LMHC mist de aansluitin; 3 ROOMBURG STERKSTE IN DERBY Henk van Span je toont vooruitgang Onbeschaamde chantage van president FIG SPORTTRIBUIXIE CeidaeSotruwl JOHN FRANKEN IN BASKETBALSELECTIE VAN WUHE WINT LICHTSTAD-TROFEE Roland Liboton indrukwekkend Jaetan Boucher Ijroeg in vorm BULGARIJE EN SOVJET UNIE BEHEERSEN EKMODERNE RITMISCHE GYMNASTIEK Wintercircuit wordt elfkamp MAANDAG 19 NOVEMBER 1964 PAGINA 13 brr idnt dames- narathon ÓKIO De Oost- juitse atlete Katrin lorre heeft gisteren internationale da- esmarathon van To- gewonnen, haar trde zege in evenzo- wedstrijden dit Ze liep de 42,195 llometer in 2 uur, 33 Jinuten en 23 secon- De Japanse Eri- |o Asai (2.33,43) werd ;ede, de Oostduitse Weinhold 15,17) derde. AMSTERDAM De Nederlandse basketbalselectie, die op 21 november begint aan de kwalificatiereeks voor het toernooi om het wereldkampioenschap, zal geen „Amerikanen" tellen. Bondscoach Vladimir Heger koos voor de ontmoeting met Hon garije in Amsterdam een ploeg, waarin Cock van de Lagemaat (29) als meest ervaren kracht geldt. De eindronde om de wereld titel staat over twee jaar in Spanje de agenda. Een week na het treffen met de Hongaren speelt Nederland in Novi Sad tegen Joegoslavië. Half februari is België Oranje's tegenstander. Een tweede plaats in de kwalificatiegroep geeft recht aan het eind- toernooi deel te nemen. Nieuw is de selectie is John Franken. Na een Amerikaanse omzwerving komt de 29-jarige Franken momenteel uit voor Den Bosch. Ook Richard van Poelgeest (Leiden), met 18 jaar de jongste gekozen speler, John Emanuels en Martin Esajas (beiden Canadians) debuteren in de groep van Heger. Record van Gennip en Stam HAARLEM Kernploeglid Yvonne van Gennip heeft gisteren tijdens testwedstrijden van de selec tie in Haarlem het baanrecord op de 1500 meter scherper gesteld. Van Gennip legde de schaatsmijl af in 2.13,4. Op de 500 meter was de studente me dicijnen ook al de snelste geweest: 43,7. Op de 3000 meter verbeterde Marieke Stam het baanrecord en bracht het op 4.47.2. Grietje Mulder kwam heel dicht in de buurt met 4.47,4. Yvonne van Gennip startte niet op de laatste afstand. Monique Kauf- mann scoorde 45,0 en 2.21,6. De voornaamste uitslagen zijn: Van Gennip: 43,7 - 2.13.4. Marieke Stam: 2.16,6 - 4*47.2, Thea Limbach 2.17.8 - 4.56.2, Coby Borst: 44,9 - 2.17,8, Grietje Mulder: 2.18,1 - 4.47.4, Marja Adema: 2.18,9 - 5.05.7, Petra Moolhuizen: 45,2 - 2.19,5, Ina Steen- bruggen: 44,9 - 2.19,9, Ingrid Haringa 44,6 - 2.20,2, Els Meijer 2.20,7 - 5.04.1, Monique Kauffman: 45,0 - 2.21,6. EINDHOVEN Dries van Wijhe, inmiddels de veertig gepas seerd, heeft zaterdag zijn ploegmaat Henri Ruitenberg afgelost als winnaar van het marathongebeuren. „Dolle" Dries zette za terdag in de uurswedstrijd voor de Lichtstadtrofee in Eindhoven tweemaal aan. De eerste poging - na tien minuten reeds - mis lukte. De tweede - in de 43ste minuut - had meer succes. Van Wijhe ontsnapte toen uit een sterke kopgroep van 23 man, die een voorsprong van een ronde had genomen op het peloton. In een minuut of zes dubbelde hij zijn mede-aanvallers. Hij ging uiteindelijk met een voorsprong van 600 meter op Emiel Hop man door de finish. Het kernploeglid, dat evenals Frits Schalij gebruik had gemaakt van de mogelijkheid nog één marathon te rijden, zegevierde in de slotfase over Gerard Rietveld, Jos Pronk, Henri Ruitenberg en Co Giling. Henri Ruitenberg heeft na vier wedstrijden de leiding in het klassement om de KNSB cup. BERGEN OP ZOOM Roland Liboton heeft gis teren met een indrukwekkende overmacht de veldrit in Bergen op Zoom gewonnen. De Belgi sche wereldkampioen trof, door het vele loop werk, een parkoers in zijn voordeel. In het begin van de strijd liet hij Reinier Groenendaal voor gaan, maar al in de derde ronde nam Liboton de kop over om tenslotte met een verschil van ruim een halve minuut als eerste over de streep te gaan. Derde werd Hennie Stamsnijder die zich lang zaam maar zeker uit het midden van het veld naar voren had gewerkt. Reinier Groenendaal had zaterdag voor eigen publiek al de veldrit in Sint Michielsgestel gewonnen voor Hennie Stam snijder en de Belg Johan Ghillebert. FC D (1-1) Slagbo - Sche eulendi Geldro ((H)) 1300. OEGSTGEESTDe confrontatie met het Haagse HDM leek voor de hockeyers van Leiden een uitstekende gelegen heid om vlak voor het ingaan van de winterstop uit de degradatiezone te raken. De mannen van Nol Baarschers wisten na een zwakke eerste helft, waarin de gasten drie maal tot scoren kwamen, nog tot 2-3 terug te ko men. De resterende tijd was echter te kort, zodat Leiden na dit verlies en de overwinning van La ren (2-1 zege bij Den Bosch) samen met Den Bosch al drie punten achterop is geraakt in de strijd om de degradatie. Coach Baarschers zag zijn team de eerste helft zeer zwak presteren:,, Onbegrijpe lijk, evenals de afgelopen twee wedstrijden tegen HGC en Tilburg werd er de eerste helft veel te lief gespeeld. Za- Vn als inzet en vechtlust, ntmaal gesproken het sterk ste punt bij Leiden, werden niet getoond, zodat de meeste spelers bij HDM de middag van hun leven hadden". Al na twee minuten kon het aggressief gestarte team van Pieter Versteegh profiteren van onoplettendheden in de Leidse defensie. Een inzet op de paal werd ternauwernood door doelman Hulsker ver werkt. De door arbiter Iden- burg toegekende strafcorner bracht alsnog de snelle 0-1 op het scorebord. Specialist Jaap Kooreman sloeg de bal gena deloos langs Hulsker op de plank. Fouten in de mandek king stapelden zich op bij de thuisploeg, waardoor spelers als Mare Benninga en linker spits Peter Westerink alle vrijheid kregen. Laatstge noemde maakte zich na 10 minuten uitstekend vrij van bewaker Dungelmann en zag zijn inzet van dichtbij onder de vallende Hulsker tot een ruime 0-2 voorsprong leiden. Enkele minuten later in het overigens zeer rommelige duel, kon op rechts Ed Nie- pels voor HDM vrij aanne men ter hoogte van de mid dellijn. Nauwelijks gestoord in zijn rush naar het doel kon hij aanleggen en onder de uitglijdende Hulsker door, voor een 0-3 ruststand zor gen. Na de hervatting een geheel ander Leiden. Hoewel tech nisch nog niet volmaakt, werd HDM middels hard zwoegen in de defensie ge drukt. De tegenvallende Hans-Willem Croll werd ver vangen door Paul van der Meer, terwijl Baarschers ook nog Boudewijn van Eyck in bracht voor Onno te Rijdt. Het gevolg was meer snel heid in de aanvallen en twee strafcorners, waar niets uit voortkwam. Tien minuten voor slot mocht Harmen Jan sen Schoonhoven aantreden voor zijn derde strafcorner. Zijn schot was te zuiver voor de Haagsche goalie Van Holts en kon slechts door een voet je van lijnstopper Wouter Pont worden gekeerd. Bob- Jan Dietrich bqjaste zich met de strafbal en bracht de stand terug tot 1-3. De Leidse da dendrang bracht een tweede goal nabij. Terwijl de spitsen van HDM in hun gevaarlijke LMHC'er Onno te Rijdt in de aanval tegen HDM. uitbraken met de talrijke einde Jansen Schoonhoven sluitingstreffer op zijn naam kansen geen raad wisten, na goed werk van Martin brengen. De nog resterende kon vijf minuten voor het Bennis met een push de aan- tijd was te kort om Nol Baar schers en zijn team nog een klein succesje te gunnen. WOUTER EIKENHOUT LEIDEN - Forescate (he ren) verloor thuis zijn laatste wedstrijd voor de winterstop van een veel sterker DSHC met 3-0. De derby tussen Room burg en Alecto eindigde in een 2-0 zege voor de kunstgrasbezitters. Bij de dames kwam Hisalis weer eens goed voor de dag door met 3-1 van Uitgeest te winnen. Forescate ontving de Delftse Studenten met een agressieve tactiek en hield de gasten de eerste 20 minuten goed onder druk. Een uitverdedigings- fout leverde DSHC echter de eerste goede kans op, die zij meteen benutte, 0-1. In de tweede helft probeerde Fo rescate door een kortere dek king het initiatief weer terug te pakken. DSHC bleek uit de dekking echter ook snel en goed te kunnen aanne men, zodat het gevaar tel kens voor het Forescate doel was. Uit die kansen vielen na 15 en 20 minuten spel nog twee doelpunten, waardoor de Delftse Studenten met een 3-0 zege huiswaarts konden keren. Roomburg ontving aan de Kanaalweg Alecto. De Leidenaren kwamen al na vijf minuten op een 1-0 voorsprong doordat Max Lichtenberg een strafbal ver zilverde. Alecto herstelde langzaam van de klap, maar schiep zich in de rest van de eerste helft nog een paar aar dige kansen. Na de pauze wa ren de ploegen gelijkwaardig, maar Max Lichtenberg scoor de 2-0 uit de rebound van een schot van Jurriaan van Aken. Na twee wissels ging Alecto uit alle macht op zoek naar de aansluittreffer, maar verder dan een strafcorner op de paal van Roland de Jong kwamen de Leiderdor pers niet. Hisalis verloor on nodig met 3-1 van Weesp. Aijen Michels zorgde al na zes minuten voor de gelijk maker, maar in de tweede helft kwam Hisalis er niet meer aan te pas. Alphen speelde in en tegen Wad- dinxveen met 2-2 gelijk. Dames Forescate (dames) delfde met 2-0 het onderspit in Was senaar tegen Groen Geel. Hoewel de Voorschotense ploeg goed speelde en zich een gelijk aantal kansen als zijn tegenstander wist te scheppen, bleek Groen Geel veel handiger in het benut ten daarvan. Een strafbal en een uitgespeelde veldkans le verde de thuiszege voor de Roggewoningploeg op. Roomburg bleef bij West- land steken op een 0-0 gelijk spel. Het al oude euvel dat de Leidse ploeg niet tot scoren kan komen, hoewel er goed veldspel vertoond wordt, was bij Westland weer in zijn vol le omvang zichtbaar. Omdat Westland aan dezelfde kwaal leed was de puntendeling te recht. Hisalis versloeg op ei gen veld Uitgeest met 3-1. Tessie Lenting (2) en Wilma Roodzand zorgden voor de Lissese treffers. Op de stand 2-0 maakte Uitgeest nog wel de aansluittreffer, maar het goed spelende Hisalis liet het niet verder komen. LJUBLJANA Henk van Spanje zal hoogstwaar schijnlijk begin januari zijn entree op de Europese ranglijst maken. De Veenendaalse tafeltennisser mag zich na zijn uitstekende prestaties op de open Joegosla vische kampioenschappen tot de top-dertig van Europa rekenen. Vooral zijn overwinningen op de geroutineer de Joegoslaaf Stipancic in de tweede en de Zweed Ulf Carlsson in de vierde ronde vormden de onweerlegba re bewijzen van zijn vooruitgang. Het groeiproces kwam vooral tot stand in het buitenland. Na een jaar competitie in Engeland volgt de jongste van de drie broers Van Spanje momenteel de ontwikkelingen in Zweden op de voet door zijn permanente huisvesting op het tafeltennis-inter- naat in Falkenberg. Die leerschool en de trainingen met de Scandinavische topspelers wierpen dit weekeinde hun nut af. De nationale kampioen reikte in het zeer sterk bezette toernooi in Ljubljana tot de laatste acht. In de kwartfinales sneuvelde Henk van Spanje na harde strijd tegen de nummer drie op de Europese ranglijst, Jan-Ove Wald- ner. De kleine, rossige Zweed, die in de Westduitse competitie voor Saarbrücken speelt, veroverde de eerste twee games zonder aanwijsbare moeite: 21-16, 21-14. In de derde liet Waldner de concentratie wat varen. Dat kwam hem duur te staan. Niet al leen kostte hem dat de game (22-20), maar ook de vierde moest hij inleveren: 21-16. In de vijfde en beslissende game ging Wald ner zeer voortvarend te werk: 21-11. Waldner werd in de halve finales in vijf games op zijn beurt uitgeschakeld door landgenoot Jorgen Persson. De 18-jarige Zweed, die in de openingsronde de Chinese koploper op de we reldranglijst Cai Zhenhua afvoerde, had daarna in de eindstrijd geen verweer tegen de Chinese nummer twee Jiang Jialiang: 3- 0. De Chinezen wonnen overigens zes van de zeven titels. Traditiegetrouw gaven de Chinezen één titel cadeau. In Rotter dam was dat in het damesenkelspel, waarin Ni Xialian zich in de halve finales liet inpakken door de Tsjechische Hrachova, zo dat Vriesekoop het toernooi kon winnen. In Italië was dat in het herendubbel. In Ljubljana opnieuw in het damesenkel, omdat Branka Batinic de voornaamste en opvallendste Joegoslavische was die tot de finale reikte. De aalvlugge Batinic, die bij de laat ste vier Europees kampioene Popova met 21-19 in de vijfde game had verslagen, pakte het geschenk van Xi Baoxiang met beide handen aan. Henk van Spanje leverde een knappe prestatie in de open Joe goslavische tafeltennisstrijd. fcfZELL Gaetan Boucher, •lympiseh kampioen op de 1 en 1500 meter, is dit sei- in al vroeg in vorm. De Ca- sprinter knalde bij ju- eumwedstrijden op de ''nstijsbaan van Inzeil naar formidabele tijd op de meter: 1.15,22. Op de 500 r was de winst voor de >anner Akira Kuroiwa, die intig meter voor de finish ruit ging en naar de inter- ionaal aansprekende score i 37,55 seconden gleed. L, -kernploeglid Ron Ket com- i teert de Nederlandse af- I tfdiging naar de internatio- sprintwedstrijden, die ko- id weekeinde in West-Ber- worden gehouden. Eerder en Ben van der Feltz en rt Kuiper al aangewezen. Nederlandse damesploeg itaat uit sub-toppers, omdat kernploeg van Tjaart lerboer in Karl Marx rijdt. Op grond van de iten in het nog jonge sei- werden aangewezen: Aaftink, Boukje Alie Boorsma, Moni- Kaufmann en Willy Hofs. ïrve is Erna Uitham. Naar kleine meerkamp in War- (op 1 en 2 december) :n uitgezonden: Jan van Ploeg, Henri Kraayen- Henk Nijdam, Gerard 'veld, Alida Pasveer en toneke de Vries. So 50. 'g 4-0. jpman -2 (0-1 tfstir aar 0-2 Uien •schoui e £a fschop) lekker "au Werdel ider. bP.' ..ni flvelc Galina Beloga- lova en Anelia Ralenkova de len de eerste plaats in indi viduele klasse ment. WENEN In de beslis sende fase van de indivi duele titelstrijd werden de Europese kampioenschap pen moderne ritmische gymnastiek ernstig ver stoord door persoonlijk in grijpen van FIG-president Joeri Titov. Onder drei ging de competitie te zul len beëindigen, dwong hij het technisch comité de 9.95 punt, die de Russische Galina Beloglasova had gekregen voor haar oefe ning met lint, te verhogen tot een tien waardoor zij de eerste plaats zou delen met de Bulgaarse Anelia Ralenkova. Deze uiterste wanhoopsdaad van de getergde Rus, die reeds drie dagen lang met lede ogen had moeter» toezien dat alles wat Sovjet Unie was systema tisch laag werd gehouden in de jurering en waarbij voor het eerst de andere Oostblok- staten openlijk hun gram haal den over de ruggen van de drie Russische turnsters, wierp een smet op dit vierde Europe se kampioenschap. De onbeschaamde chantage bracht het technisch comité in grote verlegenheid en zal ze ker niet zonder gevolgen blij ven. In het tumult werden Anelia Ralenkova (Bul) en Ga lina Beloglazova (Sov) te za- men Europees titelhoudster en eindigde Diliana Gueorguieva (Bul) op de derde plaats. Net buiten de prijzen viel de derde Bulgaarse Lili Ignatova die door alle toestanden onmoge- In de onderdcelfinales waren de Bulgaarsen oppermachtig met Anelia Ralenkova in de hoofdrol. Zij verzamelde drie maal goud en éénmaal brons. In de hoepelfinale werd zij ge deeld eerste met Ignatova en met de knotsen met. Georgie- va. In de balfinale won zij al leen. Bij de finale van de groe pen was het eveneens Bulga rije dat het goud weghaalde voor de Russinnen. Spanje werd derde voor West Duits land. De Nederlandse ploeg eindigde op een goede zevende plaats. In het individuele klas sement eindigde Maud van Helvoirt als beste Nederlandse op de 27e plaats met 37.25 punt. Irma Borgstecde werd 39e (36.50) en Esther Hielckert 44c met 36.30. GORSSEL De prestaties van Henk van Spanje in Joe goslavië hebben de wedstrijd- commissie van het wintercir cuit enigszins in verlegenheid gebracht. In Gorssel nielden de organisatoren van de hoofd ronde gisteren rekening met de komst van de nationale kampioen. Henk van Spanje bleef evenwel in Ljubljana langer in de strijd dan was voorzien Hij kon niet net als Anne Vlieg. Ron van Spanje en Jantien Jansma vrijdag na uitschakeling de thuisreis aan vaarden om zondag in Gorssel van de partij te zijn. De wed strijdcommissie bedacht een elegante oplossing. Henk van Spanje werd automatisch ge plaatst voor de finale van het wintercircuit, waardoor het evenement op 15 en 16 decem ber in Gorssel voor de eerste keer in de historie een elf- in plaats van de gebruikelijke tienkamp wordt. Anne Vlieg en Ron van Spanje hadden de lange terugreis nog in de be nen en kwalificeerden zich met aanzienlijke moeite Op vallend was de eliminatie in de hoofdronde van het Avan- ti-duo Rijsdorp en Turk. Rij de dames speelde Judy Williams een opvallende rol Dc vetera ne van Amsterdam won de A-groep voor Jantien Jansma.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13