Omwegen sMozaïek brengt met sch wung asstuk „lm weissen Rössl Haken Schmidt met één been n het priesterschapmet het fndere in de maatschappij Beiden/regio &idöc(2owumt UITSMIJTER IN HET RALPH BENATZKY-JAAR '84 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1964 PAGINA 5 Op omwegen door en kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielfrs regels door in de geschrif ten die me vanuit Noord- wijk werden gepresenteerd door mijn periodieke pen- friend Jos Westgeest, wie ik ooit eeuwige trouw heb ge zworen, in die zin, dat ik steeds aandacht zou beste den aan de jaarlijkse uit voeringen van zijn voor beeldige operettegezelschap Mozaïek. Ik dacht nog: America, America, the Land of the free, heeft toch aardig wat aan de Duitsers overgehouden: muziek en raketten, en nog zowat Leopold en Vogelhuber Maar daar gaat het operet tegezelschap ..Mozaïek" dan, met „lm weissen Rössl" over de toonbank van zijn hechte kunnen. Korte inhoud van het zangspel: Oberkellner Leo pold is wanhopig verliefd op Josepha Vogelhuber (zo'n naam doet het ook al tijd wel in America; dat zou je eens aan Danny Kay moeten vragen) van het ..Weisses Rössl". Maar früu- lein Vogelhuber heeft al leen oog voor dr. Siedler, die regelmatig het hotel aandoet. Leopold stelt alles in het werk om die twee uit elkaar te houden en hij gaat daarbij zo doldriest te keer dat hij ontslagen wordt. Maar dan komt de keizer, de oude Franz Joseph neem ik aan, en Leopold wordt door het Vogelhubertje weer in dienst genomen omdat hij ten overstaan van de keizer een toespraak zal moeten houden. Behalve serveren en intrigeren kan Leopold dus meer. Goed: de keizer doet niet veel meer dan salueren en knikken en z'n snorrebaard opstrijken, Vogelhuber en Leopold blij ken voor elkaar bestemd en worden tenslotte toch een paar, en dr. Siedler blijft, niet ongaarne, aan de doch ter van de fabrikant Gie- secke hangen. Het geluk staat derhalve volop vóór en achter de deur. daar in St. Wolfgang am Meer. Het wordt volgende week donderdag, zaterdag (beide avonden om 8 uur) en zon dagmiddag (25 nov.) om 2 uur volop feest in het Lido- theater aan Zee. De halve zaal zal wel zitten „mee doen'' met Benatzky: ..Zu- schau'n kann i nett". „Was kann der Sigismund dafür dasz er so schön ist", „Die ganze Welt ist himmel- blau", „In Salzkammergut, da kann man gut lustig sein" en „Holdrieée, Hol- drieeooh" ertussen door. Het is allemaal meeslepend genoeg. De tientallen uit voerenden staan garant voor een enthousiaste uit voering die zal klinken als een Mozaïek-klok; kosten noch moeite zijn gespaard om het de grote aanhang wederom naar de zin te ma ken. En wat zo fijn is. ei genlijk: na zo'n opzienba rend optreden houdt Mo zaïek steeds een voldaan gevoel van eigenwaarde over. Ook aan „lm weissen Rössl" werkt weer een hele „cast" mee. Zo worden de bekende (en minder beken de) melodieën vertolkt door Cees Borger (Leopold), Ans Poppe (Josepha Vogelhu ber), Frans de Lincel (Sied ler), Lia Verhart (Ottilie), Wim Reijnders (Gieseeke), Bernadette Westgeest (Klörchen), Leo Zonneveld (Sigismund) en tal van an deren. Bert Koopman voert de regie, de muzikale lei ding als hij tenminste een ogenblik niet achter die Vogelhuber aanzit heeft Cees Borger. Netty Lange- wen verzorgt de choreogra fie en het ballet (Rijswijkse Balletschool), het Haarlems Operette Orkest wordt ge dirigeerd door Joop Groesz, aan de vleugel zit, en speelt, Lydia Poolman (repetitor tevens). Jos Westgeest (Kerkstraat 81, Noordwijk, tel. 01719-12433) verkoopt volgaarne toegangskaarten, en dat doen ook de VVV's van Noordwijk, Katwijk en Noordwijkerhout. En alsof het allemaal nog niet ge noeg was, geeft iedere toe gangskaart bovendien kans op een gratis toegangskaart voor de voorstellingen van 1985. Als dat geen Mozaïek in de aanbieding is! Wat je tegenwoordig al niet moet doen om je cultuurgoed aan meer dan aan de straatste nen te slijten. Maar bij Mo zaïek in Noordwijk krijg je beste waar voor je geld. Wt l :ondahu' PausV'k eeinten. a al 9-1571 |DEN De twaalf Welen riepen de leer- (en in vergadering bij- laar i en zeiden: Het past dat wij het woord verwaarlozen door voor de onder lijning. Ziet dus uit, -hou<Jders' naar zeven man- uit uw midden, van Se faam, vol van geest wijsheid. Hen zullen dan met dit ambt be ien, terwijl wij onszelf "Jlfn blijven wijden aan n ~jfeebed en de bediening Swon het woord- da Ji rdag'voorstel v°nd ïnstem- 1 bij heel de vergadering 'o (Handelingen 6, 2-4) len 2000 jaar geleden de diakens aangesteld, inus, Filippus, Procho- "ikanor, Timon, Parme- egintfn Nikolaüs. Zondag 18 Pasélm^er sluit Caspar pidt uit de Schubertlaan teiden zich bij hen aan. de Lodewijkkerk ont- |t hij dan de wijding tij- een eucharistieviering clufin mSr- R Ph- Bör zal toerikaan, in concelebratie ian d tien andere priesters. fte^plechtigheid die Caspar 'ordt nidt verheugt èn verrast. het 0e oorlog koos hij voor sgint huwelijk met Elizabeth en wie had in die tijd pen denken dat ook ge ne mannen nog eens !de wijding tot diaken in jerking zouden komen? e kof jaar en dag actief be- 'jkse *en bij de Lodewijkpa- adsl&e in de Leidse binnen- den 5 vertelt de heer Schmidt de huiskamer van ut>or Vreeburg: „Van de£ af heb ik me nauw ver- gevoeld met de Jarenlang was ik mis- in de Herensingel- en zong ik mee in het Priester worden leek ïl mooi, maar toen het 1 aan kwam, had ik toch ïvoel te weinig roeping te hebben. God heeft een an dere bedoeling met mij, dacht ik. Ik koos voor de HBS, trouwde en ging er van uit dat een ambt in de Kerk hiermee defintief van de baan was. Maar ja, Gods we gen zijn ondoorgrondelijk; via een lange omweg ben ik nu toch weer min of meer bij het ideaal van mijn jongens jaren uitgekomen". De bisschops-, priester- en diakenwijding in de katho lieke Kerk vormen samen één sacrament in verschil lende graden. De wijding tot diaken is als het ware de eer ste trede en heeft sinds lang praktisch alleen gefungeerd als inleidende wijding om enige tijd later het priester schap te ontvangen. Het Tweede Vaticaans Concilie heeft het diakenschap her steld als zelfstandig ambt en het ook voor gehuwde man nen opengesteld. In landen als Duitsland en de Verenig de Staten heeft men hierop van meet af aan met enthou siasme gereageerd en is de gehuwde diaken al lang een gewone verschijning. In Ne derland bestaat de mogelijk heid om tot diaken te wor den opgeleid pas sinds 1976, toen het seminarie Rolduc in het bisdom Roermond haar poorten hiervoor opende. In totaal telt Nederland nu ruim dertig „diakens met permanente status", zoals ze officieel worden aangeduid. In de Leidse regio wordt de heer Schmidt, die ook op Rolduc studeerde, de eerste. Onbekend „De onbekendheid met het diakonaat is dan ook groot", zo heeft hij ervaren. „Men sen stellen me soms de vreemdste vragen. Of ik nu ook in de Mis mag voorgaan, bijvoorbeeld. Nee natuurlijk. Dat is voorbehouden aan de priester. Wel mag een diaken dopen en preken. Daarnaast assisteert hij de priesters door bijvoorbeeld bij zieken de communie te brengen, be grafenissen te leiden, exege se-avonden te verzorgen en huisbezoeken af te leggen. Je moet een diaken zien als ie mand die met zijn ene been in het priesterschap staat en met zijn andere in het maat schappelijk leven. Die bin ding met de samenleving geeft hem een heel eigen po sitie waardoor hij aan de geestelijke verzorging een extra dimensie toevoegt. De meeste permanente diakenen zijn al wat ouder, hebben een beroepscarrière doorlopen, zijn gehuwd, en kunnen zo doende uit ervaringen putten die de priesters moeten mis sen. Men verwijt de priesters wel eens dat ze in de pasto raal over problemen moeten meepraten die ze zelf nooit aan den lijve hebben onder vonden. Diakens kunnen wat dat betreft een nuttige aanvulling bieden". Het grote priestertekort in aanmerking genomen, kan het verwondering wekken dat de animo in ons land voor het permanente diako naat nog steeds zo gering is. De verklaring is ongetwijfeld dat het ambt enorm veel tijd en energie vergt terwijl daar materieel gesproken door gaans niets tegenover staat. Een financiële vergoeding is in beginsel wel denkbaar maar juist omdat het om een kerkelijk ambt gaat, kan van een arbeidscontract geen sprake zijn. Anders dan bij voorbeeld een baan als pasto raal werker, is het diakonaat dus niet geschikt als inkom stenbron. Ook de opleiding voor het ambt is bepaald zwaar. Volle baan Caspar Schmidt, die een vol le baan heeft op de admini stratie van het Energiebe drijf Rijnland: „De deeltijd studie in Rolduc duurt vier jaar. Een oriëntatie-jaar plus drie vervolgjaren. Al die tijd heb ik toch wel zo'n ander half a twee uur per dag ge studeerd. Bijbel-exegese en dogmatische vakken zoals godsleer, christologie, mario- logie, ecclesiologie, schep pingsleer. Maar ook filosofie en psychologie. Een zware kluif, zeker als je al wat ou der bent. Je repeteert je een ongeluk voordat je alles in je hoofd hebt. Daarbij moet je eens in de veertien dagen naar Rolduc voor colleges. Voor je vrouw is dat ook geen pretje. Die moet er echt helemaal achter staan, wil je het volhouden". Wat allemaal niet wegneemt dat de heer Schmidt bijzon der heeft genoten van zijn opleiding: „De uitleg die je krijgt is erg helder en daar naast biedt Rolduc een inten sieve spirituele vorming. Veel bezinningsdagen en re gelmatig gemeenschappelijk gebed zorgen voor een echt religieuze studie-sfeer. Wan neer ik nu terugkijk, kan ik. ondanks alle zwoegen, toch niet anders zeggen dan dat het vier heel gelukkige jaren waren". Jaren die dus aanstaande zondag hun bekroning zullen krijgen. Wat de Lodewijkpa- rochie daarna van hem mag verwachten? „Ik denk dat ik vooral in de sfeer van huis bezoek en bijbel-exegese ac tief zal zijn. Verder is de be doeling dat ik af en toe een preek zal verzorgen. Maar wat dit betreft moet men niet al te veel van mij ver wachten. Pastoor Vreeburg is een briljant predikant; met hem zal ik nooit kunnen we dijveren. Een enkele keer zal ik misschien een doopplech tigheid verzorgen. Al zullen de meeste mensen ook hier voor de voorkeur geven aan pastoor. Hij is nu eenmaal bijzonder geliefd. Begrafenis sen zal ik vermoedelijk wat vaker doen. Bejaarden heb ben mijn speciale belangstel- an B> £7 CJ lit jaar is het een eeuw leden dat Ralph Be- itzky geboren werd. De iby kreeg een tik voor billetjes en moest zich n zelf maar zien te den. Hetgeen gebeurd U moet hem, zeker an naam, kennen: dr. lalph Benatzky, de grote )uzikale propagandist pn een Oostenrijks pa- jdepaardje: hotel Het 24 rfitte Paard, dat hij in Artiy30 voor zijn operette- zou spannen. ins ^joevelen onzer, althans /3) 2r wat ouderen- kunnen aan\et dat melódietje neu- lën of tenminste de be- jnregels ervan zingen: (m weissen Rössl am folfgangsee, da steht as Glück vor der Tür"? enighat klinkt natuurlijk weer w jn tan anders dan: „In het 70 fitte Paard aan het Wolf- Ingmeer staat het geluk tor de deur..." Zoiets kan jnzelfsprekend niet. Daar- n hebben de Duitse taal i dr. Benatzky er wat an- !rs op gevonden en dat nkt nu alom in dit ilph Benatzky-jaar 4". Ook in Noordwijk, iar men niet alleen „De .itte Raaf" heeft „In De n m*itte Raaf in het duinen- nd, daar valt de reek'ning 450iPst mee" maar ook nog 1 het bezit is van een for- [idabel operettegezelschap, "lOzaïek" geheten. „Mo- fek" heeft eveneens de 'hten van „lm weissen JpsI" kunnen verwerven op de valreep van het fens F.natzky-jaar wordt het ten tdtte Paard van stal ge- en op 22, 24 en 25 no pen ilmber op de planken van gultl Massale inzet van „Mozaïek" bij de opvoering van de operette „Polenblut" in 1982. het Lido-theater in Noord wijk aan Zee gezet. Nostalgie U zult zich kunnen voor stellen hoezeer het hotel „Weisses Rössl" aan het meer bij Sankt Wolfgang in deze dagen tot welhaast een louterende bedevaartsplaats is geworden, waar ook tra nen der nostalgie geplengd kunnen worden: hier heeft ooit het geluk voor de deur gestaan en heeft erop ge klopt ook... Het stond al eind vorige eeuw voor de deur, want in 1897 ging in Berlijn een blijspel „lm weissen Rössl" van het duo Oscar Blumenthal en Gus- tav Kadelburg in première. Beide heren hadden eerder vakantie-ervaringen opge daan in het toen nog niet zo befaamde hotel, waar ze, samen met het geluk, met de deur in huis vielen. Het succes van het blijspel vol beloften duurde maar een paar jaar. Terwijl Erik Charell en Ralph Benatzky Berlijn op stelten zetten met hun re vues „An Alle" en „Für Dich" (alsof het om een speciale offerte ging), met muziek o.a. van Ervin Ber lin, zegevierden in Wenen de onsterfelijke halfgoden Franz Lehér en Emmerich Kalmén met stralende ope rettes die alras oversloegen naar Berlijn, waar ze bij het publiek de plaats van de re vue gingen innemen. Daar zaten Benatzky en Charell even van te kijken; het roer moest om, wilde de „Schwung" erin blijven. Daartoe vertrokken beiden naar, jawel, St. Wolfgang am Meer. Om nieuwe inspi ratie op te doen. Van het één kwam het an der en, om kort te gaan, de revue-operette „lm Weissen Rössl" klonk voor het eerst in het Grosses Schauspiel- haus in Berlijn op 8 novem ber 1930, met in de vestiaire of daaromtrent SA-lieden die kaartjes verkochten en tegelijk de boel in de gaten hielden. In elk geval kon „Het Witte Paard" van Be natzky „nicht verhaftet werden" en de componist (later vereerd met het ere burgerschap van het trotse en vereerde St.Wolfgang) waaide met zijn gelukbren gend ros tijdig over naar de Verenigde Staten, waar on dermeer „lm weissen Rössl" model stond voor de moderne Amerikaanse mu sical. Zo lees ik althans tussen de Prijzen voor Leidse en Rijnsburgse bloemisten LEIDEN/BOLLEN STREEK De heer K. de Groot uit Leiden en de heer C. Leeuwenburg uit Rijnsburg hebben gister middag uit handen van de voorzitter van de vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij", de heer P.P.A. Teunissen, de Waarderingsprijs 1984 ge kregen. De uitreiking van deze prij zen, die ook werden toege kend aan de heren. C. Visser en D. Alderden uit Aals meer. dr. ir. C. Vonk uit Hoofddorp en dr. L.D. Spar- naaij uit Wageningen, vond gisteren plaats tijdens de al gemene najaarsvergadering van de Vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij" in Holiday Inn in Leiden. De heer De Groot uit Leiden ontving de prijs omdat hij als voorlichter in de praktijk een belangrijke stimulans heeft gegeven voor de ont wikkeling van de zomer- bloemproduktie in Neder land. Ook heeft hij als lid van de produktievernieu- wingscommissie snijbloemen van de NTS en als lid van de NTS-werkgroep „Zomerflo- ra" in Rijnsburg de belang stelling voor de zomerbloem- produktie in sterke mate aangemoedigd en bracht hij de vele mogelijkheden in de openbaarheid. De heer C. Leeuwenburg uit Rijnsburg kreeg de prijs om dat hij sinds 1947 als be stuurslid en sinds 1963 als voorzitter van het Corso Rijnsburg door zijn inzet de financiële basis van dit corso heeft gewaarborgd en dat hij de basis van dit corso heeft verbreed door buiten Rijns burg ook andere gemeenten in de Randstad meerdere malen daarbij te interesse ren. Verder sloeg hij voor het corso nieuwe wegen in door het zomerbloemenassor- tement uit de breiden en ac tiveerde hij hierdoor op speelde wijze de afzet van bloemen en planten. Caspar Schmidt, eerste diaken met permanente status in de Leidse regio: ..Via een lange omweg ben ik nu toch weer min of meer bij het ideaal van mijn jongensjaren uitgekomen". ling en in mijn stage-tijd ben ik veel in bejaardentehuizen geweest". Mevrouw Schmidt, die het gesprek heeft bijgewoond, schenkt nog eens koffie in Hoe zij er tegen aankijkt dat haar man diaken wordt? „Weet u, wij hebben nooit kinderen gekregen. In dat opzicht is ons leven niet tot vervulling gekomen. Nu mijn man diaken wordt, heb ik het gevoel dat de volheid van het leven voor ons op een andere manier verwe zenlijkt wordt" WILLEM SCHEER befint om 11 30 uur. Van 13 30 uur tot 15.00 uur Is er ren receptie in 't Rrurgehoofd aa.i het Steenschuur 11. In het Lof. dat berint om 19 00 uur. treedt diaken Schmidt op als voorzanger en aal hij een dank woord uitspreken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5