Karei vanFruchten (80) mist verschrikkelijk veel oude adressen Omwegen Politie zou bijstand bij wedstrijden kunnen staken EetdóeSotvtotfit Verontreiniging wijk toegelicht BURGEMEESTER WAAL WAARSCHUWT KNVB: BEIDEN/REGIO VRIJDAG 16 NOVEMBER 1964 PAGINA S EEN GRONINGSE OUD-LEIDENAAR KWAM MET VERDWENEN FEITEN EVEN OP DE BASIS TERUG B Wat doe je als oud-Leidenaar /an 80 jaar die al „eeuwen" n het Groningse Veenwou- len woont en op die hele af stand heeft meegeleefd met et 75-jarig jubileum van de Leidse Courant? En die nog teeds heimwee heeft naar de stad van zijn kleuterjaren' Wel zo iemand bestaat. Hij jheet Karei J. van Fruchten. kluctvan de week nam hij 's mor- jg'jsseugens om een uur of half ne- waarigen de trein moest in chwelutrecht een half uur wach- r wordten op „een Leidenaar", zoals 'ginnéde trein naar Leiden wordt weg «aangeduid en vier uur la ten titter stond hij bij de redactie 017jfvan deze krant op de openge broken Apothekersdijk. Als natuurmens is hij ook verzot ;op Schiermonnikoog en hij ziet graag de zon in het oos ten boven de zee opkomen lat moet dan inderdaad aan nnedfó oostkust van Schiermon- •eiz /-ijnikoog zijn maar hij had irdt heT V°1°P een dag reizen voor over om zijn oud-stadgenoten te komen vertellen, dat hij Leiden nog steeds mist; „En dan toch vooral het winkeltje op de hoek, anno 1909!" De stadhuisbrand op 12 februari 1929 staat Karei van Fruchten, thans een Leidse Groninger, nog steeds in het geheugen gegrift. kruidenier, hoek Willem straat, firma Fontein, kruide nier Haven, Timp, Haarlem merstraat, Schip aan Boord (een bar mooie naam, die dank zij Napoleon I in onze Burgerlijke Stand werd vast gelegd), Korevaarstraat, Piet de...Gruiter (De Gruyter, Ka- rel), Maarsmansteeg en Haar lemmerstraat en hoek Kore- vaarstraat-Hogewoerd. Ja wel, De Gruyter uit Den Bosch sneuvelde en masse, odk in Leiden; en dat deden ook die tien procent en bete re waar: het was gewoon een schietgebedje dat onze huis vrouwen wekelijks opzegden. Aan haar heeft het niet gele gen, dat Piet z'n portie aan Fikkie moest geven. Of mis schien lag het toch wel aan die moeders, tijdens die su- per-macro-economische om wenteling van tientallen ja ren geleden. Karei van Fruchten. Ik sta nog steeds verstomd over z'n inzet: een dag reizen om bij de L.C. zijn Litanie van Alle Zalige Leidse Verdwenen Hoekjes te komen reciteren. in de geest vergoot hij tranen om al dat vergankelij ke: Van de Kamp, Hooi gracht, Van Dijk, „Gerredou- straat", Hemmes, Levendaal hoek Kraaierstraat 1 cent zoethout Arends, kruide nier met bakfiets, Gere- gracht, Coöp. De Vooruit: Haarlemmerstraat, de Kooi, Herenstraat hoek Drie Octo- berstraat, Sophiastraat; Coöp. De Eendracht, Oude Heren gracht, Coöp. Ons Doel, Haarlemmerstraat, Matze, Hogewoerd en Morschstraat, H.Vegt, Hoge Rijndijk hoek Rijndijkstraat. Pfff... Gerredoustraat" Karei J. van Fruchten, die maar niet kan vergeten dat hij een Leienaar van de oude stempel is, was zowat aan het einde van zijn Leidse Latijn. „Ik heb me verder suf ge peinsd, maar ik kwam er verder niet meer uit, hoezeer me dat ook spijt. Want er zijn nog tientallen neringen waarvan de namen ontbre ken, of die me ontschoten zijn. Ik ben ook veel namen vergeten, zoals aan de Haver zaklaan, de Janvossensteeg, de Oostdwarsgracht, Waar- dstraat hoek Zijlsingel, Oude Varkenmarkt hoek Doelen gracht". En kijk, hier heb je met een oprechte Leienaar te doen. Iedere niet-Leidse ster veling zou het hebben over de Oude Varken-s-markt; dat ligt net zo gemakkelijk in het spraakgebruik als het lekker doorrollende Pieterse, in plaats van dat „remmende" Pieters. Maar het is en blijft: de Oude Varkenmarkt. Dat staat bij Karei taalzuiver in het geheugen gegrift. Of schoon hij het wel steeds con sequent over de „Breed- straat" heeft. En dan dat prachtige, sinds de jongens- kiel vastgeroeste „Gerredou straat"! Maar, om aan het verhaal een eind te breien: Karei van Fruchten (in Lei den wonen, althans volgens het telefoonboek, nog drie lieden met de naam Van Fruchten), zou nog wel uren door kunnen gaan. En hij deed daartoe ook enkele po gingen. Hij wilde zeker nog een tijdje praten over de Jan vossensteeg en over de Rijn straat. Maar de „audiëntie" had haar grenzen. „Ja, een oud-Leidenaar van 80 jaar mag er dan enkele van die oude toestanden ontgaan zijn, maar hij weet er nog genoeg van!!" De oude heer Van Fruchten droomt in Veen- wouden nog steeds over het oude Leiden, maar hij zoekt ook „familie". Dit betekent, dat hij eveneens uitgebreid met z'n stamboom bezig is. Hij nam ook een stapel kran tenknipsels mee, over Leiden natuurlijk; de stadhuisbrand en zo. Als het maar Leids is: „Dat vinden de mensen leuk!" In elk geval is Karei van Fruchten niet vruchte loos naar Leiden teruggeko men. Al was het maar voor Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zoii willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pieters LEIDERDORP Het ingenieursbureau DHV brengt binnen kort rapport uit over de omvang van de verontreiniging van grond en grondwater in het oude centrum van Leiderdorp. DHV heeft hier een nader onderzoek verricht. Het gaat om de tuinen van de bewoners van het Van Leeuwenpark 1 tot en met 43, de Kastanjelaan 1 tot en met 5 en de Eikenlaan 1 tot en met 10. Voor de bewoners wordt een voorlichtingsavond gegeven op woensdag 21 november om 20.00 uur in het gemeentehuis aan de Statendaalder in Leiderdorp. Vertegenwoordigers van de ge meente, de provincie en DHV zullen de zaak toelichten. Ook kunnen er vragen worden gesteld. Het is mogelijk het rapport woensdag vanaf 13.00 uur en vanaf 19.00 uur in te zien. Uit een voorlopige uitkomst van het onderzoek bleek onlangs dat vooral de tuin van het adres Van Leeuwenpark 17 en de grond daarnaast ernstig verontreinigd was. Daar werden de stof fen tetrachloorethyleen, trichlooretheen en chloroform in de bo dem aangetroffen." In de rest van de wijk zou de verontreiniging erg meevallen. LEIDEN „Ik acht het niet ondenkbeeldig dat de bijstand die de politie moet levereil bij voetbal wedstrijden zo'n omvang aanneemt, dat wordt be sloten deze te staken om dat het gewone werk er onder lijdt". Met deze waarschuwing aan het adres van de KNVB maakte burgemeester C. Waal van Deventer giste ren in een gastcollege aan de Leidse universiteit dui delijk dat het hoog tijd wordt dat de voetbalbond het geweld bij voetbal wedstrijden serieus gaat aanpakken. Waal verbood onlangs de wedstrijd Go Ahead Eagles - Feijenoord op zaterdagavond, omdat hierdoor de openbare orde verstoord dreigde te wor den. Waal liet er gisteren geen on duidelijkheid over bestaan dat hij de voetbalbond als eerst- veranwoordelijke voor de gang van zaken bij voetbal wedstrijden beschouwt. Een voetbalbond die naar zijn me ning deze verantwoordelijk heid onvoldoende waarmaakt. „De KNVB ontkent het belang van de openbare orde en dringt de geweldspiraal alleen maar op", aldus Waal Hii wees er op dat de voetbalbond nauwelijks tot praten geneigd was loen hij deze voor een ge sprek uitnodigde over ver plaatsing van de wedstrijd die later verboden zou worden. Waal zei een goed gesprek met de KNVB verwacht te hebben. Het geschil juridisch uit te la ten vechten met de kans op verlies, zou immers tot gevolg kunnen hebben dat burge meesters zich voortaan met het wedstrijdprogramma gaan bemoeien. Vee De burgemeester van Deven ter toonde zich, zonder hun aggressie ook maar enigszins te willen goedkeuren, begaan met het lot van geweldadige voetbalsupporters. De wijze waarop zij in bussen en trei nen en door politieagenten omringd naar de stadions wor den vervoerd, getuigt volgens Waal van „een politiestaatach tig karakter waarbij men zich dient af te vragen of de per soonlijke vrijheden niet in het geding zijn'Waal over de supporters: „Zij worden be handeld als vee. het lijkt wel of ze naar een concentratie kamp worden vervoerd. Je moet je afvragen of je op deze manier de aggresiviteit niet zelf uitlokt Er is een grens van wat ie met supporters kunt doen'Hij waarscnuwde bovendien voor stigmatisering van de supporter. Zo langza merhand zou een sfeer ont staan zijn waarin het in de buurt van een voetbalwed strijd met een biertie in je hand staan, al als heel dubieus wordt beschouwd. Oplossingen voor het geweld rond de voetbalvelden had Waal ook niet voorradig. Hij adviseerde de KNVB zich maar eens wat meer in de ach tergronden van het geweld te verdiepen. Het gezag zou na drukkelijker bii het voetballen kunnen worden betrokken door een meldingsplicht van wedstrijden zoals bij de monstraties te gelasten of via een stelsel waarin voor het spelen van een wedstrijd een vergunning dient te worden aangevraagd. In het kader van de deregulering volgens Waal, een minder aan te bevelen op lossing, die echter wel het voordeel biedt dat over de aanvraag inspraak aan de be volking verleend kan worden. Het vergoeden van de onkos ten van de politie door de clubs, wees Waal van de hand. Niet alleen omdat de Neder landse clubs dan subiet failliet verklaard zouden kunnen worden maar vooral omdat „voor veiligheid niet betaald dient te worden. Het is nu eenmaal de taak van de politie de orde te handhaven'Eén zaak was voor Waal maar al te duidelijk: de geweldspiraal rond de voetbalvelden dient snel doorbroken moet worden. Waal: „Nog meer geweld toe passen is niet alleen slecht voor de samenleving maar ook voor het voetbal". GERT VISSER Met bijdragen van Frank Buurman, Willem Buijteweg, Marcel Gelauff, Astrid Schoordijk en Gert Visser. 'Stadswerk' liet bezorgen waarin opgenomen een inter view met zijn persoon. Peters laat in het interview weten dat zijn eigen socialistische fractie „niet zuiver in de leer is" wanneer het om verkeers beleid gaat, dat coalitiepartner VVD steeds maar weer loopt te „pielen" over parkeerplaat sen en dat er een links meer derheidscollege dient te ko men. En passant vermeldt de wethouder ook nog even, dat er op de Breestraat éénrich- tingverkeer moet worden in gesteld. Het is de eerste maal dat de drukproeven van het voor lichtingsblad openbaar wor den gemaakt. Het is dan ook geen toeval. Vandaag verga dert Peters' commissie ruim telijke ordening over de be groting. „Wat is nu leuker dan dat tijdens de vergade ring de plaatselijke dagbladen met daarin wat boute citaten uit mijn interview worden opengeslagen", moet Peters gedacht hebben. Amper een week geleden had onder leiding van de „open hartige'.' Peters een persconfe rentie over de parkeernota plaats. Peters, gevraagd naar zijn standpunt over de ver- keersontwikkeling op de Breestraat, liet toen weten daar nog geen afgeronde me ning over te hebben. Op dat moment had zijn interview met 'Stadswerk' reeds plaats gevonden, blijkt nu. Op zich moet een wethouder zelf maar weten hoe hij zijn coali tie- en fractiegenoten tegen zich in het harnas wil jagen. Maar dat hij de openbaarheid van zijn beleid wil behouden voor zijn eigen voorlichtings blad, is bedenkelijk. Hij zou toch beter moeten weten: hij promoveerde immers nog niet eens zo heel erg lang geleden op een werkstuk over de rol van de pers en de persvrij heid. (Honden)Poep (1) Dat VVV-directeur W. Ro vers in Noordwijk graag een van zijn vele stokpaardjes be rijdt, is bekend. Afgelopen week probeerde hij het nog maar eens in een vergadering van de commissie toerisme. Maar liefst twee van zijn on derwerpen kwamen aan bod: een bewaakte fietsenstalling aan het strand en openbare toiletten op de boulevards. Dat laatste is te duur, zo liet de gemeente deze zomer al weten, maar toch bracht de VVV-directeur maandag een onschuldige toehoorder op een briljant idee toen hij als toevoeging sprak over de Bel gische badplaats Blankenber gen die tot de schoonste van dat land is uitgeroepen. Daar heeft men het „hondenpoep probleem" opgelost door be zoekers een doosje te over handigen waarmee men op eenvoudige wijze de faecalièn van zijn viervoeter van de stoep en strand kan verwijde ren. Rovers stelde voor zoiets ook in Noordwijk in te voe ren. Een idee ter vervanging van het te duur geachte open baar toilet? (Honden)Poep (2) Er bestaan ook luxueuzere manieren om de uitwerpselen van honden uit het strand- of straatbeeld te verwijderen. In Japan is daarvoor een geraffi neerd apparaat ontwikkeld. Niet zo vreemd, omdat in Ja pan hoge boetes staan op het (laten) deponeren van uit werpselen. De zogenaamde „Afterdog" is een hermetisch sluitende kunststof grijper, aan de onderkant met slijtvas te stalen randen afgewerkt, die met een knijper in het handvat geopend en gesloten kan worden. Met dit fraai ge- styleerde apparaat kan de hondepoep eenvoudig worden opgepakt om later op een meer toepasselijke plaats te worden weggewerkt. Deze „strontschepper'' kost ƒ69,50, en wordt op de markt ge bracht door het bedrijf Tech- nag Leiderdorp. Dat het uit gerekend een Leiderdorps be drijf is dat met de Afterdog komt is eigenlijk niet zo ver bazingwekkend. Deze ge meente staat bekend om haar krachtige optreden tegen hon denbezitters die hun huisdier onaangelijnd laten rondlopen op plaatsen waar dat niet mag. Als er ook in Nederland een wet tegen hondepoep op straat wordt aangenomen, zal Leiderdorp ongetwijfeld in de uitvoering ervan voorop lo pen. Ondernemers (1) De Stichting Leidse Binnen stad (SLB) lijkt ten dode op geschreven. Niet alleen wordt deze stichting gekweld door de zoveelste bestuurscrisis, maar een belangrijk deel van de gemeenteraad heeft er maar weinig vertrouwen in dat er met de jaarlijks ter be schikking gestelde 16.000 gul den gemeenschapsgeld door de SLB iets zinnigs wordt uit gespookt. Wat men de laatste zinnige daad van de getroffen stichting zou kunnen noemen, had reeds meer dan een jaar geleden plaats. Een met veel bombarie aangekondigde par keernota zag in de zomer van '83 het licht, maar moet al spoedig in een stoffige bu reaula zijn verdwenen. Nie mand heeft er tenminste ooit nog wat van vernomen. Los daarvan bracht de Stichting nog een handvol bezwaar schriften uit die echter ver dacht veel gelijkenis vertoon den met de schrijfsels van de Kamer van Koophandel. Die, om de overeenkomsten zoveel mogelijk te verhullen, meestal enkele dagen eerder werden verstuurd. De Leidse PvdA is het zolangzamerhand zat en heeft er zelfs een ruzietje met de VVD voor over om de sub sidie stop te zetten. Ruzietje. ach. ook VVD-wethouder Jos Fase heeft al te kennen gege ven niet te beroerd te zijn haar liberale achterban in de SLB financieel in de kou te laten staan, wanneer de ru zietjes niet snel worden opge lost. Ondernemers (2) Ook bij andere (niet gesubsi dieerde) ondernemersorgani saties rommelt het. 'Leiden Leeft', in april met veel bom barie in het leven geroepen, lijkt te zijn ingeslapen of te zijn geannexeerd door de win keliersvereniging Haarlem merstraat. welke laatste orga nisatie blijkens geruchten ook al niet meer zo floreert als voorheen Het KNOV en 'Lei den Leeft' geven nagenoeg gelijktijdig persconferenties en menen elkaar daar publie kelijk te moeten beconcurre ren. Het is op z'n zachtst ge zegd opmerkelijk dat het ob ject van de ontevredenheid in ondernemerskringen, het ge meentebestuur. er in de per soon van Jos Fase aan te pas moet komen om de dames en heren ondernemers eens na der tot elkaar te brengen. On dernemend Leiden zou er goed aan doen, eindelijk eens een geoliede organisatie op poten te zetten, die in staat is met de gemeente te onder handelen Bizar eigenlijk: ja renlang leek het wel goed te zitten met die ondernemersor ganisaties. Dat was in de tijd dat men zich bijna dagelnks tegen de gemeente afzette. Nu men een verstandiger koers heeft gekozen, niet voortdu rend meer klaagt maar de za ken positief benadert, lijkt men ingedut of stervend. Spraak verw arring: ..Gaarkeukenminima". (Door het Leidse. onafhankelijke communistische raadslid Jan Brands). In een lang betoog tijdens een saaie gemeentelij ke begrotingsbehandeling leuk om de aandacht te trek ken. Bedoeld wordt: Mensen die als gevolg van het huidige kabinetsbeleid de komende jaren van een nog lager inko men zullen moeten zien rond te komen dan de huidige mi nima. echte minima en meer jarige echte minima. int 'aren ergti Openbaarheid Vethouders van de gemeente md t -eiden leggen tegenover re- ie-Ri, facteur Reinout van Gulick iestei 'an het gemeentelijk voor- •int o ichtingsblad een opmerkelij- ce openhartigheid aan de dag. In november 1981 liet toen malig wethouder Cees Waal midden in de begrotingsbe handeling van de gemeente raad het toengeheten 'Binnen- 'idsblad' uitbrengen waarin i ^-pgenomen een interview met vloei hem dat de kop droeg „Soms aal ^vertel ik volstrekte onzin in de raad, maar dan wordt er helemaal niet op gereageerd". Onnodig te vermelden dat deze uitspraak voor de nodige beroering in de gemeenteraad borgde. Gisteren was het wet houder Jit Peters die op de redakties van de plaatselijke kranten de drukproeven van het soortgelijke periodiek /er e^Het js niet bij dat verdwenen Na eeUwinkeltje op de hoek" ge- ntehujijieven; bejaarde Karei kwam alf c/r<met nog veel meer „hoekjes" vereniaanZetten. Of hij ze even al- ide w*iernaai mocht opnoemen. En >aar hdaar ging het dan, als in een [„memento mori" en in Ka reis eigen spelling. Ach, ze j komen nooit meer weerom....: Kaatje en Pietje, Zuidsingel hoek Oranjegracht. Kluivers, 5^ce^aldaar; Firma van Ameron- gehm ëen' Hogewoerd en Haarlem merstraat, De Gouden Bal, hoek Korte Mare en Lange- gracht; gebr. Boef, Volmolen gracht; firma van Temsen, Alooglandsekerksteeg, Eige- man, splitsing le en 2e Haar- 'emmerstraat; firma Kelder, ireedstraat hoek Mooijapik- eeg, Alex Meijer, spec, in Koffie en Thee; J.W.Rotte- Breedstraat hoek .--hoolsteeg; J.de Ru, Noord- eigeögjncje Karei van Fruchten heeft zich, met z'n 80 jaren 'twga-bijkans lam zitten pennen; in grote, bijna onleesbare hane- poten, en daarom zal men mij wel excuseren als er bokjes geschoten worden. En we zijn pas op de helft. trede Leidse Groninger mist veel meer: Rodenburg aan de Nieuwsteeg, de firma rulder en Zn., Nieuwsteeg. 'erdwenen ook zijn Minne- Haarlemmerstraat, La an, Nieuwe Rijn, tegenover Kraaierstraatbrug, Ver- kouw en Stokhuizen, Nieuwe Rijn hoek Beschuitsteeg Karei van Fruchten heeft zichzelf ervan overtuigd, dat dit alles er niet meer is. En i hij treurt om het verlies van vifamide firtna Ouwerkerk, spec, in ku\grutterswaren, de Vos, Groe- twikk nesteeg. Hoppenbrouwer aan avoftde Oranjegracht, Rodenburg, ntsch Haarlemmerstraat ik um. fldacht nog even: Ho Karei, stop kerel, je gaat in de fout, nee hoor, er waren zoveel Leidse Ro- in de dagen die weerom komen. gaat Karei, met de gaten die in zijn Leidse rauma gevallen zijn: de Biesot, spec, in Ontbijt- slechts 30 cents, Sierat,

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5