte politici die het concern welgezind waren jarenlang giften in contanten te geven. Tal van pro- mimenten, waaronder Kohl en Strauss, zouden grote bedragen hebben ontvangen. Zij zijn echter niet strafbaar omdat zij, in tegen stelling tot Friderichs en Lambs dorff, in die tijd niet als politieke ambtsdragers met Flick van doen hadden. Bovendien beweren de po litici alle giften afgedragen te heb ben aan de partijkassen. Bij de pen ningmeesters is dat echter niet meer na te gaan omdat die in een keer gretig gebruik zijn gaan ma ken van de wettelijke mogelijkheid stukken te vernietigen die ouder zijn dan vijf jaar. Niettemin hebben deze Flick-praktijken toch nog een politicus het hoofd gekost. Rainer Barzel moest aftreden als Bonds dagpresident omdat er een storm van verontwaardiging opstak toen bekend werd dat hij via een Frank furter advocatenkantoor 1,7 mil joen van Flick had gekregen. Schandaal De Flick-commissie uit de Bonds dag heeft tot taak te onderzoeken hoe het indertijd tot de belasting vrijstelling kon komen. De andere aspecten van het schandaal beho ren niet tot de opdracht. Toch is de slaagd zijn werkgebied uit te brei den. Hoewel zijn zaak niets met de belastingvrijstelling van doen had, stond Barzel er op door de commis sie gehoord te worden. Nu staat de commissie voor de moeilijke keus of de resterende dossiers van Flick die nog bij de justitie liggen, opgevraagd zullen worden. In Bonn wordt gemompeld dat er notities van Von Brauchitsch bij zitten, waarin hij van alles uit de persoonlijke en intieme levens sfeer van vooraanstaande politici heeft vastgelegd. Behalve met zijn geld zou Flick ook daarmee de po litici in de hand gehad hebben. Otto Schily, vertegenwoordiger van de Groenen in de commissie, wil de dossiers opvragen, maar hij kan dat alleen als de SPD meedoet. Ook de oppositionele minderheid in de commissie kan stukken op vragen, maar alleen als er één front wordt gemaakt. Struck voelt er echter niets voor de mogelijk ex plosieve dossiers op te eisen. „Er gaan geruchten dat er affaires met vrouwen in staan, abortussen. Als we die actes opvragen moeten we ze ook behandelen en dat lijkt me een beetje moeilijk. Wij hebben de justitie gevraagd ons alles te geven wat betrekking heeft op de belas tingvrijstelling en ik ga er van uit dat dat gebeurd is", aldus het SPD-commissie-lid. Struck looft de eendrachtige wijze waarop de commissie, onder voor zitterschap van de CDU'er Lang- ner, in het begin is opgetreden. „Alle leden waren het er over eens dat alle smeerlapperijen boven wa ter moesten komen. Niemand in de commissie probeerde eigen partij genoten te beschermen. Bij het ver hoor van bondskanselier Kohl ver anderde dat. Langner stelde Kohl nauwelijks vragen en de kanselier kreeg gelegenheid uiterst uitvoerig te antwoorden. Ik had de indruk dat Langner met Kohl pingpong speelde. Kohl was uitstekend voor bereid". Over het opvragen van verdere dossiers mag Struck met de Groe nen van mening verschillen, beide oppositiepartijen zijn het er over eens dat Kohl opnieuw voor de commissie moet verschijnen. Zij hebben nog tal van vragen. Omdat Kohl en Von Brauchitsch elkaar op een aantal punten hebben tegenge sproken, willen Groenen en SPD Lering Otto Schily, vertegenwoordiger van de Groenen in de Flick-commissie, wil ook de dossiers met intieme, persoonlijke gegevens over vooraanstande politici op tafel hebben, maar heeft daarbij de hulp van de tegenstribbe lende SPD nodig. volledige openbaarheid van alle in komsten nodig om het vertrouwen in de politiek terug te krijgen. De indruk dat in Bonn niet de politiek maar het grote geld regeert, moet weg. Een parlementslid hoort onaf hankelijk te zijn en als hij dat in derdaad is hoeft hij ook niet bang te zijn al zijn inkomsten te mel den". Maar dat er nog een lange weg te gaan is, bewijst Struck's christen democratische collega Reinhold Kreile. Tot op de dag van vandaag is parlementariër Kreile voorzitter van de Raad van Commissarissen van het Flick-concern. Voor een „vergoeding" die in 1979 ongeveer 180.000 Mark bedroeg. GERARD KESSELS Zal het Flick-schandaal, net als in dertijd Watergate, uiteindelijk toch een reinigende werking hebben? Zullen er nieuwe, strengere, ge dragsregels voor politici uit voort vloeien? Er wordt momenteel he vig gediscussieerd over het publice ren van alle inkomsten van de volksvertegenwoordigers. Het ver zet daartegen binnen de gevestigde partijen is echter groot. De chris ten-democraten willen er niet aan beginnen en ook de SPD heeft het er moeilijk mee. Struck: „En toch is WARSCHAU Polen lijkt bij elk bezoek weer anders; een weerzien met het land is ook na slechts zes maanden vaak verrassend, soms teleur stellend, een enkele keer ver bijsterend. Ditmaal biedt het zo'n trieste aanblik, dat het gemakkelijk kan concurreren met de grijze najaarsmist. Als een eiland in de kilte ligt op het kerkhofje van de Stanislaus Kostka-parochie in de Warschause wijk Zoliborz een acht bij twintig meter groot tapijt van verse bloe men in de Poolse nationale kleuren rood en wit. Men moet raden waar ergens onder de bloemenzee het graf ligt waar naar dagelijks dui zenden, in de weekeinden tiendui zenden Polen uit het hele land weer nieuwe bloemen, kaarsen en graflichtjes komen brengen. Door gaans moeten ze zeker een uur, maar vaak langer langs het hek in de rij staan voordat zij de plavuis voor het bloemenbed kunnen be reiken waarop gebeiteld staat: „Priester Popieluszxo, patroon van Solidarnoéc, martelaar voor het va derland, vermoord door officieren van de binnenlandse veiligheids dienst en leden van de Communis tische Partij". En dan knielen ze neer en bidden en zingen: een ar beidersdelegatie van een textielfa- studenten van de Katholieke Uni versiteit van Lublin, een dorpspas toor met een hele schoolklas. „Vaste burcht" De moord op de 39-jarige kapelaan Jerzy Popieluszko is voor Polen niet alleen een verschrikkelijke schok geweest, maar ook hun leven schijnt er totaal door veranderd te zijn. De Stanislaus Kostka-kerk, waar de populaire priester geregeld zijn „missen voor het vaderland" opdroeg, is nu naast het Maria-oord Czestochowa het meest bezochte bedevaartsoord van het land. Nog steeds wordt de dodenwacht bij het Sraf betrokken: eerst door beelden- e kunstenaars en schrijvers, ver volgens door padvinders, nu door, brandweerlieden in uniform. Ker kelijke ordebewaarders zorgen er voor. dat de kerk en het kerkhof rondom een „vaste burcht" blijft, zoals de plek in de volksmond heet. Aan de binnenkant van de hekken hangen de sinds lang verboden spandoeken en plakkaten van Soli- aarnoéó in het karakteristieke rode handschrift. De militie, die vaak 's nachts de bloemenkruisen buiten het kerkhof komt verwijderen, laat de verboden waar binnen onge moeid. Voor de wachters bij het graf is in het parochiehuis en in de krypte van de kerk kantine-ruimte inge richt, waar ook de duizenden die van verre komen zich even mogen warmen en eventueel een goedko pe hap of slok kunnen gebruiken. De uitstraling van de dode priester reikt echter tot ver buiten de kerk hof-hekken, tot in menige huiska blijven graf van kapelaan Popie- mer waar ademloos geluisterd wordt naar de laatste preek die Jerzy Popieluszko in Torun heeft gehouden en die toevallig met een cassette-recorder is opgenomen. Polen zou Polen niet zijn indien er niet een levendige handel in „Po- pieluszko-bandjes" was ontstaan. Tijdens zijn leven preekte hij voor al voor de arbeiders van de War schause staalfabriek; nu hij dood is behoort het hele Poolse volk tot zijn gehoor. Zal de patroon van So- lidarnoéó de verboden vakbond kunnen doen herrijzen? Wakker geschud Powszechn y (Algemeen Week blad), een katholiek orgaan waar aan Karol Wojtyla tot hij voor goed naar Rome vertrok van begin af aan heeft meegewerkt, gelooft men niet in de wedergeboorte van Soli- darnoéó. Maciej Kozlowski: „Maar gaat is de heropleving de idealen van Solidarnoéé. De jemaakt. Na de afkondiging van de staat beleg in 1981, de gevangenneming van een groot deel van de leiding van Solidarnoéé, na de dood van acht mijnwerkers in Katowice, hebben we de moed verloren. De meesten van ons deden het beste wat ze konden doen en concen treerden zich op zichzelf. En gezien de jammerlijke economische situa tie waarin ons land verkeert, was daar ook alle reden voor. In poli tiek opzicht bestond er geen enkel perspectief. Maar nu heeft de moord op Jerzy Popieluszko ons wakker geschud". En zijn collega Marek Skwarnicki: „Het merkwaardige is dat er ook in de gedachtenwereld van het Poolse episcopaat een duidelijke wending is gekomen. Jerzy Popieluszko werd door de bisschoppen getole reerd. maar ze hadden ernstige be denkingen tegen de manier waarop De parochiekerk van de vermoorde kapelaan Is een van de drukst be zochte bedevaartsoorden gewor den. hij preekte en het was een publiek geheim dat men overwoog hem voor enkele jaren naar Rome te sturen, waar hij verder had kun nen studeren. Maar tijdens de be grafenisplechtigheid heeft primaat Glemp de boodschap van Popie luszko tot de zijne gemaakt. En wat gebeurt er nu? In nonderden, mis schien wel duizenden kerken in Polen worden er Popieluszko-pre- ken gehouden". In de Stanislaus Kostka-parochie wordt de traditie in elk geval voortgezet. Afgelopen zondag droeg pastoor Bogucki een „mis voor het vaderland" op, die door rond 25.000 mensen bezocht werd. Tevoren had hij de aanwezigen gevraagd tijdens de preek niet te applaudiseren. Het bleef inderdaad doodstil. De militie was overigens in geen velden of wegen te bekennen. Gehate man De toch al niet te overbruggen kloof tussen het Poolse volk, „wij", en de machthebbers, „zij", is nog breder en dieper geworden. Want ook al staat generaal Jaruzelski zelf voor de man van de straat boven verdenking, „zij" hebben „een van ons" vermoord. En zelfs goedwil lende Poolse communisten die hun kritiek op het regime niet onder stoelen of banken steken, vrezen dat degenen die tot de moord op kapelaan Popieluszko hebben aan gezet en die vermoedelijk in de hoogste partijregionen gezocht moeten worden onbekend zullen blijven. De meest verachte man van Polen is momenteel de minister van Voorlichting en tevens regerings woordvoerder Jerzy Urban, die on der het pseudoniem Jan Rem in enkele dagbladen een hetze heeft gevoerd tegen Jerzy Popieluszko. Zelfs in partijkringen acht men hem verantwoordelijk voor hel vergiftigde klimaat dat de moord op de kapelaan heeft mogelijk ge maakt. Trouwens, voordat Jerzy Popieluszko werd ontvoerd zijn er ook reeds andere geestelijken ge kidnapt en de dag nadat het stoffe lijk overschot van de vermoorde priester was gevonden, kreeg een dorpspastoor uit de buurt van War schau nog een anoniem telefoontje met het verzoek om naar een afge legen boerderij te komen. De man stuurde de kapelaan, die laat na middernacht met gekneusde ribben en een bloedend gezicht in de pas- torie teruggestrompeld kwam. Hij j had zijn aanvallers niet kunnen identificeren. In de plaats van Jerzy Popieluszko is inmiddels een nieuwe kapelaan benoemd die de zielzorg voor de ar beiders van de Warschause staalfa briek op zich zal nemen. Het is Sta- nislaw Malkowski. Ook hij is al het S mikpunt van Jan Rems venijnige campagne geworden. Malkowski's doen en laten zou slechts zijn inge geven door een bittere haat jegens het socialistische systeem. Een col lega in Warschau zegt: „Indien dat al waar zou zijn, zou Malkowski ge lijk hebben, want Urban maakt het Opnieuw beginnen? Primaat Glemp heeft afgi zondag opnieuw geëist dat de moord op Jerzy Popieluszko tot op de bodem wordt uitgezocht. De be trekkingen tussen kerk en staat zijn inmiddels door de bisschoppen bevroren en vlak voor zijn vertrek Rome heeft de primaat nog een demonstratieve ontmoeting ge had met Lech Walesa, die de afge lopen jaren niet meer als een se- gesprekspartner werd be schouwd. In kerkelijke kring gelooft men niet meer in de mogelijkheid van een nationale dialoog, laat staan een verzoening, althans zolang er aan beide zijden geen nieuwe ge zichten verschijnen. „Er is sinds 1980 te veel gebeurd, er zijn te har de woorden gezegd en de moord op kapelaan Popieluszko is nu weer een nieuwe barrière. Aan de kant team moeten komen. Jaruzelski zelf kan natuurlijk wel blijven; hij is min of meer een nationaal sym bool geworden. Maar mensen als Urban en vele anderen moeten van het toneel verdwijnen. Zij worden door het volk gehaat en niet ten onrechte. Maar ook het volk heeft nieuwe voormannen nodig. De lei ding van de voormalige vakbond Solidarnoéc vertegenwoordigt een voorbije periode, waarschijnlijk Lech Walesa ook". Sommige partijleden denken er precies zo over. „We moeten een nieuwe start maken, aan beide kanten. Anders blijft de haat die er gezaaid is voortwoekeren en dan zullen er nog meer moorden vol gen". Degene die dat zegt gaat 's a- vonds laat, in storm en regen, mee naar het graf van Jerzy Popielusz ko. Met een gebaar dat het midden houdt tussen eerbied en bedrem- meling, neemt hij zijn hoed af. De dronken jongeman naast ons, die probeert te knielen, valt om. Mijn begeleider helpt hem overeind. Met houvast aan een bank die voor de bloemenzee staat, lukt het de jonge man een tweede keer wel op de knieën te komen. Met zijn gezicht op zijn gevouwen handen begint hij te snikken. Vertwijfeling in een tragische en bizarre Poolse wereld. LEO VAN VLIJMEN SPD'ER PETER STRUCK VAN FLICK-COMMISSIE; ■ff ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 SPD'erdr. Peter Struck van de Flick- commissie voelt er weinig voor andere aspecten van het Flick- schandaal dan de belasting vrijstelling onder de loep te nemen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16