over pnenigheid ti igingspercentage GB in Katwijk eiderdorp een dorp voor ailde acties LKlrwiJK üver het sWéi j! n L RKGROEP TEGEN SCISME OPGERICHT IS ÜEEKTEGEN RfiCISMEY Yleesfraudeurs horen jaar cel tegen zich eisen THIDEN/J^EGiO CeidócSomont WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 Ü^etuigen aishandeling gezocht 8 30 OORSCHOTEN De Voorschotense 2ailitie zoekt getuigen van een mishan- iling waardoor afgelopen zaterdag er uur op de kruising van de De Ruy- fsingel, Thorbeckeweg en Van Hulst en op zijn oog geslagen. De dader ont lichtte op een racefiets. Het slachtof- verklaarde achteraf dat hij was ge- igen omdat de aanvaller dacht dat hij AZL een spoedoperatie ondergaan 1 zijn oog te redden. Het telefoon- jnmer van de politie is 01717-4993. BEWONERS NORREMEERSTRAAT VOOR NAAMSVERANDERING WARMOND Omdat de Norremeerstraat uit twee gedeelten bestaat, die geen direkte verbinding met elkaar hebben ontstaat er vaak verwarring bij bezoekers aan deze straat. In de raads commissie algemeen bestuurlijke aangelegenheden werd giste ren het voorstel besproken om het korte gedeelte van de Norre meerstraat in het vervolg officieel Korte Norremeerstraat te noemen. De bewoners hebben geen bezwaar gemaakt tegen de voorgeno men straatnaamverandering en als de raad eveneens akkoord gaat, heeft Warmond er dus een nieuwe straatnaam bij. De vrijheid van de Warmondse honden zal enigszins worden be perkt. In het zomerseizoen zijn honden op het recreatie-eiland helemaal niet toegestaan en in het winterseizoen slechts aange lijnd. Ook in de rest van het dorp mogen honden, als de raad een voorstel daartoe steunt, niet meer loslopen maar dienen aan de lijn gehouden te worden, uitgezonderd op eigen terrein. Bekeuringen voor slechte verlichting VOORSCHOTEN De Voor- schotense politie deelde gister avond 25 bekeuringen uit aan automobilisten die met een verblindende verlichting re den. Verder werden vijf waar schuwingen gegeven, van drie in slechte staat verkerende wagens werd het kentekenbe wijs in beslag genomen en er werden twee automobilisten van wie het vervoermiddel veel gebreken vertoonde op de bon geslingerd. De controle werd gisteravond tussen zeven en tien uur gehouden op de Veurseweg. Dieven aangehouden in Lissese Blokhuis LISSE De politie van Lis- se heeft afgelopen nacht twee Amsterdammers aange houden die even daarvoor hadden geprobeerd in win kelcentrum Blokhuis in te breken. De twee werden om streeks half vijf vanmorgen in het winkelcentrum be trapt met de inbrekerswerk tuigen nog in hun handen. Waar ze hebben ingebroken is nog niet bekend. Bromfietser gewond in Lisse LISSE Een 16-jarige brom fietser en zijn duopassagier uit Lisse raakten vanmorgen ge wond toen zij in hun woon plaats tegen een auto opbot sten. De twee keerden om streeks acht uur op de kruising Tulpstraat en Kanaalstraat plotseling om. Een 21-jarige automobilist uit Noordwijk kon hen niet meer ontwijken. De bromfietsbestuurder is met een hersenschudding en zijn passagier met gescheurde en kelbanden per taxi naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Huisvrouwen verenigd in Katwijk KATWIJK Onder grote belangstelling is gister avond in het zalencentrum Open Hof de Katwijkse afdeling van de Nederlandse Vereniging Van Huis vrouwen opgericht. Het bestuur van de afdeling werd geïnstalleerd door de landelijke presidente van de vereniging, mevrouw E.A. Blonet-Heynekamp, die de zes leden de NVVH-speld aanbood. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegen woordigers van het gewest Zuid-Holland en het ray on Leiden waarvan de vereniging deel uitmaakt. De Katwijkse afdeling heeft een vliegende start ge maakt, zo bleek uit de toespraak van de nieuwe voorzitster C.L. Noordhuis-Koppelaar. In zeer korte tijd is de organisatie op poten gezet en al een aantal weken voor de officiële oprichting werden al de eerst activiteiten ontplooid. Het ledental ligt momen teel reeds rond de veertig vrouwen. gFipngsperceiifage van de IMfoerend goedbelasting ^aat binnen de ge- ■nteraad geen overeen- ■■^gnming. Dat blijkt uit lUJLlgemene beschouwin- fg\d zoals die vanmorgen yy^rafgaande aan de be ideling van de begro- l 1985, werden gehou- i. Ofschoon het meren- 1 van de partijen het is met de door het aratfege van B en W voor belde verhoging van 2 procent meent de itste fraktie, het CDA, de oorspronkelijk xeengekomen stijging 10 procent moet wor- gehandhaafd. De vindt op zijn beurt Ben W met de nu op ?1 liggende verhoging reel te ver gaat. ieder geval, zij het op afstand, enigszins in de pas blijven door jaarlijks wel een hoger stijgingspercentage door te De „winst" die de ge- krijgen. Berkheij vreest dat hierdoor een steeds soepeler toelatingsbeleid zal ontstaan voor woningzoekenden die economisch niet aan Katwijk meente hierdoor zou maken gebonden zijn. „Dat betekent mag dan vervolgens wel weer aan de bevolking worden te ruggegeven, menen de chris tendemocraten. Dat zou dan moeten gebeuren via een ver laging van het vastrechttarief voor gas, water en elektrici teit. Hiervan zouden volgens fractievoorzitter A.C. Berkheij met name de laagste inkomens profiteren. in feite dat we aan het bouwen zijn voor de regio". Ook het raadslid M.A. de Vries van de Vrije Lijst zei bang te zijn voor een steeds grotere stroom van niet-Kat- wijkers. Het is volgens hem niet ondenkbaar dat wanneer de raad ertoe besluit het tuin bouwgebied Zanderij/Wester- baan vol te bouwen de provin- TTTrT^ cie dit gebied aanwijst als een De VVD vindt een verhoging iokatie voor de stedelijke uit- van 5 1/2 proeent te veel om- loper van de regio 0m Kat- dat met dit percentage uitge stegen wordt boven het infla- wijk leefbaar te houden lan ceerde De Vries de slogan: „De eerste instantie voor lan- mi tijd vastgelegde stijging 10 procent hoefde Voor j§ niet te worden gehand- Jd, meende het college, *at de begroting door enke- Tieevallers sluitend kon gemaakt. Gekozen I hiermee voor een plaat- tiepeil. De fractie vond dat Zanderij Woningbouw Vrij hiervoor de noodzaak niet was De PvdA-fractie deed in haar aangetoond. algemene beschouwingen de verantwoordelijke wethouder Leegstand een aantal suggesties aan de hand voor het opzetten van een open jongerencentrum binnen de gemeente. Centraal hierin stond het aanstellen van een tijdelijke beroeps kracht die de doelgroep moet organiseren en met hen de mogelijkheden voor deze vorm van algemeen jeugdwerk ver der uitwerkt. De socialisten haakten hiermee in op eerder gedane uitspraken van wet houder Van der Plas waarin deze zich niet onwillig toonde om op dit punt het voortouw te nemen. De steun van zijn eigen fraktie zal hij daarbij wellicht niet krijgen. Het CDA maakte in ieder geval duide- CDA-fractievoorzitter Ber kheij ging in zijn algemene be schouwingen verder in op wat hij noemde „de nevenver schijnselen van de grote bouw activiteit" die in Katwijk ont plooid wordt. De enorme vraag naar eengezinswoningen moet volgens hem leiden tot grote leegstand in de flats. De lijden gemaakt. Gekozen eerste tekenen wijzen hier vol- H hiermee voor een plaat- gens het raadslid al op. Hij belastingpeil dat ook noemde als Voorbeelden de nu Hend jaar nog tot één van al sterke ontwaarding van eta- Hftatste van ons land zal be- gewoningen in de koopsektor ■■n. Het CDA vindt nu dat en de grote moeite die de wo- ^^nvijk met zijn tarieven te ningbouwvereniging moeten ;aat achterlopen en wil in doen om hun eigen bezit vol te lijk dat de taak van de ge meente in dit geval alleen voorwaardenscheppend zou mogen zijn. Badcentrum Met betrekking tot de ontwik kelingen in het nieuwe bad centrum, een jaarlijks terugke rend onderwerp tijdens de al gemene beschouwingen en de begrotingsbehandeling, toonde alleen de VVD zich echt te leurgesteld dat er aan de bou levard voorlopig geen nieuw hotel zal verrijzen. De partij was van mening dat er in het huidige bestand zeker behoef te aan is en stelde het college voor om eventueel om te zien naar een andere locatie. De re actie van de RPF luidde dat de gemeenteraad nu eindelijk de knoop maar eens moet door hakken en de „hotel" bestem ming uit het plan moet schrap pen. De PvdA is tevreden over het geen tot nog toe in het cen trum is gebouwd en meent dat een meer levendige en stadse kern Katwijk een beter imago kan bezorgen. Een imago dat de PvdA ondermeer bezoedeld ziet door de discussies die bin nen de raad steeds gevoerd worden over „bad- en strand- leding", oftewel het topless- zonnen. „Waanner we van dergelijke discussies ver schoond zouden blijven zou dat een meer volwassen imago van Katwijk en haar gemeen teraad bevorderen". Nude winter met rasse schreden nadert en de temperaturen aardig beginnen te dalen is het niet zo vreemd dat in Dierenpark Wassenaar de bijpassende dieren opduiken. Onlangs arriveerden drie Humboldt pinguinsin het dierenpark, die worden toegevoegd aan de reeds bestaande groep van zeven pinguins. Deze parmantige vogels zijn overigens niet rechtstreeks geïmporteerd van de Zuidpool. Ze komen uit Peru. Aangezien ze voornamelijk haring eten, lijken ze in Nederland goed op hun plaats. Het trio werd vereeuwigd op de transportkist, waar ze net uit J waren. Politie sluit illegaal café LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond een illegaal café annex restaurant aan de Hooigracht 72 geloten. Te vens nam zij een grote hoe veelheid sterke drank in be slag. De illegale zaak werd beheerd door twee broers van 30 en 29 jaar oud. ti. Beeld] JL lerrr 5 -kanalen ENING 19,- DERDORP In de ge- Leiderdorp", stelt Bertram tto Leiderdorp is sinds Westera. de Werkgroep „Leider- Met een aantal Leiderdorpse F 1.1 tegen Fascisme" actief, vrienden werd een paar keer dentee' 's daarvan nog vergaderd, waarna bedacht Walzovee^ te merken, maar werd dat de steun van de Lei t j- derdorpse politieke partijen j 1985 staan diverse activi- op het programma om onontbeerlijk was. Die wer- nwoners van Leiderdorp den aangeschreven en de MET BGst te maken van het slui- meesten reageerden positief, unnr Ind fascisme. Dat zullen Er volgde een vergadering :r geen spectaculaire acti- met de partijen op 18 oktober len worden. „Leiderdorp waarop besloten werd een en dorp voor wilde ac- overleggroep samen te stellen stelt de oprichter van de met de werkgroep, de partijen groep, de middelbare en andere groepen zoals de lier Bertram Westera (18). Stichting Welzijn Buitenlan- 'am Westera is weliswaar ders en het comité Leiderdorp inaar, maar hij woont tegen apartheid. „Het voor- bij Leiderdorp, zijn deel is dat we ons op die ma ller is er als predikant nier niet aan een bepaalde pinden aan de Schep- groep of partij binden en ver- :erk en ook zijn vrien- der kunnen we zo acties coör- onen er. Het idee om dineren, zodat we elkaar niet in de weg zitten", aldus Ber- Bertram Westera: „Steun politieke partijen onontbeerlijk" jverkgroep op te richten pnd in april van dit jaar. tram Westera. g toen een uitzending Centrumpartij, en op |l, de christelijke scho- Umeenschap Visser 't 1 waren we net met een Ibt over het Derde Rijk schrijving die de Anne Frank Stichting van fascisme geeft, die is wel het meest duidelijk. Het gaat dan om punten als sterk nationalisme, de behoef te aan één oppermachtige lei der, het uitgaan van raciale ongelijkheid, een hevige angst voor communisme en het met geweld uitschakelen van an dersdenkenden". „De medewerking van alle partijen is erg belangrijk, we willen er geen links onder onsje van maken. De partijen willen wel een duidelijk om- Dat bracht me ertoe om schrijving van onze doelstel- 'erkgroep tegen fascisme lingen, omdat fascisme niet *"L' T~ T ~'J u~ voor iedereen hetzelfde bete kent. Wij gaan uit van de om- Leiderdorp In de gemeente Leiderdorp komen, ondanks de aanwezig heid van een redelijke grote groep Turken en Marokka nen, geen extreme gevallen van rassenhaat voor. „Wel worden buitenlanders wel stellenden kunnen telefonisch eens onvriendelijk nageroe- contact opnemen, tel. 071- pen en zie je toch wel vrij 143935. vaak dat muren worden be- dergelijke. In Leiderdorp klad met hakenkruizen en heeft bij de laatste verkiezin- voor het maken van een gen 2,1 procent op de Cen- werkboekje voor scholen. De trumpartij gestemd. Dat is werkgroep zal aan de weg geen aanleiding tot harde ac- timmeren door met stands op ties, maar wel moeten we de markten en dergelijke te ver- mensen duidelijk maken dat schijnen. er fascisme is en dat het be- Deze maand komt de overleg- streden moet worden", stelt groep weer bij elkaar. Bij de Bertram, de gemeente Leiderdorp is in- De werkgroep wil in 1985 een middels 395 gulden subsidie aantal activiteiten ontplooien, aangevraagd voor de uitvoe- Er worden affiches gemaakt, ring van het programma, er zal een expositie of een fo- Daarbij kan de werkgroep rumdiscussie worden georga- meer mensen gebruiken dan niseerd, er wordt een folder het huidige tiental. Belang- verspreid en er zijn plannen DEN HAAG/LEIDEN In navolging van de ver dachten in de geruchtma kende Vleeschmeesters- affaire moesten een 36-ja- rige man uit Zoeterwoude, zijn 43-jarige broer uit Koudekerk en een 56-jari- ge Leidenaar zich gisteren verantwoorden voor een bijna identieke vleesfrau- den. Een deel van dat bedrag is te wijten aan de activiteiten van de broers die gisteren te recht stonden. Een bedrag van ruim 60.000 gulden is inmid dels terugbetaald. Een bank heeft garantie gegeven voor de terugbetaling van een tweede boete en naheffing van onge veer een miljoen gulden. Volgens de raadsmannen had den de verdachten geopereerd de. Tegen beide broers in een markt, waarin het ge werden gevangenisstraf- bruikelijk is. dat de regels fen van een jaar geëist. De worden misbruikt. Het zou Leidenaar werd een min- 8aan °m zaken' d,e v°lgens <je letter van de wet niet door de der belangrijke rol toege- beugel kunnen, maar die inge- dicht. Hij had volgens burgerd en geaccepteerd rechtbankpresident mr. „De controleurs", zo zei een S.F. Kootte te dansen naar van de.advocaten, „waren op de pijpen van de mede- de hoogte van het feit, dat het verdachten. De Leidenaar hoorde zes maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaar delijk tegen zich eisen. De twee broers, directeuren van de Beheer- en Beleggings maatschappij Zandbergen B.V., voerden in '79 grote hoe veelheden vlees in uit landen buiten de E.E.G. Zij trachtten importheffingen op rundvlees uit niet E.E.G.-landen te ont duiken door in strijd met de waarheid te verklaren, dat het vlees bestemd was voor de conservenindustrie.- In werke lijkheid werd het vlees, tegen alle afspraken in, voor stunt prijzen bij diverse slagers ver kocht. Om het doel te berei ken, werd gebruik gemaakt van nep-facturen. De broers werden beschuldigd van het leiding geven aan de illegale praktijken. De Leidse directeur van verscheidene dochterondernemingen van de Beheer- en Beleggingsmaat schappij Zandbergen B.V. had den volgens de vice-president van de Haags rechtbank in fei te niets in te brengen. De broers gaven toe, dat zij feite lijk de macht in handen had den. De Leidenaar, die ook volgens de officier „tweede viool" speelde, had als direc teur van enkele dochteronder nemingen leiding gegeven aan het vervalsen van de facturen, die de illegale handel moesten dekken. Volgens de Rijksaccountants dienst bedraagt het schadebe drag dat door de fraude is ont staan ongeveer 11 miljoen gul vlees niet verwerkt werd. Zij wisten drommelsgoed hoe de vork in de steel zat". De Haagse rechtbank wijst vonnis op 27 november. HAAG De stijging van de woonlasten in de afgelopen kar treft de minima relatief minder dan modaal of twee bodaal. Dit is vooral te danken aan de individuele huur- flie. Dit blijkt uit een nota van de gemeente Den Haag, die jfn is gepubliceerd. Volgens de nota zijn de minima de af- Én vier jaar na inflatiecorrectie negen procent van hun H>esteedbaar inkomen kwijtgeraakt door stijging van de asten, uitgaande van een lage huur. Bij een hoge huur gin- minima er dertien procent op achteruit. Modaal moest STIJGING WOONLASTEN TREFT MINIMA HET MINST koopkrachtverliezen van tussen de vijftien en twintig procent ven of bepaalde vrijstellingen. De rijksoverheid staat een ee- iUton TTif hot J1. i__i. slikken. Uit het gemeentelijk onderzoek is verder gebleken dat de woonlasten een steeds groter gedeelte van elk huishoudbud get opslokken. Tot de woonlasten worden gerekend huur, servi cekosten, gas, verontreinigingsheffing, elektra, geiserhuur, riool recht, afvalstoffenheffing, kabeltelevisie, drinkwater, en onroe- rend-goedbelasting. Het is niet mogelijk burgers met een mini mum-inkomen financieel tegemoet te komen met lagere tarie- meentelijk inkomensbeleid niet toe en zal dergelijke tariefsver ordeningen of niet goedkeuren, of vernietigen. Volgens de nota kan de gemeente alleen iets doen in individuele gevallen, bij voorbeeld door het kwijtschelden van schulden. Het vormen van een apart fonds voor dat doel is echter niet noodzakelijk, zo stelt de nota. Wel moet er een beter inzicht komen in de criteria die bij het kwijtschelden van een schuld aan de orde zijn Jaar cel geëist tegen verkrachter met geheugenverlies DEN HAAG/KATWIJK Een 32-jarige man uit Katwijk, die zich niets meer voor de geest kan halen van hetgeen hij met de ex-vrouw van een collega heeft uitgehaald, hoor de gisteren voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van een jaar tegen zich eisen. „U bent zo ontsteld van uw ei gen gedrag, dat u het verdron gen hebt. Wellicht ook, omdat u heel angstige voorgevoelens had omtrent de gevolgen van dit alles", was het commentaar van mr. S.F. Kootte, vice-pre sident van de Haagse recht bank. Volgens de verklaringen van het slachtoffer was de Katwijker in de nacht van 3 op 4 december in haar woning binnengedrongen. „Geef me eerst maar eens wat te zui pen", zouden na binnenkomst de eerste woorden van de Kat wijker geweest zijn. Hij liep naar de keuken en zette een fles cognac aan de mond. De man was de dag al begonnen met een ontbijt, dat bestond uit bier. In verschillende cafés had hij gedurende de rest van de dag zijn alcoholische maal tijden voortgezet. Nadat de fles cognac de behoefte had gestild, kleedde de Katwijker zich uit. De vrouw verklaarde, dat zij naar buiten rende om bij bu ren hulp te halen. De buren waren echter niet thuis. Toen zij terug kwam, trok de Kat wijker haar aan de haren de trap op. Naar eigen zeggen gil de de vrouw niet omdat zij de kinderen, die lagen te slapen, niet met het gebeurde wilde confronteren. In de slaapka mer werd de vrouw verkracht. Zij was dusdanig onderhanden genomen, dat zij in het zieken huis behandeld moest worden. ,,U weet zich niets meer van het gebeurde te herinneren, maar u hebt in elk geval spijt van wat u gedaan heeft Dat getuigt in elk geval van een werkend geweten", aldus mr. Kootte gisteren tot een huilen de verdachte. Na de aanklacht ging de echtgenote van de ver dachte driftig op zoek naar be wijzen, die de schuld van haar man zouden kunnen ontkrach ten. Het slachtoffer werd on der druk gezet. De familie van de vermoedelijke dader wilde dat zij haar verklaring introk. Officier van justitie mr. H.D. Klein Breteler sprak zijn af keuring hierover uit: „Het staat me tegen, ik krijg er een beetje vieze smaak van in m'n mond". Volgens de raads vrouw van de Katwijker heeft noch haar cliënt noch zijn echtgenoot geprobeerd het slachtoffer over te halen. In haar pleidooi zei de raads vrouw onder meer, dat haar client zeker werkloos wordt als hij veroordeeld wordt tot een langere gevangenisstraf. De Haagse rechtbank wijst op 27 november vonnis. ADVOCAAT GEDUPEERDE GARAGEHOUDER: „Gemeente Noordwijk handelt oneerlijk" NOORDWIJK De advocaat van garagehouder F. van Abs- woude, mr.dr. N. Koeman be ticht de gemeente Noordwijk van oneerlijk gedrag. Zoals be kend wordt de garagehouder op grond van nieuwe bepalin gen in de hinderwet een ver gunning onthouden voor het hebben van een LPG-installa- tie bij zijn bedrijf aan de Nieu we Offemweg. Tijdens de hoorzitting, vooraf gaande aan de vergadering van de raadscommissie van openbare werken, voerde hij het woord namens zijn cliënt, die van het gemeentebestuur een aanschrijving heeft ont vangen, waarin politiedwang werd aangekondigd als hij niet overgaat tot het sluiten van de installatie. De advocaat hield de raads commissieleden voor dat er naarstig gezocht was naar een plekje, waar voldaan kon wor den aan de door de wet gestel de normen. Door de gemeente was toen, geheel buiten de heer Abswoude om, een wijzi ging aangebracht in de teke ningen. Door een verschuiving van gevarenzones, aangegeven door ringen, kwamen er meer woningen in deze zones te lig gen en daardoor voldeed de aanvrage niet meer aan het zo genaamde interimstandpunt. De verschuiving van de rin gen zou in werkelijkheid vijf daardoor was een geheel ande re situatie ontstaan. Mr.dr. Koeman toonde de raadscom missieleden de betrokken te keningen met de daarop aan gebrachte wijziging. Hij stelde dat de gemeente over het hoofd had gezien, dat de Hinderwet inmiddels gewij zigd is, zodat in juridische zin een ander regiem is ontstaan. De raadsman verzocht de op ponerende garagehouder uit de problemen te helpen, an ders dreigde door het afkap pen van een wezenlijk onder deel, het bedrijf ten gronde te gaan. Voorafgaande aan de vergade ring van de commissie voor openbare werken tekende de heer P. Schaaks namens de buurtbewoners uit de omge ving van de garage aan de Van de Mortelstraat bezwaar aan tegen de komst van de wegtanker, die tweemaal per week de LPG-installatie komt bijvullen. Ondanks het ver- voersverbod van de gemeente, rijdt de tankwagen door de dicht bebouwde woonbuurt. Schaake vestigde de aandacht op publiektrekkers in de om geving van garage De Jong. zoals de sporthal, de openbare bibliotheek, en InterkniK Daarbij herinnerde hij aan de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7