Ook gehandicapte kinderen moeten en kunnen spelen V- CeidócSowiant Stofdeeltjes lit open haard ichadelijk voor rezondheid PAT TE DOEN MET LASTIGE ETERS Slaapzak voor 30 graden Huis jurk en huispyama tigfoj)|_ De kneepjes van het huishouden CONSUMENTENINFORMATIE VRIJDAG 16 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 V Sk Wageningse Landbouwhogeschool gaat ko- ^nde winter een onderzoek instellen naar ihtverontreiniging in de woning door stof- eltjes. Het gaat om deeltjes die ontstaan door t gebruik van een open haard of houtka- WZM el, ook wel aangeduid als een allesbrander. d| iel van het onderzoek is een beeld te krijgen n de dagelijkse belasting die een bewoner [I ;rvan ondervindt en na te gaan in hoeverre *Tze stofdeeltjes een risico opleveren voor de it int zondheid. 'e hfenleiding voor het onderzoek is het feit dat word< eine zwevende stofdeeltjes via de longen partn ugelijk schade aan het lichaam kunnen ver in rzaken. De deeltjes die bij houtverbranding va tstaan en in de woonruimte terechtkomen, Engel vatten namelijk chemische verbindingen sleche verdacht zijn. Uit laboratoriumproeven tt doijjkt dat een aantal van die verbindingen het beel felijk materiaal van bepaalde bacteriën kan et gschadigen. Voor de mens zijn ze waarschijn- «lelvyik geen direct risico, maar het ministerie van ilkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Men ilieubeheer, dat de opdracht voor het onder- li ek heeft gegeven, wil graag een indruk heb- n van de verschillende bronnen van lucht- 'n huis- H ;t onderzoek wordt uitgevoerd door de vak- Recoi aepen toxicologie en luchtverontreiniging iting n de Landbouwhogeschool. De vakgroepen 1.1.85 ^en voor ^et onderzoek nog een aantal oefpersonen die een allesbrander of een en haard in huis hebben (Tel. 08370 - 89111) ;t gebeurt vaak: een ouder gaat vol goede j oed bij de kinderstoel zitte. Een klein hapje de lepel en: „Daar komt het treintje 0(1 ondje open". „Daar komt het bootje". Nu al- e jj1 en „de fiets" nog en verder blijft het mondje tdicht. „Ja het is een schal hoor, maar eten een regelrechte ramp", verzucht de ouder n. Maar die ouder is niet de enige. Talloze iders zitten te modderen met het eten van in kinderen. Toch kan het eten met kinde in gezellig zijn. Hoe dat aan te pakken staat de brochure „Lastige eters" van de Stich- te d#"^ ^pel- en Opvoedingsvoorlichting. Er ®rordt in gepraat over opeens veel minder ;n, zelf leren eten, de ik-wil-niet-periode en er dikkedjes. Te bestellen door overschrrij- «Yfcvan ƒ3,60 (incl. porto) op giro 1660 van de genoemde stichting, onder vermelding van: ei| bestelnummer k 10. zijn van die sportievelingen die het kampe- n^keljn n'et beperken tot de zomermaanden, maar tb- 's winters hun hobby uitleven, zelfs als er euw ligt. Deze kampeerfanaten zullen ze- r ingenomen zijn met de nieuwe collectie ummiezakken" van Celesta, gepresenteerd 'e Ispo 1984 te München. De met speciaal ndelde veertjes gevulde slaapzakken heb- al goede diensten bewezen aan de be- klimmer Reinhold Messner bij expedities Jbar de Himalaya en Tibet. Ze houden de sla- zelfs warm bij een temperatuur van dertig onder nul. De slaapzakken wegen niet r dan één kilo. Het buitenmateriaal is o.a. Stop-Nylon of Goretex. Warme en mak- ..jk te vervoeren slaapzakken voor wintert- JCfèkkers of -kampeerders. In principe kan een gehandicapt kind hetzelf de speelgoed gebruiken als zijn „normale" leef tijdgenootjes. Een handicap is een „obstakel onderweg": voor het ene kind groter dan voor het andere. Voorop staat echter dat het gehan dicapte kind al spelend gevoelsmatig aan zijn trekken moet komen. Mevrouw C. Hey, hoofd afdeling zeer jeugdigen van het Christelijk In stituut voor dove kinderen Effatha te Voor burg: Ook onze en alle gehoorgestoorde kin deren hebben speelgoed nodig dat hun fantasie prikkelt; ze moeten zich erdoor kunnen inle ven in situaties thuis. Dus spullen om in het bad te gebruiken voor de pop, knuffelbeesten, keuken- en eetgarnituur, maar ook themado zen met Duploblokken, verf om schilderijtjes te maken of hobbysets". De speelgoedbeurs in de RAI te Amsterdam bood tal van tips om gehandicapte kinderen speelplezier te geven. Wat kunnen ze aan, wel ke hulpmiddelen kunnen de ouders zelf aan brengen op bestaande categorieën spelmateri aal Ook de consulenten bij de speel-o-theken van het Informatie- en Documentatiecentrum (IDC) te Utrecht (030-3164116) geven graag Een moeder van een slechtziend kind van vier jaar: „Monique ziet maar vaag een paar kleu ren. Wij proberen door herhalen van bewegin gen het verrassend effect te bewerkstelligen. Een kind doet iets ongerichts en hé, kijk er ge beurt iets. Dat is leren Een blind kindje moet je laten spelen binnen de begrenzing van een ruimte. Een donsbal mag niet buiten bereik komen. Zo kan je het kind in een grote bak bijvoorbeeld met balletjes laten rollen". Geurstickers, lekkere luchtjes zijn ook wel kom. Denk aan de nieuwe Dufti's, speelfiguur- tjes die heerlijke bloemengeuren verspreiden; een geurende ring, haarclip of ketting. (Inf. tel. 05700-23140). Een poppenschommelbed met twee minuten muziek is leuk en een schom melhond kan visueel gehandicapte kinderen helpen het evenwicht te bewaren. De houten kubus van Roland, waarmee je alles kunt doen, prikkelt de zo belangrijke tastzin. Verder puzzels op een houten plaat, die makkelijk pas sen, boerderijsets, magnetische wandballetjes, Lego in grote maten enzovoorts. (Inf. Eduka- tief Speelgoed, Rotterdam, tel. 010 - 125453). Een gewoon kwartetspel kan in een braille- kwartet worden veranderd door de omtrekken Schommelhond. beveiligd tegen omslaan; helpt evenwichtsgevoel en moto riek te ontwikkelen. De voeten van het kind rusten op de brede hondepoten. Binnenin de hond rinkelt bij het bewegen een belletje. 59.00). van bijvorbeeld een konijn of ander dier in braillepunten uit te prikken of het woordje ko nijn door prikpunten te markeren. Vaak zijn blinde kinderen blij met muziek. Sambaballen, mondharmonica, tamboerijn, elektronisch orgeltje, en de nieuwe oerdegelij ke platenspeler of cassetterecorder met inge bouwde microfoon, waarmee kan worden op genomen en afgespeeld, kunnen een bron van plezier zijn voor verschillende leeftijdsgroepen. Voorts zijn er duwbeesten, ballen met een piep of bel erin, gezelschapsspellen met pionnen waarvan de kleuren voelbaar gemaakt zijn door ze te beplakken met verschillend materi- Links; Kubus van beukehout ..Enigmasix", waarmee allerlei bouwwerkjes kunnen worden gemaakt. 10 x 10 x 10 cm. Tel. 050-417903. aal, zachte blokken, voelboeken en blokken- stoof zijn voorbeelden van passend speelgoed, waarmee het kind ontspannen kan proberen of het ermee overweg kan. Informatie hierover is ook te vinden in de Basislijst Speelgoed van de Stichting Spel en Opvoedingsvoorlichting Den Haag. tel. 070-524064. Over speelgoed voor geestelijk gehandicapte kinderen zegt een therapeute dat dft vooral ge makkelijk grijpbaar moet zijn. Het moet groot en grof zijn en stevig van constructie. Het zwakzinnige kind wil snelle effecten bij het spelen: geluid, in- en uitpakken, stapelen, sor teren geeft het de voldoening iets te hebben bereikt. De achterstand in intellectuele vermo gens kan echter ook van invloed zijn op de so ciaal-emotionele en motorische ontwikkeling. Op elk van deze gebieden is het mogelijk deze kinderen spelenderwijs te stimuleren. Aan dacht van ouders en leermeesters doet veel goed. Er ijn gevallen bekend waarbij moeders door niet aflatende zorg en het wekken van de belangstelling enorme vooruitgang wisten te boeken in de motoriek van hun „achterblijver tje". Speelgoed dat beweegt en geluid maakt is daarbij een belangrijk hulpmiddel. Kegelspel len, eenvoudige klimtoestellen, duikel- en schommeltoestellen, knikkerbanen, ramme laars, en aan de werkelijkheid ontleende, her kenbare voorwerpen halen het kind uit zijn isolement. Als er niet met hem wordt gespeeld met het juiste aangeboden materiaal, zal het geestelijk geremde kind in zichzelf gekeerd, apatisch of angstig worden. Het zal echter al leen ontspannen als het zich prettig voelt in zijn speelhouding: zitten, liggen of staan. Het vinden van de juiste plaats voor het spel is een kwestie van uitproberen. De mensen achter de informatietelefoon: 030-316416 (van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur) zettten de ouders op het juiste spoor. Links: Met letters bedrukt huisjurkje voer als de schooltas in een hoek ge smeten is en het huiswerk gedaan. Een modelletje van Triumph International herfst winter 1984-85, be drukt met Franse teksten. Wat trekt een mens zoal aan als de dagtaak gedaan is? Dit hangt af van leeftijd, hobbies, ruimte thuis, gezinssamenstelling. De overall, het sweatshirt, de tweedelige huispyama wint voor moeder en dochter, de tiener voorziet de korte mode van a.s. zomer en kiest voor een huisjurkje. Hoe dan ook: hierbij wat plaatjes voor lange winteravonden. Links: Voor het duo een ka toenen pak met veel zak ken en diep ingezette mou wen van nylon. Voor scha ken en een rondje joggen na tafel (Ellesse). Rechts: Honderd procent katoenen pak met geome trische mouwinzet. Lekker bij de open haard het brei werk afmaken. (Triumph). Amsterdam Modestad wordt voortgezet De manifestatie Amsterdam Modestad, die in september voor het eerst plaatsvond in het centrum van de hoofd stad, wordt in 1985 voortgezet. Het bestuur van de gelijkna mige stichting heeft dit vrij dag meegedeeld. Voorwaarde is wel dat men net als dit jaar uit de kosten komt. De eerste editie van Amster dam Modestad kostte 700.000 gulden. Daarvan werd 250.000 gulden betaald door het ruim schoots vertegenwoordigde bedrijfsleven, 50.000 gulden bekostigde de gemeente en het overige geld kwam bin nen via entreegelden voor de verschillende evenementen. De manifestatie trok in totaal 160.000 bezoekers en partici panten, aldus de stichting. Het belangrijkste doel van Amsterdam Modestad is „een nationale promotie van de stad Amsterdam op basis van mode en mode-cultuur in de ruimste zin van het woord". De stichting meent voor de eerste keer redelijk in deze opzet te zijn geslaagd. Vol gend jaar wordt de manifesta tie gehouden onder de „para plu' van de grote reclame campagne van de hoofdstad onder net motto „Amsterdam heeft het". Over deze campag ne volgen binnenkort mede delingen. Het bestuur van Amsterdam Modestad wil de komende jaren nog wel de kwaliteit van het gebodene verbeteren. Ook wil het meer de opkomende couturiers bij de manifestatie betrekken. Er is in elk geval voldoende basis om door te gaan, aldus het be stuur. Amsterdam Modestad zal in 1985 opnieuw in sep tember (begin modeseizoen en einde toeristenseizoen) en vanuit het centrum in de hoofdstad worden gehouden. Speelwijzer voorkomt teleurstelling Het komt nog maar al te vaak voor dat kinderen een stuk spoeelgoed cadeau krijgen waar ze nog te klein of al te groot voor zijn. Nu de Sinterklaastijd weer in zicht komt de eerste folders zijn al in de bus gevallen is het wellicht dienstig zich op dit gebied eens te oriënteren. De Stichting Spel- en Opvoedingsvoorlichting heeft een Speel wijzer uitgegeven, waarin o.m. antwoorden staan op de vragen: Wat is spelen? Waarom spelen kinderen? Hoe spe len ze en waarmee? Wai kun je als ouder doen om kinde ren zoveel mogelijk gelegenheid tot spelen te geven? De Speelwijzer laat ook zien welke soorten speelgoed en speelmateriaal er zijn, en welk speelgoed er in een bepaal de ontwikkelingsfase van een kind het meest geschikt is; steeds met voorbeelden van speelgoed uit de winkel en van materiaal in en om het huis. Alle voorbeelden zijn ge ordend van gemakkelijk naar moeilijk. De Speelwijzer is te bestellen door overmaken van ƒ4,80 (inclusief portokosten) op giro 1660 t.n.v. Stichting Spel en Opvoedingsvoorlichting, Den Haag. onder vermelding van „bestelnummer K 3. De omslag van het Handboek Huishouden Een vleesfabriek in Oss heeft voor huismoeders een prima handboek samengesteld „Goedkoop en practisch huishou den", waaraan experts op verschillende vakgebieden als het Nationaal Instituut Budgetvoorlichting en Stichting Consu ment en Veiligheid hebben meegewerkt Het omvat een scala van huishoudelijke voorlichting, trapt hier en daar een open deur in (inschrijving bij het Arbeidsbureau is mo gelijk als je een baan zoekt), maar geeft toch aardige infor matie van „groeiers en bloeiers in de tuin" tot voorlichting over het opstellen van een testament. Een uitgebreide adreslijst van verenigingen, instellingen en commissies om bij aan te kloppen in geval van nood. ontbreekt niet. Volle digheid kan men dit handboek dan ook niet ontzeggen, hoe wel het zich bepaalt tot tamelijk oppervlakkige informatie. Toch leuk om te hebben Het rijk geïllustreerde Spectrum- boek is verkrijgbaar bij levensmiddelenzaken maar ook te bestellen voor 24,95 bij Unox in Oss

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11