=b Bepalingen rond overschrijvingen weer ter discussie Wasdag voor de veldlopers PORT LEIDEN QeidóvOowiant ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 PAGINA 11 LEIDEN Terwijl de Unieraad van de KNAU zich buigt over de jaarstukken, krijgen de atleten de kans de in crossen vuil geworden kleding gron dig schoon te maken. Her en der zal dat nodig zijn gezien de massale deelname aan de in het nog korte seizoen al verwerkte veldlopen. In de regio Leiden zijn de bestaande tradities aardig in takt gebleven en lijken de veranderingen van Spartaan en Holland te komen. AAV'36 heeft in Aart Stigter, Ed van Gemeren en Laura Bosman atleten, die voorin meedraaien en heeft daarnaast in Rob van Schooten en Rob van Loon twee talentvolle mensen daar kort achter. In de crosskompetitie van de af deling Gouda zitten Van Gemeren en Stigter elkaar flink in de haren terwijl beide een totaal verschillende voorbe reiding hebben. Waar Van Gemeren in de maand oktober (bijna) niets heeft gedaan, werkte Stigter keihard door met een 25 kilometer kampioenschap en zelfs een marathon. - Vooralsnog lijkt Stigter niet opgebrand en is Van Gemeren aan het opbouwen, zodat de verdere strijd bijzonder spek- takulair zal zijn. Voor Van Gemeren hoeft dat niet zo: „Met een opzet als in Zeeland is het veel leuker, je komt niet steeds dezelfde mensen tegen, maar och, in januari ga ik toch wat indoor doen ook, want een^ 1500 meter is toch leuker." De beste dame, Laura Bosman, heeft moeite zich volledig in te zetten uit angst voor eenzelfde blessure als aan het begin van dit seizoen. Dit heeft zich geuit in nederlagen tegen Sylvia Hoogendoorn en andere meisjes, die normaal achter haar zouden moeten eindigen. Ook voor Bosman is het indoor gebeuren een uitkomst. Bataven heeft tot nu toe vrij massaal opgetreden met een flink aantal mensen bij de eersten, maar nooit een bij de eerste drie, of het moet bij de dames zijn waar Karin van den Berg en Marian van Klink de dienst lijken uit te ma- - ken. Na de jaarwisseling zal de beruchte bataventrein een ander gezicht gaan vertonen. Han Kulker zal dan als kop man van het contingent indooratleten gaan fungeren, om dat hij zich voorgenomen heeft de limiet voor deelname aan de Europese Indoor Kampienschappen te halen. Met hem zullen dan ook weer vele Bataven in het Duitse Dort mund verschijnen. Kees van Klink en Jan Verloop blijven de kopmannen in de cross (waar ook Henk van de Oever sterk in optreedt) en proberen zowel in het NK veldlopen als een enkele 3000 meter indoor hoge ogen te gooien. Een ander mogelijkheid (indoor combineren met de „korte cross") lijkt voor lopers als Jos Heemskerk, Ton van den Berg en Gert Velthuizen ideaal. In het dames circuit is weinig vergelijkingsmateriaal voor handen. Karin van den Berg won de Alphen Noord cross, maar heeft de training omgegooid na een uitnodiging voor een marathon in Singapore op 9 december. „Het zat er na tuurlijk aan te komen zo'n uitnodiging, want alle mefden die voor me staan op de ranglijst zijn ook naar grote mara thons geweest, maar dat ik helemaal naar Singapore kan is natuurlijk een enorme verrassing en ook een stimulans. Ik hoop alleen wel dat het mij beter vergaat dan Joke van Gerven (NSL) die een uitnodiging voor de marathon van Tokio de mist in zag gaan dopr het uitblijven van de tic kets", aldus de frêle Van den Berg. Marian van Klink moet nu de Bataven-eer hoog houden en doet dat uitstekend. „Als ik een beetje m'n dag heb kom ik dit jaar bij de NK vast wel een stuk hoger dan vorig jaar. Maar heb ik m'n dag niet dan zit ik gelijk een heel eind achterop, zo sterk is die middenmoot op dit moment." Holland heeft in Theo van der Veer een topper die ook wekelijks voorin in het klassement te vinden is. Toch heeft hij nog geen overwinning op zijn conto, mede omdat Aart Stigter steeds net iets sneller was. Dat verontrust hem ove rigens helemaal niet: „Ik heb door m'n belssure een ver plichte rustperiode gehad, die nu gelukkig over is. Ik ben in ieder geval goed uitgerust en weer enorm gemotiveerd begonnen. En volgens mij komt Stigter zich nog een keer tegen; het kan nooit goed zijn zoveel wedstrijden zonder rust." Van der Veer gaat proberen in het Nationaal Kampi oenschap de stunt van vorig jaar (negende plaats en net naast de WK ploeg) te herhalen en is in zijn opbouw daar vanuit gegaan. Zijn maatje van de afgelopen jaren Martien van der Hoorn is door een blessure nog niet in een cross gezien, maar gaat weer voorzichtig beginnen en zal zeker van zich doen spreken in de voor ons liggende maanden. Jan Jansen is na in Boskoop door zijn als microfonist op tredende voormalige trainer uit de wedstrijd te zijn gepraat („Kijk, Jansen is al weer verder teruggevallen"), langzaam aan het terug komen, maar is nog geen schaduw van de junioren kampioen 5000 meter 1983. Mogelijk is er door de deelname van een fiks aantal Holland-atleten in Gouda een eind gekomen aan de traditie van Holland, dat crossen er alleen voor Van der Veer, Van der Hoorn en Jansen is; zeker is dat nog niet. Spartaan heeft de laatste jaren nauwelijks gecrossed en ook in de veldlopen van dit jaar verscheen slechts een keer een kleine Spartaan delegatie. Maar daar komt verandering in gezien de uitspraak van trainer Piet Waaning (zelf ooit een gerespekteerd crosser) „Voorlopig zijn we nog bezig met veel en erg wisselend opbouwwerk en daarnaast zitten de meeste van mijn crossers hun studie en dat gaat echt voor. De Duindigt-cross wordt voor ons de eerste test en vooral een jongen als William Augustinus zal je daarna nog vaak tegenkomen. GERT VELTHUIZEN LEIDERDORP Aan het eind van het voetbalsei zoen is het altijd weer raak. Spelers vragen over schrijvingen aan en trek ken die soms ook weer in. Daar zitten heel logische „transfers" tussen; spelers, die op grond van hun ca paciteiten naar een hoger spelende club gaan, maar ook „onlogische"; spelers, die om op het eerste ge zicht onverklaarbare re denen naar een in een la gere klasse uitkomende vereniging op zoek zijn gegaan. Al snel rijst dan het vermoeden, dat hier andere zaken een rol spe len; dat spelers met mate riële zaken naar die ande re club zijn gelokt. Die vermoedens zijn in een aantal gevallen ook gegrond, zo blijkt uit een door de afde ling Limburg gehouden en- quette. Van de hoofdklassers gaf 35 procent toe de selec tiespelers een of andere ver goeding uit te keren, bij de eerste- en tweedeklassers was dat 25 procent, terwijl in de laagste KNVB klassen nog altijd 8 procent van de clubs „traktaties" had voor hun spelers. De afdeling Limburg stelde dan ook een rapport samen met een aantal voorstellen om de overschrijvings-bepa- lingen nog altijd vervat in een „nood"-reglement te wijzigen. De aanbevelingen van de Limburgers zijn niet overgenomen. Toch is dat geen aanleiding voor Dick van der Maal, lid van het hoofdbestuur van de Lande lijke Bond van Amateurs, om niet nog eens te proberen of er aan de overschrijvingsbe palingen te sleutelen valt, zo dat het voor clubs minder aantrekkelijk wordt om spe lers van andere verenigingen „over te nemen". Bliksemcarrière Van der Maal heeft in het amateurvoetbal een bestuur lijke bliksemcarrière achter de rug. De Leiderdorper was tot oktober tweede voorzitter van UVS en volgde daarna Koos Ouwerkerk op als afge vaardigde van de afdeling Leiden naar de algemene vergadering amateurvoetbal en als secretaris van de Be langen Vereniging Amateur voetbal Leiden. Daarnaast bekleedt de marine-officier dus een functie in de lande lijke bond van amateurs. Het wordt volgens Van der Maal hoog tijd, dat het overschrij vingsreglement eens herzien wordt: „Op zich is het pro bleem al zo oud als het voet bal zelf. Het is echter bijzon der fnuikend, wanneer een speler om verdachte reden wordt weggehaald bij een club; het is fnuikend voor de jeugdleiding, die de jongens pro deo hebben gevormd en zijn een speler tot overschrij ving te verleiden. Daarom moet je denken aan bepalin gen, die het uitkomen in een standaardelftal beperken na de overgang naar een andere club". Het is dan niet de be doeling, dat dit bij iedere overschrijving gaat gelden. De Leiderdorper: „Of een spelbeperking voor een eer ste team zal worden opge legd, is afhankelijk van het aantal jaren, dat de speler voor zijn vorige club speelge rechtigd is geweest". De ma rine-officier heeft een tabel opgesteld; in het voor een speler ongunstigste geval zou hij dan vijf maanden niet in een standaardelftal kunnen uitkomen. De regels zouden gelden voor spelers tussen de zestien en dertig jaar: „Het heeft als nadeel, dat het aan tal personen, dat door de maatregelen wordt getroffen groter is, dan het aantal, dat schuldig is aan de bedenke lijke praktijken". j reglement overschrijvings- i bepalingen amateurvoetbal '..v Vogelvrij Het signaleren van het pro bleem is hier ongetwijfeld vele malen gemakkelijker dan het oplossen. Van der Maal: „Het moet voor een derde minder aantrekkelijk Een ander voorstel, dat in de toekomst moet leiden tot minder rumoer rond de overschrijvingen, is het laten vervallen van de overschrij vingstermijn. De KNVB is de enige sportbond, waarbij de reglementen ruimte laten voor het weer intrekken van een overschrijving. Van der Maal: „Vanuit de speler be zien is het slim om over schrijving aan te vragen. Hij kan die altijd weer intrekken en hij zet ook de oude club onder druk hem een aanbie ding te doen. De speler is in die periode dus vogelvrij, maar de clubs ook". De problemen zouden vol gens de UVS'er niet bestaan, wanneer clubbestuurders zich wat minder van het spelniveau van het eerste team zouden aantrekken: „Ik was laatst bij een wedstrijd van Meerburg. Dat speelde tegen GDA. Die vereniging heeft 550 leden, het tweede en derde spelen in de KNVB. Het is een bloeiende club. Ze verloren wel met 4-1, maar het bestuur en de spelers wa ren in het geheel niet gefrus treerd. Als vereniging hoef je niet slecht te draaien als het eerste maar vierde klasse speelt. Als bestuur heb je wel de plicht om met alle geoor loofde middelen, sportief het hoogste te willen bereiken". Of alle clubs willen meewer ken om die middelen inder daad „geoorloofd" te houden, is volgens Van der Maal de grote vraag: „Ik heb toch het i als het eerste maar vierde klasse angstige vermoeden, dat die wil niet zo groot is. Als ieder een er zo van overtuigd is, dat dit kwaad bezworen moet worden, was het mis schien al lang geregeld". Een enkele keer komt een club zelf tot het inzicht op de verkeerde weg te zijn. Het Rotterdamse Zwart Wit'28 zette aan het eind van vorig seizoen alle „zakkenvullers" aan de kant. De Rotterdam mers staan nu bovenaan in de eerste klasse A.... WILLEM SPIERDIJK Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk Met een bijdrage van Frank Buurman. Trouwen „Met de sportredactie van de Leidse Courant". „Hallo, u spreekt met een be stuurder van Unitas Leiden. We zijn de laatste weken een paar keer negatief in de pu bliciteit gekomen en nu trouwt er vanmiddag een spe ler van het eerste. Kunt u misschien een fotootje maken, komen we wat positiever in het nieuws". De redactie van Hutspo(r)t is niet op dit verzoek ingegaan. Natuurlijk vinden wij, dat het huwelijk de meest geëigende samenlevingsvorm is, natuur lijk vinden wij, dat het gezin de hoeksteen van onze sa menleving is, maar of het beeld van Unitas Leiden op de trappen van het Leidse stadhuis gevormd wordt, wa gen we toch te betwijfelen. Trouwen (2) Zo noemde onze krant maan dag de topper in de vierde klasse B tussen Unitas Leiden en het Haagse HBS een „vrij harde" wedstrijd; op grond van telefonisch van Unitas verkregen informatie. De Haagsche Courant zond een verslaggever naar de Boshui- zerkade. Enige citaten: „Vielen er in Leiden geen doelpunten te bewonderen, toch waren er twee andere „treffers". Eén vol op de kin van Hagenaar Boudewijn de Geer en één op het achter hoofd van zijn medespeler Edwin Bijlstra". „De Lei den aars leken hun .juiste" speltype te hebben ge vonden en hakten er in de tweede helft v. Sorry Unitas, Hutspo(r)t vrezen toch dat hier niet tegen op te trouwen Kluns Stel, je kan tot tien tellen, le zen en schrijven en je be schikt over wat vrije tijd. Dan beland je al gauw in het be stuur van één of andere vere niging. Stel nu, dat je niet tot tien kan tellen en alleen de kleu terschool zonder „zitten blij ven" hebt doorlopen. Dan kan je altijd nog in het bestuur van de tafeltennisbond ko- Stel vervolgens, dat je zelfs voor dat bestuur nog een te grote kluns bent. Dan is er al tijd nog wel een plaatsje Loopgraven. je in het bestuur 'van de Euro pese Tafeltennis Unie. De laatste prachtige carrière was weggelegd voor Henk van Dilst; hij is nu penning meester van de ETTU. Luistert u even naar zijn ge dachtekronkels. Kluns (2) Dextro/Avanti (van die heer lijke druivesuiker) speelde voor de Europa Cup tegen Budapest. De Hongaarse ploeg speelde voor de Studio Sport camera's in shirtjes van spon sor Dextro (heerlijk hoor, die druivesuiker). Van Dilst keek er naar en sprak: „Hé Avanti, dat mag schorsing voor Dextro/Avanti (die druivesuiker moet u echt eens proberen) in het ver schiet. Richtlijnen. Een wonderlijke redenering Budapest speelt in de ver keerde shirtjes en Avanti moet er voor opdraaien; nog daargelaten, dat het sponsor Dextro volledig vrijstaat een overeenkomst met wie dan ook aan te gaan. We geven Budapest dan ook groot gelijk afspraken met Dextro te ma ken. Wij van Hutspo(r)t we ten intussen, dat een contract met Dextro (voor de broodno dige energie) zeer aantrekke lijk kan zijn.... Richtlijnen Bij al die zomerse wieleruit- zendingen vraag je ie wel eens af. hoe het nu ook weer zat met de reclamerichtlijnen voor televisieuitzendingen. En werd de KRO nog onlangs niet berispt, omdat die om roep bij de 1-2-3 show vergat drie vierkante centimeter Philips af te plakken. De onzin van die richtlijnen wordt op bijgaande foto nog eens aangetoond. Afgeplakte reclameborden boven de NOS-cameraman en alle aan dacht voor de sponsor van Avanti. Loopgraven Bet tine Vriesekoop wint graag haar tafeltennispartijcn en dat is, als je aan de top staat, bepaald geen slechte ei genschap. IVas het vroeger af doende om gewoon beter te spelen dan je tegenstander om de overwinning af te dwin gen, tegenwoordig beschikt de tafeltennisser over meer mo gelijkheden om de winstkan sen te verhogen. En dat va rieert dan van verraderlijk rubber op de batjes tot com plete psyschologische oorlog voering. En als dat allemaal niet helpt wil een venijnige kopstoot door een handlanger nog wel eens afdoende zijn om een tegenstander uit te schakelen. Bettine beschikt over geheel eigen wapens om de opponent met name geestelijk te ont wrichten. Bekend is haar woeste stampvoeten, dat steeds heviger wordt naarma te de bal harder wordt terug geslagen. Aangezien deze me thode ook voetblessures kan opleveren, had zij voor de wedstrijd tegen Budapest af gelopen zaterdag een minder zelfdestructief wapen bedacht Om de tegenstandster te mis leiden dook zij direct na het retourneren van de bal onder de tafel zodat de Hongaarse speelsters nooit precies wisten waar de Hazerswoudse precies uithing. Deze Joopgravenme- thode had succes, want Betti ne won al haar partijen. Het is alleen eigenlijk niet te hopen dat de andere meisjes dat ook gaan doen. want anders zou het onder de tafel wel eens tot harde confrontaties kunnen komen. Bij waterpolo bijvoorbeeld plegen zich immers onder wa ter uit het zicht van de scheidsrechter ook nog wel eens onverkwikkelijke tafere len af te spelen. Dc Kuip overschriivingsreglement ge wijzigd kan worden om de overgang van spelers naar an dere clubs om dubieuze rede nen te voorkomen. Ger Blok. coach in dienst van de KNVB, benadert de zaken heel anders. Na afloop van de jeugdinterland tussen Frank rijk en Nederland in Katwijk stelde hij het volgende: „Stel, dat er hier een visser rond loopt, die twaalf miljoen in die club wil steken. Als zo n vereniging als Quick Boys ambieert om over een paar jaar in De Kuip tegen Feye- noord te spelen, moet dat ge woon kunnen". De Kuip (2) Een foutieve redenering. Ger. Voor wedstrijden tegen Feye- noord hoeft er geen cent geïn vesteerd te worden Die ploeg paar jaar i vel i Nieuw Zuid...

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11