Rome verwacht terreuracties van moslim fundamentalisten Weekblad breekt in op computer atoombureau Belgische regering zwaar onder vuur NA ARRESTATIE VAN ZEVEN LIBANEZEN Russen hangen vol zelfvertrouwen vuile was buiten Na Wi jarenlang r proces eis acht jaar tegen SS-( Affaire Popieluszko niet in doofpot DUSSELDORF EN KEULEN ƒ240.- Duitse generaal Speidel overleden BUITENLAND EckLjcSoutcwit donderdag 29 november 1984 paginap Britse spion Manderstam overleden LONDEN De Britse spion Len Manderstam, die na de oorlog zonder succes bij Chur chill pleitte tegen de massale gedwongen repatriëring van Russen die met het Hitlerbe- wind hadden gecollaborateerd, is op 81-jarige leeftijd in Lon den gestorven. Manderstam wees er op dat gerepatriëerden de wraak van het Stalinistisch b,ewind tegemoet gingen. De op Jalta afgesproken deporta tie was een van de strengst be waarde staatsgeheimen in Groot-Brittannië. De volledige toedracht werd pas in de jaren zeventig bekend. Israëlisch parlementslid onder druk niet naar Amman TEL AVIV/AMMAN Het Israëlisch-Arabische parlementslid Daroesja is bezweken voor druk van zijn Arbeiderspartij en zal niet naar Amman gaan om het Palestijnse parlement in balling schap toe te spreken. Rafi Edri, fractieleider van premier Peres' Arbeiderspartij, zei gisteren dat hij met Daroesja in Athene contact heeft opgeno men en hem ervan heeft overtuigd naar Israël terug te keren zonder naar Amman te reizen. Het nieuws over zijn voorgeno men reis naar Amman had grote opschudding teweggebracht in Israël. Voor Israëliërs is het verboden om contact op te nemen met de PLO. Daroesja beschuldigde Jordanië ervan verantwoor delijk te zijn voor het mislukken van zijn missie. Hij zei vergeefs te hebben moeten wachten op een visum voor Jordanië. PLO-voorzitter, Arafat, heeft gisteren tijdens de zitting van het Palestijnse parlement in ballingschap in Amman verklaard dat Syrië eerder deze week klaar stond om met een Soechoj-bom- menwerper het vergadercentrum te bombarderen. Vignet voor Zwitserland Bij alle grensovergangen met Zwit serland zijn de afgelopen dagen grote borden geplaatst, waarop au tomobilisten wordt gewezen op het feit dat zij met ingang van 1 januari 1985 elk jaar een bedrag van dertig Zwitsersae frank verschuldigd zijn voor het gebruik van de Zwitserse autosnelwegen. Vrachtwagens be talen nog veel meer. De meeste Westeuropese landen en toeristi sche en vervoers-organisaties heb- I ben bij de Zwitserse regering tegen deze vorm van tolheffing gedemon streerd. Ook onder de Zwitsers zelf bestaat verzet. In ons land kunnen vignetten als bewijs dat de der tig frank zijn betaald onder meer worden aangeschaft bij de ANWB. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse ambassade in Beiroet wordt op het ergste voor bereid. Van de kant van de sji'itische bende „Isla mitische Jihad" wordt na melijk een aanslag ver wacht, als wraak voor de arrestatie in Rome van ze ven Libanezen, leden van deze terreurbeweging. De Italiaanse afdeling van die terreurbende had een aanslag op de Amerikaan se ambassade in Rome voorbereid. Maar de poli tie had dinsdag op het laatste nippertje de Liba nezen kunnen arresteren. De aanslag had moeten worden uitgevoerd met een vrachtwagen vol ex plosieven, gereden door een kamikazeTchauffeur. Gisterochtend heeft de Ameri kaanse ambassadeur in Italië, Rabb, zich vervoegd op het hoofdbureau van politie in Rome, om de commissaris te feliciteren met de arrestatie van de terroristen. „Opnieuw dient Italië als voorbeeld voor hoe het terrorisme moet wor den aangepakt", zei de ambas sadeur tegen zijn glunderende gastheren. De politie heeft met haar doeltreffende optreden een ramp voorkomen, zo me nen de Amerikanen. Het is nog niet helemaal dui delijk hoe de Italiaanse mis daadbestrijders achter het be staan van de b^nde terroristen heeft kunnen komen. Op 18 november kon de Zwitserse douane een Libanees aanhou den op het vliegveld van Zu rich. hij had zijn (holle) cein tuur opgevuld met 2,5 kilo springstof. De man had een ticket voor Rome in zijn zak. De gewaarschuwde Romeinse politie moet met deze vage aanwijzigingen begrepen heb ben wat er aan de hand was. Plattegrond van VS- ambassade Na enkele dagen speuren kon de politie een zevental ver dachte Libanezen afscheiden van de in Italië woonachtige Libanezen. De zeven studeren in Rome en in Perugia, maar wonen allemaal bij elkaar in Ladispoli, een badplaats bij Rome. Alle zeven bleken in het bezit van geldige docu menten, maar bij huiszoeking in Ladispoli vond de politie een gedetailleerde plattegrond van het terrein van de Ameri kaanse ambassade in Rome. En daaruit werd opgemaakt dat de keurige studenten een aanslag in de zin hadden. De zeven gearresteerde Liba nezen weigeren elke mede werking aan het onderzoek. Maar de politie gaat ervan uit dat zij lid zijn van de beruchte Jihad-bende, dezelfde die de catastrofale aanslag op de Franse en Amerikaanse am bassades in Beiroet op haar ge weten heeft. Behoren zij echt tot de Jihad, dan heeft de Ita liaanse politie een primeur van jewelste. Want nog nooit is men erin geslaagd leden van deze bende levend in handen te krijgen, hoe de Amerikaan se en Franse geheime diensten dat ook geprobeerd hebben. Naar de Romeinse politie aan neemt, wilden de Libanezen de Amerikaanse ambassade met een vrachtwagen vol ex plosieven aanvallen. Daarvoor is de twee en een halve kilo die bij de in Zwitserland gear resteerde Libanees werd aan getroffen natuurlijk lang niet genoeg. Maar waarschijnlijk was de man slechts een explo- sieven-koerier, en maakte hij deel uit van een korps „post bodes" die het spul van Bei roet naar Rome moesten over brengen. Mogelijk hebben de studenten al een voorraadje van de explosieven aangelegd en ergens verborgen. Een aanval op de Amerikaan se ambassade in Rome vergt enige voorbereiding. Zij is het best bewaakte gebouw van de hele stad, een ondoordringbare veste van staal, gewapend be ton, tv-camera's zwaargewa pende Italiaanse veiligheidsbe ambten en niet te vergeten het korps mariniers, dat sinds de aanslagen in Beiroet perma nent in staat van alarm ver keert. Volgens de buitgemaakt plattegrond wilde de Libane zen het gebouw van achter be naderen, om het verblijf van de mariniers te treffen. De ambassade heeft 30 tot 40 ma riniers tot haar beschikking. „WARGAMES" IN FRANKRIJK (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Met behulp van een door de Franse PTT gehuurde Minitel-huiscomputer heeft het satirische Franse weekblad „Le Canard Enchainé" zich de vorige week toegang kunnen verschaffen tot vertrouwelijke gegevens van de databank van het Franse Commissari aat voor Kernenergie (CEA). Onder de kop „Le Canard speelt computerpiraatje" publiceerde het blad gisteren een aantal bewijzen van deze „inbraak". Onder andere zijn gegevens over het Franse atoomtestgebied Moeroe- roa in de Stille Oceaan en een planning voor de bouw van een kernreactor in de openbaarheid gebracht. Hoewel het bedrijf dat verantwoordelijk is voor de opslag van de computergegevens, de CEA-dochter CISI, gisteren tijdens een inderhaast georganiseerde persconferentie heeft laten weten dat Le Canard er niet in was geslaagd toegang te verkrijgen tot wer kelijk geheime informatie, is hier toch met verbazing gereageerd op de onthullingen van het weekblad. Een woordvoerder van het computerbedrijf IBM zei toch de indruk te hebben dat bij het CISI op zijn minst enige veiligheidsvoorschriften waren ver onachtzaamd. Het hele verhaal lijkt wel een Franse versie van de vorig jaar uitgebrachte Amerikaanse film „Wargames". Hierin slaagt een handige scholier erin met zijn homecomputer en een „modem" (een apparaat dat wordt gebruikt voor het telefonisch overbren gen van computerdata) in te breken op het computersysteem van het Pentagon. Hij veroorzaakt daardoor bijna een kernoor log. Protest van Kanaken In Nieuw Caledonië, het Franse eilandengebied in de Stille Oceaan, wordt door de oorspronke lijke bewoners, de Kanaken, nog steeds gedemonstreerd tegen de uitslag van onlangs gehou den verkiezingen. De Kanaken, die ongeveer veertig procent van de bevolking van Nieuw Cale donië vormen, zijn boos omdat de partij die bij de verkiezingen de meerderheid heeft gekregen (een partij van Caledoniërs van Europese origine) geen enkele haast wil maken met de onaf hankelijkheid. De Franse regering zou eventueel aan enkele eisen van de Kanaken tegemoet willen komen. Maar voor de militante Kanaken gaat het allemaal niet snel genoeg. Zij blijven demonstreren, onder meer door het blokkeren van wegen. DOOR RAKETTEN EN HAPP/ (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche regering-Martens ligt zwaar onder vuur. De fractievoorzitter van de belangrijkste regerings partner, de christen-de mocraat Luc van den Brande, heeft niet alleen gesteld dat er voor het plaatsen van de 48 kruis raketten geen enkele da tum meer vastligt, hij heeft ook gedreigd de mi nister van Binnenlandse Zaken, Nothomb, een mo tie van wantrouwen te be zorgen, indien deze bin nen 14 dagen geen sanc ties treft tegen de burge meester van Voeren, José Happart. In een interview met het dag blad „Het Belang van Lim burg" zegt Van den Brande dat er geen sprake is van een ommezwaai van de christen- -democraten (CVP) en dat er dus ook geen verbreking is van het regeerakkoord metr liberalen (PVV). „Omdat |r grootmachten de dialoog ontwapening weer oppakkS valt voor ons natuurlijk termijnstelling weg", Van den Brande. Op de tergrond speelt de duidelit angst mee dat de CVP I nieuw zwaar gaat verliezen! de komende verkiezingen. ambassadeurs van de Vereiij de Staten en West-Duitsli in Brussel hebben in briej aan de regering-Martens rigens hun verontrusting j gesproken over het mogeliju uitstel van de plaatsing raketten. Van den Brande wil ook c kenen met de zaak-Happl De burgemeester van Voe weigert nog steeds Nederla te spreken, hoewel hij wettelijk in zijn gemeente F verplicht is. Dat leidt voortdurende politieke Van den Brande eist n minister van Binnenlandse? ken Nothomb dat deze r gelen treft tegen Happart, I in feite ontslag voor HappF betekent, anders komt e motie van wantrouwen. VS VERDUBBELEN FINANCIËLE STEUN AFGHAANS VERZET NEW YORK De Ameri- kaanse regering heeft besloten de financiële hulp aan het Af ghaanse verzet te verdubbelen. De Afghaanse guerrilla's, die vechten tegen de pro-Russi sche regering van president Karmal en meer dan 100.000 Sovjet-militairen, krijgen een bedrag van 280 miljoen dollar. Vorig jaar was dat nog 140 miljoen dollar. Dat meldde gis teren de New York Times. MOSKOU Er zijn tegenwoordig dagen waarop de Sovjet-pers veel weg heeft van de Washington Post ten tijde van de hoogtij dagen van het Watergate-scharidaal. Zo groot is op dit moment de Russische journalistieke passie voor het opsporen van schan dalen. Enkele dagen geleden verheerlijkte de Pravda een politieambte naar, die na een maandenlang durend onderzoek er in geslaagd was genoeg bewijzen te verzamelen om de directeur van Rus- lands voornaamste experimentele stamboekvee-boerderij voor tien jaar achter de tralies te laten verdwijnen. Deze man had zijn stamboekvee zwart verkocht en de collectieve landbouwon dernemingen voorzien van vee van gemengd ras, dat hij goed koop had gekocht van boeren die weer een aandeel kregen van de winst uit zijn zwarte markthandel. Behalve tien jaar gevan genisstraf werden zijn bezittingen in beslaggenomen, wat de staat 500.000 roebel opleverde. De Rode Banier, het blad voor de Sovjet-strijdkrachten, onthul de een schandaal rond een marinecorps aan de Zwarte Zee, dat tot in Leningrad appartementen opvorderde en deze zwart ver huurde. Om op de hoogte te kunnen blijven van de financiële stand van zaken hadden de officieren in kwestie zelfs ex-gevan- genen in dienst genomen als financieel adviseurs mensen die 'een straf hadden uitgezeten wegens financiële fraude. Komsomol Pravda stelde de corruptie in de kaviaar- en visserij sector rond de Kaspische Zee aan de kaak. Daar was de plaatse lijke politie bij een schandaal betrokken en werden schoolkinde ren overgehaald te spijbelen en ingezet bij de verspreiding en bezorging van de gestolen kaviaar. Het Russische Hooggerechtshof heeft zich nu ook achter de strijd tegen de corruptie geschaard en een verklaring uitgegeven waarin staat: „Gezien het feit dat de diefstal van vee, veevoeder, graan en brandstof toeneemt, zijn de rechtbanken nu verplicht om in elke zaak vast te stellen of alle schuldigen inderdaad voor het gerecht zijn verschenen en moeten er strenge straffen wor den uitgedeeld". MARTIN WALKER Copyright The Guardian ;rimi (Van onze correspondenljoostel Gerard Kessels) jloos BONN Een van de law processen in de geschied! van de Bondsrepubliek voor zijn afsluiting. In de I vijf en een half jaar duiwieksc strafzaak tegen de SS-ei Georg Krizons in E heeft de officier van een gevangenisstraf vi jaar en zes maanden Krizons staat terecht we 'j! medeplichtigheid aan moord op 15.000 joden ir Poolse Lodz in de jaren tot 1944. Het proces in Bochum een uiterst moeizaam ve gehad. Een deel van de dan 200 getuigen weigt naar Duitsland te komei f was daartoe door ouderdoi ziekte niet in staat. Van dat de rechtbank zelf op ging en meer dan veertig zen maakte. In Polen, Argentinië en Australië den getuigen gehoord. De ceskosten zijn inmiddels o lopen tot meer dan 1 joen mark. Officier v, Hermann Weissing had hoopt aan te kunnen tonen L Krizons in minstens 24 goj len joden vermoord heeftf zijn requisitoir moest hij del schuldiging van moord eqKRII laten vallen, omdat daar na hgef veel jaren geen duidelijke!' wijzen meer voor te vir*^in& waren. Over bleef zodoé NatlC alleen medeplichtigheid iStaatJ moord. Alle andere del»opgei die Krizons nog ten laste! j-jeuri legd zouden kunnen worï j zijn inmiddels verjaard. EG-TOP MOET TOETREDING SPANJE, PORTUGAL REGELEN BRUSSEL De driedaagse is gisteravond weer op niets marathonvergadering van de uitgelopen. Spanje en Portugal EG-ministers van buitenland- zullen dus opnieuw geduld se zaken die ertoe had moeten moeten oefenen, want de EG- leiden dat er nu eindelijk eens -landen zijn weer niet tot een een doorbraak kwam bij de duidelijk onderhandelingsaan- toetredingsonderhandelingen, bod kunnen komen. Volgende week maandag en dinsdag krijgen dan ook de Europese staats- en regerin gleiders in Dublin de hele rij stebrijberg van technische dos siers op hun bord. Overeenstemming is wel be reikt over de gehele groenten- en fruitsector. Komen er te veel van die produkten op de Spaanse markt, dan zal de in voer worden beperkt, zo heb ben de ministers SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS JARUZELKI: WARSCHAU De Poolse lei der generaal Wojciech Jaru- zelski heeft gisteren gezegd dat de zaak van de vermoorde priester Jerzy Popieluszko niet in de doofpot zal worden ge stopt. Niemand heeft groter belangstelling voor ophelde ring van de moord dan zijn re gering, verzekerde hij. In een zeldzaam openhartig onder houd met verslaggevers uit oost en west dat meer dan drie uur duurde, zei de 61-jarige partijleider en premier: „Nie mand is meer geïnteresseerd dan wij in het wegnemen van elke twijfel". Jaruzelski sluit niet uit dat de moordenaars van Jaruzelski de doodstraf krijgen. Overigens verzette hij zich tegen de activiteit van po litiek actieve priesters als Po- piluszko. ADVERTENTIE Tol besluit van de Kerstvakantie: 3.DAAGSE BUS/BOOT-CRUISE Z40i< eens op een bijzondere dort, Keulen en Könlgswlnte fraaiste schepen d op het hoofddek, spiksplinternieuw Ingericht met schrljf- t gemakkelijke zitjes en heel grote tunge alr-conditloned) en Is n Vrijdag 4 januari 1965: Vertrek uit Oen Haag en Rotter- koffie en gebak. Nog vOór de chting Düsseldorf. Vóór het di sc aan boord wordt bij de Captains Cocktail een rankje aangeboden, 's Avonds Is er een gezellige bingo iet leuke prijsjes. Zaterdag 5 januari 1965: Na het uitgebre tennis te maken, aangezien h ligt afgemeerd. De lunch kt oor zonder problemen i Om 16.00 uur wordt vertrokken nlgswinter gearriveerd. Aangezien de lunch Inmlddelé Is genuttigd staan de touringcars hier weer gereed om de terugreis aan te vangen. Met een welverzorgd af scheidsdiner op Hollandse bodem (inbegrepen) wordl Gecombineerde 5.- poliskosten. Annulerlni Om teleurstelling te dringend aangeraden. Inbegrepen, eigen rekening, zekering 7.50 per persoon irlngsverzekering Inbegrepen, wrkomen wordt tijdig boeken Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging een de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 w',y,y,',y,wd BONN Generaal Hans S del, oud-opperbevelhel van de NAVO in Centraal- ropa en een van de laa overlevenden van de zwering tegen Hitier Tweede Wereldoorlog, ren op 87-jarige leeftijd ove den. Nadat hij in 1944 chef-staf veldmaarschalk Erwin mei was geworden, raakte neraal Speidel in 1944 beti ken in het complot van Stauffenber tegen Hitier. de mislukte bomaanslag o fuhrer overleefde Speidel ven maanden ondervraj door de Gestapo. Hij I geen van zijn mede-sai zweerders verraden. E 1945 ontsnapte hij uit de vangenis en hield zich tot aan de bevrijding d geallieerden. Hij hu. daarna zijn militaire loopl s in het hervormde Westdi leger en was opperbevell ber van de NAVO-strijdkr ten in Centraal-Europa 1957 tot 1963. Hij ging in met pensioen en schreef na veel boeken over zijn i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12