Leiden luidt noodklok over stadsvernieuwing Pleidooi voor afsluiting Miening QeidóaQowiant STADSPOST GOEDKOPER EENSTEMMIGHEID OVER DRIE TON ÏXTRA VOOR SOCIALE FACULTEIT Gouden huwelijk in Groot Hoogwaak Ambitieuze plannen voor turn- en sporthal in Alphen iEIDEN_ DINSDAG 6 NOVEMBER 1984PAGINA7 EGSTGEEST Het Oegstgeestse w; van burgemeester en wethou- ers"is tevreden over de particuliere adspost voor Leiden, Alphen en om- »ving. Dat blijkt uit de schriftelijke eantwoording van vragen van de poli- eke raadsfracties over de begroting oor 1985. Door gebruik te maken van Ispost voor de verzending van de «meentelijke stukken in plaats van de TT wordt naar schatting 12.000 gul- en per jaar bespaard, et Oegstgeestse gemeentehuis aan het hlhelminapark, dat niet zo lang gele en werd gerenoveerd en uitgebreid ijkt over een „koude" en een „war- e" kant te beschikken. Het college «vestigt deze door de PvdA opgevan gen geruchten. Het nadeel van deze tweeslachtigheid is dat vanwege de koude kant nu eerder met de verwar ming van het gehele gebouw moet wor den begonnen, terwijl dat voor de war me kant eigenlijk nog niet nodig was. En dat is nadelig voor het energiege bruik. De onlangs aangelegde verkeersgelei ders op de Kennedylaan en de Lijtweg zijn mogelijk nadelig voor de verkeers veiligheid, die indruk heeft het CDA. Fietsers zouden zich niet op hun gemak voelen. Het college bestrijdt dat. Het autoverkeer wordt door de geleidingen afgeremd, hetgeen gunstig is voor de fietsers, mits ze normaal weggedrag vertonen. De geleiders werken overi gens nog niet afdoende, want de politie constateert met name op de Kennedy laan nog snelheidovertredingen. In de gemeente Oegstgeest is tien uur in de week een onderzoeksambtenaar werkzaam die in bepaalde gevallen het recht op een uitkering wegens werk loosheid en dergelijke onderzoekt. Het college verklaart in antwoord op vra gen van de PPR dat deze ambtenaar acht gevallen heeft onderzocht. Bij vier uitkeringen werden onregelmatigheden vastgesteld. Ook voor de hondenbelasting is een controleur werkzaam. Er staan 830 honden geregistreerd in Oegstgeest. De controleur ontdekte bij een controle huis aan huis nog eens 36 „zwarte" honden, waarvoor geen belasting was betaald. Er werden als gevolg van deze activiteiten nog eens 8 honden spon taan aangemeld. De gemeente gaat het zwembad Poel meer aantrekkelijker maken. In 1985 wordt bijvoorbeeld een folder over het zwembad huis aan huis verspreid. Ver der staan activiteiten op het program ma, zoals het zogenaamde moonlight- zwemmen, instuifmiddagen voor de jeugd en extra aandacht voor de zwem- vierdaagse. Ook wordt het zicht op en de toegang naar het ondiepe bad vanaf de ligweide verbeterd. De mogelijkhe den tot het verhuur van ligstoelen en de aanleg van een warmwaterdouche worden onderzocht. Stroomstoring in Valkenburg VALKENBURG In Val- kenburg is gistermorgen van acht tot negen uur de stroom uitgevallen. Bij werkzaamheden in het kader van de reconstructie van de Hoofdstraat werd per ongeluk een elektriciteitska bel kapot getrokken. Half Valkenburg zat vervolgens zonder stroom. Dat veroor zaakte enige overlast, vooral bij bedrijven en winkels, die hun werkzaamheden later moesten beginnen. meiden voor BROKX: „ONRUST ONBEGRIJPELIJK nedegebruik porthal ^eiderdorp EIDERDORP De eidse wethouder D. Tes- jaar vindt dat een sport- in Leiderdorp geen incurrent is voor de (orthal die in de Leidse ijk Stevenshof zal wor- in gebouwd. Dat heeft j onlangs in een gesprek ieegedeeld aan de voor tter van de commissie torthal Leiderdorp, C. boter. ooter heeft steun bij de Leid- wethouder gezocht om de annen van de Leiderdorpse lortraad voor de realisering in een 1.2 miljoen kostende orthal in Buitenhof beter te innen onderbouwen. „Het iel van het gesprek was om te gaan of los van het rap- irt van de commissie sport- il, wanneer er wat de bezet- overdag betreft proble- en zouden ontstaan, wat we 'erigens betwijfelen, scholen t Leiden met name uit De ooi en ook verenigingen en lortieve recreanten eventueel ïbruik van de sporthal zou- •n kunnen gaan maken", al- is Kooter in een toelichting het gesprek, folgens Kooter ziet Tesselaar tel wat in een medegebruik an de sporthal door de dé- endence van de Louise de *-^oligny scholengemeenschap jn Buitenhof en zag ook hij kansen voor de sportieve re creatie. De Leidse wethouder ihee/t Kooter nog een hart on- !er de riem gestoken met de ededeling dat, naar zijn me ng, het aantal sporthallen in regio Leiden aan de geringe nt was. !t ziet er overigens niet naar t, dat de gemeenteraad bin- n afzienbare tijd een uit raak over de plannen van de liderdorpse sportraad zal len. Zoals onze krant onlangs «richtte werd het project in ;t kader van de begeleidings- anning door de verschillen- e raadsfracties met uitzonde- ■ing van de VVD zeer slecht ïeoordeeld, waardoor het op e 29e en een na laatste plaats an de prioriteitenlijst terecht wam. Ook blijkt het rapport an de commissie Sporthal iOg niet in het college van b i w te zijn besproken. Wet- mder mevrouw I. J. Gehner iVD) die in Leiderdorp ortzaken in haar portefeuille left, is van de haalbaarheid n een sporthal in Leider- irp nog niet overtuigd. „Het iploitatietekort wordt vol- ins ons veel te groot. Ik aag me af of er wel echt een hoefte aan een sporthal be- lat in Leiderdorp. Daar ben nog niet van overtuigd. Er staan ook twijfels over de. tkomsten van enquête die der binnensportverenigin- n is gehouden. Overigens em ik de plannen van de liderdorpse Sportraad- se- n ben ik bereid daar- 'er te praten", aldus mevr. ïhner. Dezer dagen zullen en v.d. Vlies, voorzitter van Leiderdorpse Sportraad en m Dijkman, het financiële rein van de commissie Sport- een gesprek met wethou- r Gehner en enkele van ar ambtenaren hebben. LEIDEN/DEN HAAG Het stadsvernieuwings proces in de grote en mid delgrote steden dreigt een onaanvaardbare vertra ging op te lopen nu staats secretaris Brokx minder geld ter beschikking wil stellen, dan hij eerder dit jaar had toegezegd. Er komt in totaal zeventig procent minder geld voor stadsvernieuwing beschik baar dan de afgelopen ja ren het geval is geweest. Dit stelt de gemeente Lei den en negentien andere middelgrote steden, als mede de stad Den Haag in een brief aan de Tweede Kamer. De brief werd gisteren door de Leidse wethouder mr. J. Pe ters en collega's toegelicht tij dens een persconferentie in Den Haag. Volgens wethouder Peters heeft de nieuwe over gangsregeling, in afwachting van de nieuwe Wet op de Stalls- en de Dorpsvernieu wing, twee onaangename ver anderingen tot gevolg. Het landelijk fonds voor 1985 wordt met 132 miljoen ver kleind van 961 tot 829 miljoen gulden. Doordat Brokx verder is teruggekomen op zijn toe zegging om de tussen septem ber en december ingediende declaraties voor 1984 te beta len, ontstaat een extra gat van 350 miljoen gulden, aldus Pe ters. „Wij hebben ruim ge bruik gemaakt van de moge lijkheid om meer plannen in te dienen, maar nu blijkt dat hij gewoon de rekening niet kan betalen." Staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) zei gistermiddag in een reactie op de noodkreet van de gemeenten „hun onrust niet te kunnen begrijpen". Volgens hem zal aan de ge maakte afspraken niet getornd worden, maar kunnen niet alle verplichtingen meteen dit jaar en volgend jaar nageko men worden. „Het enige punt is dat het geld wat later komt. Maar wat we toegezegd heb ben en wat overeengekomen is, dat blijft overeind", aldus de staatssecretaris. De wethouders van stadsver nieuwing in de 21 steden me nen, dat zij het extra tekort ten laste moeten brengen van de plannen voor volgend jaar. Voor 1985 resteert dan nog 480 van de 961 miljoen gulden waarmee ze aanvankelijk re kening hadden gehouden. Ook vernieuwingsgelden. Volgens de Tilburgse wethouder van stadsvernieuwing ligt in veel van deze plaatsen nog geen nog rekening houdend met enkel plan op tafel, om nog eerdere bezuinigingen komt er zeventig procent minder op ta fel dan voor instelling van het komstenbron een welkome fi- nieuwe fonds het geval was. Dit levert een gigantische buitengewoon schadelijke ver traging op, aldus de wethou ders. De 21 gemeenten pleiten derhalve voor een speciale knelpuntenpot om hun proble men op te vangen. In hun brief noemen de ge meenten de dreigende afrem ming van activiteiten in de stadsvernieuwingsgebieden des te schrijnender als wordt gekeken naar steden en dor pen die volgend jaar voor het eerst kennis maken met stads- De Leidse wethouder Peters betitelde de plannen van de staatssecretaris als „een vorm van onbehoorlijk bestuur", vooral gelet op de onzekerheid die nu ook is ontstaan in de wijken. Het stadsvernieu wingsbudget van Leiden dui kelt terug van 24 naar circa 9 miljoen gulden in 1985. De heer Peters verklaarde dat het bouwen in „open gaten" in Leiden hierdoor vrijwel onmo gelijk is geworden. Riolering De Zilk deels in gebruik Wethouder P.C. Heemskerk zette gistermiddag het eerste deel van een nieuwe riolering aan de Noordwij- kerhoutse Delfweg in werking. Daarmee zijn de eerste vijf woningen op de afvoer aangesloten. Het water wordt via De Zilk afgevoerd naar de rioolwaterzuive ring in Zwaanshoek, Haarlemmermeer. Behalve de Delfweg, komt ook de Zilkerbinnenweg aan de beurt voor riolering. In totaal worden ongeveer 120 wonin gen aangesloten. Het project, dat dor Heidemij wordt uitgevoerd door Heidemij. De werkzaamheden aan de zogenaamde „hogedrukriolering" moeten 1 januari klaar zijn. (Tord in universiteitsraad HDEN Er lijkt en won- te zijn gebeurd. De Leidse iversiteitsraad speelde het teravond klaar om de twee- Na gisteravond schijnen deze nare ervaringen tot het verle den te behoren. Alleen de voorzitter had het woord. Zelfs 'kelijkse vergadering in vijf de „vaste sprekers" uit de raad nuten af te ronden. De 3k van deze snelle actie was et alleen het feit dat er xhts één agendapunt te be- mdelen was. Nee, „de com- issies hadden hun huiswerk ed gedaan", aldus de voor eer van de raad, Kouijzer, afloop. at was dan voor het eerst. wensten geen gebruik te ma ken van hun spreekrecht. Er werd niet eens gestemd over het voorliggende voorstel; unaniem was de raad het ero ver eens dat de sociale facul teit volgend jaar 3 ton extra moet krijgen om wat aan de overbelasting van de docenten te kunnen doen. De commis- eestal valt de laatste klap sies, waar alle raadsleden in de voorzitershamer niet zitten, hadden hun ruzies reeds uitgevochten en hoefden dat niet nog eens in de raads zaal over te doen. Dé ideale manier van vergaderen zou je toch zeggen. Rest de toeschou wer slechts de vraag waarom 0men de vergadering liet door- het dat de raad alleen al gaan, terwijl bekend was dat )or de definitieve vaststelling alle commissies het voorstel al ^\.de agenda drie kwartier hadden goedgekeurd. Het an t- Pdig had. woord luidt, dat de raad zich- ">or twaalven. Vooral de 1 e tijd werden de vergader!n- k" gekenmerkt door schor ren, langs elkaar heen ge- 'aat en verwarringen over de houd van moties en amende menten. Enkele malen gebeur- zelf had verplicht om binnen een bepaalde termijn over dit onderwerp in vergadering te besluiten. Dit was geen prakti sche gedachte, want verder bleken geen agendapunten voorhanden te zijn. De prak tijk was dus niet zo ideaal, on danks de korte duur van de vergadering. De veertig raads leden, de voorzitter, de vijf collegeleden, de secretaris, de griffier, de notulist, de archief- medewerker, de voorlichter, de koffiejuffrouw, de portiers en de enkele aanwezigen op de publieke tribune hadden de hele avond vrij kunnen heb ben. Aan dit feit was natuur lijk niets meer te veranderen. Nog wat confuus over de eigen vergader-efficiéntie dronken de meeste raadsleden na af loop hun kopje koffie. Was de koffiejuffrouw tenminste niet voor niets 'gekomen. WASSENAARSE POLITIE WIL MEER VROUWEN Meer straatwerk en minder administratie voor agenten WASSENAAR In Wassenaar zullen meer vrouwen bij de po litie worden aangetrokken, terwijl er meer werkelijke politie functies zullen komen en minder administratieve functies. Het nieuwe systeem van baanroulatie en ook automatisering kan daartoe bijdragen. Aldus gisteravond de Wassenaarse politie commissaris J. C. van der Wolk tijdens de vergadering van de raadscommissie algemene zaken. De fractievoorzitters van CDA en VVD, de heren Wensveen en Aptroot, wilden graag weten hoe de commissaris een vermin derd aantal administratieve krachten wil koppelen aan meer „straatfuncties". „Er zal zeer zeker sprake zijn van een kwaliteitsverbetering, door een beter opleidingssysteem, door cursuspakketten en een meer algemene taakstelling, in combinatie met het systeem van de job-rotation", zei de Wassenaarse politiecommissaris. Het systeem van de baanroulatie komt hier op neer dat elke functionaris bij de politie van Wassenaar (uitgezonderd de com missaris zelf) elke paar jaar van functie binnen het korps wis selt. Dat zou meer ervaring en een beter in te zetten korps ople veren. „Wat betreft het aan vrouwen de voorkeur geven bij sol licitaties", gaf de commissaris te kennen. „Dat doen we vanwege het feit dat de vrouw nog steeds is achtergesteld, maar ook om dat we streven naar zes vrouwen bij de surveillancedienst, dus bij elke pleog één. Nu hebben we daar maar drie vrouwen". Van der Wolk noemde ook het feit dat vrouwen korter bij de politie werkzaam zijn (gemiddeld zeven jaar) dan mannen (gemiddeld meer dan 25 jaar). PvdA-fractievoorzitter H. Goulooze wilde weten of vrouwelijke personen ook worden ingezet bij ernstige zedendelicten. „We kennen hier niet of nauwelijks ernstige zedendelicten, wel vor men van handtastelijkheid en het opprettig benaderen van kin deren. Daarbij wordt de recherche ingeschakeld, waarin bij ons geen vrouwen zitten. Bij fouillering van vrouwen wordt overi gens wel vrouwelijk personeel ingezet". Voorts waarschuwde Van der Wolk ervoor geen overspannen verwachtingen te hebben van de politie. CDA-er Wensveen merkte op dat het met de criminaliteit in Wassenaar slecht ge steld is. Vorige jaar een stijging van ruim dertig percent. Vol gens van der Wolk komt dat door een nieuwe vorm van regis tratie, doordat net als landelijk de criminaliteit toeneemt en vooral ook omdat touristen verplicht aangifte moeten doen bij de politie als ze iets missen, omdat anders de verzekeraar niet uitbetaald. „En touristen, daar hebben we er nogal wat van", al dus de commissaris van de Wassenaarse gemeentepolitie, doe lend op het 's zomers drukbezochte Duinrell. De heer H. Oostdam en mevrouw C. Oostdam-Van der Zalm uit Noordwijk zijn donderdag een halve eeuw geleden getrouwd. Zij vieren dat van vijf tot half zeven met een receptie in De Beurs aan de Voor straat. De 77-jarige in Noordwijkerhout geboren me neer Oostdam en zijn in Noordwijk geboren vrouw wonen nu in bejaardencentrum Groot Hoogwaak in Noordwijk aan Zee. De heer Oostdam is zijn hele le ven in dienst geweest van bollenkwekers. Uit het hu welijk kwamen tien kinderen voort. Eén van hen woont in Australië, maar is speciaal voor het huwe lijksfeest naar ons koude kikkerlandje teruggekeerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. ZOETERWOUDE Ter hoogte van de percelen Miening 12 t/m 15 te Zoe- terwoude-dorp worden verkeersremmende maat regelen getroffen. Hiertoe adviseerde de raadscom missie openbare werken gisteravond. De fractie van Progressief Zoeter- woude pleitte voor veel verdergaande maatrege len. Zij wil de Miening af sluiten voor doorgaand verkeer. Bij deze maatre gel zou ook de Vrouwen- weg moeten worden be trokken. De fractie stelde het college voor hierover contact op te nemen met de gemeente Leiden, want sinds 1966 ligt de weg op Leids grondgebied. Vóór de ingebruikneming van de provinciale omlei- dingsweg was de verkeersin tensiteit op de Miening zo hoog dat van een levensge vaarlijke situatie gesproken kon worden. Inmiddels heeft het doorgaande verkeer de „oude route" opnieuw ge vonden als sluiproute waar door de verkeerslichten ter hoogte van het „viaduct" vermeden worden. Dat heeft weer tot gevolg dat de ver keersdruk op Miening en Vrouwenweg enorm is toege nomen en daarvan ondervin den in het bijzonder de fiet sers (honderden scholieren) dagelijks hinder. De maatregel die nu wordt voorgesteld door het college - het aanbrengen van beton nen blokken waardoor als het ware een „slinger" in de weg ontstaat - moet ver- keersremmend werken. Na de nodige discussie ging de raadscommissie akkoord met het voorstel van B en W. De progressieven evenwel onder het voorbehoud dat alsnog andere maatregelen worden getroffen als het effect on voldoende is. Met een voorstel tot ver keersremmende maatregelen in het Blankaartpark was de raadscommissie snel klaar met uitzondering van de fi nanciële consequenties. Het gaat namelijk om twee „ob stakels" op het kruispunten Blankaartweg-Hoogstraat en Blankaartweg-Krepelstraat. Het ter plekke realiseren van enkele betonblokken en een enigszins verhoogd weg dek kost namelijk 7.500,- per kruispunt en dat schoot bij CDA-er G. Belt in het verkeerde keelgat. „Ik ver wonder mij er echt over dat zoiets zo duur is of zie ik soms te simpel" aldus Belt. Directeur-gemeentewerken Van Wijk verduidelijkte dat in het bedrag naast de aan koop van de elementen te vens de aankoop van de be- bording en het straatwerk is opgenomen en hij voegde er aan toe dat het werk zelfs voordelig is omdat het gelijk tijdig met andere bestratings- werkzaamheden in de buurt kan geschieden. Ook VVD-woordvoerder P. Mulder vond de prijs „bijzon der hoog". De discussie rond de financiën ontlokte bij PZ- man Cees Straver de opmer king dat die discussie thuis hoort in de raadscommissie financiën. En daarmede was voorzitter-burgemeester Houdijk het weer niet eens. „U bent verantwoordelijk voor het totale advies, dus zowel voor de werkzaamhe den als voor de financiën. De raadscommissie financiën moet bekijken of er daad werkelijk geld voor is, maar u zult zich nu moeten uit spreken," aldus Houdijk. ALPHEN AAN DEN RIJN De pas opgerichte stichting „Turn- en Sport hal Ridderveld" presen teerde gisteren haar plan nen. De nieuwe sportac commodatie die de stich ting voor ogen staat, is in de eerste plaats bestemd voor de Alphense turners. Al in 1982 werd er begonnen met het maken van vage plan nen om te komen tot een goe de turnaccommodatie. Promo tor was de turnsportvereniging Wilskracht die aan den lijve ondervond dat er in Alphen voor hun sport geen goede ac commodaties waren. Zeker waar het turnen op hoog ni veau betrof was men in Al phen afhankelijk van andere turnzalen zoals „Papendal" in Arnhem. Het bleek echter dat alleen een turnhal bouwen fi nancieel niet haalbaar zou zijn en na overleg met de Neder landse sportfederatie, de ge meente Alphen en de Alphen se sportstichting kwam men tot de conclusie dat een ge combineerde turn-sporthal le vensvatbaar zou zijn. De bouwplannen voor de hal zijn zeer ambitieus Naast een zaalsporthal van 33 bij 39 me ter en een turnhal 39 bij 21 meter zijn in de hal gehuisvest een ruimte door denksporten en cursussen. Er komen tribu nes aan weerszijden van de speelvelden, kleedkamers, toi letten die allemaal geschikt zijn voor invaliden, een eigen studio voor viedowerk een persruimte met directe lijnen naar studio's en zelfs de ver lichting moet berekend zijn op het maken van tv-opnamen. De turnhal wordt zo ingericht dat er internationale wedstrij den gehouden kunnen worden terwijl voor de zaalsport natio nale wedstrijden gehouden kunnen worden Dat heeft te maken met de hoogte van de hal, die nu 8 meter wordt maar wat te weinig is voor in ternationale wedstrijden. Tot half 1986 zal er overleg ge pleegd worden met de vereni gingen die in de toekomst ge bruik van de hal zullen ma ken, Zij krijgen allemaal de gelegenheid om hun wensen en verlangens en behoeften kenbaar te maken. Dan wordt een definitief plan opgesteld en moet men het geld Dij el kaar zien te krijgen. Hoeveel is niet bekend maar de leden van het stichtingsbestuur zien de zaak niet somber in. Subsi dies zijn er met te verwachten en dat wil men ook niet. Door eigen inbreng ook van de ver enigingen in actie in het be drijfsleven wil men startkapi taal krijgen Een keiharde en waterdichte exploitatie opzet moet dan dienen als garantie voor banken waardoor men een krediet zal krijgen. De stichting wil de kosten van de hal af laten hangen van de ex ploitatie Na overleg met de toekomstige gebruiker zal men een huurprijs opstellen dit kan dan als basis gebruikt worden on> te komen tot een maximaal uit te geven bedrag. De leden van het stichtingsbestuur heb ben niet te maken met sport verenigingen die de hal zullen gaan gebruiken. Zij zullen in de komende tijd de mogelijk heden voor de bouw van de hal onderzoeken op persoonlij ke titel. Komen die plannen rond dan hoopt men eind 1986 met de bouw te starten en is de hal gebruiksklaar in 1987 waarbij men dan mikt, als ope ningszet op de dan te houden internationale turnkampioen- schappen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7