IJzeren regels beschermen kinderen in de schijnwerpers OUD WORDEN IS EEN VAK DOEL „EEN VOOR AFRIKA MINIMAAL 40 MILJOEN et ee dan voordeel Engelsen stellen Laplandse Kerstman voor problemJ* BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSoivtcmt DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 PAGI Staat gedaagd De Stichting Verbiedt de Kruisraket ten heeft gistermiddag de Neder landse Staat voor de Haagse recht bank gedagvaard. De aanklacht voor een proces tegen de Staat werd in gediend bij procureur-generaal mr. W. Berger op de foto tweede van links) in het gebouw van de Hoge Raad aan het Plein in Den Haag. Ei sers in dit proces zijn ruim twintig duizend individuele Nederlanders en enkele honderden groeperingen. Via advertenties heeft de stichting opge roepen door storting van vijfendertig gulden het proces mogelijk te ma ken. Uiteindelijke doel is een uit spraak van de rechter te verkrijgen, waarin hij de plaatsing en het ge bruik van kruisraketten in Nederland onrechtmatig verklaart en vervolgens verbiedt. DEN HAAG De nationale actie „Eén voor Afrika", aan staande maandag vieren twintig uur op de radio en tien uur op de tv, moet op zijn minst een bedrag van veertig miljoen gulden ople veren. Dat bedrag is nodig om alle projecten uit te voe ren, die tot nu toe bij de or ganisatoren van de actie zijn aangemeld. Inmiddels beginnen de eerste toe zeggingen binnen te stromen. Op gironummer 555 is al drie en een half miljoen gulden gestort. In het programma van komende maandag spelen zogenoemde ac- tietreinen een grote rol. Uit res pectievelijk Maastricht en Vlissin- gen vertrekken om kwart voor acht 's morgens twee treinen richting Groningen. Erin bevin den zich fakkels die bestemd zijn voor een optocht tegen de honger, die om kwart voor acht 's avonds van start gaat vanaf het Groning se hoofdstation. Het is de bedoe ling dat op plaatsen die op de tra jecten van Maastricht en Vlissin- gen en Groningen liggen de plaat selijke bewoners extra cachet ge ven aan de actiedag. Intussen krijgt het tv-programma van maandag steeds vastere vor men. Zo zullen er optredens zijn van Freek de Jonge, Farce Ma jeur en Rob de Nijs. In de loop van de avond zal ook een debat worden gehouden tussen oud-mi nister voor ontwikkelingssamen werking Pronk (PvdA) en de hui dige minister, Schoo (VVD). Hoorzitting partner Rienk Kamer uitgest11 JIT [Cc LOS ANGELES Het Amen openbaar ministerie heeft gisteren wacht een hoorzitting uitgesteld, de Amerikaanse onroerend-goed laar Bernard Whitney aan de ta voeld zou worden over zijn rol in ekj.Qi leggingsproject met zijn Nederlands?/ ner Rienk Kamer. "e Naar verluidt had Whitney, die tot <,a beweert onschuldig te zijn. zijn plek en het laatste moment willen wijzigen. j'e ney werd onlangs op borgtocht dollar) vrijgelaten. Kamer, die voor joen dollar probeerde vrij te k -j^a wordt nog vastgehouden op verd^e" gj van fraude, verduistering en valsh VJe geschrifte. Het proces tegen de twe^E op 8 januari. DEN HAAG „Ik bid niet veur brune boon'n". Een historische uit spraak, die Bartje in de gelijknamige serie zo'n tien jaar geleden voor talrijke tv-kijkers her haaldelijk uit zijn Drent se mondje liet glippen. Merijntje Gijzen was ook zo'n acteurtje, dat tijde lijk als een tv-serie-ster- retje door het Neder landse leven ging. Kin deren in de schijnwer pers. Het staat weer vol op in de actualiteit. Denk maar aan Danny de Munck of Petje Pieta- mientje, die pindakaas gewoon lekker vindt. En zo kunnen we nog wel even doorgaan: Stuif-es- in, Playbackshow, Klas- sewerk, Kinderen voor kinderen. Maar aan het optreden van dat geinige kereltje of leuke meisje gaan toch nog wat uurtjes arbeid vooraf. Want de bijdrage van kinderen voor onder meer radio, tele visie of film valt onder de noemer „arbeid". En arbeid is nu eenmaal verboden voor iedereen, die nog geen vijf tien is. Alleen in bijzondere gevallen wil de ijzeren wet nog wel een uitzondering maken voor peuters, kleuters en- begintieners. Kinderarbeid is niet nieuw. Iedereen kent wel de plaatjes uit de schoolboeken van kin deren, die in de vorige eeuw hele dagen en halve uren ploeterden in textielfabrie ken en vele meters onder de grond in de mijnen bezig wa ren om zodoende de broodno dige centjes naar huis te brengen. Met het bekende kinderwetje van Van Houten kwam daar in 1874 een eind aan, althans voor kinderen beneden de twaalf jaar. Met de komst van de massa media is de laatste tientallen jaren een geheel nieuw soort kinderarbeid ontstaan. In plaats dat kinderen sigaren maken en ijverig in de weer zijn in een glasblazerij, verle nen ze nu hun medewerking aan amusementsprogram ma's, reclamespots en speel films. Dat gaat niet zomaar. Als bij voorbeeld reclamemakers, regisseurs, programmama kers of producers graag een kind in de spotlights willen plaatsen, moet eerst het dis trictshoofd van de arbeidsin spectie een schriftelijke ont heffing van het arbeidsver- bod verlenen. Gezelliger Kinderen onder de vijftien mogen wel werken, maar dat gaat hand in hand met stren ge voorwaarden en voor schriften. Vara's Flory An- stadt, de vrouw achter Kin deren voor kinderen, houdt zich keurig aan de regels van de arbeidsinspectie, maar heeft één groot bezwaar: „Ik mocht niet met de kinderen op zondag werken. Het ge volg was, dat ik op zaterdag langer moest repeteren. Maar kinderen mogen wel op zon dag in de kerk zingen. De kinderen riepen allemaal 'hoi, hoi, hoi!' als ze naar mij mochten komen. Op zondag verveelden ze zich stierlijk. Dan zouden ze beter naar de studio kunnen komen, want dat vonden ze veel gezelli ger". Niet op zondag dus. Boven dien mogen ze allemaal niet voor acht uur 's ochtends op de planken staan. Alleen het maximum aantal uren over dag verschilt per leeftijds groep. De kleintjes tot zeven jaar moeten om zes uur 's avonds ermee stoppen, de groep tot en met elf jaar om negen uur en de oudsten tot en met veertien jaar mogen doorgaan tot half elf. Ontheffing Wanneer om een ontheffing van verbod op kinderarbeid wordt verzocht, moeten drie strenge voorwaarden in acht worden genomen. Een optre den mag voor een kind onder geen beding leiden tot een bedreiging van zijn veilig heid, gezondheid en ontwik- heid"g Van Z'^n persoonlijk" Om rekening te houden met de belangen van het kind, mag de groep tot zeven jaar arbeid alleen als een spel be leven. Voor kinderen tot vijf tien jaar zal de bijdrage moe ten bestaan uit figuratie, een bijrol of het zingen van een enkel liedje. Toch heeft het volksjongetje Danny de Munck reeds tweemaal de nationale hitladder beklom men. En dat allemaal als ge volg van zijn rol in de film „Ciske de Rat", die week-in- week-uit dagelijks in talrijke bioscopen was en is te zien. De arbeidsinspectie is niet bepaald blij met die populari teit. In de arbeidswet is na melijk de bepaling inge bouwd, dat stervorming en kinderexploitatie sowieso vermeden moeten worden. Hartmeyer: „Een feestavond of zo kan geen kwaad. Het wordt wat anders als een kind een leuk verkoopobject wordt. Het moet voor een kind wel plezierig blijven. Als bijvoorbeeld een gram mofoonplaat leuk loopt, staat iedereen om dat kind te drin gen. Op dat moment gaat dat ene optreden ten koste van het kind en dat mag nooit de bedoeling zijn". Uitschieters Petje Pietamientje, Neerlands geliefkoosd pindakaasventje, is een ander populair gewor den arbeidertje. Hoewel hij slechts eenmaal heeft mogen zeggen, dat hij de bruine spijs lekker vindt, werd hij door de vele uitzendingen toch nog een sterretje. De Smeth van het reclamebureau J. Walter Thompson: „Het is lo gisch, dat wij een kind na men voor een pindakaas-re clame. Zestig procent van de gebruikers van pindakaas be staat uit kinderen. Die popu lariteit van Petje Pietamien tje hadden wij ook niet kun nen voorzien. Dat zijn van die uitschieters, die eens in dé zoveel tijd voorkomen". In programma's als de Play backshow, Stuif-es-in, Klas- sewerk en Kinderen voor Kinderen komt het probleem van stervorming niet om de hoek kijken. Geen enkel kind staat in het middelpunt van de belangstelling. Het spel- en wedstrijd-element staat voorop. Hoewel Flory Anstadt altijd de regel naleeft dat haar kin deren ten hoogste tweemaal per jaar, buiten de repetities, mogen optreden, vallen de strenge voorschriften ook bij haar wel eens verkeerd. „We konden een keer optreden bij Tineke en Toppop, maar dat mocht niet van de arbeidsin spectie. Zelfs een ampex-op- name was niet toegestaan". Toch weet zij zich ook een positief punt van de arbeids inspectie te herinneren. „Een kind uit onze groep werd een keer bij Sonja gevraagd om kwart over elf 's avonds live een nummer te zingen. De arbeidsinspectie heeft dat ge weigerd en dat vond ik een goede beslissing", aldus de regisseuse. Ook Danny de Munck mocht niet 's avonds om elf uur bij Sonja zijn liedje komen zin gen. Iedereen vond dat flauw, maar de arbeidsin spectie ziet dan de platenfa- brikant al vergenoegd in zijn handen wrijven. Hij verdient geld aan dat kind tegen het nachtelijk uur, want de vol gende dag volgt er een run op de platen van Danny. Onder de arm Niet alleen heeft de arbeids inspectie geen vinger in de pap als het op de inhoud van de reclamespots aankomt. Ferdy de Smeth van J. Wal ter Thompson: „Als hier geen kwalitatief goede reclame spots gemaakt kunnen wor den, vliegen de reclamema kers met een kind naar En geland. Daar heb je professio nele toneelscholen voor kin deren, die daar bijvoorbeeld leren zingen en dansen. Re clamemakers gebruiken die kinderen voor de spots voor de Nederlandse televisie en Danny de Munck krijgt op net fiimfestivai in Utrecht de guide Klaver" aangeboden uit handen van hoofdredactrt Adri de Vries van VIVA. Ook dit soort activiteiten horen bij H leven van een kindsterretje. daar heeft de arbeidsinspec tie niets over te zeggen". „Of ze nemen het kind onder de arm mee naar België, pal over de grens", zegt Ruud Keers van NCRV-jeugdse- ries. Keers was onder meer betrokken bij de tv-serie „Knokken voor twee", die de NCRV onlangs op het scherm bracht. Hij kreeg ook met de arbeidsinspecie te maken, toen hij deze serie op de buis zette. In „Knokken voor twee" speelden kinderen van rond de twaalf weliswaar ge dramatiseerd zichzelf, maar ze waren bovendien informa tief bezig. Informatief in die zin, dat zij juist aan leeftijd genoten als slachtoffers i de scheiding leerden hoelc in zulke moeilijke geval,"* zichzelf kunnen blijven, i Keers had het toen mpfcÉDII met de houding van ie beidsinspectie, ofschoon jf ook tegen uitbuiting van Wvca deren is en graag toez|cht( van de arbeidsinspectie h$ rar Dat is ook de mening iakt vele anderen in de amieren mentswereld. De Smuropi „Natuurlijk zijn die re(zou van de arbeidsinspectie raar dig, anders loopt het de sperrr gaten uit. Het innerlijk ïi fu het kind, dat is belangrijtyjees PETER ALLEBlC AMERSFOORT Oud worden is een vak. Die conclusie mag je wel trek ken na het gisteren ge houden congres in de Utrechtse Jaarbeurs over het thema „Samen in Ne derland, Oud en Jong". Wie niet leert hoe je oud moet worden, zit na de produktieve periode met de gebakken peren. Die voorspelling wordt breed uitgewerkt in het boekje „Hoezo te oud?", waarin 23 bekende en minder be kende ouderen schrijven wat hen bezighoudt, wel ke zin zij in het leven zien en welke vitaliteit zij nog voelen. Het eerste exem plaar werd tijdens het congres uitgereikt aan de Ore-voorzitter van de cen trale bond voor ouderen, het COSBO, mr. M.P. van Thiel. Er wordt veel gepubliceerd over ouderen, maar boeken waarin zij zelf zeggen hoe de vlag erbij hangt, zijn er niet zoveel. Dat maakt „Hoezo te oud?" juist zo boeiend. Over één ding zijn de auteurs het eens: oud zijn op zichzelf roept geen respect meer op. De ou deren zullen zelf zin aan hun bestaan moeten geven, het wordt hen niet meer zoals vroeger op een presenteer blaadje aangereikt. En de „rijkdom aan ervaring" dan, die mensen op leeftijd wordt toegedicht? Die rijkdom is èer- der een last dan een voordeel. Over dat probleem schrijft prof. R.C. Kwant, sociaal-filo- soof, een indringende beschou wing. Hij wijst erop, dat de huidige samenleving zeer veel nadruk legt op actualiteit. Weten en deelhebben aan wat nü wordt gedacht en gedaan, is bepalend voor mensen die willen meetellen. Wie terug kijkt kan geen gids meer zijn. Het zich afzetten tegen wat voorbij is, het kenmerk van de moderne generatie, doet de ge woonte ontstaan mensen eer der als oud aan te duiden, ook al vinden ze zelf, dat ze nog uitstekend kunnen meedraai en in de gemeenschap. Tegen die stigmatisering kan de ou dere niet op. Als de omgeving zegt dat je oud bent. heb je net zoveel kans om ongedeerd weg te komen als vroeger een ket ter van de Inquisitie. Kwant benadrukt de noodzaak om bij te blijven, want „zijn mensen wat ouder dan rust op hen de verdenking, dat zij vanuit een ouderwetse ervaring behept zijn met ouderwetse ideeën". En dan nog kan het rustge vende gevoel erbij te horen wegblijven. Kritische blik Hoewel de strijd tegen de op gedrongen veroudering hope loos lijkt, kan de oudere zich zelf volgens Kwant veel pijn besparen door verworven denkbeelden, die het karakter hebben van vanzelfsprekende waarheden, nog eens aan een kritische blik te onderwerpen. „De bekoring is groot om te denken dat de ervaring van vroeger ook een licht werpt op de wereld van nu. Maar twee dingen worden gemakkelijk vergeten. Vooreerst, dat de er varingen van vroeger, hoe verhelderend ook, slechts „één" en niet „de" belichting is. In de tweede plaats kan worden vergeten, dat ook de ervaringen van nü verhelde rend kunnen zijn". Anton Constandse. op zijn 85e nog zeer actief als publicist, neemt het vraagstuk van het ouder worden niet zo zwaar als Kwant. Zijn advies om aan depressies te ontkomen is al sinds jaar en dag bekend: zorg, dat je een liefhebberij krijgt en de leegte na de pensionering is gevuld. En verder moet er niet zo worden gezeurd. Vooral niet door begeleiders, advi seurs en agogen, die zich op werpen als betaalde voogden. „Deze categorie heeft ook de bejaarden als doelgroep aange wezen, als hulpbehoevende mensen", aldus Constandse. „En nu zouden allen die vrije tijd hebben, ook al hulp nodig hebben om die tijd te besteden. Alsof ouderen niet uit eigen kracht, met hun eigen kennis en ervaring, zeer waardevol zouden kunnen functioneren". Bemoeial Voor hem zelf is dat zeker waar en voor alle anderen, die geleerd hebben hun creatieve vermogens te gebruiken. Na tuurlijk wordt een hulpverle ner dan al gauw een hinderlij ke bemoeial, die mensen klei neert in plaats van bemoedigt. Maar Constandse doet er goed aan eens te informeren naar de leefsituatie in bejaardente huizen. Niet iedereen heeft daar een liefhebberij bij de hand. Eerder is het zo, dat in tehuizen veel bewoners graag meer zouden willen, maar me nen dat van zichzelf uit niet meer te kunnen. Dan kan een agoog wonderen doen. Zoals Frans van Schaik in Amers foort. die enkele jaren geleden de bewoners van diverse be jaardentehuizen aan het schrij ven zette. Het resultaat was een grote hoeveelheid verha len, vaak fraai van stijl en ont roerend van inhoud. Daaruit is een selectie gemaakt, die ver volgens is gebundeld. Constandse blijkt een groot pleitbezorger van vrijwilligers. „Ik denk, dat iedereen op zijn terrein als hij dat wil en pret tig vindt, tal van gelegenhe den kan vinden om anderen van dienst te zijn. Maar dat geldt niet alleen voor bejaar den, dat is geen uitzonderings positie". Door bezig te zijn en open te staan voor wat zich vanuit de omgeving aandient, ontloopt menig oudere de val waaruit ontsnapping uiterst moeilijk is: de bitterheid. De veteraan die verzuurt, is slechter af dan de roepende in de woestijn De laatste heeft tenminste nor» Hp schijn van gelijk, een or j nicus maakt iedereen maar stapelgek. Een go »i o h. del om aan dat lot te »it^» - men is volgens H.R. van Vv iju- gaarden, psycho-therapeut en hoogleraar, het zorgvuldig af tasten hoe onze samenleving door jongeren en volwassenen, die er middenin staan, wordt ervaren. Van Wijngaarden: „Misschien kunnen we dan wel op grond van onze erva ringen iets bijdragen waar ze wat aan hebben. Als we maar niet denken, dat wij de wijs heid in pacht hebben, omdat we oud zijn". Vluchtweg Het boek staat vol tips, waar mee veel ouderen hun voor deel kunnen doen. Het is soms ook ontmoedigend. De „be kende Nederlanders", die zich in de rol van auteur Rider gewrongen, afficheren z| bezige bijen voor wie getelle rizon te ver is. Ze hebbeitwil van de bittere pillen djak mens op jaren moet sikhei maar ze hebben ook zovpde lent, dat ze altijd wégei vluchtweg uit het isollen kunnen vinden. bacil Zo slaat C. Egas, ex-stj cretaris en bestuurslid v^ C( COSBO, zichzelf wel erLte op de borst. Hij vertelt lK0l al van jongsaf aan aan ,It r( alisatie" heeft gedaan. ^ope vensstadium bracht eerignS€ we verrijking. De m gri verdieping hield maar ni toj Het bracht hem tot de o^ 1{ king, dat het „streven ev een ononderbroken zinL aan de tijd gedurende hur >Hn Ei levensloop een geheel I organisatie van ons sa£t"j3 ven vergt". Egas als de nieuwe Bildt die ook alleen maar eèMe heden zag als er een mogin leden aan vooraf was grpk Gelukkig zijn ook bekei de sen van „gewone" menlrdc het boek opgenomen. Zopfd verhaal van een 84-jari^er nieme vrouw, die zo ge! is omdat ze poppetjes kap— en voor gehandicapte r~~ ren. „Misschien hebt u aan mijn geleuter", schf J „maar tot alle ouderen I willen zeggen: tel uw zei I gen één voor één". JOS BOl SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS ROVANIEMI, LAP LAND Het plannetje van een stelletje Britse feestvierders op Eerste Kerstdag per Concorde naar Lapland te vliegen voor een persoonlijke kennismaking met de Kerstman heeft voor de nodige opschudding en rode hoofden ge zorgd in het dorpje Ro- vaniemi in Zuid-Lap land, waar de Kerstman woont. Het probleem is dat de enige echte en officiële Engels sprekende Kerstman al be sproken is door een Japanse firma, zodat de oudste en be kendste inwoner van Lap land op de grote dag zelf in Tokio zijn blijde boodschap zal verkondigen. Maar daar mee is de kous nog niet af: de enige andere echte en of ficiële Kerstman in Lapland praat alleen maar Fins. En voor Engelse oren klinkt in deze ondoorgrondelijke taal zelfs een goedmoedig lachen als een vaag dreigement. Het is dus zaak een nieuwe Kerstman te vinden vóór 25 december, wanneer de spe ciale Concordevlucht in Ro- vaniemi aankomt voor „een dag vol plezier en fantasie". Volgens Airi Kulmanen van de Finse VVV moeten de sollicitanten naar deze func tie beschikken over een goe de stem, de Engelse taal be heersen, en een lange neus hebben. „Bovendien is de Kerstman een opgewekte man", aldus mevrouw Kul manen, „maar niet op een overdreven manier". De officiële Engelsspreken de Kerstman heeft ver klaard het heel vervelend te vinden dat hij niet met ren dier en slee aanwezig kan zijn om de Britse bezoekers te verwelkomen. „Maar de Japanners waren eerst en nu is hij besproken voor hun kerstcentrum in Tokio", voegt Kulmanen er aan toe. De Engelse bezoekers, die voor hun winterse uitstapje bijna vierduizend gulden moeten neertellen, zullen getrakteerd worden op ritjes met de skimotor, rendier- melk een brouwsel van warme melk, honing en whisky) en een Arctische modeshow. Voor het kerst- menu mogen ze kiezen uit 50 gerechten, zoals elandbief stuk. Baltische haring en La plandse varkenspoten: en er is champagne om alles weg te spoelen. De geheel ver zorgde reis, die georgani seerd is door een reisbureau uit Canterbury, biedt de va kantiegangers ook de moge lijkheid het officiële ren dier-rijbewijs te halen. Een bezoek aan het postkantoor van de Kerstman staat ook op het programma De aanwezigheid van hel hoofdkwartier van de Kerst man is zeer belangrijk voor de stad Rovaniemi en dit ge deelte van Fins Lapland, dat elk jaar door een half mil joen toeristen bezocht wordt. De twee Kerstmannen wor den betaald door de cultuur- afdeling van het Finse mi nisterie van buitenlandse! ken en in tegenstelling! een concurrerend kerstpl dat in midden-Zwel wordt gebouwd, is het trekje van vadertje K% dat net binnen de Noi poolcirkel ligt, geen ct merciële instelling. T Hoewel de temperatuui Rovaniemi tot twintig i den onder nul kan dat zijn de bezoekers verzen van een warm onthaal, er voor het eerst een j 7/i Rovaniemi landde. Hel hele stad uit en de aankef van een Concorde zal i een enorme belangsteff trekken. SIMON TISDALL Copyright The Guardiaif^

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14