„Alleen een Cruijff verdient veel meer dan de minima99 „Allee nverdieners vaak slechter af99 'ESSO DOET MEER MET kikman hekelt •itiek op CDA KONINKLIJK HUIS r (T ZOALS TOT7JAARSOMFTEL1JKE GARANTIE LUBBERS SLAAKTHARTEKREET Rietkerk: Rapport ABP is niet weggemoffeld Meerderheid Kamer tegen extra korting op zwakzinnigenzorg !vdA: Hogere itkering met en langere duur )arlementaire j CDA-voo Huis ten Bosch de ministers staatssecretarissen vn defensie van de Europese NAVO-landen. Deze zijn op 22 en 23 november in Den Haag bijeen voor de conferentie van de Independent European Program Group (IEPG), een sa menwerkingsverband op het ge bied van defensiematerieel. De koningin opent het Nationaal Museum „Van Speelklok tot Piere- Prins Bernhard woont in het Haagse Congresgebouw een deel van het symposium ..Een maritie me strategie voor Nederland" bij. Het symposium wordt georgani seerd door de Koninklijke Vereni ging van Marine Officieren. Prinses Margriet stelt in het Onco logisch Centrum IJsselstreek in Deventer een lineaire versneller (bestralingsapparatuur) in gebruik. Uitspraken Brinkman over ontwricht gezin wekken irritatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van VVD en PvdA hebben gisteren tijdens het debat over de WVC-begroting uitermate geïrriteerd gereageerd op de uitspraken van minister Brinkman. De bewindsman benadrukte met zoveel woor den de centrale rol van het ge zin in de samenleving. Toen Brinkman de samenle ving verantwoordelijk stelde voor de gevolgen van het toe nemend aantal echtscheidin gen. gebroken gezinnen cn ontwrichte gezinsleden maak te VVD-woordvoerder Dijkstal hem duidelijk dat hij niet na mens de VVD in het kabinet sprak, maar alleen zijn eigen ideeen stond te verkondigen. H11 eiste van Brinkman een gelijke waardering van andere samenlevingsvormen ten op zichte van net gezin, waarop Brinkman inderhaast besloot dit onderwerp verder maar te laten rusten Brinkman had geconstateerd dat de vele echtscheidingen de samenleving in toenemende mate dreigen te ontwrichten Volgens Brinkman heeft dit ook negatieve gevolgen voor de kosten van hulpverlening Steeds meer mensen doen een beroep op een of andere vorm van (psychosociale) hulpverle ning, hetgeen naar zijn me ning leidt tot hogere koeten voor de overheid. V Jjfc, r Van der Meulen van het CNV overhandigt de voorzitter 2 kamercommissie van sociale zaken, mevrouw Kraayeveld, etitie waarin protest wordt aangekondigd tegen de verla- ran de uitkeringen. De overhandiging ging vooraf aan het erdebat van gisteren. Met de petitie werd een laatste beroep Ie Kamer gedaan de kortingen af te wijzen. De petitie was fens Van der Meulen vooral gericht aan de geestverwanten fen het CDA". t van de sociale uitkeringen die deze week door zijn partij F Kamer wordt gesteund een sociaal beleid wordt gevoerd. 4 zich krachtig af tegen de verwijten aan het adres van het lat deze partij een a-sociaal beleid zou steunen dat over de i van de uitkeringstrekkers wordt gevoerd. „Het terug- n van het financieringstekort is niet a-sociaal", aldus tan. „Wij verrekken het eenvoudig de rekening door te fen naar de komende generatie". )an noemde het juist getuigen van een sociaal beleid dat fcinet probeert de fundamenten onder de collectieve voor- jpn weer gezond te maken. „Tgen wij dit stelsel opzetten r een uitkeringstrekker tegenover elke tien werkenden. verhouding al een op twee. Dat doet een enorm beroep Vriteit en dat betekent dat je dit stelsel moet herzien, nee voert het CDA een op de toekomst gericht sociaal be- kldus partijvoorzitter Bukman. JNENLAND£eidócSoutant DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 Kiest met zorg de beste garens. Maakt er tapijten van in de mooiste kleuren en dessins. Test en controleert ze grondig En geeft dan tot 7 jaar garantie1 Als de Desso tapijtspecialist u adviseea installeert en van service voorziet is dat uw dubbele garantie voor lange jaren tapijtplezier en tevredenheid. U herkent 'm aan de sticker met het Desso garantiebewijs. Vraag ook naar het informatie boekje TapijtABC. Desso. Btvoerders Heineken opnieuw Hberoep tegen uitlevering IJS De twee hoofdverdachten in de Heine- H ontvoeringszaak zullen hoogstwaarschijnlijk de ende maanden nog niet aan Nederland worden V leverd. Beide advocaten van Willem H. (25) en van H.(26) hebben gisteren beroep aangetekend Franse Raad van State tegen de uitspraak van [of van Cassatie. lof besliste gisteren dat Willem H. en Cor van ie begin dit jaar in Parijs werden aangehouden, [everd mogen worden. De behandeling van het beroep tegen deze uitspraak kan nu nog wel [e maanden duren. „De Franse regering heeft in beloofd niet tot uitlevering over te gaan voordat >eroepsmogelijkheden zijn uitgeput", aldus een dvoerder van het ministerie van justitie in Pa- ïerder tekenden de advocaten van de verdach- eroep aan tegen een uitspraak van het Hof van 1, dat 23 mei groen licht voor de uitlevering gaf. Brokx: bezwaren tegen huurverhoging nemen af UTRECHT Het aantal bezwaarschrif ten tegen de huurverhoging ligt dit jaar 25 procent lager dan in vorige jaren. Dat heeft staatssecretaris Brokx (Volkshuis vesting) vandaag opgemerkt bij de inge bruikneming van een nieuw kantoor van de huurcommissie in Utrecht. Vol gens de staatssecretaris is het aantal be zwaren flink afgenomen dank zij de „be trekkelijk lage" huurverhoging van 3 procent, die 1 juli werd opgelegd. De hal vering van de extra huurverhoging in stadsvemieuwingswijken heeft ook een rol gespeeld, denkt hij. Daar bleef de huurverhoging „beperkt" tot 4,5 procent. Wel krijgen de huurcommissies steeds meer klachten te behandelen over servi cekosten. Dood van meisje vermoedelijk fout ziekenhuis MIDDELBURG Het Gerechtelijk Laborato- rium in Rijswijk onderzoekt de infuusvloeis- tof die het ziekenhuis in Zierikzee zondag aan het 9-jarig meisje Vanessa Cronkhite uit Oude- -Tonge heeft toegediend. Vermoedelijk is zij door het toedienen van die vloeistof overleden. Het meisje was zondagmiddag in de manege te Bruinisse van haar paard gevallen en had daarbij haar rug bezeerd. Ze werd opgenomen in het ziekenhuis in Zierikzee. Na het inbren gen van een infuus verslechterde haar toe stand, waarna ze met spoed werd overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. Daar overleed ze nog dezelfde avond. Sectie door het Gerechtelijk Laboratorium op het li chaam van het meisje heeft gisteren uitgewe zen, dat ze niet is overleden aan haar verwon dingen. Kort voordat het cruiseschip Stefan Batory uit Rotterdam zou vertrekken, begroetten drie leden van de actiegroep Awake" de Poolse passagiers met het spandoek „Welco me to Freedom". Vijf passagiers niet terug op Pools schip ROTTERDAM Vijf Poolse passagiers van het cruiseschip Stafan Batory zijn in Nederland ach tergebleven. Het schip vertrok gisteravond even na acht uur uit de Rotterdamse haven voor de terugreis naar Gdynia. Aan de hand van de pas poorten die de passagiers bij de politie hadden moeten achterlaten toen ze Rotterdam in gingen, heeft men kunnen vaststellen dat twee echtpa ren. van wie één met een dochtertje van zes. niet meer zijn teruggekeerd op het schip. Eén van de echtparen heeft inmiddeld politiek asiel aange vraagd. Overigens werd gisteren ook bekend, dat er begin deze week geen 200 maar 300 passagiers zijn achtergebleven in West-Duitsland. In Ham burg kwamen als bekend 192 mensen niet terug aan boord, maar vorige week vrijdag blijken nu ook nog 93 Polen in Travemunde te zijn achter gebleven. DEN HAAG „Alleen voetballers als Johan Cruijff hebben vandaag de dag een veel groter in komen dan de minima. Ministers van nu verdie nen zelfs nog beduidend minder dan wat Den Uyl als premier ooit gedroomd kan hebben". Deze har- tekreet heeft premier Lubbers gisteren geslaakt tijdens de Algemene Be schouwingen in de Eerste Kamer. Hij wilde daarmee de stelling van onder meer de vakbewe ging weerleggen dat zijn kabi net de kosten van het econo misch herstel eenzijdig afwen telt op de mensen met de laag ste inkomens. „Dat is een on juiste voorstelling van zaken", riep de premier. Hij wees erop dat het kabinet volgend jaar de koopkracht van de minima in stand houdt en dat ook in de jaren daarna wil doen. „Dat is een bewuste politieke keu ze". Dat er toch zoveel mensen krap zitten, komt niet door het kabinetsbeleid, maar door „de erosie van de hechtheid van de economie", aldus Lubbers. Zijn opmerkingen waren ook een reactie op het betoog van CDA-fractieleider Christiaan- se, dat het kabinet meer ver trouwen moest wekken bij de bevolking. Lubbers' woorden vermochten de CDA-senator echter niet tevreden te stellen. Christiaanse wil dat de minis ters de sterke punten van hun beleid meer gaan aanprijzen. „Het is voor ouders heel be langrijk dat hun kinderen nu weer wel aan de slag komen. Op dat soort zaken moet gewe zen worden. Dat wekt ver trouwen". Lubbers nam dit „vermaan" in ontvangst, maar hij bracht er wel tegenin dat het kabinet veel dingen niet alleen kan. Als voorbeeld noemde hij het bestrijden van de jeugdwerk loosheid. Daarvoor is naar zijn mening de steun nodig van werkgevers en werknemers. „Maar staat het bovenaan in hun agenda? Ik betwijfel het". Lubbers wees erop dat minis ter De Koning klaar zit om alle mogelijke steun te verle nen aan plannen om jongeren aan het werk te helpen. „Wij willen dolgraag 50.000 jonge ren via het leerlingenstelsel aan de slag helpen. Maar dat kan alleen als de bedrijven hen willen hebben". Ambtenaren moeten meer bijdragen aan solidariteit (Van onze sociaal- economische redactie) RHENEN Van ambtenaren mag een veel grotere bijdrage in de solidariteit met zieken gevraagd worden dan zij nu leveren. Het is volstrekt on juist dat de grootste werkgever van ons land zich steeds ont trekt aan de gemeenschappe lijke solidariteit. Deze kritiek liet de secretaris van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ). De Vries, gisteren horen op de ledenvergadering van zieken huisdirecteuren. De Vries keerde zich fel tegen plannen de werkingssfeer van de amb- tenarenverzekeringen verder uit te breiden. Daardoor raakt het huidige stelsel verder ver snipperd en verzwakt en wor den duizenden aan de vrijwil lige verzekeringen onttrok ken, aldus De Vries. Hii noem de het streven van Van der Reijden de vrijwillige zieken fondsverzekering per januari op te heffen volslagen onmo gelijk. DEN HAAG Minister Rietkerk wijst de suggestie van de hand dat het rapport over het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, dat de Centrale Accountants Dienst hem vorig jaar heeft toegezonden, op zijn ministerie in een la zou zijn blijven liggen. Dit heeft een woordvoerster van zijn departement gisteren mee gedeeld. Het rapport, dat dinsdag door het weekblad Nieuwe Revue werd gepubliceerd, bevatte opmerkelijke nieuwe informatie over de mammoet-transactie waaraan makelaar Cor van Zadelhoff in november 1982 zeven miljoen gulden provisie overhield. Daarbij kocht het ABP voor 703 miljoen gulden onroerend goed van de Friesch-Groningse Hypotheekbank. Officier van justitie mr van Opstal, die het strafrechtelijke onderzoek naar de ABP-affaire leidt, bleek van het bestaan van dat rapport niet op de hoogte te zijn. Volgens de woordvoerster van het ministerie is de informatie van de CAD doorgegeven aan de commissie-Polak en de Alge mene Rekenkamer. Ook aan het recherche-team dat de ABP-af faire onderzoekt is inzage in het rapport aangeboden, aldus de woordvoerster. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De frac ties van VVD en PvdA, samen een meerderheid in de Tweede Kamer, heb ben zich gisteren tijdens het debat over de begro ting Volksgezondheid ver zet tegen de extra korting van 1 procent op het bud get van instituten voor zwakzinnigenzorg. Het VVD-kamerlid Terpstra stelde dat voor de zwak zinnigen een uitzondering gemaakt moet worden op de 1-procentskorting, die voor ziekenhuizen en ver pleeginstellingen is afge kondigd. De PvdA wil nog een stap ver der gaan door ook de ver pleegtehuizen uit te zonderen van de extra kortingsmaatre gel. De korting van 1 procent op de intramurale zorg levert volgend jaar ongeveer 200 mil joen op. De zwakzinnigenzorg mag, al dus mevr. Terpstra, niet over een kam geschoren worden met de ziekenhuizen en psy chiatrische instellingen. An ders bestaat het gevaar dat deze instuten het karakter krijgen van „opberginstitu- ten'Volgens haar berekenin gen kost het uitzonderen van de zwakzinnigenzorg ongeveer 18 miljoen gulden Dat bedrag wil de VVD terugwinnen door de regionale instellingen voor ambulante geestelijke gezond heidszorg (Riaggs) niet met 4 procent te laten groeien. CDA-woorvoerder Borgman zei de extra korting van 200 miljoen op de intramurale zorg maar met moeite te kunnen accepteren. In een motie vraagt het CDA dat de onge daan gemaakte bezuinigingen op de gezinszorg (165 miljoen in '86) niet worden afgewen teld op de ziekenhuizen en verpleeginrichtingen. Kritiek op Riaggs De kritiek van de VVD op het functioneren van die Riaggs was gisteren niet mals. Vol gens Terpstra is de verwarring in dat kamp compleet, nu de behandeling van psychosociale klachten (relatie- en indivi duele moeilijkheden) geleide lijk overgenomen dient te worden door de eerstelijnszorg (huisartsen, kruiswerk). „Geen wonder dat in sommige Riaggs meer dan zestig procent van de tijd gevuld wordt met over leg, discussie -en vergaderin gen, waardoor maar weinig tijd overblijft voor uitvoerend werk". De fracties van CDA en VVD lieten zich ook kritisch uit over de beheersme van de kosten in de gezondheidszorg. CDA'er Borgman uitte zijn zorgen over het feit dat er van een verschuiving van de twee delijns- naar eerstelijnszorg (van ziekenhuizen naar zorg dicht bij huis) nog niet veel te recht »s gekomen. Vooral de forse stijging van het aantal specialistische verrichtingen moet een halt worden toege roepen. Van der Reijden „Dierenbeschermer van het jaar" DEN HAAG Staatssecreta ris drs. J. van der Reiiden van WVC is door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren uitgeroepen tot „Dierenbeschermer van het laar". De onderscheiding is hem toegekend omdat hij, uit hoofde van zijn functie ver antwoordelijk voor het dier- proevenbeleid, een aanzet neeft gegeven tot een meer „diervriendelijk" beleid op dit gebied. Erasmusprijs uitgereikt Prins Bernhard heeft gistermiddag in het Pa leis op de Dam in Am sterdam de Erasmu sprijs voor dit jaar uit gereikt aan de Italiaan se archeoloog prof. Massimo Pallottino. Koningin Beatrix en prins Claus waren daarbij aanwezig. Hij krijgt de prijs, waar een bedrag van honderd duizend gulden aan verbonden is, voor zijn wetenschappelijk werk op het gebied van de geschiedenis van de Etrusken. Pallottino heeft al laten weten het bedrag te zullen ge bruiken voor de organi satie van een tentoon stelling over Satricum, een antieke stad ten zuiden van Rome. De tentoonstelling wordt volgend jaar gehouden in het Rijksmuseum voor Oudheden in Lei den. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De VVD'er De Korte trok tij dens het kamerdebat over de verlaging van de uitke ringen fel van leer tegen de acties en stakingen die de FNV deze week orga niseert. „Wie bedrijven lam legt, brengt schade toe aan het broze herstel van de werkgelegenheid", aldus De Korte. Het CDA-kamerlid Gerritse loofde het kabinet omdat in de kortingsvoorstellen de echte minima buiten beschouwing worden gelaten. De Korte waarschuwde het kabinet ech ter dat bij volgende bezuini gingsoperaties niet opnieuw een extra offer van de „hoge re" (boven-minimale) uitke ringsgerechtigden mag worden gevraagd. Hij wierp de vraag op of de meeste boven-mini- ma, die veelal alleenverdie ners zijn, niet slechter af zijn met hun netto besteedbare in komen dan vele sociale mini ma waarvan 75 procent neve ninkomsten heeft. Door de kortingen op ww, wwv en wao zullen volgend jaar 80.000 uit keringsgerechtigden die tot de boven-minima behoren tot het niveau van het minimum wor den teruggebracht. De Korte stelde bovendien met nadruk dat „echte" ar beidsongeschikten ook in het nieuwe stelsel van sociale ze kerheid tot hun 65e op een wao-uitkering moeten kunnen rekenen. Gisteren kwam ook het wets voorstel aan de orde dat beoogt wwv'ers, ouder dan vijftig jaar, een verlengde wwv-uitkering te geven zodat zij niet in de bijstand terecht komen en „hun eigen huis moeten opeten". Woordvoer ders van CDA en PvdA wil den weten of staatssecretaris De Graaf ook in het nieuwe stelsel van sociale zekerheid voorziet in een dergelijke ver lengde wwv. Vandaag ant woordt De Graaf de Kamer, (ADVERTENTIE) (Van onze bmentaire redactie) N HAAG De Partij de Arbeid wil een lel van sociale zeker- I dat uitgaat van een èring van 75 procent [werkloosheid en ar- Isongeschiktheid. m gisteren gepresenteerde [„Contouren voor stelsel- Kng sociale zekerheid" [een werkgroep van de k, onder voorzitterschap Kamerlid A. van der Hek, R uitgegaan van een om- pg van twee miljard gul- hota is een hoofdlijnen genomen door de fractie het partijbestuur, maar nog nader worden uitge- Lrbeidsverleden is mede lend voor de uitkerings bij werkloosheid. De nota uit van een looptijd gelijk pe helft van het arbeids- wen. Dat leidt er onder toe dat personen die [loos worden op 50-jarige Ijd, recht hebben op een ping tot hun 65e jaar. Na afloop van de aan het loon gekoppelde uitkering, heeft men recht op een individuele RWW-uitkering (zonder mid- delentoets), die de helft be draagt van het netto-mini mumloon. Alleenstaanden ont vangen een toeslag van twin tig procent, alleenverdieners van vijftig procent. Gezien de huidige werkloos heid zal vooralsnog alleen mensen met een arbeidsverle den langer dan vijf jaar voor een individuele uitkering in aanmerking komen. Zij die daar niet aan voldoen ontvan gen eveneens een uitkering van vijftig procent, maar hier wordt wel gekeken naar het inkomen van een eventuele partner en wordt wei een mid- delentoets toegepast. De huidi ge situatie voor jongeren tot 23 jaar blijft overigens in de nota Sm te voorkomen dat werk nemers door arbeidstijdver korting onder het minimum terechtkomen en de uitkerin- fen evenredig dalen, denkt de 'vdA aan belastingverlichting („tax-credits"), verhoging van de kinderbijslag of invoering van premie vrije voeten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13