NAVO-strategie wordt niet gewijzigd ie iet ranse politie is spoor bijster in „raadsel van de Vologne Kennis van vreemde culturen noodzaak voorgoed zaken doen 7. ORD CARRINGTON Mijnwerkers geweldige kerels, maar staking is zinloos ITENLAND CetebeSouofmt DONDERDAG IS NOVEMBER 1964 PAGINA IS er Reisje (9) leeft iaainds haar geboorte F-iiii de gevangenis UMABAD Een Pakistaans lisje van negen jaar leeft sinds haar loorte achter gevangenismuren. Igens de Pakistaanse media moet zoals het kind heet, voor een •drijf van haar moeder mee boe- De vrouw, die indertijd tot 25 t gevangenisstraf werd veroordeeld kens moord, bracht haar dochter in Tgevangenis ter wereld. Baby werd jangs door twee advocaten ontdekt. Tgaan zich nu inzetten voor de in- Iheidstelling van de moeder, die g tien jaar moet zitten. VS hernieuwen aanbod overleg over ruimtewapens WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren nog eens bevestigd dat het bereid is met de Sovjet-Unie te praten over een moratorium (be vriezing) op het beproeven van an ti-satellietwapens, maar dat zal worden doorgegaan met het huidi ge testprogramma zolang de onder handelingen over de ruimtebewape ning niet van de grond komen. De verklaring van het Witte Huis volgt op de bekendmaking dat de Amerikaanse luchtmacht dinsdag nacht een nieuwe proef heeft geno men met een anti-satellietwapen. De Russische partijleider Tsjernen- ko heeft eveneens opnieuw op over leg met de VS aangedrongen. Gloednieuwe flat zakt als kaartenhuis in elkaar MOSKOU Een gloednieuw flatgebouw van vijf verdiepingen in de Russische stad Sverdlovsk in de Oeral, is als een kaartenhuis in elkaar gezakt. Dat gebeurde vlak voordat de eerste bewoners er in zouden trekken. De oorzaak, aldus het Russische vakbondsblad Troed, is een reeks van construc tiefouten. Zo bleken dwarsbalken niet waterpas te liggen en waren er stenen van slechte kwaliteit ge bruikt. Gevreesd wordt dat veel meer gebouwen op dezelfde ma nier zijn opgetrokken. Vijf opzich ters werkzaam op het bouwter rein van de flat zijn inmiddels veroordeeld tot zware boetes. ITALIË OVERWEEGT INTERVENTIEMACHT MIDDELLANDSE ZEE ROME Italië overweegt een snelle inter ventiemacht op te zetten om het hoofd te bieden aan wat de toegenomen dreiging vanuit het gebied rond de Middellandse Zee genoemd wordt. De Italiaanse luite nant-generaal Lamberto Bartolucci ver klaarde dat nieuwe Sovjet-wapens als de Backfire-bommenwerper en de duidelijke aanwezigheid van de Sovjet-marine in de Middellandse Zee, de kwestbaarheid van Italië hebben vergroot. De Italiaanse de fensie concentreert zich traditioneel op een eventuele aanval op zijn noordoostelijke grens met Joegoslavië. Jonge Chilenen verlaten Nederlandse ambassade SANTIAGO Zes jonge Chilenen, die sinds dins dag op het terrein van de Nederlandse ambassade in Chili bivakkeerden, zijn gistermiddag weer vrijwillig vertrokken. Twee auto's van de ambas sade hebben hen op hun verzoek naar het cen trum van de Chileense hoofdstad Santiago ge- tweede-secretaris van de ambassade desgevraagd meegedeeld. De zes, onder wie twee vrouwen, wilden een ge sprek met de ambassadeur over de gevolgen van de dictatuur in hun land. Maar de ambassadeur was niet aanwezig. Terwijl ze op zijn komst wachtten, spraken ze door het hek rond de ambas sade met journalisten, vooral vertegenwoordigers van buitenlandse persbureaus. Zuidafrikaanse studentenleidster gearresteerd JOHANNESBURG De Zuidafrikaan- se politie heeft gisteren in Johannes burg de blanke studentenleidster Kate Philip (23) gearresteerd. Dit heeft de voorzitter van de studentenraad van de Universiteit van Witwatersrand, Grant Rex, meegedeeld. Zij is de eerste blanke die is gearresteerd gedurende de onrust van de afgelopen drie maanden in Zuid- - Afrika. Volgens de politie is zij gevan gen genomen op grond van de interne veiligheidswet, die detentie van onbe paalde duur zonder enige vorm van proces toestaat. Kate Philip studeert aan de Universiteit van Kaapstad. g door i de |°°errefcsEL Het onder- net oijk naar de mogelijkheid de \j nieuwe technologie te 1S Vfcruiken vo°r militaire fleinden en de plannen iogeli# het NAVO-opperbe- penlej voor aanvallen op ver Vèter het front liggende van het Warschau- itaire U leiden niet zo zeer zwaar i een njeuwe strategie, tot een meer effec- aldu^e toepassing van de staande strategie. re bestaande strategie, die a j het aangepaste antwoord, A ijft de enige militair geloof- /l ardige, economisch uitvoer- re en politiek aanvaardbare ptegie", zo heeft NAVO-se- aaris-generaal Lord Car- ;ton woensdag in de NA- •assemblee in Brussel ver- aid. Het debat dat thans rdt gevoerd gaat in wezen nu jyer de vraag hoe het ant- icaragword zo soepel mogelijk kan warenden aangepast. Carrington zich afceerde daarmee op critici het plan-Rogers dat eer- ezingsudoor de NAVO-ambassa- is goedgekeurd en aan- rheid len met de modernste tech- h in eqjgische middelen diep in leving gebied van de Warschau- t-landen mogelijk maakt, ntrustejerzoek naar de wijze at prqrop de zogenaamde „emer- e haastj technologies" kunnen ar zijn-den gebruikt voor militai- andenl tel stellf< Lord Carrington. re doeleinden is, aldus Car rington, slechts één van de middelen om de conventionele defensie te verbeteren, is niet nieuw en gaat voortdurend door. Doel ervan is aanvallen op meer in het achterland lig gende vijandelijke versterkin gen of vliegvelden op zich zelf ook al niets nieuws meer doeltreffend uit te voe ren. Het betekent geenszins, aldus Lord Carrington, dat minder aandacht zal worden besteed aan 'de verdediging tegen de eerste aanvalsgolf. De gevol gen van het gebruik van nieu we technieken voor aanvallen op achter het slagveld liggende doelen voor crisisbeheer en wapenbeheersing zullen, even als de manier waarop de Sov jet-Unie er waarschijnlijk op zal reageren, in de overwegin gen worden betrokken. Lord Carrington sprak bij de opening van de NAVO-As- semblee, een bijeenkomst van parlementariërs uit de zestien NAVO-landen, die geen offi ciële NAVO-instelling vormt en die vrijblijvende aanbeve lingen richt tot de NAVO-mi- nisters. De voorzitter van de Assem blee is een Britse Conservatief, Sir Patrick Wall, volgens wie onder andere Nederland een speciale taak heeft bij het ver zekeren van de veiligheid van de bondgenoten buiten het N A V O-verdragsgebied. „De Verenigde Staten als we reldmacht met globale verant woordelijkheid, maken zich te recht zorgen over gebeurtenis sen buiten het NAVO-gebied, die alle van meer of mindere invloed zijn op het gebied zelf in tijd van crisis of oorlog. Het bondgenootschap zou er goed aan doen", aldus Sir Patrick in zijn openingstoespraak, „be dreigingen voor de veiligheid van alle bondgenoten die hun oorsprong vinden buiten het verdragsgebied, ernstig te ne men, hoewel er zeer wezenlij ke grenzen zijn aan wat op bondgenootschappelijke basis kan worden gedaan om ge vaarlijke situaties in Zuidwes- t-Azië en elders het hoofd te bieden". „Niettemin bestaat thans al bijzonder nauwe sa menwerking die ongetwijfeld verder zal worden versterkt. De last moet worden gedragen door die landen van het bond genootschap wier schepen de wereldzeeën bevaren de Verenigde Staten, het Vere- LO wil hulp om len-Am ,r de k«chtoiiers igtete irhuizen Edouard Saouma, :teur-generaal van de de voedsel-en land- 'organisatie van de Vere- Naties, heeft de interna- le gemeenschap opgeroe- te helpen bij de hervesti- van 500.000 slachtoffers de droogte in Ethiopië. In verklaring die in Rome uitgegeven na overleg |de Ethiopische regerings- lissaris voor hulp en re- jtructie, Giorgis, kondigde ima een internationale iar is teLagne aan voor ^et herstel ?S»de landbouweconomie van jjF.nopië, als de periode van '{ersnood voorbij is. Verongelukt Brandweerlieden zoeken tussen de wrakstukken van een twee-motorig vliegtuigje, dat gis teren in het Engelse Graafschap Sussex verongelukte. Aan boord van het toe stel, dat op weg was van Ierland naar Pa rijs. zaten Ierse journalisten die in verband met de presentatie van de Beaujolais Primeur waren uitgenodigd voor een tochtje door de Franse wijnstreken. Alle ne gen inzittenden kwamen bij het on geluk om het leven. Prins Claus voor de opening van het symposium in gesprek met Philips-topman Dekker. Rechts de ambassadeur van India, mevrouw Kochar. SYMPOSIUM „CULTUUR EN DE KOOPMAN": AMSTERDAM „Bij veel Nederlandse zaken lieden schiet de kennis van de eigen cultuur ern stig tekort. Dat is een groot nadeel, want je zult toch eerst je eigen cultuur moeten kennen, wil je be grip en respect kunnen opbrengen voor de cultu ren van de landen waar je zaken mee wilt doen. Op dat terrein valt veel te verbeteren". Harde woor den uit de mond van dr. H. de Haan, hoogleraar al gemene economie aan de universiteit van Gronin gen, uitgesproken op het gisteren in Amsterdam ge houden symposium „Cul tuur en Koopman". Of De Haan gelijk heeft? Uit de zaal, die voor een groot deel gevuld was met ver tegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsle ven, kwam in elk geval geen woord van protest. Het symposium over de cultu rele aspecten van de handel met verre landen was georga- niseeerd door het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT). Door de omstandighe den gedwongen (bezuinigingen en een veranderd beleid van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking), wil het KIT meer dan voorheen een brugfunctie gaan vervullen tussen het bedrijfsleven en de wetenschap. Met name waar het de kennis van de culturen van verre landen (ontwikke lingslanden) betreft. Overigens moet in dit verband het begrip cultuur ruim worden gezien. Behalve de traditionele cul tuur kunsten, religie, filo sofie omvat het ook het „nationale karakter". Kortom, alle aspecten die voor een be paalde samenleving kenmer kend zijn. De kennis in Nederland over die verre culturen is te ver snipperd. Volgens ir. J. Mohr- mann, voorzitter dan de direc tie van het KIT, wordt er veel te weinig gebruik gemaakt van de ervaringen van Neder landers, die korte of langere tijd in dat buitenland hebben doorgebracht. Zo gaat veel be langrijke informatie verloren, die voor bedrijven die hun grenzen willen verleggen van nut zou kunnen zijn. Het gaat daarbii niet op de eer ste plaats om de grote Neder landse ondernemingen, al wa ren juist die gisteren nadruk kelijk aanwezig. Multinatio nals als Philips hebben door gaans speciale afdelingen waar kennis van en ervaring met zakendoen in verre, vreemde landen wordt verzameld. Over hun hoofden heen richtte het symposium zich met name op de groep van middelgrote be drijven. die wel handel zou willen drijven met ontwikke lingslanden, maar de benodig de praktische kennis over die landen ontbeert. Zo verzorgt het KIT inmiddels cursussen zakendoen met landen als Saoedi-Arabië en Indonesië. Op een aantal universiteiten wordt aan soortgelijke pro gramma's gewerkt. Meer kennis van die verre culturen, zo is de hoop, zou kunnen helpen bij het weg werken van de achterstand die Nederland heeft op het gebied van de handel met de ontwik kelingslanden. Het vreemde feit doet zich namelijk voor dat waar Nederland per hoofd van de bevolking tot de groot ste hulpgevers van de wereld behoort, de handel met de ver re landen in de kinderschoe nen blijft staan. De Nederland se export richt zich veel te sterk op de ons omringende landen. En het gevaar dreigt dat Nederland geheel de boot gaat missen, als de economieën van de Derde-Wereldlanden de komende jaren gaan aan trekken. Volgens Peter J. de Roos, top man van Saoedi International Bank ltd. in Londen, is kennis van de cultuur van andere landen eigenlijk alleen van be lang bij het aangaan van con tacten en het afsluiten van contracten. In de internationa le financiële betrekk overwegingen van aard van minder belang. Vol gens De Roos staat de Neder landse zakenman niet bekend om zijn briljante levensstijl, maar is zijn aanzien gebaseerd op een reputatie van recht vaardigheid en bekwaamheid. Samen het Philips-topman W. Dekker was hij van mening, dat voor het verbeteren van de concurrentiepositie meer kennis en gevoel voor culture le verschillen dwingend nood zakelijk is. Zoals Prins Claus het in zijn openingsrede zei: „Het feit dat een land econo misch arm is. betekent geen zins dat ook de cultuur van zijn bewoners arm is. Succes vol zaken doen in of met ont wikkelingslanden vereist cul turele deskundigheid die ont wikkeld moet worden. Naast igende zijn eigen vak of produkt moet dreigt de zakenman ook zijn cliënt de Algi reniginf Gj fl Neder al ee( sering d n^servi! onze corresPondent Bób en. De I van Huet) vreur- SIJS Wie is de mys- óorziet Fuze ..Corbeau", die de fte. ird op de kleine Gré- f op zijn geweten zou ben? De lugubere en het tot nu toe leven antwoord houdt de Fransen een maand bezig. Illen doPt er gaat geen dag de mefbij of de Franse me- te jmet name de op sen- t0t ^)eluste kranten als France-Soir en Le Figaro, schenken aandacht aan dat „raadsel van de Vo logne", een zijrivier van de Moezel, waaruit half oktober het ontzielde li chaampje van de vier jaar oude Grégory werd opge- dregd. Zelfs het zeer se rieuze dagblad Le Monde heeft uitgebreid over deze zaak bericht. De Franse politie zit duidelijk op een dood spoor. Het aantal „lekken" van de kant van de gendarmes overtreft ruim het gemiddelde in dergelijke ge vallen. Een teken dat de zaak niet wil vlotten. Om toch maar vooral niets te missen hebben sommige' kranten inmiddels hun „man in Aumontzey", het tot voor kort onbekende ge hucht nabij de Duitse grens, waar het vreselijke drama zich heeft afgespeeld. Het drama van Aumontzey laat zich aanzien als een kwa lijk uit de hand gelopen streekroman. Helaas berust de moord op de kleine Grégory niet op fictie, maar is het een weerzinwekkende waarheid. Het jongetje, dat altijd te vin den was in de zandbak voor het ouderlijk huis, werd het slachtoffer van een bittere strijd tussen diverse familie clans. Incestueuze verhoudin gen, jaloezie en uitstoting lig gen ten grondslag aan dit dra ma. Een belangrijke rol lijkt weggelegd voor de grootmoe der van Grégory, een domine rende vrouw, die de scepter over de familie zwaaide. Haar zoon Jean-Marie was haar ge doodverfde troonpretendent, wat bij andere kandidaten tot teleurstelling en haat zou heb ben geleid met alle gevolgen van dien. Aanvankelijk was de half broer van Grégory's vader verdachte nummer één. Toen dat in de kranten kwam, scheelde het weinig of Jean- -Marie had hem met een buks doorzeefd. Een tiental getui gen pleitten de halfbroer ten slotte vrij. Ondertussen had den grafologen in de brieven van de „Corbeau" (Frans voor anonieme brievenschrijver) het handschrift van Bernard ontdekt, een neef, die als een soort verloren zoon door de machtige grootmoeder was ge adopteerd. Dat hij later door haar zou zijn verstoten, heette het motief te zijn. Maar ook deze Bernard beschikte over een alibi, geleverd door zijn nichtje Muriel. Tijdens een verhoor door de politie trok het 15-jarige meisje haar ver klaring onverwacht in en wees ze haar oom Bernard aan als de man met wie Grégory naar de oevers van de Vologne was gegaan. Een lange stoet van politie-auto's en televisiebus sen stoof door Aumontzey en voor het oog van de camera werd Bernard op zijn werk ge arresteerd. Een volgende verrassing: Mu riel komt opnieuw terug op haar getuigenis. „De politie heeft me gedwongen Bernard te beschuldigen, anders zouden ze me naar een tuchthuis stu ren", zegt ze huilend in het journaal van acht uur. Con sternatie alom en de hoofdver dachte wordt vrijgelaten. Maar niet voor lang. Nauwelijks heeft Bernard de geïnteres seerde televisiekijkers verze kerd van ziin onschuld, of op nieuw worden hem de hand boeien omgedaan. Onder zoeksrechter Lambert heeft nieuw bewijsmateriaal gevon den. Maar dat lijkt nu geen steek te houden en de verwar de. Bernard zal waarschijnlijk opnieuw moeten worden vrij gelaten. Van zijn dorpsgenoten hoeft hij weinig te verwachten. Deze week is men in Aumontzey met een petitie rondgegaan, waarin herinvoering van de in 1981 door de socialisten afge schafte doodstraf wordt voor gesteld. Maar wat als Bernard inderdaad onschuldig blijkf De klopjacht gaat voort W/M 5T&VEA1HA3LK) „V redesbeweging bloeit in Sovjet-Unie" WENEN Twee Russische vredesactivisten, die gisteren in Wenen zijn aangekomen, hebben gezegd dat de onoffi ciële vredesbeweging in de Sovjet-Unie bloeit en zich heeft verbreid naar vele ste den. Vladimir en Maria Fleisjgak- ker, mede-oprichters van deze vredesbweging, kregen onver wacht toestemming om met hun dochtertje naar het Wes ten te mogen gaan. In Moskou wordt het plotselinge vertrek van dit echtpaar gezien als een poging van de Sovjet-autoritei ten om de vredesbeweging uit elkaar te laten vallen. OUD-PREMIER MACMILLAN: Britse ex-premier Harold Macmilia n gisteren zijn eerste rede gehouden in het Hogerhuis. Hij deed dit als de graal van Stockton. De conservatieve eminence grise van de Britse politiek maakte een heldere indruk toen hij gedurende een half uur, zonder tekst voor zich, sprak over de stand van zaken in het land. Na zijn rede kreeg hij een staande ova tie, wat in het Hogerhuis erg ongebruikelijk Macmillan besteede een flink deel van zijn toespraak aan de al acht maanden durende mijnstaking. Hij noemde de stakende mijn werkers .geweldige kerels die koning Wil helm en Hitier verslagen hebben en nu ver wikkeld zijn in de meest afgrijselijke staking". Maar hij omschreef de staking tegelijk als „zinloos Volgens hem kan het land zich dit conflict niet veroorloven. Vervolgens ging Macmillan in op de 3,22 miljoen werklozen en de toenemende armoede in Croot-Brittanme. „Er is een groeiend verschil tussen het relaüet welvarende zuiden en het noodlijdende noor den en de Midlands", aldus Macmillan. In dit verband bekritiseerde hu het economisch be leid van de regering-Thatcher, die volgens hem bewonderd moet worden om haar door tastendheid".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15