Vlietland ontsluiten via Raadhuislaan iiili Bejaardencen trum Wassenaar officieel in gebruik genomen Perquin wil alsnog verplaatsingssubsidie Leidenaren gewond in Voorschoten Protesten tegen lastenverhoging in Sassenheim üIDEN CeldaeCoti/iani DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 WERELDWINKEL VOORSCHOTEN IINGT AAN OP BETER ONDERDAK iRSCHOTEN De Stichting Wereldwinkel Voorschoten ■t een dringend beroep op de gemeenteraad om nu eindelijk is te zorgen voor goede huisvesting. Wethouder L. Marselis .zekerde gisteravond de raadscommissie voor welzijn dat door t college van burgemeester en wethouders geen enkele toezeg- ng is gedaan en ter verduidelijking schetste hij de voorgeschie- nis. De Wereldwinkel was gevestigd in het Ambachts- en Bal- whuis. Die plaats moest hij verlaten op het moment dat het mbachts- en Baljuwhuis gerestaureerd werd. Een voorlopig derdak werd gevonden in de houten keet op het parkeerter- n bij de Winston Churchillstraat. Die houten keet moet thans ig. De Wereldwinkel wil alleen in het centrum een verkoop- mte. Gedacht wordt onder meer aan een verrijdbare cabine. Ie andere mogelijkheden zoals huisvesting in de Lindeheve l voor de Wereldwinkel niet acceptabel. Tijdens de vergade- g werd de suggestie gedaan om de hal van de gemeentetoren verkoopruimte in te richten voor de Wereldwinkel. De idscommissie welzijn wacht het voorstel van burgemeester en (houders af. Inbraak opgelost LEIDSCHENDAM De po- litie heeft deze week met drie arrestaties een inbraak in een winkel in Leidsen- hage opgelost. Op 19 oktober werden 11 videorecorders uit de winkel gestolen. De drie mannen (een 32-jarige inwo ner van Zoetermeer, een 22- jarige Hagenaar en een 24-ja- rige Voorburger) trokken met een auto een stalen hek weg. De totale schade be droeg 60.000 gulden. Negen videorecorders zijn terugge vonden. Warmond handhaaft eigen brandweerkorps WARMOND De leden van de raads commissie financiën steunden gisteren het voorstel van b en w om de vrijwilli ge brandweer in Warmond te handha ven en 250.000,- beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe brandweerauto plus een mobilofoon. De heer Vreeken (CD) wilde wel graag weten wat er voor dat geld precies ge kocht werd. Als deskundige wilde hij graag meebeslissen over het type brandweerwagen. Loco-burgemeester Van Schagen stelde dat dergelijke be slissingen aan het college en de brand weercommandant overgelaten konden worden maar dat het raadslid wel geïn formeerd zou worden omtrent de aan schaf. Hoewel de handhaving van de plaatse lijke brandweer op dit moment 42.000,- meer kost dan uitbesteding aan de Leidse brandweer kozen de commissieleden toch voor een eigen korps omdat een betere bekendheid, kortere rij-afstand en dergelijke ervoor kunnen zorgen dat de brand sneller in Warmond bestreden kan worden dan wanneer men vanuit Leiden moet ko men. Overigens zijn de kosten van de Warmondse brandweer niet uitzonder lijk hoog in vergelijking met de CBS- normen. Uitbesteding aan Leiden kan alleen zo voordelig omdat de Leidse brandweer Warmond een aanbod on der het normale kostentarief heeft ge daan, omdat zij Warmond graag bij haar verzorgingsgebied trekken. Inbraak in woonboot VOORHOUT Inbrekers hebben gisteren voor drie- a vierduizend gulden spullen ge stolen uit een woonboot die in de Haarlem mertrekvaart ligt. De complete geluidsapparatuur en twee foto toestellen werden buitgemaakt. Inbreker betrapt OEGSTGEEST Bewoners van een pand aan de Terweeweg hebben gisteravond een inbreker op heterdaad betrapt. De dief sloeg op de vlucht. Hij bleek een aantal cheques te hebben gestolen. GOEDKOPER EN MAKKELIJKER )ORSCHOTEN Het reatiegebied Vlietland sen Leidschendam en orschoten kan het beste de Raadhuislaan in orschoten en een nog te iwen brug over de et ontsloten worden. is de mening van de r A.P.J. van der Weij- i uit Zevenhoven, lid i provinciale staten or het CDA. Deze oplos- g is goedkoop en snel realiseren, en sluit be- aan bij de gebieden aruit de recreanten zijn verwachten, aldus het itenlid. olgens de heer Van der Weij- moet Vlietland op korte mijn een goed bereikbaar reatiegebied worden. „Met huidige plannen van Pro- De heer Van der Weijden. vinciale Waterstaat zal dat niet gebeuren. Ik heb mij laten vertellen dat op zomerse da gen wel 2000 recreanten in Vlietland vertoeven. Momen teel zijn er niet meer dan een paar noodoplossingen gemaakt om die recreanten op te van gen. Ontsluiting via de Leidse Europaweg is de slechtst denk bare oplossing. Op spitsuren zit de Europaweg altijd dicht van af het Lammenschansplein tot rijksweg A 4, er moeten be stemmingsplannen worden aangepast, hetgeen bezwaren kan oproepen, er moet grond worden aangekocht, recrean ten uit Leidschendam moeten over Keulen naar Parijs en het is de duurste oplossing: kosten ongeveer acht miljoen gul den", stelt het statenlid. Er zijn volgens het statenlid veel voordelen verbonden aan een ontsluiting via de Raad huislaan. Voorschotenaren kunnen het recreatiegebied wandelend bereiken, Leid- schendammers hoeven maar vier kilometer te rijden in plaats acht kilometer via de Europaweg. Het grote par keerterrein bij het surfstrand wordt direct bereikt. De Vliet- weg (Leiden) en de Oostvliet- weg (Leidschendam) worden ontlast van autoverkeer, zodat deze route als fietspad meer tot zijn recht kan komen. Er hoeven geen grondaankopen te worden verricht, terwijl slechts een geringe aanpassing van het bestemmingsplan no dig is. Er kan dus snel worden gebouwd. Met enige aanpassingen van het rijwielpadenplan kan de geplande brug bij De Knip vervallen. Ontsluiting via Raadhuislaan en een brug over de Vliet hoeven niet meer dan twee en een half miljoen gulden te kosten. Een snelle en goede ontsluiting van Vlietland zet het Rijk onder druk om gelden beschikbaar te stellen voor de volgende ont wikkelingsfasen. Daardoor komt ook meer geld beschik baar voor de inrichting. Het voorstel van de heer Van der Weijden wordt op 30 no vember besproken in de pro vinciale commissie recreatie, natuur en landschapsbescher- m rtür-Mv* Een 19-jarige Leidenaar en zijn vader raakten gistermiddag ernstig gewond toen zij in Voorschoten met hun auto op een tegenligger botsten. Een 21-jarige man uit Oegst- geest reed op de Leidseweg en ging omstreeks kwart over twee bij de Zilverfabriek linksaf. Daarbij zag hij de 19-jarige Leidenaar die uit de andere richting kwam. over het hoofd. Het slachtoffer is met een verbrijzeld bovenbeen naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoerd. Bij zijn vader werd in hetzelfde ziekenhuis de door het ongeval beschadigde milt verwijderd. De jongen moest eerst nog met een hydrauli sche krik van de brandweer uit de totaal vernielde auto gehaald worden. Omstanders hadden vlak daarvoor een brandje in de auto geblust. De veroorzaker van het ongeval liep geen letsel op. Jaloerse marineman slaags met rivaal DEN HAAG Een 50-ja- rige adjudant bij de Ko ninklijke Marine uit Lisse heeft zich gisteren voor het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag moeten verantwoorden voor de bedreiging van de minnaar van zijn vroegere vriendin, begin dit jaar. De beklaagde bekende in een vlaag van jaloezie een geladen revolver op zijn rivaal te heb ben gericht. De man zei dat hij 's avonds tijdens een be zoek aan het slachtoffer in Oegstgeest plotseling zijn geduld had verloren toen deze openlijk avances met de vroe gere vriendin begon te maken Gelukkig voor allen hervond de adjudant weer snel iets van zijn zelfbeheersing. Althans, inplaats van de trekker over te halen, timmerde hij er woest met zijn vuist op los. Dat kwam zijn tegenstander op een gescheurde trommelvlies te staan. De zeekrijgsraad had de be klaagde voor een en ander veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De betrokke ne inmiddels met eervol ontslag.uit de marine vond deze straf te hoog De fiscaal kon hem hierin wel volgen Hij voelde ook veel meer voor het dienstverleningsvoorstel van diens raadsman. Deze zag zijn cliënt liever 150 uur gratis schilderklusjes verrichten in een bejaardentehuis. De aan klager formuleerde hieraan overeenkomstig zijn eis: drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met als bijzonde re voorwaarde onder toezicht- stelling van de reclassering voor de duur van het schilder werk. De beklaagde kon zich hiermee geheel verenigen. Verder deelde hij zijn rechters het verheugende nieuws mee. dat hij na wat omzwervingen weer terug is bij zijn wettige vrouw. Uitspraak op 21 november. BISSCHOP BAR WIJDT NIEUWE KAPEL IN 'St uDe ttelcx in kt r dit l (ni sstr. geheiÜe ïr mi Si n daJtii Ko-dt IcaarrfH ;fï? E V ASSENAAR Tijdens en zeer druk bezochte Eu- haristieviering heeft de bis- chop van Rotterdam, mgr. rs. R. Ph. Bar, gistermorgen e nieuwe kapel van het ver- orgingshuis Huize Willi- rord en het ernaast gelegen lejaardenwoningcomplex De tidderhof ingewijd. De Was- inaarse wethouder me- rouw W.A. van der Wiel en der Flier opende gister- niddag officieel het bejaar- lencomplex. Eerder werd de erste sleutel uitgereikt van e 73 bejaardenwoningen in )e Ridderhof, pal naast Hui- Willibrord. aOe Waan. Ridderhof biedt plaats 94 bejaarden en oogt zeer i. Het gereedkomen van Riddernof, betekent de fronding van een groot be rt'aardencomplex aan de Was- "ïnaarse Poort- en Ridder- In het verleden stond t een vooroorlogs bejaarden- „Willibrord" geheten, nieuwe verzorgingshuis, ook hulp kan bieden aan bewoners van de Ridder- lof, heeft dezelfde naam. was gisterochtend om half en veel belangstelling voor Ie door bisschop Bar geleide Eucharistieviering. De ieuwe kapel van de Ridder- 'of kon de grote stroom van ssfiet i daat c voornamelijk bejaarden ongeveer driehonderd slechts met moeite verwer ken. In de sfeervolle kapel zei de bisschop van Rotter dam tijdens zijn preek: „Het werk is voltooid, wij zetten er nu een kroon op. De pro vincie heeft als patroon Wil- librord, deze parochie en dit huis hebben ook de naam Willibrord. En Willibrord was zoniet de eerste, dan toch wel onder de eersten die hier het geloof kwamen verkon digen. Eén van de vruchten van Willibrord die het geloof hier heeft gebracht, deze ka pel, mogen wij vandaag ont vangen". Ereschuld Drs. C. P. d'Haans, voorzitter van de bouwcommissie, zei gistermiddag tot de vele ge nodigden: „Werken voor ou deren is een voorrecht, een ereschuld die wij allen heb ben. En tegen die achter grond ben ik ontzettend blij met het gereedkomen van de Ridderhof. Gelukkig kunnen wij de ouderen iets goeds bie den". De heer d'Haans bekri tiseerde de bezuinigingen binnen de overheid,die tot gevolg hebben dat hulp aan bejaarden moeilijker wordt. „Het ligt voor de hand dat bij bezuinigingen harde klappen vallen in het personeelsbe stand. Daarvan zeg" ik: Dit werk mag geen sluitpost op de begroting van de schatkist worden; er is een ereschuld die de gemeenschap naar de bejaarden heeft". Na de woorden van de heer d'Haans werd aan de 75-jari- ge mevrouw Raephorst de eerste sleutel van de nieuwe aanleunwoningen uitgereikt. Mevrouw Raephorst werkte tot tien jaar geleden in Huize Willibrord. Na dit ceremonieel werd door de bouwers, architect De Bruijn en andere mede werkers een Nigeriaans beeld met twee gezichten aangebo den aan de Ridderhof. De Wassenaarse wethouder me vrouw W. A. van der Wiel- van der Flier, die de officiële opening verrichtte, sprak haar gelukwensen uit. „Dit is een woonvorm die we in Wassenaar eigenlijk nauwe lijks kennen en waarvan ik hoop dat er meer van komt", aldus mevrouw Van der Wiel, die even later de offi ciële opening verrichtte door de oude klok van Huize Wil librord, die bij de nieuwbouw ook een plaatsje heeft gekre gen, te laten luiden. DEN HAAG Het ML- station Perquin wil alsnog een tegemoetkoming in de verplaatsingskosten van het bedrijf krijgen. Dat was de reden dat het be drijf gisteren een be zwaarschrift kwam verde digen tegenover het pro vinciebestuur. De provin cie heeft eerder een ver zoek om een bijdrage in de verhuizing van Leiden naar Sassenheim afgewe zen. Dat wekt bij het be drijf extra verwondering omdat de gemeente Lei den van het ministerie van Volkshuisve ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer eind 1983 wel een bijdrage, 370.000 gulden, kreeg in de aan- koopkosten van de grond van Perquin aan de Haag- weg. Dat gebeurde in het kader van de rijksbijdra geregeling sanering mi- lieuhinderlijke bedrijven uit de woonomgeving. Eén van de argumenten van de provincie om de subsidie aanvraag van Perquin af te wijzen is dat het bedrijf op ei gen risico het bedrijfsterrein in Sassenheim aankocht. „Op dat moment, juni 1982, was het programma 1983 (voor subdi- die-toewijzing) nog niet vast gesteld en bovendien was nog niet bekend hoeveel geld voor saneringsregelingen beschik baar zou zijn". Achteraf alsnog subsidie toewijzen wil de pro vincie niet omdat het beschik bare geld nodig is voor de sa nering van milieuhinderlijke bedrijven uit de woonomge ving die op het programma van 1984 staan. Bovendien vindt de provincie dat het geld niet moet worden besteed aan „bijdragen achteraf aan bedrij ven waarvan de milieu-hygie- nisch problemen in feite al zijn Tegen dat laatste argument komt Perquin in verweer Niet alleen omdat het de afwijzing als een soort straf voor door tastend handelen voelt, maar vooral omdat de provincie bij voorbeeld ook achteraf nog voor de verplaatsing van het Leidse bedrijf Spadon b.v. geld beschikbaar heeft gesteld. „Bo vendien leefde bij ons de over tuiging, gezien het feit dat Perquin als eerste op de zoge naamde november '82-lijst van de gemeente Leiden was gezet, dat het met de bijdragetoeken- ning wel in orde zou komen. Ook bij de gemeente Leiden leefde die overtuiging en om die reden werd dan ook (al vast) tot de grond verkoop be sloten en bovendien bleek in Sassenheim een lokatie voor handen om het probleem Per quin op te lossen. Daardoor kon de sanering goedkoper uitvallen dan wanneer we hadden moeten wachten op al lerlei tijdrovende procedures waarna de oplossing Sassen heim niet meer voorhanden zou zijn geweest". Als laatste argument wordt aangevoerd dat de regeling bedoeld is als- tweezijdig, voor het bedrijf in de verplaatsingskosten en voor de gemeente in de aankoop- kosten. Doordat wel geld aan. Leiden is toegekend, leefde de verwachting bij het bedrijf dat dit ook nog geld zou krijgen Aanrandpogingen door jongen op bromfiets LEIDEN Een 22-jarige Leidse vrouw heeft gistermiddag aan gifte gedaan van een poging tot aanranding door een ongeveer 16-jarige jongen op een bromfiets. Omstreeks half één dinsdag nacht werd de vrouw op het Vijf Meiplein door de jongen lastig gevallen. Eerder deze week werden nog drie vrouwen door een ongeveer 16-jarige jongen op een bromfiets lastiggevallen. Naar aanleiding van de poging tot aanranding van een 14-jarig meisje dinsdag avond op het voetpad van de Gooimeerlaan (zie lc van gisteren), belden nog twee vrouwen naar het politiebureau. Ook zij waren door een jongen op een bromfiets op respectievelijk Gooimeer laan en Drontermerlaan lastiggevallen. Informatiemarkt „Kijk op werk" NOORDWIJK De Noordwijkse gemeenteraad heeft op 25 september de nota „Werken aan werkloosheid", over een lokaal werkgelegenheidsbeleid, vastgesteld. Als uitvloeisel daarvan houdt de gemeente een grote informatiemarkt in dorpshuis De Kuip op 17 november van tien tot vier uur. Een groot aantal instellingen is uitgenodigd een stand te komen bemannen. Een greep uit die organisaties: uitzendbureaus, het GAK, het Gewestelijk Arbeidsbureau, de federatieve vereniging Vrijbaan, de Noordwijkse werklozenstichting 't Steuntje, de vak organisaties en andere hulpverleningsinstanties. De opzet van deze eerste markt is vooral informatief en gaat over meer dan alleen maar werk: ook vorming en onderwijs komen aan bod. Meisje (7) ernstig gewond LEIDEN Een 7-jarig Leids meisje is gistermiddag om onge veer zes uur ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Mors- straat. Het meisje fietste achter haar moeder over de Morsstraat. Toen de moeder inhield voor een naderende auto, wilde het meisje haar moeder inhalen. Zij kwam daarbij echter in botsing met een auto. Het kind is met hoofdletsel en een vermoedelijke schedelbasisfractuur overgebracht naar het Academisch zieken huis. Katwijkse Zeeverkenners winnen Sportkwis 1984 De Katwijkse Zeeverkenners mogen zich Sportkwis-kampioen van Leiden en Omstreken en de Bol lenstreek noemen. In de finale in het Katwijkse Tripodia werd de overwinning op het nippertje In de laatste ronde behaald met de laatste worp bij het dartspel die een tien opleverde. De zeeverken ners behaalden daardoor 36 punten. Zij werden op de voet gevolgd door de voetbalvereniging RKVV Van Nispen uit Noordwijkerhout. die de Katwijkers met een punt moesten laten voorgaan Derde werd na drie herkansingen, met ook 35 punten de voetbalvereniging Concordia uit Hillegom. De vijftien overige finalisten hadden het overigens gistermiddag ook naar hun zin met Judith Bos en Dick Passchier en de artiesten Conny Vink en Les Dlabollques. Ruim 550 kinderen bevolkten het gebouw met hun ouders. Alle verenigingen kregen in leder geval 100 gulden voor de reiskosten mee naar huis, de winnaar kreeg 500 gulden voor de clubkas, de tweede 400 gulden en de derde prijswinnaar 300 gulden. Op de foto: Dick Passchier te midden van de deelnemers aan de sportkwis. SASSENHEIM De fracties van CDA en PS hebben tijdens de algemene be schouwingen bedenkingen geuit tegen het voornemen van het college in 1985 de tarieven voor de onroerend goedbe- lasting met drie procent te verhogen. Ook de voorgenomen verhoging van het rioolrecht en de reinigingsrechten zit de christen-democraten en de pro gressieven niet lekker. Het CDA verweet het college dat het de raad in de meerjarenbegroting een gelijkblijven van de onroerend goedbe- lasting in het vooruitzicht had gesteld. De voorstellen voor verhoging werden dan ook door het CDA zeer betreurd. Een en ander heeft tot gevolg dat de gemeenteraad nog geen beslissing over net voorstel om de onroerend goedbe- lasting te verhogen, heeft genomen. Het voorstel komt tijdens de eerstvol gende raadsvergadering weer aan de orde. Uit het antwoord van het college van B en W bleek dat de afwijzing van deze verhoging problemen oplevert De laat ste ruimte die zit in de begroting wordt hierdoor weggenomen, waardoor er nauwelijks nog ruimte is om binnen het komende jaar nog aan de noodrem te trekken. De christen-democraten stelden nieuwe voorstellen in het vooruitzicht. Deze zullen kunnen rekenen op de steun van PS. Onduidelijk daarbij echter is hoe de daardoor ontstane tekorten gedekt moeten worden. De voorstellen om dat te doen uit de winstopbrengst van het energiebedrijf HLS leverden bezwaren op met name bij de VVD. die stelde dat eerdere afspraken hierover teniet wer den gedaan Mogelijkerwijs kunnen deze winsten alsnog aan de tekorten door het ontstaan van het niet verho gen van de onroerendgoedbelasting worden toegevoegd. Anderzijds zijn deze winsten ook hard nodig voor andere doeleinden Door af wezigheid van raadslid Dreef (CDA) zal er opnieuw gestemd moeten wor den Vijf CDA, twee PS tegen verho ging. vier VVD raadsleden en drie wet houders voor de verhoging de komende raadsvergadering zal het voorstel voor verhoging opnieuw in stemming

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7