ildgroei maakt iljoenenstad tijdbom oor haar bewoners Italianen steunen fiscus met staking Twee meisjes dood door instorten Belgische school Mitterrand zou aantallen Libiërs in Tsjaad onderschatten ticaragua: overleg et Verenigde Staten een marteling CONCLUSIE NA RAMP IN MEXICO-STAD: Terugkeer bewoners in verwoeste krottenwijk Strauss gispt afzeggen bezoek Genscher aan Polen JITENLAND CcidóeGouoant DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 PAGINA 15 er pleit igen. ht C te k verd<£! valsl twe< j^AGUA Een Nicaraguaanse regeringslei- '«heeft de bilaterale besprekingen tussen Nica- ua en de Verenigde Staten om de spanningen >n beide landen te verminderen omschreven een marteling". Onderminister van buiten- 'se zaken, Victor Hugo Tinoco, keerde gisteren licaragua terug uit Mexico, waar het achtste irek sinds juni plaatsvond met de speciale erikaanse afgezant voor Midden-Amerika, ry Shlaudeman. Zoals in voorgaande gevallen d de inhoud van de ontmoeting geheim gehou- Er zijn geen aanwijzingen dat de besprekin- spoedig zullen worden voortgezet. VENEZUELA BEREID SHELL-CURAcAO MEER OLIE TE LEVEREN WILLEMSTAD Venezuela is bereid de leve ring van ruwe olie aan de Shell-raffinaderij op Curasao op te voeren. De olietoevoer zal geleide lijk worden vergroot tot 50.000 vaten extra per dag. Dat heeft de Antilliaanse premier, Maria Li beria-Peters, die een officieel bezoek brengt aan Venezuela, gisteren meegedeeld. Met de extra olieleveranties wordt voldaan aan één van de woorwaarden die Shell heeft gesteld om het voortbestaan van de raffinaderij te kunnen garan deren. Tot nu toe krijgt Shell 90.000 vaten olie per dag uit Venezuela, dat is te weinig om rendabel te kunnen draaien. Minder goed nieuws had Liberia- Peters voor de Lago-raffinaderij op Aruba. Uit de woorden van Liberia-Peters viel op te maken dat er weinig hoop is voor Lago. Moordenaar strijkt geld van levensverzekering op STOCKHOLM Een 40-jarige Zweed die zijn vrouw en twee minderjarige kinderen heeft vermoord, heeft het volledige be drag van de levensverzekering van het drietal opgestreken. Het gaat om een be drag van 200.000 kronen (ongeveer 80.000 gulden). De rechtbank had de man ontoe rekeningsvatbaar verklaard, omdat hij de moorden had gepleegd „onder invloed van een zielsziekte". Hij was veroordeeld tot verpleging in een psychiatrisch zie kenhuis. Een paar maanden later (in okto ber van dit jaar) werd hij genezen ver klaard, verliet hij de inrichting en nam de uitkering van de verzekering in ont vangst. Als de man wél toerekeningsvat baar was gesteld en veroordeeld, had de verzekering hem niet hoeven te betalen. Brazilië stuurt met succes raket omhoog HELLS REEF Brazilië heeft gis teren met succes de lancering van een twee-trapsraket beproefd, als onderdeel van een ruimtevaartpro gramma om vóór 1990 een eigen Braziliaanse satelliet in de ruimte te brengen. De tien meter lange „Sonda IV" legde met een lading van ruim 4.000 kilo waarnemings instrumenten een afstand van on geveer 340 kilometer af, voordat hij in de Atlantische Oceaan stortte. De maximale hoogte die de raket op zijn 13 minuten en 23 seconde durende vlucht bereikte, was 620 kilometer. AVONDKLOKIN SRI LANKA COLOMBO De autoriteiten op Sri Lanka hebben gisteren voor het hele eiland de avondklok afgekondigd. De maatregel blijft tot morgenochtend van kracht en is genomen omdat de regering bang is voor wraakacties van de Singhalese meerderheid tegen de Tamil-minderheid. Aanleiding daar toe is een aanslag op een politiepost afgelopen dinsdag in het door Tamils bewoonde noorden, waarbij 29 politie mensen zijn gedood. Aanslagen van Tamil-verzetstrijders, die vechten voor een eigen Tamil-staat, leidden vorig jaar zomer tot heftige wraakac ties, waarbij honderden Tamils om het leven zijn gekomen. 1XICO-STAD De itploffing van de gas- slagtanks in Mexico- id heeft de risico's on- e „vfrstreept van de vesti- dactring van industrieën in i bij fjchtbevolkte gebieden. bn dergelijke praktijk ers Jeeft, zo onderstrepen di- hoejomaten en politici in gevalllexico, vooral veel ste en, ten in de Derde Wereld meü?/#«sanderd in regelrechte i ie 3M/<hommen. 000 J nao Jwvraagd naar het aantal toezich toffers dat een soortgelij- ie ramp zou hebben veroor- 'nf? takt in West-Europa of de amierenigde Staten, zegt een Smuropese gasexpert: „Als het rejzou gebeuren, vier of vijf ctie raarschiinlijk een brand de sperman'De deskundige, lijk tti functionaris van een Eu- igrijtyjees gasbedrijf, meent dat „„.it gebrekkige kennis over 4t omgaan met gevaarlijke bffen vaak de oorzaak van jlupen is in ontwikkelings- ur Inden, en zi ie getelle industriële groei in 2bbe|twikkelingslanden gaat 2n diak gepaard met ondeugde- et sikheid en onveiligheid. Lek- L zovtide pijpen, slechte verbin- 1 w^igen tussen metalen onder- isollen en krottenwijken in de baduw van schoorstenen. ?x-stj lid v|g combinatie van factoren, e^ksterkt door gebrekkig on- teIt Thoud, is vaak explosief, ian ,jt resulteert in rampen. Af- an- iopen februari kwamen 93 eentnsen om in Cubatao, nabij e m Braziliaanse stad Sao Pau- iar ni toen brand ontstond door de °b lekkende olieleiding. Bij- ev?r] evenveel mensen werden z,% paar maanden geleden lde, Mor brand gedood, toen een e ^in ontspoorde in Noord- s saifet-Brazilië en olie weglekte BildJar een woonwÜk- ar eé Mexico is na de ramp van mogin deze week de roep om /as grplaatsing van de industrie oekel de „stad" weer luider ge- mengden. De Mexicaanse n. Zoofdstad is echter nauwelijks -janger een stad te noemen. In •o gel de vallei van Mexico-stad wo nen ruim 17 miljoen mensen en is meer dan de helft van de zware industrie van het land geconcentreerd. Het dag blad „Ovaciones" noemde Mexico-stad „een val des doods". Mexico-stad is sinds de jaren veertig tien keer zo groot ge worden. Volgens schattingen van de Verenigde Naties zul len er in het jaar 2.000 min stens 25 miljoen mensen wo nen. Het opslagstation voor vloei baar gas, waar zich maandag de ramp voltrok, lag aanvan kelijk in een bijna onbewoond gebied. De laatste jaren is het gebied rond het complex door de spectaculaire bevolkings groei van de Mexicaanse hoofdstad bewoond geraakt. De internationale luchthaven van Mexico werd veertig jaar geleden gebouwd in onbe- Nog steeds wordt in Mexico-stad gezocht naar mogelijke slachtoffers van de ontploffingen van afgelopen maandag. Op de foto reddingswerkers, die zich op het terrein van het over slagcomplex een weg banen door het puin op de plaats waar eens een kantoorgebouw stond. woond gebied, maar de vlieg tuigen landen en stijgen nu temidden van de krottenwij ken. De groei van Mexico-stad lijkt door geen enkele autoriteit te controleren. Want los van de enorme eigen bevolkings groei, worden ontelbare straatarme boerenfamilies aangetrokken door de luchts piegeling van de hoofdstad. Ziek door haar reusachtigheid heeft Mexico-stad zich als een olievlek naar alle kanten uit gebreid. Door de slappe houding van de overheid en de grote cor ruptie hebben veel bedrijven zich kunnen vestigen in volkswijken. Daar hebben de bewoners nu permanent te lij den onder allerlei afvallozin- gen, waardoor de vroeger schone atmosfeer van Mexico nu een van de meest vervuil de van de wereld is gewor den. De regering van president Mi guel de la Madrid heeft twee jaar gelden gezworen aan deze situatie een einde te ma ken. Eerder dit jaar kondigde hij een vijfjarenplan aan, dat de overbevolking in drie ag glomeraties van Mexico-stad moet tegengaan en dat de hervestging behelst van be woners elders in het land. Het hoofd van het planningsbu reau van Mexico-stad, Javier Caraveo, liet zich recentelijk niet optimistisch uit over zijn stad: „de toekomst is een vol ledig zwart panorama". Vol gens hem zal Mexico-stad over tien jaar onbewoonwaar worden, indien niet veel van de 130.000 fabrieken vertrek ken. Maar een hoge rege ringsfunctionaris onderstreep te onlangs tijdens een milieu conferentie: „Indien schone industrie betekent sluiting van industrie, dan kunnen we ons geen schone industrie veroorloven". Westerse diplo maten betwijfelen eveneens of de ontwikkeling kan wor den gekeerd. „Groei ten koste van alles, waarbij de fouten op milieugebied van Europa en de Verenigde Staten wor den herhaald, lijkt een ge woon patroon te zijn in de Derde Wereld". (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Twee meis jes werden gedood en 32 gewond, toen gisteroch tend even na negen uur twee verdiepingen instort ten van een school in de Westvlaamse Kortrijk. Van de 16 meisjes, die ernstige verwondingen opliepen, verkeren er twee nog in levensgevaar. De Onze Lieve-Vrouw ter En gelen is een lagere meisjes school, gevestigd in een oud pand in het centrum van Kortrijk. Naast het gebouw worden bouwwerkzaamheden verricht voor twee nieuwe klassen en een turnzaal. Van wege de onbetrouwbaarheid van de grond mag er in het ge hele centrum van Kortrijk niet geheid worden. Deson danks begon men gisteroch tend naast de school met hei werkzaamheden. Het gevolg was dat, kort na aanvang van de lessen, de tweede en de der de verdieping van het gebouw instortten, waardoor de in to taal 46 leerlingen van de 3de en 4de klas, alle meisjes tussen de 8 en 10 jaar, onder het puin bedolven raakten. Dank zij de brandweer en hulp van omwo nenden konden de kinderen binnen een kwartier onder het puin vandaan gehaald worden. Toen bleek dat twee meisjes op slag waren gedood en dat 16 kinderen min of meer ernstige verwondingen opgelopen had den. van wie twee levensge vaarlijk. Kort voor het ongeluk had de directrice van de school nog gevraagd of er geen gevaar be stond. Het antwoord van de uitvoerder van de bouwwerk zaamheden was ontkennend. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 5 BO onze correspondent in •me, Cees Manders) Italië is gisteren ?rs!pf de helft van de dag Zwei gegaan. De algemene het ling die de grote vak- Kjlen voor vier uur had- u afgekondigd, was een n °pt succes. Met de sta- g wilde men een grote- fiscale rechtvaardig ing. J bepleiten. Italiaanse regering heeft de week aan het parle- enige nieuwe belasting- gelen voorgelegd, maatregelen worden het pakket-Visentini ge- ^sieifrd, naar de minister van nciën, die die heeft inge- 'd. De belastinghervor- [en willen een eind ma dia/aan de toestand waarin 'erknemers met een vast verband het leeuwen van de belastingen voor hun rekening moeten r.e- men. De categorieën, die zelf hun inkomsten moeten opge ven, de vrije beroepen, de ondernemers en de midden stand, hebben in Italië de neiging de belastingplicht te ontduiken. De stakingen van gisteren waren bedoeld als steuntje in de rug van minister Visenti- ni. Want de minister wil die belastingontduikende groe pen stevig aanpakken. Hij heeft hiervoor het volgende systeem bedacht: elke win kelhouder, elke advocaat of schoenmaker wordt een fic tief inkomen toegedacht, be paald door stand van de zaak, geschatte omvang van klantenkring of cliëntele, aantal personeelsleden, enz., en aan de hand daarvan wordt de voorlopige aanslag vastgesteld. Is het belastbaar inkomen minder, dan zullen de middenstanders en con sorten dat maar moeten be wijzen. Tegen het nieuwe belasting systeem bestaat grote weer stand, juist bij die groepen wie het aangaat. De stakin gen die ze op 23 oktober had den georganiseerd, was een doorslaand succes: een dag lang konden de Italianen hun boodschappen niet doen. Deze vrije groepen, een der de van het hele kiezersvolk, vormen een macht van je welste in Italië, waar het zelfstandig ondernemerschap veel meer ontwikkeld is dan in bijvoorbeeld Nederland. Toch lijken de christen-de mocratische en sociaal-demo cratische partijen dit keer niet ontvankelijk te zijn voor de druk van deze groepen met als gevolg waarvan de winkeliers een nieuwe actie willen organiseren. Een koffer en een pet als stille getuigen van de aanslag van gis teren op generaal Luis Rozon Perez. Spaanse generaal bij aanslag gewond MADRID De Baskische afscheidingsbeweging ETTA heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag gisteren in Ma drid, waarbij een generaal en een soldaat ernstig gewond zijn geraakt. Volgens de politie van de Spaanse hoofdstad werden generaal Luis Roson Perez en zijn chauffeur in hun auto neerge schoten door twee mannen te voet, die na de aanslag wisten te ontkomen in een gereedstaande auto. De politie vermoedt dat de aanslag een vergelding is voor de dood van de 64-jarige leider van het Baskische volksfront .Herri Batasuna", Santiago Brou- ar(j Perez, eergisteren in Bilbao. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse president Mitterrand is gisteren in verlegenheid gebracht door een in het linkse dag blad Libération gepubliceerde notitie van het Franse Bureau voor de Nationale Defensie (SGDN), waarin staat dat het aantal Libische soldaten in Tsjaad op dit moment 3.000 bedraagt. Dat is heel wat meer dan de rond duizend man waarover president Mitterrand vrij dag sprak naar aanleiding van zijn onderhoud met ko lonel Khadaffi, een dag eerder op Kreta. Het begint er hier steeds sterker op te lijken dat Libië het 15 september gesloten verdrag met Frankrijk over de wederzijdse en gelijktijdige terugtrekking van soldaten uit Tsiaad volledug aan zijn laars heeft gelapt. De notitie van het SGDN laat weinig heel van Mitterrands wat optimistische verklaring dat de Li biërs niet over zwaar materiaal zouden beschikken. Volgens het defensie bureau (en ook volgens satellietfoto's van de Amerika nen) zijn de mannen van Khadaffi uitgerust met 57 tanks, 7 he likopters en een onbekend aantal luchtafweerraketten. Hoewel het Franse ministerie van Defensie deze aantallen als „overdre ven" heeft gekwalificeerd, is er links en rechts toch twijfel gere zen over de juistheid van Mitterrands verklaring. Net als eerde re „vergissingen" van de minister van Buitenlandse Zaken Cheysson en regeringswoordvoerder Dumas zou hieruit kunnen worden afgeleid dat de Franse regering zich op een grandioze manier door de Libiërs om de tuin heeft laten leiden. Volgens Libération is het zonneklaar dat kolonel Gadaffi slechts destabilisatie van het bewind in Parijs voor ogen heeft gehad. Weliswaar zijn er inderdaad Libische soldaten uit Tsjaad terug geroepen. maar daarvoor in de plaats zouden verse troepen de oude stellingen hebben ingenomen. Het wordt in Parijs niet ui- gesloten geacht dat Frankrijk toch opnieuw troepen naar Tsjaad zal 'sturen. Geen vermelding homofiel op Londense gedenkplaten LONDEN Als het aan de commissie beleidszaken van de femeenteraad van Groot-Lon en ligt wordt op de gedenk platen aan sommige Londense voorgevels, die eraan herinne ren dat daar vroeger een of andere beroemdheid heeft ge woond, niet toegevoegd dat de persoon in kwestie homofiel was. Een dergelijk voorstel was ge daan door de raad voor de be langen van homofielen. Zo wilde men aan de gevel van de woning van toneelschrijver Oscar Wilde in Chelsea het woord „homofiel" toevoegen aan de tekst. Een gedenksteen voor John Maynard Keynes in Bloomsbury zou voorzien moe ten woorden van de tekst „Ho mofiel en econoom". Andere namen die genoemd werden waren die van de Franse dich ters Jean Rimbaud en Paul Verlaine, de Britse toneel schrijver Joe Orton, de lesbi sche schrijfster Radclyffe Hall, de dichter Algernon Swinbur ne, de uitvinder van de com puter Alan Turing en de Ierse nationalist sir Roger Case ment De commissie zal de gemeen teraad voorstellen niet op het verzoek in te gaan omdat het geslachtsleven van beroemd heden niet relevant is. MEXICO-STAD In de Mexicaanse hoofdstad keren de bewoners van de wijk rond de maandag geëxplodeerde gasopslagplaats langzaam naar hun huis terug Voorzover hun schamele behuizing nog overeind staat, want delen van de wiik zijn door de ex plosies en branden beschadigd of verwoest. Preciese gege vens over het aantal mensen dat huis en haard is kwijtge raakt, is nog niet bekend. De staat heeft aangekondigd dat voor alle daklozen nieuwe huizen zullen worden ge bouwd. Intussen wordt in de puinho pen nog steeds gezocnt naar mogelijke slachtoffers en doen de autoriteiten alle moeite om het uitbreken van ziektes te voorkomen. Het dodental van de ramp is volgens het Mexicaanse Rode Kruis inmiddels gestegen tot 498. Van de duizenden ge wonden zouden er vele tien tallen nog in levensgevaar verkeren. BONN Het afzeggen door de Westduitse minis ter Genscher van zijn be zoek aan Polen op het al lerlaatste moment is hem niet in dank afgenomen door de oppositie en aan hangers van de christen- democratisch-liberale coa litie. Franz-Jozef Strauss noemde het afzeggen van het bezoek een diploma tiek debacle, veroorzaakt door „overtroffen publici teit vooraf". De Westduitse bondskanselier Kohl heeft daarentegen het af zeggen van het bezoek verde digd en de Poolse regering er van beschuldigd „onredelijke" omstandigheden te hebben ge creëerd die de reis onmogelijk maakten. De Poolse regering heeft gis teravond het afzeggen van de reis van Genscher vindt de re denen die Bonn daarvoor heeft aangevoerd niet door slaggevend. De Polen weiger den de Westduitse journalist Carl-Gustav Strohm toe te la ten omdat deze „vijandige en vaak leugenachtige publica ties" heeft verzorgd over Po len. Ook wordt gezegd dat het de eerste maal zou zijn dat tij dens een Westduits bezoek een krans zou worden gelegd op een Duits soldatengraf in War schau Aangezien de herinne ring in Polen aan de misdaden van de Hitler-Wehrmacht nog niet zijn verdwenen, zou een derhgelijk eerbetoon aan de uitvoerders van de uitroeiing van de bevolking in hoge mate tactloos zijn en een belediging betekenen voor de Poolse slachtoffers.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15