Steve Jones niet verblind door succe Lendl na plichtmatige zege op Jarryd dichter bij gouden racket Pracht en praal tijdens opening schaakolympiade: SPORTTRIBUNE YFIGENIA FRISIA DE SNELSTE DRAVER Gerulaitis wint weer 's toernooi Sportwereld Dello Joio wint in Toront WERELDRECORDHOUDER MARATHON BLUFT BESCHEIDEN a Etidóa<2owuvnt MAANDAG 19 NOVEMBER 1984PAGINI JJ Gelpke wint tweemaal EINDHOVEN De halve finales van de strijd om het Nederlands schaakkampioenschap zijn zaterdag in Eindhoven begonnen. De 32 spelers werken in twee groepen zeven ronden af vol gens Zwitsers systeem. Uit iedere groep plaat sen in ieder geval de nummers één en twee zich voor de finale van de strijd om de Neder landse titel, die in mei te Hilversum zal worden gehouden. In groep A won Hagenaar Michiel Wind in de eerste ronde van Piket. Zijn partij voor de tweede ronde tegen Boersma werd afgebroken. Van Dop (Delft) speelde remise tegen achter eenvolgens Goldstern en Brouwer In groep B eindigde de partij Van der Vliet (Den Haag)- Henseler (Wassenaar) onbeslist. In de tweede ronde speelde Van der Vliet remise tegen Van de Oudeweetering. Peter Gelpke (Leiden) was t sterk voor respectievelijk Van de Oudeweete ring en Henseler. HILVERSUM Geheel volgens de verwachtingen heeft Yfigenia Frisia met kampioen Tjitse Smeding giste ren op de Hilversumse drafbaan de Sprintersprijs gewonnen in de uitste kende kilometertijd van 1.17.8. Na de start nam Yvento de Leguma met Hugo Langeweg de leiding en be hield deze tot enkele meters voor de eindstreep. Voor Yfigenia Frisia was dit haar zesde overwinning op rij en het paard is bovendien seizoenrecord- houdster bij de driejarigen in 1.17.7. IJzeren Hein, die een fout had ge maakt in handen van Klaas Woud- sta, werd derde. Geen van de spelers bij de totalisator had de aankomst van de zesde koers goed. Verapok du Bois zegevierde voor Thamon R en Vivat Rodney waar door de inzet overging naar de sprintersprijs. Hierdoor bracht de fa voriete aankomst volgens het boekje toch nog een uitbetaling van 43,20. DEN HAAG Vitas Gerulai tis heeft weer eens een tennis toernooi op zijn naam ge bracht. In de finale van Trevi- so (Ita) versloeg de Amerikaan Vitas Gerulaitis de Fransman Tarik Benhabiles eenvoudig in twee sets: 6-1 6-1. De zege in het dubbelspel ging naar Pavel Slozil en Tim Wilkinson. Zij versloegen in de eindstrijd Jan Gunnarson en Sherwood Ste wart met 6-2 6-3. De pas zeventienjarige Bul gaarse tennisster Manuela Me ieeva heeft gisteren het invita- tietoernooi in Osaka gewon nen. Ze versloeg in de finale de Tsjechoslo waakse Hana Mandlikova in drie sets (6-1, 1- 6, 6-4) en verdiende met die overwinning bijna 350.000 gul den. De 22-jarige Praagse, die de vierde plaats op de wereld ranglijst bezet, moest met de helft genoegen nemen. De der de prijs, ruim een ton, werd een prooi voor Lisa Bonder ten koste van Andrea Temes- vari. Om 3e en 4e prijs. Lisa Bonder (VSt) - Andrea Temesvari (Hon) 7-6, 2-6, 6-2 De Tsjechoslowaakse Helena Sukova won het met ruim een half miljoen gulden gedoteerde damestoernooi van Brisbane. Sukova versloeg gisteren in de finale Elizabeth Smylie-Sayers in twee sets: 6-4, 6-4. Göbel en Van Ettekoven winnaar van Veenemans-prijs DELFT Frans Göbel en Henriëtte van Ettekoven zijn afgelopen weekeinde in Delft de winnaars geworden van de tiende Paul Veenemans-prijs. Göbel was bij de mannelijke deelnemers in totaliteit de bes te op de onderdelen roeien, schaatsen/wielrennen en hardlopen. De deelnemer aan de Olympische roeiregatta van deze zomer haalde 335 punten. Bij de dames was Henriëtte van Ettekoven, de winnares van een bronzen medaille op Lake Casitas. de sterkste. Paul Veenemans Prijs (3 km roeien, 4 km schaatsen of 10 km wielrennen, 5 km hardlo pen): Heren: 1. Frans Göbel (De Hoop, Amsterdam) 335 pnt; 2. Peter Bots (Dordtse) 331 pnt (le veteraan); 3. Nico Rienks (Okeanos, Amsterdam) 325 pnt Dames: 1. Henriëtte van Ette koven (Nereus, Amsterdam) 298 pnt. Dammen Bij een interna tionaal invitatie damtoernooi in Bakoe, staat Hans Vermin na twee ronden op de gedeelde eerste plaats met drie punten De tweede Nederlandse verte genwoordiger in de Sovjet- Unie. Jannus van der Wal, deelde tweemaal de punten. Wielrennen De Zwitser Al- bert Zweifel behaalde in de veldrit van Freienbach zijn zesde seizoenoverwinning. Beste Nederlander was Marcel Hendrickx met een zesde plaats. Voetbal Aris Saloniki, de club van trainer Thijs Li- bregts, heeft op de zevejide speeldag van de Griekse com petitie gelijk gespeeld: 1-1 te gen Doxa Drama. Voetbal De Poolse interna tional Majewski verruilt Legia Warschau voor FC Kaiserslau- tern. Met de overgang was het bedrag van bijna 300.000 gul den gemoeid. Majewski zal waarschijnlijk na de winter stop zijn debuut in de Bundes- liga maken. Golf De Amerikaan Scott Simpson verdiende 50.000 gul den met zijn zege in het toer nooi van.het Japanse Myazaki. De Westduitser Bernhard Langer werd tweede. Golf Spanje is gisteren in Rome wereldkampioen voor landenploegen geworden voor Taiwan en Schotland. De Spanjaard José-Maria Caniza- res werd eerste in het indivi duele klassement. Honkbal Van 28 juni tot 3 juli volgend jaar zal in Rotter dam een internationaal toer nooi worden gehouden onder de naam „World Port Tourna ment". Contacten zijn al ge legd met ploegen uit Cuba en Japan. Ook het Nederlandse team zal aan het toernooi, dat elke twee jaar zal worden ge houden. deelnemen. ANTWERPEN Het Antwerpse publiek heeft uiteindelijk de rekening betaald voor McEnroe's wangedrag. Als gevolg van de gedwongen afwe zigheid van de nukkige Amerikaan, was niemand in staat Ivan Lendl een strobreed in de weg te leggen. Het Antwerpse publiek, dat massaal was opgekomen en het toeschouwerstotaal tot 112.000 opstuwde, stond na ruim anderhalf uur alweer buiten. De 24-jarige Tsjecho- slowaak zwaaide na de plicht matige overwinning met 6-2,6-1,6-2 tegen gelegenheids finalist Anders Jarryd met het witgouden racket alsof de ere prijs hem al toebehoort. Voor de ene ontbrekende overwin ning heeft hij nog twee jaar de tijd. Lendl won ook het eerste toernooi in 1982 en drie keer winnen in vijf jaar is letterlijk en figuurlijk goed voor goud. De waarde van het racket ligt op ongeveer drie miljoen gul den. Het zal Lendl dus wel lukken, met of zonder McEn roe. „Zijn schorsing heeft mij zelfvertrouwen gegeven", zei hij. Het zal de Amerikaan heel wat moeite kosten na drie weken nietsdoen zijn ritme te hervinden". Het zelfvertrouwen straalde er zo af. dat aan Lendls optreden weinig aardigheid was te bele ven. De organisatoren stelden hem in de voorgaande ronden wijselijk in de middagpartijen op en gaven 's avonds de vloer aan de werkelijke smaakma kers van het toernooi. Dat de 23-jarige Anders Jarryd daar tenslotte als finalist uit te voorschijn rolde, was min of meer toeval. Het had ook Gene Mayer kunnen zijn. als die het na de grandioze over winning op Mats Wilander niet had laten afweten tegen Ramesh Krishnan. Het had de donkere Indiër kunnen zijn, ware het niet dat de drie uur durende halve finale tegen Jarryd in zijn nadeel eindigde. Foto boven: Ivan Lendl torst het witgouden racket, waarvoor de niet wars van pecunia zijnde Tsjechoslowaak zeker nog een keer naar Antwerpen terugkeert. Zo vocht uiteindelijk de intel lectueel van de Zweedse ten- nisschool zich in de finale. Maar de vijftien wedstrijdpun- ten, die hij nodig had tegen Sundström en Krishnan tast ten waarschijnlijk zijn geeste lijke weerstsand net zo hard aan als zijn lichamelijke condi tie. Het spijt me, dat het niet beter ging", verontschuldigde hij zich tegenover het publiek. Jarryd mocht niet echt onte vreden zijn. Met de 130.000 dollar, toch zon 400.000 gul den, die de orgnisatie voor de verliezer beschikbaar stelde, verdiende hij vier keer meer dan bij zijn beste toernooi-o- verwinning: begin oktober in Sydney Bij die gelegenheid had hij Lendl verrast met een kort-lang taktiek, die Tsjecho slowaakse revanche-gevoelens opriep. Voordien was de over winning op het Melkhuisje zijn meest aansprekende wapenfeit geweest. De zege in het Hil versumse was voor hem aan leiding zijn domicilie buiten Zweden te kiezen. Niet in Mo naco zoals Borg en Wilander, maar in Londen, waar de hoogste belastingschijf van 66 procent heel wat aantrekkelij ker is dan het 98 procentsta rief van Zweden. Lendl hield aan zijn vier op tredens, die hij beperkte tot het minimale aantal van ne gen sets, bijna zeven ton in guldens over. Meer dan de hoofdprijs van Wimbledon, waar bovendien harder moet worden gewerkt. Bij de Belgen kan het geld eenvoudig niet op. Tom Okker pikte er ook een graantje (8000 dollar of te wel 25.000 gulden) van mee door bij de veteranen Adriano Panatta met 6-2,6-1 te ver slaan. Na het Antwerpse uitje zwer men de deelnemers weer uit. Wie Australië mijdt, trekt naar Toulouse, zoals Jarryd. Lendl zelf is alweer onderweg naar zijn woonplaats New York om zich voor te bereiden op de Masters van begin januari. En dan is er nog de Davis Cupfi nale van 16, 17 en 18 december in Gothenburg tussen Zweden en de Verenigde Staten. Die confrontatie bevindt zich nog in het stadium van de koude oorlog. Zweden had dit week einde de Amerikanen officieel op de hoogte moeten brengen op wat voor soort vloer wordt gespeeld. Dat is niet gebeurd, hoewel iedereen weet dat de hal volgestort zal worden met gravel. Uitgerekend het mate riaal waarop Jarryd het best uit de voeten kan. Of hij speelt, is echter nog maar de vraag. Want ook dat wordt zo lang mogelijk geheim gehou den. THESSALONIKI Met Griekse pracht en praal is teren in Thessaloniki de 26e schaakolympiade geop door de staatssecretaris van jeugd- en sportzaken C Laliotis. De imposante ceremonie begon met de nenkomst van de Griekse kampioene zevenkamp pina Pakou. Zij was de laatste loopster van de estaf< ploeg, die een olijftak van het oude Olympia i Thessaloniki bracht. De plechtigheid, die door scty president Campomanes werd aangegrepen uitvo voor het voetlicht te treden, werd beëindigd met concert van Mikis Theodorakis. Aan de 26e schaakolympiade, die veertien dagen duurt, ne honderd heren- en vijftig damesteams deel, wat een record I kent. Gesprek van de dag vormde zondag de opstelling vai Russische team. De titelverdediger zal spelen met Beljavski bord 1, Poloegajevski aan bord 2, Vaganjan aan bord 3 en 1 makov aan bord 4. Reserves zijn Joesopov en de nieuwe 1 pioen van de Sovjet-Unie, Sokolov. Niet aanwezig zijn ondelID! dere de oud-wereldkampioenen Tal en Smyslov. Door het ontbreken van Karpov en Kasparov, die nog stee Moskou bezig zijn aan hun mammoet-tweekamp, zijn de H< ren licht favoriet voor de eindzege. Zij" treden aan met het nommeerde kwartet Portisch, Ribli, Sax en Adorjan. Het Ni Pei landse herenteam bestaat uit de grootmeesters Timman, S( am ko, Van der Wiel en Ree met als vervangers Van der Stern1 Scheeren. Het zestal zal trachten één van de eerste vijf plafen te veroveren, die recht geven op deelneming aan het eerste ciële wereldkampioenschap voor landenteams dat in 198 Zwitserland zal worden gehouden. Opvallend is de aanw heid van oud-wereldkampioen Boris Spasski, die uitkomt Frankrijk, waarmee de breuk met zijn vaderland bezegeld Bij de dames is de Sovjet-Unie verreweg het sterkst. In de i zijn wereldkampioen Tsjiboerdanidze en uitdaagster Lever^ opgenomen, alsmede de ex-wereldkampioen Gaprindasjvili qt- Nederlandse team bestaat uit Cathy van der Mije, Carla nenberg. Heieen de Greef en Erica Belle. 2- ehi ijks TORONTO De Amerikaanse springruiter Norman Dell<t heeft zaterdagavond de Grote Prijs van het internationale! cours hippique van Toronto gewonnen. Op het paard 11 You bleef hij drie concurrenten de baas in de barrage. Hetl loze parkoers en de beste tijd leverde Dello Joio behalfj meeste punten voor het klassement voor de wereldbeker oï hoofdprijs op van bijna 35.000 gulden. De Amerikanen Petej one en Micheal Matz werden respectievelijk tweede en a Door dit resultaat veroverde de Verenigde Staten ook de a plaats in het landenklassement van dit negendaagse evenei Groot-Brittannië werd tweede, Canada derde. In het concours hippique van Hannover zegevierde de Wesf ser Michael Rüping met Silbersee voor zijn landgenoot I* Supan met Zukunft en de Brit Malcolm Pyrah met Dij Seeker. LONDEN Steve Jones was gewoon een goede lange-afstandsloper. Tot de America's Marathon van drie weken geleden. In de straten van Chicago verwierf Jones zich in 42 kilometer en 195 meter een plaats onder de abso lute sterren van de atle- tiekwereld. De 29-jarige Welshman liep de eerste marathon uit zijn lopers- bestaan in de tijd van 2 uur, 8 minuten en 5 secon den. Jones schaafde acht seconden van het bestaan de (officieuze) wereldre cord af; tot die zondag in de herfst van de Ameri kaanse Midwest in han den van Alberto Salazar (2.08,13). Sinds Chicago is het leven van de Britse luchtmachtofficier niet meer hetzelfde. In de lob by van het elegante hotel Park Lane in Londen, plaats van een officieel diner ter gelegen heid van zijn historisch snelle marathon, praat de bescheiden Jones over de betekenis van zijn overwinning in de indu striestad van Illinois. „De ver andering in mijn leven op ba sis van één overwinning is on gelooflijk", oordeelt Jones, die de laatste jaren als één der beste specialisten op de 10.000 meter slechts in het flauwere schijnsel van de publiciteit stond. „Maar door één over winning ben ik plotseling in trek". De overdreven aandacht voor de verrichting in Chicago laat Jones onberoerd. De atleet uit Wales heeft flegma. Zijn con centratie lijkt haast op afwe zigheid; een goede eigenschap voor een marathonloper. „Die belangstelling. Dat zal binnen kort wel over gaan en anders trek ik de stekker van de tele foon er gewoon uit". In Chicago versloeg Jones olympisch kampioen Carlos Lopes. Het zelfvertrouwen van Jones is door die coup ge weldig toegenomen. „Mentaal heb ik het gevoel, dat ik alles aan kan. Voor mij bestaan er geen echte grenzen meer. Als Sebastian Coe nu zou binnen komen. durfde ik het best te gen hem op te nemen". Startgelden Jones, getrouwd en vader van twee kinderen, heeft ondanks het wereldrecord nog geen plannen zijn baan bij de lucht macht op te geven. Al steekt zijn salarisstrookje van 2200 gulden per maand schril af te gen de start- en prijzengelden bij 's werelds grote marathons. Onlangs heeft hij voor elf jaar bijgetekend. Over een nieuw beroep als hardloper heeft Jo nes slechts voorzichtig gefilo sofeerd. „Als de komende ja ren blijkt dat ik mijn gezin door te lopen financieel kan veilig stellen, dan zal ik mijn plan trekken. Het succes van Chicago heeft me niet ver blind. Je moet na zo'n race niet denken, dat je kunt doen wat je uitkomt. De beide be nen aan de grond houden, dat is van belang". Zijn overwinning in de Ameri ca's Marathon leverde Steve Jones het aardige bedrag van 35.000 dollar (120.000 gulden) op plus een beloftevolle toe komst vol uitnodigingen voor de prestigieuze marathons op de wereld. De reactie van Jo nes op de mogelijke invitaties, die binnenkort in zijn brieven bus zullen vallen, is behoed zaam. Vlak na zijn recordrace in de Verenigde Staten zei de Welshman, dat hij zich wilde blijven concentreren op de baan-atletiek. Drie weken la ter denkt hij er echter al over om in april de marathon van Londen te lopen. Op de lange re termijn ziet hij de uitdaging in 1988 te Seoel om het olym pisch kampioenschap te ren nen. „Ik moet zien hoe het de komende tijd uitpakt op de marathon. Als ik op die af stand een kans heb op een me daille, dan doe ik mee". Constant In 1976 viel de naam van Jo nes voor het eerst in een be langrijke uitslagenlijst. In de strijd om het veldloopkampi oenschap van Wales werd hij zevende Sinds dat moment bleef Jones constant in beeld, zonder hoge pieken of diepe dalen. Dit jaar nam zijn loop baan plotseling een wending naar de top. Hij werd derde in de wereldtitelstrijd cross-coun try, tweede in het Brits kampi oenschap op de 10.000 meter en achtste in de olympische fi nale op die afstand. De verbe tering van de snelste mara- thontijd ooit gelopen was de kroon op een formidabel sei zoen. Jones was in Chicago zelf verrast door de scherpe tijd in zijn eerste volledige ma rathon. Een eerdere poging op de 42,195 kilometer moest hij door een blessure opgeven. Jones heeft het gevoel, dat snellere tijden in de marathon mogelijk zijn. „Ik moet dan de eerste dertig kilometer vlugger afleggen. Maar zo'n tempo kun je niet in je eentje maken. Je zult verschillende hazen, gang makers, moeten hebben die je de eerste vijftien kilometer steeds in het tempo van drie minuten per kilometer hou den. In het tweede deel van de race moet je andere lopers in je gezelschap hebben, waar door je gedwongen bent op een scherp schema te lopen". Beperking Jones is van mening,-dat met een dergelijke manier van tempo maken de snelste tijd op de marathon tot onder de 2 uur en 5 minuten kan worden teruggebracht. „Maar die tijd zal niet van mij zijn", lacht hij bescheiden. De belangrijkste voorwaarde voor een carrière als succesvol marathonloper is in de ogen van Jones de be perking van het aantal wed strijden, een taktiek die ook door Gerard Nijboer wordt ge huldigd. De verlokking van het grote geld, duizenden dol lars voor starts over de hele wereld, maakt zo'n politiek voor de meeste lopers onhaal baar. Het sparen van geld wordt belangrijker geacht dan het sparen van de kwetsbare benen. „Je moet jezelf in de hand hebben en je niet laten verlei den altijd maar gas te geven, in elke wedstrijd de hele tijd de kop te nemen. Alleen op die manier kun je meer goede wedstrijden per jaar lopen. Als (bin je je beperkt tot drie en thons per seizoen, is het 28 lijk jaren te lopen op d m; nier die jou uitkomt. Vo tisc betekent dat winnen, we buiten die drie belan CM wedstrijden zijn er nati de kleinere races die je als n d ding moet zien tot de prestatie. Dat heet prior Mc stellen. In dat soort we >un den ben ik tevreden mee vierde of vijfde plaats. Her te veel van je lichaan vo< gaat je concentratie ooklarg de bliksem. De snelle We vragen verschrikkelijk >1 C geestelijke inspanning", baa De pezige Jones, 1.75 Pen lang, heeft zijn training »da ne niet veranderd om l#r n cord op de marathon tdi A ken. Hij loopt 150 tot 16öent< meter per week en geefl ;gd< rang aan het kwekewig g meer snelheid op de 1 Spo afstanden. „De fout, bij meeste marathonloper 4iqi ken, is dat ze de korter scl strijd uit hun program e ii ten. Ik ben er van ove Jtar dat je op de maratholKall procent onder je vo ng kunnen blijft, als je afzi en de minder lange afstanf 'eer Jones' plannen voor de 'Mg toekomst betreffen een >n lometer in december in 'jk en de belangrijkste vel »-0 van het winterseizoen, I ®ra ropees clubkampioensd de 1 het wereldkampioei ,eke Verder is er nog niets e tiefs in de toekomstp! van de Welshman die zicht heeft op roem en w

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14