Verder onderzoek naar werking medicijnen dringend noodzakelijk ALLERLEI(DS) til Peters legt schoorsteen plat 25 jaar onderzoek naar effecten van straling CcicbcSommit DONDERDAG 22 NOVEMBER 1964 PAGINA 3 OPZETTELIJKE AANRIJDING omfietser aangehouden ^DEN De Leidse politie heeft vanmorgen omstreeks half jen een 17-jarige Leidenaar aangehouden, die gistermorgen res een meisje van haar fiets had gereden. Het meisje, een arige fietsster uit Rijnsburg, werd gistermorgen op de Rijns- riërs j ;erweg ter hoogte van het Terweepark door de 17-jarige i tUe nhetser aangereden en kwam daarna te vallen. Zij liep daar- rnstige verwondingen op aan het gezicht en moest worden ^gebracht naar het Diaconessen ziekenhuis, igzaanf soms bromfietser reed gewoon door. Een getuige die de bromfiet- i moespver zÜn gedrag aansprak kreeg slechts te horen dat zij zich 'n ver 'et mee moest bemoeien. Vanmorgen postten Leidse agenten le vader van het gewonde meisje langs de Rijnsburgerweg ig» oni ioogte van het Terweepark. De Leidenaar kwam daar van- laats i|gen weer langs en kon direct in de kraag worden gevat. Hij leegenomen naar het bureau voor verhoor. Man maakt val van 4 meter LEIDEN Een 33-jarige Rotterdamse werknemer van het Leidse construc tiebedrijf HCW aan de Zoeterwoudseweg in Lei den is gistermiddag ge wond geraakt nadat hij van een ladder viel. De man viel vier meter om laag en kwam op een be tonnen vloer terecht. Hij is met onbekend ruglet sel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Terrein Perquin vervuild LEIDEN Het terrein van de firma Perquin aan de Haagweg is vervuild. Volgens de gemeente heeft het bedrijf dat auto's tectyleerde en in middels naar Sassenheim is verhuisd in elk ge val één olietank achtergelaten die de grond heeft vervuild. Of dat ook voor een tweede olietank geldt, is nog onduidelijk. Tevens staat nog niet vast of dp mogelijke vervuiling door de tweede tank door Perquin is veroorzaakt of door een olie handel die er eerst zat. Volgens de gemeente is het terrein op andere plaatsen nauwelijks vervuild. De bestrating zou het tectyl een teerachtige substantie vol doende hebben tegengehouden. Perquin en even tueel zijn voorganger zullen moeten opdraaien voor de kosten die het opruimen van de gifgrond met zich meebrengen. De gemeente gaat 465.000 gulden besteden aan het slopen van de gebouwen en het verder onderzoeken van het terrein. Er moeten volgend jaar woningen komen. Symposium over dopingcontrole LEIDEN Ter gelegenheid van de 99ste ver jaardag van de Leidse farmaceutische studen tenvereniging Aesculapius wordt morgen in he Gorlaeus Laboratorium aan de Wassenaarse weg een symposium gehouden over dopingcon trole. Het symposium begint om kwart voor ne gen. Prof. dr. J.M. van Rossum (hoofd van het dopingonderzoek in Nederland) spreekt vanaf kwart voor elf over de beïnvloeding van sport prestaties. Om twee uur gaat dr. M.A.M. de Wachter in op de ethiek rond dopinggebruik en voorafgaande op een forumdiscussie spreekt prof. dr. E.L. Noach (de voorzitter van de com missie voor medische ethiek van het AZL en de medische faculteit) over de grenzen van de op sporingsbevoegdheid van de onderzoeker. Volksdansinstuif De Leidse volksdansvereniging Krielkrici. Ticek viert zaterdag 24 november haar 13-jarig bestaan met een instuif. Deze volksdansinstuif wordt gehouden in het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg in Leiden. De toegangsprijs is twee gulden vijftig. Van acht tot twaalf uur wordt dan een gevarieerd volksdanspro gramma geboden. Belangstellenden kunnen die avond vrijblijvend een kijkje komen nemen en zich op de hoogte stellen van lessen en andere activiteiten van Krici, Krici, Ticek. Nadere inlichtingen 02522-17505. Volkshuis ïenter for Bio-Phar- iceutical Sciences liversity of Leiden", at er op het kleine Hertje. Op deze ma- presenteert de 11 oeuwe subfaculteit 1| o-farmaceutische we- 13 oschappen van de jksuniversiteit in o tiden zich aan de (in- 10 tstriële) buitenwe- 7* ld. o 4 °it ontstaan van de tuwe subfaculteit is is paald geen kwestie b luxe, maar is 12 ortgesproten uit de tuinigingsopera ties n het kabinet-Lub- rs. Het kwam in de ^^uats van de veel alge- HBnere subfaculteit y made. Voor de apo- bkersopleiding is In nu aangewezen op oningen of Utrecht. hoofddoelstelling i de nieuwe studie- hting is het verrich- van multidiscipli- onderzoek van kwaliteit op het tied van de prod uk- van geneesmiddelen de verwerking en rking ervan in mens dier. Hierbij behoort Reagatfer meer een oplei- lvadorig- tot wetenschappe- steunt^ onderzoeker. Hoe de San< nieuwe subfaculteit rkteconmoe5^ uitzien is ge in fietst door een com- ^a" js«j'e onder voorzitter- armeiEr* teeds TOnnf* hoogleraar zetelt ?eft ee^e' Sylviuslaborato- ZestiC* *n Leiden. Op zijn r, de fkkamer gaat zijn e gebilde gestalte schuil d be tal (er enorme stapels uden. pier op zijn bureau. de vroii Friese afkomst üQ.OOQHoochent bij niet; s grotq sticker op de deur 'olutietldt De wrald is SK mar de ni ins ken ?n bet%ue better". Douwe mer probeert eraan apere c dat **eke ïrinesr nsen worden. ne gebeurt ondermeer e van r. ^et verdiepen van zaak I inricht in de tarma- itie ov< inetiek. Over dat iden i 'erzoek naar hoe het ?t zond 'ram omspringt met e bevljocgediende genees- ïka wjtfefe/eu sprak hij met vandjl van onze verslagge- .1 Vee» Bij het Volkshuis gaat een cursus van start om onzekerheid te overwinnen. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten op dinsdagavond van acht tot tien uur. De kosten bedragen vijfendertig gulden, inlichtingen bij de afd. volwassenen- werk, tel. 149180. Stadswandeling De ANWB houdt op 24 en 25 november een stadswan deling door Leiden. Een gelukkige omstandigheid is dat alle rijksmusea dit weekend gratis toegankelijk zijn. In de wandeltocht is ondermeer het stadhuis en de Pieterskerk opgenomen. Aanmeldingen op beide da gen tussen 9 en 14 uur bij de ANWB aan de Stationss- weg. Deelname kost 5 gulden (f 2,50 voor leden). complex behorende Ziekenboeg werden gesloopt, ver loor ook de schoorsteen zijn functie. Daarom werd be sloten dit historische rookafvoersysteem „plat" te leg gen. In de voet van de schoorsteen werd daartoe door de springmeester (de deskundige op het gebied van ex plosieven) 200 gram springstof van het type iremite ge plaatst. Dit opvliegende goedje moest een hap uit de voet van de schoorsteen nemen en wel op een zodanige plaats dat de pijp in de juiste richting zou vallen. Alles verliep volgens plan. Wethouder Peters drukte op de knop, een harde knal weerklonk en de schoorsteen maakte een klein, speels sprongetje om vervolgens keu rig op de geplande plek neer te ploffen. Nadat de stof wolken waren opgetrokken bleek dat de brokstukken netjes in een rechte lijn lagen. Prestatieloop De Rudolf Steiner School (Cesar Franckstraat) houdt zater dag een prestatieloop. De start heeft plaats bij het schoolge bouw. Inschrijvingen vanaf tien uur Voor de afstand van 2 kilometer wordt om half elf gestart, deelnemers voor de afstanden 6.5 en 10 kilometer vertrekken om elf uur. Kos ten van deelname bedragen twee gulden vijftig voor kin deren en drie gulden vijftig voor volwassenen. Deelnemers ontvangen een vaantje en dingen mee naar drie keramiek- prijzen. Boerhaa vecursus De Boerhaa vecursus „Diagnostiek en therapie van im- portziekten" heeft vandaag en morgen plaats in het Laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarse weg 62. Tijdens de cursus wordt ingegaan op de manier waarop tropische ziekten West-Europa bereiken. Ver dere inlichtingen over de cursus zijn verkrijgbaar bij D. Overboscb tel. 071-262980. SYMPOSIUM IN LEIDS LABORATORIUM Hij heeft zijn zeventigste verjaardag niet meer mogen meemaken. Gisterochtend werden zijn fundamenten bruut onder hem weggeslagen en ging hij gestrekt tegen de grond waar hij in duizenden stukken uiteen spatte. Dat was de dank voor jarenlange trouwe dienst. Scher prechter was wethouder J. Peters van ruimtelijke orde ning, die dit karwei met zichtbaar genoegen volbracht. De schoorsteen van het Marinecomplex is niet meer. Tweehonderd gram springstof maakten een einde aan zijn rechtlijnige bestaan. De zeventien meter lange schoorsteen maakte onder deel uit van het ketelhuis van het Marinecomplex aan het Noordeinde. Maar omdat het ketelhuls en de tot het v-'i II V' dtsti&ftSSi LEIDEN Het Laborato rium voor Stralengenetica en Chemische Mutagenese van de Leidse universiteit bestaat 25 jaar. Ter gele genheid hiervan wordt morgen een symposium gehouden in de kantine van de Sylvius Laborato ria aan de Wassenaarse- LEIDSE HOOGLERAAR BREIMER: LEIDEN „Of de patiënt nu dik is of dun, 20 jaar of 60 jaar, man of vrouw, ze krijgen alle maal evenveel. Het is nauwe lijks te verwachten dat dit uni forme voorschrijfpatroon voor alle patiënten een adequate behandeling betekent, tenzij we de beschikking hebben over geneesmiddelen die stan daard zo hoog gedoseerd kun nen worden dat vrijwel ieder een er baat bij heeft en bijna niemand last. Dit is helaas maar zelden het geval". Al op vrijdag 29 oktober 1976 sprak Douwe Breimer deze woorden bij zijn aanvaarding van het hoogleraarschap in de farmacologie aan de Rijksuni versiteit in Leiden. In wezen is er in die tijd niet veel ver anderd. De huisartsen schrij ven nog steeds de gebruikelij ke standaarddoseringen voor, waarbij driemaal daags de gro te koploper is. En nog steeds zijn de patiënten geen stan daardmensen, die allemaal hetzelfde reageren. In een aantal gevallen lijkt de conclu sie daarom gewettigd, dat men niet dankzij maar ondanks de voorgeschreven therapie weer opknapt. Na het innemen van een ge neesmiddel begint een aantal processen in ons lichaam. Het middel wordt opgenomen in het bloed, het komt terecht in weefselorganen, mogelijk wordt het chemisch omgezet en op een gegeven moment verlaat het middel ons lichaam weer. De snelheid waarmee die processen verlopen kent van patiënt tot patiënt een grote variatie. „Die verschillen worden ver oorzaakt door de werking van de enzymen die men in het li chaam heeft", legt Breimer uit. „Die wordt vooral bepaald door de genetische constitutie van de mens". Een kwestie van erfelijkheid dus. Het komt voor dat er mensen geboren zijn zonder bepaalde enzymen. Omdat de enzymen zorgen dat chemische reacties optreden, zoals het afbreken van stoffen, kan dit betekenen dat deze mensen bepaalde geneesmid delen niet afbreken. Ook de leeftijd speelt een rol als het gaat om ae werkzaamheid van „Juist bejaarden slikken ae meeste geneesmiddelen. Hoe ze erop reageren weten we niet. Net zo min of de midde len wel op dezelfde manier worden verwerkt als bij jonge mensen, waarop vaak testen met nieuwe medicijnen wor den uitgevoerd. Vandaar dat in de goedkeuringsprocedure nu is opgenomen dat, als de verwachting bestaat dat vooral ouderen het middel zullen ge bruiken, die ook moeten wor den uitgetest op bejaarden". Groot probleem bij dit alles is, dat enzymen „eigenwijs" zijn. Er zijn er, die bij het ouder worden anders gaan werken. Maar dat geldt lang niet voor allemaal. De spreiding in de reacties wordt daarom bij het voortschrijden van de leeftijd steeds groter. Met gemiddel den werken heeft daarom geen enkele zin, temeer omdat de reacties ook nog voor elk geneesmiddel verschillend zijn. tisch toepasbaar resultaat ople vert is nog niet te overzien, maar in principe zou dat wel kunnen". Een dergelijk onderzoek zou na het vijftiende jaar kunnen gebeuren. Dan zijn alle enzy men in het lichaam tot volle wasdom gekomen. Breimer vindt het overigens niet direct aan te bevelen iedereen dan maar aan zo'n onderzoek te onderwerpen. Wel kan het erg nuttig zijn als men in hoge mate afhankelijk is van het in nemen van medicijnen. „Ik sluit het overigens niet uit dat we over een jaar of twintig bij iedereen de belangrijke afwij kingen constateren en dat dan vastleggen in een soort genees middelenpaspoort". Bel nog even' Experiment „Als je het heel goed zou wil len doen, zou je iedereen hele maal moeten onderzoeken", is de logische conclusie van Brei mer. „Dat gebeurt niet en dat hoeft volgens mij ook niet. Elke therapie met geneesmid delen is een experiment, die door de huisarts moet worden gevolgd. Een standaarddose ring hoeft lang niet altijd de goede te zijn. Nu denkt men vaak: de patiënt reageert te sterk op een middel, dus hij of zij kan er niet tegen. Maar het kan ook aan de dosering lig gen die zou moeten worden aangepast. Dat moet worden bekeken per geval. Ik vind niet dat we in ons land te ma ken hebben met zulke onveili ge middelen, dat een uitge breid onderzoek naar enzy men altijd nodig is. Wel moet de huisarts de behandeling zorgvuldig evalueren en aan de hand daarvan de dosering aanpassen. En dat gebeurt mijns inziens te weinig Voor een aantal middelen geldt al, dat de werking ervan goed in de gaten wordt gehou den. Dat geldt met name in ziekenhuizen, waar de apothe kers zeer alert zijn. Het gaat dan vaak om een therapie waar geen echt eind aan komt, bijvoorbeeld bij epilepsie (val lende ziekte). Op gezette tijden wordt het bloed van de patiënt onderzocht om te zien hoe groot de hoeveelheid werken de stof is. Die kan dan worden aangepast om een optimaal re sultaat te behalen. Hetzelfde geldt voor middelen die wor den toegepast tegen hoge bloeddruk en om ritmestoor nissen van het hart te voorko men. Modelstof Van belang is te weten hoe de samenstelling van de enzymen in het menselijk lichaam is. Op dit gebied loopt in Leiden thans een onderzoek, zodat er modelstoffen kunnen worden gevonden die de werking van de enzymen bepalen. Men is daarmee al een eindweegs ge vorderd. Eind dit jaar promo veert iemand op dit onder werp Een arts is inmiddels be gonnen met een onderzoek op Prof. dr. Douwe Breimer: huisarts moet werking genees middelen beter in de gaten houden. (Foto Jan Holvast) mens kunnen vaststell heb ie natuurlijk nog wel het probleem dat er in de loop der jaren een verandering in op treedt. Wat betreft de geneti sche oorsprong is de zaak ech ter in ieder geval vastgelegd. De veranderingen die later op treden zijn ten opzichte daar van maar beperkt Of het on derzoek ook werkelijk prak- Voorlopig is het nog lang niet zo ver. Wie heeft niet ooit van zijn huisarts gehoord: „Neemt u dit maar in en als het niet onjuiste gang van zaken. Het is de huisarts die zou moeten controleren of het voorge schreven middel ook juist voor die patiënt goed is Dat kan eventueel in overleg met de apotheker die veel van farma cie weet. Hij is daarom voor stander van therapiebespre kingen tussen huisartsen en apothekers, die in een aantal Saatsen worden gehouden at gaat nu echter nog op vol strekt vrijwillige basis. „Het is nauwelijks denkbaar dat alle artsen op dat complexe gebied kunnen bijblijven Het is de taak van de apotheker daarover voorlichting te ge ven; hij blijft wel op de hoogte. Er kunnen dan overleggroe pen ontstaan, waarin bijvoor beeld ook artsenbezoekers, die nieuwe middelen komen aan prijzen, kunnen worden ont vangen. Een betere onderken ning van de problematiek kan leiden tot een betere behande ling van de patient. Ab maar in de gaten wordt gehouden dat een zo optimaal mogelijke therapie een middel is en niet het doel. Dat is een zo opti maal mogelijke behandeling van de patiënt". PI ETER TAFFLJN weg in Leiden. Sprekers zijn onder anderen prof. dr. F.H. Sobels, prof. dr. E.W. Vogel, dr. ir. A.A, van Zeeland, dr. A.D. Ta- tes en prof. dr. A.A.H Kassenaar en mr. K.J. Cath. Prof dr. F.H. Sobels werd in 1959 benoemd op de nieuwe leerstoel in de stralengenetica. De aanleiding om deze leer stoel in de stellen was de be zorgdheid over de genetische en andere biologische effecten van straling, die in de jaren vijftig bij het aanbreken van het atoomtijdperk ontstond. In het Leidse laboratorium wordt onderzoek verricht met de bedoeling, inzicht te krijgen in de fundamentele processen die een rol spelen bij het ont staan van afwijkingen in het genetisch materiaal en om een bndrage te leveren aan de schatting van de overerfbare stralenschade bij de mens. Het laboratorium neemt een unieke plaats in Europa in, omdat het zeer veelzijdig on derzoek verricht Ook onder houdt het laboratorium zeer nauwe contacten met gezag hebbende collega's uit heel de wereld. Een groot aantal bui tenlandse wetenschappers van Japan en India tot Zuid Ame rika en uit alle Europese lan den brengt bijvoorbeeld stages op het laboratorium door om ervaring op te doen Daarnaast neemt het laboratorium actief deel aan een aantal internatio nale samenwerkingsprojecten. Brandveiligheid LEIDEN Hoe zinvol zijn de voorschriften die de brand weer oplegt om de gevolgen van een brand zoveel mogelijk in te perken? Daar wordt ge nuanceerd over gedacht. Zeer omstreden zijn in elk geval de ijzeren trappen die langs flat gebouwen worden aange bracht. Zeker als die dingen tot de begane grond komen en niet om heen en weer ge loop van de jeugd en vandalis me te voorkomen bij de eerste verdieping ophouden. De laatste tijd schijnt de brandweer echter in tegenstel ling tot de afgelopen jaren weer voor te schrnven dat brandtrappen tot de grond moeten komen Tot wanhoop van menig galerijbewoner, die de hele dag wordt geteisterd door het gedaver over de trap Volksh uis vestings wethouder Dick Tesselaar blijkt een op lossing gevonden te hebben voor het probleem die je van een bestuurder niet zo gauw verwacht Op een verzoek tij dens een commissievergade ring om nog eens met de brandweer over het probleem te gaan praten antwoordde hij gisteravond: „Ik heb het opge geven met sommige instanties te discussiëren over welk pro bleem dan ook. Ik heb de wo ningbouwvereniging die de nieuwbouw op net Doelenter rein heeft neergezet maar aan geraden het onderste deel van trap er weer af te schroeven als de keuring door de brand weer achter de rug is. Al had ik dat misschien beter niet in het openbaar kunnen zeggen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3