Ceiclóe 6omcwit WÊ Export groeit dit iaar uit boven 200 miljard Stakingsacties FNV treffen veerdiensten naar Engeland Alternatief vredesgesprek met Russen EG-procedure tegen gasprijs tuinders Eerste herfststorm waait vooral pannen van daken „Meerkosten Walrus goed voor economie Lubbers: sociaal minimum is niet laag Op de hoogte BON: Vrijdag 23 november 1984, 76e jaargang r.o. •j li Uilgave Westerpere, behorende totSijthofJ Pers. Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel-07 -122244. Voor abonnementen: lel 071-313677. Giro 103003 Bank Amrobank N V. Leiden. Directeur-hooidredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (ind.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Losse nummers f 1.00. Wisselend bewolkt en buien. Minima rond 5, middagtemp rond 9 gr. Zuidwestenwind, in het binnenland krachtig, aan de kust af en toe stormachtig. De komende dagen wisselvalig en buien. Middagtemp rond 8 gr. Zon op 08.14. onder 16.38. Scheveningen hoogwater 03.26 en 15.42 uur, laagwater 11.41 en 23.55 uur. paanse treintjes ivensgevaarlijk 'N HAAG De Economische Con- ledienst waarschuwt tegen Spaanse elgoedtreintjes van het merk Ibert- i. De treintjes hebben een ondeugde- e transformator, die onvoldoende is soleerd. Ook de stekker is onveilig, at het geheel gevaar voor elektrocu- oplevert. Tegen de importeur en de lothandelaar is proces verbaal opge- akt. Een deel van de treintjes is ach- haald en in beslag genomen, maar ongeveer 70 a 75 exemplaren blij- al te zijn verkocht. De eigenaars rdt aangeraden de transformator t te gebruiken en contact op te ne- n met hun leverancier. SOVJET-OFFICIEREN IN HEEMSTEDE HEEMSTEDE In het diepste geheim worden dit weekeinde op een landgoed Berkenrode in Heemstede alternatieve ontwapeningsbesprekingen gehouden tus sen de Amsterdamse zakenman Ernst van Eeghen en een vijfkoppige Russische vre- desdelegatie. De zakenman praat onder meer met KGB-generaal R.Bogdanov en luitenant- generaal Simojan, tijdens een tot maandag durende „vredesconferentie". Aan het ge sprek in Heemstede zou ook oud-minister Henk Vredeling (PvdA) deelnemen. Van Eeghen weigert elk commentaar en wil pas na afloop van de conferentie een ver klaring afleggen. Up het ministerie van buitenlandse zaken weet men nog niet het fijne van het op merkelijke initiatief van de particuliere vredesbemiddelaar. Men heeft er slechts de visumaanvrage gehonoreerd van de Russen. Ook een woordvoerder van de Binnenlandse Veiligheids Dienst zegt van niets te weten. Van Eeghen, oorlogsveteraan, heeft al eerder van zich doen spreken met vredes initiatieven. Een paar jaar geleden was hij de motor achter een ontmoeting in Mos kou tussen Russen en een delegatie van de Nederlandse defensie-specialisten Frin- king (CDA), Voorhoeve (VVD) en De Vries (PvdA). BRUSSEL Het ministerie van landbouw heeft van morgen niet verbaasd gereageerd op de bekendmaking dat het dagelijks bestuur van de EG, de EG-commissie, een procedure gaat aanspannen tegen Nederland over de afspraak aardgas voor 42,5 cent aan glastuinders te leveren. Nederland heeft drie weken de tijd gekregen met argumenten te komen, waarom de prijs op die hoogte is gesteld. Zoals bekend zijn diverse EG-landen verontwaardigd over die prijsafspraak, omdat zij menen dat het in strijd is met de concurrentieregels die binnen de EG zijn gemaakt. De EG-commissie maakte enige tijd geleden al bekend een procedure te overwegen. Postgiro komt met magneetpas DEN HAAG Houders van een giro rekening krijgen in de nabije toekomst een zogeheten giromaatpas. De nieuwe pas heeft een magneetstrip, waarin on der meer een aan de rekeninghouders toegewezen persoonlijk identificatie nummer (Pin) is opgenomen. De nieu we pas zal gebruikt kunnen worden bij de nog te plaatsen geldautomaten en bij de verzilvering van girobetaalkaarten en kaschèquej. Volgens minister Smit- Kroes betekent de Pin-controle een duidelijk extra beveiliging tegen frau de. De gegevens, inclusief de handteke ning. zullen op fotografische wijze op de nieuwe pas worden aangebracht en afgedekt met een transparante folie. WERKLOOSHEID WELLICHT ONDER 800.000 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse ex port gaat dit jaar een record vesti gen. Volgens staatssecretaris Bol- kestein van Economische Zaken, die speciaal belast is met exportbevor-v dering, zal het bedrijfsleven .voor ruim tweehonderd miljard gulden aan goederen uitvoeren. Dit is bekend geworden nog voor de ex- portgegevens op 6 december officieel zou den worden gepubliceerd op een feestelij ke bijeenkomst van de Exportbevorde- rings- en Voorlichtingdienst (EVD) van Economische Zaken. EVD-directeur mr. L.M. Overmars ver wacht dat de werkloosheid aan het eind van het jaar gedaald zal zijn tot onder de 800.000. Hij schrijft dit toe aan de sterk toegenomen export en de gunstige uitstra ling daarvan naar het binnenlands opere rende bedrijfsleven. Als bewijs van dit laatste wijst Overmars op de toegenomen import, ook die van investeringsgoederen. De EVD-directeur trok in maart van dit jaar sterk de aandacht, omdat hij toen al tegen de mening van vele andere ex perts in een daling van de werkloos heid tot onder de 800.000 voorspelde. Het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid kon vanochtend nog geen uit spraak doen over het werkloosheidscijfer van eind volgende maand. Een woord voerder wees er wel op dat de cijfers aan het dalen zijn. Het exportsucces een stijging met 28 miljard gulden vergeleken bij 1983 is verwezenlijkt op vele markten. Met name in de Verenigde Staten zijn zeer fraaie prestaties geleverd. Maar ook op een als moeilijk bekend staande markt als Japan deden Nederlandse bedrijven het relatief erg goed. DEN HAAG De eerste echte herftsstorm van dit jaar heeft gisteravond en vannacht in Leiden en omgeving voor nogal wat ongemak gezorgd, overigens zonder dat zich ernstige persoonlij ke ongelukken hebben voorgedaan. Behalve de gebruikelijke af gerukte takken en afgewaaide pannen, was tamelijk wat mate riële schade. De Leidse politie en brandweer moesten zeven keer uitrukken. In de Marnixstraat zorgde zwiepende steigers voor overlast. Door de rukwinden viel- bouwmatriaal naar beneden. Een 18- jarig Leidse meisje raakte daardoor aan haar voet gewond en werd naar het AZL overgebracht. Een ruit van een flat sneuvel de toen een van de steigers omviel. In de Merelstraat stortte deel van een zijmuur van een woning in. Een ernaast gelegen houten werkplaats werd totaal vernield. In Leidschendam werd de brandweer te hulp geroepen toen muurpanelen van een filiaal van de AMRO-bank aan de Damlaan dreigden weg te waaien. Op de Steekterweg in Alphen a/d Rijn vernielde een afgewaai de tak een auto. Problemen waren er vannacht ook, 400 kilometer ten noordwes ten van Spanje, aan boord van het Nederlandse vrachtschip Nedlloyd Niger. Tijdens zwaar weer brak in een van de ruimen brand uit. Het vuur is inmiddels geblust en er zijn schepen in de buurt om te helpen. Extra: Boekrecensies Zie pagina 10 en 11 uizend kanaries ïödin ierenhotel ihiphol HIPHOL In het dieren- tel van Aero Groundservice Schiphol zijn zeker duizend naries door gebrek aan ver ging omgekomen. De die- i maakten deel uit van een iding van 810 paartjes uit ^^iegal, die op 16 november Schiphol arriveerde. Ze za- i in tien kleine transportkis- (60x40x14 cm), die niet ge likt zijn voor een verblijf D langer dan enkele uren. ids de aankomst hebben de iren vermoedelijk alleen iter gekregen. De Neder- fidse handelaar die de dieren steld had, was niet op de togte gesteld van de aan- mst van de kanaries. Dit ■■eft een inspecteur van de ijjBpectiedienst van de Dieren bescherming meegedeeld. «ro Groundservice krijgt een ^Hxesverbaal. Inspecteur Van der Kwast met een deel van de dode kanaries. herdachte noord op 98lfranten~ 9® 983 istributeur ;eeft zich aan (ADVERTENTIE) Waterpolowedstrijd zijl lgb SIAM-VITESSE zaterdag 24 nov. aanv. 19.06 uur zwembad de Zijl Aangeboden door Mercasol. ÖDERDORP De rijkspo- 981 tie heeft gisteren een 28-jari- man uit Leiden aangehou- op verdenking van moord de 52-jarige krantendistri- rteur C.A. Heijkoop uit Voor- boten. De Leidenaar meldde thzelf bij de politie. Dinsdag- Kht werd Heijkoop bij het AC-wegrestaurant aan de Per sant Snoepweg doodgeslagen. De politie zei dinsdag na een kort onderzoek dat zij al wist wie de dader was. Over het hoe en waarom van de moord wilde politie vanmorgen nog geen mededelingen doen. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. lUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DEN HAAG Voorzitter Maring van de Koninklij ke Vereniging van Marine Officieren (KVMO), vindt dat de meerkosten van „De Walrus" niet verloren zijn. „Ze komen ten goede aan de Nederlandse eco nomie. Dat gegeven heb ik de afgelopen tijd wel eens gemist in de com mentaren". Maring zei dit vanmorgen in zijn openingswoord tijdens een symposium van de KVMO. Hij noemde de Walrus-onderzeeër één van 's werelds meest gea vanceerde schepen. „Een visi tekaartje van het Nederlandse maritieme kunnen, net zoals de Deltawerken. Dergelijke projecten hebben de neiging duurder te worden. Dat valt te betreuren". Overigens neemt de defensie commissie uit de Kamer geen genoegen met de antwoorden van de minister De Ruiter en staatsecretaris Van Houwelin- gen op eerder gestelde vragen over de Walrus-affaire. De commissie heeft gisteren beslo ten een aantal nieuwe schrif telijke vragen op te stellen. Pas als die beantwoord zijn wil de commissie verder monde ling overleg met de betrokken bewindslieden. Dat overleg is vastgesteld op 6 december. Eerst na het overleg wordt een datum vastgesteld voor het plenair kamerdebat over deze zaak. ROTTERDAM Er kunnen vandaag geen veerboten van uit Hoek van Holland naar Harwich vertrekken, omdat honderd personeelsleden van het stuwadoorsbedrijf Maas mond vanochtend zijn begon nen met een 24-uurs werkon derbreking. Het is één van de vele acties die de FNV heeft georganiseerd tegen het kabi netsbeleid en die gisteren een hoogtepunt bereikten toen 30.000 bouwvakkers en uitke ringsgerechtigden deelnamen aan protestacties. Verder lag het openbaar ver voer in Rotterdam, Dordrecht en Utrecht gisteren enige tijd plat. Vandaag, de laatste dag van de acties, was dat het ge val in Haarlem, waar de reizi gers zich gratis konden ver plaatsen met bakfietsen. In to taal zijn er in twintig steden acties gehouden voor goedko per openbaar vervoer, die veelal een ludiek karakter hadden. In Rotterdam kwamen in de stromende regen ongeveer duizend FN V-leden op het Schouwburgplein bijeen voor een demonstratie en werd on- feveer tegelijkertijd de blok ade opgeheven van de toe- gangspoortèn naar het werf- terrein van RDM. Volgens de FNV is dat gebeurd nadat de directie van de droogdok maatschappij daarop had aan gedrongen Die had in een verklaring laten weten het personeel (1700 werknemers) verantwoordelijk te stellen voor de gevolgen van de blok kade. In Den Haag is vanmiddag een slotmanifestatie gehouden in zalencentrum Amicitia, waar aan enkele honderden FNV- leden deelnamen. Pag. 6FNV blijft zich ver zetten tegen kabinetsbeleid Pag. ]s:„Historisch punt in strijd vakbeweging" ARNHEM Minister president Lubbers ver werpt de gedachte als zou het niveau van het sociaal minimum in Nederland laag zijn. Tijdens de giste ren in Arnhem gehouden algemene vergadering van de ABTB (Aartsdioce sane rooms-katholieke boeren- en tuindersbond) zei Lubbers: „We zijn ver geten hoe de situatie vijf tien, twintig jaar geleden was. We zitten nu een klein stukje onder de top van de berg". Lubbers illustreerde dit met de sterke tegenstellingen tus sen arm en rijk die landen als Frankrijk en de Verenigde Staten kennen. In verhouding tot ons bruto nationaal pro- dukt, datgene wat in Neder land in totaal wordt verdiend, is het sociale minimum hoog. aldus Lubbers. De minister-president riep op uit alle macht het bijgestel de sociale stelsel in Neder land te behouden „Ik denk dat zoiets kan. Maar het vraagt wel een grote bereidheid tot solidariteit". Een verwijzend naar het zwart-geldcircuiL „Het is wel zuur om netjes be lasting af te dragen, als de buurman dat niet doet". Volgens Lubbers kruipt Ne derland economisch gezien langzaam weer uit het dal. „Voorzichtig durven we over groei te praten. Twee. mis schien drie procent". De pre mier legde een relatie met de FNV-acties in het land: „Het lijkt wel of hoe beter het gaat, hoe meer kritiek je krijgt van uit sommige groeperingen". Eerder had Lubbers de super heffing op zuivel een draco nisch instrument genoemd. „We zijn overgegaan tot de noodgreep omdat we vreesden dat anders wellicht het hele landbouwsysteem van de EG zou exploderen". (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uil 100 etuke. Alkemsdelean 1 RowfoferwndevMi» Teleloon 01713-2866-2073. E3 NISSAN LEIDEN Een Leidse tand arts is gistermiddag tijdens het spreekuur door één van zijn patiënten mishandeld. De pa tiënt kreeg pijn tijdens een De- handeling. Hij vond dat hij niet goed was verdoofd. De man maakte zich zo kwaad over de werkwijze van de tandarts dat hij met hem op de vuist ging. Hij sloeg de tand- Patiënt mqt tandarts op de vuist arts een paar tanden door de lip De tandarts heeft bij de politie aangifte van mishande ling gedaan. Helaas, u bent dit jaar niet gekozen tot de kampeerder van het jaar 1984. Die eer viel Manaka Mounk te beurt. Maar die is dan ook alpimste en een van de zeven vrouwen ter wereld, die het hoogst njn geklommen en het hoogst hebben gekampeerd Zo hoog hoeft u natuurlijk met te gaan. Beter is onderstaande bon in te vullen en een proefabonnement op de Leidse Courant te nemen. U blijft dan weliswaar met beide voeten op de grond maar toch uitstekend op de hoogte i De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Grahi en geheel rnjblijrend neen open envelop zooder postzegel opstureo naar -eidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Indm i i»i.MnJr» /«V rm»S ftndóc Soumut j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1