Hondebezitter moet een autoritaire leider worden einti ■071-1222441 PTT krijgt vier maanden voor opstellen verhuisplan Voor derde keer Emily De mens centraal CD CO 600.- korting op Suzuki bromfietsen Opgelet! Fa. J. de Nobel Gejo Rob Chrispi jn tussen literatuur en beleving KUNST/ BOEKEN £&idóc@ou/umt WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 PAGINA 18 AI DEN HAAG Dat een stuk over een dichteres ruim zestig keer een volle zaal kan trekken, bewijst „Emily", de succesvolle solo voorstelling van Anne-Marie Heyligers., waarin zij minutieus en ontroerend gestalte geeft aan de Amerikaanse dichteres Emily Dic kinson. Ook na twee series extra voorstellingen blijkt er vanuit het publiek nog veel vraag naar dit stuk te zijn. Daarom heeft de Haagse Comedie besloten voor de derde maal extra voorstellingen van „Emily" te geven. In dit stuk solo-toneel zijn gedichten en citaten uit brieven van de dichteres Emily Dickinson verwerkt. De dichteres, die in 1886 overleed, werd tijdens haar leven volkomen miskend door toon aangevende literatoren uit haar tijd. Onder pseudoniem werden tij dens haar leven slechts zeven gedichten gepubliceerd van de totaal 1775 die zij hereft nagelaten. Meer dan duizend brieven konden worden achterhaald. De voorstellingen worden gegeven in de pe riode 15 november t/m 2 december in het Paradijs, het zolderthea tertje van de Koninklijke Schouwburg. Anne-Marie Heyligers. Pruiken en patriotten herleven AMSTERDAM „Pruiken en Pa triotten" is het motto van een ver- volgexpositie over de geschiedenis van de hoofdstad in de 18e eeuw die in het Amsterdams Historisch Museum wordt gehouden. In de ti tel zijn, aldus het AHM, de twee extremen vervat die kenmerkend zijn voor de geschiedenis van de 18e eeuw: de overheersende politie ke macht van de bepruikte regen ten en de toenemende kritiek hier op, die in het derde kwart van die eeuw resulteert in de politieke be weging van de Patriotten. De eer ste tentoonstelling in 1982 over het zelfde onderwerp heette „Op weg naar 1795". „Pingping" in première HAARLEM „Pingping", de nieuwste musical van Annie M.G. Schmidt, Harry Bannink en Paddy Stone, gaat op 20 november in de Haarlemse Stads schouwburg in pre mière. Aan „Ping ping" werken onder anderen mee Leen Jongewaard, Gerrie van der Klei, Hans van der Woude, Ferd Hugas, Tanneke Hartzuiker en Jan Willem Ruyter. Boeken bij de Turkse koffie ANKARA Volgens het in Istanbul verschijnen de dagblad Hurriyet moeten de Turkse koffiehui zen binnen een half jaar lectuur in huis hebben. Het ministerie van onderwijs, sport en jeugdzaken in Ankara zal hiervoor 3,3 miljoen gulden be schikbaar stellen. „Wij leggen wel een paar kran ten en een boek of twee neer in een hoek", zei Osman, eigenaar van een koffiehuis in een woon wijk van Ankara. „De mensen komen hier om te spelen en niet om te lezen". Osman zegt dat hij niets heeft gehoord over rijkssubsidie bij het aan leggen van een bibliotheek, en dat hij de aanschaf van kranten en boeken zelf zal bekostigen. Turkse koffie- en theehuizen zijn een eerbiedwaardige in stelling waar geen gehucht buiten kan. Ze zijn de toevlucht van werklozen en onderbetaalden, die er hun tijd met het dominospel, kaarten en back gammon doorbrengen. In een land met een werk loosheidspercentage van 20, hebben de koffiehui zen niet te klagen over klandizie. Nieuwe generatie choreografen UTRECHT In de Stadsschouwburg inl Utrecht gaat op 21 november het pro-P gramma van de Nieuwe Generatie Chore-' ografen van Het Nationale Ballet in pre mière. Deze generatie wordt gevormd t!3 door Leo Besseling, Clint Farha, Jan Lin- y kens en John Wisman. Besseling maakte een werk voor drie danseressen op mu- Lr- ziek van de Engelse zanger en componist r David Sylvian, Farha een ballet op mu-Jw ziek van Jean Sibelius, Frank Zappa en David Bowie, Linkens vervaardigde een choreografie voor dertig dansers op mu- ziek van Joseph Haydn en Wisman één voor acht dansers gezet op muziek van ^in Luciano Berio. eru icht i De hond heeft geen inspraak. Dat is het credo van Martin Gaus, presentator van het tv- programma Dierenmanieren en eigenaar van het Dierenho tel in Lelystad. Als baas hoeft u dus geen rekening te houden met t regent, dus de hond heeft geen zin", of „wil je niet op je plaats? Ga dan maar lek ker bij de warme kachel". Uw hond kent geen democra tie, vindt Gaus. Al eeuwenlang gaat hij aan ijzeren wetten ge bonden door het leven. In zijn pas verschenen boek „Honde manieren" maakt Gaus over duidelijk, dat hij niet kiest voor een zachtzinnige aanpak. „Want", zegt de in dierenbe schermingskringen nogal om streden schrijver, „u heeft ei genlijk een wolf in huis. Het is misschien niet goed voor te stellen, maar diep in zijn hon delijf is uw Duitse dog, peki nees, poedel en ook uw terriër een wolf. Hij gedraagt zich als een wolf, vooral wat zijn taal betreft. Het enige dat de hond niet meer met de wolf gemeen heeft, is zijn schuwheid voor de mens". Roedelleider Gaus, zo beweert hij, kan u helpen de taal van uw hond te leren begrijpen. Hoe? Door hond met uw hond te worden en als dat is gelukt baas te worden. Niet dat aardige „baasje", maar echt de baas. Roedelleider dus. Want daar draait het volgens Autoritair Martin Gaus om: de roedellei der is vaak het sterkste man netje met de meeste ervaring en die roedelleider dient on zoet is krijgt lekkers, wie stout is krijgt straf" en „stel uw re gels en maak ze waar". te worden. He.t gezin is in dit geval de roedel en het „baasje" (of die nu mannelijk of vrou welijk is) is de roedelleider. En lukt het u niet die rol naar be horen te spelen, dan zal de hond de aangewezen partij zijn om de leiding over te nemen. En dan begint het gedonder volgens Gaus. Een hond die het gezin regeert, wordt name lijk niet geduld en dan volgt al snel een vroegtijdige dood in de handen van de dierenarts. Om dat te voorkomen leert Gaus de hondebezitter stapje voor stapje hoe hij een respec tabele roedelleider wordt. Geen leider die er zonder enig inzicht maar wat op los slaat, maar een zorgzame attente baas. die opvolging van zijn bevelen eist vanuit een supe rieure positie. Geen anti-autoritaire opvoe ding dus. De filosofie van Gaus is door het hele boek heen terug te vinden in op merkingen als „regels zijn er om toegepast te worden", „wie Dat het moeilijk is in onze de mocratische samenleving een autoritaire leider te worden, geeft Gaus volmondig toe: „Omdat wii waarden als laten uitpraten, begrip voor de an der, respect voor een andere mening hoog in het vaandel hebben, kost het ons de groot ste moeite terug te keren naar de dictatoriale staat: geen in spraak, geen initiatieven, lijf straf bij overtreding van de re gels, de leiding beslist, enz.". Toch zal het moeten, vindt Gaus. De hond functioneert namelijk zo. Wanneer u niet bereid bent een haast dictato riale leider te worden, zou u feen hond moeten nemen, 'olgens Gaus doet u dan na melijk heel het wezen hond geweld aan. Troetelinstinct En wanneer dat gebeurt gaan bij Gaus de nekharen overeind staan. Genadeloos haalt hij uit naar het zogeheten troetelin stinct van de mens. Volgens hem is dat een instinct dat meestal alleen maar in het na deel van dieren werkt: „De troetelende mens voelt zich prima, maar menig dier gaat ten onder". Als eigenaar van het Dieren hotel Lelystad is zijn belang rijkste bezigheid het heropvoe den van gestoorde dieren, meestal honden. „Maar", zegt Gaus, „het grootste probleem dat iedere keer weer naar vo ren komt, is de heropvoeding van bazen. Want deze bazen zijn er in geslaagd door volsla gen onwetendheid de meeste vriendelijke honden om te to veren tot een onleefbaar dier. De beesten die bij dierenartsen worden aangeboden als agres sief, vals, onbetrouwbaar, ner veus en onwillig". Wat is dan de oplossing? Vol gens Gaus de honden in een kennel plaatsen met een zeer sociale, speelse partner. Hon den onder elkaar reageren niet inconsequent en de neuro tisch geworden hond komt weer in balans. En vanuit die situatie kan de hond heropge voed worden. Natuurlijk is het prima, schrijft Gaus, dat er ook in ons een aangeboren gevoel tot be scherming van het kwetsbare is, maar bij al ons getroetel en verzorgen vergeten we één ding: het oerwezen in de hond. En dat is de wolf. „Dat hij lei ding nodig heeft willen we nog wel snappen, maar als we Een nieuwe grap van Ir. H. A. Schuringa 11 Martin Gaus: „De troetelende mens voelt zich prima, maar menig dier gaat ten onder". die leiding daadwerkelijk de hoogstgeplaatste hond wor- moeten geven, vinden we dat den... zielig". GERRIT WOLTERS En toch is dat de hamvraag volgens Gaus: wie wordt de leider' U bent dus gewaar- Martin Gaus:,, Hondemanie- schuwd: u moet niet alleen ren Uitgeverij Elsevier, hond worden, u moet ook nog Prijs ƒ24,50. Twee jaar geleden ontstond er enige deining rond een boek, waarin nogal wat personen uit het Nederlandse openbare le ven aan het woord kwamen, op een manier die ze zelf niet hadden voorzien of gewenst. „De brieven van ir. H. A. Schuringa" was een practical joke van formaat: een be kwaam en bekend Amster dams journalist had onder de naam van deze ingenieur al lerlei bekende Nederlanders een briefje geschreven en pu bliceerde in dit boek hun ant woorden. Ir. Schuringa heeft nu op nieuw toegeslagen. Zijn boekje „De mens centraal" bevat in terviews met, alweer, bekende Nederlanders: premier Lub bers, Maarten 't Hart, kardi naal Simonis, Prins Bernard, Anja Meulenbelt, Adriaan van Dis, en nog wat anderen. „Grensverlegende gesprek ken", zo worden ze aangekon digd. Ze zouden eerder ver schenen zijn in het bekende maandblad „Interingenieur" Kent u het? De loftuitingen op de flap van het boekje houden niet op: „pareltje van inter viewkunst' „een poging om de lezer uit de wurgende „splendid isolation" te bevrij den". Wie het boekje ter hand neemt komt hopelijk snel tot de ont dekking dat het hier ook om een practical joke gaat. zo niet, dan volgt hij de landelijke pers erg slecht. De grap van „De mens centraal" is, dat de opge nomen interviews stuk voor stuk uitspraken bevatten, dier® door de betrokkenen zijn ge- daan, zonder dat het afgedruk-^3 te interview ooit plaats vond.K"c Wie de weekbladen, de zater-|/" dagbijlagen van kranten, an-Jeti dere tijdschriften volgt, her-fOO kent bij lezing herhaaldelijk Of iets bekends, wat hij eerder przc las: de interviewer heeft zichm er met een jantje van leiden per afgemaakt. Hij is de deur nietF uitgeweest, maar bleef thuis, vr( met een aantal knipselmappen! ei naast de schrijfmachine, waarL^ hij te pas en te onpas uit ci teert, naar aanleiding van vra-* gen die hij bij de knipsels be-E dacht heeft. En het merkwaardige en grap pige is, dat deze nooit gehou-lfl i den interviews vaak evengf e waarheidsgetrouw lijken alst^ vele interviews die wel echtyor plaatsgevonden hebben en die ^/e je alom tegenkomt. Niet dat. Schuringa steeds een heel lief-f devol beeld geven van dep „geïnterviewden", integen-r J deel, soms wordt de vloer aan-Jj! geveegd met de dames en he"1 c ren. Ir. Schuringa, die in zijn®1'6 ware gedaante binnenkort' hoofdredakteur van een Am#'i sterdams weekblad van zekerefwfi kleur wordt, nadat hij vele ja-Hei ren een belangrijk medewer-ir t ker van een vooraanstaand) kri links weekblad geweest is, zaWijn veel plezier hebben van zijn bal grap. En veel lezers met hem.jtie JAN VERSTAPPEN". 1 lit i Ir. H. A. Schuringa: „De)r0/ mens centraal". Uitgave Vaner7n Gennep. Prijs 17,50. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PTT moet nog vóór 1 maart een concreet verhuisplan voor een deel van de Centrale Directie gereed hebben. Een commissie onder voorzitterschap van Den Bes ten, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, gaat de PTT bij het opstellen van het sprei dingsplan begeleiden. In de commissie zitten ook de directeur Kottman van het ad viesbureau Berenschot, de di recteur van de directie finan- cieel-economische zaken van de PTT, Zoeteweij, en de di recteur van de directie organi satie-aangelegenheden, Schaake. Eén en ander blijkt een de brief die minister Smit-Kroes ;n staatssecretaris Scherpen- reau Berenschot 29 oktober stelt het kabinet, evene en staatssecretaris Scherpen- huizen gisteravond naar de Kamer hebben gestuurd. De brief, die vergezeld ging van een rapport van het bureau Berenschot, geeft een nadere toelichting op het kabinetsbe sluit over de PTT-spreiding. De Tweede Kamer zal daar volgende week over debatte ren. Het kabinetsbesluit, zo blijkt nu, wijkt op een aantal belang rijke punten af van het (ver trouwelijk) advies dat het bu reau Berenschot 29 oktober gaf over de PTT-spreiding. Berenschot acht in dit laatste rapport de overplaatsing van één hoofddirecteur (Techni sche Zaken) en nog eens ruim 1300 functies naar Groningen voor totaal 250 miljoen gulden mogelijk. Het kabinet heeft vrijdag evenwel besloten drie hoofddirecteuren plus het bu reau van directeur-generaal ir. C. Wit en nog eens 1400 banen naar het Noorden over te plaatsen. Dit kan, zo veronder- eveneens voor 250 miljoen gulden gerea liseerd worden. Hoewel het kabinet geen pre cieze invulling aan de soorten over te plaatsen functies geeft (dat wordt aan de PTT overge laten), is duidelijk dat de over plaatsing van de diensten (of delen daarvan) Telecommuni catie en Post niet meer aan de orde is. Berenschot had over plaatsing van 630 functies uit de dienst Telecommunicatie en 275 functies uit de dienst Post geadviseerd. Een deel van het dokter Neherlaboratorium kan van Leidschendam naar Gro ningen, aldus Kottman. Het kabinet evenwel, wil alleen nieuwe laboratoriumfuncties in Groningen plaatsen. De overplaatsing van de direc teur-generaal en drie van zijn hoofddirecteuren gaat onge veer dertig miljoen gulden kosten, zo blijkt verder uit de aanbiedingsbrief van Smit- Kroes en Scherpenhuizen. In het kabinetsbesluit wordt geen melding gemaakt van de door Berenschot in zijn rapport uit gesproken verwachting dat Groningen er na 1990, nog 275 tot 300 hoogwaardige techni sche functies bij krijgt als de PTT-onderdelen inderdaad naar Groningen gaan. Reconstructie tuinbouwgebied Het LTB-bestuur in Roelofa- rendsveen ziet in de toekomst mogelijkheden voor recon structie van het oude glastuin bouwgebied. Zij neemt hier mee duidelijk afstand van de uitspraken en suggesties van de heer C. de Jong in de Leid- se Courant van gisteren. De heer De Jong zei geen goede ervaringen te hebben met de reconstructie. Zoals een goed kweker be taamt, had de heer De Jong al uitgebreide plannen nog voor dat de reconstructiecommissie geinstalleerd was. De nu bij hem tot stand gebrachte be drijfsstructuur is een mooi voorbeeld van hoe een bedrijf kan worden na reconstructie. Vandaar dat er door ons be stuur en door de reconstructie- commissie bij herhaling op is aangedrongen op een snelle beslissing en honorering inza ke de aanvraag van de heer De Jong. Maar het is en blijft de Landinrichtingsdienst die hierin beslist. Wij vinden het jammer dat de heer De Jong, door welke oorzaak dan ook, tot nog toe geen gebruik heeft kunnen maken van subsidies in het kader van de recon structie. Het is onjuist om de mogelijk heden van reconstructie te be oordelen op ervaringen in een enkel geval. De rekonstruktie is immers nog nauwelijks be gonnen, als men bedenkt dat er nog tien jaar gebruik ge maakt kan worden van de re gelingen. Bovendien is de Be schikking Rekonstruktie Oude Glastuinbouwgebieden in be weging. Voorwaarden en mo gelijkheden veranderen op aandrang en ervaring van ver schillende commissies in het land. Speciaal voor ons gebied doe de vier leden-kwekers van de commissie hun uiterste best om de voorwaarden te verrui men en het plan te voltooien. Wanneer zij hierin slagen zal er aanzienlijk makkelijker via de ambtelijke wegen gewerkt kunnen worden. Tot slot. Niet voor niets is ons gebied door het Ministerie van Landbouw aangewezen als re- konstruktiegebied. Niet voor niets stelt men hier gelden be schikbaar. Wij zijn ervan over tuigd dat een kweker met een goed plan voor bedrijfsverbe- tering of iemand die wil sane ren de volle medewerking kan krijgen van de reconstructie- commissie. Op die manier kunnen de mogelijkheden die de Beschikking geeft, in de toekomst zeker benut worden. Allerzielen Ik vind het een schandaal, dat vrijdagavond 2 november de harmonie door Roelofarends- veen ging. Het was immers Al lerzielen. Ik heb erover ge beld, onder anderen naar bur gemeester Wagenaar. Hem heb ik gevraagd of hij voor vrijdagavond permissie had gegeven. Dat had hij gedaan, want hij had niet aan Allerzie len gedacht. C.J. DE JONG Roelofarendsveen LEIDSE COURANT BROMFIETSEN EN RIJWIELEN Van 12595.- voor slechts 1995.-. Ook per maand te betalen. Leen Rehorst, Apeldoornselaan 149, Den Haag. Tel. 070- 65.00.33 BROMFIETSEN v a. 10.- per week, o.a. Puch Maxi, Honda, Yamaha. Suzuki. Zündap. Ook zonder vooruitbetaling. Leen Rehorst. Apeldoornselaan 149, Oen Haag. T. 070-650033. ZUNDAPP CS 50. i.z.g.st. b.J. '81. vierkant blok 1250,-. Tel. 070-470568. ZUNDAPP GTS 50. met 125 wa ter gekoeld blok. 2250,-. Tel. 070-470568. Tientallen guldens voordeliger oma-fietsen grootste keus. laagste prijs, ga rantie en gratis servicebeurt, In alle kleuren. Polanen Haarlem- merstr. 201/5-Melplein, 128/Morsweg 174, Leiden. I AUTOMARKT Peugeot 204 Break, 1976, I.z.g.st. Vraagprijs 2000,-. Tel. 071-172842. na 18.00 u. Honda Civic eind'78 Lz.g.st. Mercedes 230 bj. dec. '76 OPEL Manta 19 S bj. 1976, I.z.g.st. 3500. Tel. 01749- 46222. na 18 uur. OPEL Manta 16 S '77, kl. geel, I.z.g.st. Vr.pr. 4250,-. Tel. 070- 659784 na 17.00 uur. Opel Ascona 1200 bj. '78 Pr.n.o.t.k. Tel. 070-903248. Te koop VOLVO 144 GL bj. '74. I.z.g.st. Prijs f 1750,-. Tel. 070- 455116. T.k. Opel Ascona Oldsmobile Delta 68 Royal i.p.st., bj. eind '79. alles elec. met airco, stereo radio cass. Vr.pr. 3950 Te». 070-933230 Bedrijven Particulieren gebracht betalen wij voor uw oud papier 0.17 per kg. Ge haald 0.16 per kg. Containers beschikbaar min 2.5 ton. FORD Mercury Capri Fastback, mei '80, 58.000 km., 6 cll., 2600cc, alle keuringen toege staan, 9850,-, tel. 070- 553318. ALFA Romeo GTV 2.0 bj. 81, (nieuw model) rood. 70.000 km. Vr.pr 15.500.-. Tel. 070- 901433. BMW 525 veel extra s mooie Installatie. Pr. 2800.-. Tel. 070-899925. CHEVROLET Oldtimer 1960, vrachtwagen, uz.ton, 6 cyl. t.k.a. t.e.a.b. Tel. 463047 of 460954. Voor de liefhebber. Citroen SM CITROEN HÜ Bestel, nov '81. pr. 5500,-. tel. 070- 657675. Toyota Cressida, bj. eind '78 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Kreisler Horizon 13 GLS, m. 1980, kl. wit, 71.000 km, i.pr.st. 2950,-. Tel. 02524- 5875. KLEDING EN KAPSEL kousenhuis Ook groot gesorteerd in dameskousen 20 - 30 - 60 denier, In veel kleuren Haarlemmerstraat 8. Leiden Egelantier 4. Leldsenhage BONTMANTELINRUIL. Nü een schitterende nieuwe bontman tel met een (kleine) bijbetaling. Reparatie/cleaning v.a. 45,- Bel voor uitgebreide documen tatie: 020-233488. BONTMANTELINRUIL. Uw oude mantel tegen een schitt. nieuwe met een (kleine) bijbeta-" ling. Tevens 20%-50% korting. Snelle en vakk. reparatie v.a. 50,-. Weg. gr. belangst. Tel. alspr. 020-233488 waarna vrijbl. ultgebr. documentatie wordt toegezonden. KUNST EN ANTIEK Verbouwingsopruiming antiek, kristal Op onze hele collectie antiek, kristal en zilver: Kortingen van 20- 30%. Antiek Archipel, Ln. Copes van Cattenburgh 99. Den Haag. Geop. dl. t/m zat. 12-17 uur. Tel. 070-631057/653136. Ant. JACHTGEWEER met goud en zilver ingelegd ca. 1835 1250.-. Tevens enkele antieke revolvers. Tel. 070-462036. De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt. Haarlemmerstr. 124. Lelden. Tel 071-125280 Onderschrift: Uit de woorden in Chrispijns teksten ontstaan nieuwe bouwsels. Liedschrijver Rob Chrispijn, al jaren werkzaam voor Herman van Veen, bevindt zich in het tussengebied tussen literatuur en belevingsnotities. Hij hangt heel sterk aan het waarneem bare beeld. Zoals uit hout en steen een huis wordt opgetrok ken, een bescherming om de mens heen, zo bouwt hij uit zichtbare objecten een sfeer op waarbinnen men zich thuis kan voelen. Men stuit dan op regels als: Jij zit te gapen, de kat ligt te slapen, de merel wil niet zingen en ik sta niet te springen. Dergelijke beschrijvingen van alledaagse taferelen vormen de grondstof en tevens het bindmiddel in de teksten van Chrispijn. Maar telkens en vaak als bij verrassing haalt hij ook abstracties binnen zijn regels, begrippen waarvan de omlijning wordt bepaald door de persoonlijke beleving er van. En dan hebben we het niet over de liefde, die een centrale rol speelt in al wat hij schrijft, maar zinnen als: Een onverwachte duik in het ver leden, vlagen van verstands verbijstering, plotseling ge dachteloos tevreden, weinig woorden ter verdediging. Hier raakt hij aan literatuur, inzoverre deze zich kenmerkt door het gebruik van de taal bij het scheppen van een nieu we werkelijkheid. Herman van Veen ontdekte dit ver schijnsel in Chrispijns werk eerder, toen hij het lied „Kletsnatte clowns" in zijn re pertoire opnam, weliswaar be schrijving van kletsnatte clowns in een optocht, maar naarmate de beelden zich sta pelen, ontstaat een bijna hallu cinerende verbeeldingswereld: De lucht betrekt en lijkt van lood, moeders proberen te schuilen, de hemel huilt van geluk, het weerlicht, God maakt een foto van een stad onder druk. Op deze manier werkt Chris pijn nu al vijftien jaar met zo grote regelmaat en zo constan te kwaliteit, dat zijn werk ook al zijn weg vond naar mensen als Ramses Shaffy, Liesbeth List en Lenny Kuhr. Zijn lied „Werk" over het meisje, dat wil leven als een zanglijster, maar veroordeeld is tot stom werk, werd in 1982 uitgeroe pen tot het beste lied van het jaar en zijn tekstboek „Dinges" kreeg warm onthaal van Her man van Veen, die mede zijn naam er aan wilde verbinden. Terecht leidt de hoeveelheid van al die activiteiten nu tot een heus boek, dat men zowel tot zich kan nemen als een dichtbundel, alswel als een boek proza. Ook in dit opzicht beweegt Chrispijn zich in een tussengebied, in die zin dat uit de door hem opgeroepen beel den zich verhalen ontwikke len, belevenissen, die gevan gen in metrische regels zich van tijd tot tijd verdichten tot een gedicht. TON OLIEMULLER Chrispijn. vijftien jaar lied teksten. Uitgeverij Harle kijn. Prijs 25,90. Amerikanen^ vertellen,, G Bruna (de uitgever en dftp boekhandel met zijn landelijke keten van winkels) houdt o* het ogenblik een actie waarbi de Verenigde Staten centraï' gesteld zijn, misschien in verïorVf band met de binnenkort houden presidentsverkiezirJ gen. Deze Amerika-aktie een van de pogingen van Bn na om een slagvaardig beleifc te voeren in de wereld van Nederlandse uitgeverij boekhandel, die volgens rapO J( porten al te weinig aktiviteiROS vertoont. 0 Pi fik c Een van de leuke gevolgeiP Ti van deze aktie is de uitgaven van een erg mooi boek, dat toP Kl 15 november voor bijna geeitons geld te krijgen is bij Bruna-za* Kif ken. Het heet „Amerikanefran< vertellen" en het bevat eeiïn d aantal zeer goede voorbeeldeDS van het genre kort verhaaP Jc „short story", waar de Ameril Si kaanse schrijvers, meer dafB. hun collega's elders, zich mdlOS grote ijver mee bezig houderf Dl Jan Donkers, die de literatuiAizik van de V.S. heel goed ken! Dl heeft het boek samengestelds en uit de enorme hoeveelheifwur materiaal een keuze van verhalen gemaakt. Zo'n keuze is nooit echt reprelbbi sentatief. Donkers stelt datftro ook vast dat hij, met spijt, veel Al auteurs niet kon opnemen) Dl hoewel ze eigenlijk in dit boejPS thuishoorden. Eén schrijver ij Jo met twee verhalen, die nau\$ Ni met elkaar verbonden zijriochl vertegenwoordigd: John Updi» ke, met twee messcherp^)E| -em inte schrijnende verhalen over eei huwelijk dat stuk loopt. ?S. Verder vindt de lezer in d$ Ni boek, dat erg mooi is uitgege^ ven, verhalen van mensen i Truman Capote. Ernst H mingway, Katherine Ann Poj ter, Paul Theroux, Irwi Shaw, William Faulkner, PN lip Roth, om maar enkelen j noemen van de vele belangq ke auteurs, die in „Amerik nen vertellen" zijn opgeni men. Bij elk verhaal is el klein, helder en toepassel|| inleidinkje geplaatst van hand van Jan Donkers, n een paar belangrijke gegeverl die op een persoonlijke manii zijn genoteerd. Tot 15 november is er voor een opvallend lal prijs, daarna is het wat duiu der, maar voor zo'n boek r erg goedkoop. JAN VERSTAPPEJ „Amerikanen vertellen" jlfli samengesteld en ingeliL Bo door Jan Donkers. Uitgau Bruna. Prijs tot 15 novef ber 15,-, daarna 25.-.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18