;c „Zenuwen zullen een grote rol ïncilë cr^pl pro Itempje ZATERDAG 10 NOVEMBER 1984 Btenrijk-Nederland en verleden. Rinus chels, de eoaeh onder e het Nederlands elftal de finale van het eldkampioensehap reikte, is terug aan het int, na Kees Rijvers te, bben vervangen. Hoe ;r doet dit niet denken tl juni 1978, toen Oranje in Argentinië met veel pijn en moeite onder supervisie van Ernst Happel de tweede ronde van het WK haalde? En hoe op dat moment onder druk van tweede coach Jan Zwartkruis jongere spelers in het team kwamen. Nederland haalde weer de finale en het startte de eigenlijke zegetocht toen pas in de vierde wedstrijd in Cordoba tegen Oostenrijk: 5-1. Niet alleen Nederland heeft last van een hang naar het verleden. Oostenrijk evenzeer. Dat blijkt uit een gesprek met de libero van het Oostenrijkse elftal, Bruno Pezzey, de man die er in Argentinië al bij was en tegen Nederland zijn 71e interland speelt. Een routinier dus. Die het heel goed vindt dat de Oostenrijkse coach Erich Hof, kijkend naar de goede oude tijd, Kurt Jara weer heeft geselecteerd; een middenveldspeler, die twee jaar geleden, na het wereldkampioenschap in Spanje, zijn internationale carrière als beëindigd beschouwde en nu zijn laatste voetbaldagen slijt in Zwitserland, bij Grasshoppers Zürich. Nederland en Oostenrijk stelden ooit iets voor op het internationale platform, maar die tijd ligt achter ons, al is dat moeilijk te accepteren. Oostenrijk zit er misschien nog wel meer mee dan Nederland. BRUNO PEZZEY OVER OOSTENRIJK-NEDERLAND: JL V, M 1 Foto onder: Bruno I Pezzey in duel met Poalo Rossi. Igens >ment denie in m< olgen kers estenl i gevd onbel 'dfe «MEN Wie een volwaardige j0ha balprof zijn, moet niet in toriui enrÜk blijven. De Oostenrijkse ee i{0, tten trekken dus de grens over eren 'Iders roem en eer te vergaren, esche ^een Êek*. In het Argentijnse zjend°ba beleefde het Oostenrijkse j bal zijn hoogtepunt. Hoewel s kansloos voor een finale- r ho^s' Werc* tegen West-Duitsland r» zijni°nc*erste u't kan gehaald (3- de f^1 ^at m'ste zÜn effect niet. De iet nlf tie van sPeiers die dat hu- bol varstukje uithaalden is even YMïfa's die van de leden van het Minde „Wunderteam" uit de r jaren. Zo is Pezzey zeker populair als ooit Sindelar. mo Pezzey (29) zocht als velen met en na hem het buiten- op. Zoals de meesten West rand, de Bundesliga. Pezzey i zijn in Argentinië vergaarde i om in een contract bij Ein- it Frankfurt en speelde daar leizoenen vóór het Noordduitse fler Bremen hem contracteer- zijn emigratie liet Pezzey de chaotische competitie in derland achter zich. De rom- sfeer in Oostenrijk had in- op de prestaties van het na- elftal. Die ploeg beleefde nttakeling. Pezzey blikt terug 1 de bekende vlaag van nostal- laalt hij in snel tempo enige Jelijke herinneringen op. Gou- jijden. Namen als Krol, Schrij- £n Rep vliegen over de tafel. J978 beleefden we het hoogte- j|, kijkt Pezzey terug. „Tot '81 we nog op een behoorlijk Het nationale elftal heeft Iieer het aanzien van weleer, spelers zijn afgedankt of uit lf gestopt. De jongeren kun- deze persoonlijkheden niet ngen. Daarin schuilt het pro- J van Oostenrijk", lectie van Kurt Jara is na- jk aardig, maar het lost op de duur niets op. Het jarenlange imenteren met competitie- len heeft een negatieve in- gehad. Dat trek je niet zo even recht. Op een vaste was de Oostenrijkse voetbal ie laatste iaren niet te betrap- 'ezzey: „Ik ben gerijpt in de •eriode, die van de zogeheten terliga", de competitie met 'ubs. Daarin werd elke week le spelers een prestatie ge- I begrd. Nu staan Rapid en Austria uidiga aan de top in de liga met zes- n da btlubs; daaronder heb je een je dat vecht voor de derde en de rest heeft er niets in te Dat heeft een aantasting Itet niveau veroorzaakt. De mijn c£ hoeven zich niet elke wed- uurgegfof het uiterste in te spannen ;en, k? vormt een rem op de ont- is natjling". ant de generatie Koncilia-Pezzey- doserePKa-Schachner was een di- ook hejevolg van de „Zehnerliga". as negentien toen die liga ingevoerd. Veel later viel ?en d^eer een stukje uit het mo- zonder dat de klappen bij het 'el vantèle elftal opgevangen kon- i aangorden. De grote spelers vie- sendst^g en de zaak kon niet meer de wi^eau gehouden worden. Je reten en natuurlijk verloop nodig, jonge spelers staan te drin- u was er geen adequate ver- ig voorhanden. Het is een al het ^geeflijke fout geweest de Toen d erliga" af te schaffen. Om fi- Dus je Je redenen hebben de clubs iuding door gedrukt. De trainers en ;en. De Iers waren voor handhaving, den is n ze allemaal weer wakker Europa ien en komt er een nieuwe rmacei t Een divisie met twaalf ïinterei een oi en dut) ,n££L •tenrijkse problematiek heeft Pezzey achter zich gelaten bij zijn vertrek naar West-Duitsland. „Ik heb het als prof best naar mijn zin. Als kleine iongen wilde ik al voet baller worden, het was het beroep van mijn dromen. Ik heb altijd van mooi, technisch voetbal gehouden. Het klinkt misschien gek, maar ik heb nog geen échte teleurstellingen gekend. Dat komt omdat ik on danks alle ernst weet, dat voetbal een spel is. Als we nu bijvoorbeeld de eindronde van het wereldkam pioenschap niet halen, is dat voor mij geen grote teleurstelling. Als je het niveau van Oostenrijk in aan merking neemt, zou het drie jaar geleden wel een teleurstelling zijn geweest, maar nu niet". „Nogmaals, voetbal is slechts een spel. Je kunt winnen en verliezen. Ik speel net als iedereen negentig minuten om te winnen, maar ik weet van tevoren dat ik ook kan verliezen. Uit de kranten krijg ik soms de indruk dat ik iemand heb vermoord, terwijl ik alleen maar een wedstrijdje heb verloren". Pezzey heeft weinig goede woorden over voor de Duitse sportpers. De kritiek legt hij naast zich neer. „Je moet met kritiek leven. Er wordt over je bericht, omdat je in de pu bliciteit staat. Dat kan positief of negatief uitpakken. Veel spelers kunnen dat niet verwerken. Dat is misschien een kwestie van karak ter. Wanneer je goed speelt, mag je je het hoofd niet op hol laten bren gen. Juichverhalen mag je niet overwaarderen, omdat je het risico loopt zelfingenomen te worden. Een persoonlijke crisis moet je evenmin overschatten. Er zijn spe lers die de roem naar het hoofd is gestegen. Hoe meer je presteert, hoe beter er over je geschreven wordt. Maar des te meer wordt er van je verwacht en des te dieper kun je op een kwade dag vallen als je geen succes meer hebt". Felix Gasselich bijvoorbeeld is ie mand die slecht tegen kritiek kan. Dat brengt hem in de positie waar in hij nu bij Ajax zit. Hij zoekt de fout niet bij zichzelf, maar houdt het erop dat de anderen hem niet begrijpen. Dat is jammer, want Fe lix is een uitstekende voetballer". Druk „Ik heb het geluk gehad, dat ik als jong voetballer speelde met erva ren rotten. Zij nebben me veel waardevolle tips gegeven. Ik wist welke problemen er op me af zou den komen. Ik ben na Argentinië naar Frankfurt gegaan. Ik moest mijn plaats vinden in een nieuwe ploeg, in een nieuwe omgeving. Dat is niet eenvoudig. Ze hebben veel geld voor je betaald, dus zijn de verwachtingen hoog en je moet in de eerste wedstriid al een top prestatie leveren. Je ervaart op zo n moment een enorme druk. Ik heb geleerd daarmee te leven en me ervan te bevrijden. De presta ties kwamen terug en de zaak was in orde". „Bij de overgang naar Bremen deed zich eenzelfde situatie voor. De transfersom wordt merkwaardi gerwijs als een iuk op je schouders gelegd. En je hebt er part noch deel aan. Als je je geld niet waarmaakt, word je bekritiseerd, zo simpel gaat dat. Het speelt helemaal geen rol of je niet in vorm bent, of het een nieuwe ploeg is en of je de voorbe reiding hebt meegemaakt Dat is al lemaal niet interessant Dat is dan de keiharde business". „Daar komt de pers nog bij. Die kent in Duitsland maar twee ni veaus: heel goed of heel slecht. Te genwoordig heb ie weinig kranten meer die zakelijk over voetballen schrijven. De boulevard-stijl heeft overal zijn intrede gedaan. Het weekblad Der Kicker schreef tien jaar geleden zakelijk-becommenta- riërend. Het volstaat nu met een karakteristiek en daarbij een arti kel over de doelpuntenmaker of een stuk waarin de man, die de ne derlaag heeft veroorzaakt, wordt afgemaakt. Over de wedstrijd op zich lees je niks". Steekje los Nadat Oostenrijk in Hongarije had verloren, ging een deel van de Ne derlandse pers zo ver te schrijven, dat in Boedapest „voetbal door oude mannen" was gespeeld. Een belachelijk tempo kortom. Pezzey fronst, geconfronteerd met deze op merking, de donkere wenkbrau wen. Bedenkelijk kijkend zegt hij: „Daar begrijp ik niets van. Hoe kan iemand die deze wedstrijd in het stadion heeft gezien, nou beweren, dat Hongarije „Altherrenfussball" speelt. Dan zit er toch ergens een steekje los. De Hongaarse spitsen bewogen negentig minuten lang. Goed, in de rust zag het er nog naar uit dat wij konden winnen, maar daarna kwamen er bij ons te kortkomingen aan het licht, die in een uitwedstrijd funest zijn. Ik vond dat Hongarije erg agressief speelde. Na de rust gingen ze in een nog hogere versnelling. We kregen geen gelegenheid meer adempauzes in te lassen". Over de situatie in de kwalificatie- groep zegt Pezzey: „Hongarije heeft ongetwijfeld de beste papieren. Dit is van de drie keer dat ik heb mee gedaan aan de WK-kwalificatie ze ker de moeilijkste poule. Oostenrijk weet niet precies waar het interna tionaal staat, het vertrouwen is er niet zoals voorheen Waar we staan zal tegen Nederland moeten blij ken. We moeten winnen, want als we verliezen hebben we nog slechts minimale kansen". Zenuwen Dat de vlag er voor Nederland net grote rol spelen. Wie zal ze het eerst de baas ziin? Dat is een situa tie die veel spelers bij ons nog niet meegemaakt hebben. Bovendien hebben we door de „buitenlanders" een weinig ingespeeld elftal. Vol gens de contracten kunnen spelers slechts voor belangrijke interlands worden vrijgegeven" Bruno Pezzey is met zijn lange car rière één van de routiniers, die de jonge spelers leiding zullen moeten geven. Zijn taak als libero is van groot belang. Kan hij die leiding geven? „In hoeverre kun je de zaak beïnvloeden? Ik ben met je eens dat de ouderen het voortouw moe ten nemen, daarom ben ik ook blij dat Kurt Jara er weer bii is. Die kan een balletje vasthouden, een lange pass geven. In Boedapest vroeg een Nederlandse journalist me waarom ik niet had ingegrepen toen het mis dreigde te gaan. Wat had ik dan moeten ondernemen? Naar voren rennen en de Hongaar se verdedigers storen?" Dirigeren „Je kunt alleen dirigeren in een ploeg waarin evenwicht heerst. Ie dereen moet zijn taak kennen. Als ie iets roept en het wordt verkeerd begrepen, gaat het fout. In een nor maal geval moet elke speler voor zichzelf na kunnen gaan. hoe hij zich in zijn positie moet gedragen Hij moet zelf beseffen dat er iets niet in de haak is wanneer zijn te genstander er constant vandoor gaat Maar hoe kan iemand hem helpen? Je kunt zeggen: stoor zijn tegenstander, maak ae ruimte klei ner. Als het niet lukt is het heel wel mogelijk, dat je totaal uit je spel raakt. Dat is ons in Hongariie overkomen. We beheersten de wedstrijd tot de wissel met Sallai. De Hongaren gingen met hem an ders spelen en overspeelden onze linkerflank. Wij moesten de orga nisatie aanpassen en dat is niet goed gelukt. In die fase kregen we het eerste doelpunt tegen en het hele concept was naar de haaien". Oostenrijk heeft niet alleen in Boe dapest problemen gehad. Met kunst- en vliegwerk werd op Cy prus de eerste wedstrijd in de groep met 2-1 gewonnen. Een nare erva ring? Pezzey: „Daar moet je eerst aan wennen en het maakt echt niet uit, hoe je dat doet. Dat weiland daar is zo hobbelig, dat ie ie ogen niet gelooft wanneer je de bal ziet stuiteren. Die lui zijn eraan ge wend, terwijl wij profs doorgaans op keurige, vlakke grasvelden spe len. Het directe spel dat wij daarop bedrijven, speel je altiid en dat wil je dus op Cyprus ook doen. Je kunt je stijl niet een. twee. drie wijzigen. En je kunt echt niet tegen jezelf zeggen: zo, nou neem ik de bal eventjes aan, nou draai ik me even tjes om... Het is precies als op dat rot veld van Malta. Als je er met 1- 0 bent, ben je blij. Hoe? Dat is „Wurst". Over stijl gesproken. Bruno Pezzey wordt wel verweten een luie voet baller te zijn. „Hoezo lui?", reageert nier van bewegen Daar niets aan doen. Als je zo groot ben als ik (1.88 m) lijkt alles traag. Bo vendien ben ik iemand die veel met het oog speelt. Als ik in de ga ten krijg dat een bal uitgaat, zal ik het heus niet in miin hoofd halen om er achteraan te lopen. De men sen vragen zich dan af, waarom ik me niet heb ingespannen die bal nog te krijgen. Een kwestie van in- zient. Je hebt gevoel voor de bewe gingen in de ruimte of je hebt het niet. Dat is heel moeilijk te leren Jij hebt Werder Bremen-HSV ge zien. Heb jij me erop kunnen be trappen dat iemand van HSV er vandoor is gegaan? Ach, de mensen hebben dat altjjd al van me ge zegd". Fijntjes informeren we nog even naar de gedenkwaardige 25e juni 1982. In Gijon in Spanje voerden West-Duitsland en Oostenrijk een komedie op. die de gemoederen lang bezig hield. Via een 1-0 voor de Duitsers en een wapenstilstand kwamen beide ploegen in de vol gende WK-ronde en werd het in punten gelijkstaande Algerije op doelsaldo uit het toernooi gewipt. Had het Bundesliga-lidmaatschap van verschillende Oostenrijkers nog iets met die zaak te maken7 Pezzey: „Echt niet. Wij hadden toen een slecht elftal en we waren er helemaal niet zo gelukkig mee dat Duitsland de eerste wedstrijd van Algerije had verloren Dat kwam slecht uit, want Duitsland moest verplicht tegen ons presteren en wii wisten hoe we et voor ston den Als gevolg daarvan waren we ontzettend bang voor die wedstrijd tegen Duitsland. Wij wisten im mers dat Algerije van Chili had ge wonnen en met hoeveel. Door de toernooiplanning wisten we hoe we moesten spelen En 0-1 was genoeg. Geld is er niet mee gemoeid ge weest Het is toch zo, dat onze posi tie in de Bundesliga versterkt zou zijn geweest, als wij Duitsland had den geëlimineerd7 Of niet?" HENK MULDER Het is niet zo gewaagd te bewe ren. dat de sportwereld overloopt van op publiciteit verzotte ego trippers. Deze onder alle omstan digheden met enige reserv e tege moet te treden figuren hebben in Het Gooi helemaal een niet te versmaden voedingsbodem Ik heb me zelfs laten vertellen dat ze daar aan de bomen groeien. Zodra Je met Je koffretje op de buis verschijnt bén je iemand, denkt men. Zie Je kans om dat re gelmatig voor elkaar te krijgen, dan kan er al gauw een plaatsje worden geclaimd in de imaginai re ..Wie is wie in omroepland", meent men. En, laten we wel wezen, zo lang Mies Bouwman nog steeds van stal moet worden gehaald, zegt dat genoeg. Je hoeft in omroep land maar een millimeter boven de grauwe middelmaat uit te ste ken of je hebt je eigen praatshow Over welk niveau je dan moet beschikken om in willekeurig welk programma een ..itempje" te doen is dan gauw uit te reke nen. En wat kan een nauwlettend vol ger van het sport- en televisiege- beuren tevens vaststellenDat zo'n item-mannetje zich een borst aanmeet, die omgekeerd evenre dig is aan de geleverde kwaliteit. Hoewel in dit verband het aantal voorbeelden legio is wil ik er een uitpikken, dat zich positief on derscheidt. Waarmee de persoon in kwestie weliswaar ongewenst de schijnwerper op zich weet ge richtmaar dat moet dan maar Het verschijnsel is te ernstig om er zo maar aan voorbij te gaan En misschien behoedt het ande ren voor ego-trippenj Hoewel ik voor wat dat betreft niet al te op timistisch ben. Maar terzake Ik merk dat het me enige moeite kost om de naam van de persoon in kwestie aan het toetsenbord te ontruk ken. Maar ik kan met deze kolom ook nu nog uit de weg niet verder als ik het probleem ook nu nog uit de weg olijf gaan. Dolf Koelbloed bedoel ik. Het hoge woord is er uit. Dolf werkt bij de VARA. Wat hij daar alle maal doet is niet geheel duidelijk, maar dat schijnt in omroepland wel vaker voor te komen Om achter Dolfs activiteiten te komen even de persdienst van de betrokken omroep gebeld. Een juffrouw deelt mee. dat Dolf bij Voetbal '80 hééft gewerkt, maar wat hij op dit moment doet. weet ze niet. Ze is net nieuw bij de VARA, maar ze zal even infor meren. Om vervolgens te melden dat Dolf nog stééds bij Voetbal '80 werkt Maar wat doet Dolf nog meer? Moet ze even vragen Niets, is het antwoord. Maar Dolf heeft toch wel andere dingen ge daan? Moet ze even vragen. Ja wel. bij In de rooie Haan. Maar dat doet hij niet meer En wat doet Dolf bij Voetbal '80? Moet ze even vragen. Hij is eindredacteur Einde telefoongesprek. Dolf eindredacteur? En ik heb hem begin deze week nog in beeld gezien bij Voetbal '80. Hij had een bijzonder interessant item over het nieuwe shirt van Willem II. En vier weken eerder ook al zoiets boeiends als het huisorkest bij Roda JC. Dat waren twee flitsende repor tages, die het volledig rechtvaar digden dat de eindredacteur van Voetbal '80 met zijn hele gewicht op het onderwerp ging zitten Waar zie te dat nog. een eindre dacteur die zich niet te groot voelt voor het veldwerk? Daarom heb ik nog wel een paar aardige onderwerpen voor Dolf. Daar gaat ie dan Het comfort van de kuipstoeltjes in het sta dion De Lange Leegte van SC Veendam. De slechte bereikbaar heid per trein van het terrein van RKC. De kwaliteit van de frikandellen en ballen gehakt op het veld van Wageningen. De hy giene van de toiletten voor de toeschouwers op de accommoda tie van DS '79. En zo kan ik nog wel even doorgaan. Maar ik weet dat Dolfs tijd be perkt is. Hij heeft slechts een maand voor een item. En dat is met veel, want zo'n reportage van pakweg drie minuten vergt een ongelooflijke hoeveelheid voorbereiding, planning en col lectief brainstormen. Want voor er drie vragen op papier staan heeft de hele redactie van Voet bal '80 daar wel enige uren over gewikt en gewogen Waarbij de eindredacteur natuur lijk de knopen doorhakt, de be slissingen neemt, zoals het een goed eindredacteur betaamt, en vervolgens zelf aan her werk tijgt Zo'n man moet de VARA in ere houden. P.S. Van Hanegem nog gezien by Voetbal '80 met Clemens Wester- hoP Werd Van Hanegem nou ge bruikt of wetf BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21