M Willibrord Mavo in Noordwijk gaf prof essionele jubileumkrant uit £cidóc6ou/ta/rit vizier Lerares Margreet Zandbergen hadervan JAAR GOED ONDERWIJS rr?HerPer' '•brord Ma kr»ni. De leerlingen leggen de leetete hend een de lay-out, begeleid door opmeekredecteur Hene Schneider (midden) en adjunct- hooldredecteur Jan Leuno (linke). Mergreel Zandbergen (rechte) ziet nauwlettend toe. De redaclieetal ven druk^H Bouri kpere, geflenki irgondiën. ■n de Duinrooe op da koloeeale ration pepier t eerd door Mergreel Zandbergen en Ele ven Het werd een zeer ongewone gebeur tenis. de vervulling van de harte- wens van Margreet Zandbergen, lera res Engels aan de N'oordwijkse Willi- brord Mavo. In het kader van de Liefste-Wens-Actie van de jarige Leidse Courant, kwam zij met het verzoek om bij het 40-jarig jubileum van haar school ook een jubileum krant uit te geven. Samengesteld door de schoolkrant-redactie, maar met professionele ondersteuning en gedrukt op de persen van de krant De juryleden hadden er tijdens hun beraad wel oren naar dat kon im mers geen probleem vormen. Maar dat viel een beetje tegen Het was ploeteren geblazen om de droom wens te vervullen. De assisterende redacteuren zullen zich met name de woorden „mag het ietsje meer zijn?" nog lang heugen. Ton Pieters stond er hij, keek er glimlachend naar en maakte schaterend bijgaand verslag. Tjerk Heringa en Wim van Noort legden enkele momenten fotogra fisch vast IRDWIJK „Operatie Krant ,agd! Wat zeg ik? Meer dan ge- ;d zelfs: ik ben er gewoon ka- /an Margreet Zandbergen het niet meer, slikte een traan Ontroering weg, maar ze glim- k verzaligd en haar ogen [men van genoegen en dank- aeid. Na een helse halve week anningen, vermoeienissen en n zat het karwei erop: de 40- k Willibrord Mavo, in het [gebied tussen Noordwijk-Bin- pn Noordwijk-Zee, had begin iweek haar bloedeigen, profes- el geproduceerde, door z'n |eid en aanblik welhaast ieder- verbijsterende .jubileum- t". Gevolg: een apetrotse illeiding, een bijna naast de ,nen lopende schoolredactie tien scholieren en drie staf- en. „Hoe is het mogelijk! Er is school die dit kan verbete riep directeur J. G. B. Ooster- r toch al een geestdriftig Idolenthousiast uit, toen zijn pdpoot Margreet met tweedui- exemplaren van de „Willi- Courant" (getekend door een lijke Sijthoffse aanpak) in autootje aan de Van Panhuys- arriveerde. „Als we die voor ;ulden per stuk verkopen, op linie bijvoorbeeld, zijn we uit tosten", voorzag mevrouw aergen, in alle staten. Een ki ertje of twaalf ten zuidoosten Je Willibrord Mavo poetsten e LC-redacteuren hun brillen llissie volbracht!" En ze ver ten van harte: „Mijn hemel, [en klus was dat. Maar het tiet er verdraaid goed uit, dat egon allemaal in de sfeer van iaefste-Wens-Actie". U weet u inmiddels wel: de 75 jaar Leidse Courant vond het een |e gedachte in deze jubelende droomwensen van mannen, fen en kinderen na een jury ten uitvoer te doen bren- ;n „aardige gedachte" die de en de haar ter beschikking technologische know-how •tje bijna boven het hoofd is [id, maar dan wel met veel degenen die zich tot het >ren van een liefste wens verleiden was mevrouw jfgen. lerares Engels en itrice aan de Willibrord Noordwijk. Steeds meer we haar gaan zien en waar- als „Margreet". Zij werd de )t die veel wilde, die te veel ilfs het onmogelijke wilde, it zij en de haren voor el- egen was werkelijk een matter" van de hoogste tieke ordé". [dit was zo'n beetje wat Mar- ndbergen in al haar ontwa- huld aan ons adres 'j.Mijn liefste wens heeft te ii met de krant. Al een aantal I heb ik, reeds bijna 26 jaar im in het onderwijs, waar- laatste 11 jaar op deze school, de eindredactie van de schoolkrant. De redactie van onze schoolkrant „De Duinroos" bestaat uit tien enthousiaste leerlingen die een eigen rubriek verzorgen. Onze schoolkrant wordt vijfmaal per jaar uitgegeven. Mijn liefste wens is dan, dat de krant die uitgegeven wordt bij gelegenheid van ons 40- jarig jubileum, gemaakt zal worden in samenwerking met mensen, werkzaam bij de eveneens jubile rende Leidse Courant". De vormgeving Kortom, de wens van Margreet Zandbergen, overkoepeld door de zegen van directeur en schoolbe stuur, kwam neer op deskundige begeleiding van de LC-redactie, en het drukken van het jubileumnum mer op de persen van Sijthoff in Rijswijk, inclusief een excursie naar Rijswijk voor de redactieleden van De Duinroos op de dag „dat ons nummer gedrukt wordt". En toen kwam het mooiste: „Er is al wat kopij binnen, o.a. van oud-leer lingen Toen enkele LC-redac- teuren de wens zou 'ingewilligd worden vorige week voor een oriënterende bespreking over de vormgeving naar de school kwa men, vonden zij er tot hun onthut sing een lokaal waar rijen tafels als op een expositie bedekt wa ren met honderden foto's, stapels verhalen, rapportages, verslagen, overzichten, terugblikken, grapjes van jaren terug, striptekeningen, gedichten en nog zo veel heerlijks meer. Mevrouw Zandbergen, die beetje bij beetje Margreet voor ons zou gaan worden, stond erbij met een gezicht dat volop zelfvertrou wen weerspiegelde; een houding waarmee zij de haar omringende Duinroos-redactieleden alle moed insprak. „Dit wilden we graag in onze krant hebben!" De wens-begunstigers van de LC hadden al eerder te kennen gegeven: „Mevrouw Zand bergen: u maakt de krant; u mag zeggen hoe u het wilt hebben. Wij zijn slechts uw instrumenten. Uw dienaren, als het ware". Maar deze eruptie, deze door de Willibrord ge produceerde lavastroom die in overvloedige massa's gestold was, dit vertrouwen op een moeiteloze verwerking, dat alles sloeg hen met volledige sprakeloosheid „Mevrouw, weet u wel wat u Mevrouw, dit kan eenvoudig nooitU kreeg acht paginaatjes of vier grote pagina's om te vullen. Mevrouw acht paginaaties. Toch al leuk wat hoor, (en hij be gon toen al „Margreet" te zeggen), maar wat u hier hebt opgeslagen piekfijn in orde hoor daar kunt u een dik boek, een onbetaalbaar standaardwerk van samenstellen. Dit is geen „keune" publiciteit meer, maar een regelrechte aanslag op ons bevattingsvermogen!" Toen was mevrouw Zandbergen, op haar beurt, met stomheid en enige vertwijfeling geslagen: „En ik dacht nog wel, dat het allemaal zou gaan Na zo ontzettend veel voorbereidingen en verzamelen". Hartepijn na schrappen De vrijgemaakte, nog leerplichtige redactieleden gniffelden en kwa men met méér aanzetten. Directeur Oostermeijer had al door, dat de geestdrift ingedamd zou moeten worden en hij zei: „Margreet, meid, laat het nou maar aan die heren over". Lichte wanhoop bij Mar greet, die gezellig plaatjes had wil len zoeken voor bij de teksten. Een krant maken gaat niet zo licht; je vangt ook niet zo gemakkelijk een vliegende kraai. Een andere LC-re- dacteur voegde Margreet toe: „Ik beloof u ontgoocheling en harte pijn. Heus, u zult een flinke veer moeten laten". Heer Oostermeijer bezag onderwijl twaalf foto's „van al onze vakken; zoals deze: apekun- de, pardon, aardrijkskunde". De di recteur bleef de zonnige kant van de zaak zien; een practicus. En ja hoor, allengs fleurde ook Margreet Zandbergen weer op; zag 't weer een beetje zitten: „Hoe vinden jullie dat fotootje van die klaverjasdri- ve?" De LC-, jongens" wilden daar rekening mee houden, maar hiel den de eindredactrice voor, dat èr geschrapt zou moeten worden. Heel erg veel geschrapt. „Schrappen?", vroeg Margreet, op nieuw onthutst. „Oh, wat eng. Dat zou ik niet kunnen Ik zou liever willen vragen: mag het ietsje meer zijn?" Een typisch middenstands trekje van mevrouw Zandbergen, die, jawelZe is een echte Zand bergen en velen onzer betrekken van haar broers wat de slagerij te bieden heeft. Naarmate de bespreking vorderde zag Margreet de kansen van haar glorieuze krant dalen. De beloofde ontgoocheling was al aan haar jubi- leumkrantperspectief begonnen te vreten, maar ze bleef dapper over eind: „Het Willibrordlied? O nee, we hebben geen eigen schoollied. En de achterpagina afbouwen met advertenties? Dat wordt hartstikke leuk. Allemaal grappige dingetjes erbij, gekke tekeningetjes. Nou, dan maar geen advertenties; we willen zoveel mogelijk over de school meenemen". Toen de eerste bijeenkomst werd afgerond en bezegeld met een ver frissing, vroeg ik, als buitenstaand verslaggever: „Is het toch een beet je meegevallen, mevrouw Zandber gen?" Margreet: „Nou, ja hoor, ei genlijk wel". Vorige week zaterdagmorgen bracht de eindredactie van de Wil librord Courant een urenlang be zoek aan de Apothekersdijk in Lei den. Het werd hard werken. Twee reacteuren van de LC hadden er op het scherm een hele dobber aan de zaak in het reine te brengen. Me pier en inkt Oostermeijer heeft dit niet ervaren. Hij moest op de school passen. Maar de volgende dag zag ook hij het resultaat van een enerverende inspanning. De „Willibrord" had het gemaakt, dank zij de inspanningen van be reidwillige loonslaven, die elke se conde van hun inspanning moeten kunnen verantwoorden. Stinkbommen neer Oostermeijer begon er echt zin in te krijgen en dicteerde onder schriften. Margreet was paraat bij een ander scherm en trachtte als nog ondergeschoven kopij te slijten, wat haar niet meer lukte. Ook al was haar redigerende gastheer haar zeer welgezind. Als het aan hem had gelegen, had Margreet er acht grote pagina's bij gekregen. Maar de krantenbusiness is hard; elke kommapunt moet verantwoord worden. Bij zo'n overvloed moet met de ruimte zorgvuldig worden omgesprongen. Lijmen Zaterdag was het waarlijk „kranten lijmen" en inpassen, redigeren en bijgevolg schrappen. Volgens som migen een aangenaam aspect van een pagina maken. Het zal je liefste wens maar wezen. Voor de Willi- brordmensen daar was ook de zeventienjarige Marco Buschman, met een sterke voorliefde voor de grafische vakken, die met veel ij ver en inzicht te werk ging de eerste kennismaking met de prak tijk op een krantenredactie met ge avanceerde apparatuur. Ooster meijer stond en zat te genieten: „Heerlijk gewoon, dat scherm. Daar kun je fijn op inkorten". Hij zat naast redacteurtje Buschman, die redelijke opmerkingen maakte. „Ja joh", zei toen de directeur, jij mag het zeggen; jij bent de baas, naast Margreet dan". De directeur vond het „gewoon goochelen, met een prachtig resultaat!" Ook Margreet mede-voorlicht ster van bijna 400 leerlingen liep uiteindelijk opgelucht rond, met al die onderschriften „bij al onze vak ken". Oostermeijer weer: „Het blijft een mooi speeltje. Ja, zo is het toch?" Tot daar opeens, „de ellende met het systeem" de jubileumkrant kwam bedreigen: de printer wei gerde dienst. Dat wil zeggen: je kon, door een storing, je tekst niet meer afdrukken. Telefonade met de technische dienst, de rekenka mer, de computerexperts in Rijs wijk. Geen vuiltje aan de lucht. Maar je zit wel weer even in de rats, want je bent zó je hele pro- duktie kwijt, tenminste als je niet „tussentijds opbergt". Nou ja, gooi dat maar in uw pet, maar zo is het nu eenmaal. Afgelopen maandag werd de Willi brord Courant, in het bijzijn van de hele, uitbundig gestemde school- krant redact ie in Rijswijk afgerond. Ontvangst, dia-presentatie die klonk als een door een van Euro pa's grootste krantenuitgevers ge dreven klok: 125.000 kranten per uur worden daar de Randstad bin- nengedreund. Computer-hoog standjes. afgewisseld met een lunch in de kantine op sight-seeing-hoog- te. De jeugdige mavo-meute uit Noordwijk werd adequaat opgevan gen en de jongelui dwaalden overal rond. Ze zagen echte journalisten en fotografen en andere medewer kers die met elkaar een aantal de meest eigengereide kranten en tientallen huis-aan-huisbladen ma ken en die uitgeteld illustreren met broodnodige advertenties. Het werd een reuzendag afgelopen maandag, toen de Willibrord Cou rant van de persen moest rollen, tweeduizendvoudig; een fractie van een grote papierrol. De jongelui, Margreet en administratrice me vrouw Van Bourgondien zagen de „letterflex-platen'de „gouden" matrijzen die om de roterende ci linders gebogen worden om een pa gina te kunnen drukken. Nog steeds een kunst, sinds Laurens Jansz. Coster (of die ene Duitser Gutenberg, of hoe hij ook mocht heten) doorkreeg hoe je in no time een zetsel kon vermenigvuldigen. Daar siste het als in sciencefiction films en de machinerieën flikker den bij een „lichtdrukmaal" waar Guido Gezelle nooit van gedroomd kan hebben. Er werd vacuüm gezo gen, en mannen in witte jassen, met het huismerk op de borstzak, rolden tussen de bedrijven door een shagje Margreet had zich inmiddels ge- tijk bij elkaar". En ze had een gegeven Van harte, hoe dan ook: „Dit is ongelooflijk goed. Hier komen theorie en prak- schim van een futuristische Duin rooskrant voor ogen. Horen en zien vergingen haar en de jonge Noord- wijkse redacteurtjes toen het feest vierende gezelschap werd opgeno men in de baaierd van geluid van de immense drukfabriek. de rota tiehal. Een huizenhoge kathedrale ruimte, waar de Koningin der Aar de (met als standplaats de Rand stad) niet aanbeden wordt, maar waar ze wel gestalte krijgt in pa Woensdagmorgen was ik even te rug op „de Willibrord". Er heerste een hoerastemming. Buiten was het eindelijk echt herfst. Een van de schoolkrantredacteuren zat grinni kend op een bank in de ronde aula: hij was de klas uitgestuurd Voor de zoveelste keer. Maar hij had de grootste gein. „Een grapje'zei hij. Een trefwoord, dat ik de afgelopen dagen al eerder van hem had ge hoord. Inmiddels waren de klassen verdiept in de vakken die het roos ter plichtmatig had aangegeven. Met nog een heel feestprogramma voor de boeg. Het was in elk geval een adres waar ze de LC niet zo gauw zullen vergeten. En overal in Noordwijk kon men toen al lezen over de bijdragen van oud-scholie ren. Over de rock-and-roll en de scooters van de iaren vijftig; over de rook- en stinkbommen tussen de kieren van de vloer, over het dichtsmeren van het sleutelgat van - de buitendeur in de oude ulo school. Te gekke jaren, sinds 1980. En over Fred Jongerius, die schei kunde is gaan studeren, en broer Harry, die de economie is ingedo ken. En. in het algemeen, over oud-leerlingen die zeggen: „Zat ik ring samenvatte: „De Willibrord Mavo, waar wij ons ontvouwden. Ik hoop dat dit nog jaren zo mag zijn; de school, de leraren, alles was toch fijn!". Eigentijdse katholieke mavo ook. Directeur Oostermeijer: ..Er was woensdagavond een eucharistie vie- hadden gezien Maar ik zei jullie ik hoop moeten gedragen. Niet op die ach terste banken rumoerig zitten doen. Je hoeft niet te komen, maar we vieren feest, ook op deze manier". Als u nog meer wilt weten over de Willibrord Mavo in Noordwiik. dan probeert u in het bezit te komen van de Willibrord Courant Een „scholastiek" pronkstuk, dat in speelt op de jeugd en derhalve nog steeds de toekomst heeft Al was het maar voor één professionele TON PIETERS Foto'*: WIM VAN NOORT EN TJERK HERINGA ZATERDAG 10 NOVEMBER 1964

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15