ÊeidócSomcmt Drie echtparen hadden zich niets Liever willen Wensen [oppige hop Kortrijk kozen v r de Kanaalkust. ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 Als „vaste kern" van de achtste Liefste Wens-ronde van de 75-ja- rige Leidse Courant was daar al lereerst Lisette Scheffers uit Lei den. Zij schreef onder andere: „Ik zou, natuurlijk 't liefst samen met mijn man, één dag op een roman tisch landgoed of kasteel door willen brengen. Hoewel ik zelf bewust een eenvoudig leven leid zonder pracht en praal, kan ik in vervoering raken van de sfeer die er uitgaat van bijvoorbeeld een prachtig ingerichte kamer in oude stijl. Waar je buiten kunt wandelen in een prachtige tuin en genieten van de stilte om je heen. .Waar je 's avonds bij het haardvuur elkaar sprookjes voor leest of vertelt, om daarna in een hemelbed te gaan slapenMe één dag als een prinses voelen; dat is mijn „luchtkasteel". Lisette 's droom werd waar. Ze mocht manlief Ton meenemen en werd een ongesluierde maar dankbare „kasteelvrouwe". Mevrouw Mien van Tol-Hooger- vorst, Hoogmade, liet ons weten: „Wij als kleine zelfstandigen in het agrarische bedrijf die niet weten wat vakantie is, we heb ben zelfs geen vrij weekend, ook van de zondag moeten we een werkdag maken. Ik zou zo graag één vakantiedag willen hebben. Al 19 jaar zijn we getrouwd, maar nog geen dag samen weggeweest. Iedereen praat over vakantie, sommigen zijn zelfs over de grens gegaan. Dit moeten wij maar aan horen en kunnen er zelf niet van genieten. Dit zou een harte wens zijn: één dag vakantie, en het werk te kunnen laten rusten!". Toen Mien en haar man Cor de angst voor zee en storm met moeite hadden overwonnen, pak ten ook zij hun koffer en voegden zich in de kleine karavaan, op weg naar het onvoorstelbare ver schiet. Van Astrid Schlenter uit Voor schoten ontvingen wij een Liefste Wens in dichtvorm. Het ging niet om haar zelf, maar wat ze vroeg gold haar ouders, Hans Schlenter en Til Schlenter-Theunissen. Uit haar kwatrijnen bleek dat pa en moe „vrijwilligerswerk" verrich ten. Hans verzorgde „trouwtjes" in de kerk met zijn muziek (pla ten) als de organist er niet was; men was „in" voor een muziek- mis van Schlenter. Hans richtte zelfs een kinderkoor op en hij liep zo hart van stapel dat hij 't met een hartaanval moest beko pen. Til werkte overdag voor een auto en een nieuw fornuis, „maar voor de kinderen was ze altijd thuis". Hans bleef „vrijwilliger" in het Elisabethziekenhuis en kwam met klassieke muziek en jazz op de proppen: hij is nu al weer tien jaar bij de ziekenom roep 0.3.0, élke woensdagavond in touw, van 7 tot half 11. Stilzit ten kan Hans niet dat hebben wij van de L.C. drie dagen lang kunnen ondervinden maar bij dit alles spant het maken van fo to's en dia's toch wel de kroon. Dit slaat werkelijk alles. Een nor maal mens haalt rustig adem, Hans Schlenter geeft dia-avon den! Dochter Astrid vroeg voor haar ouders een reis naar Austra lië en een bezoek aan de broer van moeder. „Ze hebben voor mij al heel veel gedaan schreef ze. Ach, het werd geen Australië na tuurlijk. dat kon L.C.-bruintje niet trekken. Maar wat ze er voor in de plaats kregen zal nog gerui me tijd het onderwerp van ge sprek zijn in huize Schlenter. Zo gingen drie echtparen een on gedacht lang weekeinde tege moet, vergezeld van L.C. chef-re dacteur Wim Buijteweg, kosmo politische reisorganisator Han Reich (die in Den Haag en in Kent zijn twee thuizenheeft), fotograaf en prijzenjager Milan Konvalinka, en verslaggever Ton Pieters. koop van Han Reich, die acht jaar geleden in Bridge, een paar mijl van Canterbury, een leegstaande primary school kocht. Hij heeft die schitterend vergane toestand (zelf bewoont hij het huis van de voor malige headmaster) gerenoveerd tot een magnifiek onderkomen, waar sindsdien horden van vrien den en bekenden een onderkomen vinden; zeker rond Kerstmis. Je kunt, overigens in Broome Park ook suites kopen, en die luxueuze vestigingen hebben allemaal Kit- chener-achtige benamingen. Zo lo geerde, vorige week, een mister Appleby in de suite „Canterbury" Zaterdagmorgen scheen de zon stralend. Ontbijt met gebakken eie ren en worstjes. In de buurt van het fitness centre. Daarna ging het verder. Langs de cottages en kerk jes en kerkhoven van Kent. Kent u Kent? Nee? Nou, dan wordt het tijd dat u er eens heengaat; het is on voorstelbaar. Afgezien van de door gaande wegen die een weggebrui ker tot wanhoop kunnen brengen; vooral in het donker. Mien van Tol verzuchtte tijdens de rit: „Hemeltje lief man, moet je eens kijken. Het lijkt hier nog wel volop zomer!". Maar ook in Kent ritselen nu de berkeblaadjes als bronzen muntjes .naar beneden. Niettemin houdt een legioen van smetteloze heesters de wedloop met het seizoen vol. Leeds Castle Die zaterdag was Hans Schlenter al vroeg weer volop actief en de Van Tols sliepen uit. voor een keer, en kasteelvrouwe Lisette („In een vo rig leven heb ik ooit op een kasteel gewoond of ben ik kloosterlinge geweest") bereidde zich voor op de ontmoeting, later, met Leeds Cast- Ie, omtrent Maidstone. Ik noteerde, dat ooit Lord Conway, met een „wink of his eye" debiteerde: „Leeds Castle, Maidstone, Kent: The loveliest castle in the world". We hebben het geweten. En eerder bezong een aangeschoten, grijzende frequenteur van The White Horse in Chilham onder de aankondi ging van Chilham Christmas Ba zaar de schoonheid van Lisette Scheffers. In een plaatselijke tong val. Niemand van de Hollandse Liefste Wensgangers verstond er een woord van, maar iedereen vond het vertederend. Lisette Scheffer was inmiddels de kasteelvrouwe geworden. Zeker na het bezoek aan Canterbury, met het onbegrijpelijk schone stenen pronkstuk dat middeleeuwse Nor- mandische en later gotisch bou wende eilanders ons hebben nage laten: de eindeloos fraaie kathe draal. En toen kwam daar nog de installatie van Vrouwe Lisette. met wie fotograaf Milan volgaarne ge dichten had willen voorlezen en sprookjes vertellen. Op Leeds Cast- Ie, eens de versterkte woonstee van koningen met Henry VIII als de beroemdste en koninginnen, zag Lisette het rozerode kingsize he melbed van Catherina van Valois, weduwe van Henry V. De vorstin lag daar ooit op een matras met ve ren en twee stromatrassen, 's Avonds zaten we in Broome Park aan aan een voortreffelijk di ner. Niet geheel rustig, want er kon ook gedanst worden op de klanken van een driemans bandje. Kleine witte visjes die iets weg hadden van Franse frietjes, en eend die uit rustte temidden van schijfjes si naasappel; citroensoufflé met room om het af te maken. Zondagochtend het galgenontbijt. Nog eenmaal kijken naar de glooi ende grasmatten. De grazige wei den van Kent, Kents perfecte „groene golf". Elke Engelse gras vlakte in het parklandschap met z'n betoverende tinten droomt zich een golf-course te zijn. In bonte groene schakeringen liggen de wei den behaagziek tegen de golvende heuvels, keurig kortgehouden en „gerold" door regimenten schapen van alle lichtingen. Windstil. Een roodborst fladderde boven een tak van een onttakelde heester met iele pluimpjes; een vink dronk uit een dakgootje. De grijze Amerikaanse eekhoorns, die de roodbruine ras- genootjes nagenoeg geheel verdron gen hebben op de Britse eilanden, waren nog dartel tijdens hun speel- kwartiertje, en zwarte kraaien krasten „over the hills and far away" als dorpsomroepers de nieu we dag open. In m'n eentje liep ik de paar mlfl naar Patrixbourne, naar St. Mary s kerkje, 800 jaar oud. Vlat naast het huisje van Hans en Grietje, met mos op het dak Bijna te laat terug, want het gezelschap stond op ver trek. Elf mijl terug naar Dover, duikend van de heuvel zó op de ha ven af Gebrul van vier Rolls Roy- ce-motoren: de hovercraft „Prince of Wales". Daarmee zijn we niet meer omkijken, het is voorbij naar Calais terug gehotst. Rook en smook. Het Liefse Wens-kruit was bijna verschoten. In Poperinge met z'n drie gotische kerken en een rank stadhuis, even over de grens met België, dronken we een Hom mel, een Westvlaams bier, getapt door een madame die bij de vaste gasten van „Belfort, Vlaams Huis" zelf al getapt was. Die avond speel de, achter in een zaal, „Ie Dien" het stuk „Een verloren glimlach*"; goed voor een Grote Onderschei ding vanwege het Westvlaams To neel En we aten mals stoofvlees mét. Nog lekkerder dan eend Toen hebben we afscheid van elkaar ge nomen: drie auto's met Liefste Wensmensen boordevol herinne ringen gingen huns weegs Uit het gezicht, maar niet uit het hart, zul len we maar hopen. rijdagmorgen 23 november, half egen. Met een ochtendhumeur, ftemperd door de eerste koppen pllie, reden we in drie auto's weg »n het Leiderdorpse AC wegres- Jurant. We werden gegidst door de inousine van Han Reich, een van i verzorgd kort baardje voorziene tigeman van 49, maar al tiental- n jaren een professioneel Enge- ndvaarder bij uitnemendheid, et woei al hevig. Tanken bij de ens, even voor het Belgische eer, en daarna doorscheuren tot azareth aardig hoor: „Ik was iteren nog even in Nazareth", aar zo heten dat plaatsje en de leisterplaats, even voorbij Gent, i eenmaal en dan heb je Loch- iti ook al gehad. Koffie met rijste- ïai. Hans Schlenter, Limburger huisuit, schoot voor de eerste uit z'n slof: rijstevlaai! En hij uceerde tevens zijn eerste serie iter-kiekjes. Toen we zondaga- ind de 25e weer doodmoe thuis- amen had hij er honderden ge- 1: (020)je achtste editie van de Liefste jfens-actie van de nog steeds jarige ieidse Courant sloeg zes vliegen in klap. Drie mannen en hun ouwen maakten een turbulente rsteek naar Albion, deelden .'rvolgens in de geneugten van ■n oer-Britse sfeer op een Golf ind. In^hd Country Club, sliepen in een ce „villa" met begeleidende mu- :k van een drievoudige nimmer itende fontein, verwerkten de jnedal. idrukken van een van 's werelds roemdste en meest glorieuze ka- ledralen, winkelden in de middel- uwse setting waaruit Dickens .t, kracht en inspiratie heeft ge kt, zagen nog voor eind novem- ■.tr de zilveren en gouden, ja de pnte kerstsfeer zonder groen in (raten en etalages, tafelden in [ibs, raakten bijkans verslingerd E Engels bier zonder kraag, di- rden in het exorbitante buiten Lord Kitchener of Khartoum, borden de schoten van de jagers- ian, veelvoudig teruggekaatst, ronken een vingerhoedje liquor ij een kaarsje toen de storm de jektriciteitsvoorziening had ge- yaakt en onklaar gemaakt, en [achtten op het huisspook dat het et afweten. Nou ja, ze hadden het pperbest naar de zin, in het graaf- Ihappelijke Kent. „Onvoorstel- ?ar", zei Hans Schlenter wel tien eer. En hij kon geen hap naar Innen krijgen zonder zijn kostbare >to-apparatuur in stelling te heb- ^n gebracht. Laat ik het nog maar ïns resumeren, voor de geïnteres- jerde lezer en voor de gschied- 'Ihrijving van een 75-jarige krant. stotelijk van kleur als de lage duin- tjes die Calais (een soort uit de hand gelopen Katwijk) moeten zien te beschermen. Exact op tijd (kwart voor 2) vertrok de M.V.(Motor Ves sel) „Herald of free enterprise" zeg maar de Heraut van de vrije onderneming van gespierde re derij Townsend Thoresen voor een onderneming die zowat iedereen als een hachelijke zag. Het schip stampte en draafde door langs de Franse kust, en je dacht: die gaat weer terug, want zo kun je niet doorgaan. Over de voorplecht spat ten de zwiepers ter waarde van eengezinswoningen op en rolden ontploffend tegen de versterkte ra men. Ontreddering In mijn ellende noteerde ik nog, dat deze Herald in betere dagen (10 juli '80) het veerpont-record van Dover naar Calais, dwars door het Kanaal heeft gebroken: in 52 minu ten, 53 seconden, van havenhoofd tot havenhoofd, met een gemiddel de snelheid van 24,73 knopen laat ik een slag slaan: om en nabij de 45 km. per uur. Terwijl voor de oversteek zeker 75 minuten staat. De Liefste Wens-winnaars beleef den een dieptepunt met orkaan kracht in hun bestaan. De spuug- zakjes vonden gretig aftrek daar was een Japanse die met een glim lach bijna doodging en wie nog overeind bleef en waagde te lopen, toonde zich als een zatlap in verge vorderde staat, en zwalkte van de ene wand naar de andere. En wie bleef zitten, staarde warrig en wa zig voor zich uit. De hele levende have stond aan de heftigste ontred dering bloot. Lisette, de aanstaande kasteelvrouwe, kon het niet meer harden en dook bleek weg. Een uitzondering bevestigde de regel: veehouder Van Tol klemde zich glunderend vast aan de railing op het voorste deel van het schip en genoot. „Wat is de natuur toch machtig mooi", mompelde hij met grote regelmaat, terwijl de vloer onder hem als een dolgedraaide lift op en neer bewoog. Zo naderden we ook Caesar heeft het Kanaal bedwongen de Hans en Til Schlenter trotseren op het achterdek de orkaan. leper. Bij mij in de auto bevonden zich Mien en Cor van Tol 17 koeien thuis; een klein bedrijf, dat de oudste zoon drie dagen moest zien te bestieren. Cor zag links en rechts van de weg, even over de Franse grens, in het departement Nord, allemaal lange staken uit de grond steken. We gisten naar de functie ervan. Cor meende, dat hiermee vogeltjes werden gevan gen. Eventueel blinde vinken. Want ook in die contreien, evenals in Italië, is men verzot op vogeltjes. Pas later, in Engeland (even voor bij Dover zie je dezelfde staken, iets meer rechtop, uit de velden steken) hoorden we van Reich, dat het hop-aanplant was. Hoppige hop, die in de pubs in overvloedige droge trossen boven de „counter" (de bar) hangen. Een oervervelend landschap, in Frans Vlaanderen met de Neder landse namen tot aan Duinkerken, dat een bijna 20 km. lange haven heeft sinds De Gaulle van plan was Rotterdam voorbij te streven. Wat Franse grootspraak gebleken is. Tot aan Calais vlakten die als droog gort met industrie aan elkaar han gen. Han Reich zei later: „Ze zeg gen ook: het beste uit Calais is de hovercraft naar Engeland". Maar onze Wens-reizigers namen het voor zoete koek en in de drie auto's werd genoten van elke afwisseling. Maar nee, het Franse Calais soms nog hebben Vlamingen het over 't Nauw van Kales" is met z'n rook en smook verre van een „tuin" zoals je die dertig kilo meter westelijk verderop, over een kolkende zeeëngte aantreft. Inmiddels was het windkracht 11 geworden, oplopend tot 12. Dit be tekende, dat de hovercraft, het brullende vliegtuig op hoog water, geen vlucht meer kon maken. Plooibare Han Reich verlegde de koers naar de veerboten, de hui zenhoge ferries die een volledige toeristische brigade en dagjesmen sen met tientallen auto's en auto bussen in anderhalf uur naar de overkant kunnen dragen. Weer of geen weer. De vernauwing van „onze" Noordzee vertoonde gif groene koppen; net zo grauw en af- witte krijtrotsen van Dover. Maar we mochten niet binnenkomen, want er was een ander manoeuvre rend schip bezig met aanleggen. En het waaide zo hard, dat een sleep boot stand-by moest zijn om te voorkomen dat wij tegen de haven hoofden stuk zouden slaan. In de tussentijd keken we op naar het kasteel, hoog boven Dover; steeds bereid om een continentale vijand met bezweringen en kogels te ke ren: Britain in een uithoek, en nog altijd zelfbewust! Links rijden. In tien minuten heb je dat onder de knie. Alleen bij de „round abouts", de verkeerscir- cuits, moet je even uitkijken. Daar heb je altijd voorrang, maar op het levensgevaarlijke Lammenschans- plein in Leiden mag je dat niet pro beren. De hele wereld was veranderd toen de Liefste Wens-karavaan na 11 mijl doordrukken het bosrijke do mein van Barham bereikte. Het re gende nog steeds en de storm hield huis. Maar daar was, uiteindelijk, het beloofde land voor drie dagen: Broome Park. Verscholen en weg gedoken, een stukje buiten de eeu wenoude Romeinse begroeide route van Canterbury naar Folkestone. Een holle weg, hier en daar. In de Mansion, the main House, werden we gevangen tussen de edelhouten betimmeringen. In de lounge, een grote hal met open haarden „keep the home fires burning" en Chesterfield banken, keek lord Kitchener breedgesnord op ons neer. Hij was Engelands hoop toen hij in 1898 in de Soedan de woelige derwishen intoomde. Twee jaar la ter kwam hij naar Zuid-Afrika om met concentratiekampen de Boeren (althans vrouwen en kinderen) te beteugelen. En hij was bovendien erg artistiek aangelegd. Lord Kit chener was zeer rijk en een vis count, een burggraaf, en zo staat hij ook afgebeeld. In „full dress", met imperial snor en maarschalksstaf. De schatten die hij verwierf zijn in Broome Park vastgelegd. Hij was minister van oorlog, totdat hij in 1916 door een Duitse torpedo naar de eeuwige jachtvelden werd ver wezen. Lord Kitchener of Khar toum, de War-lord, werd bijgezet in St. Paul's in Londen, waar hij al tijddurende rust vond in de buurt van de uitvinder van de penicilli ne, A.Fleming. Noodverlichting Meteen 's avonds al zaten onze Kent-gangers in het donker: de storm had Broome Park bezocht. Aan de bar, bij kaarsen, zaklan taarns en noodverlichting, werd op de tast gegrepen naar een whisky of 'n sherry extra dry; een „Fa mous Grouse". Totdat om elf uur onverbiddelijk het ijzeren gordijn op de toog neerzakte. Prachtig was het, in alle rust en kalmte. De zes wensers sliepen voluit in onbekommerde omstandigheden. Ik werd uitgenodigd om me voor het weekend te settelen in de aan-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13