F eyenoord en le erfenis van Rinus Michels Hof voor arbitrage in sport Hongarije omzeilt klippen op Cyprus ©ouAcmt NACwil Rijvers Ar Wat anders V. Kamer wil begroting voor sport wijzigen MAANDAG 19 NOVEMBER 19P1 PAGINA 11 ree Nantes- etballers angelukt &NTES Twee prof- etballers van FC Nan- de leider in de eerste risie van het Franse bal, zijn gisteren bij auto-ongeluk in de igeving van Nantes om leven gekomen. Voor 23-jarige Seith Adon- r en de 18-jarige Jean- jchel Labejof kwam, jgens de politie, medi- ie hulp te laat. Een rde speler, de 18-jarige Kaba, werd met verwondingen ergebracht naar een kenhuis. Derde ronde beker naar Carnavalsweekeinde DEN HAAG Voor de zes wedstrijden, die nog openstaan uit de tweede ronde van het KNVB-be- kertoernooi, is ruimte in het programma, doordat besloten is de derde ronde uit te stellen tot het Car navalsweekeinde, 16 en 17 februari. De tweede ronde zal voltooid zijn op 13 ja nuari. De tweede wedstrijd tussen Vitesse en SC Cambuur stond vastgesteld voor 11 of 12 de cember, maar kan worden uit gesteld tot het tweede week einde van januari. Op dat tijd stip zullen FC Den Bosch en Ajax echter niet voor de beker in actie kunnen komen, omdat dan hun competitieduel moet worden ingehaald. Competitie leider Jan Huybregts wil de bekerduels FC Den Bosch - FC VVV en Ajax - Heerjans- dam vast stellen voor 11 of 12 december. Voor 12 januari blij ven in ieder geval over PSV - Riinsburgse Boys en Sparta - NSW; op 13 januari zal Utrecht - Zwolsche Boys wor den gespeeld. Op zondag 13 januari zal ook de loting voor de derde ronde plaats vinden. Zouden clubs uit het carnaval minnende Brabant of Limburg thuiswed strijden treffen voor het derde weekeinde van februari, dan zullen die ontmoetingen auto matisch naar voren worden geschoven naar woensdag 13 februari. BREDA Kees Rijvers mag zich in de belangstelling van NAC ver heugen. Een groep sponsors wil de ex-bondscoach als technisch adviseur aantrekken om het be stuur van de Bredase eredivisie club en manager Bob Maaskant te assisteren bij het investeringsbe leid. De stichting „NAC in de lift" is ontevreden met de laatste aan kopen Zwamborn, Flight en Fut- cher die de Brabantse vereniging tot nu toe nog weinig plezier heb ben gebracht. Linford actief bij Birmingham IPSWICH De stille hoop. die trainer Rob Baan koes terde, naast Huub Smeets ook John Linford op korte termijn in de aanval van FC Den Haag te kunnen poste ren, lijkt sinds het weekein de de bodem te zijn ingesla gen. Ipswich Town heeft de vorig seizoen bij FC Den Haag zeer succesvolle schut ter uitgeleend voor een maand aan de Engelse twee de-divisieclub Birmingham City. Zaterdag maakte Lin ford zijn debuut bij Bir mingham City in de wed strijd tegen Charlton Athle tic, dat met 2-1 won. id Wim van Til van Excelsior neemt André Hoekstra (Feyenoord)ineen soort judogreep om hem het scoren te beletten. Doelman Sjaak Storm brengt met een gestrekt been echter redding. - :RDAM De uit- eling van „zijn" Fey- ird door de nietige Igenoot Excelsior had het gemoed van trainer Fafié nauwelijks in- gehad, zo bleek na loop van de toch wel irrassende 1-2 voor de fqudestein-ploeg. Op een ienlijk volumineuzer %e dan gebruikelijk be- ntarieerde de in programmablad van 'noord als Ab Interim 'tonele gevoerde coach debacle van zijn team. in zijn verhaal was de ite kritiek van een Ne- ;landse trainer op de benoemde bondscoach ius Michels te horen, 'e zaten met de erfenis i Michels", sprak Fafié vervaard. technische man van Feye- ird doelde in dit verband op hte uitwerking, die Ma- eens uitverkiezing tot -debutant op de kleine loorder had gehad. „Drie weken geleden kon bepaalde dingen voor rekening nemen, die een tig effect op het spel van )loeg hadden. Vandaag het bij hem alleen maar ir om mooie, persoonlijke ies en daarna sterven". Fafié had overigens ook inen constateren, dat niet en de erfenis van Michels enoord parten had ge lid. De trainer, die zo graag het eind van dit seizoen de oemde eerste technische van zijn club wordt, zocht torzaken voor de winst van elsior ook elders in eigen deren. „Ze liggen op het itale vlak", zei hij. „leder- weet dat Feyenoord een ig is, die het van werken t hebben. Maar als dat ele- t slecht is verzorgd en bo- 1ien de dekking achterin te losjes wordt uitgevoerd vragen om moeilijkhe- I papier inoord kreeg die dan ook tde „oud-papierploeg" Ex- f)r in ruime mate voorge teld. En met een beetje un zou Excelsior de Kuip i met een zege van 5-1 Jen verlaten. Want Edsrechter Geurds ver- pde eenmaal de voordeel- fl toe te passen bij een tref- n de IJslander Karlsson, vervolgens geen straf- i toe bij een overtreding Nielsen tegen Van Goozen tirde tenslotte een treffer Invaller Van Eek af. sior zorgde dus voor vol- iktakel en voegde eerste helft zelfs pmerkelijke portie ver veldspel aan toe, terwijl ord zich slechts één uit- ird do slecht Beei imje-d In Veenendaal werden zaterdagmiddag geen halve maatregelen genomen voor het duel tus sen DOVO en Ajax. De supporters van de Amsterdamse club werden op een toegangsweg naar het veld van de Veenendaalse club gefouilleerd. Dat leverde dit - voor wat betreft de entourage althans - schilderachtige plaatje op van Amsterdamse fans. Dat was weer eens wat anders. gespeelde kans (treffer Rep) wist te creëren gedurende ne gentig minuten voetbal. In de tweede helft was de Kuipfor- matie weliswaar bijna voort durend in balbezit, maar dat leverde zo weinig concrete mogelijkheden op, dat het bij na pijnlijk was om te zien. Dimensie Aan welke constatering trai ner Rob Jacobs, die zijn plóeg de eerste triomf op de „grote" stadgenoot zag behalen onder zijn bewind, nog een niet on vermeldenswaardige dimensie toevoegde. „Excelsior heeft nu eenmaal een spelersgroep, waarin mensen rondlopen die op verschillende posities kun nen opereren en Feyenoord niet", stelde hij niet geheel van humor ontbloot vast. Hetgeen heel opvallend bleek uit de positie, waarin Excel siors meest veelzijdige allroun- der Rutjes gisteren actief was. Rutjes, die al maanden loopt te „solliciteren" naar een topclub, begon als linkerspits. Nadat zijn ploeg binnen twintig mi nuten op 2-0 was gekomen dank zij treffers van uitblin ker Van Goozen, verhuisde Rutjes naar de stek van laatste man/voorstopper. „Rutjes in onze luchtmacht", vertelde Ja cobs later. „Hij moest in het begin Karlsson voorin steun verlenen en na die 2-0 in de defensie kopduels winnen. Feyenoord verviel namelijk in zijn oude fout: alle ballen hoog voor de pot". Povere generale Die „taktiek" leverde Feye noord zoals gezegd weinig ren dement op. De ploeg uit Rot terdam Zuid, die gisteren een wel erg povere generale afle verde voor het topduel met Ajax van komend weekeinde, verzuimde andere wegen te bewandelen. Ontbrak ook de wilskracht om langs fysieke weg de nietige stadgenoot op de knieën te brengen. En kon inderdaad minder op Mario Been steunen dan voorheen. Jacobs: „Bovendien is Been een speler, die de bal niet één keer kan raken. Hij moet hem eerst controleren en kan pas daarna aan een pass gaan den ken. Die tijdwinst konden wij dus steeds boeken. Waarbij wij wel (in de eerste helft; red.) daartoe in staat bleken". Dat was geenszins overdreven die van zijn vooraf als poten tiële degradant beschouwde équipe toch een bewonderens waardig aardig opererend team heeft gemaakt dat vooral tegen een inspirerende tegen stander kan „vlammen", zag ook verschillen met de ont moeting tussen beide teams van enige weken geleden. „Toen had Feyenoord de fak- tor geluk nadrukkelijk op de hand", oordeelde Jacobs. „Er vielen toen voor Feyenoord op toede momenten doelpunten. _J,n nu scoorden wij". Veelbetekenend De manier waarop was veelbe tekenend. De in vergelijking met vorig seizoen sterk terug gevallen rechterverdediger Troost speelde de bal bij het uitverdedigen blind in de voe ten van Karlsson. Deze storm de op Hiele af, werd gestuit, maar de bal sprong voor de voeten van Van Goozen, die wel raak schoot. Hiele en Niel sen raakten hierbij geblesseerd en Hiele moest zich zelfs later laten vervangen door Forman- noy, die daarmee zijn eerste optreden in de ploeg dit sei zoen maakte. „Hiele was al geblesseerd uit Oostenrijk teruggekeerd", deelde Fafié na afloop van het duel wat raadselachtig mee. „Maar Joop wilde zelf spelen". Nielsen kon wel verder en had Excelsior moest na de pauze noodgedwongen terug, maar toen was de tweede treffer van Van Goozen al gevallen. En daarmee de beslissing in de Kuip. Waardoor ook de merk waardige manoeuvre van scheidsrechter Geurds, die wel Ridderhof van Excelsior voor iets onschuldigs geel gaf maar Troost en Nielsen onbestraft liet, er tegen het einde niets meer toe deed. Geurds liet een vrije trap van Excelsior over nemen, waaruit Van Eek via de „rebound" had gescoord. Dat deed hij pas na eerst naar het midden te hebben gewezen en vervolgens op aandrang van Feyenoorders zijn lijn-as- sistent te hebben geconsul teerd. Deze had de verzorger van Excelsior nog in het veld zien staan op het moment dat Van Eek Formannoy passeer de. „Daar begreep ik niets van", zei trainer Jacobs van Excelsior. Om er met de nodi ge humor aan toe te voegen: „Die verzorger speelde ge woon bij ons en stond boven dien heel ver van het strijdge woel af". Zijn collega Fafié tot slot: „Zo dra we moeten gaan voetbal len komen we in de proble men. Misschien moeten we gaan denken aan wat wijzigin gen. Zoals Steur in de basis voor Duut. Maar dan lever je weer fysieke kracht in, want Steur is lichamelijk natuurlijk niet zo sterk als Duut. We moeten deze week maar eens zien. Overigens keert Wijnste kers komend weekeinde waar schijnlijk terug". Feyenoord zal zijn karakter en inzet tegen Ajax nodig hebben. FRANK WERKMAN overigens zijn handen meer dan vol aan Karlsson, wiens landgenoot Petursson bij Feye noord ontbrak wegens een in Wales vorige week woensdag R®P 1-2. Scheidsrechter: Geurds opgelopen blessure. Diens ver vanger Rep was weer eens on zichtbaar, ondanks zijn in een doelworsteling gescoorde tref fer, en Formannoy kreeg vrij wel niets te doen. Dat duidde op veel balbezit van Feye noord, maar dat leverde zoals reeds gemeld niets op. Toeschouwers: 7600. Gele kaart: Rid derhof (Excelsior). Feyenoord Hiele (Formannoy); Troost, Van de Korput, Nielsen, Brard, Hoekstra, Been, Duut (Steur); Gullit, Houtman, Rep. Excelsior: Storm; Leenheer, Van der Padt, Ridderhof (S. Wasiman), Van Tour; Van Til, Jalink, A. Wasiman; Van Goozen, Karlsson (Van Eek), Rutjes. .,nm Mario Been, in duel met Eddie Ridderhof van Excelsior, LAUSANNE Het internationaal hof voor de arbitra ge van sportgeschillen is zaterdag gesticht te Lausanne. Het besluit tot instelling van het hof, naar een idee van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch, werd geno men tijdens de vergadering van het Internationaal Olympisch Comité te Baden-Baden in 1981. De bedoeling is dat zaken, die anders door „gewone" rechtban ken zouden worden behandeld, naar het nieuwe instituut gaan. Tijdens een persconferentie vertelde Samaranch, dat het Hof feen zaken in behandeling zal nemen, wanneer regels van het OC of sportbonden er in voorzien. Voorzitter van het Hof is de Senegalees Keba MBaye, rechter bij het Internationale Hof van Justitie te Den Haag en lid van het IOC. Er zullen in totaal veertig onafhankelijke leden worden benoemd, de helft van hen is al aangewezen. Meningsverschillen tussen sportmensen of -lichamen komen al leen voor behandeling in aanmerking, wanneer beide partijen er om verzoeken. De uitspraak zal bindend zijn. De bedoeling is dat ieder geschil, dat wordt voorgelegd, zal worden „gewogen" door drie van de veertig leden uit het nieuwe hof voor sportarbitrage. dat net als het IOC zijn zetel in Lausanne (Zwitserland) heeft DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Ka mer zal morgen een voorstel steunen de sportbegroting 1985 van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) te wijzigen. PvdA. CDA en VVD willen staatssecretaris Joop van der Reijden via een amendement wijzen op de volgens hen foute verdeling van het geld. „Wij begrijpen de staatssecretaris niet", zei Kamerlid Joop Wor rell van de PvdA zaterdag tijdens de vergadering van het Natio naal Sport Overleg te Nieuwegein. „Hij legt de accenten ver keerd. Een paar maanden geleden kwam hij met de landelijke sportorganisaties overeen dat er meer aandacht moest komen voor de besteding van de toenemende vrije tijd. In de huidige begrotingsvoorstellen ontneemt Van der Reijden de bonden de financiële armslag zoé beleid tot stand te brengen". Worrell vindt dat hij en zijn collegaé Keja (VVD) en Hennekam (CDA) niet behoeven te tornen aan het totale bedrag dat moet worden bezuinigd. De sector sport van WVC levert volgend jaar 2.3 miljoen gulden in. De Nederlandse Sport Federatie (NSF) heeft al laten weten hiermee ongelukkig te zijn. vooral omdat de lotto- en totogelden in 1985 waarschijnlijk met 12 miljoen gulden teruglopen. Behoefte Geld vrij maken voor de nationale sportorganisaties zou ten kos te gaan van het plan van Van der Reijden meer vriie-tijdsac- commodaties te bouwen. „Het is leuk dat we in de toekomst al lerlei fraaie sporthallen krijgen, maar is daar wel zoA behoefte aan", vroeg Worrell zich af „De bonden hebben kennis genoeg in huis en kunnen zelf wel bepalen hoe ze het publiek warm moeten maken voor hun sport Bovendien is onduidelijk wie de exploitatiekosten van die nieuwe accommodaties zal moeten fi nancieren". Voorzitter Peter van Dorst van de NSF vermoedt dat Van der Reijden zich door de Kamer zal laten overhalen de begroting te veranderen: „De staatssecretaris kan niet om ons en de dne gro te partijen heen. Als hij hardnekkig blijft weigeren jaagt hu ie dereen tegen zich in het harnas. Dat heeft schadelijke gevolgen voor het sportbeleid van volgend jaar". rNyilasi rflÉHtkort IH treinde mÉÊ*eede en ^Pende ^■ervoor ^^arije in idrei»duel met Toto'! resf duelr no'pus. LIMASSOL Hongarije is een behoorlijk eind op weg naar de eindronde van de wereldtitelstrijd voetbal van 1986 in Mexi co. In Limassol boekte het Hongaarse elftal zaterdag zijn derde overwinning in groep 5 van de Europese voorronde. Het nationale team van Cyprus werd met 2-1 verslagen. ten nog. Nyilasi zorgde kort voor tijd voor de winnende treffer van de Magyaren, die eerder al de thuiswedstrijd te gen Oostenrijk (3-1) en het uit- duel tegen Nederland (2-1) in winst omzetten. Het beslissen de doelpunt van de in Oosten rijkse dienst voetballende Ti- bor Nyilasi kwam tot stand in het spitsuur, dat in de slotfase in het strafschopgebied van Cyprus was ontstaan. Nyilasi mikte temidden van vele mede- en tegenstanders raak. Bij de rust leidden de Cyprio- Hongarije domineerde de be ginfase van de wedstrijd in Li massol, maar werd al snel door de betaalde amateurs van Cy prus gewaarschuwd in de per soon van John Viangoudakis. Het afstandsschot van de mid denvelder toucheerde de lat boven doelman Andrusch. Even later, in de 27ste minuut, was het wel raak. Costas Photi was de man van de verrassen de voorsprong van Cyprus. Een voorzet van de op links opgerukte verdediger Miami- liotis werd door Photi op de juiste waarde geschat. Midden voor George Savides had Cy- ;aarse doelman Andrusch ;opte hij de bal voorlangs. prus vlak voor de rust op beslissende voorsprong ki nen zetten. Vrij voor de Hon- Meteen na de rust betreurde Savides zijn misser nog meer. toen Roth al in de 49ste mi nuut de Hongaarse gelijkma ker verzorgde. Roth schoot raak na een doelworsteling. Nyilasi deed hem dat twee mi nuten voor tijd na, waardoor Hongarije de riante uitzichten op een reis naar Mexico heeft behouden. Jong Hongarije ver sloeg zaterdag de jeugd van Cyprus met 3-1. De opstellingen Cyprus: ConsUndinou. K Pantana- ras. MiamilioUs, Erotocritou, N Pan- lazMTM, Vtangoudakiv Mavru. Ma rangou, PhoU. Savides. Kykko» Hongarije: Andrusch. Sallai. Roth. Varga. Csongradi (Dajka). Garaba. Nagy (Bodony), Delan. Kiprich, Nyi lasi. Ester ha ry Stand groep 5: 1 Hongarije 3 3 0 0 6 (7-3) 2 Oostenrijk 3 2 0 1 4 (4-4) 3 Cyprus 2 0 0 2 0 (2-4) 4. Nederland 2 0 0 2 0 (1-3)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11