Horloges van grote klasse Suikermais, een nieuwe hap op de groentenmarkt Bouwen klimmen en rijden TRUI KAN OOK INDEMACHINE CONSUMENTENINFORMATIE EeidaeSotvm/nt DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 PAGINA li Relatiestoornis als oorzaak van ongeval met brandwonden I Bij behandeling van kinderen met brandwonden wordt de pe-1 riode vóór het ongeval zelden of nooit onderzocht. Toch kun-Ij nen, vooral bij preventie, die achtergronden van de patiënt vanl belang zijn. Dit zei de psycholoog drs. A. Faber op het onlangs gehouden congres over brandwonden bij kinderen. Volgens Faber kan een verstoorde moeder-kindrelatie mogelijk worden gezien als een van de belangrijkste oorzaken tot een ongeval wat brandwonden tot gevolg heeft. Deze relatiestoornis zou twee aanleidingen tot een ongeval kunnen geven: De „opzette lijke handeling" (om aandacht van de moeder te vragen) en de „gebrekkige handeling" (verhoogde kwetsbaarheid door bij voorbeeld overbezorgde moeder die het kind niet tijdig zelfver antwoordelijkheid heeft geleerd), aldus de psycholoog. Enkele andere gezinsfactoren die volgens Faber belangrijk kunnen zijn bij de oorzaak van een ongeval zijn gezinsgrootte, eenou dergezinnen, kindermishandeling en verwaarlozing. Ook so ciaal-economische factoren zoals lage opleiding en beroepsni veau, slechte behuizing en andere culturele achtergrond (door bijvoorbeeld migratie) zouden een hoger ongevalsrisico met zich mee kunnen brengen. De achttien Nederlandse juweliers, die voor het eerst het privilege gekre gen hebben het uiterst se lectief op de markt ge brachte nieuwe Jean Las- sale-horloge te verkopen, zijn laaiend enthousiast over dit juweel. Het werd onlangs in het Amstel Ho tel Amsterdam gepresen teerd door Seiko-impor- teur Rob Jacobs. Dit in Genève vervaardigde hor loge, waarvan er jaarlijks slechts enkele duizenden worden geproduceerd, is een wondertje van tech niek en schoonheid. Be paalde mensen hebben duizenden guldens over om hun hang naar exclu siviteit te bevredigen in voorwerpen of objecten waarvan ze hun hele le ven lang plezier hebben. Voor de ultra dunne, strakke Jean Lasalle-hor- loges is een totaal nieuw concept gemaakt voor de samenstelling van het quartz uurwerk, dat niet alleen uit het oogpunt van vormgeving, maar ook van betrouwbaarheid aan de hoogste eisen voldoet. De huidige collectie kent drie verschillende lijnen, bepalend voor het eigen gezicht van Jean Lassale: Eén: de Thalassa-lijn (Grieks voor oceaan), mo dellen die drie atmosfeer waterdicht zijn in edel- staal, bicolour (staal met goud) en 18 krt goud met gouden band. Nummer twee is de Orphee-lijn, zeer exclusief gestyleerde dress horloges en drie de Renvers-serie met tradi tionele styling in 18 krt goud. Alle drie lijnen ken nen ook uitvoeringen met briljanten. De prijzen lo pen van 3.950 tot f 21.150. Maar dat is dan ook een 18 krt gouden da meshorloge, bezet met 42 diamanten en gouden bra celet. Wie zo'n horloge als cadeautje krijgt, kan wel aannemen dat de gever- geefster het goed met hem/haar meent! TINY FRANCIS Sierhekwerk als inbraakpreventie. Sierhekwerk: decoratief en doorgaans veilig Ter beveiliging van have en goed wordt van alles uitgedok terd, variërend van een hond tot een bewakingsdienst uitge rust met radar, maar een stalen afrastering sorteert ook effect. Het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (TBBS) heeft de sierhekwerkconstructie van Elba BV goedge-1 keurd. Mensen met een goed gevulde portemonnee kunnen de I „hekken" laten plaatsen voor deuren en ramen van woonhui-I zen (en natuurlijk winkels en andere bedrijfspanden); de kansjj op binnendringen is nihil, maar er kan wel flinke schade wor-j den toegebracht aan bij voorbeeld glas. Omdat de constructies duidelijk zichtbaar zijn, gaat er een pre ventieve werking van uit. Hoewel prachtig (sierlijk) uitge voerd, is zo'n barricade niet mooi. Enfin, het doel heiligt de] middelen. Inl. 03469-2041. sche verleden een echte zonaan- bidder. Komt er dan ook nog op tijd genoeg regen bij, dan is de te ler zeker van een goede oogst. Dit jaar was juli veel te koud en te somber. „Gelukkig maakte die warme augustusmaand veel goed, anders was er niks van terecht gekomen. Nu hebben we toch nog ongeveer een hectare om te oogsten. Het is een arbeidsinten sief gewas, want je kunt niet alles tegelijk oogsten. De oogst wordt uitgesmeerd over zes weken, al die kolven worden met de hand geplukt. De Oginks verpakken ze per twee stuks in een bakje. Doen er een stuk doorzichtig plastic om en zo gaat het eindprodukt naar de veiling of de supermarkt. Hoe worden de maiskolven be reid? Het staat kort en krachtig beschreven op een receptje dat de Oginks bij elk doosje suikermais verpakken: Kook de kolven in ruim water met zout en een eetle pel suiker. Na ongeveer vijftien minuten is de mais gaar: warm opdienen met boter, zout naar smaak toevoegen. Een smakelijk recept volgens de kenners. Als 't om het dagelijks voedsel ging, was enig conservatisme de Nederlander tot voor kort niet vreemd. Een goede, dege lijke en voedzame pot, daar ging het om en de rest was flauwekul. Vanuit die visie geredeneerd hoefden land- en tuinbouw zich geen zorgen te maken over de afzet van een vrij be perkt aantal soorten groenten en granen. Daar is de laatste jaren goed verandering in gekomen. Ne derlanders gingen massaal de grens over en vreemdelingen kwamen even massaal naar de lage landen. De eetgewoonten veranderden drastisch, vooral de tuinbouw is daar zeer attent op ingesprongen en kweekt de ene uitheemse groente na de andere. Zo dook in de jaren zeventig de suikermais op: een exotisch gewas dat spe ciaal om de eetbare kolf wordt gekweekt. In zuidelijker streken is de suikermais een gewaardeer de aanvulling op het dagelijks menu, volgens kenners is maïs nog altijd volksvoedsel nummer één in een groot deel van de we reld. In Wageningen deed het Instituut voor Bewaring van Landbouw- produkten (IBVL) proeven met een aantal maisrassen, maar het duurde nog tot 1981 eer er in de buurt van Breda en Alkmaar per ceeltjes van enige omvang wer den ingezaaid met suikermais. Nu, anno 1984 staat er her en der in ons land ongeveer veertig hec taren met het exotische gewas. De gebroeders Harry en Herman Ogink in Raalte nemen twee van die veertig hectaren voor hun re kening en dat doen ze al een paar jaar. Hoewel de zomer de broers wat betreft de suikermais danig in de steek heeft gelaten, ziet het er nu toch wel naar uit dat er goede maiskolven geoogst kun nen worden. „We hebben pas eind juni ge zaaid. Eerder kan niet omdat de bodemtemperatuur pas tegen die tijd hoog genoeg is. Dat luistert nog veel nauwer dan bij de snij- mais", weet Herman Ogink. De suikermais is met zijn subtropi- Herfst- kitutseis Airbrush Handig hobbyblad. Creatief handboekje Doorzichtige opbergtorentjes Opbergtoren Opbergtorentjes van Turn- box zijn draaibare etalages van slagvast kunststof, waarin duizend en één klei ne dingetjes kunnen worden bewaard. Spulletjes als schroeven, spijkers, pluggen, dem en deksel zijn uitge- knopen, garens, spelden e.d. voerd in rood, wit, blauw of zijn goed te herkennen, om- beige. Ze zijn ook gemakke- dat de wanden doorzichtig lijk voor kleine lego-onder zijn. De torentjes kunnen delen," paperclips, elastiekjes gedraaid worden en zijn uit- en nietjes en nemen weinig gevoerd in vijf vakken op plaats in. Prijs 14,95. Inl. twee, drie en vijf etages. Bo- 02940-17417. Tot het einde van deze maand is nog te koop „Hobby Handig", het nieuwe ideeën- en infor matieblad op het gebied van creatieve vrije tijdsbesteding, dat vier keer per jaar verschijnt. Het blad, in een handzaam formaat van 15 x 21 cm, kost 1,95 (per jaar 7,95) en geeft royale informatie op het terrein van knutselen met herfstmateriaal, het boetseren met brooddeeg, figuurzagen, bouwen met satéstokjes enz. Van de 48 pagina's is éénderde uitgevoerd in kleur. „Hobby Handig" bevat instructiefoto's, teke ningen en werkbeschrijvingen en informatie over beurzen en tentoonstellingen. Ook wor den nieuwe produkten en boeken besproken. Verkrijgbaar in de boek- en handenarbeidwin- kel. Inf. 04125 - 2331. woons lekker maken Nieuw op speelgoedgebied is het kunststof bouwsysteem, waarmee Quadro Nederland BV op de markt is gekomen. Het is gebaseerd op het doe- het-zelf-principe van vader en/of zoon, die een grote kar, een speelhuis, locomotief, kruiwagen, glijbaan, tafel en stoeltje kunnen maken van kleurige kunststof buizen, die makkelijk in elkaar passen. De ronde vormgeving laat geen „haken en ogen" toe, is „kindervriendelijkzoals men dit tegenwoordig noemt en geeft veel speelmogelijkhe- den. Als b.v. zo'n huisje op kindergrootte in elkaar is ge zet kan het met een oud gor dijn of een stuk overgescho ten stof worden afgeschermd om er in weg te kruipen en verder in te spelen. Voor een wagen worden wielen bijgele verd. Alle leeftijdsgroepen kunnen meedoen: 3-5 jaar samen met de ouders. Kinderen van 5-10 bouwen zelf en vanaf 10 zijn de mogelijkheden haast onbe grensd. Het monteerwerk is Zojuist is een allerhandigst boekje van de persen gerold: „Basis kookboek" (144 pagina's) van Blue Band, waarmee de gemid delde huisvrouw met een gemiddeld keukenbudget allergezel ligste etentjes kan componeren. Aan kruiden en specerijen geen gebrek; we kennen ze allemaal maar de Blue Band-ex perts hebben zich duidelijk ingespannen om er een origineel gebruik van te maken. Gewone ingrediënten als witte bonen met ontbijtspek, worden lekkerder gemaakt door toevoeging van ui, kruidnagel, bouquet garni (tijm), hard knoflookworstje, tomatenpuree en witte wijn. Het zijn maar weetjes. Ook de „Avocado met mousseline-saus" hoort daarbij. Uitgebreide fo toseries zorgen voor kleur en fleur. Uitgave in ringband (13 x 21 cm). Uitgeverij Van Lindonk, Ter Aar. Prijs 6,40 of gratis bij inlevering van' 80 Blue Band-zegels. Truien zijn dit seizoen definitief de grote mode. En dan vooral de sjieke truien. Ze zijn modieus, maar ook erg kwetsbaar. Maar voor de avond- en uitgaanssfeer komen nu ook steeds meer handbreigarens beschik baar, die zó de machine in kunnen. Zuiver scheerwol luidt het alternatief. Truien en wol horen bij elkaar als het schaap en de wei. Maar daar waar de trui vroeger voorzichtig op de hand gewassen moest worden en even voorzichtig gedroogd, is er nu Superwash zuiver scheerwol. Het is een speciaal behandelde wol, die zonder enig probleem in het wolwasprogramma van de machine kan en ook de centrifuge zonder kleerscheuren overleeft. De wol krimpt niet, vervilt niet en blijft even sterk en even goed op kleur. Superwash-wol is bij uitstek geschikt voor kleding waarin men veel wil bewegen: van een lange winterwandeling tot een inspan nende schaatstocht. Wol beschermt, maar wordt nooit klam of muf. Ook voor het ont spannen luieren erné zijn er prachtige mo dellen en handbreigarens. Superwash ligt in de breiwinkels met een blauw-wit label met wolmerk. BOEKETTEN UIT DE BORDER Een weelderig boek van Elisabeth de Lestrieux: „Boeketten uit de border" zal iedere tuinliefhebber in verrukking brengen. Zeer to the point, dus informatief wijdt de schrijfster de leze res) in, in de geheimen van de natuur, die aan ieder, zelfs het kleinste tuintje, zijn te ontfutselen. Liefde, kennis, voorzichtige vingers en met wat moeite te verwerven „vakmanschap" kun nen van een plekje grond een klein paradijs maken, waaruit het overdadig plukken van geurige pracht mogelijk wordt. Schitterende foto's verluchten het boekwerk in kleur: artistie ke boektten op feesttafels, tussen antiek kristallen karaffen, in de keuken, ergens in een hoekje. Het hoofdstuk „Bruin blad voor veel boeketten" bijvoorbeeld geeft tips voor het verwer ken van bladeren, bessen, halmen, zelfs kruiden uit de krui dentuin, tot versiering van huis en haard. Uitgave: Zomer &i Keuning, Ede/Antwerpen. Prijs 34,90. Een („universal") huis voor binnen en buiten. licht. („Doe mee", Amstel- plus stoel, ingewikkelder glij- veen; fa. Bimbo, Apeldoorn), baan (285-130 cm) ƒ416. „Uni- Rechtstreeks bestellen bij: versal" met 133 elementen^ 050-121743. Het is wel een (huis 165 x 85 x 143 cm). Ook prijzig cadeau: „Start" glij- kast-stoel-tafel-bouwwerk baan, speelrek, eenvoudig (/535). huis ƒ298. „Junior": bank T.F. Wasbare warme wollen wintertrui.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18