'rainer Reker na Ik ben knock-out 'ortuna gedisciplineerd QeidóaQounant 'apid Wien dreigt van veld te lopen r>r> Panathinaikos snakt naar adem Kaartverkoop WK voetbal vanaf februari ïnaIFORT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 HAAG Fortuna S Laatstgenoemde Griekse club, in Hp kwartfinales net z°'n outsider als Fortuna S, in ae Kwartltnales bouwde in de uitwedstrijd te. het toernooi om de gen Servette in Geneve de pa Cup voor beker- wankele voorsprong van 2-1, aars gezelschap ge- die veertien dagen geleden van twee Dyna- werd verworven, verder uit uit Moskou), twee genwoordigers van ritse eilanden (Ever- en Celtic Glasgow) ïde Bayern Mtlnchen, oma en Larissa. Overtuigend was de door komst van AS Roma. Wrex ham uit Wales, dat onderaan in de Engelse vierde divisie staat, viel voor eigen publiek onstuimig aan om de achter stand van veertien dagen gele den (2-0) ongedaan te maken. Maar de Italiaanse verdedi ging was te geroutineerd om te zwichten voor de druk, zoals FC Porto een ronde eerder nog wel was overkomen. Bo vendien was doelman Tancre- di uitstekend op dreef. Roma speelde zonder spits Roberto Pruzzo en de Braziliaan To- ninho Cerezo, die in de thuis wedstrijd de produktie voor hun rekening hadden geno men. Graziani besliste bij een counter in de 60e minuut de strijd met een kopbal. In Glasgow dreigden de spe lers van Rapid Wien van het veld te lopen. De Oostenrij kers, die de eerste wedstrijd met 3-1 hadden gewonnen, voelden zich bedreigd. De moeilijkheden begonnen in de 72e minuut, toen de Zweedse scheidsrechter Johansson ver dediger Reinhard Kienast (Ra pid) wegstuurde na een scrim mage, waar geen bal aan te pas kwam en Rudolf Weinhofer door een uit het publiek ge worpen fles werd geveld. Aan voerder Hans Krankl dreigde met zijn team het stadion te verlaten en het duurde een kwartier eer trainer Otto Baric hem tot andere gedachten had gebracht. Celtic had op het moment dat de ongeregeldhe den uitbraken al een voor sprong van 3-0. Dat werd ook de eindstand hetgeen beteken de dat Celtic zich alsnog bij de laatste acht plaatste. „Dit grensde aan werkweige- ring", brieste trainer Udo Lat- tek van Bayern Mtlnchen na de nederlaag van 2-0 bij Tra- kia Plovdiv. „De inzet van sommige spelers was volstrekt onvoldoende. Dit zal konsek- wenties hebben. Zo iets kan ik niet zo maar laten passeren". Bijna was zijn miljoenenploeg er in geslaagd de Bulgaarse amateurs van Trakia Plovdiv de voorsprong van 4-1, veer tien dagen geleden in de thuis wedstrijd opgebouwd, cadeau te doen. Het was dat doelman Jean-Marie Pfaff niet mee werkte, anders waren de Bul garen met een nulletje of vijf, zes in de kwartfinales gestapt. MEXICO De kaartverkoop voor de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal begint al op 1 februa ri 1985. De plaatsbewijzen zullen per wedstrijd tussen de 20 en 30 dollar (66 tot 99 gulden) kosten. Het zal echter niet mogelijk zijn toegangsbewijzen voor één wedstrijd te kopen. De kaarten worden in series van dertien wedstrijden verkocht Voor een reeks van dertien ontmoetingen in het Azteken-stadion in Mexi co Stad moet 390 dollar (1287 gulden) worden betaald. Volgens de organisatie van de eindronde zal de helft van het aantal be schikbare kaarten naar het buitenland gaan. De andere helft is bestemd voor de Mexicaanse voetballiefhebbers. y-i v CHESTER Met de en in de zij staarde Reker secondenlang nloos voor zich uit. uitschakeling door :hester United (1-0 na inging) trof hem diep S» iet binnenste. Natuur- had de oefenmeester PSV vooraf ernstig ling gehouden met nogelijkheid dat zijn zou worden geëlimi- I. Maar het besef, dat lEindhovenaren zeer bij een stunt van in- itionale allure waren Jest, bezorgde hem ^v/aar gemoed. daar Reker maar jk kon accepteren, dat srechter Luigi Agnolin i minst een dubieuze rol ertolkt. De verder prima ide Italiaan legde de bal mankeren op de stip, Jerry van Aerle in de minuut van de verlen- ordon Strachan in een annen moment tegen de smakte. De onnozele ding kwam PSV duur laan. De rossige Schot ie zelf van elf meter geen fout en besliste met zijn strafschop het volmaakt gelijk- opgaande dubbele gevecht tus sen Manchester United en PSV in het voordeel van de Engelsen: 1-0. Ook al omdat Agnolin voor PSV nóg een forse deceptie in petto had toen de Brabanders in de resterende 28 minuten bij voortduring het doel van de thuisclub bestookten. Twaalf minuten na de treffer van Strachan stuurde Hallvar Thoresen zijn medespeler Kenneth Brylle de vrije ruim te in. De nog niet geheel van zijn enkelblessure herstelde Deen poogde doelman Gary Bailey te omspelen, maar smakte daarbij tegen de grond. Agnolin wees duidelijk naar de stip, maar besloot vervol gens tot ergernis van heel PSV tot een doeltrap. Reker: „Ik ben knock-out. He lemaal kapot. Ik wil de scheidsrechter niet de schuld geven van deze nederlaag, die we volgens mij niet verdien den, want we hebben nog meer kansen gehad, maar dit neem ik hem wel heel kwalijk. Ik ga niet meer naar Italië op vakantie. Als hij aan de ande re kant wel heel gemakkelijk beslist een strafschop te geven, dan was dit er zonder meer óók een". PSV restte echter slechts de schrale troost dat het bewezen had dat er nog wel degelijk een Nederlands (club)team voorhanden is, dat op interna tionaal topniveau mee kan en niet mank gaat door een ge brek aan karakter. De ploeg van Jan Reker bezorgde 39.281 toeschouwers een zeer angstig avondje. Het voortreffelijke en uiterst gedisciplineerde voet bal zal voor de bij Manchester United aanwezige bondscoach Dick Advocaat ook stellig re den ziin om bij zijn baas Rinus Michels een terugkeer van het duo Huub Stevens en Ernie Brandts in Oranje te bepleiten. Het prima in vorm verkeren de koppel bleef ook op Old Trafford ogenschijnlijk weer moeiteloos overeind. Hetzelfde gold voor Willy van de Kerkhof, die zelf nog twij fels over een nieuwe uitver kiezing heeft, maar volgende week tegen Oostenrijk dom weg zekere keus behoort te zijn. „Ik ben benieuwd wat er straks voor selectie uitrolt", al dus de routinier die nog altijd de ambitie van een debutant bezit en zijn zinnen heeft gezet op de eindronde van het we reldkampioenschap in Mexico in 1986. Van de Kerkhof ge niet van strijd op het niveau zoals dat gisteren werd gebo den. „Die entourage, dat is toch grandioos. Ik heb niets te gen ploegen als PEC Zwolle, maar het maakt toch wel even een verschil of je tegen zo'n club moet spelen voor duizend man of zoals vanavond hier. Doodzonde dat we er weer uit- liggen. Van mij mogen we elke week Europa-Cupvoetbal spe len. We hebben wel verloren, maar verschrikkelijk goed ge presteerd. Door ons sterke spel kwam United niet in de wed strijd. We hebben ze vroeg ge stoord en opgevangen. Bij ons werd het gevoel steeds sterker dat we die derde ronde kon den halen. Zelf was ik daar voor tweehonderd procent van overtuigd. Het heeft niet zo mogen zijn". Bekritiseren Van de Kerkhof kon het niet nalaten Van Aerle te bekriti seren. „Je mag zo'n man op die plek nooit meer pakken", aldus de nog immer zeer dyna mische middenvelder. „Zet je op die plaats een sliding in, dan neem je té grote risico's". Van Aerle, die overigens voor kwam dat Jesper Olsen het spel van Manchester United van voor PSV fatale creativi teit kon voorzien, had eerder in het duel ook al blijk gege ven van een gebrek aan erva ring. Op het middenveld nam hij na zijn derde overtreding niet voldoende afstand van de bal bij een vrije trap en Agno lin toverde daarop nog net in het eerste kwartier van de wedstrijd een gele kaart uit zijn vestzakje. Dat gebaar zou de Italiaan later ook nog ma ken in de richting van Ernie Brandts, die met negen over tredingen de meeste vrije trap pen tegen zich kreeg. Aan En gelse kant werd invaller Nor man Whiteside met geel be straft. Uit het evenwicht viel PSV gisteravond ogenschijnlijk niet te krijgen. Het was van meet af aan de evenknie van de sterk favoriete Britten. De storm, die Manchester United zo graag over de defensie van PSV wilde laten razen, bleek niet meer dan een onschuldig briesje. Dat was vooral de ver dienste van de Eindhovenaren zelf, die zeer degelijk verde digden in hun veruit beste uit wedstrijd van dit seizoen, ook al moest dan aanvankelijk het merendeel van de persoonlijke duels gewonnen worden gege ven. Manchester kreeg echter géén gelegenheid zijn aanval len zuiver op te zetten. PSV, de laatste jaren zelden op dit niveau beproefd, kwam de eer toe mee te willen strijden op de wijze zoals United dat (regelmatig meer dan) eens per week pleegt te doen. Een gebrek aan lef kon de ploeg van Jan Reker nooit verweten worden. Ernie Brandts, weer uitblinker bij PSV, gaf al in de eerste minuut aan, dat de gas ten niet van zins waren zich zonder slag of stoot over te ge ven, door Stapleton al in de eerste minuut weinig zachtzin nig met de neus op de gras sprieten te drukken. Gezwind Maar PSV deed veel meer dan het tempo bij de tegenstander ontregelen. Het zocht steeds gezwind de vijandelijke veste als de kans zich daartoe voor deed en had alleen pech dat de aanvallers Thoresen en Brylle niet „scherp" waren en dat Hysen - in het laatste kwartier vervangen door Peter Corbijn - opnieuw aantoonde op het middenveld niet echt uit de voeten te kunnen. Dat PSV uiteindelijk tóch moest buigen voor Manchester United, deed aan de verrichting van de Bra banders in de vermaarde voet baltempel niets af. Complimenten tellen echter niet in het topvoetbal waar slechts de resultaten bepalen hoe een club moet worden in geschaald. PSV moest op nieuw, net als vorig jaar in PSV terugge wezen. Aan voerder Bryan Robson van Manchester United symbo liseert het na de wedstrijd tegen de zicht baar teleurge stelde Ton Lokhoff. Engeland, ervaren dat de weg naar de status van Europese topclub lang is. Al zeven jaar overleefde de winnaar van de UEFA Cup in 1978 de tweede ronde van de Europese toer nooien niet. Eén troost restte Jan Reker, wiens ploeg vol gende week vermoedelijk het hart van Oranje vormt: „Met deze wedstrijd hebben we Mi chels in elk geval uit de pro blemen geholpen". WILLEM PFEIFFER Manchesier United (Eng)-PSV (Ned) 1-0 na verlenging: 93. Strachan (strafschop) 1-0. Scheidsrechter Ag nolin (Ita) Toeschouwers: 39 281 Geel: Whiteside (Manchester); Van Aerle. Brandts (PSV). Manchesier United: Bailey; Gtd- man, Moran (Garton). Hogg, Albis- ton; Strachan, Moses, Robson, Hug hes, Staplelon (Whiteside). Olsen. PSV: Van Breukelen; Van Aerle. Stevens, Brandts. Heintze; Lokhoff. Van de Kerkhof. Hysen (Corbijn), Valke; Brylle (Van Rooy). Thoresen KOV Discipline, wil en heel veel open zijn in de Euro- tap soms voldoende een plaats bij de laat- :ht. Dat moet de con- zijn voor het Euro- avontuur, dat Fortu- al tot de kwartfinales iet toernooi der be- Jinaars heeft ge- t. Als eerste Neder- club in vier jaar n de Limburgers het ïationale optreden nd voorjaar voortzet- *ij Wisla Krakov be- e Fortuna de schade avond tot 2-1. De e thuisclub had de e voetballers, maar de vaardigheid om duidelijke cijfers uit ukken. De kwartfi- laats is na de 2-0 in d voor de Limbur- eigenlijk geen mo- in gevaar gekomen. 1 van Krakov was al rwege het door 7000 s bijgewoonde duel tt. r Bert Jacobs maakte nood een deugd door ■n geblesseerde aanval- Dutackers) een talentvol- Idenvelder (Reijners) in ten. Het middenrif van ia bestond derhalve uit an, met Evers en Hoyer nvallende accenten. Om 'g van zaken in het veld te begeleiden, had Jacobs ijheid genomen om de Jt tot halverwege de sin- n van het stadion te ver in. Zeker in de slotfase e eerste helft was die ng noodzakelijk aange- »e Limburgse verdedi- nder de druk van de Po ogde te bezwijken. Al- «ero Dekker toonde aan ^d'g zijn taak uit te voeren. i I Zelden zal een Nederlandse representant in het Europese voetbal zo'n vliegende start hebben gehad als Fortuna in Krakov. Al na 29 seconden had Hoyer het toch al niet zo florissante perspectief van Wisla aanzienlijk verkleind. De treffer was er één van het soort waarop Fortuna vorig jaar tijdens het bewind van de toenmalige trainer Körver pa tent had. Een door Koever mans verlengde uittrap van Van Gerven werd door de snel doorgelopen Hoyer van een twintigtal meters achter Zajda geschoten.. De verbouwereerde defensie van Wisla leek nog niet tot het besef gekomen, dat het duel al was begonnen. Zes minuten later was er weer evenwicht. Bij de eerste se rieuze tegenstoot van de Polen nam Suvrijn aan de zijkant van het strafschopgebied Kru- pinski stevig te pakken. De Griekse scheidsrechter Ger- manakos, die veel floot en ze ker niet in het nadeel van de Limburgers, wees zonder zich te bedenken naar de stip. Ivan schoot vrij eenvoudig van elf meter in, maar de actie van Suvrijn had een belangrijke angel uit de Poolse voorste lijn gehaald. Wisla zag in de gelijkmaker geen aanleiding pressie uit te oefenen. De trage opbouw aan Poolse zijde en de overbevol king van het Nederlandse middenveld waren daar debet aan. Er gebeurde in feite gedu rende een half uur niets. Voor Jalocha waren de puzzels, die het Limburgse middenveld hem oplegden, te ingewikkeld. Tien minuten na de rust zou de ex-international, die in de eerste confrontatie tussen bei de ploegen had bewezen het overigens niet oogstrelende spel van Wisla te kunnen ma ken, geblesseerd uitvallen. Zijn vervanger, Swierzczews- ki, presteerde weinig tot niets. Jalocha was er nog wel bij toen Wisla vlak voor de rust op voorsprong kwam. Tevoren waren Evers en Maessen al herhaaldelijk in de fout ge Pas 29 seconden gespeeld en Arthur Hoyer legt al aan voor het doelpunt van Fortuna S. gaan. Op de treffer van de be wegelijke Wröbel, in Sittard slechts invaller, was weinig af te dingen. Van rechts vond Wröbel de korte hoek langs de uitgelopen Van Gerven: 2-1. Orde op zaken In de pauze kon Jacobs orde op zaken stellen. Het midden veld trok zich nog wat verder terug. Aangezien het Wisla, zeker zonder Jalocha, aan in dividuele klasse ontbrak om een opening in de Limburgse muur Ie forceren, zat er niets anders op dan pogingen uit de tweede lijn te wagen. Van Gerven diende in actie te ko men bij een vrije trap van Ivan. Ook verdediger Motyka zag uitsluitend van heel ver mogelijkheden. Fortuna liet zo nu en dan forse steken vallen, maar Wisla bleek blind voor de gaten in de Limburgse defensie. In de slotfase riep Jacobs Van Well op als vervanger voor Evers. Met in herinnering het door Van Well in de thuiswedstrijd gemaakte tweede doelpunt zag de oefenmeester kennelijk de gelijkmaker in het verschiet. Ondanks een aardige actie van Hoyer kwam het zo ver even wel niet. Een gele kaart bleef de soms wat onbesuisd optredende Van Well dit keer bespaard. Ger- manakos bestrafte wel Nawal- ka en Holverda. Ook had de Griek in de eerste helft al de kaart voor Evers uit de borst zak gehaald toen deze de bal in het doel wilde slaan. De middenvelder bood de leids man eqfcter zo beleefd zijn ex cuses aan, dat deze besloot hem dan maar niet op de bon te slingeren. Wisla Krakov (Pol)-Fortuna S (Ned) 2-1 (2-1): 1. Hoyer 0-1, 6 Ivan (stra(- schop) 1-1, 41. Wrobel 2-1 Scheids rechter Germanakos (Gri) Toe schouwers 7000. Geel: Nawalka (Wisla); Holverda (Fortuna). Wisla Krakov: Zajda. Motyka. Bud- ka. Lipka, Nawrocki. NawaJka. Jalo cha (Swierrczewski). Ivan, Banasi- kiewicz (Givzka). Krupinski. Wrobel Fortuna S: Van Gerven Maesv n. Koevermans. Dekker. Boesseri. Ele- veld. Suvrijn. Evers (Van Well), Hoy- Holverda. DEN HAAG De returns in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen lieten geen verrassingen zien, al heeft het hier en daar niet veel gescheeld. Liverpool stond met de rug tegen de muur tegen Benfica en Panathinaikos, de bedwinger van Feyenoord in de vorige ronde, snakte naar adem tegen het Noordierse Linfield. Zowel Liverpool als Panathinaikos bereikte de kwartfinales, net als Dnepropetrovsk, Bordeaux, Sparta Praag, Austria Wien, IFK Góteborg en Ju- ventus. Bordeaux en Göteborg hadden daar extra speeltijd voor nodig. De acht scheidsrechters trokken driemaal een rode kaart. De Franse arbiter Vautrot stuurde Dalglish (Liverpool) en Pietra (Benfica) uit het veld. Verder kreeg Orac van Dyna mo Boekarest rood van de Schot McGinlay. De publieke be langstelling bereikte een dieptepunt bij Austria Wien-Dyna- mo Berlin, waar slechts 8000 toeschouwers zaten. Bekerhouder Liverpool, dat in de Engelse competitie matig presteert, hield de schade tegen Benfica beperkt tot een ne derlaag van 1-0. Al na vijf minuten keek Liverpool tegen een achterstand aan, al had Benfica daarvoor een strafschop nodig die de Deen Manniche benutte. Het technisch bekwa me Benfica zocht vervolgens hardnekkig naar openingen, maar vond die niet. De internationale ervaring en doelman Grobbelaar hielden de Engelse verdediging op de been. In aanvallend opzicht leek Liverpool op een beginneling, ge zien de vele successen die Benfica behaalde met de buiten- spelval. Panathinaikos, stond in de uitwedstrijd tegen Linfield bin nen een half uur op een achterstand van 3-0 De Grieken, die op eigen terrein met 2-1 hadden gewonnen, waren aan vankelijk machteloos tegen het Ierse geweld. McGaughey scoorde twee keer uit een strafschop, Maxwell vergrootte de riante voorsprong. Pas toen realiseerde Panathinaikos zich wat er op het spel stond. Geholpen door het verlies van con centratie bij de Noordieren haalden de gasten voor de rust op tot 3-2. In de tweede helft was de teleurstelling bij de thuisclub compleet toen Antoniou Panathinaikos in de 63e minuut zelfs op gelijke hoogte bracht. Ex-voorzitter FC Amsterdam in cassatie AMSTERDAM Het is nog altijd niet zeker of ex-voorzit ter Dé Stoop (64) van FC Am sterdam terecht moet staan voor diens rol in de belasting ontduiking door spelers van die inmiddels ter ziele gegane voetbalclub. Het Amsterdamse gerechtshof verwierp onlangs in navolging van de rechtbank het bezwaarschrift van Stoop tegen de dagvaarding, maar de huidige voorzitter van FC Den Haag is gisteren in cassatie ge gaan bij de Hoge Raad. aldus net hof. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde in maart van dit jaar een veertiental spelers en een trainer van FC Amster dam weeens belastingontdui king tot boetes van enige dui zenden guldens. i üt i I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13