f gymnastiek öf leraar pesten Die naam is geen voordeelmaar een handicap9 Ciidaegotnant KINDEREN HEBBEN ONTSPANNING NODIG MYSTERIEUZE BROER ROB LUBBERS WIL EINDELIJK PRA TEN: Staat garandeerde grote lening ;n Graanvoorraad Ethiopië is bijna uitgeput k ZOALS TOT "JAAR SCHRIFTELDKE GARANTIE SINAI TNNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 TRECHT Is onderwijsgeven in nog leuk? erwijl vrijwel geen enkele oudere jcent zich tot zijn pensioen op hooi weet te handhaven, worden nge, beginnende leraren vaak met 0 e meest botte middelen in hun be lt iepsbestaan bedreigd. al #ns de a et tok af y ndse maa jart, w Hap, Créton (49), die beginnende leraren ernstige ordeproblemen begeleidt, ■ft een vreeswekkend voorbeeld: „Ik geleid nu iemand die gedeeltelijk met 'n »kteverlof is. In één klas geeft hij geen meer, de andere nog wel. Toen kreeg in een andere klas ook grote moeilijk heden. Hij praatte met een jongetje, dat g vervelend was geweest na, en vroeg •m waarom hij zo rot gedaan had. Nou, dat jongetje, we hoorden dat u al een tje overspannen was en we dachten: we er nog een schepje bovenop doen >nt u helemaal overspannen en hebben j ook vrij". ins Créton is verbonden aan het Peda- p igisch Didactisch Instituut te Utrecht, >n instantie die leraren opleidt, en heeft afgelopen jaren een groot aantal begin- ;rs met ernstige ordeproblemen van ad- es gediend. Daartoe nam hij als „dood lifeetje 1 cht vervolgens een actieplan om de anorde terug te dringen. Zijn bevindin- tn heeft hij samen met Theo Wubbels die zich voornamelijk op iheoretisch vlak met wanorde bezig houdt, vervat in een proefschrift waarop zij morgen in Utrecht promoveren. Créton en Wubbels maken onderscheid tussen lieve (of tolerante) en agressieve wanorde. Bij lieve wanorde draait de le raar plichtmatig zijn les af, terwijl de klas de aanblik van een kantine met kaarten de en etende kinderen biedt. De leerlin gen vinden de leraar slap, maar aardig, en proberen hem niet met alle middelen te vloeren. Bij agressieve wanorde is daaren tegen sprake van een kat-en-muis spel tussen docent en klas. De leraar deelt steeds vaker straffen en onvoldoendes uit en de leerlingen reageren hierop door steeds meer lawaai te maken en elke vorm van onderwijs hardnekkig te verzie ken. Een leraar doet er goed aan om bij lieve wanorde wat strenger op te treden, aldus Créton en Wubbels, maar bij agressieve wanorde is dit het domste wat hij kan doen. De situatie zal dan net zo lang esca leren totdat de leraar weggepest wordt en voortijdig de school of het onderwijs ver laat. Ontspanning Wanorde is onverbrekelijk met het schoolsysteem verbonden, zo menen Cré ton en Wubbels. „De school zit zo in el kaar dat de leraar veroordeeld is om orde te houden", aldus Theo Wubbels. „Als je kinderen van 14 dagelijks zeven uur lang in een bank zet om te luisteren, roep je wanorde op", vult Hans Créton aan. „Ik volg zelf veel lessen en na drie uur luiste ren ben ik echt knettergek. Tja, op een gegeven moment hebben die kinderen ontspanning nodig, en dan is het óf gym nastiek öf' de leraar pesten". Temidden van het gestaag vergrijzende lerarenkorps is het voor de beginner steeds moeilijker. Omgeven door ervaren rollega's, die in de loop der jaren hebben geleerd orde te houden, zijn zij al spoedig het mikpunt voor de puberale ontspan ningsdrift van de scholier. Maar ook ou dere leraren komen steeds vaker in de problemen bij gebrek aan jonge collega's die de klappen opvangen. „Oudere lera ren moeten steeds weer dezelfde kracht toer uithalen om het rustig te houden, steeds meer maar weer hetzelfde verhaal houden. Dan zie je dat ze verzuren". Windbuks Bij het verstoren van de lessen ziet de schoolgaande jeugd soms niet op tegen methodes die enkele jaren geleden nog ondenkbaar leken. „Ik heb bij iemand an ders gezien dat een jongen met een wind buks TL-buizen naar beneden schoot", zegt Frans, een jonge leraar. „En in Rot terdam gebeurde het, dat een leraar maat schappijleer zei: Jongens we gaan het van daag over dat en dat onderwerp hebben. Toen sprong er een leerling naar voren die een stiletto trok en zei: Nee, daar gaan we het helemaal niet over hebben. Daar na ging hij zijn nagels staan schoonmaken inet de stiletto. Toch zijn dit uitzonderin gen, die spaghettiverhalen". Hans Créton en Theo Wubbels geloven echter niet dat de schooljeugd de afgelo pen twintig jaar wezenlijk veranderd is. „Iemand net zolang jennen totdat hij ver dwijnt, dat is van alle tijden. Toen ik in de eerste klas van de middelbare school zat, hebben we iemand inderdaad weggepest, die moest naar een inrichting. Ik herinner me dat we onszelf hele Pieten voelden, dat hadden we hem toch maar mooi ge lapt". Theo Wubbels vult aan: „De omgangsvor men zijn veranderd. Voor een leraar is het moeilijker dan vroeger, omdat hij zich niet meer automatisch op dingen als ge drag en respect kan beroepen. Wat tien jaar geleden brutaal was, is het nu niet meer. Het pesten gebeurt openlijker, daar door ziet het er agressiever uit". Zo gebeurt het, dat beginnende leraressen worden aangesproken met „mokkel" of openlijk in de billen worden geknepen. Daar staat tegenover dat sommige leraren absoluut geen problemen hebben, goed orde kunnen houden en prettig met de leerlingen omgaan. Hans Créton en Theo Wubbels zien de sleutel tot een oplossing in het gedrag van de leraar zelf. Beginners komen snel in moeilijkheden omdat zij dermate in beslag genomen worden door de lesstof, dat zij niet tijdig reageren op kleine orderversto ringen. Ze gaan pas kijken als het een herrie is. En als er eenmaal twintig kinde ren aan het schreeuwen zijn, valt er wei nig meer aan te doen. Wanneer de leraar constateert dat hij steeds vaker machteloos staat tegenover de rumoerige chaos waarin de klas zich opperbest amuseert, krijgt hij van zijn col lega's veelal een eenparig advies: pak ze wat strenger aan. „Daarmee worden veel leraren in de sloot geholpen", aldus Cré ton. „Streng zijn is prima als je het kunt. Maar als je het niet kunt, trekken leerlin gen daar binnen een minuut doorheen. En dan heb je precies dat spel-element opge roepen dat ze leuk vinden-' Het ordespel tussen docent en klas escaleert dan snel. Middelen als straffen en onvoldoendes ke ren zich spoedig tegen hem: door een on gebruikelijk aantal onvoldoendes uit te delen en de schoolleiding dagelijks lastig te vallen met verwijderde leerlingen geeft hij zichzelf een brevet van onvermogen. Scholieren reageren op elke strafmaatre gel met ongebreideld wangedrag. Ontwapening Créton en Wubbels eisen van een leraar in problemen dat hij straffen en lage cij fers achterwege laat. „Dat kost enorme moeite om mensen hiertoe te bewegen", merkt Theo Wubbels op. „Ze geloven dat ze een laatste middel uit handen geven, terwijl dat middel helemaal niet meer werkt. Ze vinden het eng, het is net als bij eenzijdige ontwapening". Met de ontwapening van de leraar is in elk geval de escalerende wanorde tot staan gebracht. Vervolgens moet er met de leerlingen gepraat worden, zodat zij de leraar niet langer als schietschijf, maar als mens van vlees en bloed zien. Omgekeerd moet de docent tot de ontdekking komen, dat achter de klaarblijkelijke ettertjes aan doenlijke kinderen schuil kunnen gaan. „Ik had vorig jaar elf uur per week", stelt de jonge leraar Frans. „Maar ik ben voor 25 uur per week op school. Als je kinde ren alleen maar in de les ziet. ga je snel denken dat ventje kan alleen maar zie ken. Als je dan bij een klasse-avond komt en de kinderen hebben de tafel gedekt voor een fondue, zo keurig netjes, zo kaarsrecht en harmonieus, dan merk je dat de energie van de leerlingen ook posi tief kan worden aangewend. Ik heb veel tijd gestopt in het contact met leerlingen, en met behoorlijke resultaten". Zwakste schakel Hoewel volgens Créton en Wubbels biina iedereen kan leren orde te houden, zal het ordeprobleem altijd blijven bestaan. „Kin deren hebben behoefte aan ontspanning en zoeken de zwakste schakel uit. Als je die leert orde houden, richten ze zich op de een na zwakste schakel", zo merkt Wubbels onheilspellend op. Wie een werkelijke oplossing voor orde problemen nastreeft, zal er voor moeten zorgen dat de kinderen zich met het on derwijs zelf kunnen ontspannen. „Je zou meer afwisseling op school moeten heb ben. meer gymnastiek", zegt Theo Wub bels. „Maar ja de leraar moet tegenwoor dig concurreren met de TV Als je video clips gewend bent, moet elke leraar wel saai overkomen". PETER GIESEN ;rimpen a/d ijssel - Het is koud en winde- flg aan de Industrieweg in j-impen a/d IJssel en ei- enlijk ook een beetje •steloos. Hollandia oos International BV, •uwer van bruggen, isdeuren en offshore- itforms, mag een weidse lam hebben, het fa- duA-iekscomplex zelf wekt dere associaties. ffjet is een verzameling oude jL n wat armoedige loodsen, die r bovendien wat verlaten bij ggen. Ietwat opzij staat een antoorgebouw, waar wij na e ig zoeken en na eerst de isplaats voor de fabrieksar- iders te zijn binnengelopen, juiste ingang ontdekken, er op de eerste verdieping sideert de man, die al een im ntal jaren op een vreemd in- vei "ecte manier in het nieuws de r >mt. We hebben het over »b Lubbers (47), de twee jaar ftm(e dere en nogal mysterieuze 01 oer van de minister-presi- Van f op dent. Telkens wanneer de po liticus Ruud Lubbers de afge lopen negen jaar vanwege pri- vézaken op een negatieve ma nier de krantepagina's haalde, was op de achtergrond de za kenman Rob Lubbers aanwe zig. In 1975 was dat voor het eerst, toen Hollandia zich met succes sterk maakte voor de overname van de staalpoot van het failliete Ne- derhorst-concern. In 1978 ge beurde het weer, toen de firma „R-3" een opzienbarend belas tingvoordeel bleek te hebben genoten. En zeer onlangs was het wederom raak, naar aan leiding van een miljoenenvor dering van Hollandia Kloos op Kuwait Airways. Maar nooit kwam Rob Lub bers zelfstandig in het nieuws. Wat er ook over hem" en zijn bedrijf gezegd werd, hij zelf beperkte zich tot een kort, meestal nietszeggend commen taar en hield verder zijn mond. Tot nu dus. De reden dat hij nu wel tót een vraagge sprek bereid is, is zijn verkie zing tot voorzitter van de regio West van de christelijke werk- KRIMPEN A/D IJSSEL Hollandia Kloos BV heeft vorig jaar een zogeheten achtergestelde le ning ontvangen van tien miljoen gulden van de Nationale Investeringsbank. Het gaat hier om met staatsgarantie verstrekt geld, dat pas kan worden opgeëist, als eerst alle andere schuldeisers aan de beurt zijn geweest. Volgens deskundigen kan het dus beschouwd worden als een versterking van het eigen vermogen. Hollandia Kloos verkeerde vorig jaar in moeilijke omstan digheden. Het bedrijf in Krimpen a/d IJssel leed een ver lies van 7,4 miljoen gulden, als gevolg waarvan het perso neel moest worden ingekrompen met 300 man. De omzet daalde met 16 procent, de waarde van de productie met 43 procent en de investeringen met 47 procent. Het jaar daar voor schreef de directie in haar jaarverslag, dat in verband met een permanente onderbezetting besloten was tot her structurering van de productiecapaciteit. Voor deze maat regel, die in 1983 zijn beslag moest krijgen, werd drie mil joen gulden gereserveerd. In 1982 was de nettowinst al ge daald tot 385.000 gulden (tegen 1,5 miljoen het jaar daar voor). In een brochure van de NIB staat dat het zogeheten AA- krediet, zoals Hollandia Kloos dat gekregen heeft, bestemd is een bepaald soort ondernemingen. Bedrijven, die drin gend geld nodig hebben om uit te kunnen breiden of waar- 1 laa van ^et e'6en vermogen achterblijft bij de groei van de ac tiviteiten, kunnen aankloppen bij de NIB. Directeur Rob Lubbers meent dat hij wel aan de voorwaar den van de NIB heeft voldaan. „Anders zouden wij het krediet toch niet gekregen hebben?". President-directeur A. van der Zwan van de NIB is het daarmee eens. De tekst in de genoemde brochure zou niet volledig zijn. Volgens Van der Zwan kunnen alle „in de kern gezonde en goed geleide bedrijven" een AA-krediet krijgen. „Het puikje van de Nederlandse ondernemingen heeft een dergelijke lening van ons: KLM, SHV, Ahold en Martin Air," aldus Van der Zwan. geversorganisatie NCW. „Als ik wist dat er interviews aan die functie vast zaten, had ik het niet gedaan," merkt hij gekscherend op. Rob Lubbers is de enige direc teur van Hollandia Kloos In ternational BV. Sinds broer Ruud in 1973 naar Den Haag verdween om minister van Economische Zaken te worden in het kabinet-Den Uyl, staat hij er alleen voor. „Kwam de hele toko op mijn nek", zoals hij hetzelf uitdrukt. In zijn ka mer, die een fraai uitzicht biedt op de IJssel, hangt een portret van vader Lubbers, de grondlegger van het concern. Het is frappant hoeveel gelij kenis de „oude heer" vertoont met Gijs van Aardenne, die als VVD-Kamerlid de familie- Lubbers woest maakte door in de Tweede Kamer het aftre den te eisen van minister Lub bers vanwege diens bemoeie nis met de overname door Hollandia van Nederhorst. En kele meters van Lubbers se nior verwijderd hangt aan de wand een affiche, waarop alle oorlogen vanaf het begin van de jaartelling tot begin 1970 genoemd worden.... Luisterend naar Rob Lubbers, met stiekem even de ogen dicht, valt in het stemgeluid een bijna griezelige overeen komst met de premier te be speuren. Alleen waar Ruud wat meer algemeen beschaafd klinkt, is bij Rob nog een on vervalst Rotterdams accent hoorbaar. Ook de tanden en een giechelig lachje zijn on miskenbaar familietrekken. Handicap De naam. Heeft die in de bo venstaande kwestie in elk ge val geen nadeel opgeleverd, soms zou dat wel zo zijn. Rob vindt broerlief een beste jon gen, maar heeft er zo langza merhand de buik van vol om steeds maar weer met de „sta tus" van zijn naam geconfron teerd te worden. De nadelen zouden groter zijn dan het vi sitekaartje-effect. „Ik kan er ook niets aan doen dat ik Lub bers heet. Ik verbaas me niet over al die extra aandacht, het is wel te begrijpen. Maar bij al les wat ik doe moet ik de grootst mogelijke zorgvuldig heid in acht nemen. Soms ben ik echt beperkt in mijn gaan en staan. De laatste tijd is de naam Lubbers voor mij in toe nemende mate een handicap". Hij legt uit dat een bedrijf als Hollandia Kloos vaak met lo kale en centrale overheden te maken heeft. „Men is, terecht overigens, uitermate zorgvul dig. Veel zaken worden nauw keuriger bekeken, omdat het om de naam Lubbers gaat, om niet later de schijn tegen of kritiek te krijgen. Ach, laten we maar zeggen dat dat men selijk is. Of het nu gaat om een gemeentelijke dienst die een bouwvergunning moet afge ven of een exportsubsidie, al tijd weer die enorme zorgvul digheid van ambtenaren die niet het adagium van „we zul len broertje Lubbers even matsen", over zich heen willen krijgen. Dat leidt vaak tot on gewenste vertragingen en daardoor functioneer je als on dernemer minder soepel". Tegenover de nadelen zouden maar weinig voordelen staan. „Oké, als ik iemand opbel dan krijg ik wat gemakkelijker de gene die ik nodig heb aan de telefoon. Maar om die reden bel ik vaak maar niet. Laat ik het zo stellen: Als ik onderne mer Jansen was, dan zou ik naar meneer X op het ministe rie vragen. Nu bel ik niet naar die meneer, omdat ik Lubbers heet. Resumerend is voor mij de optelsom duidelijk nega tief". Op de vraag of hij de dag zal prijzen dat zijn broer geen pre mier meer is zegt hij: „Ach, ie dereen moet doen waar ie be langstelling, behoefte en zin in heeft. Het is onzin om te zeg gen dat mijn broer dit doen of laten moet. Iedereen heeft zijn eigen stukje invulling van zijn leven. Ik leef wel met die han dicap", zegt hij met de onmis kenbare „Lubbers-giechel". Tot nu toe heeft hij zich nooit in het openbaar hoeven uitla ten over het kabinetsbeleid. Is hij niet bang dat hij in zijn nieuwe functie als voorzitter van NCW-West weieens in de omstandigheid zou kunnen verkeren dat hij publiekelijk kritiek moet uitbrengen op het beleid van zijn broer? „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat ik met bepaalde uitspraken in NCW-verband in conflict zou kunnen komen met opvattin gen van mijn broer. Wat dat betreft denken we te veel ge lijk". Dat laatste blijkt ook, als we komen te spreken over de ac ties van de FNV van vorige week, waar ook Hollandia Kloos door werd getroffen. De vestiging in Kinderdijk lag een dag stil. Volgens de direc teur was het overigens ondui delijk hoe groot de deelname aan de staking was. „Als de mensen verhinderd wordt het terrein op te komen, dan wordt er al gauw gezegd dat het hele bedrijf plat ligt. Maar je weet nooit of het tengevolge van bereidheid tot staken is of door de onmogelijkheid om te werken." Hoe het ook zij, Rob Lubbers heeft weinig waardering voor de tactiek van de FNV. De bonden moeten, als zij boos zijn op broer Ruud, anderen daar niet de dupe van laten worden. „Als je boos bent op het kabinet dan moet je je pro test tegen die overheid rich ten. Dan mag je voor mijn part de Houtrusthallen, de Jaar beurs of de RAI afhuren en daar op zaterdagmorgen of welke dag dan ook een mani festatie houden, maar ik vind het volstrekt onzinnig om het stakingswapen voor dit doel te hanteren". Rob lubbers: „Ik weiger te worden afgeschilderd als profiteur en als iemand, die zich heeft kunnen verrijken omdat zijn broer minister was". Is zo'n staking niet heel verve lend, nu Hollandia Kloos het toch al zo moeilijk heeft. Vol gens directeur Lubbers valt dat wel mee. Zijn bedrijf zou, na een paar moeilijke jaren, nu duidelijk in de lift zitten. „Er is een redelijke werkbe- zetting en een belangrijke toe name van de hoeveelheid werk. Door rendementsherstel en arbeidstijdverkorting zullen er bij ons wat ik noem, meer handjes nodig zijn". Koeweit Na alle nadelen van de fami lienaam te hebben aange hoord, ontkomen wij natuur lijk niet aan de vraag of er toch ook niet een paar voór- deeltjes aan verbonden zijn. Neem nu de kwestie-Koeweit. Het was toch wel handig dat broer Ruud als premier een of ficieel bezoek aan Koeweit bracht. Wie het ook onder werp ook ter sprake bracht, een feit is dat de vordering van Hollandia Kloos op Ku wait Airways (van maar liefst zestig miljoen gulden) sinds dien weer bespreekbaar is. Rob Lubbers praat over „Koe weit" met zichtbare tegenzin. Hij zegt de opwinding rond het project slecht te Begrijpen. „Mijn grote bezwaar tegen deze hele publiciteit is dat het een suggestie wekt dat het een nieuw probleem is, waar wij als ware nu opeens mee gecon fronteerd worden. De zaak loopt al jaren en ik ben nu he lemaal in de eindfase bezig met de laatste stukjes van het touwtje aan elkaar te knopen". Lubbers erkent dat de bouw van hangars en toebehoren „heel wat hoofdbrekens" ge kost hebben „Maar in mei. toen wij ons jaarverslag uit brachten. moment waren alle ins en outs van het contract met Koeweit al volledig be kend. Op basis van inschattin gen hoe de zaak zou aflopen is een voorziening getroffen. Be gin oktober heb ik een bericht over de resultaten in de eerste acht maanden uitgebracht en dat laat een plusresultaat (winst) zien". Volgens Rob Lubbers is „Koe weit" dus eigenlijk een gepas seerd station. Het karwei kan „een beetje plus (winst) of een beetje min (verlies) uitvallen". In elk geval verwacht hij bin nen afzienbare tijd het dossier zaak geheel te hebben afge rond. „Dan pas kan ik echt zeggen of er een strop is gele den. Maar die zal wel meeval len. Zolang we onderhandelen verwacht ik dat we er in goe de harmonie uit zullen ko men". Volgens Rob Lubbers zullen er nog drie tot vier gesprekken gevoerd worden. „Maar in Arabische begrippen beteke nen drie gesprekken wel en kele maanden. Voor het nieu we jaarverslag verschijnt, in mei, hoop ik er echter uit te ziin. De standpunten zijn niet zo onwrikbaar meer. dat er ar bitrage noodzakelijk is. Die rechtsgang gaat pas in, als je als partijen definitief het ge voel hebt, dat je niet meer oij elkaar kunt komen. En daar is op dat moment geen sprake van". Nederhorst Na het afnemen van dit inter view wordt bekend dat het PvdA-Kamerlid Van der Hek vragen heeft gesteld over de overname door Hollandia Kloos van Nederhorst Staal. Dit naar aanleiding van een boek, waarin voorzitter Lake- man van de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (SOBI) suggereert dat Hollandia Kloos, onder het ministerschap van Ruud Lubbers, tien a twintig miljoen gulden heeft opgestreken aan overheids steun, die gepaard ging met de overname van de staalpoot van Nederhorst. Rob Lubbers heeft inmiddels een geding aangespannen te gen de uitgever van het boek. In een officieel commentaar daarop zegt hh „Ik weiger te worden afgeschilderd als pro fiteur en als iemand, die zich heeft kunnen verrijken omdat zijn broer minister was. Dat is nooit een voordeel geweest, maar integendeel een flinke handicap". MARGA RIJERSE RIK IN T HOUT ADDIS ABEBA De graan voorraad in de Ethiopische ha vens is bijna uitgeput. De grote voorraden die daar een maand geleden nog lagen opgeslagen, zijn met vrachtwagens en luchtbruggen in hoog tempo naar het binnenland gebracht. Omdat schepen met nieuwe hulpgoederen nog enkele we ken onderweg zijn. dreigt er binnenkort een Kritiek „gat" te vallen in de hulp aan de miljoenen mensen, die door de hongerdood worden bedreigd. Dat is gisteren zowel van Ethi opische zijde als van de kant van hulporganisaties ver klaard. Pas op twaalf decem ber wordt er weer een grote voedselzending verwacht. Dan komt lading Australische graan aan in de haven van As- sab. Mogelijk weer bod op Portugese fregatten-order LISSABON Bij een even tuele mislukking van de lo pende onderhandelingen tus sen Portugal en West-Duits- land over de levering van nieuwe oorlogsschepen, is Ne derland best bereid opnieuw een poging te doen de Portu gese regering te bewegen tot de aankoop van Nederlandse fregatten. Het gaat daarbij om kleinere en goedkopere sche pen Dat heeft premier Lub bers gisteren gezegd tijdens zijn tweedaagse bezoek aan Portugal. Nederland is al eer der met Portugal in onderhan deling geweest over de leve ring van standaardfregatten. Toen maakte de Portugese re gering echter bekend dat de zaak niet doorging omdat er geen overeenstemming kon worden bereikt over de finan ciering van het project. Boek ambassadeur over Roermondse verzetsheld ROERMOND De vrrieud»- den tijdens de Tweede We reldoorlog van Godfried Teeu- wen uit Roermond, hebben de Mexicaanse ambassadeur in Nederland Roberto Caselias geïnspireerd tot het schrijven van de roman „De held". Graag had hij het eerste exem plaar aan de beschreven held zelf willen uitreiken, maar omdat die sinds zijn vertrek jaren geleden naar Brazilië spoorloos is, viel de burge meester van Roermond, mr J. Daniels, gisteren die eer ten deel Kort na de Tweede We reldoorlog maakte Casella». toen hij als ambtenaar bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag werkte, kennis met Teeuwen. Van hem ver nam Caselias een reeks bele venissen uit de oorlogstijd, waarvoor Teeuwen zowel in binnen- als buitenlands is on derscheiden g Earner wil verandering werkwijze Rekenkamer EN HAAG De Alge- iene Rekenkamer moet controle van de staat- tgaven anders gaan uit eren. In het jaarlijkse erslag moet de Rekenka ar zelf onderwerpen ^angeven die vragen om lelie en concrete actie an de Kamer. De Kamer Jkr oei kan daarop dan meteen inspelen. Deze wens heeft de kamer commissie voor de rijksuitga ven geuit in een brief aan de Algemene Rekenkamer. De kamercommissie schrijft daarin dat de huidige werk wijze ten aanzien van het alge mene jaarlijkse verslag van de Rekenkamer niet werkt. Nu stelt de betrokken kamercom missie vragen aan de betrok ken bewindslieden. Die beant woorden deze dan schriftelijk waarna eventueel een monde linge behandeling volgt. Ten aanzien van minder belangrij ke onderwerpen wil de Ka mercommissie deze werkwijze behouden. Voor de door de Rekenkamer aan te geven „speciale" onderwerpen niet ADVERTENTIE service voorziet, is dal uw dubbele garantie voor lange jaren tapijtplezier en tevredenheid U herkent 'm aan de sticker met het Desso garantiebewijs Vraag ook naar hei informaueboekie TapiitABC Des

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13