Westduits reisbureau organiseert ,,Kriminal-Safari"naar Amsterdam Kabinet gered, maar coalitie verziekt 'ZEM verlaagt jnergietarieven Kinderopvang dupe van akkoord tweeverdieners lei jer berust in wijgrecht Masson VW: UITERST DUBIEUZE ZAAK Kosten koninklijk bezoek „verantwoord' KONINKLIJK HUIS Korting ambtenaren- pensioen van de baan flNNENLANP' CaicbeSoutont DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 PAGINA 9 ;N HAAG De zakenman Willem ziet af van verdere pogingen om de »n ABP-directeur beleggingen, ,drs. A.J.M. Masson, te onderwerpen het voorlopig getuigenverhoor dat op verzoek wordt gehouden. Hij zal dan geen hoger beroep aantekenen tegen beslissing van de Zwolse rechter-com- saris, mr. J. Schunck. Meijer's advo- wil de zaak niet nog verder vertra- Ook het verhoor van ABP-advocaat Wouters, dat vrijdag moet plaatsvin- zou wel eens in het water kunnen len Wouters kan als jurist uit hoofde zijn beroep aanspraak maken op het choningsrecht. Schade zure regen kan worden verhaald DEN HAAG De wetgeving biedt de slachtoffers van de zure regen genoeg mo gelijkheden de schade te verhalen. Door een civiele procedure of via het fonds luchtverontreiniging kunnen gedupeer den de vele miljarden guldens terugkrij gen die ze kwijt zijn door de vernietigen de kracht van de verzuurde atmosfeer. Dat zegt drs. Gerben Poortinga, auteur van een vandaag verschenen boek over zure regen. Poortinga berekent de schade die de particuliere boseigenaren als gevolg van de zure neerslag lijden op vijf miljard gulden. Hij acht een eis tot schadevergoe ding van 31.000 gulden per afgestorven hectare bos niet onredelijk. Huiseigena ren, woningbouwverenigingen en natuur beschermingsverenigingen lijden ook schade door zure regen. Germaanse nederzetting en grafveld ontdekt DEVENTER De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) heeft bij opgravingen in Colmschate bij Deventer een Ger maanse nederzetting en een bijbeho rend grafveld ontdekt. Het grafveld is het eerste in zijn soort dat in Mid den- en Noord-Nederland is opge spoord. De nederzetting heeft van 500 jaar vóór tot 200 jaar na Christus bestaan en is gesticht door de Saliërs, een Germaanse stam die leefde in het westelijk ddbl van Overijssel. De omheinde nederzetting bestond uit drie forse boerderijen en diverse schuren. De bewoners werden na hun dood gecremeerd op de wijze zo als de hindoe's dat nu nog doen. Huisartsen willen minder patiënten UTRECHT De Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) wil de gemiddel de huisartsenpraktijk de komende ja ren geleidelijk verkleinen van 2.500 tot 2.000 patiënten. Om een inkomensver- laging te voorkomen, zou dan de abon nementsvergoeding van het zieken fonds per patiënt (nu ongeveer honderd gulden per jaar) twintig procent om hoog moeten. Volgens de LHV heerst er onder de huisartsen onrust over hun financiële situatie en hun werkomstan digheden. De praktijkverkleining is een van de elf punten, waarover de LHV met staatssecretaris van der Reij- den van WVC in overleg is. Als het overleg met de staatssecretaris vóór 1 januari 1985 niets oplevert, gaat de LHV actie voeren. Onderzoek naar klachten mishandeling in kindertehuis BAARN De inspectie kindertehuizen van het ministerie van justitie stelt deze week een onderzoek in naar klachten over ernstige mishandelingen, aanrandin gen en verkrachtingen in het kinderte huis van het Leger des Heils „De Hars- camp" in Baarn. Twee weggelopen meisjes van veertien en vijftien jaar hebben het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Rot terdam hierover ingelicht, dat op zijn beurt het ministerie op de hoogte stelde. Volgens het JAC zijn al eerder meisjes weggelopen uit het tehuis, omdat ze sexu- eel misbruikt werden door hun mannelij ke medebewoners. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of een klacht bij het openbaar ministerie zal worden inge diend. FNV-bonden doen mee aan kruisraketten-proces AMSTERDAM Zo'n 16.000 mensen en tal van organisaties hebben zich gemeld als mede- -eiser in het proces tegen de staat van de Stich ting „Verbiedt de Kruisraketten". Er waren in verband met de proceskosten tenminste 10.000 eisers nodig. Die eisers konden zich tot en met vandaag opgeven tegen betaling van ƒ35. Tot de deelnemende organisaties horen naast vre desorganisaties, wereldwinkels, plaatselijke af delingen van politieke partijen en advocaten- collectieven ook vijf vakbonden. De bonden, die zich „op het laatste moment" meldden, zijn Bouw- en Houtbond FNV, Dienstenbond FNV, Het proces om de kruisraketten duurt r wachting een jaar. De regering beslist eind vol gend jaar over de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN „Ga eens een kijkje nemen in crimi neel Amsterdam". Met deze kreet wil een West duits reisburo toeristen lokken voor busreizen naar Amsterdam. De trip naar de Nederlandse hoofdstad wordt ver kocht onder het motto: „Kriminal-Safari". In Amsterdam is men er zacht gezegd niet geluk kig mee. Sigurd Schleppe van het In- stitut für Bildungsreisen in Konstanz, dat de trips organi seert, vindt niets ongewoons aan zijn manier van klanten werven. „Reizen naar Istan bul verkopen wij als Oriënt- -safari", zegt hij, „we willen in deze slappe herfstmaanden de reislust een beetje aan wakkeren. De 'Kriminal-Sa fari' is slechts een onderdeel van de reis naar Amsterdam. De hele groep brengt een be zoek aan de Zeedijk en de rosse buurt. Individueel dur ven de mensen daar niet gaan kijken. Daarom doen wij het in groepsverband. Eerst hadden we dat bezoek 's avonds gepland, maar vol gens de Amsterdamse gidsen was dat in verband met de veiligheid niet aan te beve len. Daarom gebeurt het overdag". Scheut educatie Volgens Schleppe doet het Institut für Bildungsreisen, zoals de naam al zegt, altijd een scheut educatie in zijn programma-aanbod. „Wij willen een stad laten zien, zo als ze in werkelijkheid is. De mooie dingen, maar ook de minder mooie. Dat hoort er allemaal bij. Bij het samen stellen van al onze reizen is dat ons uitgangspunt". „Ik geloof zelfs eerder dat die wat is toegenomen". Koppen in de Duitse pers als „Heroïne-hel Amsterdam" en „Drugsparadijs Amsterdam" hebben volgens de reisorga nisator de belangstelling van de Duitse toeristen voor de Nederlandse hoofdstad niet verminderd. Schleppe: Scepsis De VVV van Amsterdam heeft „met de grootste scep sis" kennis genomen van het plan van Schleppe. „We vin den het een uiterst dubieuze zaak als Amsterdam wordt voorgesteld als een levensge vaarlijke stad, waar je ner gens veilig bent voor bero vingen", zei een woordvoer der. Hij kon nog niets zeggen over mogelijke stappen tegen het Duitse reisbureau. De hoofdstedelijke VVV tast vooralsnog in het duister over de bedoelingen van het reisbureau. „Het kan zijn dat deze safari als een puur edu catieve excursie is bedoeld, in het kader van studie naar criminaliteit in z'n algemeen heid. In zo'n geval willen we de excursie niet per se kwa lijk noemen, maar het riekt in ieder geval wel naar sen satiezucht", aldus de woord voerder. De VVV raadt toe risten overigens meestal aan de rosse buurt en de Zeedijk zo veel mogelijk te mijden, in verband met mogelijke bero vingen. Beter thuisblijven Bij de gemeente reageerde men uiterst verrast. Een Safari". woordvoerder wees erop dat Amsterdam er wat de mis daadcijfers betreft in verge lijking met een aantal West- duitse steden nog goed vanaf komt. „Ik denk aaarom dat de Duitsers die voor de hoge criminaliteit komen, beter thuis kunnen blijven. Tenzij ze hun dure Mercedessen en BMW's, met de raampjes open in het centrum van Amsterdam willen parkeren. Dan kunnen ze hun lol wel op, maar normaal gesproken denk ik dat de reis een grote teleurstelling wordt", aldus de woordvoerder. De ge meente heeft volgens hem geen middelen om stappen te ondernemen tegen een „der gelijke eenzijdige beeldvor ming van onze stad". Ook een bezoek aan de Wal len vormt een onderdeel van heer Schleppes „Kriminal- IDDELBURG De Provinciale Energiemaatschap- i (PZEM) van Zeeland heeft voor de komende drie j r een verlaging van de gas- en elektriciteitstarieven I 'ekondigd. De gastarieven worden Voor de kleinver- I likers met drie cent per kubieke meter verlaagd. De - ïktriciteitsprijzen met 0,72 cent per afgenomen ir/uur. Dit betekent een verlaging vgn drie procent. >or een gemiddeld gezin komt dit neer op een verla ng van de gas- en elektriciteitsrekening van 125 gul len per jaar. De verhoging van de gasprijzen door de minister van economische zaken gaat de Zeeuwse ener- ?verbuiker dus ongemerkt voorbij. prijsverlaging gaat in per 1 januari. Ook de industrieën in 'land profiteren van de verlaging van de elektriciteitsprijzen. PZEM heeft haar afnemers al twee jaar achtereen een terug- aling gedaan uit de winst. De sterk verbeterde resultaten zijn )ral danken aan de goede bedrijfstijd van de kerncentrale, vereniging van gasbedrijven VEGIN en de Gasunie onder delen in het diepste geheim over een contract voor de gas- js die gezinnen en andere kleinverbruikers moeten betalen, contract moet voor drie tot vier jaar gelden, onderhandelingen moeten voor 1 december tot resultaten ren. Als er dan geen akkoord is gaat de gaspriis voor klein- bruikers op 1 januari met drie cent, exclusief btw, omhoog, is het gevolg van een maatregel die minister Van Aardenne onomische Zaken) heeft afgekondigd. m krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- 5 tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw it wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Nog interesse in een buitenmodel mattenlegger, betonfabriek, hefschip of transportbrug? Donderdag begint de grootste veiling van bouwmaterieel in Nederland: de „goede tweedehandsjes" van de Oosterschelde- werken komen dan onder de hamer. Gisteren was het alvast kijkdag op het werkeiland Neeltje Jans, zoals hier bij een transport- en doseersysteem voor zand en grint. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door het compromisvoorstel over de tweeverdieners blijft slechts 15 miljoen gulden extra over voor kinderop vang. Dat is net voldoen de om de bestaande pro jecten voor kinderopvang voort te kunnen zetten. Door de verhoging van toeslag op de belasting vrije som voor tweever dieners met kinderen (van 600 naar 750 gulden per jaar), de zogenaamde kin dertoeslag, is er geen geld beschikbaar voor een werkelijke verhoging van het subsidiebedrag voor kinderdagverblijven. Vol gens minister Brinkman valt aan dat tweeverdie nerscompromis niet meer te tornen. Eerder leek het erop dat er wel een hoger bedrag ten be hoeve van kinderdagverblij ven kon worden bestemd en wel met het geld dat nu wordt besteed aan ae verhoging van de kindertoeslag. CDA-fractie- leider De Vries zei gisteravond dat het CDA „zonder enthou siasme" heeft ingestemd met dit deel van het tweeverdie nerscompromis. Ook de Pvda had meer geld direct voor de kinderdagverblijven willen bestemmen; alleen de VVD zag meer heil in een fiscale verzachting. Minister Brinkman moest gis teravond in de Tweede Ka mer, tijdens een commissiever gadering over de kinderop vang, het antwoord schuldig blijven op een aantal vragen over dat zojuist bereikte twee verdienerscompromis. Wel raadde hij de Kamer af om met nieuwe wijzigingsvoorstel len te komen, teneinde alsnog meer geld vrij te maken voor de kinderdagverblijven. Het PvdA-kamerlid Kom brink stelde in zijn reactie op het bereikte compromis, dat het kabinet de benodigde 50 miljoen gulden voor de kin deropvang eenvoudig had kunnen vrijmaken door de verhoging van de kindertoe slag niet door te laten gaan. Staatssecretaris Kappeyne van Sociale Zaken moest gisteren erkennen dat de aftrek voor tweeverdieners geen enkele garantie biedt dat daardoor de kinderopvang zal worden fl gebreid. De vergadering werd uiteindelijk geschorst. De com- wil eerst de uitkomsten van het debat over de twee verdieners, aanstaande don derdag, afwachten. DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Zaken en Antilliaanse zaken) vindt de kosten (in totaal 881.088 gulden) van het koninklijk bezoek in 1980 aan de Nederlandse Antil len „alleszins verant woord". Hij heeft dat de Tweede Ka mer op vragen hierover mee gedeeld. Hij zegt zijn conclusie te baseren op enerzijds „het karakter van dit bezoek' en op anderzijds het feit, dat in de kosten een bedrag van 419.857 gulden is opgenomen bestemd voor het Koningin Beatrix Boekenfonds. Andere grote uitgaven zijn de kosten van het regenngs-fellowship if 148.025,-), film koninklijk bezoek 89.820,-). Aanmaak herinnenngsmedailles if 41.493,-) en de reis en ver blijfkosten van het koninklijk paar, het gevolg en het bege leidend gezelschap (ƒ114.302,-). november (oningin Beatrix woont In Nederlands Congres- ebouw in Den Haag de lering bij van het 100-ja- ig bestaan van het Ko- 1 ilnklijk Nederlands Land- •ouwcomité. 'rinses Margriet opent in Ipeldoorn de nieuwe een- rale bibliotheek. De bi- Hiotheek beschikt over volledig gemechani- eerd boeken- en post ransportsysteem. Vins Bernhard woont in tolemborg een gedeelte bij van de feestelijkheden fond de viering van het 40- arig bestaan van het Ex- Josieven Opruimings ïommando van de Ko ninklijke Landmacht. RIEMELS Tum IK fioje, in HF- VAOfTlNG VfM 06 VtftNUlSWtfEN NtfH \8urtEN HEB CeDRAGeN... DEN HAAG Minister Rietkerk van binnenland se zaken heeft zijn plan om de pensioenen van ambtenaren en onderwijs gevenden te verlagen, in getrokken. Een woord voerder van zijn ministe rie heeft dat vanmorgen bevestigd. Rietkerk heeft dat besluit genomen op voorwaarde dat de ambte- narencentrales bereid zijn na de huidige overlegron de over het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1985 te gaan praten over een een korting op de pensioe nen op langere termijn, aldus de woordvoerder. De centrales hebben zich steeds danig verzet tegen het voorstel van de minister. Dat kwam erop neer dat het netto- -pensioen voor ambtenaren en onderwijsgevenden zou wor den verminderd tot rond de 90 procent. Nu ligt dat percentage voor gehuwden tussen de 93 en 99 en voor ongehuwden tussen 90 en 95 procent netto. Het plan maakte onderdeel uit van het totale pakket arbeids voorwaarden waarover de mi nister thans wekelijks met de ambtenarencentrales overlegt. Of de bezuiniging van 150 mil joen gulden, die Rietkerk door intrekking van zijn plan mist, elders zal worden gehaald is nog niet duidelijk. \JCDU0&t INOERDMOWfrlB DEN HAAG Aan staande donderdag zal de Kamer het debat over de tweeverdieners voortzet ten. Laten we het verder maar het debat van de tweeverliezers noemen, want naast een hoop schade voor de politiek in het algemeen en het eigen aanzien in het bij zonder zijn er uit de twee weken vrij worstelen tussen CDA en VVD slechts twee verliezers naar voren gekomen. Het enige winstpunt voor beide partijen is dat het kabinet zelf zonder kleerscheuren de strijd heeft overleefd, maar daar is dan ook alles mee gezegd. De onderlinge verhouding tussen beide coalitiepartners blijkt immers grondig ver ziekt en zal dat waarschijn lijk nog wel even blijven. CDA en VVD hebben allebei zwaar verloren, maar de VVD ongetwijfeld meer dan het CDA. Wie zich realiseert dat elke verlaging van de zo genaamde aroeidstoeslag voor de liberalen onaan vaardbaar was en bedenkt dat zij het liefst vorige week dit zware woord al door het kabinet hadden horen uit spreken, kan tot geen andere conclusie komen. Wat vorige week absoluut onaanvaar- baar heette wordt nu immers als „een wijs compromis" aangeduid. Akkoord, de VVD krijgt als pleister op de wonden een hogere forfaitai re aftrek voor kinderopvang, waar het CDA eigenlijk niet zo'n behoefte aan had. Maar het blijft een feit dat de ver laging van de arbeidstoeslag een politieke overwinning voor het CDA betekent, ook al hebben beide partijen ogenschijnlijk het verschil in guldens dan nog zo eerlijk gedeeld. Ander punt waar het CDA mee heeft gescoord is dat ook voor niet-werkenden nu een belastingvoordeeltje is be reikt, ook al is de omvang (zoals wel meer in dit con flict) nauwelijks het vermel den waard: 50 gulden per jaar. Overigens moet een ie der die net een beetje meer dan het minimum verdient daar voor „bloeden", al is ook dat niet meer dan een paar spatjes. Onbetrouwbaarheid Een van de weinige punten waarop de VVD in de ring overeind is gebleven is het verwijt aan het CDA dat deze partij zich onbetrouwbaar heeft getoond door al lang gemaakte afspraken te schenden. Nadat in de Ka mer vorige week staatssecre taris Koning, sprekend na mens het kabinet, de VVD in dit verwijt impliciet al had gesteund, kon premier Lub bers het afgelopen weekend weinig anders dan dat herha len. Omdat de liberalen naast de verhoogde aftrek voor kinderopvang nauwelijks an dere punten hebben om te scoren kon fractieleider Nij pels uiteraard niet nalaten dit feit gisteren nog eens breed voerig uit te meten. In feite strooide hij extra zout in de wonden door te benadrukken dat zijn fractie zich aan dit compromis „politiek gebon den' acht en dat dit van het CDA nog maar afgewacht moet worden. Nijpels legde vervolgens uit voerig uit hoe de politieke zeden van de VVD verschil len van die binnen het CDA. In de VVD-fractie kunnen voorzitter en fractiespecialis ten de rest van de fractie doorgaans binden. Dat wil zeggen dat afspraken die ge maakt worden met de coali tiepartner ook voor de rest van de fractie gelden. „Als wij vinden dat er van zo'n binding sprake is, komen we daar ook openlijk voor uit Wij willen niet dat de indruk ontstaat dat bepaalde afspra ken niet bestaan", motiveer de Nijpels zijn openheid. Zoals de afgelopen weken is gebleken, list dat in het CDA anders. Rekening houdend met grotere verschillen van opvatting dan in het liberale kamp willen zowel CDA- fractieleider als de specialis ten in deze fractie een zekere manoevreerruimte houden om zonder al te veel gezichts verlies op bepaalde zaken te rug te kunnen komen. Tevens is op een pijnlijke manier duidelijk geworden dat zowel fractieleider De Vries als sommige fractiespe cialisten bij hun collega's in de fractie kennelijk niet al tijd evenveel gewicht in de schaal kunnen leggen. Hoe wel op zichzelf al gênant ge noeg. is daar dan nog eens het element van de vermeen de onbetrouwbaarheid aan toegevoegd. „Dit alles bete kent in feite dat met het CDA nooit afspraken ge maakt kunnen worden", riep Nijpels gisteren op een pers conferentie uit Politieke cultuur Dit „verschil in politieke cul tuur", zoals de VVD-leider de oorzaak van deze diep gaande controverse aanduidt blijft de verhouding tussen de twee verliezers in het tweeverdienersgevecht naar het zich laat aanzien voorlo pig in volle omvang bepalen. De Vries en Nijpels voeren een levendige corresponden tie, deels onderling en deels via de media, maar komen geen stap dichter tot elkaar De Vries eist „een duidelijk s dat hij de t CDA niet jfel trekt", ter- de VVD-leider door speelt met variaties op het thema „onbetrouwbaarheid" Op zijn beurt blijft De Vries erbn dat de VVD de schuld heeft van al het politiek ge krakeel van de laatste we ken. Met dat alles tonen zowel Nijpels als De Vnes zich niet alleen verliezers, maar ook nog twee van een heel slecht soort Het kabinet is welis waar gered, maar men kan zich afvragen hoe deze coali tie voort moet als twee van de spillen waarom zy draait niet eens meer met elkaar willen praten ARJEN BROEKHUIZEN wijf de VVb-U

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9