Kamer wil meer inzicht in beleid Van Aardenne Bijstand van broer en zus in zakelijke relatie wordt niet gekort WIN N TON MET TED. VVD-motie over vonnissen wekt bevreemding Centrum in Enschede voor behandeling van psoriasis «DOP (23 WW®- nnenland leen ög rijden schone' rommer KONINKLIJK HUIS CÖ Rabobank Q Vissers moeten vangst drie uur na aanvoer melden Si! andalen naar tuchtschool EDA De drie jeugdige voetbalsupporters die zaterdag jvember na de voetbalwedstrijd NAC - FC Den Bosch supporter van Den Bosch op het station in Breda ern- hebben mishandeld, zijn gisteren door de politierechter, •ns kinderrechter, in Breda veroordeeld. 19-jarige C. v. N. kreeg zes weken gevangenisstraf waar- vier weken voorwaardelijk met aftrek van voorarrest [wee jaar proeftijd en 75 uur dienstverlening. De beide ere verdachten waren minderjarig en kregen van de jlerrechter respectievelijk twee maanden tuchtschool on- rwaardelijk en twee maanden tuchtschool waarvan één nd voorwaardelijk opgelegd. ierdag 22 november zullen in Breda in snelrecht drie balsupporters uit Breda, Den Bosch en Utrecht worden :ht voor hun aandeel in de ongeregeldheden bij de wed den NAC-FC Den Bosch op 3 november in Breda en !-FC Utrecht op 10 november in Breda. Een van hen is lerjarig en zal voor de kinderrechter terecht moeten CeidócSoivtant DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 Nl Koos Postema presenteert tv-actie voor Afrika HILVERSUM Koos Postema (Vara) en Ilona Hofstra (Veronica) verzorgen op maan dag 26 november de centrale presentatie van de tien uur durende nationale televisie-actie voor Afrika. In het land zullen Mies Bouw man (Avro) en Ivo Niehe (Tros) de presenta toren ziin vanuit respectievelijk de RAI in Amsterdam het het casino in Den Bosch. De evangelische hulporganisatie Tear Fund Ne derland zal alsnog meedoen aan de actie. De kerkelijke hulporganisaties hebben na een gisteren gehouden vergadering geen bezwaar meer tegen deelneming van Tear Fund. Daardoor is het waarschijnlijk dat ook het organisatiebestuur van de actie morgen een positieve beslissing neemt over het meedoen van Tear Fund. „Donderslag" verloopt tot tevredenheid VELDHOVEN De mobilisatieoefening „Don derslag" van de Koninklijke Landmacht, die gis termiddag begon, verloopt bevredigend. Vanmor gen had zich al ruim tachtig procent van de opge roepen manschappen gemeld bij de mobilisatie centra in Veldhoven en Eindhoven, zo heeft een woordvoerder van het Nationaal Territoriaal Commando meegedeeld. Verwacht wordt dat het meldingspercentage uiteindelijk boven de 90 uit komt. Vanmorgen is de bevoorrading en formatie van de bevoorradings-'en geneeskundige compag nieën begonnen. Morgen begint de feitelijke oefe ning in de omgeving van Eindhoven. Zaterdag kunnen de circa 500 manschappen van bevoorra- dings- en geneeskundige compagnieën weer naar huis. Unieke opruiming schoorsteenpijpen DORDRECHT Van de oude Dordtse elektriciteitscentrale CM 1-4 worden op 24 november vier schoorsteenpijpen van elk 94 meter hoogte opgeblazen, een gebeurtenis die nog niet eerder in ons land, en zelfs niet in Europa heeft plaatsgevonden. Het opbla zen duurt veertien seconden. Al in septem ber '82 zouden de 1250 ton wegende pijpen van gewapend beton worden opgeblazen. Toen werd op aandringen van de regionaal inspecteur volksgezondheid het gebeuren stopgezet. Er zou teveel asbest (dat is kan kerverwekkend) vrijkomen bij de ontplof fing. Nu is er een nieuw draaiboek gemaakt en zijn er maatregelen genomen om het vrijkomen van asbest te voorkomen. Radboudziekenhuis vraagt een abortus vergunning aan NIJMEGEN Het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen zal toch een abortusvergunning aanvragen op grond van de wet afbreking zwangerschap. Eerder besloot het ziekenhuis bestuur dat niet te doen, maar overleg met de hoogleraar strafrecht prof. mr G. Corstens heeft geleerd dat ook voor abortus bij zoge noemde vitale indicaties (bij voorbeeld levens gevaar voor de moeder bij voortzetting van de zwangerschap) een vergunning vereist is. Het ziekenhuis handhaaft overigens het tot nu ge voerde uiterst terughoudende beleid ten aan zien van abortus en zal alleen in noodsituaties van de vergunning gebruik maken. HAAG Voor nfietsen wordt op 1 volgend jaar een type keuring van kracht luchtverontreiniging tegengaaan. Met e de carburateurs van we brommers moeten if die datum beter zijn voorheen. De strenge- isen zullen alleen gel voor nieuwe brom- en. ns een deskundige van dat nauw betrokken is jst met de voorbereiding het betreffende besluit en xwendien belast is met de keuringen, hoeft een nieu- brommer hierdoor slechts lig duurder te worden. I welke eisen de nieuwe nfietsen precies zullen ten voldoen wordt nog gelegd in een keuringsre- nent. Er zijn in ons land ongeveer een miljoen nmers, maar minister isemius (milieu) houdt er exvvn% mee dat het gebruik et name in het woon/werk- irkeer zal toenemen. Voor -den om alsnog scherpe- 'n te gaan stellen. Bin- cort mogen in ons land nieuwe bromfietsen wor- gemaakt, ingevoerd, ver leid of gebruikt die niet loen aan de nieuwe type- ökeuring. Rijden op een ïfiets die door zelf sleute- afwijkt van het goedge- de type mag evenmin. SDERZOEK IESTROOM DTTERDAM- JID-AFRIKA TERDAM Burgemees- ?n wethouders van Rotter- hebben twee Amsterdam- nderzoekbureaus opdracht ven een onderzoek in te en naar het vervoeren van naar Zuid-Afrika via de amse haven. Onder- wordt hoe groot de olie- n is die via de haven Zuid-Afrika wordt ver en de consequenties n voor de werkgelegen- in de Maasstad. Voor het :oek is 50.000 gulden uit- ken. Tegen Zuid-Afrika t al jaren een olieboycot, jelegd in een door Neder- gesteunde resolutie van Jerenigde Naties. Die reso- wordt echter op grote 1 ontdoken. ovember i Claus heeft vandaag I nieuwe gebouw van de lerlandse Waterschaps- c NV in Den Haag geo- Inovember gin Beatrix en prin- i Juliana wonen in de erzaal in Den Haag de ining bij van het sympo- „Nieuwe Nederlan- dat onderdeel mt van de herdenking i het 200-jarig bestaan de Maatschappij tot van 't Algemeen. De les zal, als bescherm- s van de maatschap- J, het ochtendprogramma fde Ridderzaal bijwonen. DEN HAAG Het voor stel van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) om per 1 janauri de bij standsuitkeringen van „voordeurdelers" terug te brengen van 70 naar 60 procent van het netto-mi nimumloon (en daarmee 175 miljoen te bezuinigen) lijkt op de steun van een kamermeerderheid van CDA en VVD te kunnen rekenen. Toch bestaat bij de Kamer nog allerminst duidelijkheid over de norm, op grond waarvan mensen als voordeurde lers worden aangemerkt. Wel zegde De Graaf toe dat in gevallen, zoals een broer en een zus die slechts een com merciële relatie hebben (sa men huren van een huis), niet getornd zal worden aan de bij standsuitkering. De regeringspartijen toonden zich tijdens de voortzetting van het overleg met de be windsman een stuk inschikke lijker dan in juni toen nage noeg de volledige kamercom missie grote vraagtekens zette bij de haalbaarheid van de plannen. De oppositiepartijen houden hun weerzin tegen de voorstellen. Het kamerlid Da- les (PvdA) gewaagde zelfs van een „principieel kwalijk stuk". Haar bezwaren richten zich met name op het feit dat De Graaf mensen wil aanpakken die een arrangement hebben kunnen maken dat hun iets meer financiële armslag geeft. De kamercommissie is ook geenszins gerust op de fraude dichtheid van de regeling die De Graaf voor ogen heeft. Het CDA-kamerlid Wolters stelde zonder omwegen dat de voor gestelde maatregel legaal valt te omzeilen. De Graaf ontken de dit niet. De adelborst rechts op de foto doet net of er niets bijzonders aan de hand is. Verdiept in zijn „multo" grijpt hij naar de pen om nog wat relevante aantekeningen te maken. Toch zit intussen koningin Beatrix naast hem in de collegebanken: paraat om een vraag van de leraar te beantwoorden. De fotograaf kiekte de twee gistermiddag, tijdens een bezoek van de vorstin aan het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder, een opleidingsinstituut voor adelborsten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD- fractie in de Tweede Ka mer wil dat de Kamer zich nadrukkelijk uit spreekt als voorstander van goed gemotiveerde rechterlijke vonnissen. Tijdens de behandeling van de justitiebegroting diende de VVD'er Wie- benga een motie in waar in wordt gesteld „dat rechterlijke uitspraken zo goed mogelijk gemoti veerd dienen te zijn". Naar zijn mening is dat zowel in het belang van de veroordeelde als van de slachtoffers. Bij het indienen van zijn motie herinnerde Wiebenga aan de opschudding die is ontstaan naar aanleiding van een re cente rechtszaak in Alkmaar tegen jongeren die een leeftijd genoot zodanig hadden mis handeld dat het slachtoffer aan zijn verwondingen over leed. De rechter sprak „zonder overtuigende motivering" een vonnis uit van 15 maanden, een straf die door velen als te licht werd ervaren. De motie van Wiebenga wekte in de Kamer nogal wat be vreemding, omdat de daarin vervatte uitspraak wordt ge zien als kritiek op de onafhan kelijke rechterlijke macht. Ka mervoorzitter Dolman zei daarover: „Ik zou ook geen kritiek van de rechter op de staten-generaal wensen". Wie benga verdedigde zich met de opmerking, dat het geenszins de bedoeling van de VVD is, de onafhankelijkheid van de rechters aan te tasten. „De rechter bepaalt zelf de hoogte van de straf en wie het daarmee niet eens is, kan in hoger beroep gaan", aldus Wiebenga. De Kamer mag naar zijn mening echter wel een teken van bezorgdheid ui ten over de motiveringen van bepaalde rechterlijke uitspra ken, temeer daar die bezorgd heid ook in de rechterlijke kring zelf leeft. De hoogleraar staatsrecht prof. Prakke ziet ook nauwelijks bezwaren te gen de VVD-motie. Hij meldde dat gisteren in Den Haag Van- ENSCHEDE In En schede komt volgend jaar een behandelingscentrum voor huid-, spier- en ge wrichtsziekten. Het insti tuut, dat Boekelo-kuur heet, gaat voor Nederland nieuwe zout-therapieën toepassen waarmee in West-Duitsland (Bad Ben- theim) en Oostenrijk de afgelopen tien jaar goede resultaten zijn geboekt, vooral bij psoriasis-patiën- ten. De Inspectie voor de Volksgezondheid is ak koord met de oprichting van het instituut. Met de ziekenfondsen wordt on derhandeld over het op nemen van de therapieën in hun pakket. Bij de behandeling van de huidziekten (psoriasis) wordt de zogeheten Balneo Photo therapie toegepast. Dit is een kuur van 25 tot 30 dagen en evenzovele behandelingen van elk anderhalf uur. De patiën ten gaan tijdens iedere behan deling eerst in een bad met een zeer hoge concentratie zout. Dat zout zorgt er voor dat de huid de gewenste dosis UF- B-licht opneemt tijdens de be straling die op het bad volgt. De resultaten van deze thera pie zijn evene goed als die van een kuur aan de Dode Zee. De zogenoemde veenkuur van het Enschedese instituut is bedoeld de pijn te verlichten van men sen met gewrichts- en spier ziekten. Het betreft hier een kuur die bestaat uit een serie baden van hoogveen ver mengd met zout. Wegverkeer grootste bron geluidhinder DEN HAAG Wegverkeer wordt in ons land als de groot ste bron van geluidhinder er varen. Welgeteld 48 procent van de bevolking heeft er vaak last van, en 20 procent lijdt eronder. Het burenlawaai komt op de tweede plaats, ge volgd door respectievelijk vliegtuiglawaai, herrie afkom stig van bedrijven, en recrea- tielawaai. Deze „geluidhinder top 5" heeft de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) in Delft samengesteld na een nationaal onderzoek. (ADVERTENTIE) Vergunning is verleend door de Siukm mjusiiiie. onder nr LO TSO/OJO- KW. d d 6 tuh 1984 BÏtS" £>Ato thN Uil KfcKINC Rondje langs demonstranten Premier Lubbers maakte gisteren in Lelystad een rondje langs diverse groepen demonstranten, voordat hij het nieuwe stadhuis in die plaats zou openen. Voor dit spandoek kon hij, getuige zijn lach, nog wel sympathie opbrengen. De acties tegen nieuwe kerncentrales en de plaatsing van kruisraketten, hadden echter een grimmiger karakter. Evenals de actie van drieduizend inwo ners van Lelystad, die met een handtekeningenactie lieten weten dat tachtig miljoen voor een nieuw stadhuis veel te veel geld is. KRI: Nederland werkt mee aan dubbele bestraffing DEN BOSCH De Nederlandse overheid zet buitenlanders die hier een straf hebben uitgezeten de grens over, ook als zij in hun vaderland opnieuw voor hetzelfde feit worden vervolgd. Neder- lad schendt daarmee in feite het grondrecht dat niemand twee maal voor hetzelfde feit mag worden berecht. Dat staat in het novembernummer van KRI, het maandblad van de Nederlandse reklassering. Er worden volgens KRI mensen teruggestuurd naar landen als Turkije, Marokko en Maleisië, die de Nederlands rechtspraak te mild vinden, en daarom extra straf opleggen. Ook in Duitsland gaat dit vaak op. KRI wijst op het geval van de 26-jarige Duitser Michael P., die in Haarlem vijftien maanden heeft uitgezeten, en om een tweede straf te voorkomen, onlangs tevergeefs via een kort geding heeft geprobeerd aan uitwijzing te ontkomen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) moet de Ka mer meer inzicht geven in het beleid dat hij voert. De bewindsman moet daarbij aangeven waarom hij bepaalde industriële projecten wèl steunt, en andere niet. Ten aanzien van het technologiebeleid zal de minister prioritei ten moeten aangeven. Deze wensen van de Kamer zijn gisteren naar voren geko men bij de behandeling van de begroting Economische Zaken 1985. Namens het CDA noem de het Kamerlid Van Iersel vernieuwing in de industrie een „must". Het Kamerlid: „Wij moeten de schaal van ge avanceerde produkties in ons land vergroten". Van Iersel erkende dat de minister zijn beleid richt op kansrijke secto ren binnen het bedrijfsleven. Hij vroeg echter duidelijkheid over de criteria die daarbij ge hanteerd worden. Van Iersel wenste tevens meer duidelijkheid over het dit jaar door de bewindsman uitge brachte Kaderprogramma technologie, waarvoor welis waar geld is uitgetrokken maar waarbinnen geen priori teiten zijn aangegeven. Kritiek uitte Van Iersel op het beleid- soverzicht technologie van de bewindsman waarin vele initi atieven staan, maar waarbij de vooruitgang van de zaken niet aan de orde komt. geld uittrekt voor een techno logiebeleid maar vervolgens niets meer doet om concrete zaken van de grond te krijgen Van der Doef vroeg zich ook af hoe het staat met de parle mentaire controle als de be windsman ineens Philips 200 miljoen gulden geeft voor de ontwikkeling van een super chip en Gist Brocades 100 mil joen voor biotechnologie. D'66'er Tommei vroeg zich eveneens af wat de prioritei ten zijn die Van Aardenne hanteert bij het technologiebe leid en het beleid gericht op kansrijke sectoren in de indus trie. Tommei bepleitte ook een grotere rol van de overheids- aankopen in deze, een stelling die Van der Doef en Van Ier sel onderschreven. Vanuit de regeringspartijen werd er bij Van Aardenne op aangedrongen het beleid zoals dit is neergelegd in het regeer akkoord, onverkort voort te zetten. Zowel Van Iersel als zijn VVD-collega Van der Kooy pleitten in het debat voor verdere loonmatiging. Van der Doef vroeg om een verdere arbeidstijdverkorting die de werkloosheid, welke ondermeer ontstaat door tech nologische vernieuwing, moet tegengaan. VVD'er Jacobse bepleitte een verdere belastingverlaging. Van Iersel vroeg naast de aan gekondigde verlaging van de vennootschapsbelasting tot 40 procent in 1986, compenseren de maatregelen voor de zelfs tandigen. Van der Kooy (VVD) vroeg de bewindsman in hoeverre de lastenverlich- parlement op de steunverle ning aan bedrijven. Via moties wil hij bereiken dat de Kamer een beter inzicht krijgt in de overeenkomsten tussen de overheid en individuele be drijven. HEMELS CHOMe'0 [NlKSeCi/AM-'je 'BeiAsriMC- MlSeUR.ftiÖA RUSSISCHE AMBASSADEUR OPGENOMEN IN ZIEKENHUIS DEN HAAG De ambassa deur van de Sovjet-Unie in Nederland, dr. Victor N. Belet- sky, is gisteren in verband met hartklachten opgenomen in een Haags ziekenhuis. Dit heeft een woordvoerder van de ambassade gisteren meege deeld. Over de toestand van Beletsky is niets bekend. DEN HAAG De Neder landse zeevissers moeten vanaf 1 januari 1985 hun vangst uiterlijk drie uur na het tijdstip van aanvoer melden. Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij heeft tot deze maatregel besloten om de naleving van vangstbepa lingen van de Europese Gemeenschap beter te kunnen controleren. Ploeg gaat daarmee voor bij aan bezwaren van de vissers, die als uiterste tijdstip van melding drie uur na het lossen van de vangst hadden voorge steld. De staatssecretaris heeft te vens bepaald, dat de vissers een aantal gegevens moeten gaan bijhouden, die ze twee jaar moeten bewaren. Het gaat daarbij onder meer om infor matie over de aangevoerde vissoort, de hoeveelheid, de datum van aanvoer, het vangstgebied. de koper en de tussenpersoon. Het Productschap voor Vis en Visproducten, dat is belast met de administratie van de vangstgegevens, kwam enkele weken geleden op verzoek van Ploeg met een concept-veror dening. Daarin werd bepaald', dat de vissers hun vangsten drie uur na lossing moeten melden. Een vertegenwoordi ger van landbouw en visserij deelde toen al mee. dat de ver ordening niet tegemoet kwam aan de wens van de bewinds man.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13