„Boksen veel moeilijker dan acteren". rxi „Grote drie" haken af MARCEL CERDAN JR: Hommage aan voor nazi's gevluchte Duitse filmers IN EN OM DE KAS )on Ibeelt joksende ^ader met ÏEÏÏ'iafna OUDE NEDERLANDSE FILMS OP DUITSLAND DRIE: Ts3 Flora Rijnsburg zorgt voor schone tulpen binnen de perken Ingemaakte pompoen 3INA ?ILM CeidaeSommxt VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 PAGINA 9 breide Ie ko- Iplege is we. deze NtMA verhouding /an 8); za n*. p .15. zi DCINI sexkli- il. 071. tverz* 1.15. Ierland :o. ook'P Evelyne Bouix als Piaf. De geliefden Edith en Marcel samen: Evelyne Bouix als Edith Piaf en Marcel Cer- dan jr. als zijn vader, de bokser Marcel Cerdan sr. „ie (gij. ARIJS Na het inter- 'ationale succes van „Les jrisw ns et les autres" begon ihtropa 6 Franse regisseur Clau- 2115e Lelouch in 1982 aan )9i ei^en nieuwe superproduc- 20.00. e: „Edith et Marcel". De Verfilming van de ge- ido in-lichtmakende romance |tJ® °J;issen de Franse zangeres ieddith Piaf en de wereld- ampioen boksen, Marcel tria. er dan. Een hartstochte lijke affaire, die aan het lo J^ind van de jaren '40 in rex frankrijk op aller lippen "'^ig. Cerdan kwam op het oppunt van zijn roem bij en vliegtuigongeluk op Azoren om het leven, weg om een ruzie met laf bij te leggen, heet et. De legende wil dat Cerdan de grote en enige liefde was in het tragische leven van de zangeres. Piaf overleed 14 jaar daar na, in 1963. „Edith et Marcel" is in Frank rijk bij lange na niet het succes geworden dat men verwachtte. Nog geen 200.000 Parijzenaars gingen naar de miljoenenpro ductie kijken, hetgeen Lelouch en andere investeerders op een behoorlijke strop kwam te staan. Zowel vóór als achter de camera speelden zich bij „Edith et Marcel" de nodige drama's af. Aanvankelijk wa ren Evelyne Bouix (de vrouw van Lelouch) en acteur Pa trick Dewaere aangewezen voor de rollen van Piaf en Cerdan. Dewaere heeft zich vele maanden op zijn rol voor bereid. Maar drie dagen na het begin van de opnamen pleegde de onder depressies lijdende acteur zelfmoord. De filmpro ductie was de wanhoop nabij, investeerders dreigden af te haken. Lelouch kwam zelf met een noodoplossing en lan ceerde de onervaren zoon van Cerdan zelf. Marcel junior, als vervanger van Dewaere. Vrije jongen Het naambordje van Cerdan is niet te vinden in een duister portaal in een weinig uitnodi gende buurt van het vervallen tiende arrondissement in Pa rijs. Een hoekige man in trai ningspak komt naderbij. Het blijkt de hoofdrolspeler uit „Edith et Marcel". Hij stelt voor naar zijn stamcafé, „Le Cristal" te gaan. De zoon van het idool van Frankrijk zou in Den Haag worden omschreven als een „vrije jongen". Hij staat als pr-man op de loonlijst van het bedrijf Any d'Avriay/Mar- cel Cerdan, dat zich bezig houdt met haartransplantaties en het vervaardigen van cos metische artikelen. Cerdan ju nior verkoopt lekkere luchtjes voor heren en laat weten dat Nederland wat dat betreft in de lift zit. Maar, zoals dat een vrije jongen betaamt, heeft Cerdan meer pijlen op zijn boog. Zo had hij veel te maken met de organisatie van een van de bokswedstrijden in Frankrijk van onze Rudi Koopmans in, die hij een „uit gekookte jongen" noemt. Te genwoordig houdt hij zich be zig met de ontwikkeling van een nieuw soort tennismachi- ne. Cerdan jr. denkt hoofdza kelijk in franken en voorspelt zijn apparaat een grote toe komst. Dubbelleven In „Edith et Marcel" gaat het vooral om het dubbelleven dat zijn vader leidde. In Marokko, toentertijd een Frans protecto raat, bleef Cerdan sr. zijn ge zin trouw. Daarbuiten was hij echter altijd te vinden aan de zijde van zijn gevierde mai- tresse Piaf. Jaren was het paar een prooi van de Franse sensa tiepers. „Natuurlijk wist mijn moeder wat er aan de hand was", zegt Marcel jr. „Het stond in alle kranten, maar wij waren als kinderen te jong om het te begrijpen. Edith Piaf was mijn peettante. Ze is altijd met de familie bevriend ge weest. Lelouch heeft dat goed in beeld gebracht. Waarom zou hij het mooier voorstellen dan het was? Mijn vader leidde twee levens omdat mijn moe der nooit met hem mee op reis wilde. Ze bleef liever thuis met de kinderen. Zo kreeg mijn vader een maitresse en toevallig was dat Piaf". Cerdan jr. heeft Piaf goed ge kend. Aan het begin van de ja ren zestig logeerde hij drie jaar bij haar in Parijs. Het was in de tijd van Piafs verhouding met haar protégé George Moustaki. „Sinds mijn 14e sta ik op eigen benen. Piaf heeft me een tijd onderdak gegeven, maar ze liet me mijn gang gaan. Ik wilde toen bokser worden, net als mijn vader Evelyne Bouix speelt haar rol geweldig. Soms was het exact zoals ik mij Piaf herinnerde. Weltergewicht De zoon vloog minder hoog dan de vader. Verder dan een gevecht in de halve finale om de wereldtitel welter in Madi son Square Gardens is Cerdan jr. nooit gekomen. Kampioen van Frankrijk heeft hij ook niet kunnen worden. De overname van Dewaeres rol was voor hem geen enkel probleem. „Aanvankelijk wil de Lelouch me alleen de boksscènes laten doen en dan zou Dewaere de rol van mijn vader spelen. Maar al snel zag hij dat ik het aankon. Ik ben de zoon van Cerdan, ik lijk op mijn vader en ik heb gebokst. Wat wil je nog meer? Boksen is veel moeilijker dan acteren. Maak je in de ring een fout, dan is het afgelopen. Een ac teur kan het net zo lang over doen tot het eindelijk goed is. Een bokser ligt dan allang op zijn neus", aldus Marcel Cer dan jr. Genoeg over „Edith et Mar cel" gepraat vindt Cerdan. We moeten zijn tennisapparaat (dat tegenvalt) maar eens be kijken. Op weg naar de sport hal vertelt hij onlangs een nieuwe filmrol te hebben ge weigerd. „Ik moest een gang ster of een flic (agent) spelen. Mijn vrouw heeft het scenario gelezen en gezegd dat het niet voor mij was. Dat heeft me in ieder geval weer een hoop tijd gescheeld". BOB VAN HUET BONN Wie in deze weken zijn tv 's woensdagsavonds af stemt op Duitsland Drie wrijft ich de ogen uit. Daar herleeft d* Amsterdamse Jordaan van tie jaren dertig met zijn platte taaltje in de speelfilm „Die bleiche Bet" (Bleeke Bet). Of het eiland Texel in de film „Jonge Harten" uit 1936. Wat beweegt de Westdeut- :NWa| scher Rundfunk (WDR) ei genlijk om een serie stokoude :derlandse films op de buis brengen? Roland Johannes van de filmredactie in Keu len: „Voor ons zijn deze films vooral interessant omdat ze gemaakt zijn door Duitse en Oostenrijkse emigranten, die in de jaren dertig voor de na zi's gevlucht zijn. Ze zijn niet eerder in Duitsland te zien geweest. Niet in de bioscoop en niet op de televisie". Om de sfeer zo goed mogelijk over te laten komen, heeft de WDR afgezien van nasym chronisatie en gekozen voor ondertiteling. Een moedige beslissing. Johannes: „De mensen in Duitsland zijn zo gewend geraakt aan nage synchroniseerde films dat on dertitels als storend ervaren worden en je kritische reac ties kan verwachten. Maar in een aantal gevallen, zoals nu ook bij de Nederlandse films, zien we er bewust van af". De WDR heeft tot nu toe uit gezonden: „Komedie om geld" van Max Ophüls uit 1936, „Het Geheim van de Mond- scheinsonate" van Kurt Ger- ron uit 1935 en „Bleeke Bet" van Richard Oswald uit 1934. Woensdag 21 november gaat het verder met „Jonge Har ten" van Huguenot van der Linden en Heinz Josephson uit 1936. De serie is een post- huum eerbetoon aan de voor de nazi's gevluchte Duitse en Oostenrijkse acteurs en regis seurs. Niettemin wist de lange arm van het Hitler-regime na het uitbreken van de oorlog enkelen van hen toch nog te pakken te krijgen. Kurt Ger- ron, die met het „Het Geheim van de Mondscheinsonate" de eerste Nederlandse detective- -film maakte, stierf in 1944 in Auschwitz. De nazi's hadden hem nog gedwongen daar de film „Der Führer schenkt den Juden eine Stadt" te draaien. Een propaganda-film als ma caber bewijs voor de goede manier waarop de Joden wer den „opgevangen" in de con- cen tra tie- kampen De emigranten gaven een be langrijke impuls aan het Ne derlandse filmen in de jaren dertig, al had de pers hier angst dat er zo nooit een eigen speelfilmindustrie op zou bloeien. In 1932 en 1933 kwam er geen enkele nieuwe Nederlandse speelfilm in de bioscopen, maar tussen 1934 en 1940 beleefden 37 Neder landse rolprenten hun pre mière. Aan 36 daarvan werd door Duitse en Oostenrijkse emigranten meegewerkt. Na deze oude films maakt de WDR een sprong in de tijd. Aansluitend worden nog drie moderne Nederlandse films vertoond Dat zijn de veel ge prezen film „De Smaak van Water" (1982) van Orlow Seunke, op 5 december, op 12 december volgt „Andy" (1978) van Frank Wiering en op 19 december „De Weg naar het Zuiden" (1981) van Johan van der Keuken. GERARD KESSELS 1984 Regisseur Michael Radford is erg kwaad geworden omdat beelden uit zijn film ..1984 op de video-clip gekoppeld zijn aan een hit van de groep ..Eu- rythmics". Hun plaat wordt uitgebracht door Virgin Re cords. Rad fords Orwell-verfil ming door Virgin Films. Plaat en film hebben in wezen mets met elkaar te maken. ..Ik ben gewend dat zoiets fatsoenlijk aan me gevraagd wordt" aldus de woedende Rad ford. ENCYCLOPEDIE Nog een week en Rostrums nieuwe Speelfilmencyclopedie is er Van 464 bladzijden naar 656 bladzijden, van 1000 foto's naar 1250 foto's. Nederlandse titels tussen de tekst met ver wijzing naar de originele titel en met meer achter in. met vermelding of er van films vi deobanden dan wel beeldpla ten bestaan en met m totaal 27.500 korte filmbeschnjvin- gen met kwaliteitsaanduiding Bob Bouma gaat het eerste exemplaar op 27 november aan actrice Henriétte Tol uit reiken. SCOLA Het Haags Filmcentrum draait 27 november a s. Ettore Scola 's ..La nuit de Varennes". Scola laat er de Franse revolutie in zien vanuit een postkoets. Ty pisch Scola. zo'n positiekeuze In ..Una giornata particolare" schetste hij achter de relatie tussen Sophia Loren en Mar cello Mastroianni langs een beeld van het fascisme in Ita lië, in ..De nacht van Varen nes" (het plaatsje waar de vluchtende koning werd opge pakt) krijg je een brok Franse geschiedenis via de verhalen en geschiedenissen van een aantal mensen in die diligence Je volgt Lode wijk en Mane- Antomette op de voet al zie je ze niet Ja. je ziet even hun voeten zelf. En dat is dan sym bolisch voor Scola 's film: De historie van onderen af ge filmd. 21.30 21.30 lon" 14.00 16.00 4 3: In "2*15 21.15 20, tel ■ed (al) 13.15 ;iNEA0 18.45 18.45 istart» iO. zo 21.30 ïg 910 piegeli 20.00 jlelaan (ie: 13.15 1ETR0 lime li 19.30 Te*» ROPO 14.00 16.00 OLE 18.45 18.45, 13.15 EON 13.45 16.00 3: Thl 18.45 18.45 Srothe 13.45, 13.15 PARIS iel (18) 13.30 15 tc' O. V.l Wild* 60977) 18.45 18.45 MHUIS loten. :ac i O luizen- Ijk w« ARIS 3 1 (181 Rijnsburg draagt over geheel Europa de faam een bloemen dorp te zijn. Die bekendheid die ook in andere werelddelen is doorgedrongen is te danken aan de grote sortering en hoge kwaliteit van de miljoenen tulpen en andere blobloemen die in het winterse seizoen en in het vroege vóórhaar op de be kende veiling Flora worden aangevoerd en verhandeld. Dat hoogtepunt is echter niet van de één op de andere dag be reikt. Rijnsburg is al eeuwenlang een agrarisch centrum. De bijnaam „uien" van de bewoners is te danken aan de onge- 5] evenaarde soort bewaarbare uien die door Rijnsburgsë land- 3 bouwers al in de 16e en 17e eeuw werden gesteeld, uit eigen ,J selectie. Maar toen teelden ze ook al bloemen. In de 17e eeuw ontwikkelde deze agrarische samenleving een geheel nieuw type ploeg, die in geheel Nederland onder de naam „Rijns burgsë ploeg" werd gebruikt. In de vorige eeuw werd de oude Rijnsburgsë bloemisten tra- r ditie nieuw leven ingeblazen, door Rijnsburgsë kwekers en handelaren, die met allerlei primitief vervoer in de grote ste- (12) den groenten en bloemen verkochten. In dit klimaat is om- streeks 1875 het forceren van tulpen (trekken - bloeien) ont dekt. Deze winterse bijverdienste begon met crocussen, maar al in 1890 waren er met Kerstmis tulpen te koop in Rijnsburg. In het begin van deze eeuw begon de handel dermate grote vormen aan te nemen dat in 1914 veiling Flora werd opge richt. In 1920 vlogen de eerste Rijnsburgsë tulpen al in kleine vliegtuigen naar Engeland. Aan het einde van de 20er jaren had Rijnsburg zelfs een eigen reclame poststempel met op schrift „Centre of Bulb forcing". De groei heeft zich steeds voortgezet. Na een eeuw van bol- toi bloemen ervaring plukt niet alleen Rijnsburg, maar een wijde kring van omliggende gemeenten, de vruchten van dit pio nierswerk. Tot ver uit Nood-Holland brengen kwekers hun allernieuwste kleuren en soorten tulpen naar de Rijnsburgsë veiling en in de zestiger jaren veroverde de tulpen Europa terwijl in de tachtiger jaren de opmars naar Amerika begon. Om deze export over zee te bevorderen en tegemoet te komen aan Amerikaanse eisen heeft veiling Flora een veilinggedeel te bestemd voor de aanvoer van „schone" zandvrije tulpen en narcissen. De exporteurs kunnen deze geheel schonen bloemen direct inpakken en snel verzenden, zonder in problemen te komen met de USA douane. Van 3 december gaat deze „schone" vei ling beginnen en de kwekers zullen hun beste been voorzet ten. Maar in Rijnsburg hoopt iedereen op een zachte winter, want dat is voor een goede handel nodig. Dat veiling Flora niet ten onrechte het wereldcedntrum voor bolbloemen wordt Senoemd, bewijzen de enorme aantallen van deze bloemen, ie vorig jaar geveild werden. In 1983 werden op veiling Flo ra 265 miljoen tulpen, 80 miljoen narcissen en 15 miljoen hya cinthen verhandeld. Dat gebeurde tussen half november en eind april. In de zomer komen daar 65 miljoen gladiolen en het gehele jaar door nog 26 miljoen lelies bij. Begrip goed dat er in Rijnsburg ook nog miljoenen rozen, anjers, violieren en een paar honderd andere bloemsoorten worden geveild. Dat komt omdat de wereld vaker een bloemetje meeneemt! De tomaat, komkommer en paprika verdwijnen binnen kort voor enkele maanden van de Nederlandse markt. Hun plaats wordt ingenomen door het buitenlandse pro- dukt. Dit zal voornamelijk gebeuren door Spanje en de Canarische Eilanden. Voor de tomaten liep de prijs in de afgelopen week verder op. Voor de ronde tomaten werd er gemiddeld 2,41 per kilo betaald. De vleestomaten lie pen in prijs op naar 2,95 per kilo. Canarische tomaten worden op het ogenblik op de groothandelsmarkten aan geboden voor een prijs van ƒ2,30 per kilo. Het aanbod neemt nu erg snel af en er worden voor de komende week gelijke of hogere prij zen verwacht. Voor het steeds verder inkrimpende aanbod van komkommers liep de prijs voor de lichte sorteringen het sterkst op. De zwaardere sorteringen daal den in prijs. Voor de sorte ring van 36 t/m 76 varieerde de prijs van 74 cent tot /O 1,19 per stuk. Voor het nog aan de markt komende aan bod worden er weinig prijs- veranderingen verwacht. De oogst van paprika's wordt van een steeds bescheiderner omvang. Dit gewas zal van de genoemde drie het langst op de markt aanwezig zijn. Voor zowel rood als groen trok de prijs in de afgelopen week aan. Voor de rode pa prika's liep de prijs op naar f 5,25 per kilo. Voor groen trok de prijs aan naar ƒ3,35 per kilo. Deze prijzen steken zeer gunstig af bij die van vo rig seizoen. Als er naar de export-markt gekeken wordt dan valt de belangstelling van N.-Amerika voor het Hollandse produkt op. In de eerste week van november stond N.-Amerika op de tweede plaats in het rijtje van afnemers. Op de eerste plaats stond West-Duitsland met 204 ton, gevolgd door N. Amerika met 67 ton. Voor de komende week wordt er als gevolg van een kleiner wor dend aanbod op gelijke prij zen gerekend. Sla Ondanks het groter gewor den aanbod van sla wisten de prijzen zich in de afgelopen week goed te handhaven. Voor de gewichtsklasse van 13/14 t/m 21/22 varieerde de prijs van' 27 tot 62 cent per De aanvoer van witlof ligt alweer ruim boven de een miljoen kilo per week. krop. (vorig seizoen van 15 tot 25 cent). De concurrentie op de Westduitse markt is aanzienlijk kleiner als vorig jaar. Het huidige prijspeil dragt hier zeker toe bij. De afzet op de Engelse markt verloopt duidelijk moeizamer als vorige seizoen. De aan voer blijft groeien en daar door zal de prijsdruk in de komende week toenemen. Lagere prijzen liggen daarom in de lijn der verwachtingen. Voor radijs schoot de prijs omhoog en kwam in de loop van de week uit op gemid deld 89 cent per bos. De vraag naar radijs is goed, als dit opgeteld wordt bij een kleiner wordend aanbod, dan zal dit in de komende week gelijke of hogere prijzen op leveren. De vraag naar ijs bergsla leefde in de afgelo pen week weer op. Dit had een gunstige uitwerking op de prijs. De gemiddelde prijs liep op van 67 cent naar 92 cent per stuk. Voor de ko mende week wordt er op ge lijke of hogere prijzen gere kend Andijvie werd goedkoper, de prijs daalde naar 1,35 per kilo. Dit lijkt slechts kort te duren, omdat een kleiner aanbod de prijs weer op zal drijven. Voor de beperkte aanvoer van spinazie werd er f 1,87 per kilo betaald. Spina zie zal in steeds geringere mate aangevoerd worden, er worden gelijke of hogere prijzen verwacht. De aanvoer van courgettes loopt duidelijk langer door dan vorig jaar. Er werd in de afgelopen week 1,42 per stuk betaald. Hogere prijzen zijn voor de komende week niet uitgeslo ten. V ollegrondsgroenten De vraag naar knolselderij hield goed stand, voor de sor tering 12 werd er 58 cent per stuk betaald. De aanvoer wordt kleiner en de prijs loopt geleidelijk op. Voor kroten loopt de prijs al naar gelang de kwaliteit en de sor tering een heel stuk uiteen. De prijs beweegt tussen 7 en 52 cent per kilo. Een ruimer aanbod zal ertoe bijdragen dat de prijs geleidelijk daalt. Er is de laatste weken een duidelijk grotere exportvraag naar cninese kool dan vorig seizoen. De prijzen steken daarom al een aantal weken zeer gunstig af bij die van vo rig jaar. In de afgelopen week trok de prijs voor dit gewas sterk aan en liep zelfs op nar 1,32 per kilo (vorig jaar 36 cent). Voor spitskool nam de belangstelling weer wat af. De prijs zakte terug naar 69 cent per kilo. Het kleiner wordende aanbod zal een verdere prijsdaling voor komen. Door een opleving in de vraag naar prei liep de prijs naar 9 dubbeltjes per kilo op. Er wordt op een vrij constant aanbod gerekend dat tegen gelijke of iets hoge re prijzen verkocht zal wor den. De aanvoer van witlof ligt alweer ruim boven 1 mil joen kilo per week. In de af gelopen week groeide de aanvoer verder, de prijsdruk nam voor alle sorteringen toe. De sortering I daalde naar f 2,35 per kilo (vorig jaar 3,06), de sortering II bracht 1,95 op (vorig jaar- 2,58) en de sortering III daalde nar 1,50 per kilo (vo rig jaar 2.03). Het aanbod blijft verder groeien en een verdere prijsdaling is niet uitgesloten. De spruitenprij- zen bewogen zich in de afge lopen week op een laag ni veau. De gemiddelde prijs lag tussen 72 en 85 cent pier kilo. Er worden op het ogenblik rekord hoeveelheden sprui ten geoogst. Ook voor de ko mende week wordt er weer op een omvangrijk aanbod gerekend. Kouder weer kan de prijs op laten lopen. De top in de aanvoer van bloem kool is weer achter de rug. De „zessen" brachten f 2.18 per stuk op en de „achten" 1,46 Er worden gelijke of hogere prijzen verwacht. Paksoi daalde in prijs en bracht 1,38 per kilo op. Door een goede vraag naar bleekselderij, liep de prijs op naar 1,07 per stuk Van alles te doen met de pompoen Een lezer of lezeres vraagt de krant wat er zoal te doen is met pompoenen. En welke stoffen er in deze ook in ons land aan populariteit winnende vrucht-groente zitten. De pompoen hoort met komkommers, kalebassen, augurken en meloenen tot de familie der komkommerachtigen. De leden van die familie hebben zich in de loop der tijden aan verschillende klimatologische omstandigheden aangepast. Een komkommer groeit in ons land beter op de koude grond dan verschillende meloensoorten en pas sinds kort waagt de amateur-tuinder zich aan de kweek van pompoenen die in de VS. en Engeland al ge ruime tijd zeer geliefd is. Zoals de meeste soorten van deze familie bestaat de pompoen voor een groot deel uit water. Er zitten verder wat mineralen in en een (vergeleken bij andere vruchten en groente) niet indruk wekkende hoeveelheid vitamines. Voor de gezondheid hoeven we dus eigenlijk geen pompoen te eten: de groente draagt weinig bij aan de instandhouding van onze gezondheid. De kweek van pompoenen is alleen mogelijk als we over een mooie zonnige plek in de tuin kunnen beschikken en als de zon haar medewerking geeft. De vruchtgroente heeft veel zon nodig en als die er is worden we beloond met vruchten die soms een gewicht van vijftien kilo kunnen halen. De kweek van pompoe nen komt sterk overeen met die van meloenen. Alleen kunnen we voor de rijpheid niet afgaan op de kleur van de vrucht Het best is de pompoen zo lang mogelijk op het land te laten, vlak voor de eerste nachtvorst binnen halen en er dan een steeltje van ongeveer vijf centimeter aan laten zitten. Pompoenen kunnén redelijk warm bewaard worden: ze kunnen temperaturen van tien tot zestien graden Celsius goed verdra gen. De beste manier om ze te bewaren is ze stuk voor stuk in een netje (de kleinere bijvoorbeeld in oude kousen) op te han gen. Rauw zijn pompoenen niet smakelijk en daarom moeten bijna alle soorten worden gekookt of gestoofd. Bij die bereidingswijze komt veel van het vocht uit de vrucht vrij. Dat kan gebruikt worden voor het maken van een smakelijke saus Pompoen is soms bij de groenteman te koop in gedeeltes. Plakken pompoen kunnen ook heel goed geschild en in blokjes gesneden worden om ze daarna te bakken in boter of olie. Dan kunnen ze bij vlees of vis gegeven worden. In blokjes gesneden kunnen pompoenen toegevoegd worden aan eenpans maaltijden of door een macaroni- en hamschotel wor den vermengd. Amerikanen houden van pompoentaart: pumkin-pie. De taart zelf is van bladerdeeg en de vulling bestaat uit pompoen met suiker en soms een scheutje sterke drank erdoor. Beroemd is de pompoensoep die gemaakt wordt van een kilo in stukken gesneden pompoen zonder schil. Fruit een ui in wat bo ter en doe daar een uitgeknepen teen knoflook en de pompoen bij. Een paar minuten meebakken en er daarna een liter bouil lon (van bouillontabletten) bijgieten. Wat tijm en rozemarijn er bij en een scheutje ketjap. Een half uur laten koken en dan alles door een fijne zeef wrijven. Zout en «~per naar smaak toevoe gen en voor de fijnproevers kunnen »*r nog wat pistachenoten over gestrooid worden. Pompoen is ook heel geschikt om te verwerken in zogenaamde chutneys en als zoetzuur die dan als bijgerechten bij uiteenlo pende schotels gegeven kunnen worden. Het voordeel van dit inmaken is dat de pompoen langer be waard kan worden Wie een oogst van grote pompoenen heeft kan flinke hoeveelheden maken en de ingemaakte pompoen als geschenk verpakken om iemand anders mee blij te maken. Zoetzure pompoen wordt gemaakt door de blokjes van de vrucht twintig minuten te koken in een mengsel van wijnazijn, appel- sap. pijpkaneel, citroenschil, kruidnagelen en een stukje ge droogde gemberwortel. Daaraan suiker en zout naar smaak toevoegen Na twintig minu ten de pompoen met een schuimspaan uit het vocht halen. De vloeistof iets inkoken en kokend over de in schone glazen pot ten gestopte pompoen gieten. Potten direct sluiten. Dit zoetzuur blijft ongeveer een half jaar goed.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9