Deserteurs konden niet aarden in Engeland NICARAGUA BEREIDT ZICH VOOR OP INVASIE VS Israël weigert vrijlating van sji'itische militieleden Sikh-leiding ernstig verdeeld over mogelijk compromis Russische onderminister overleden Vader van Luther King overleden Nederland wil toerisme op Aruba stimuleren Ariane gelanceerd ITENLAND £ekbc(3oii/uMil MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 alvadoraanse chtmacht valt ielegerde stad aan (N SALVADOR Vliegtuigen en heli- iters van de Salvadoraanse luchtmacht ben afgelopen vrijdag een stad in het lorden van hef land gebombardeerd. Aan- ding voor het bombardement op de stad ichito was de aanval van linkse guerrilla- ijders. Ongeveer 500 verzetsstrijders vie- i vrijdag in alle vroegte Suchito aan. De id werd verdedigd door zo'n 300 rege- igsmilitairen. De strijd heeft tot 's avonds it geduurd. Suchito ligt in de buurt van n basis van het verzetsfront FNLN. De d is al diverse aangevallen. De bevolking in de loop der jaren teruggelopen van im 43.000 tot zo'n 10.000. Sovjetbommenwerper schendt Japanse luchtruim TOKIO Een Russische bommen werper van het type Toepolev-16 heeft gisteravond laat het Japanse luchtruim geschonden. Volgens een mededeling van het ministerie van defensie in Tokio maakte de bom menwerper deel uit van een formatie van negen die vloog boven de straat Tsoesjima tussen Japan en Zuid-Ko- rea. Veertig Japanse militaire vlieg tuigen stegen op om de Russische bommenwerper te verdrijven. De Toepolev schond gedurende twee mi nuten het Japanse luchtruim ten noordwesten van het eiland Oki in de Japanse Zee, aldus het ministerie. Handboek voor criminelen in VS PHOENIX In de gevangenis van de Amerikaanse staat Arizona in Flo rence zijn volgens de krant „Arizona Republic" kopieën gevonden van een radicaal handboek dat "les-plannen" geeft voor moorden, bomaanslagen en politieke ontvoeringen. De 15 bladzij den tellende handleiding is verspreid door het Zwarte Bevrijdingsleger en de Sam Melville-Jonathon Jackson Eenheid. In de handleiding wordt tot in details beschreven hoe de vijand het beste gedood kan worden. Onder de vijand verstaat de handleiding ge kozen functionarissen, politiemensen, gevangenbewaarders, rechters, aan klagers en anderen, aldus Arizona Re public. Britse krant: Ontvoering Linda McCartney verijdeld LONDEN De politie in het Britse plaatsje Lewes in het graafschap Sussex heeft gisteren op indirecte wijze beves tigd dat een plan om Linda McCartney, de echtgenote van de ex-Beatle, te ont voeren bijtijds ontdekt is en verijdeld kon worden. Dit meldde het zondags blad Sunday Mirror. Een woordvoerder van de politie in Lewes verklaarde dat men bij toeval de „mogelijke poging tot ontvoering" van Linda McCartney had ontdekt. De familie McCartney beschikt over een boerderij in Lewes. Volgens de Sunday Mirror wilden de ontvoerders een losgeld van tien miljoen pond vra gen in ruil voor de vrijlating van me- Een archiefopname van Linda McCartney en ex-Beatle vrouw McCartney. Paul McCartney. inther-| te vc tiëlle Nieuwf art va t hun ?n adej es en -Pink- esperiUtwee Russische militairen, de 22-jarige sergeant Igor Rykhov n. Zij Ide 21-jarige Oleg Khlan, verlaten het Londense vliegveld ithrow. de mi' (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het onver wachte vertrek van de twee Sovjet-militairen was een klap in het gezicht van hun Britse bescherm heer, lord Bethell, een conservatief lid van het Europese parlement, die Igor en Oleg afgelopen zo mer via Pakistan uit Af ghanistan naar Engeland gesmokkeld had. Lord Bethell meent dat de Sovjet-autoriteiten „emotione le chantage" gepleegd hebben om beide jongens terug naar de Sovjet-Unie te lokken. De deserteurs, die al drie jaar niet meer thuis waren geweest, ontvingen kort geleden im mers onverwachts brieven van hun familie. Igors vrouw stuurde hem onder meer een foto van hun blond dochtertje Leonotsjka, dat hij nog nooit had gezien. Op de achterzijde van het portret van dit bijzon der lieftallige kind stond ge schreven: „Aan pappie, om u aan mij te doen denken. Van uw kleine meisje". Tezelfdertijd kreeg Oleg een brief van zijn jongere broer. De ontvangst van deze corres pondentie maakte beide jon gens ongelukkig. Bovendien waren ze erg onder de indruk van het feit dat Svetlana Sta lin onlangs ineens voorgoed naar de Sovjet-Unie terugge keerd was. Afgelopen week zouden zij in een restaurant van Zuid-Londen een Sovjet diplomaat ontmoet hebben. Vrijdag begaven zij zich naar de ambassade van hun land. Zij deden dit met achterlating van al hun spullen op de ka mers die zij bewoonden bij een Anglo-Oekraïnisch gezin in de Westlondense gemeente East Acton. De Britse autoriteiten hadden de twee jonge deserteurs een verblijfsvergunning van één jaar gegeven. Werken deden zij niet, maar zij waren wel vaak dronken. Dank zij een speciale medische behandeling waren zij hun verslaafdheid aan opium kwijt, die zij opge daan hadden tijdens hun ver blijf in gevangenschap bij Af ghaanse rebellen. Na hun aankomst in Engeland was het tweetal niet onder vraagd geworden door de Brit se autoriteiten. Igor en Oleg deden wel sterke verhalen over het brutale en wrede op treden van de Sovjet-militai ren in Afghanistan, wat vol gens hen de reden was van hun desertie. Maar het leven in Londen beviel hen na ver loop van tijd niet zo best. Zij hadden veel moeite met het Engels (Oleg Khlan is prak tisch ongeletterd) en zij wilden naar Canada trekken om zich daar te kunnen aansluiten bij een grote Oekralnische ge meenschap. Op grond van hun vroegere verslaafdheid aan drugs werd hen evenwel een Canadees visum geweigerd. Lord Bethell probeerde er nu te voor te zorgen, dat zij naar de VS zouden kunnen gaan. Bethell had heel wat proble men met zijn jonge Russische beschermelingen, die echte vechtersbazen waren en het op straat of in cafés geregeld aan de stok kregen met even vechtlustige Engelse leeftijdge noten. Maar toch waren het volgens lord Bethell aardige jongens. Nu zij naar huis teruggekeerd zijn. vreest hun vroegere wel doener dat zij, in plaats van bij hun familie te mogen blijven, met bekwame spoed voor de krijgsraad gesleept zullen wor den. Deze zal hen dan veroor delen om naar Afghanistan te rug te keren, waar zij in bijzijn van al hun vroegere kamera den gefusilleerd zouden kun nen worden. Het Rode leger heeft een dergelijk afschrik middel nodig om alle aspirant- deserteurs tijdig tot nadenken te kunnen brengen. ROGER SIMONS QfaTasii AGUA De Nicara- regering heeft za- 'ag opnieuw gewaar- iwd voor een ophan- zijnde Amerikaanse en is uitgevaren en vermeende spiona- "jluchten van de Ameri- jnse luchtmacht en jft de beperkingen op persvrijheid ver scherpt. De linkse Sandi- nistische regering heeft dit weekeinde aangekon digd te beginnen met de verstrekking van wapens aan burgers en studenten en gezegd hen een ge vechtstraining te zullen geven. Nicaragua vreest een ophan den zijnde invasie van» de VS gezien de aanwezigheid van Amerikaanse schepen en vliegtuigen in de directe nabij heid van zijn grondgebied en de herverkiezing van presi dent Reagan. De VS ontken nen zulke plannen te hebben nadat eerder vermoedens wa ren geuit dat Nicaragua onder delen voor Russische MiGs ge leverd kreeg. Van Amerikaanse ambassade- functionarissen in Tegucigal pa, de hoofdstad van het buur land Honduras, is vernomen dat sinds vorige week donder dag op nog geen 35 kilometer voor de kust van Nicaragua een gezamenlijke oefening van de marine van de VS, El Sal vador en Honduras aan de gang is. De Nicaraguaanse am bassadeur bij de VN, Javier Chamorro, zei dit weekeinde tijdens een spoedzitting van de Veiligheidsraad dat de oefe ning, de spionagevluchten van de VS en legermanoeuvres in Honduras onderdeel zijn van een terreurcampagne en van een plan voor een invasie van Nicargaua. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger, voor stander van de harde lijn, heeft gisteren gewaarschuwd tegen wat hij heeft genoemd de creatie van een „tweede Cuba" in Nicaragua. Hij zei niet wat Washington zou moe ten ondernemen om dit te ver hinderen. Op de vraag of de VS plannen hebben Nicaragua binnen te vallen zei Weinber ger dat zijn ministerie „voor bereidingen treft voor allerlei soorten noodsituaties, maar wij zijn verre van gereed, aldus Weinberger. De minister had tevens kritiek op het feit dat Amerikaanse veiligheidsfunc tionarissen berichten naar bui ten hadden gebracht over de komst vah een Russisch schip in Nicaragua met mogelijk on derdelen voor de MiGs aan boord. „Deze hele discussie over de vraag of er wel of niet MiGs zijn, is schadelijk voor de veiligheid van de VS. Hij kon het bericht over de komst van MIGs naar Nicaraua ove rigens niet bevestigen. ItSO 34.30 39,50 29,80 36.50 p; ■k' ippart laat tams gemeente- jdslid lesteren 1 onze correspondent Aad Jongbloed) jlSSEL De burge- £ter van het Belgisc- Imburgse Voeren, José •art, heeft in het :einde weer voor dei- gezorgd door de lei- van de oppositie in de eenteraad te laten ar- 19 ooeJren <*oor 4 00 e)11- Het raadslid werd uren weer vrij- nog eten; zijn arrestatie zal I- ?n tot vragen in de ;ische Kamer van tstegenwoordigers de christen-democra- aan minister van Bin- andse Zaken No- ïb en een eis van de tsunie om Happart zijn post te ontheffen, gemeenteraadslid Broers, Van de felste tegenstan- Van de burgemeester, die irt Nederlands te spreken foen in Voeren, had week enkele gemeente nen mee naar huis geno- Jin een poging aan te to- ^jjat de raad, waar Hap- partij 10 van de 15 zetels ontrechtmatig gehan- "Tieeft. Happart reageerde »p zaterdag met een arres- ievel voor Broers „we- Jiet ontvreemden van een "pent". JERUZALEM /BEIROET Israël heeft gisteren de eis van de Libanese regering afgewezen om vier leden van de sji'itische Amal-militie vrij te laten. De leider van de Amal-beweging, Nabih Berri, eist de vrijlating van de vier voordat het overleg tussen Israël en Libanon over de terugtrekking van de Israëlische troepen weer hervat kan worden. Berri is tevens minister van Zuid- libanese aangelegenheden. Israëlische autoriteiten hebben laten weten dat Amal zijn „terreuracties" in Zuid-Libanon moet opgeven. De Libanese regering heeft nu contact opgenomen met Syrië en de Vere nigde Naties in de hoop dat zij druk op Israël kunnen uitoe fenen om de Libanese eisen ingewilligd te krijgen. Israëlische veiligheidsagenten arresteerden donderdag, op de eerste dag van de Libanees-Israëlische onderhandelingen, 11 Amal-leden. Zeven van hen werden een dag later al vrijgela ten. In Beiroet was het eind vorige week weer tot hevige gevech ten gekomen tussen leden van de Amal-militie en de door rechtse christenen gesteunde divisies van het Libanese leger. Waarnemers hebben erop gewezen dat er een direct verband is tussen het oplaaien van de gevechten en de hervatting van het Libanees-Israëlische overleg. Om de radicale islamitische achterban onder controle te kunnen houden, houdt Berri vast aan zijn eis tot vrijlating van de vier nog gevangen zit tende leden van de Amal-militie. As van Indira Gandhi uitgestrooid boven Himalaja Rajiv Gandhi, aan boord van een toestel van de Indiase luchtmacht, verspreidt de c boven het Himalayagebergte. NEW DELHI De as van de vermoorde Indiase pre mier, Indira Gandhi, is gisteren uitgestrooid bo ven het Himalaja-gebergte op de plaats waar de heili ge rivier de Ganges haar loop begint. Het was Indi ra's laatste wens dat haar as daar zou zou worden uitgestrooid. De as werd door haar zoon en opvolger Rajiv Gandhi vanuit een vliegtuig uitge strooid. „Zo ging de droom in vervulling van Indira Gandhi, „de dochter van de Himalaja", dat haar as voor eeuwig zou worden gebed in de schoot van de JÊ eeuwige sneeuw van de - machtige Himalaja, aldus van zijn moeder het Indiase persbureau PTL NEW DELHI Vijf hoge- Eriesters van de sikhs in Inaia ebben gisteren een bijeen komst van de politieke partij van de sikhs, Akali Dal, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Daarmee is op indirecte wijze bevestigd dat in de sikh-lei ding een ernstig verschil van mening bestaat, die kan leiden tot een breuk. Het Indiase persbureau PTI meldde dat de vergadering van de sikh-leiders in hun hei lige stad Amritsar werd afge last, nadat sympathisanten van Akali Dal leuzen tegen de priesters waren gaan roepen. De vergadering was belegd naar aanleiding van de recente uitbarstingen van geweld te gen de sikhs, die volgde na de moord op premier Indira Gandhi. Een week geleden ontstond er in de Akali Dal-partij onenig heid tussen priesters en politi ci. Aanleiding voor de onenig heid was de geheime ontmoe ting, die een vooraanstaand sikn-politicus onlangs heeft gehad met de Indiase minister van binnenlandse zaken, Na- rasimha Rao. In dit gesprek regeling van het conflict tus sen regering en sikhs. Een ge sprek hierover in februari tus sen mislukte. Extremistische sikhs zijn toen openlijk en met geweld de oprichting gaan op eisen van de sikh-staat Khalis- tan. Dit leidde uiteindelijk tot de bestorming van de Gouden MOSKOU Nadat diploma tieke kringen het gehele weekeinde de geruchten stroom op gang hielden dat de Russische minister van defensie maarschalk Oesti- nov was overleden, maakte het persbureau Tass gisteren bekend, dat de 53-jarige on derminister van financiën Alexander Kamenskow was overleden. De speculaties kwamen op gang nadat de tv-nieuwslezers zaterdag in het zwart gekleed op het scherm verschenen, en er stemmige muziek op de radio ten gehore werd gebracht Dit zijn in de Sovjet-Unie aanwijzigen dat er een be langrijke partijleider is over leden. Aangezien maarschalk Oestinov (76) al meer dan zes weken niet in het openbaar is verschenen, werd door Westerse en Oosterse diplo maten al gauw zijn naam in omloop gebracht en werden allerlei speculaties gedaan over de gevolgen van zijn dood. Het Russische persbu reau Tass maakte daar gis termiddag een einde aan. ATLANTA In Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia is gisteren na een langdurig ziek bed op 84-jarige leeftijd over leden dominee Martin Luther King sr, vader van de gelijk namige, in 1968 vermoorde ij- veraar voor gelijke rechten voor de Amerikaanse neger ..Daddy King", zoals de over leden dominee met genegen heid werd genoemd, heeft veel leed gekend, maar hij weiger de zich er bij neer te leggen. In een periode van zes jaar wer den zijn vrouw en oudste zoon doodgeschoten en verdronk een andere zoon. WILLEMSTAD Neder land zal proberen be staande plannen tot be vordering van het toeris me op Aruba te verster ken en versneld uit te voeren nu dat eiland in ernstige moeilijkheden dreigt te komen door de aangekondigde sluiting van de olieraffinaderij Lago. Bovendien moet er intensiever worden ge tracht particulier kapitaal aan te trekken voor hotels en toeristische accommo daties. Dat heeft minister J. de Ko ning van Antilliaanse zaken zaterdag verklaard voor zijn vertrek uit Willemstad. De be windsman, die de afgelopen week een bezoek heeft ge bracht aan de Antillen, keerde gisteren in Nederland terug. Als Lago inderdaad op 31 maart van het volgend jaar dicht gaat blijft het toerisme over als belangrijkste steunpi laar voor de Arubaanse econo mie. Zonder de grenzen van het toegezegde ontwikkelings geld te overschrijden, wil Ne derland Aruba helpen bij het aanpassen van zijn economie en het scheppen van werkge legenheid na het verdwijnen van Lago. Door gerichte acties in West-Europa en met name in Nederland moet worden ge probeerd industriële activiteit op Aruba te krijgen, aldus De Koning. Hij wees er tevens op dat de nieuwe containerhaven KOUROU De elfde West- europese Ariane-raket is zater dag met succes gelanceerd vanaf het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans Guyana. De raket zal twee satellieten, waarvan een Amerikaanse, in een baan om de aarde bren gen. Het is de derde commer ciële vlucht van de Ariane De bemanning van het drie dagen eerder gelanceerde Amerikaanse ruimteveer Dis covery heeft zaterdag met suc ces de tweede telecommunica- tiesatelliet in de ruimte ge- Oceaan te hangen. West-Duitsland wil verbod intieme contacten voor AIDS-patiënten BONN Om de verspreiding van de immuniteitsziekte AIDS tegen te gaan heeft het Westduitse ministerie van ge zondheid een wetsvoorstel in voorbereiding dat intieme con tacten van personen die aan deze ziekte lijden strafbaar stelt De maatregel geldt op de eerste plaats voor homoseksue len, die de grootste risicogroep vormen, aldus het ministerie republiek op veel grotere schaal heeft verspreid dan eerst was aangenomen Naar de mening van sommigen zul len in de komende zes jaar 10.000 personen sterven aan deze ziekte, als er geen krach tige maatregelen worden ge nomen om de verspreiding een halt toe te roepen. QtATlS till WOWSDAG Dfc ÖEDICOKPtrTÏ A

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7