aan Ethiopië tarnt goed op gang o Reagan moet beloften nu al op de helling zetten Strauss maakt geen geheim van nauwe band met Flick Tsjernenko: Sovjet-Unie verhoogt defensiebegroting ^Tjitenland" CcidócSouoant VRIJDAG 16 NOVEMBER 1964 PAGINA 15 iscovery rug op aarde ftPE CANAVERAL Het Amerikaanse limteschip Discovery is vanmiddag op aarde fuggekeerd van een tocht van negen dagen in J ruimte, waarbij het twee satellieten lanceer- en twee defecte kunstmanen oppikte. Bij de aiding van een ruimteveer moet het droog on, omdat de keramische tegels van het hitte- ]iild absoluut niet tegen regen kunnen. vlucht van de Discovery heeft het Ameri- Janse ruimtevaartbureau NASA 31,5 miljoen tllar opgeleverd voor het oppikken van de sa- hieten. Van een winstgevende zaak kan ech- f niet worden gesproken, want de totale kos- i van een retourtje naar de ruimte bedragen i altijd 100 miljoen dollar. Mijnwerkersvakbond houdt voet bij stuk (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het bestuur van de Britse mijn- werkersbond NUM weigert een einde te ma ken aan de actie in de staatsmijnen, die nu al acht maanden aan de gang is. Volgens het be stuur, dat gisteren vergaderde in Sheffield, heeft de constante werkhervatting, die zich sinds 5 november voordoet, niet veel te bete kenen. Meer dan 4.600 mijnwerkers zijn de afgelopen weken weer aan het werk gegaan. Het bestuur van de mijnwerkersbond weigert in te gaan op voorstellen van minder militan te regio's, om alle mijnwerkers te laten stem men over de toekomst van de actie. Ook het bestuur van de Labour-partij vindt, dat er ge stemd zou moeten worden, maar volgens Ar thur Scargill is dit volkomen onnodig. Met AIDS besmet bloed fataal voor zuigelingen BRISBANE In Australië zijn drie ba- bies gestorven en is een vierde ernstig ziek, nadat zij een transfusie hebben ge kregen met bloed van een donor, die ver moedelijk aan de immuniteitsziekte AIDS lijdt. Medische functionarissen zeiden dat zij verdenkingen kregen tegen het bloed, toen zij ontdekten dat het aan de zuigelin gen gegeven bloed van dezelfde (27-jarige) donor afkomstig was. De autoriteiten heb ben verklaard dat met spoed wettelijke maatregelen zullen worden uitgevaardigd waarbij gevangenisstraffen of zware boe tes in het vooruitzicht worden gesteld voor donors die bloed afstaan, terwijl zij weten dat het niet voor transfusie ge schikt is. Pertini treedt volgend jaar af TURIJN Sandro Perti ni, het zeer populaire staatshoofd van Italië, is bij de presidentsverkiezin gen van voorjaar '85 niet beschikbaar voor een nieuwe termijn. De 88-ja- rige Pertini, sinds 1978 president, verklaarde tij dens een bezoek aan Tu rijn dat hij „nu wel te oud is. Zou ik nog een termijn ambiëren, dan vraagt mijn vrouw echtscheiding aan en waar vind ik op mijn leeftijd een ander?" Nederlandse Europarlementariërs tegen verhoging van vergoeding BRUSSEL Nederlandse en Belgische leden van het Europese parlement in Straatsburg proberen uit alle macht te voorkomen dat hun vergoedin gen met 8,1 procent verhoogd worden. De parle mentsleden denken dat het slechte imago van het parlement, dat tot uiting kwam bij de verkiezin gen in juni, mede veroorzaakt wordt door de niet onaanzienlijke vergoedingen die zij ontvangen. Bovendien menen zij dat zij in deze economische crisis de eerst aangewezenen zijn om het voor beeld van inleveren te geven. De verhoging komt voort uit een indexering. Het besluit daartoe werd genomen door het (financieel) bureau van het par lement, dat als eerste reactie op het protest al heeft laten weten de indexering met ongedaan te willen maken. Israël voelt niets voor herstel betalingen NAQOERA Israël heeft de Libanese eis tot herstelbetalin gen wegens de invasie in Liba non afgewezen. Volgens Israel valt deze eis buiten het bestek van het Libanees-Israelisch, dat gisteren in Naqoera is hervat Libanon eiste van Israël een be drag van 32 miljard gulden aan herstelbetalingen. Ook verwierp Israël de Libanese eis tot snelle terugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon. N HAAG Ruim een ioen gulden ontvangen op de ■k voor de nationale sPeciale rekening voor Ethio- u u nauonaJe pië en andere door droogte ge- e ten behoeve van de troffen gebieden in Afrika. De ngerende bevolking Stichting Oecumenische Hulp Afrika, „Eén voor aan Kerken en Vluchtelingen ika", blijkt dat bij de incasseerde sinds oktober 1,5 (derlandse organisaties ™i,1Joen 8ulden' ruim het dub- L l i i i bele van wat normaal binnen- p betrokken zijn bij de komt 0p advertenties met giro- llpverlening, al grote -nummers, jdragen zijn binnenge- omd Hoewel de mees- De vraag met dergelijke grote aandacht momenteel geldinzamelingen is altijd, of ;aat naar Ethiopië, zal de hulp op de juiste plaats komt. Belangrijk daarbij is de medewerking van de regerin gen van de landen waar hon gersnood heerst. De afgelopen maanden is er veel kritiek ge weest op de houding van de Ethiopische regering. Maar hulporganisaties melden nu, dat de medewerking van de Ethiopische autoriteiten de laatste tijd sterk is verbeterd. De distributie komt redelijk op gang, al blijft er nog een groot tekort aan vervoermiddelen. De haven van Assab verwerkt per dag vijf maal zo veel hulp goederen als een maand gele den. De grootste problemen doen zich voor bij het berei ken van oorlogsgebieden, want in zeker drie of vier delen van het land zijn afscheidingsbe wegingen actief. Bij de Ethio pische regering is aangedron gen op vrije doorgang naar de oorlogsgebieden. De verzetsbe- in Eritrea en Tigre, die door het verzet worden gecontro leerd. Volgens de SOH con centreert de internationale hulpverlening zich te eenzijdig op de delen van Ethiopië die onder controle van de regering staan. Naar de mening van de SOH hanteert de Etiopische regering voedsel duidelijk als wapen in de strijd tegen op roerige gebieden. De nationale actie van 26 no vember moet de middelen op deel van dat geld el- s in Afrika worden be- jed. i!oo fet komt nu met tonnen per *20 l binnen. Op de giroreke- van Gast-aan-tafel is begin van de maand al x dan een miljoen gestort", 00 jmeldt de NOVIB. Het Rode heeft meer dan vier mil- wegingen in Eritrea hebben leveren om alle acties die een bestand aangeboden, maar aan de gang zijn, vol te kun de Ethiopische regering is daar nen houden. Van het bedrag niet op ingegaan, want dat zou dat dan binnenkomt is 75 pro- neerkomen op erkenning dat cent bestemd voor noodhulp grote delen van het land niet en 25 procent voor meer struc- onder controle van de regering turele hulp op langere termijn. Voordat in februari hope lijk de eerste regens vallen moet zaaigoed zijn gebracht naar de landbouwgebieden, want anders komt het eind van de catastrofe nooit in zicht. De SOH (Stichting Oecumeni sche Hulp aan kerken en vluchtelingen) concentreert de hulpverlening op die gebieden Angola gaat zelfde weg op als Ethiopië VEW YORK In Angola dreigt, als de komende zes maanden niets wordt gedaan, een even ernstige crisis als in Ethiopië, al dus het kinderfonds UNICEF van de VN in een rapport. De si tuatie is wanhopig. Kinderen worden in steeds grotere aantallen in de steek gelaten. De situatie wordt veroorzaakt door droogte en mtetne conflicten, waarvoor de politiek verantwoordelijk is. vretaris-generaal Perez de Cuelier van de VN, die deze week f Ethiopië terugkeerde, vreest op het ogenblik vooral ook voor situatie van droogte en honger in Tsjaad, Mali, Mauretanië, let noorden van Niger, Mozambique. Kaapverdië en Burkina Paso. In Sudan wordt de voedselcrisis nog verscherpt door de troom van vluchtelingen uit Ethiopië en Tsjaad. „Eén voor Afrika24 uur op de radio HILVERSUM De Hilversumse omroepen zenden maandag 26 november de hele dag via Hilversum 3 een gezamenlijk programma uit in het kader van de actie „Eén voor Afrika", dat wil zeggen van 07.00 tot 24.00 uur. Op dezelfde dag is er op Nederland 1 ook een geza menlijk televisieprogramma (van 14.00 tot 24.00 uur) ten behoeve van de hongerenden in Afrika. Via de radio zullen zeventien verschillende presentatoren een totaal programma brengen met nieuws, reportages en muziek. Aan het begin van de dag ligt het accent vooral op in formatie over Afrika en de voedselnood, later verschuift dat naar de actuele verslaggeving over de actie. 'DR laat ruggekeerde _Juchtelingen et rust ÏN De Oostduitse chtelingen, die vanuit de stduitse ambassades in ag en Boedapest in hun zijn teruggekeerd, zijn tot toe door de autoriteiten rust gelaten. In Bonn dt ervan uitgegaan dat de R zich inderdaad zal hou- aan zijn belofte de vluch- ïgen bij hun terugkeer niet traffen. Oostberlijnse advocaat Ifgang Vogel, die namens DDR met Bonn over de htelingen heeft onderhan- zei tegen een Westduitse visie-verslaggever dat hij :ich persoonlijk van verge- t had dat 83 vluchtelingen Praag en acht uit Boeda- „niets was overkomen" bij terugkeer, r ook als ze niet gestraft den, gaan de ambassade etters een uiterst moeilijke tegemoet. Ze zullen door egere collega's en vrienden eden worden, omdat die er van verdacht willen wor- met de vluchtelingen te ipathiseren. Op steun van ere DDR-burgers, die een vraag hebben ingediend naar het Westen te reizen |;é}ven ze evenmin te reke- i.K Integendeel. Mensen die nlang op de inwilliging ta.'s hun aanvraag moeten •®®*2|bten, beschouwen de be ats onverantwoordelij- avonturiers, die met hun 2 es de deur naar het Westen "ïlijk helemaal dicht doen 3.« tel 1:5 3.e; Troost voor Coretta King Vice-president George Bush, oud-president Jimmy Carter en de zwarte politici Jesse Jackson en Andrew Young waren gisteren in Atlanta (Georgia) aanwezig bij de rouwdienst voor ds. Martin Lu ther King senior, de vader van de in 1968 doodgeschoten ijver- aar voor gelijke burgerrechten, dominee Martin Luther King. De 84-jarige King senior was afgelopen zondag overleden. Op de foto troost Jesse Jackson Coretta Scott King, de weduwe van Martin Luther junior. Geen rook in ogen of longen Geen rook in iemands ogen of longen. Dit was de leus, die de Amerikaanse Anti-Rook Beweging dit jaar zal gaan hanteren. Het nieuwe anti-rook jaar werd geopend in het centrum van Houston, waar ,,de grootste asbak van de wereld" stond waarin sigaretten en sigarettepeuken konden worden gegooid. MOSKOU/WASHINGTON zaak van versterking van de De Sovjet-Unie zal zijn defen- defensieve capaciteit van het siebegroting voor 1985 verho- land". „We kunnen de groei- gen wegens „de groeiende ende agressiviteit van het im- agressiviteit van het imperia- perialisme niet over het hoofd lisme". Dit heeft de Russische zien, dat tracht militaire supe- president en partijleider, rioriteit te verkrijgen over de Tsjernenko, gisteren gezegd socialistische gemeenschap". tijdens een bijeenkomst van het Politburo. Zijn verklaring De Russische leider zei niet voor welke legeronderdelen werd gepubliceerd door het of- de verhoging van de Russische ficiële persbureau TASS en defensie-begroting zal worden gebruikt. Dit jaar gaf de Sov jet-Unie, net als voorgaande jaren, volgens officiële cijfers rond 66 miljard gulden uit aan haar verdediging. De zitting van het Politburo was geheel gewijd aan de be studering van de begroting voor het volgende jaar. Tsjer nenko verklaarde dat hoewel de nationale economie zich de afgelopen jaren dramatisch heeft ontwikkeld, er nog veel tekortkomingen bestaan. De begroting en het economisch plan moeten worden aangeno men door de Opperste Sovjet (het parlement), die op 27 no vember bijeenkomt. De Russische president zei dat in het plan voor 1985 „reke- De aankondiging van Tsjer nenko om de defensie-uitga ven voor 1985 te verhogen kwam een dag nadat de VS zich bereid hadden verklaard, dat zij snel zaken zouden wil len doen over de door presi dent Reagan voorgestelde „pa raplu-besprekingen. Deze be sprekingen, die door Reagan in september zijn voorgesteld in diens rede voor de algeme ne vergadering van de VN, mPIH hebben tot doel om vastgelo- ning is gehouden met de nood- pen wapenoverleg tussen Oost en West weer op gang te bren gen. Volgens regeringsfunctio narissen in Washington gaat het om een overkoepelend overleg, waarin de diverse ontwapeningsbesprekingen in samenhang met elkaar worden bestudeerd. De meeste van die besprekin gen werden eind vorig jaar door Moskou afgebroken, na dat de Verenigde Staten be gonnen in West-Europa kruis raketten en Pershing 2-raket- ten voor de middellange af stand te plaatsen. Een hoge functionaris van de Russische ambassade noemde het voor stel gisteren nieuw en hij zei dat Moskou nadere bijzonder heden om het voorstel beter te kunnen bestuderen. Het „paraplu"-overleg zou in eerste instantie het werk zijn van de ministers van buiten landse zaken van beide super- mogendheden. De Amerikaan se minister. Shultz, en zijn Sovjetambtgenoot. Gromyko, onderzoeken daarbij de kwes ties in brede zin om na te gaan waar ruimte is voor compro missen van beide zijden. AMERIKAANS BEGROTINGS TEKORT STUGT VERDER (Van onze correspondent tieke carrière. Daarvoor ben Mare de Koninck) ik in het Witte Huis gezet", be zwoer Reagan. De ministers WASHINGTON Ruim zijn naar hun departementen een week nadat hij werd teruggestuurd met het bevel herkozen als Amerikaans aximaal in hun begrotingen te gaan schrappen. president lijken Reagan's gezaghXbende waarne- economische verkiezings- mers in de VS menen dat op beloften reeds te worden de al sterk afgeslankte collec- ontmaskerd als volkomen tieve voorzieningen weinig onhaalbaar. Reagan had meer is te bezuinigen. Reagan de kiezers nadrukkelijk heeft het gemunt op ambtena- bezworen dat hij geen bi- lastingen ZOU verhogen, garantries voor de boeren en dat hij niet verder in pen- kosten voor medische specia- sioenen en sociale mini- listen. Maar verdere ingrepen mumuitkeringen zou kap- in de meetoren zullen op groot pen en dat een blijvend ve™' ,n hc' d°°r de Dcm<>' V J. craten overheerste Huis van krachtige economische Afgevaardigden en op hevige groei het gevaarlijk hoge maatschappelijke onrust stui- begrotingstekort „van- ten. zelf" zou doen slinken. Nu al hebben Reagans minis ters bevestigd wat de versla gen Walter Mondale steeds heeft beweerd: de economie heeft een veel lager groeitem po aangenomen dan voorzien, het begrotingstekort daalt daarom niet maar stijgt en dus zal behalve een verdere beper king van de overheidsuitgaven evenmin aan een verhoging van de belastingen te ontko men zijn. President Reagan was naar verluidt „ontdaan" over de realistischer economische vooruitzichten die hem deze week zijn gepresenteerd. De jongste cijfers waarmee begro tingsdirecteur David Stock man kwam aanzetten, laten zien dat bij ongewijzigd beleid het financieringstekort in het pasbegonnen begrotingsjaar (dat in de VS van 1 oktober tot 30 september loopt) niet van 185 miljard dollar zal dalen naar 170 mijard, maar zal stij gen naar 210 miljard. President Reagan moet eind januari zijn begroting voor het jaar oktober 1985-oktober 1986 indienen. Hij heeft deze week in rumoerige kabinetszittingen nog volgehouden daarin geen fiscale lastenverzwaring te willen opnemen. Reagan las zijn ministers passages voor uit zijn beroemde speech van 1960, waarin hij de aartscon servatieve presidentskandidaat Barry Goldwater steunde met een krachtig pleidooi voor vermindering van het beslag van de overheid op de natio nale economie. „Dat is nog steeds de basis van mijn poli- Voor de hand liggend doelwit is ook het defensiebudget, het enige dat in de afgelopen Rea- gan-jaren in reële termen sterk is gestegen. Maar minis ter Weinberger is voor het lo pende jaar al teruggegaan naar 7 procent reëel en voor het volgend jaar gaat hij akkoord met 5 procent. Het defensie budget beloopt intussen 29 procent van de totale Ameri kaanse rijksbegroting. Indien Reagan noodgedwon gen toch gaat instemmen met belastingverhogingen, lijkt hij een „truc" te willen uithalen. Hij denkt erover het huidige systeem van progressieve in- komenstenbelasting (een hoger percentage naarmate het inko men hoger is) te vervangen door een „vlakke tax", dus een voor elk inkomen gelijk hef fingspercentage. Dat zou de rijken extra bevoordelen, maar tegelijkertijd zouden alle aftrekposten worden afge schaft, hetgeen de rijken weer benadeelt. Zo'n geweldige ver simpeling van het belasting systeem was een politiek zeer populaire verkiezingsbelofte. Maar ook hier is de aap snel uit Reagan's mouw aan het ko men. Zijn eigen ministerie van financiën neemt het voorstel niet serieus. Het maximaal haalbare wordt geacht de hui dige elf belastingschijven te verminderen tot drie (heffin gen van 14, 26 en 30 procent). Ook zou een flink aantal van de ..heilig" geachte aftrekmo gelijkheden zoals voor hy potheekrente en liefdadig heid zeker niet worden af geschaft. (ADVERTENTIE) Daar doet U ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes WONINGVERBETERING en verfraaiing KEUKENSHOW DELTA ZELFB0UWW0NING op ware grootte SANITAIR en accessoires OOE-HET-ZELF-materialen en gereedschappen TUINAANLEG ONDERHOUD van huis, tuin en auto WERVELENDE BREI-MODE-SHOW/BALLET GROTE POSTZEGELSHOW KAMPIOENSCHAP statische modelbouw HOBBY'S en kreatieve vrijetijdsbesteding 17 en 18 november OPEN DAGEN HOUT met vele demonstraties Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen W//W °r- BONN De Beierse minister- -president en CSU-voorzitter Franz Josef Strauss heeft er voor de parlementscommissie die het Flick-schandaal onder zoekt, geen geheim van ge maakt dat de CSU royaal door het Flick-concern ondersteund is. Strauss gaf ook toe persoon lijk „twee of drie keer" grote geldbedragen in contanten van Friedrich Karl Flick ontvan gen te hebben Hij zei die in do kas van de CSU gestort te heb ben. Strauss gaf onomwonden toe dat er tussen hem en het Flick-concern een langdurige relatie bestaat. Hij was jaren lang als adviseur van Frie drich Karl Flick opgetreden op uitdrukkelijk verzoek van diens vader. Friedrich Flick, de stichter van het industriële imperium. Strauss ontkende echter dat hij enigerlei invloed had uit proberen te oefenen op de toekenning van de belas tingvrijstelling van 850 mil joen mark aan Flick. Evenzeer ontkende hij gold van Flick »n zijn eigen zak te hebben gesto ken Hij wees er meerdere ma len op dat het de sociaal-libe rale coalitie van Helmut Schmidt is geweest, die Flick vrijstelling van belasting heeft v rlcend

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15