arts en chauffeur opgelicht door mettove Tweede Kamer accepteert uitlatingen van Ploeg niet r ZeidóaOowuint 'idkl Legale kappers willen beunhazen zelf opsporen ,Thuisbehandeling psychiatrische patiënt kan opname voorkomen" Kamermeerderheid wil ook vrouwen recht geven op wwv Spelenderwijs wijzer bij Dixons enV&D. JNENLAND DONDERDAG 29 NOVEMBER 1964 PAGINA 11 yiezen voor zelfdoding niet strafbaar JN HAAG Volgens minister Kerf 'ss Altes van justitie bestaat er voor- In og geen wettelijke grondslag voor nemen van justitiële maatregelen fen de publikatie „Zorg jij dat ik t wakker word", die adviezen bevat jr zelfdoding. Het Tweede-Kamerlid Jutte (GPV) had de minister in Iriftelijke vragen verzocht strafver- Jging en inbeslagneming van deze |»likatie te bevorderen. De adviezen jen zijns inziens leiden tot een „baar feit. Volgens de minister en Openbaar Ministerie is daarvan i sprake als er in een concreet geval ji worden vastgesteld dat het overlij- ,1 van een persoon het rechtstreekse jfolg is van deze publikatie. Plaquette Prins Bernhard onthul de gisteren in Apel doorn een plaquette met de nieuwe naam van de Nederlandse Politie Academie, het Samuel Esmeijer Insti tuut, genoemd naar een politie-inspecteur die in 1944 als verzets strijder om het leven kwam. Esmeijer werd gisteren postuum het verzetsherdenkings- kruis toegekend. Een broer en zus namen de onderscheiding in ont vangst. Kamer wil overleg over kloosterlingen DEN HAAG Bm- nen de kamercom missie voor financiën tekent zich een meer derheid af die overleg wil met staatssecreta ris Koning (Finan ciën) over de positie van kloosterlingen bij de uitvoering van de wet tweeverdieners. Koning wil klooster lingen uitgezonderen van het begrip geza menlijke huishouding en hen als alleen staanden behandelen. PTT erkent gewetensbezwaarden DEN HAAG De PTT is bereid gewe tensbezwaren die PTT'ers kunnen hebben tegen sommige werkzaamheden, te erken nen. Dit heeft de christelijke CNV-bond van ambtenaren en trendvolgers, de CFO, gisteren bekend gemaakt. Het kan bij voorbeeld gaan om iemand die om princi piële redenen niet op zondag wil werken. Ook kan hij bezwaar hebben tegen werk voor de lotto of het aanleggen van verbin dingen tijdens NAVO-oefeningen. Met de bedrijfsleiding is overeengekomen dat in dat geval gestreefd moet worden naar handhaving van het dienstverband door bijvoorbeeld het werk aan te passen. Als dit niet lukt en ontslag onontkoombaar is moet de gewetensbezwaarde als onvrijwil lig werkloos aangemerkt worden, waar door hij recht heeft op wachtgeld. RUZIE TUSSEN CHIRURGEN AMC AMSTERDAM In het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amsterdam zijn de afdelingen chirurgie al enige tijd aan het ruzieen over eikaars verantwoorde lijkheden. De oorzaak daarvan is dat er door de fusie tussen het Wilhelminagast- huis en het Binnengasthuis binnen het AMC dubbele chrirugische afdelingen zijn ontstaan Bovendien kwam de positie van het hoofd van de afdeling chirurgie, prof. dr. WH. Brummelkamp. na die fusie ter discussie te staan. Inmiddels is er een ver trouwelijk rapport over de problematiek gereed. De directie zal daarover volgende week een principe-standpunt uitspreken, waarna de chirurgen naar hun visie wordt gevraagd. Het AMC-bestuur zal daarna beslissen hoe de organisatie er uit gaat rELD VOOR VERVOER EN TRACTOREN VERDWENEN j t '4 y, s !N HAAG De inza- ingsactie Eén voor ika heeft deze week tond hoe Nederlanders genereus gebaar lakten naar hun door moede en honger ge- jffen medemens. In jtio^il contrast met die ontaan ontketende golf I© >n medelijden en solida- staat echter het irijnende relaas van de idanese huisarts dr. Iz- din Adam (37) en de I fVI achtwagenchauffeur ^nmar Ahmed (35). kwamen naar ons land om voersmiddelen en tractoren kopen voor hun thuisland, den zijn nu al tien maan- in een hopeloos gevecht Adkkeld met een stel lou- autohandelaren, die hun bedrag van ongeveer tach- luizend gulden afhandig kten. onze spaarcenten zijn we ijt. We zijn bankroet", agt de huisarts. Met hun lijk verdiende geld hadden en zijn compagnon een ïge Rover, een paar oude obussen en drie tweede- ïds tractoren willen kopen, ikkers voor de arme boeren ISoedan buurland van het igerende Ethiopië auto- ssen om de arme en zieke rolking uit de streek naar eenvoudige kliniek van dr. eldin Adam te rijden. iieken |t was begin dit jaar nog het [aal waar ze van droomden, lar nu een luchtkasteel, dat als een zeepbel uiteenspatte. In januari, in het vliegtuig naar Schiphol, waren ze er heilig van overtuigd dat ze voor hun aankopen hier, in het superbe- schaafde Nederland, moesten zijn. Twee argeloze, zeer ge zagsgetrouwe moslims, die nu finaal aan de grond zitten en vijf keer per dag in een Ma rokkaanse moskee Allah om hulp smeken, omdat ze in de armen liepen van een bende oplichters uit Utrecht en de omgeving van Amsterdam. „We dachten dat we" binnen veertien dagen weer terug bij onze vrouwenen kinderen konden zijn", zegt Ommar Ah med zo zacht, dat hij haast niet te verstaan is. Bijna het hele gesprek door staart hij met grote ogen stil voor zich uit, het ene filtershagje na het an dere rollend. Al maanden leeft Ommar van patat en het weinige dat vrien den hem en zijn partner ge ven. Een hotelkamer konden ze na een paar maanden al niet meer betalen. Ze verhuis den naar een goedkoop pen sionkamertje in Den Haag, dat ze sindsdien met z'n tweeën moeten delen. Al die tijd heb ben ze door hun gepieker bijna geen oog meer dicht kunnen doen. Hij en de dokter. Salades en sauzen „Ik had in de krant een adver tentie gelezen, waarin een Range Rover te koop werd aangeboden", vertelt Izzeldin Adam in gebroken Engels. Hij laat een verkreukeld visite kaartje zien, dat ene Ton uit Utrecht hem bij hun eerste kennismaking had geven: Fo-- lona salades en sauzen staat erop. De tekst wordt versierd door een getekend mannetje met koksmuts, dat een dien blad vol spijzen voor zijn buik „Met dat bedrijf heb ik zaken gedaan, hoewel dat nu steeds wordt ontkend. Als ik ze bel, weten ze van niets. In het be gin wezen ze me telkens door naar meneer Ton, maar die was nergens te vinden. Had den we 'm na weken zoeken weer eens aan de lijn, dan dis te hij een of ander verhaal op dat de hele zaak was overdra gen aan ITH. ...ITH?, dat is een voor ons volstrekt onbe kende firma, waar we geen te lefoonnummer van hebben en waarvan we nog altijd niet weten of die wel bestaat". Dr. Izzeldin Adam diept uit zijn portefeuille het op zijn naam gestelde kentekenbewijs van de Range Rover op. „Cash betaald", zegt hij: 23.000 gul den. Hij toont ook een kopie van de koopovereenkomst met de Amsterdamse handelaar, ondertekend met ITH en daar onder voluit de naam van ge noemde Ton. Een tweede hands Range Rover, twee DAF-autobussen en drie trac toren voor een totaalbedrag van ƒ77.313,56, inclusief trans- port- en verzekeringskosten. De kopers hebben het grootste deel van het bedrag in guldens en dollars voldaan. De rest van de aanbetaling geschiedde met cheques. Van het bestelde wagenpark en hun geld heb ben ze geen schroefje, geen cent terugggezien. Kort geding Een in de arm genomen advo caat uit Rotterdam heeft tot nu Ommar Ahmed en dr. Izzeldin Adam komen, nu zonder geld, in aanmerking voor gratis rechts hulp. Maandag za gen ze de actie Een voor Afrika. „We konden haast niet geloven dat er hier nog goede mensen rondliepen". toe weinig voor ze kunnen uit richten, ook al won hij vorige maand in de hoofdstad op punten een kort geding tegen de verkoper. De Amsterdamse rechter veroordeelde deze tot levering van één tractor, op- straffe van een dwangsom van duizend gulden voor elke dag dat hij in gebreke blijft, met een maximum van zevendui zend gulden. Dat was dat. De door het tweetal gevraagde bankgarantie van 50.000 gul den kwam, aldus de recht bank, niet voor toewijzing in aanmerking, omdat deze te vaag zou zijn. De Range Rover was inmiddels door Ton (ITH) aan een ander verkocht. Op grond daarvan werd de koopo vereenkomst ontbonden en in een geldvordering omgezet. De kort-gedingrechter kon hier over evenwel geen uitspraak doen. Hoe het precies zat met de autobussen en de tractors was ook al niet duidelijk. Waar niets is, verliest de kei zer zijn recht. En de laatste die zijn recht haalde was hun Rot terdamse advocaat, die hun gisteren de rekening presen teerde van de (trouw vooruit betaalde) proceskosten: 3400 gulden. Politie Izzeldin Adam en Ommar Ah med staat nog één mogelijk heid open: een schadeprocedu re beginnen. Zo'n civiel proces kan echter twee tot tweeën half jaar gaan duren. Afgezien van de vraag of ze het winnen en of dat de gedaagde partij tot betaling in staat is, kunnen ze niet zo lang meer wachten. Hun geld is op. Morgen gaat Izzeldin Adam met kloppend hart naar de vreemdelingen politie om zijn visum te ver lengen. Waarom zijn de slachtoffers indertijd niet meteen naar de politie gegaan om een aan klacht in te dienen? Van alle kanten, ook vanuit de advoca tuur, is die vraag aan de gedu peerden gesteld. Misschien had de officier van justitie stappen kunnen ondernemen. Het was zelfs niet uitgesloten dat er be slag zou zijn gelegd op geld en goederen van de autoverko per, die overigens nog altijd in een Range Rover blijkt rond te rijden. „Dat hebben we ge daan", zeggen ze beiden fel, „maar ze zeiden dat ze er niets aan konden doen. We zijn ge woon weggestuurd". Gratis rechtshulp Is er nog hoop in deze affaire? „Ik zal doen wat ik kan De zaak heeft al mijn aandacht en volledige inzet". Dat laatste zegt de Haagse advocaat mr K.G.W. van Oven, hun toege voegde raadsman. Vandaag heeft hij een eerste gesprek met de twee Soedanezen. Hoe wel buitenlanders geen recht hebben op een formulier voor onvermogen, krijgen Izzeldin Adam en Ommar Ahmed waarschijnlijk toch gratis rechtshulp. Dat kan ook moei lijk anders, want hun hele ka pitaal bestaat nog maar uit driehonderd gulden. Die som hadden ze te veel betaald aan hun vorige advocaat. Dr. Izzeldin Adam: „Niemand kan verdragen wat ons is overkomen. Het is allemaal zo oneerlijk geweest, we hebben toch hard voor onze centen moeten werken? Maandag hebben we met verbazing naar de televisie gekeken, naar de actie voor Afrika. We konden haast niet geloven dat er hier nog goede mensen rondliepen. We hebben nu gelukkig weer wat hoop gekregen. Desnoods willen we hier sterven voor ons recht". PETER VIERING DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede Kamer gaat ook formeel uitspreken dat de uitlatingen van staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) over de Anne Frank Stichting „een smet hebben geworpen op de reputatie en de activiteiten van deze instelling". Een motie met deze tekst werd gisteren ingediend tij dens de behandeling van de begroting van WVC. De communist Ernsting was de eerste ondertekenaar, hij werd gevolgd door de woordvoerders van PvdA, CDA, PPR en PSP. Samen zijn de deze partijen goed voor bij na honderd zetels. De motie komt volgende week in stemming. Minister Brinkman (WVC) wilde de tekst van de motie niet voor zijn rekening nemen. Hij vond het niet juist zich een waar deoordeel aan te matigen over een uitspraak van een ander lid van het kabinet. Wel deelde hij de opvatting van de fracties, dat de Anne Frank Stichting van „groot belang is voor het optreden tegen verschijnselen van racisme, fascisme en anti-semitisme". De fracties willen met de motie nog eens uitdrukkelijk uitspre ken, dat zij de uitlatingen van Ploeg niet accepteren. De be windsman herhaalde dinsdag in de Tweede Kamer, tot grote er gernis van velen, zijn in een interview gedane uitspraken, dat de Anne-Frankstichting een „crypto-communistische en verpo litiekte actiegroep" is geworden. Ook zijn eigen partij, de VVD. is daar niet gelukkig mee. Een VVD'er wees erop dat zijn fractie geen woord ter verdediging van Ploeg heeft laten horen. Minister Brinkman zei dat het positieve oordeel van het over de Anne-Frankstichting ook blijkt de subsidie 1 ton, die de organisatie is toegekend. AMSTERDAM De kappers willen de beunhazen in hun sector zelf gaan opsporen als de overheid daarvoor mankracht tekort komt. Zij nemen het niet langer dat beunhazen hun totale omzet van 1 miljard afromen met ongeveer 280 miljoen gulden. Aldus voorzitter P. Kalle van de Algemene Nederlandse Kappersorganisa tie (ANKO) gisteravond in Amsterdam. In de kappersector opereren volgens Kalle ongeveer 8.500 beun hazen, die vaak ook nog een uitkering genieten. Deze beunha zen leveren geen enkele bijdrage aan de werkgelegenheid, maar bedreigen wel die van de legale bedrijven. Daarom dient door een reeks maatregelen daartegen en dam te worden opgewor pen, luidt zijn oordeel. Ook de toeleveringsbedrijven kunnen daaraan een steentje bij dragen. De ANKO wil dat die bedrijven hun professionele kap- persprodukten selectiever aan de man brengen Sommige pro- dukten zoals permanentvloeistof en bepaalde haarverven kun nen namelijk bij ondeskundige toepassing risico's opleveren. De toeleveringsbedrijven hebben tot dusver niet veel oor gehad voor deze wens. Maar ANKO denkt er aan een soort zwarte lijst, met boycot als sanctie, te gaan opstellen van leveranciers die geen gehoor aan haar eis wensen te geven. tOTTERDAM Behan- leling aan huis van psy- hiatrische patiënten dijkt in de praktijk een oede methode om opna- ae in een kliniek te voor komen. Dat geldt ook foor ernstige patiënten. Jet is bovendien de vraag I de directe omgeving pn een patiënt geholpen met opname in een in- l lehting. I Jjt staat in het proefschrift I ppnamevoorkomende strate gieën in de praktijk van de so ciale psychiatrie" van de psy chiater J.A. Jenner. Deze is daarop gisteren gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam. Jenner heeft in de regio Dor drecht een aantal methoden voor preventieve behandeling van psychiatrische patiënten ontwikkeld. Uit zijn onderzoek blijkt dat tot gevolg te hebben gehad, dat de opname in psy chiatrische ziekenhuizen in die regio twee keer zo laag was als elders in Nederland. Jenner zet zich in zijn proef schrift af tegen de psychiatri sche ziekenhuizen (derde-lijns gezondheidszorg) die over on voldoende informatie beschik ken over de lokale situatie van de patiënt en zijn milieu. Jenner voert een pleidooi voor her-ontdekking van „het vuile werk", waarbij de sociale psy chiatrie prioriteit zal moeten geven aan het in een zeer vroeg stadium, mogelijk nog voor de huisarts, ontdekken van het psychiatrisch lijden. In de jaren zeventig is daaraan te veel voorbijgegaan en zijn patiënten te veel en te snel op genomen in kostbare inrich tingen, aldus Jenner. MEMELS fceeFT NIKS, JOS. AU.B 66ÜIM IS MOGIU)Ke^ mOEJMT j v BtetfTAppENy DEN HAAG Een meer derheid van de Kamer wil dat het kabinet toch per 23 december in beperkte mate een zelfstandig recht op wwv invoert. Ook vrouwen, die geen kost winner zijn, zouden als zij na die dag werkloos wor den een zelfstandig recht op een uitkering moeten kunnen laten gelden. On der die voorwaarde lijkt een meerderheid binnen CDA en VVD te kunnen instemmen met de maat regelen die het kabinet wil nemen in afwachting van een nieuw stelsel van sociale zekerheid. Het kabinet heeft voorgesteld het recht op uitkering tijdelijk te binden aan het kostwinner schap. Het voelt er niet voor om vooruitlopend op de nieu we sociale zekerheid die vol gend jaar zijn beslag moet krij gen al een volledige gelijkbe rechtiging in de uitkeringen van mannen en vrouwen door te voeren, maar wil alleen kostwinners een recht op uit kering geven. De oplossing van het kabinet houdt een verslechtering in voor mannen die geen kostwinner zijn. Het kabinetsvoorstel staat haaks op de strekking van de Europese richtlijn; de Europe se Commissie heeft tegen dit voorstel dan ook bezwaar aan getekend. Vanaf 23 december moet de wetgeving in Neder land aangepast zijn aan die Europese richtlijnen terzake. Als noodmaatregel lijkt een meerderheid in de Kamer wel met het kabinet mee te kun nen gaan, als voor „nieuwe ge vallen" vanaf 23 december maar wél een zelfstandig uit keringsrecht geldt, ongeacht de vraag of men kostwinner is of niet Ook de PvdA staat daar niet afkeurend tegenover Dit politieke compromis, dat al eerder door het kabinet werd afgewezen, maar nu opnieuw wordt bepleit, kost de schatkist overigens wel 80 miljoen gul den. (ADVERTENTIE) "Leer in Basic program meren opEen boeiende cursus programmeren die alleen bij MCN verkrijgbaar is. Voor slechts f 99,-. Een cursuspakket be staat uit een gedetailleerd cursusboek en 2 cassettes met meerdere programma's voor zelfstudie Alles in puur Nederlands. ggr MCN vindt u MCN alleen bij Dixons en V&D.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11