Jraskade moet vrij zijn van schepen Pleidooi voor 'groene golf' op Engelendaal Financiële positie Noordwijk verbeterd Kunstmarkt voor Boven Volta onge veehouders dreigen bij de LTB weg te lopen 55 jaar huwelijks trouw 38191 LEIDEN CeidócSowvant VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 Fancy fair drukbezocht IASSENHEIM De traditio- iele fancy-fair in „Huize St. j Jernardus" is ook dit jaar ireer zeer drukbezocht. De oor de bewoners eigenge- laakte handwerken gingen it van de hand en ook het van avontuur draaide vol- Ook voor de jeugd was er ?r van alles te doen. Bij de nutselwedstrijd met 40 deel- emers was Sander Kilspers irste, en bij de tekenwedstrij- ïn met 55 deelnemers in drie oepen waren Jelle Klink, indra van Leeuwen en San- Smallenburg eerste, bruto-opbrengst van de incy fair was met ruim 22.000 Eén vissteiger langs Leidse Vaart NOORDWIJKERHOUT Er zal waarschijnlijk maar één vissteiger komen langs de Leidse Vaart in Noordwijkerhout. Deze steiger moet ook toegankelijk zijn voor invaliden. Deze laatste wens kwam gisteravond van de leden van de raadscommissie openbare werken. Al een paar dagen geleden had de raadscommissie welzijn zich uitge sproken tegen de aanleg van drie vissteigers zoals gevraagd was door de visvereniging Arnoud. Er zou dan 75 procent rijkssubsidie verkregen kunnen worden zodat de gemeente voor weinig geld de steigers zou kunnen laten aanleggen, aldus de Arnoud. Staatssecretaris in Leiderdorp LEIDERDORP De heer L. de Graaf, staats secretaris van Sociale Za ken houdt maandag in Leiderdorp een spreek beurt. De bijeenkomst wordt door de afdeling Leiderdorp van het CDA georganiseerd in de Menswordingskerk aan het Heelblaadjespad 1. De heer De Graaf spreekt over de vraag hoe het systeem van soci ale zekerheid zowel soci aal als zeker is te hou den. De bijeenkomst be gint om half negen. Bibliotheek wordt kruisgebouw NOORDWIJKERHOUT Het gebouw van de vroeger bibliotheek aan de Kerkstraat in Noordwijkerhout zal voor 193.000 gulden ver kocht worden aan de Vereniging Gezondheids zorg die daarin haar kruisgebouw wil vestigen. Van dit geld wil het college van B en W 84.000 gulden gebruiken om een schuld van de biblio theek af te lossen. Die schuld bestaat uit twee leningen die afge sloten zijn bij de Noordwijkse bank en bij de ge meente zelf. Dat bedrag van 84.000 gulden moet gezien worden als een eenmalige subsidie. De rest van de grond van de vroegere biblio theek zal verkocht worden aan bedrijven. Ge gadigden voor de grond achter het bibliotheek gebouw zijn de firma Glas en het energiebedrijf Overlast door surfers NOORDWIJKERHOUT Het grote aantal surfers op het water van het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout bezorgt de andere recreanten nogal wat overlast. Gisteren vroeg de EZP in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening of daar niet iets aan gedaan kon worden, bijvoor beeld door middel van het bestem mingsplan. Er zou bijvoorbeeld voor- gezorgd moeten worden dat surfers niet overal tot bij de oever van het meer kunnen zeilen en daar de zwemmers overvaren. Maar volgens voorzitter Heemskerk is het onmogelijk om door middel van het bestemmingsplan der gelijke maatregelen te treffen. Wel wil de hij andere mogelijkheden nader be kijken. Protest tegen woningbouw NOORDWIJKERHOUT De bewo- nes van de wijk Zeeburg in Noordwij kerhout hebben een bezwaarschrift in gediend waarin zij protesteren tegen de bouw van 201 woningen in het nog te realiseren deel van hun wijk. Dit aantal woningen betekent namelijk een verdichting ten opzichte van het oude plan waardoor er te weinig open ruimte over zal blijven. Deze leefruim te zal later zeker belangrijk zijn voor de opgroeiende kinderen, aldus de wijkbewoners In de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke orde ning zei wethouder Heemskerk gister avond dat dit een bezwaarschrift is van mensen die al wonen tegen mensen die nog moeten gaan wonen. Brand in schuurtje SASSENHEIM Een leeg staand houten schuurtje op het bedrijfsterrein in het plan „Het oude Konings- huys" in Sassenheim is gis termiddag volledig uitge brand. De brand is ontstaan doordat jongens op het terrein met vuur hebben zitten spelen. De brandweer was het vuur binnen een kwartier mees ter. Het schuurtje brandde geheel af. De schade is nog niet bekend. ^EN HAAG/WARMOND Illegale ligplaatsen oor pleziervaartuigen in barmond mogen waar hij nl ijk blijven bestaan Is het gaat om een beton en kade. Als de boten hter illegaal langs een rasrand liggen moeten zij erdwijnen. Dat viel giste- n op te maken bij een ïseussie tussen een verte- mwoordiger van de pro- incie en een watersporter Dor de Raad van State. an de orde kwam een be- lep. ingesteld door water- jorters uit Den Haag, Nieuw- >op, Leidschendam en Lei- in, die een illegale ligplaats ;bben in de buurt van een ireetal boerderijen langs de èstelijke oever van de Zijp. De meesten liggen er al langer dan tien jaar met hun boten, bij een boer die er met de lig gelden een aardige bijverdien ste aan heeft. De watersporters hebben er goedkope ligplaat sen aan, want ze zijn veel goedkoper uit dan bij een jachthaven. De provincie wil echter in het kader van de Plassenverordening Zuid-Hol land de oeverstroken zo veel mogelijk vrijmaken van sche pen om de landschappelijke waarde van het plassengebied te versterken. Daarom is de provincie niet bereid de wa tersporters ontheffing te verle nen. Volgens de watersporters lig gen de schepen in een gedeelte van de Zijp waar ook veel woonboten liggen. „Tussen al die woonboten zijn een paar plezierjachten niet ontsie rend", stelde watersporter D. Baak uit Den Haag, die als enige was komen opdagen. Volgens de heer Postuma van de provincie is het echter de bedoeling dat ook de woonbo ten op den duur verdwijnen. „Wij hanteren een uitster- vingsbeleid en op sommige plaatsen zijn er al aardig wat woonboten verdwenen. Het verdwijnen van die woonbo ten is echter een kwestie van jaren en we willen nu alvast de oevers waar geen woon schepen liggen vrijhouden. Het is de bedoeling dat de wa terschappen de boezemkades repareren en dat de rietkragen weer in ere worden hersteld", aldus de heer Postuma. Bij nadere bestudering van de stukken bleek dat enkele bo ten aan de oude betonnen los- wal van de boerderij liggen, en andere boten weer aan een graskade. De heer Postuma stelde onder voorbehoud dat de provincie eventueel wel ontheffing wil verlenen aan schepen die aan de betonnen kade liggen. De provinciale vertegenwoordiger toonde zich bereid om ter plaatse te gaan kijken om te beoordelen welke ligplaatsen in aanmerking ko men om eventueel gelegali seerd te worden. Staatsraad Van der Lee toonde zich be reid de uitslag van een derge lijk onderzoek mee te nemen in de uiteindelijke beoordeling van het beroep. Voor de heer Baak, die feitelijk voor zich zelf sprak en niet namens de watersporters omdat degene die het beroep had ingesteld niet was komen opdagen was dat een verheugende ontwik keling. Zijn boot heeft overi gens een ligplaats aan de gras kant. Prins Bernhard in Rijnsburg In bloemenveiling ..Flora" in Rijns- burg zijn gister avond opnamen gemaakt voor het Wereld Natuur Fonds-gala ..Redt de planten, redt het leven". De op namen werden bij gewoond door Prins Bernhard. die uit handen van presentatrice Ju dith Bosch een ..zilveren orchi dee" ontving. Het programma wordt 1 december door de NCRV op tele visie uitgezonden. NOORDWIJK De gemeente Noordwijk en le Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking tfoordwijk-Boven Volta hebben weer een cunstmarkt op touw gezet ten bate van dit Afrikaanse ontwikkelingsland. De markt wordt komende zaterdag en zondag gehouden et Noordwijkse dorpshuis De Kuip. ntwintig kunstenaars bieden hun werk, variërend van schilderijen, wandkleden en sieraden tot boerenschilderwerk, te koop aan. Een flink aantal van hen komt uit Noordwijk of nabije omgeving. Zo zijn er Ab Steenvoor den, Eugenie de Geus, Willem Sebel, Martin Pouw en K.M. de Groot uit Noordwijk; Wil lem Bom uit Oegstgeest; Jan Golsteyn, Marij ke van Polanen, Arnold Müller, C. Guyt en Gijs van Duivenbode uit Katwijk; Danielle Orelio uit Rijnsburg; Hans Sterk uit Koude kerk aan den Rijn en Annemarie Honderos uit Hillegom. De Noordwijkse kunstenaar Ab Steenvoorden heeft speciaal voor deze kunst markt een ets ontworpen die voor Boven Volta wordt verkocht. De ets wordt in be perkte oplage gedrukt. De kunstenaars staan 25 procent van de opbrengst af voor de pro jecten van de Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Noordwijk-Boven Volta. Tijdens de markt is er ook een loterij, waarvan de trekking zondag om vijf uur wordt verricht. De Kunstmarkt wordt zaterdagmiddag om ltwee uur geopend door burgemeester mr. J.M. Bonnike, die tevens voorzitter van de Stuurgroep Ontwikkelingssamenwerking Noordwijk-Boven Volta is. Het publiek kan zaterdag verder terecht van twee tot zes en van acht tot tien uur, en zondag van twaalf De speciale Kunstmarkt-ets „Toekomststad" tot zes uur. van Ab Steenvoorden. LEIDERDORP Een „groene golf" op de Enge lendaal is een eerste voor waarde voor een betere verkeersregeling binnen Leiderdorp. Tot deze con clusie komt het Raadge vend Ingenieursbureau DHV dat op verzoek van de gemeente Leiderdorp een verkeerscirculatieplan heeft gemaakt. DHV signaleert twee belang rijke knelpunten in het we gennet van Leiderdorp: de En gelendaal en de Van der Valk Bouman weg. Uit verkeerstel lingen en vragen aan wegge bruikers is gebleken dat de Van der Valk Boumanweg te zwaar wordt belast en veel meer voor doorgaand verkeer wordt gebruikt dan de Enge lendaal. Volgens DHV moet er daarom een betere spreiding komen van het verkeer over deze beide wegen. De automo bilisten mijden nu de ergernis verwekkende verkeerslichten op de Engelendaal. Een groene golf kan de rijtijd belangrijk verminderen waardoor deze weg een alternatief wordt voor de Van der Valk Bouman weg. Daarvoor moeten in principe, zo meent DHV, beide rijstro ken van alle rijbanen voor het rechtdoorgaande verkeer wor den gebruikt. Voor linksafs- laande auto's zullen dan nieu we opstelstroken nodig zijn. Deze aanbeveling van DHV druist regelrecht in tegen het verkeersbeleid dat de gemeen te Leiderdorp tot dusver heeft gevoerd. Volgens dat beleid hebben voetgangers en fietsers op kruispunten voorrang bo ven het autoverkeer. Zaken als een groene golf zie een be tere afwikkeling van het auto verkeer beoogden bleken daarom nooit bespreekbaar in de commissie ROVM. Nog niet zo lang geleden betoogde PvdA-fractievoorzitter Aad Wesseling tijdens een commis sievergadering. dat wat hem betreft de Engelendaal slechts een „karrespoor" mocht zijn. Om de aantrekkelijkheid van doorgaande weg de Van der Valk Boumanweg te ontne men moeten volgens DHV de nodige snelheid beperkende maatregelen worden genomen. Het rapport spreekt over een gedeeltelijke asversperring en een obstakel in de vorm van een verkeerslicht voor over stekende fietsers en voetgan gers ter hoogte van de Dijk- gravenlaan. Ook ziet men wat in een verbod om komend vanaf de Leiderdorpse brug linksaf te slaan. Aandacht wordt ook besteed aan de verlenging van de Mauritssingel, de omleidings route over de Does en de Rui ge Kade. Als gevolg hiervan wordt meer verkeer verwacht op de Acacia-laan, Ericalaan en Mauritssingel. Volgens DHV kan er wat van de rij baanbreedte af die veel te roy aal is waardoor autobestuur ders worden uitgenodigd om te hard te rijden. Het verkeerscirculatieplan dat nog in een ontwerp-stadium verkeert wordt op dinsdag 13 november in de commissie ROVM besproken. Sanering Synthese zal half jaar duren KATWIJK De sanering van de bodemvervuiling onder de Katwijkse woonwijk Syn these zal een half jaar in be slag nemen, zo is de bewoners meegedeeld. Om het met aro maten, fenol en olie vervuilde grondwater te kunnen verwij deren, zal een ondiep draina gesysteem worden aangelegd. De provincie hoopt nog dit jaar met de sanering te kun nen beginnen. Een en ander is echter afhankelijk van goed keuring van het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieube heer. Het nader onderzoek heeft uitgewezen dat alleen onder het westelijke deel van de woonwijk het grondwater is vervuild. Het drainagesysteem zal niet het diepste vervuilde water kunnen verwijderen en daarom worden ook leidingen geplaatst waarin schoon water naar die diepten geperst kan worden. Het vuile grondwater wordt dan van onder naar bo ven gespoten volgens het sy steem van een bron. Het ver vuilde water dat met dit sy steem en de drainage wordt opgevangen, wordt afgevoerd naar de zuiveringsinstallatie, die wordt geplaatst tussen het flatgebouw en de Berghaven. De flatbewoners hebben daar voor toestemming gegeven, hoewel het apparaat ook van uit zijn geïsoleerde container nog wat geluid produceert. OLLEGA'S WORDEN CONCURRENTEN" LLEGOM De LTB-jon- ren dreigen hun standsorga- latie te verlaten. Zij zijn hel met de gematigde ers die het bestuur en de ou- ren voeren. Dit bleek giste- L tijdens de jaarvergadering de veehouders van de Ka- ïlieke Land en Tuinbouw- nd Hillegom. 1 grote strijdpunt is de „Su- rheffing", de door de EG gelegde produktiebeperking n melk. De jongeren vinden de consument van de melk ir moet boeten. Zij stellen tor de melk een dubbeltje ftjrder te maken om zo de houders te ontzien. En cht dat niet lukken, dan !t er een uitzondering wor- gemaakt voor de jonge in die net een bedrijf zijn .ili begonnen of hebben overgeno men. Het bestuur van de LTB ziet het voortrekken van één groep niet zitten. Voorzitter J.H. Kraakman: „Alle veehou ders hebben problemen". Dit antwoord kon de jongeren niet overtuigen. „Als er niet naar ons geluisterd wordt, gaan we een eigen beleidsplan opstel len", dreigde één van de jon geren. De eenheid in de bond van veehouders werd gisteren zwaar op de proef gesteld. In de voorgaande jaren was men het grotendeels met elkaar eens. Het ging toen alleen om een verdeling van de groei. Maar nu de EG heeft bepaald dat de melkveehouders flink in moeten leveren, raakt men verdeeld. „Van collega's wor den we concurrenten", consta teerde een vertegenwoordiger uit het Westlandse Schiplui den. Behalve de ideeën van de jon geren, waren er andere stand punten. Zo vinden veel vee houders die de laatste jaren niet aan de gigantische groei hebben meegdeaan, dat zij moeten worden ontzien. On der het motto „Wij deden er niet aan mee, we willen er nu ook niks mee te maken heb ben", verdedigde een aantal veehouders hun standpunt. Het bestuur wil daar niets van weten. „De grote groeiers zijn altijd gestimuleerd door het rijk. Die mag je niet laten val len", aldus Kraakman. Andere boeren pleiten voor een sterke verlaging van de VUT-leeftijd voor veehouders. „Als we vijftig zijn, hebben we in ons leven al net zoveel uren gedraaid als iemand die op kantoor zit", aldus een vee houder die de VUT-leeftijd naar vijftig jaar teruggebracht wil zien. Volgens het LTB-be- stuur is dat onbetaalbar. Er waren niet alleen negatieve reacties op de superheffing. Eén veehouder was er zelfs blij mee. „Eindelijk hebben we een plafond bereikt. Jarenlang zijn veehouders opgejaagd om meer en beter te produceren. Er leek geen eind aan te ko men. Nu weten we gelukkig waar we aan toe zijn", zo zei een veehouder. „De minister beschermt ons tegen onszelf", besloot hij. Bijval kreeg hij nauwelijks van de hevig ont stemde boeren. NOORDWIJK Aan de eis van een sluitende be groting is voldaan, mel den burgmeester en wet houders in hun algemene financiële beschouwing op de begroting 1985. Maar wat meer is, de financiële situatie van de gemeente is verbeterd, stelt het col lege met voldoening vast, want voor nieuw beleid is meer dan een miljoen be schikbaar, ongeveer dub bel zoveel als voor het jaar 1984. Als volgend jaar alle plannen worden uit gevoerd, denken de Noordwijkse rekenmees ters nog 126.805.- over te houden. In een toelichting leggen bur gemeester en wethouders uit hoe het komt, dat Noordwijk er betrekkelijk goed voor staat. In de eerste plaats is in de afgelopen jaren door de be stuurders en de verantwoorde lijke functionarissen in het ge meentelijk bestel direct en consequent ingespeeld op de noodzakelijke bezuinigingen, onder meer door een kritische beoordeling van het takenpak ket en een strenge kredietbe waking. Een en ander werkt thans ten volle in het gemeen telijk apparaat door, deelt het college mede. Iedereen weet nu wel, dat er van groei geen sprake meer kan zijn en dat handhaving van de thans ver kregen situatie geboden is, zo luidt de redenering van het college ongeveer. Maar niet al leen aan de hierboven ge noemde elementen heeft men de betere financiële situatie te danken. Andere factoren zijn de rentedaling en het teruglo- Een van het financieringste- ort. Dit levert een voordeel op van ruim 400.000.-. De be zuinigingen op en de mindere kosten van het onderwijs zor gen er voor dat bijna ƒ300.000.- minder moet wor den uitgegeven, terwijl de be leidsombuigingen ook nog eens een besparing van drie ton opleveren. De verplichte post voor onvoorzien is 194.400 - groot. De reserves en fondsen van de algemene dienst belopen ruim 20 mil joen. In de komende jaren wordt daar 5 miljoen gulden uitgehaald voor de raadhuis- bouw, de stoffering van het Vinkenveld, de renovatie van de plantsoenen en de sanering van 't Stille Zuie. Burgemeester Houdijk heeft gisteren een bezoek gebracht aan het echtpaar Vink-Janmaat, dat woont aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Aanleiding tot het bezoek was het feit dat het echtpaar dinsdag 13 november 55 jaar ge trouwd Is. Mevrouw Vink. op 18 juni 1906 geboren als Cathari- na Johanna Janmaat, heeft haar hele leven in Zoeter- woude gewoond. De brui degom. Petrus Adrianus Vink. zag het levenslicht in Warmond en wel op 14 au gustus 1904. Uit het huwe lijk zijn twaalf kinderen ge boren: zes meisjes en zes jongens die allen nog in le ven en kern gezond zijn. Met hen en de 43 kleinkin deren wordt het feest dins dag gevierd. Boskalis stoot Christiaan Huygens Laboratorium af NOORDWIJK De Raad van Bestuur van Koninklijke Boskalis Westminster N V. te Slie- drecht en de directie van het Nederlands Radar Proefstation B.V. te Noordwijk aan Zee heb ben gistermiddag in be ginsel overeenstemming bereikt over de verkoop van het Christiaan Huy gens Laboratorium (CHL) Dit bedrijf, waar in bijna veertig mensen werken, houdt zich bezig met consultancy, system- engineering, en ontwik keling op het gebied van electronische navigatie. In het laboratorium ont wikkelde produkten wor den in binnen- en buiten land op de markt ge bracht. Verder verwierf het Christiaan Huygens Laboratorium bekendheid als ontwerpster en produ- cente van Artemis" plaatsbepalings- apparatuur Het Noord wijkse bedriif heeft hier mede in de loop der jaren een internationale reputa tie opgebouwd. Binnen het concern van Boskalis Westminster werd het CHL genoemd als een van de florissante takken van de in moeilijkheden ver kerende onderneming. Door de overdracht van het Christiaan Huygens Laboratorium blijft de werkgelegenheid voor het personeel bestendigd, de len de beide directies in een persbericht mede. De SER-fusie commissie en de vakbonden zijn uitvoerig op de hoogte gesteld Aan de betrokken onderne mingsraden van Boskalis Westminster is om advies gevraagd. De directie van CHL zal blijven bestaan uit de heren prof. ir. Gold- bohm. ir. R. Blommendaal en »r. A. van der Ree.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7