Alleen in hotels is genoeg te eten fhr.mr. De Brauw overleden Politie vermoedt landelijk netwerk van handel in „nette" autowrakken )ROOGTE EIST HOGE TOL IN ETHIOPIE Verdachte platinaroof beschuldigt Russische zeeman van smokkel Gevaarlijk speelgoed wordt bij wet verboden Voedselsituatie Afrika verslechtert nog steeds 1TNNENLAND/BUITENLAND QeidoaQowumt cao Vkkoord c aekenhuizen TRECHT De ziekenhuizen en de or- Inisaties van werknemers hebben giste- n in Utrecht een principe-akkoord be- jkt over een nieuwe cao die een loop- d krijgt tot 1 januari 1986. Onder deze b vallen 185.000 werknemers. Een van belangrijkste punten uit het akkoord de invoering, op 1 oktober, van een xibele werktijd van per kwartaal gemiddeld 38 uur per week en volle- je herbezetting van de vrijkomende pn. Om een gemiddelde werkweek 38 uur te bereiken krijgen de werk- lers 26 halve vrije dagen erbij. Daar- worden er 18 aangewezen door de [rkgever en acht door de werknemer. Tilburgse ww'ers naar Nicaragua TILBURG Door een soepele toepas sing van de regels door de gemeentelijke sociale dienst in Tilburg kunnen acht mensen met een uitkering zeven weken gaan werken aan de bouw van een kleu terschooltje in Matagalpa in Nicaragua. Eigenlijk is het verboden om met be houd van uitkering in het buitenland te werken. De constructie die nu uit de bus is gekomen komt er op neer dat de uit keringstrekkers hun vakantiedagen van dit jaar en die van 1985 kunnen gebrui ken. Van degenen die vakantiedagen te kort komen wordt de uitkering tijdelijk stopgezet. Bij terugkeer in Nederland kunnen zij weer van hun recht op uitke ring gebruik maken. Politie neemt achttien kilo heroïne in beslag AMSTERDAM Bij het oprollen van een organisa tie, die zich bezighield met het smokkelen van he roïne van Turkije naar Nederland heeft de Amster damse politie eind vorige week achttien kilo heroïne met een waarde van ongeveer twee en een half mil joen gulden en tevens zo'n honderdduizend gulden in beslag genomen. Vijf mensen werden daarbij aan gehouden. De verdovende middelen werden in LPG-tanks naar Nederland vervoerd. De politie ver moedt, dat op deze manier tientallen kilo's heroïne ons land zijn binnengekomen. De organisatie werd al enige tijd in de gaten gehouden en afgelopen vrijdag greep de politie in. In een van de drie woningen waar een inval werd gedaan, trof de politie een soort laboratorium, waar de heroïne werd gewassen, ge droogd en aangelengd met een andere stof. Ook la gen er ongeveer veertig koffiemolens om de heroïne en het andere poeder te malen. Alimentatie half procent omhoog DEN HAAG De alimentatie gaat met ingang van 1 januari een half procent omhoog. Deze is berekend over het uitkeringsbe drag zoals dat op 31 december van dit jaar vaststaat. De verho ging geldt voor alle alimentaties, onderling afgesproken of door de rechter vastgesteld. De verhoging is door staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) in een beschik king vastgelegd. Indien één van de partijen de verhoging onbillijk vindt mag men zelf een andere regeling treffen. Lukt dat niet, dan staat ook nog de mogelijk heid open de rechter om een an dere regeling te vragen. WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 Toenemend aantal aanvragen voor eenmalige uitkering DEN HAAG De Gemeentelijke Sociale Diensten van de grote steden hebben tot nu toe in totaal meer aanvragen voor een een malige uitkering binnengekregen dan vorig jaar. In Amsterdam en Rotterdam is sprake van een aanzienlijke stijging, in Den Haag echter van een geringe daling. Daar kwa men vorige keer 43.000 aanvragen binnen en nu 41.000. De aanvragen kunnen tot en met 15 november worden ingediend. De kosten van de eenmalige uitkering (uitke ring plus uitvoeringskosten) zijn voor dit jaar geraamd op 447 miljoen gulden. Het ministerie van sociale zaken rekent dit jaar op 634.000 mensen die de uitkering zullen krijgen. Vorig jaar waren dat er 568.000. Politicoloog Van der Land overleden AMSTERDAM De politicoloog Lu cas van der Land is het afgelopen weekeinde op 61-jarige leeftijd overle den in zijn huis in de Franse Pyrene eën. De Amsterdamse hoogleraar was enkele maanden geleden vervroegd uitgetreden. Van der Land was na de Tweede Wereldoorlog, alvorens met zijn studie te gebinnen, korte tijd jour nalist bij Het Vrije Volk. Hij schreef zijn proefscrift over het ontstaan van de PSP. Ook Van der L^nd kreeg eind jaren zestig te maken met politie ke tegenstellingen binnen de faculteit der sociale wetenschappen, waarvan de subfaculteit politicologie onderdeel uitmaakt. Hij bleef echter colleges ge ven. DEN HAAG Tegen een 50-jarige goud- en zilver- handelaar uit Urmond (Zuid-Limburg) is gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf geëist wegens het helen van elf kilo platina. De verdachte, in helingsza- ken geen onbekende van justitie, zei dat hij de partij edelmetaal had gekocht van een Russische zee man, genaamd Stanislav. Deze zou begin dit jaar daarmee welbewust in ei gen land de doodstraf ris kerend negentien kilo platina naar het Westen hebben gesmokkeld. Toevallig komt dit getal over een met het gewicht van een uit een Duitse fabriek gestolen partij industrieplatina met een waarde van 600.000 gulden. Die inbraak werd in maart ge pleegd in het grensplaatsje Herzogenrath, op nog geen vijftien kilometer van Ur mond. De Limburger werd in april betrapt met enkele kilo's plati na in de kofferbak van zijn Mercedes. Zijn kostbare la ding, duurder dan goud, was bestemd voor een collega-han delaar uit Leiderdorp. Deze moet voor zijn aandeel nog te rechtstaan. De beurswaarde van een kilo platina is rond de 35.000 gulden. Officier van justitie mr. H. Klein Breteler zei het sterke vermoeden te hebben dat de platina-smokkelaar Stanislav helemaal niet bestaat en puur verzonnen is. De verdachte ontkende hoe dan ook geweten te hebben dat het platina van diefstal af komstig was. Rechtbankpresi dent mr. S.F. Kootte hield hem wat dat betreft zijn eigen verklaring voor. Geen minuut tevoren had de man nog be weerd dat Stanislav zijn leven in de waagschaal had gesteld door het zilverwitte vrachtje illegaal aan boord van zijn schip te brengen. ,,Dus toch door misdrijf verkregen", al dus de rechter. De advocaat van de verdachte, mr. Machal, zorgde tijdens zijn pleidooi voor een verrassende onthulling, waar de rechters en de officier stil van werden. De raadsman zei te kunnen bewijzen dat de aangetroffen elf kilo platina niet behoort tot de in Duitsland ontvreemde industriepartij. De fabrikant had indertijd bij de politie duidelijk aangifte gedaan van een hoeveelheid gestolen platina die voor tien procent was vermengd met de nog duurdere metaalsoort rho dium. Volgens mr. Machal hebben laboratoriumproeven echter onomstotelijk aange toond dat de inbeslagggeno- men koffers van zijn cliënt honderd procent zuivere plati na bevatten. „Het kan niet hetzelfde platina zijn". De raadsman vroeg dan ook vrij spraak. De officier van justitie stelde dat het Openbaar Ministerie in kwesties, waarin diefstal en heling van edelmetalen een rol speelt, vrijwel steeds wordt geplaagd met bewijstechnische problemen. „Er worden enor me hoeveelheden goud en zil ver gestolen, die onmiddellijk in een smeltkroes verdwijnen. Het spul komt als broodjes te voorschijn en er blijft geen spoortje bewijs meer over. In dit soort zaken is het vechten tegen de bierkaai". PETER VIERING DEN HAAG Er staat een nieuw speelgoed be sluit op stapel. Onder druk van onder meer de Keuringsdienst van Wa ren in Haarlem, landelijk gespecialiseerd in het keu ren van speelgoed, zullen de veiligheidseisen voor speelgoed verscherpt wor den. Volgens een woord voerster van het ministe rie van Volksgezondheid staat het nieuwe speel- goedbesluit op de agenda van de vergadering van het kabinet van vrijdag. Wanneer het van kracht wordt is nog niet duide lijk. Het huidige besluit uit 1976 biedt niet voldoende mogelijk heden om omstreden, gevaar lijk speelgoed te verbieden, al dus ir. M.F. Nuijt van de Keu ringsdienst. „Als het ministe rie onze aanbevelingen heeft overgenomen, zullen we in de toekomst kunnen optreden te gen speelgoed dat gemakkelijk in de mond te steken is en dat daartoe door vorm of geur uit nodigt. Artikelen zoals vlak- gommetjes in de vorm van truit kunnen we dan uit de handel laten nemen." De kwaliteit van het Neder landse speelgoed is over het al gemeen-goed te noemen. Dat is zowel de mening van de Keu ringsdienst die vindt dat het percentage gevaarlijk speelgoed zeer laag is, maar wel aangepakt moet wor den als van andere betrok ken organisaties. Wel vindt de stichting Goed Speelgoed in Leiden dat veel speelgoed on doordacht wordt gekocht „Tij dens de Sinterklaasdrukte ko pen ouders vaak speelgoed dat binnen een week in de kast verdwijnt, zonder dat er nog mee wordt gespeeld", aldus voorzitter B. de Boer. Uit het onlangs verscnenen jaarverslag van de Keurings dienst over het jaar 1983 blijkt echter dat er wel degelijk speelgoed op de markt komt dat niet aan de veiligheidsei sen van het bestaande speel- goedbe&luit voldoet Gerucht- makenden voorbeelden geeft het verslag genoeg: geparfu meerde vlakgommeties, giftig niespoeder, sabbel-flesjes waarvan de dop in de longen kan schieten, chemische zwel- dieren die in water gelegd moeten worden om ze te laten „groeien", maar die bij inslik ken opzwellen in de maag, of beesten waarvan afgebeten en ingeslikte splinters glashard worden. t)GEL TENA Een rit &r het drieduizend me- hoge Wadla Delenta- Iteau in Noordoost-Ethi- geeft een duidelijk »ld van de schade die droogte in dit land Èft aangericht. Een kbijkomende boer ift met een hand vol tvehalmen naar de atselijke administra- jr die in de auto zit. en later verkruimelt hij I gewas tot stof er fcn geen graankorrels uur duurt de moeizame ftt over het in de provincie Jto gelegen plateau. Het pile pad voert eerst door kronkelige, bijna ver- vallei, waar de rivier eslonken tot een miezerig aaltje. Dan stijgt de weg loog door het spectaculaire ste en lege berglandschap, zwarte losse aarde, waar t meer in te ploegen valt iwege de bodemerosie, gt voor een woestijnachtige (blik. ti een hoek van het plateau je het uitzicht op het be- (mde fort Magdala, zetel a de Ethiopische keizer leodorus. Daar werden in .68 tienduizend keizerlijke lairen afgeslacht door een 'ditie onder leiding van de e Sir Robert Napier. De jopiërs koesteren blijkbaar 1 wrok, want dit jaar zijn Britten met volledige in- üming van het lokale be- Ir weer teruggekeerd op plateau in de personen van i verpleegsters en een wa- puwkundig ingenieur. iit verkocht zal veel gedaan moeten den. Het plaatselijke be- r draagt zorg voor onge il 200.000 mensen die in een 1 van vijftig kilometer le- I fond Wogcl Tena, de paamste stad van de pro- ie. Een van de bestuursle- I Alem Seged Gezgnhe, (een boer, doet er zeven over het gebied te voet Jstrijken. fcraakliggende omgeploeg- plden hebbèn dit jaar wei- opgeleverd. Afgelopen j kwam er voor het eerst half augustus een bui betekenis naar beneden en de dorpelingen hopen dat er nu tenminste wat gras zal opkomen. „Het verandert hier in een woestijn", aldus Fasil Hasafar, de voorzitter van de 124 boe- renorganisaties. „Ongeveer dertienhonderd mensen in dit gebied hebben al hun bezittin gen verkocht, ook hun meest onmisbare huisraad, en zijn naar het westen geëmigreerd. Wanneer er volgend jaar ook geen regen valt, is alle hoop verloren". Langzaam en onregelmatig komt het door 'de regering ge stuurde graan binnendruppe len. Soms komen er drie vrachtwagens vol aan, soms maar een. Medewerkers van het plaatselijke „Red de kinde ren-fonds die helpen bij de voedseldistributie, hebben het aantal mensen dat hier serieus te lijden heeft van de droogte geschat op zeventigduizend. Honderd van de driehonderd In het Alamata kamp nemen uitgehongerde Ethiopiërs voedsel tot zich. kinderen die het indrukwek kende gezondheidscentrum per maand bezoeken, hebben een lichaamsgewicht dat zestig procent onder het normale ge wicht voor hun leeftijd ligt. Hulpcentra De Britse hulporganisatie Ox- fam is van plan in drie afgele gen dorpjes centra in te rich ten voor uitgedroogde en Iplw Op het Revolutie Plein in Bati beschermen hongerenden zich tegen de brandende zon. terwijl zij wachten op registratie. NAIROBI De internationale gemeenschap moet de „trage die van de honger" in Afrika onder ogen zien. Ondanks de grote internationale hulpverlening worden de voedseltekor ten steeds groter, niet alleen in Ethiopië, maar ook in Tsjaad, Mali, Mauretanië en Mozambique. Dit staat in een rapport over 27 door de droogte getroffen landen in Afrika van de FAO, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenig de Naties. De getroffen landen zijn zelf niet in staat voldoen de voedsel te produceren en mens en dier te voeden, daarom blijft het noodzakelijk dat er op grote schaal hulp van buiten af wordt gegeven. In het FAO-rapport staat verder dat de donorlanden ervoor moeten zorgen dat de hulpverlening re gelmatig verloopt, wat ook de oogstvooruitzichten zijn, zodat er in ieder geval dit jaar en volgend jaar voortdurend voed sel wordt geleverd. zwaar ondervoede kinderen. Ook zal geprobeerd worden de toevoer en distributrie van het voedsel, dat de boeren dan thuis zelf klaar moeten ma ken, sneller te laten verlopen. De bedoeling hiervan is de enorme toeloop op de voedsel- centra rond de hoofdwegen te voorkomen. Ironisch genoeg is er wel wa ter op het plateau, maar wordt het niet effectief gebruikt. Op de plaatsen waar bronnen zijn ontdekt, hebben dorpelingen grote gaten gegraven en deze omringd door wallen van aar de en steen die het vee en de schapen moeten tegenhouden. Het water is daardoor vervuild en verdampt snel in de zon. Gereedschap en materiaal om de bron in orde te maken en af te dekken is er niet. Naast een gebrek aan materia len is er ook gebrek aan vol doende technische kennis. De boeren gebruiken nog altijd houten schoffels, ossen ploe gen het land en er wordt oogst met kleine handzeisen. Afgezien van een paar magere oude paarden is de ezel het voornaamste vervoermiddel. De boerderijen zijn echter goed gestructureerd, met een stenen fundament en dikke muren van gras vermengd met leem. Ook worden er nieuwe, lage huizen, voorzien van hou ten deuren en blinden, ge bouwd. De stad heeft een school, een postkantoor, elek triciteit vanaf zes uur 's a- vonds en in de enige openbare telefooncel kan je van acht uur 's ochtends tot vier uur 's middags bellen. Twee keer per week vertrekt er een 1 naar Dessie, een grotere stad aan de hoofdweg. Er zijn drie kleine hotels in de stad, voornamelijk bezocht worden door officile bezoekers. Er is daar blijkbaar geen tekort aan goed eten. De bar in het hotel zit 's nachts stampvol. DAVfo PALLISTER Copyright The Guardian ARNHEM De Arnhemse politie zegt aanwijzingen te hebben dat er een landelijk netwerk van malafide auto handelaren bestaat voor on derlinge hulp bij de in- en ver koop van gebruikte wagens. De aangesloten handelaren zouden van elkaar auto's afne men die zij van klanten had den agetroggeld door mislei dende praatjes. De inruilwa- gens zijn op die manier bij voorbeeld niet te achterhalen door klanten, die na een te leurstellende koop hun eigen wagen toch weer terug willen hebben. Een woordvoerder van de Arnhemse politie heeft dit gis teren gezegd naar aanleiding van de inval in een Arnhems garagebedrijf. Daar zijn de di recteur en elf personeelsleden aangehouden op verdenking van oplichting en valsheid in geschrifte. Sinds april hebben ze volgens de politie honder den autokopers misleid en op gelicht, waarmee volgens eer ste schattingen ettelijke ton nen zijn gemoeid. Het autobedrijf verkocht vol gens de politie vrijwel uitslui tend wrakken. Om de aan dacht af te leiden van de er barmelijke technische staat, werden de wagens opnieuw gespoten en dagelijks blinkend gepoetst. In de papieren werd vaak geknoeid met het bouw jaar. Garantie bleek de klant, bij bestudering van de kleine lettertjes in het koopcontract, niet te hebben. Als klanten hun eigen wagen wilden inruilen, was die vaak al verdwenen voordat de koop van de „nieuwe" auto rond was. Soms verdween de in te ruilen auto al terwijl de klant een proefrit maakte met de wagen die hij eventueel zou willen kopen. Wie klachten had of verhaal kwam halen omdat de gekochte auto het na een paar kilometer al begaf, kon volgens de politie rekenen op bedreigingen en intimida tie. Bloembollen voor Israël Dozen met bloembollen verdwijnen op Schiphol via de lopende band in het vliegtuig om naar Israël te worden verstuurd. Het gaat om een initiatief van het Israël-comité onder leiding van de heer Keunings (rechts). De zending is tevens bedoeld als onder steuning van de wens van het comité de Nederlandse ambassa de weer in Tel Aviv te krijgen. vensverzekeringsbank om vanaf 1963 directeur te wor den. Dit bleef hij tot aan zijn ministerschap. In de periode 1963-1971 was De Brauw ook lid van de Raad van bestuur van Nationale Nederlanden. Na zijn ministerschap werd De Brauw lid van de Tweede Kamer-fractie van DS'70. Dat bleef hij tot 1975. In dat jaar stapte hij uit de fractie, na een meningsverschil over de door Drees jr. bepaalde politieke koers. Hij werd toen bestuurs voorzitter bij het organisatie bureau Berenschot. In 1980 verruilde hij DS'70 voor D'66. De afgelopen zomer werd De Brauw door het kabinet voor gedragen als hoofd van het Internationaal energieagent schap in Parijs. Bezwaren van de Verenigde Staten blok keerden echter zijn benoe ming. Op 7 juli werd bekend dat De Brauw vanaf 1 september zou gaan optreden als coördinator hoger onderwijs in de provin cie Friesland. Door zijn ziekte heeft hij deze functie feitelijk nooit kunnen vervullen. Vorige week nog sprak De Brauw de oud-medewerkers van de stuurgroep Brede Maatschappelijke Discussie toe tijdens een reünie, die vervroegd moest worden van wege zijn ziekte. Volgens een oud-medewerker heeft De Brauw toen gezegd dat regering en parlement de resultaten van de BMD niet al te serieus nemen. Maar hij was ervan overtuigd dat het proces van de BMD en het werk dat er aan ten grondslag heeft gelegen over enkele ja ren zijn erkenning in binnen- en buitenland zal krijgen. 1981 benoemd tot voorzitter van de stuurgroep die de bre de maatschappelijke discussie over het energiebeleid moest organiseren. Over zijn salaris, 206.000 gulden voor een vier daagse werkweek, ontstond grote verontwaardiging in ons land. De Brauw studeerde rechten aan de universiteit van Lei den. Van 1954 tot 1960 was hij directie-secretaris bij Unile ver. Vanaf 1960 tot 1963 werkte De Brauw als adjunct directeur van de Nationale le- EN WISKE AMORIS VAN AMORAS fan onze parlementaire re dactie) EN HAAG Jhr. mr. M. Brauw is maandag op 59- rige leeftijd in het' acade- (sch ziekenhuis van Leiden •erleden. Hij was al enige tl ongeneeslijk ziek. Brauw was in 1971 en 1972 inister voor wetenschapshe ld in het kabinet-Biesheu- In 1972 trad hij met de bewindslieden van na een over de be- voor '73. Hij werd in

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13