ugustinus schiet randweer te hulp ALLERLEI(DS) verlast Zoeterwoudse weg s voorlopig onoplosbaar PvdA en VVD opnieuw oneens over verkeer rond de Stationsweg EXTRA DRAINAGE IN GROENOORD OM VOCHTPROBLEMEN TE VERHELPEN tlüvervallen op geldlopers opgelost EWONER PAPENGRACHT AANGEHOUDEN OP n ecfERDENKING VAN BRANDSTICHTING IN MUSEUM EEN GELD VOOR VERPLAATSING BEDRIJVEN „Fusie corporaties onaanvaardbaar' ÈÏDËN QeidócQowuvrd DONDERDAG 29 NOVEMBER 1964 PAGINA 3 POLITIE ARRESTEERT DRIE LEIDEN AARS ÏIDEN Met de arrestatie van drie lidenaars, van 20, 25 en 21 jaar oud, ift de politie drie overvallen op geld- ers opgelost. Het drietal is afgelopen andag in de kraag gevat en wordt Cni°r£en voor6e'e^ aan de officier van atitie. De mannen maakten in totaal an ovfQQQ gulden buit. Dit geld is besteed ouwe de Wj uurt kleding, drank en uitgaan. Twee drie zijn goede bekenden van de litie. iensdagavond 7 november om negen r werd bij de RABO-bank in winkel- fntrum de Kopermolen in de Meren- |jk een 32-jarige pompbediende uit [armond beroofd van een geldcassette gulden. De Warmonder, die met het geld op weg was naar de nacht kluis, werd bedreigd met een pistool. De drie overvallers, die bivakmutsen droegen, gingen er lopend vandoor. Twee werknemers van een in de Ko permolen gevestigde winkel waren op maandagavond 12 november in een auto op weg naar de AMRO-bank aan de Rosmolen. De bestuurder, een 24-ja- rige Leidenaar, liep om kwart over ne gen met twee geldcassettes met 8000 gulden naar de nachtkluis. Een 22-jari- ge Leidse vrouw bleef in de auto zitten. De man werd bij de bank overvallen door twee mannen met bivakmutsen die hem met pistolen bedreigden en de cassettes meenamen. Het tweetal vluchtte in een door een derde man be stuurde auto. Dinsdagavond 20 november om elf uur reed een 61-jarige Leidse pompbedien de van het tankstation aan de Willem de Zwijgerlaan naar zijn woning in de De Goejestraat. De man. die een tas met 1300 gulden en enkele honderden guldens eigen geld bij zich had, par keerde zijn auto en liep naar zijn huis. Bij een brandpoort kreeg hij een klap in zijn nek. De man viel op de grond, er ontstond een worsteling waarbij de tas scheurde en het geld op straat viel. Door gealarmeerde buurtbewoners gin gen de drie overvallers er in een auto vandoor. Bij deze overval bedroeg de buit 2000 gulden. Uit getuigenverklaringen stelde de po litie vast dat de mannen sterk van pos tuur verschillen en bij de derde overval kreeg men zeer belangrijke informatie over de vluchtauto. Maandagochtend werden de drie mannen in hun wonin gen aangehouden. De politie heeft een zeer sterk op een echt pistool lijkend gaspistool, bivakmutsen en twee auto's in beslag genomen. De 20-jarige Leidenaar maakte zich eerder schuldig aan diefstal met geweld en inbraken, zijn 25-jarige maat over trad de vuurwapenwet al eens en is veroordeeld voor opzettelijke brand stichting en de 21-jarige Leidenaar is nooit eerder met de politie in aanra king geweest. Bundeling opleiding leraren LEIDEN De universiteiten van Leiden en Rotterdam, de TH Delft en de Lerarenoplei ding Zuid-West Nederland (ZWN) in Delft hebben beslo ten gezamenlijk de opleiding voor eerstegraads leraren te verzorgen. De vier instellin gen spelen hiermee in op de plannen van onderwijsminis ter Deetman. Er komt een commissie lerarenopleiding, waarin de besturen van de deelnemende instellingen ver tegenwoordigd zijn. Voor ieder vakgebied komt er een werk groep. die voorstellen aan de commissie doet voor onder wijsprogramma's en dergelij ke. lat prj stel» ig kn. ijk h( IIDEN Een korte felle brand heeft itermiddag een in zeer hte staat verkerend bouw van het Museum m Oudheden aan de Pa- ingracht zwaar bescha- gd. De zolderverdieping de eerste verdieping •andden geheel uit, de •st van het pand liep are waterschade op. •n gedeelte van het nd werd door het mu- um als opslagplaats ge- uikt, terwijl de zolder- rdieping werd bewoond (oor krakers. Er deden ich geen persoonlijke on- •lukken bij de brand or. Eind dit jaar zou be- •nnen worden met een stevige opknapbeurt van het gebouw. Een bewoner van het pand is op ver denking van brandstich ting aangehouden. Vijf personen, die in het pand van jongerenvereniging Au- gustinus aan het Rapenburg aan het werk waren, hebben de brandweer geholpen bij het blussen van de middelgrote brand. „We zagen rook uit het dak komen en hebben onmid dellijk de brandweer gebeld", aldus bestuurslid Anton Stege- man van Augustinus. Met de brandslangen van de jongeren vereniging werd vervolgens de achtergevel van het huis naast het brandende pand nat gehouden om eventueel over slaan van de brand te voorko men. Toen de brandweer arri veerde en de bluswerkzaam heden overnam, werd de hulp gestaakt. De korte maar felle brand in het gebouwtje van het mu seum brak even voor één uur gistermiddag uit. Met een lad derwagen ging de brandweer de brand op de eerste verdie ping en de zolder te lijf. De brandweer had terwijl de politie een paar honderd be langstellenden op afstand hield de brand uiteindelijk binnen een paar minuten on der controle en kon tot nablus sen overgaan. Personeel van het Museum van Oudheden was even bang, dat de brand zou overslaan naar een aangrenzend hoofd gebouw van het museum, maar de brandweer kon dat voorkomen. Na een inspectie door de brandweer en het mu seumpersoneel bleek dat het aangrenzende museumgebouw zelfs geen waterschade heeft opgelopen. De politie heeft gistermiddag om twee uur een uur nadat de brand was ontstaan een 22-jarige bewoner van de zol derverdieping aangehouden op verdenking van brandstich ting. Volgens de politie hebben omwonenden iemand in het pand zien schreeuwen en her rie maken en even later een paar minuten voordat de vlammen door het dak sloegen weg zien rennen. De brand weer heeft in het pand twee brandhaarden gelokaliseerd. Het oude en in slechte staat verkerende gebouw aan de Papengracht werd door het museum als opslagplaats ge bruikt. Alleen de zolder werd bewoond. Op de begane grond lagen fragmenten van oude stenen Romeinse altaren, die zijn opgevist uit de wateren in De zolderverdieping van het gebouw aan Papengracht 25 brand de geheel uit. de provincie Zeeland. De alta ren werden nat, maar niet be schadigd. Er stonden ook wat fietsen, maar die werden tijdig weggehaald. E. Verwers, adjunct-directeur van het Museum van Oudhe den constateerde gistermiddag opgelucht, dat de brand be perkt bleef tot het oude ge bouwtje en verder geen schade aanrichtte: „Die altaren heb ben honderden jaren onder water gelegen voordat ze uit de Oosterschelde naar boven zijn gehaald. Die zijn wel te gen wat bluswater bestand. Het gebouw, waarin de brand woedde, is formeel eigendom van de Rijksgebouwendienst. Bingo Clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 houdt morgen avond een bingo-dansant De bijeenkomst begint om acht uur. De toegang is gratis. Creativiteit In het buurthuis op de hoek van de Groenesteeg en de Kaarsenmakersstraat start dinsdag 4 december een cursus creativiteit voor ouderen. De cursus kost drie gulden vijftig per maand en aanmelden kan telefonisch: 140239 of 131788. Klaverjassen Het LVC aan de Breestraat 66 houdt vanavond een klaverjastoernooi. Vanaf acht uur kan men in bet LVC terecht. Deelname kost twee gulden vijftig. Dansles Danshuis Achalay (gevestigd in het wachtgebouw bij de Morspoortver\'olgt het seizoen op 3 december met een aantal cursussen jazzballet voor beginners en gevorderden. Inlichtingen worden verstrekt door Wim de Wolf (219753) en Han Bijker (149889). Ethiopië De december-opbrengst van de oud-papier actie in de Zeemanlaan wordt besteed aan Ethiopië. De container staat er op maandag 3 december van tien tot acht uur 'savonds en op dinsdag van negen tot drie uur. De op brengst van de maand november bedroeg 1.500 gulden. Concert Het studenten muziekgezelschap Sempre Crescendo geeft dinsdag 4 december een concert in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Op het programma staan werken van Van Beethoven (..Ouverture Corolian"), Mozart („Vioolconcert no 5), Debussy Petite Suite") en Strategier („Van der Mollenfeeste"). Het concert begint om kwart over acht LAKCinema Het LAK (Cleveringaplaats 1) vertoont dinsdag de Joegoslavische films Wie zingt daar zo" van Slobodan Syan (vanaf acht uur) en „Het vlot Medusa" van Kar- po Godina (vanaf tien uur). De eerste film gaat over twee musicerende zigeuners die het verhaal van een busreis naar Belgrado vertellen. De andere film laat de belevenissen van twee onderwijzeressen zien die dromen van bet leven in de grote stad. Spaanse film Volksuniversiteit K&O vertoont dinsdag de Spaanse film Viva la Muerte" van de vooral als toneelschrijver bekend staande regisseur Fernando Arrabal Hoofdpersoon in deze film uit 1972 is het 12-jarig jongetje Fando. dat in 1932 werd geboren en dat zijn vader verloor, nadat deze door aanhangers van Franco was gearresteerd en vermoord. De voorstelling begint om kwart over acht Kaarten zijn te krijgen bij K&O. tel 141141. Sirie dei poll 'OOfl nt tci -EIDEN Het is niet nogelijk de overlast die mlbewoners van het Lam- ™ïienschansplein en de mJoeterwoudseweg van bedrijven ondervin- n, op korte termijn op lossen. Zowel het colle- e als twee van de drie rijven voelen het ■ifieest voor verplaatsing d laar daar is voorlopig n geld voor. Dat werd ■Jisteravond duidelijk in A e raadscommissie ruim- t( elijke ordening. .Voor de zoveelste keer" j Jaagden de omwonenden gis- n( eravond hun nood bij de ge- neente. Zij hebben last van ci rie bedrijven: De Betonmor- n elcentrale, de bouwmateria- enfirma Fontein en het afval- 'erwerkingsbedrijf De Nobel. beton mortelcentrale is 'ooral de bewoners van de flat in het Lammenschansplein n doorn in het oog. Deze •rgt al jaren voor veel geluid- stofoverlast. De firma Fon- 'in tergt de buurtbewoners n®t grote vrachtwagens ter wijl De Nobel klachten ver oorzaakt van geluidoverlast en rondwaaiende papieren op straat. Verplaatsing van de betoncen- trale (mogelijk naar Room burg) kost de gemeente teveel geld en van de provincie valt hiervoor voorlopig geen subsi die te verwachten. Het is wel de bedoeling dat de hinder wetvergunning aangescherpt wordt zodat, naar wordt ver wacht, de overlast iets af zal nemen. Dit neemt echter nog zeker een half jaar in beslag. Eigenaar J. de Nobel gaf gis teravond te kennen zijn activi teiten te willen concentreren aan de Zoeterwoudseweg nr. 11. In nr. 9 wil hij nieuwe acti viteiten ontplooien al kon hij gisteravond nog niet meedelen welke dat zullen zijn. De firma heeft ondertussen al 5 boetes van 100 gulden opgelegd ge kregen wegens het niet nale ven van de hinderwetvergun ning. De gemeente zal een ju ridisch adviesbureau inschake len om te bezien welke maat regelen tegen De Nobel geno men kunnen worden. De No bel zei gisteravond bereid te zijn te voldoen aan de bepalin gen in de hinderwet TNO zal er binnenkort een gelui- donderzoek uitvoeren maar Peters achtte dit nauwelijks mogelijk. Hij voelde het meest voor verplaatsing van het be drijf. Dat is al eerder ter spra ke geweest maar over de fi nanciële afhandeling hiervan is men het tot op heden nog niet eens kunnen worden. Veel soelaas bood deze verga dering de omwonenden dan ook niet. Zij boden de raadsle den aan „om maar eens een weekje te komen logeren om de ellende zelf mee te maken". Om hen enigszins tevreden te stellen, bood Peters aan met hen naar de provincie te gaan om GS ervan te overtuigen dat er geld moet komen om het al jaren voortdurende ongerief uit de wereld te helpen. LEIDEN De manier waarop de woningbouwvere nigingen Werkmanswonin gen, Eensgezindheid en de LWS willen fuseren is on aanvaardbaar. Dat is de me ning van PPR en PSP. Volgens beide partijen wordt geen enkele rekening gehou den met de mening van be woners over de fusie en krij gen bewoners in de toekom stige woningbouwvereniging ook nauwelijks wat te vertel len. PSP en PPR zeggen ver der dat de nieuwe woning bouwvereniging geen recht zou mogen krijgen zelf wo ningen toe te wijzen, zoals „de drie" dat w.illen. De fusie zou eerder een verslechte ring van de financiële positie van „de drie" tot gevolg heb ben dan een verbetering. Volgens beide partijen is de fusienota van de drie, waarin een en ander op een rijtje wordt gezet, dermate slecht dat hij niet eens de inspraak in zou ihogen gaan. RECHTSE MEERDERHEID STEUNT WINKELIERS LEIDEN VVD, CDA en D'66 steunen het plan van de ondernemersvereni ging Stationsweg/Steen straat om op de 2e Bin nenvestgracht en de Rijnsburgerbrug twee richtingsverkeer toe te staan. In deze variant wordt de Morssingel één richtingsverkeer richting Plesmanrotonde met een uitzondering voor de bus sen. Het verkeer op de Stationsweg mag in twee richtingen blijven rijden. Een oude wens van de winkeliers, opheffing van het verbod om links-af van het Stationsplein de Stationsweg op te mogen rijden, zal niet worden ge honoreerd. PvdA en PSP vinden daarentegen dat de huidige situatie (met onder meer éénrichtings verkeer op de 2e Binnen vestgracht) gehandhaafd moet worden. Dit werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie ruim telijke ordening en ver keer. De tegenstanders van het voorstel van de winkeliers zijn bang dat er een sluiproute zal ontstaan om via 2e Binnen vestgracht en Morssingel snel de binnenstad uit te komen Voor het verkeer, dat de stad uit wil, werd speciaal het nieu we wegennet rond molen De Valk aangelegd. Een ander na deel is dat op de Morssingel een bobbel zal moeten worden aangelegd die de bussen kun nen passeren maar die het au toverkeer stad-in moet weren. Hiervoor zou de Morssingel geasfalteerd moeten worden hetgeen een hoop geld kost. Bovendien komt deze variant, zo waarschuwde wethouder J. Peters, niet tegemoet aan de zwakke verkeersdeelnemers. Wanneer het college de va riant overneemt, moet deze opnieuw de inspraak in zodat de raadscommissie de zaak over enkele maanden weer op tafel krijgt. Omzetdaling De varianten rolden gisteren als zoete broodjes over de tafel bij de raadscommissie. CDA- woordvoerder Van Zijp liet al in een vroeg stadium weten de winkeliers onvoorkort te zul len steunen, later voegde de VVD-er G Bakker zich bij hem. PvdA en PSP pleitten voor handhaving van de hui dige situatie De proef die B en W voorstelden, vond bij nie mand genade. Omwonenden en winkeliers deden er nog eens een schepje onduidelijk heid bovenop doordat zij het onderling ook niet eens bleken te zijn. Uiteindelijk hielp D'66- raadslid J. Hoekema de twee rechtse partijen aan een meer derheid Wethouder Peters concludeerde aan het eind van de vergadering „niet goed te weten wat hij het college nu moest voorstellen". Oneens VVD en PvdA zijn het nooit eens kunnen wor den over de ideale ver keersafwikkeling rond de Stationsweg. Het oor spronkelijke voorstel van de PvdA (meer dan een jaar geleden) leidde tot zulke weerstanden bij de VVD dat vorig jaar december tot een proef werd besloten waarin de socialisten de liberalen wat tegemoet kwamen. Voormalig wethouder C. Waal liet toen weten het oorspron kelijke voorstel nog steeds het beste te vin den. Hij kwalificeerde de proef als „idioot" en zijn opvolger Peters sloot zich onlangs bij hem aan. Opnieuw moe ten nu de vier PvdA- en de twee VVD-wethou- ders het in het college eens trachten te worden. Het verschil met een jaar geleden is echter dat er nu een duidelijke rechtse meerderheid in de raad is voor het voor stel van de ondernemers. De vraag is nu of de P\dA. wiens verant woordelijk wethouder voor verkeer onlangs nog pleitte voor meer aandacht voor voetgan gers en //etsers, zich aan deze meerderheid veel gelegen zal laten liggen of dat zich zich wel een ruzietje met de coalitie genoot meent te kunnen permitteren. GV. LEIDEN Volgens bewoners van Groenoord heeft de aan leg van een nieuw riool in hun wijk weinig geholpen tegen de wateroverlast. Integendeel, veel bewoners klagen juist over extra vochtproblemen door een verhoogde grondwa terstand. Tijdens een vergade ring, gisteravond in buurthuis Groenoord, kwamen veel klachten naar voren. Ir. L Ba- rendregt, hoofd van de direc tie civiele werken beloofde dat de gemeente niet zal rusten voor deze moeilijkheden de wereld uit zijn Barendregt vertelde dat Groenoord een extra drainage krijgt Of de problemen daarmee zijn opge lost, durfde hij niet te zeggen. Zo n 60 bewoners uit de Han senstraat, Pasteurstraat. Groe- noordstraat. Raamstraat. Frans van Mierisstraat en Jan Lie- vensstraat klaagden gisteren over vaak blank staande tui nen, over water onder de vloe ren en over vochtige muren. Eén vrouw vertelde dat ze hangen. Een ander meldde een schadepost aan haar vloer van 6300 gulden. Toen een bewo ner opmerkte dat hij 39 gulden lozingsgeld moet betalen, steeg een homerisch gelach op. Groenoord is een zeer laag ge legen wijk. die in feite in twee „rampgebieden" kan worden verdeeld: Groenoord-noord en Groenoord-zuid. Volgens Ba rendregt kunnen de proble men in het noordelijk gedeelte (ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan) worden opge lost met een drainage onder het nieuwe riool Het nieuwe riool ligt hoger dan het oude en op deze nieuwe afvoer is een drainage gelegd Het oude riool was poreus en diende fei telijk ook als drainage Door nu een drainagepijp te leggen op de plek waar vroeger net oude riool lag. hoopt men de problemen op te lossen Het grondwaterpeil wordt name lijk op het oude niveau terug gebracht Met dit werk wil men al in december beginnen. Het zuidelijk gedeelte (ten zui den van de Willem de Zwtj- gerlaan) bevindt zich in een andere situatie. In dit gedeelte ligt de nieuwe rioolbuis (ook hierop ligt een drainagebuis) waar de oude lag. Dit riool is dus niet hoger gelegd, zoals in het noorden. Een en ander heeft te maken met een zand laag van l'A meter die in het noorden wel en in het zuiden niet ligt. De gemeente weet dan ook niet precies waardoor de wateroverlast in Groe noord-zuid ontstaat en daarom wil men met experimenten naar oplossingen zoeken Zo wordt gedacht aan een draina ge vlak tegen de huizen aan of van ieder nuis een apart drai- nagebuisje naar de hoofdlei- ding leggen Wanneer met deze proefnemingen wordt ge start. is nog niet bekend. Ook over de extra kosten kon giste ren geen duidelijkheid worden gegeven Barendregt gaf toe dat waar schijnlijk overal extra draina ge nodig is. Op een vraag van een bewoner of er door de ge meente fouten zijn gemaakt, reageerde hij zeer terughou dend „Er kan iets zijn ge beurd dat niet goed is", zei nij. Barendregt was zo voorzichtig in verband met mogelijke schadeclaims die bewoners bij de gemeente indienen. Hij hield zich op de vlakte om de verzekeringen geen voor de gemeente belastend materiaal in handen te spelen De bewo ners besloten onderling om een standaardbrief op te stel len waarop iedereen zijn klachten kan invoegen en deze naar de gemeente te stu ren. De gemeente is overigens bereid te onderzoeken of het op korte termijn mogelijk n om pompen te plaatsen, zodat het water onder de huizen kan worden weggepompt Enkele bewoners hebben al een der ke pomp. fpelijke

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3