Miljoenen Marsrepen uit Britse warenhuizen gehaald Weinberger handhaaft druk op Nicaragua Egyptische geheime dienst zette Khadaffi voet dwars Oud-minister Ertl betrokken in Flickaffaire aarschuwt Voor verraad or Ierland )V ONRUST TIJDENS VERKIEZINGEN IN NIEUW-CALEDONIË Spaanse katholieken demonstreren tegen nieuwe onderwijswet Kritiek zakenwereld Zuid-Afrika op acties tegen zwarten ÜITENLAND SaidóaOowiOAd MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 ietnamezen schieten p vluchtelingenkamp ^NGKOK Vietnamese troepen ■bben in het weekeinde een zware ar- jerie-aanval gedaan op een vluchte- de grens met Thailand. Zij ker twee mensen en joegen ongeveer t tern 000 mensen op de vlucht naar Thai- BV ld- Het kamp staat onder controle van Staai nationale bevrijdingsfront van het zul] imer-volk (KPNLF), dat vecht tegen oj. i Vietnamese bezettingsmacht van ,ro jr schatting 180.000 man in Kampu- fprfca. Verwacht wordt dat de Vietname- troepen de komende weken (de eer- weken van het droge seizoen) een te aanval zullen ondernemen op de b npen. Vlaamse socialisten willen in regering zonder kernwapens (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Vlaamse socialisten heb ben tijdens hun partijcongres besloten dat er geen sprake kan zijn van kruisraketten als zij deelnemen aan een regering. Ook al zouden de 48 kruisraketten inmiddels in België zijn geplaatst, dan zullen de socia listen als zij eenmaal in de regering zitten, de plaatsing ongedaan maken. Ook zullen de Vlaamse socialisten op geen enkele wij ze medewerking verlenen aan voortzet ting het huidige economische beleid van het kabinet-Martens. Dat beleid, gericht op bezuinigingen, leidt, volgens de socia listen, alleen tot werkloosheid en inleve ren van de minima. DER SPIEGEL: HAMBURG Volgens het Westduitse nieuwsmagazine Der Spiegel is ook de voormalige minister van landbouw in het kabinet van Helmuts Schmidt, Josef Ertl betrokken bij het aannemen van steekpenningen door het Westduitse Flickconcern. Hij zou geholpen hebben bij het subsidiëren van de Beierse afdeling van de FDP via een firma in Mün- chen die een facade verschafte. Desgevraagd heeft Ertl ge zegd niets over transacties als door Spiegel gesignaleerd te weten. Uit een opinieonderzoek door een instituut in Tu bingen blijkt dat 69 procent van de stemgerechtigden in de Bondsrepubliek een negatieve indruk heeft van de West duitse politici. Slechts 21 procent oordeelde positief. Een jaar geleden oordeelde 43 procent nog positief. ANTILLEN „SPRINGPLANK" VOOR NEDERLANDSE EXPORT DEN HAAG De geografische ligging, de goede ha vens en de uitstekende verbindingen kunnen de Antil len maken tot een „doelmatige vooruitgeschoven post" voor de Nederlandse export naar Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. Dat heeft de Antilliaans gevolmachtigd minister, mr. Her nandez, vanmorgen gezegd bij de opening van een seminar over de mogelijkheden voor Nederlandse bedrijven die zich op de Antillen willen vestigen. Als gunstige vestigingsfacto ren voor Nederlandse bedrijven noemde Hernandez de asso ciatie van de Antillen met de EG, de goede scholing van de Antillianen, de hoge arbeidsproduktiviteit en de relatieve ar- beidsrust. Het in vergelijking met de rest van de regio hogere loonpeil wordt hierdoor voor een belangrijk deel gecompen seerd, aldus Hernandez. Klimaat voor onderhandelingen in El Salvador verslechterd SAN SALVADOR Het politieke kli- maat voor verdere vredesbesprekingen tussen de regering van El Salvador en linkse guerrillastrijders is verslechterd sinds een eerste gespreksronde in oktober. Dit heeft een vooraanstaande rooms-ka- tholieke geestelijke verklaard. President Jose Napoleon Duarte en leiders van het verzet hebben vorige maand met elkaar gesproken in het dorp La Palma. Zij kwa men overeen eind november een tweede gespreksronde te houden, maar beiden hebben sindsdien hun militaire acties op gevoerd. De rooms-katholieke kerk speelt een bemiddelende rol bij de besprekingen. n onze correspondent Ro te Hi Simons) dt pli ervolg van de voorpagina) lecem )NDEN Zo'n tien uur. ljoen Mars-repen zijn pend ^daag in Engeland uit e winkels, warenhuizen automaten gehaald en irna zorgvuldig gecon- tere< ileerd op rattenvergif, is »ze dure maatregel is jjig omdat het Britse e leren Bevrijdingsfront in ven steden een aantal ge mars-repen ver- iid zou hebben. Ten- iste één persoon, die i gevulde reep gecon- teerd had, is er ziek geworden. Dieren Bevrijdingsfront probeert de fabrikant van Mars-repen te ruïneren omdat het Londense Guy's Hospital jaarlijks van hem 25.000 pond cadeau krijgt. De kliniek ge bruikt dit geld voor proeven met bavianen. Deze dieren krijgen veel zoetigheid te eten. Nagegaan wordt in welke mate dit abnormale dieet hun tanden aantast. De resultaten van dergelijke tests zijn uiterst belangrijk voor snoepgoedfabrikanten, die de laatste jaren veel meer nadeel ondervinden van de raadgevingen, door tandartsen gegeven en hun patiënten, naar aanleiding van de scha delijke invloed van snoep op het menselijke gebit. Maar het Dieren Bevrijdingsfront noemt de proeven in Guy's Hospital misdadige exploitatie van on schuldige dieren. Het front stuurde zaterdag en kele „bewerkte" marsrepen naar de redactie van de BBC en naar de zondagskrant Sun day Mirror in Londen. Op de BBC-redactie werd zaterdag gezegd, dat beide repen groen geworden waren. Het labora torium van Scotland Yard beijvert zich om de oorzaak van deze akelige kleurveran dering op te sporen. Het Dieren Bevrijdingsfront zou in een beperkt aantal Mars-repen rattenvergif ge spoten en deze daarna ver spreid hebben. In verschillen de Engelse steden en dorpen kwamen gisteren verdachte marsrepen voor de dag. In hun winkel van Salisbury ontdekte men een mars-reep, waarvan iemand de verpakking open gemaakt had om er een bood schap van het Dieren Bevrij dingsfront bij te sluiten. De reep zelf was normaal. Studenten De nieuwe generatie Britse dierenbeschermers bestaat hoofdzakelijk uit studenten. Zij hebben het gemunt op ie dereen, die naar hun oordeel onschuldige dieren misbruikt voor eigen plezier of financieel voordeel. De laatste tijd wor den hengelaars genadeloos met stenen bekogeld door leden van het Dieren Bevrijdingsle ger, dat zelfs dreigt deze vis sers voortaan in het water te zullen duwen. In Schotland liet het Dieren Bevrijdingsl- front onlangs enkele wilde dieren van een safariparkt los. Er was een wolf bij, die later honger kreeg en twee schapen afslachtte, dit tot grote veront waardiging van enkele boeren. Het wüde beest werd gevan gen en naar het dierenpark te ruggebracht. DeVereniging van Jachtsabo- teurs, een zijtak van de oude Liga tegen Wrede Sport, doet vossejachten mislukken. Laatst werden enkele boze ja gers door saboteurs overmees terd, gekneveld en daarna met verf in 't helrood gezet. Leden van het Dieren Bevrijdings front houden geregeld demon straties in de nabijheid van la boratoria, die dieren gebrui ken om nieuwe geneesmidde len of kosmetische produkten te testen. Om na te gaan of ri sico's van ontstekingen be staan, druppelt men daar on der meer nieuwe schoonheids middelen in de ogen van ko nijnen. Enkele maanden gele den werd een van deze labora toria kort en klein geslagen. Een andere organisatie, de Campagne tegen Misbruik van Dieren op de Boerderij, voert actie tegen legbatterijen voor kippen, batterijkooien voor biggen en boxen voor mestkal- veren. Met de Raad van Euro- f»a is zij van oordeel dat derge- ijke moderne methoden het welzijn van het dier schaden. „Kippen moeten in moderne schuren kunnen rondscharre-, len", aldus de Campagnelei ders. Maar hoewel in 1981 al in EG-verband beslist werd, dat legbatterijen voor kippen binnen de vijf jaar uit alle lid staten moeten verdwijnen, maken in Groot-Brittannie nog maar weinig moderne ei- erproducenten aanstalten om dit besluit uit te voeren. 'DEN De Ierse premier et Fitzgerald heeft van- in het buitenverblijf Che ers nabij Londen met de tse premier, mevrouw itcher, gesproken over de komst van Noord-Ierland. Ierse en Britse regeringen den geen enkele publiciteit ;even aan de topontmoeting. verboden Ierse republi- nse leger IRA heeft de Ier- premier Fitzgerald gewaar- luwd voor een te toegeeflij- houding jegens Thatcher, tgerald zou afzien van de r aanspraken op Noord- nd zoals die vastliggen in Ierse grondwet, zegt de d l1™ e< ,Ie cl ere de Brits-Ierse top in Lon- wordt gehouden en niet in da blin de Ierse hoofdstad aan de beurt is „een de kleine gevolgen van e bom in Brighton", aldus at"* 4 communiqué van de IRA esche *e aankomst van Fitzgerald [Londen. Tijdens het onder- Bu d 'n Chequers zal onge- ifeld het rapport aan de komen van het Forum een Nieuw Ierland, dat in werd gepubliceerd en een Bjiissing voorstelt van de doii :stie-Ulster. Het rapport, „kwi esteld door vier gematigde letaal K>Heke groeperingen, acht ming van een verenigd en fhankelijk Ierland de beste ussing, maar biedt ook twee 'rnatieven: een dubbele i-Ierse) autoriteit of een erale regering. de GANDA HAALT )ORDKOREAANSE OEPEN IN HUIS IROBI In Oeganda is (warring ontstaan doordat afgelopen dagen tussen de en 1.000 Noordkoreaanse itairen zijn gearriveerd. De irdkoreanen, die gekleed gen in Oegandese legeruni- men, zijn waarschijnlijk in- et bij gevechten in het irden van het land, waar Éringstroepen sinds februa- "81 in gevecht verwikkeld met opstandelingen. De ering van Oeganda zwijgt alle talen over de komst de Noordkoreanen. De Egyptische minister van binnenlandse zaken, Ahmed Roeshdi, laat hier de foto zien waarop de Libische ex-premier badend in het bloed op de grond ligt. Met deze foto werd het Libische persbu reau misleid en het zou even later verklaren dat ex-premier Bakoesh is gedood. (Vervolg van de voorpagina) KAIRO In Libië be greep men meteen in een Egyptische val te zijn ge lopen, nadat zaterdag ex- premier Bakoesh levend en wel met de Egyptische minister van binnenland se zaken op een door de televisie uitgezonden pers conferentie verscheen. Vorige week maandag was hij voor het laatst le vend gezien. Hij had zich echter uit veiligheidsover wegingen schuilgehouden in de Zuidegyptische stad Aswan, In de tussentijd rolden de Egyptenaren het door Libië gestuurde moordcommando op. Dit bestond volgens minis ter van binnenlandse zaken, Ahmed Roeshdi, uit de Britten Anthony William Gill (48) en Godfrey Chiner (47) en uit Ro meo Nicholas Chakambari (42) en Edgar Cacchia (49), beiden afkomstig uit Malta. Zij waren door de Libische ambassadeur in de Maltese hoofdstad La Valetta gehuurd voor 250.000 dollar, zo verklaarde Roeshdi. De mannen werden in de ga ten gehouden vanaf hun af zonderlijke aankomst in Egyp te op 19 oktober tot hun arres tatie op 9 november. De Egyptenaren. die door de vier samenzweerders in Kairo werden gehuurd om de moordaanslag uit te voeren, waren veiligheidsagenten. Als bewijs dat zij hun opdracht hadden uitgevoerd verstrekten deze agenten aan hun op drachtgevers foto's, die lieten zien hoe Bakoesh kennelijk dodeliik gewond en in het bloed badend op de grond ligt. De foto's werden naar de Libi sche ambassadeur op Malta ge zonden die ze persoonlijk aan Khadaffi overhandigde die zich op. dat moment op het Griekse eiland Kreta ophield voor een ontmoeting met de Franse president Francois Mit terrand. Even later, op vrij dagmiddag, verspreidde J AN A het bericht over de „executie" van Bakoesh. Waarnemers menen dat de Egyptische geheime dienst, door Bakoesh het leven te red den en Tripoli te misleiden, zichzelf superieur heeft ge toond aan zijn Libische rivaal. Bakoesh diende destijds onder de Libische koning Idris als minister van justitie en later als premier. Na de staatsgreep in 1969 zette Khadaffi hem ge vangen, maar hij werd in 1977 vrijgelaten, waarna Bakoesh zich in Egypte vestigde. Het incident zal de spanning in de al ijzige betrekkingen tussen Egypte en Libië verder doen toenemen. Deze zomer beschuldigde Egypte de Li- biërs ervan mijnen te hebben gelegd in de Rode Zee en de Golf van Suez. Deze mijnen brachten toen aan 19 schepen schade toe. Ook verdenkt Kai ro Khadaffi ervan een kom- plot te hebben opgezet om de door de Sovjet-Unie gebouwde Assoewan-dam op te blazen. W m i/i i |Cu>pr N'ET- SEEW SEi-P A<=PÖ. NOUMEA De verkiezingen voor een regionale assemblée in het Franse overzeese ge biedsdeel Nieuw-Caledonië zijn gepaard gaan met talrijke incidenten. Radicale voorstan ders van onmiddellijke onaf hankelijkheid voor deze op twee na grootste eilanden- froep in de Stille Oceaan sta- en verscheidene stadhuizen in brand, verwoestten stembu reaus en richtten straatver sperringen op om kiezers te beletten hun stem uit te bren gen. Alleen in de hoofdstad Nouméa en omgeving, waar het uit Europa stammende deel van de bevolking in de meerderheid is. verliepen de verkiezingen zonder inciden ten. Op Nieuw-Caledonië, dat sinds 131 jaar Frans gebied is, leven 140.000 mensen: 60.000 inheemse Melanesiërs (of Ka naken), 50.000 uit Frankrijk stammende blanken en 30.000 immigranten uit het gebied van de Stille Oceaan. De ver kiezingen zijn gewonnen door de extreem-conservatieve re publikeinse partij, die onaf hankelijkheid voor het gebied als een doel-op-lange-termijn beschouwt. Maar de uitslag is erg vertekend, doordat alleen in de hoofdstad normaal kon worden gestemd. Een deel van de betogers in Madrid, die op hun spandoeken on der meer eisten dat de vrijheid van onderwijs gewaarborgd blijft. MADRID Een menigte van naar schatting een half miljoen mensen heeft gisteren in Madrid betoogd tegen een wet, die de rol van de rooms-katholieke kerk in het onderwijs in Spanje aan banden legt. De betogers, die uit het hele land waren overgeko men, zijn van mening dat de wet in strijd is met de in de grond wet verankerde vrijheid van onderwijs. Door de nieuwe wet krijgen zowel de staat als de ouders meer vat op de leerstof van de scholen en de benoemingen van leer krachten en worden veel voorrechten van het bijzonder (katho lieke) onderwijs ongedaan gemaakt. Van de acht miljoen Spaan se schoolgaande kinderen bezoeken een kleine drie miljoen spe cifiek katholieke scholen. De socialisten zien de onderwijshervorming als de hoeksteen van hun plannen om Spanje te moderniseren na veertig jaar rechtse dictatuur. De organisatoren van de betoging van gisteren hopen op hetzelf- J ïassaai pr vijs tot c omstreden wet en het aftreden van de minister van onderwijs. de plannen met het bijzonder onderwijs tot de intrekking van de Vlucht voorde droogte Met hun weinige bezittingen op hun rug loopt een groepje Ethiopiërs dwars door de verlaten woestijn in Noord-Ethiopië, op weg naar Soedan. Op de vlucht voor oor- logsgeweld, droogte en hon gersnood heb ben zij in negen dagen en nach ten een afstand van bijna drie honderd kilome ter afgelegd, in de hoop dat er in Soedan wel 9 eten te vinden is. Maar ook Soedan is ge- troffen door de droogte en zon der massale hulp van buitenaf Is het land niet In staat de stroom vluchtelingen te helpen. WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinber ger heeft Nicaragua dit weekeinde opnieuw ervan beschuldigd zijn wapenar senaal op onwettige wijze uit te breiden. In een vraaggesprek met een Amerikaanse omroep zei Weinberger dat de Russische wapenzendingen aan Nicara gua dit jaar de 15.000 ton zul len overschrijden. In 1981 ontving Nicaragua 890 ton militair materieel. Hij zei dat de wapens waarover Nicara gua beschikt veel omvangrij ker zijn dan vereist voor de verdediging van een land met de omvang en de ligging van Nicaragua. Een zegsman van het Pentagon verklaarde dat het vliegdekschip Nimitz naar de Caribische wateren zal worden gestuurd. Hij ont kende dat dit bedoeld was om de spanning in Midden- Amerika op te voeren. De Nicaraguaanse leider Or tega heeft dit weekeinde ge zegd „waar dan ook" bereid te zijn tot een gesprek met Reagan. Hij voegde daar aan toe dat de Sandinisten niet de vijanden van de Verenig de Staten zijn. Een Ameri kaanse woordvoérder heeft echter gezegd dat er geen en kel plan bestaat voor zo'n ontmoeting. Hij vond het voldoende als het overleg op het huidige niveau wordt vootgezet. Vandaag had de achtste ontmoeting plaats tussen de speciale Ameri kaanse gezant Harry Shlau- demann en de Nicaruagaanse onderminister Victor Tinoco in de Mexicaanse havenstad Manzanillo. JOHANNESBURG Na anti- -apartheidsgroepen, juristen en kerkelijke groeperingen heb ben voor de eerste keer ook drie grote organisaties uit de (blanke) Zuidafrikaanse za kenwereld hun ernstige be zorgdheid uitgesproken over de aanhoudende arrestaties van zwarte vakbondsleiders. De afgelopen weken zijn tij dens acties van leger en politie in zwarte woongebieden dui zenden mensen aangehouden. De Associatie van Kamers van Koophandel, het Afrikaanse Handelsinstituut en de Federa le Kamer van Industriën ver klaarden: „Hoewel de zaken wereld alle beweegredenen voor de jongste officiële actie niet kent, kan een harde stap zoals deze een uiterst delicate situatie alleen mpar vererge ren". Volgens een vereniging die opkomt voor de burger rechten. is de verklaring „een hoogst belangrijke ontwikke ling De organisaties behoren namelijk tot het conservatieve deel van de zakenwereld. De minister van wet en orde, Louis Le Grange, leverde met een kritiek op het standpunt van de zakenlieden. Hij zei de verklaring te beschouwen als „een zeer serieuze aangelegen heid, die de regering teleur stelt en bedroeft Om nieuw geweld de kop in te drukken verblijven nog steeds enige duizenden manschappen van leger en politie in de woongebieden. Bij de acties in de woongebieden zouden ook ten minste zeven zwarte poli tieke leiders zijn vastgenomen wecens overtreding van de veiligheidswetten. Volgens deze wetten kunnen arrestan ten voor onbepaalde tijd zon der proces worden vastgehou den.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7