Computers en ideeënbank pij onderwijsdienst n Duin- en Bollenstreek Financiële situatie Dierenpark Wassenaar blijft zeer zorgelijk Verontreinigde tuinen Van Leeuwenpark binnenkort gesaneerd WD-NOORDWIJK VRAAGT AFSCHAFFING VAN HONDENBELASTING üIDEN/REGIO EcidócSoitiant DONDERDAG 22 NOVEMBER 1964 PAGINA 5 Trefpunt uitgebreid 3RDWIJK De uitbreiding en de uw aangelegde jeu de boules-baan i het Dienstencentrum 't Trefpunt i de Schoolstraat in Noord wijk wor- i zaterdag officieel geopend. Tegelij- ■tijd wordt de tentoonstelling „huis- piting ouderen" voor publiek toegan- jk. Het feest begint zaterdag om uur en wethouder J. Bedijn ver- ht een half uur later de offciële han- ling. Vanaf kwart voor één kan men k gebouw bezichtigen. Om twee, drie [vier uur volgen demonstraties van pectievelijk ouderengymnastiek, de ksdansgroep en biljarten. De ten- nstelling is zaterdag, maandag, dins- j en woensdag geopend van tien tot ilf en van twee tot vier uur en dag ook nog van zeven tot negen Expositie De Sluis LEIDSCHENDAM Tot 20 december toont Rob Figee nieuwe schilderijen, tekenin gen en grafiek en David Ho ward Jones keramiek in de Galerie De Sluis aan de Sluis- kant in Leidschendam. Figee (47) woont en werkt in Rotter dam. Hij wil door het lang zaam maar zeker laten ver dwijnen onder een ogenschijn lijk grijze laag van grote delen van zijn werk het verstrijken van de tijd zithtbaar maken. Howard Jones (31) woont in het Engelse Warwick waar hij „tutor" is in de „pottery-stu- dio" van de universiteit. Oudheidskamer in gemeentetoren VOORSCHOTEN Voorschoten mist een ruimte waar de inwoner op eenvoudige wijze kan zien en eventueel lezen over de geschiedenis van zijn dorp. Tijdens de vergadering van de sektie cultuur kwam het plan naar voren om de voormalige ge vangenis in de dorpstoren in te richten als oud heidskamer. Die ruimte in de toren voor de her vormde kerk biedt voldoende ruimte, het enige probleem is het vocht. Getracht zal worden toch in deze ruimte met oude prentbriefkaarten en an dere oude voorwerpen, die tegen vocht bestand zijn, een kleine expositie te maken. Het commis sielid J. Peeters kreeg van de sektie cultuur de op dracht het plan nader uit te werken. Vast staat dat de bodemvondsten binnen het grondgebied die tot voor kort een plaats hadden in een vitrine in het cultureel centrum een vaste plaats gaan krijgen op de expositiezolder van het Ambacht- en Baljuw huis. Woonwagenkamp Oegstgeest aan Endegeesterstraatweg OEGSTGEEST/LEIDEN Het tij delijke woonwagenkamp, dat in Oegstgeest moet worden aangelegd, kan wat de provincie Zuid-Holland betreft op het terrein van een voor malige autosloperij aan de Endegees terstraatweg komen. Dat liet de Leidse wethouder D. Tesselaar gis teravond weten tijdens een Leidse commissieraadsvergadering. Volgens Tesselaar moet afgewacht worden wat de gemeente Oegstgeest van die locatie vindt. De provincie wil dat Oegstgeest het kamp voor 15 mei 1985 aangelegd om het Leidse kamp aan het Trekvaartplein te ontlasten. De gemeente Oegstgeest heeft zich nog niet over een mogelijke locatie willen uitlaten. Statenleden willen rookverbod DEN HAAG Een aantal Zuidhol landse statenleden willen een rookver bod tijdens vergaderingen. De statenle den, afkomstig uit alle fracties behalve de VVD, vragen Gedeputeerde Staten het verbod in te stellen omdat aan nor maal gedane verzoeken het roken te beëindigen niet wordt voldaan. Aanleiding tot hun verzoek is een arti kel in een landelijke krant, over de ri sico's voor passieve rokers op longkan ker. Uit onderzoeken is gebleken dat mensen die geregeld in de omgeving van rokers verkeren, een verhoogde kans loopt longkanker te krijgen. Bezwaren Heineken verworpen DEN HAAG'NOORDWIJK De provinciale beroeps commissie AROB vindt de bezwaren van de heren A H. Heineken, R E. van Deursen en de Stichting Noord- wijkse Zuidduinen tegen de bouw van zes woningen door zelfbouwers aan de rand van het Vinkeveld, niet terecht. De villa's van de twee klagers liggen op een ki lometer afstand van de grond waar de huizen moeten komen. Alleen vanuit het gastenverblijf, villa Regen boog. van Heineken zouden enkele huizen op het Vin keveld te zien zijn, niet vanuit zijn woning De Ark. Van Deursen ziet de nieuwbouw alleen vanuit zijn slaapkamer. De commissie AROB vindt dan ook dat de twee bezwaarmakers niet ernstig in hun uitzicht wor den belemmerd. Over de bezwaren van een derde be trokkene. de stichting Zuidduinen, zegt de commissie dat het plan goed aansluit bij de overige bebouwing en dat het niet „uitzichtbelemmerend" werkt. Ook de dui nen worden niet, zoals de stichting zegt, aangetast door de bebouwing. ;AT IN DE MARKT" ONTDEKT get edrif tvoeri de V, n op Voorzichtig was er één van de drie, 61 )rdt een hand uitgesto- waardoor leerkrachten in naar een toetsenbord kennis kunnen maken j een monitor. Er volgt met de nieuwe loot aan de tleg, de hand gaat aan OBD-stam: de onderwijs- kerho it werk en uit de mond werkplaats. n zate m de eigenaar van die ten di nd hoort men verbaasd: De onderwijswerkplaats her- werkt dat zo". De hier- bergt activiteiten en informa- »or beschreven gebeur- yan praktische aard voor nic was fistprpn tP aan- de leerkrachten. Het is een nis was gisteren te aan SQOrt jdeeenbank en informa- houwen in het nieuwe tiecentrum tegelijk. Daar kun- n /iejiderkomen van de On- nen de leerkrachten informa- itf^rwijsbegeleidingsdienst tie opvragen voor bepaalde /Aezituin- en Bollenstreek projecten, zelf ervaringen en iplar)BD) in het Agathak- 'deeen voor projecten inbren- t t i gen zodat ook collega s daar- joster in Lisse. In de van kunnen profiteren, infor- bormalige kapel stonden, matiemateriaal lenen voor ou- s onderdeel van een. deravonden, apparatuur, sten- euwe activiteit van de cils, geluidsbandjes en films le- 'aatwe Cnst, een aantal compu- nen v°or projecten in de klas, opgfsteld voor een navo^mtigtal leerkrachten hebben met collega's Iets an- en het lager onderwijs in ders is het contact dat gelegd «Streek. De bijeenkomst kan worden met deskundige instanties die toch iets op het gebied van scholing of onder wijs te bieden hebben. Ge dacht kan daarbij worden aan het Museum voor de Bloem bollenstreek dat het komend voorjaar wordt geopend en de streekmuziekschool waarmee onlangs een project „instru ment maken" is afgerond. Onderdeel van dat hele pak ket van mogelijkheden en voorzieningen vormt de serie computers die gisteren in de voormalige kapel van het klooster stond opgesteld. Lo gisch gevolg van de maat schappelijke ontwikkelingen is dat steeds meer mensen met computers te maken krijgen: ook in het onderwijs. De OBD wil nu leerkrachten de moge lijkheid bieden eens kennis te maken met de apparatuur. Dat gebeurt in eerste instantie via het spelen met de toetsenbor den, het vertonen van een videofilm, en vooral het schet sen van de geschidenis van de computer, die vreemd genoeg terug gaat tot in de zeventien de eeuw. Later, in januari, is het de bedoeling in kleine cur sussen voor leerkrachten iets dieper in de materie te graven en duidelijk te maken dat on derwijzers niet hoeven te kun nen programmeren maar vooral computers moeten be kijken op de onderwijspro gramma's die bij die types te krijgen zijn en dat ze die pro gramma's op hun waarde, in houd en onderwijskundig nut moeten beoordelen. Ontdekt Het „gat in de onderwijs markt", de onderwijswerk plaats dus, is eigenlijk ontdekt door de schoolbesturen en leerkrachten zelf, maar de On derwijsbegeleidingsdienst is er ingesprongen. De poten van individuele leerlingenbegelei ding en meehelpen aan inno vatieprojecten op scholen (bij voorbeeld de ontwikkeling naar de basisschool, het opstel len van werk- en leerplannen) bleken niet voldoende te zijn. „Veel leerkrachten hebben vooral behoefte aan iets voor de volgende dag, voor de les die ze dan moeten geven en waarbij ze vaak uitgeput zijn wat ideeen voor projecten be treft", zo luidt de argumentatie van de OBD. Voorlopig is een viertal mensen met het bege leiden van de Onderwijswerk plaats bezig. Dat zijn Jan Bek- ker, Jan van Wonderen, Wim Fransen en Gerard Cliteur. De laatste is van de pedagogische academie uit Heemstede waar mee de OBD al eerder heeft samengewerkt. Overigens voe gen ij eraan toe dat de onder wijswerkplaats geen uniek idee is. Soortgelijke instellin gen zijn al te vinden in landen als de Verenigde Staten van Amerika, Zweden en Enge land. Voorlopig zal hooguit een gebrek aan mankracht het positief ontvangen initiatief van de OBD wat minder snel laten groeien en ontwikkelen als men wel zou willen. De dienst telt twaalf banen en meer medewerkers omdat sommige banen in deeltijd worden vervuld, en daarmee moeten ook de bestaande ta ken worden uitgevoerd. Voor de nieuwe activiteit is geen ex tra mankracht beschikbaar en de dienst bestrijkt de tien Duin- en Bollenstreekgemeen ten met in totaal 160 scholen die uiteindelijk 80 basisscholen zullen (gaan) vormen. leisje gewond bij ptve inrijding '9®n 1DEN Een 14-jarige )uae tsster uit Warmond is gis- B®n middag omstreeks kwart gu>r vier gewond geraakt bij in In aanrijding op de kruising' Igerstraat/Zweilandlaan. npriit meisje fietste op de Ka- H aat en wilde de Zwei- nae idlaan inslaan waarbij zij asteien voorrang verleende aan D W#i naderende automobilist, nen t meisje is met een gebro- dat kuitbeen overgebracht t h0 ir het Academisch Zie- gi'huis. Sint en Piet bij Fioris Dat Sint-Nicolaas een kindervriend is is genoegzaam bekend, getuige de stortvloed van cadeaus die jaarlijks rond 5 december over de kinderen wordt uitgestort. Dat de goedheiligman ook met dieren kan opschieten zou je, gezien zijn behendigheid met schimmels ook wel kunnen verwachten. Maar dat hij persoonlijk de ka meel Fioris in Dierenpark Wassenaar zou bezoeken is, gezien zijn drukke werkzaamheden, toch wel verras send. De tweebultige Fioris, één der oudste bewoners van het dierenpark voelde zich zeer vereerd door de bisschoppelijke belangstelling. Ook bleek hij de „gulle hand" van Sint en Piet buitengewoon op prijs te stel len. Jubilieum Adelbert College begint met eucharistieviering WASSENAAR Met een eu- charistieviering in de Wasse- naarse Jozefkerk is het dertig jarig jubileum van het S. Al- delbert College gisteravond begonnen. In een volle kerk, waar ook veel ouders van leer lingen van deze scholenge meenschap voor mavo, havo en vwo waren, leidde drs. R.G.A. Kurvers de viering. De heer Kurvers, pastoor van de Willibrordparochie, deed dit in zijn functie van docent cate chese aan het Adelbert Colle ge. Na de viering volgden en kele toespraken, waarbij con rector van het vwo, drs. J.M.G. Meulenberg het woord nam. Hij schetste als rode lijn voor 30 jaar Adelbert College de uitermate goede verhoudin gen op deze school. De heer Meulenberg besteedde ook aandacht aan het dubbele jubi leum van rector R.R.J.M. Boc- xe, namelijk 25 jaar in het on derwijs, waarvan 10 jaar als rector van het Adelbert Colle ge. Hij noemde onder meer de grote aandacht die de rector besteedt aan personeelsleden die dit nodig hebben, en roem de de joviale stijl van rector Bocxe, „die altijd zichzelf is". NOORDWIJK „Kunnen wij niet net als in andere ge meenten de hondenbelasting afschaffen?", „Hoe zit het met de groei, dan wel inkrimping, van het personeelsbestand van de gemeente?" en „Krijgt de nota ombuigingen (bezuinigin gen) nog een vervolg?" dat was een aantal vragen die le den van de raadscommissie fi nancien, met name VVD- woordvoerder J. Smit, in Noordwijk gisteren afvuurden op wethouder P.G.T. Warmer dam en burgemeester mr. J.M. Bonnike. Aanleiding daarvan was de „technische" bespre king van de gemeentebegro ting nieuwe stijl voor 1985. De vraag over de hondenbe lasting zal in het college van B en W worden bestudeerd en over de verdergaande bezuini gingen deelde de wethouder mee dat de voortellen hier voor voorlopig in de ijskast zijn gezet, omdat het doorvoe ren ervan nu niet nodig is. Mevrouw J.J. Voorham (PvdA) voegde aan de vraag over het personeelsbestand nog toe dat zij een inzicht wil hebben in de knelpunten in het ambtelijk apparaat. „Dik wijls krijgen we te horen: „We hebben er geen mensen voor". Waar zitten die knelpunten", zo vroeg zij. Volgens wethou der Warmerdam is er wat ge schoven met personeelsplaat sen, maar blijft het totale aan tal personeelsleden gelijk. Iets anders is dat het gebruik van een bepaald systeem door de politie bezuinigingen zou opleveren. Het VVD-raadslid J. Smit had daarover echter niets in de begroting terugge vonden. Burgemeester mr. J.M. Bonnike vertelde dat deze bezuiniging zo uitgelegd dient te worden, dat de politie minder administratief werk te doen krijgt en daardoor over meer tijd beschikt voor de echte politietaken. Over de problematiek van het parke ren, de vervoermiddelen van de politie en de invoering van de wegsleepregeling wilde de burgmeester nu nog niet in gaan. Daarover is volgens hem een zo drastische rapportage ontvangen, dat die eerst bestu deerd moet worden. PROBLEMEN STAPELEN ZICH OP WASSENAAR De fi nanciële situatie van het Dierenpark Wassenaar blijft zorgelijk, ondanks de injectie van 5,5 miljoen gulden die het park vorig jaar kreeg van provincie, rijk en particuliere fond sen. Zoals misschien be kend wordt dat geld nu gebruik voor een ingrij pende renovatie van het enigszins vervallen en verouderde park. Volgens directeur J. van Dooyeweert die overigens zegt alle vertrouwen te hebben in de levensvatbaarheid van het park, heeft vooral de late aan vang van de renovatie voor firoblemen gezorgd. Door al- erlei tegenslagen, zoals het laat afkomen van de toegezeg de bijdragen en de gevraagde bouwvergunningen, kwam een belangrijk deel van de re novatie pas gereed na het hoogseizoen. Het bezoek in het hoogseizoen, waarin het park juist de meeste bezoekers moet trekken, viel daardoor erg te gen. Het park derfde daardoor voor honderdduizenden gul dens aan geplande inkomsten. Een andere forse tegenvaller was de lage opbrengst uit een steunactie op televisie. Ook die bleef met enkele tonnen ach ter bij de verwachtingen. Door deze tegenvallers worden de door overheid en fondsen beschikbaar gestelde gelden momenteel al gebruikt voor de dekking van het exploitatiete kort. Volgens de heer van Dooyeweert was dat overigens toch niet te vermijden ge weest. „Als ie het ene jaar een miljoen verlies lijdt, sta je het volgend jaar niet meteen quit te", aldus de directeur van Wassenaar. De problemen hebben er te vens toe geleid dat bijvoor beeld de afschrijvingen op de investeringen voor enige tijd zijn uitgesteld. Die afschrijvin gen zijn wel opgenomen in de plannen voor de langere ter mijn, zo verzekert de heer Van Dooyeweert. Datzelfde geldt voor bepaalde investeringen, die eveneens zijn uitgesteld. „De liquiditeit noodzaakt ons nu prioriteiten te stellen", al dus de directeur van het park. De heer Van Dooyeweert ver wacht wel dat de achterstand, die dor dit alles is ontstaan, snel kan worden overbrugd. „In 1985 zijn we volgens de huidige planning op het nul punt aangeland. Met een beet je geluk maken we in 1986 een paar ton winst. Ondanks de invloed van de renovatie op het bezoekersaantal behaalden we sinds september vorig jaar, toen we met de nieuwe BV starten, toch meer dan 225.000 bezoekers. De cijfers die we in ons hoofd hebben voor de ko mende jaren zijn dan. objectief, gezien, nog bescheiden opge steld. Ze moeten langzaam op lopen tot 290.000 bezoekers in 1988. Dat lijkt me toch alles zins haalbaar". In augustus van dit jaar wer den tijdens een vergadering van de raad van comissarissen van de BV Dierenpark Wasse naar de financiële cijfers nog eens kritisch bekeken. Vol gens de Zuidhollandse gedepu teerde drs. J. Borgman, voor zitter van de raad. zagen de le den toen geen aanleiding het redungsproject te stoppen. De financieel deskundige van het park, de heer G. van Os de Man. kreeg wel opdracht alle beschikbare cijfers en toe komstverwachtingen nogmaals aan een nader onderzoek te onderwerpen. Naar verluidt zou de heer Van Os de Man zijn mederaadsleden nu heb ben bericht dat de voortzetting van het park hoe dan ok een riskante onderneming blijft. Een risico dat de heer Borg man. die de provincie ertoe bracht miljoenen guldens in het park te stoppen, alleszins aanvaardbaar vindt. „We wisten dat het niet ge makkelijk zou worden. We stapten op een zinkend schip en hebben het nog steeds drij- vende weten te houden. We hebben wat tegenslagen gehad en die hebben hun invloed niet gemist. Maar als we het echt niet meer zien zitten had den we in augustus natuurlijk niet besloten toch door te gaan. We hebben de zaak na tuurlijk nauwkeurig onder zocht voordat we dat besluit namen. Het is nu een kwestie van keihard knokken voor het behoud. Misschien komt er nog een aanvullend reddings plan om dit punt voorbij te ko men". EIDERDORP De provincie zal binnenkort de bo- >m van de verontreinigde tuinen in het Van Leeu- enpark in Leiderdorp gaan saneren. Begonnen wordt 'et het weghalen van de grond en vervolgens wordt hehJ it grondwater gezuiverd. Dat werd bekend gemaakt Dat de voo lichtingsbijeenkomst die gisteravond voor de ïster !woners in het gemeentehuis werd gehouden. en m in opdracht van de gemeente Leiderdorp uitgevoerd on- r°n rzoek van het raadgevend ingenieursbureau DHV heeft ainni tgewezen dat de grond in een gedeelte van de tuin Van f eeuwenpark 17 en het aangrenzende terrein van de chemi- jL wasserij Blokhuizen in sterke mate is verontreinigd met def Ir^achlorethyleen (Per> De verontreiniging gaat twee meter diep. Het grondwater blijkt rond de verontreinigingsh- aard in sterke mate vervuild. Aangenomen wordt dat veron- treniging zich uitstrekt over een oppervlakte van circa 3000 vierkante meter. De kwaliteit van het drinkwater loopt geen gevaar, zo werd door de ondezoekers verzekerd. Ook is er geen gevaar voor de volksgezondheid. Contact De bewoners werd echter geadviseerd contact met de veront reinigde grond en het grondwater te vermijden. Het vermoe den bestaat dat de verontreiniging is veroorzaakt door de chemmische wasserij Blokhuizen. Dat vermoeden werd ook uitgesproken door de heer Kies, bewoner van het meest ge troffen perceel Van Leeuwenpark 17. „Het kan niet zomaar uit de lucht zijn komen vallen Worden er nog juridische stappen ondernomen tegen de firma Blokhuizenzo wilde Kies weten. Wethouder A.H. Meerburg verklaarde dat het ministerie van WVC beslist of er een verhaalsprocedure in gang wordt gezet. Door de bewoners werd ook geklaagd over stankoverlast door de chemische wasserij. De heer Blokhui zen, die zelf aanwezig was reageerde enigszins verbaasd. „Volgens mij bestaan er weinig klachten Maar als dat zo is dan verwacht ik dat de bewoners bij me langskomen, dan kan ik er wat aan doen". Door wethouder Meerburg werd bevestigd dat de wasserij nu een vrij modern uitgerust bedrijf is dat geen verontreiniging meer veroorzaakt. Het kan overigens geen kwaad als de hin derwetvergunning eens opnieuw bekeken wordt, stelde hij. De wasserij is onlangs ook nog in opspraak gekomen door een lekkende olietank, die de omwonenden overlast heeft berokkend. De olietank is inmiddels leeggepompt DHV heeft ook in de zand volgestort. Het onderzoek van toplaag van enkele tuinen een iets verhoogd loodgehalte aan getoond. De grond die na de bouw is aangebracht is afkom stig van de Persant Snoepweg. Het vermoeden bestaat dat de verontreiniging een gevolg is van het drukke autoverkeer langs deze weg. Door de provincie zal een nader onderzoek worden ingesteld naar het loodgehalte. De voorlichtingsavond mocht zich in een goede belangstel ling van gemeenteraadsleden verheugen. Met uitzondering van D'66 waren alle raadsfracties vertegenwoordigd

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5