liTïïTl TAFEL Wapenexport binden aan strengere controle kerk wereld DE GANG VAN ZAKEN brieven /lezers MARKTEN ■ACHTERGROND CcidócSomont MAANDAG 5 NOVEMBER 1984 PAGINA 2. -iE] Hervormde Kerk ontwikkelt procedures voor COR In een gesprek dat het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk vrijdag heeft gevoerd met een deputatie van de Centrale ondernemingsraad, de COR, is besloten in gezamenlijk overleg procedures te ontwikkelen di^ moeten waarborgen, dat het contact voortaan beter ver* lo<^>t. De COR, die zaken behandelt die alle kerkelijke mede werkers aangaan, heeft het overleg met de namens de NHK afgevaardigde bestuurder, de secretaris-generaal dr. R. Mooi, onlangs opgeschort. Volgens de COR weigerde de secretaris-ge neraal informatie door te geven waarop dit orgaan wettelijk recht heeft. Dr. Mooi wilde naar eigen zeggen niet als „brie venbus" voor de COR fungeren. DDR knevelt kerkelijke pers De DDR-autoriteiten hebben opnieuw bij een kerkelijk tijd schrift ingegrepen. Om te kunnen verschijnen moest de „Mec- klenburgische Kirchenzeitung" onlangs correcties aanbrengen in de berichten over de landelijke synode van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR. Deze synode keerde zich eind september te Greifswald tegen ondermeer een defensie die op afschrikking is gebaseerd. Door het ingrijpen van de censuur verscheen de „Mecklenburgische Kirchenzeitung" bij na een week te laat. Enkele maanden geleden mocht het week blad van de regionale kerk van Saksen, „Der Sonntag", niet verschijnen omdat een kindergedicht volgens de censor niet door de beugel kon. SLOT-CONCLUSIE PAX CHRISTI-CONFERENTIE: Voordat ze een vergun ning verlenen voor uit voer van wapens moeten Westeuropese regeringen een rapport opstellen waarin onder meer de economische situatie en de toestand van de men senrechten in het ont vangende land worden beschreven. Verdere in tegratie van de Westeu ropese wapenindustrie is alleen maar aanvaard baar, als zo'n rapportage verplicht is. Dat staat in de verklaring „Signaal voor de Vrede" die de deelnemers aan de inter nationale conferentie over de wapenhandel gisteren in de Twentse plaats Zenderen hebben aanvaard. Aan deze conferentie, die was georga niseerd door de katholieke vredesbeweging Pax Christi Nederland, namen vertegen woordigers van vredesbewe gingen en deskundigen uit meer dan tien landen deel. De conferentie werd in Twente gehouden, omdat daar de grootste wapenpro ducent van Nederland, Hol landse Signaal Apparatenfa- briek is gevestigd. De resultaten van de confe rentie worden vandaag aan geboden aan staatssecretaris J. van Houwelingen van De fensie. De deelnemers waren het er over eens dat geen enkele nieuwe defensieorder mag leiden tot groei van de defen sie-industrie. Daarbij doet het er niet toe of de order van de nationale overheid of uit het buitenland afkomstig is. In zijn bijdrage tot de confe rentie wees oud-minister F.H.P. Trip, tot vorige maand vice-voorzitter van Pax Christi Nederland, er op dat de wapenhandel tot de be langrijkste factoren gerekend moet worden die een verbe tering van de situatie in de ontwikkelingslanden tegen houden. Trip, die de huidige vice-voorzitter van Pax Christi dr J. varv Kemenade verving, wees op de gevaren van een toenemende samen werking en zelfs integratie van de Westeuropese bewa- peningsindustriën. Hij meen de dat een dergelijke ontwik keling de wapenexport uit West-Europa naar de ont wikkelingslanden zal vergro ten, omdat de behoefte aan wapens in West-Europa zelf te gering is. Omschakeling Door andere deelnemers aan de conferentie werd er ge pleit voor de oprichting van nationale commissies in de Europese landen die plannen moeten ontwerpen voor de omschakeling van de wapen industrie op produktie voor de civiele markt (conversie). In deze commissies zouden de vredesbewegingen en de vakbonden een plaats moe ten krijgen. Verder is een conversie alleen maar moge lijk in samenwerking met de arbeiders in de wapenindus trie, aldus de deelnemers aan de conferentie. Zij drongen er bij Pax Christi Nederland op aan namens de internationale Pax Christi- -beweging de acties tegen de wapenhandel naar de ont wikkelingslanden te coördi neren en als informatiepunt te fungeren voor al die groe pen die zich op kritische wij ze met de wapenhandel be zighouden. Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi Nederland, zei in een reactie dat zijn organisa tie bij de opzet van de confe rentie er al mee had gere kend dat haar een coördine rende rol zou worden toebe deeld. Hij noemde het be langrijkste resultaat dat het vraagstuk van de wapenhan del nu op de agenda van de Westeuropese vredesbewe ging is gekomen. Oud-minister Trip: wapenhandel van grote in vloed op situatie van de ontwikkelingslanden. PERSONALIA Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Steenwijk: E.K.Tygeler te Scheveningen. Beroepen te Zaamslag: R.H.M.de Jonge te Alphen a/d Rijn. De University of St. Andrew (Schotland. Groot Brittanie) verleent prof. dr. A.S. Van der Woude (57) een eredoctoraat in de godgeleerd heid. Van der Woude is sinds sep tember 1960 hoogleraar Oude Tes tament aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Het eredoctoraat, we gens bijzondere verdiensten, zal be gin juli 1985 worden uitgereikt. Bisschop Bomers: niet op de man spelen Bisschop Bomers van Haarlem nodigt de gelovigen tot een ge- dachtenwisseling met hem uit, onder één voorwaarde: dat wij altijd op de bal spelen en niet op de persoon. „Ik zou graag argumenten tegenover argumenten geplaatst zien". Dit schrijft de bisschop in het laatste nummer van „Samen kerk", het officiële orgaan van zijn bisdom. Dit bevat ook een reactie van dekenaal opbouwwerker J.M. van Zijderveld op een artikel uit het vorige nummer, waarin mgr. Bomers zich uitsprak tegen het ongehuwd samenwonen. „De kerk leert (en ik sta daar persoonlijk volledig achter), zo schreef bisschop Bomers, dat ongetrouwd samenwonen indruist tegen wat God over het huwelijk leert, en daarom zonde is". Van Zijderveld constateert dat buiten de Kerk het geloofsge sprek soms weer op gang komt en dat er een honger is naar spiritualiteit en levensbeschouwing. Hij beschuldigt de kerke lijke overheden er echter van dat deze zich weer terugtrekken op hun oude fortificaties. Van Zijderveld voegt hieraan toe: „En weer is er de oude obsessie anders kan ik het niet noe men voor seksualiteit". Door de christenen, niet door de christelijke theologie worden mensen tot het christendom bekeerd. Vrijzinnig Hervormden strijden tegen karikatuur In het grote gebied van ge loof en twijfel gaan Kerken samen op weg en begeven zich in een „staat van hereni ging". Daarbij moet ruimte zijn voor vrijheid van gelo ven en belijden voor de aan hangers van uiteenlopende overtuigingen. Dit zei prof.dr. W. Bos tijdens de al gemene vergadering van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden die vrijdag en zaterdag in Apeldoorn is ge houden. Prof. Bos meent dat er plaats moet zijn voor ondogmati sche vrijheid en verantwoor delijkheid. Maar, zo voegde hij hieraan toe, dan moet wel de karikatuur die men vaak van de vrijzinnigheid heeft, verdwijnen. Het middel om betere inzichten over het vrijzinnig protestantisme te bevorderen is naar zijn oor deel deze uit te dragen via pastorale activiteit en via de media. Prof. dr. A. Mulder, de vroe gere voorzitter van de vere niging, sprak zijn verbazing uit over de intentieverkla ring van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken in Ne derland voor „Samen op Weg". Het bevreemdt hem dat men terugwijst naar het verleden, naar de belijdenis van de Reformatie. Eén van de zorgen voor het voortbe staan van een georganiseerde religieuze gemeenschap is juist dat gericht zijn op het verleden. Voor een nieuw sa mengaan moet men zich dan ook richten op de toekomst, aldus prof. Mulder. Hutspot met klapstuk yoghurt met ananas Voor twee personen hebt u nodig: 3 dl water, zout, laurier blaadje, tijm, rozearijn, paar peperkorrels, 200 g klapstuk, 0,5 tot 1 kg aard appelen, 0,5 kg winterwor tels, 200 g uien, 25 g boter, peper; 2 schijven ananas, 2 lepels rode jam, 4 dl yoghurt, bas terdsuiker. Breng het water aan de kook met zout, laurierblad, tijm, rozemarijn en peperkorrels en leg er het vlees in. Houd het water tegen de kook tot het vlees gaar is, dat duurt circa twee uren. Zeef het vlees en de kruiden uit de bouillon. Maak terwijl het vlees op staat de aardappelen en de groenten schoon. Borstel de wortels alleen af en snijd ze in schijven. Verdeel de uien in dunne en lange snippers. Snijd alleen erg grote aard appels een keer door. Zet de bouillon een half uur voor de maaltijd op, doe er eerst de aardappels in, dan de wortels, de uien en als laatste het vlees. Kook de aardappelen en groenten in ongeveer 25 minuten gaar. Voor hutspot worden wortels en uien vaak gesneden aan geboden. dat is natuurlijk makkelijk, maar dat gemak moet wel betaald worden en zelf schoonmaken is beslist smakelijker. Giet het kooknat van de gare aardappels en groenten in een schaal en leg het klap stuk op een bord. Stamp aardappels en groenten fijn en door elkaar, meng er de boter en zoveel kooknat door als nodig is om er een prettig eetbare stamppot van te ma ken. Voeg naar smaak zout en peper toe. Doe de hutspot in de schaal en leg er het in porties verdeelde klapstuk Tni]d de ananas klein en meng er jam en yoghurt door. Garneer het toetje met jam en geef er basterdsuiker apart bij. JEANNE Redactie: Frans Weerts en Dick van Rietschoten Bijdrage: Rik in 't Hout ACTIE BESCHADIGING FRACTIELEIDER Van je vrienden moet je het hebben. Woedend is de CDA - top over een artikel in het weekblad De Tijd, de voort zetting van het eens zo keu rig katholieke dagblad. On der de kop: „Bert de Vries doet het niet goed" laat het periodiek een aantal anonie me CDA'ers de staf breken over de eigen fractieleider. Deze zou nooit een eigen me ning hebben, zich op sleep touw laten nemen door een paar collega's, nooit open kaart spelen, geen politiek inzicht en geen diepgang hebben...! Het verhaal mondt uit in de conclusie dat wie er dan ook de na de verkiezin gen van 1986 tot fractieleider wordt gekozen, zéker niet de 46-jarige doctor in de econo mie uit het Zuidhollandse Bergschenhoek. Aangezien er alleen „anony mi" aan het woord kwamen, konden de andere media niets aanvangen met het arti kel. Maar wel ontstond er een druk gemompel in de wandelgangen van het Bin nenhof, met als strekking dat De Tijd (al voerde het blad geen schijn van bewijs aan) natuurlijk wel gelijk had. De Vries wordt door nogal wat collegae getypeerd als een hulpeloze sukkel, die zich als loopjongen laat gebruiken door hetzij Ruud Lubbers, enige hé fractie. Dat muisje moest een staartje krijgen. Ten eerste kreeg De Vries de natuurlijke neiging om te bewijzen dat hij geen Stuk Onbenul is en wat was daarvoor beter geschikt dan het aannemen van een stoere houding in het conflict met Ed Nijpels over de Tweever dieners? De CDA-fractielei- der liet uitlekken dat hij zelfs het wekelijkse overleg met zijn VVD-collega had ge staakt! En natuurlijk kwam het Tijd- artikel ook aan de orde in de fractievergadering. Fractiese cretaris Ben Hermsen, die vanwege zijn omvang ook wel „Big Ben" wordt ge noemd, stelde voor dat de collega's die iets op De Vries tegen hadden, dat zouden uit praten in een persoonlijk ge sprek met de fractievoorzit ter. Dit voorstel kwam echter niet in stemming, omdat veel fractieleden het verhaal in De Tijd eerst zelf wilden le zen; het agendapunt werd doorgeschoven naar de vol- fende week, deze week dus. )at belooft dinsdag een mooie vergadering te wor den. Een vooraanstaand frac tielid, dat uiteraard ook ano niem wil blijven, zal eisen dat de roddelaars zich be kend maken. Doen ze dat niet, dan zal hij voorstellen dat ieder fractielid apart en formeel de gewetensvraag gesteld wordt of hij (of zij) het was. „Ik heb enige hoop dat zij zich bij hun antwoord zullen laten leiden door de C in CDA," aldus onze bron, die in De Tijd wordt opge voerd als éen van de handige jongens achter De Vries. Dat laatste is volgens hem één van de redenen, waarom de firma Roddel Achter klap binnen het CDA heeft toegeslagen. „Ze zijn gewoon jaloers", zegt hij over zijn col lega's. Als „amateurpsycho loog" heeft hij daar nog wel begrip voor. maar jaloezie mag volgens hem geen reden zijn voor een interne Actie Beschadiging Fractieleider. Te meer omdat Bert de Vries veel meer waarde voor het CDA zou hebben dan menig een in de gaten heeft: „Ze willen dat hij een tweede Ruud Lubbers is. maar ze be seffen niet dat dat niet kén. Bert de Vries „maakt zich ondergeschikt aan Ruud, zodat die straks als glo rieus minister-president en lijstrekker de hele par tij achter zich heeft". Bert is iemand, die boven al les streeft naar eendracht in het CDA. Waar competitie toe leidt, dat hebben we in onze partij voldoende meege maakt. Bert maakt zich on dergeschikt aan Ruud, zodat die straks als glorieus minis ter-president en lijstrekker de hele partij achter zich heeft". PTT-STROP Zelden is het stadsbeeld van de residentie zo langdurig be heerst geweest door een actu ele politieke kwestie. Tal van demonstraties hebben de af gelopen jaren de Haagse bin nenstad danig op stelten ge zet. (Een roemrucht voor beeld is de vorig jaar gehou den anti-kernwapenoptocht). Maar al deze acties waren slechts ééndagsvliegen. Dat is nog niets vergeleken met de nu al weken voortdurende, intensieve campagne tegen de PTT-spreiding. die het Haagse gemeentebestuur voert onder het motto „Den Haag maakt er werk van". Vooral rondom het Binnen hof wordt men in elke straat geconfronteerd met de Haag se onwil om naar Groningen te vertrekken. In trams en bussen hangen touwtjes met bossen scheurpamfletten en vrijwel alle reclameborden langs de straten tonen een of meer anti-spreidings-affi- ches. Boven de Hofvijver hangen normaliter aan dertien vlag- gestokken de dundoeken van de 11 provincies, de geel groene vlag van de stad Den Haag en de nationale drie kleur. Die zijn enige weken geleden echter van gemeen tewege verwisseld voor som bere zwarte vlaggen, voor zien van een bloedrode strop en de tekst „Spreiding PTT: strop voor Den Haag". Het is overigens de vraag of al die activiteiten die de resi dentie ontplooit, nog veel ef fect zullen hebben. De Haag se bestuurders zijn wel erg laat met hun felle protesten gekomen. Het deed ons den ken aan een voetbaltrainer, die tijdens een wedstrijd zit te dutten en tien minuten voor het einde tot zijn ver bijstering ontdekt dat zijn club met 2-0 achter staat, waarna hij in de gauwigheid nog enkele wisselspelers in zet. Want eerlijk is eerlijk: Groningen is met zijn pro- spreidingsacties beslist aler ter en sterker geweest dan Den Haag. Het ziet ernaar uit dat de eindstand op een ge lijkspel zal uitkomen: wél 2200 PTT'ers naar Gronin gen, maar het zwaartepunt van de PTT-diensten blijft feitelijk in Den Haag Terwijl Groningen lijkt te willen be rusten in dat resultaat, gaan de aanvalsacties in de resi dentie door. Alleen de onver beterlijke optimisten geloven dat Den Haag in de laatste minuut nog zal kunnen sco ren. DEKAMER DEZE WEEK Staatssecretaris Brokx mag dinsdag in de Tweede Ka mer' bij de voortzetting van het debat over de begroting Volkshuisvesting, komen uit leggen hoe de enorme achter stand in de bouw van pre miekoopwoningen in drie maanden tijds moet worden ingelopen. Woensdag begint de Kamer met de behande ling van de begrotingen van Landbouw en van Ontwik kelingssamen werking. Don - derdag moet de beslissing vallen over de wet tweever dieners. Het breekpunt tus sen CDA en VVD was vorige week de hoogte van de ar- beidstoeslag voor werkenden. Het kabinet wil die breuk in de coalitie lijmen met een an dere oplossing: meer belas tingaftrek voor iedereen. Verder interpelleert het PvdA-kamerlid Alders mi nister Rietkerk over het feit, dat een aantal gemeenten op eigen houtje een 38-urige werkweek willen invoeren. Staatssecretaris Brokx zal morgen verklaren hoe de achterstand in de bouw van premiewoningen moet worden ingelopen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redacfie behoudt zich het recht voor ingezon- f den stukken te bekorten Demagogie Wordt dat de politiek van de toekomst: foutparkeerders be keuren omdat die niets terug zeggen, en krakers vrij uit la ten gaan omdat zij met stenen gooien? Daar is weer bijgeko men: niet te mogen wijzen op mogelijke misstanden, en zo veel mogelijk goed praten. Dat lijkt immers het laatste succes van de heer Den Uyl. Daar voor kreeg hij niet een ere doctoraat, ook niet voor zijn leiding toen hij in de zeventi ger jaren de crisis niet beperkt kon houden. Wel als mens. Toch vrezen zelfs vooraan staande socialisten dat als op deze demagogisch lijkende ma nier wordt doorgegaan het een bende zal worden, en een her haald toveren uit de bekende lege hoed. Terwijl ook zij on dervinden hoe moeilijk het is uit de talrijke werklozen een echte vakman- of vrouw te zoeken, de goeden niet te na gesproken. Als ouderen weten zij hoe gevaarlijk het is, vanuit de dertiger jaren gezien, als mensen zich zo verontwaar digd voordoen over minder belangrijke zaken, en zwijgen over ernstige zaken. Zonder direkt nog aan het ergste te denken. C.D. Noordewier, DEN HAAG. Staat én kerk (2) Omdat ik van tijd tot tijd in Polen verblijf en de ontwikke lingen in dat land met meer dan gewone belangstelling volg, heb ik me wat verbaasd over de reactie op een artikel in deze krant over de kritiek van staat én kerk op pater Po- pieluszko, vóór deze priester werd vermoord. De opmer king, dat de geheime dienst daaruit de uiterste consequen tie, in dit geval de moord, zou hebben getrokken, werd als schokkend ervaren. In het licht van de laffe moord valt het wellicht wat moeilijk te verteren, maar het is een feit, dat kardinaal Glemp meerma len, en ongetwijfeld met de beste bedoelingen, kritiek heeft uitgeoefend op Popie- luszko, omdat hij met zijn „po litieke preken" naar de me ning van de primaat de toch al zo gevoelige verhouding staat- kerk in Polen in gevaar bracht. De Polen zelf zullen die kritiek wel hebben begre pen, zonder dat de waarschu wingen van Glemp bij hen slechte gevoelens opriep. Niet te verwachten was, dat ook maar één zinnige Pool daarin aanleiding zou zien de pater te vermoorden. Maar dergelijke kritiek, hoe goed bedoeld ook, speelt uiteraard de lieden in de kaart die de chaos willen: de Poolse geheime dienst. Van daar dat ik de strekking van het bewuste kranteartikel juist acht, geenszins suggestief, en me, zonder sarcasme kan voorstellen dat de kardinaal verbijsterd is. M. v.d. Wiel, DELFT. PvdA wil onderzoek naar veel te dure „Walrussen" (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede Ka mer overweegt een parle mentaire commissie te la ten instellen die de gang van zaken moet onderzoe ken rond de aanschaf van twee Walrus-onderzeebo ten door Defensie. Dit jaar werd bekend dat de vaar tuigen het dubbele zullen kosten van het geraamde bedrag, namelijk 900 miljoen. Staatssecretaris Van Houwe lingen (Defensiematerieel) verontschuldigde zich in de Kamer met de mededeling dat gebrek aan communicatie tus sen de marinetop en de politie ke leiding van het ministerie de belangrijkste oorzaak van de kostenoverschrijding was. Het kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) vindt deze ver klaring onvoldoende. Hij wil bij het debat over de defensie begroting voorstellen een on derzoekscommissie in het le ven te roepen, die in het uiter ste geval gebruik maakt van het recht een parlementaire enquête te houden. Geluidsoverlast Het is tergend om bij herh, ,Vep ling te lezen hoe geluidsoveifietS' last ongestraft kan worden be' dreven. Zeker als men weejEIDl dat die de gezondheid kartj-ijdaj aantasten en de stemming itangel een woonomgeving kan verjjever zieken. Dat er geen wetten e^mie maatstaven zijn waar mensei^ zich aan dienen te houden langer mij een volslagen raadsel. Eey0jge; jaar of vier geleden las ik eecjetser grote advertentie van d«en „Stichting Geluidsoverlast]^ in met een foto van een getergd^Qgst jonge vrouw, die op de etageyoeid, trap zat met haar hoofd in dtgent( handen, niet in staat te slaperig als gevolg van geluidsoverlast^)!^ Er stond een adres bij waaqe tw men een folder kon aanvra- gen. Daarin las ik louter en all. leen adviezen over isolatie va J A plafond en muren.... Verder"' heb ik nooit iets vernomeri van enig resultaat ooit doo( die „Stichting" bereikt. De affaire in de Haagse Gou- dreinetstraat, waar een bewoj ner via een kort geding eert boete van 10.000 gulden risW 0 keert voor elke keer dat hiy geluidsoverlast veroorzaakt^ wijst er mijns inziens op, dat nu daadwerkelijk actie moet worden ondernomen. Daarom lijkt het mij zaak dat de men-1 I sen zelf de handen ineen slaai^J i een groep vormen. Met an®^ ten, kunnen zij zo wellicht ko-| men tot het uiteindelijk vast-, stellen van normen om een-^11 ieders leefmilieu te bescher-0ptr€ men. Daar zouden ook des-ficrol kundigen bij moeten wordenheefl betrokken om oorzaak en ge-fgj^ volgen goed te kunnen formu-^ leren. Mogelijk kan op dezej» manier worden bereikt, dat eren wettelijk vastgestelde normengelei komen, voor iedereen begrij-tpra£ pelijk, om daarmee het leef-^ge? en emotioneel milieu afdoende«cro| te beschermen. L. Tam,s«ke DEN HAAG.WlJze [elf Kans op regen De komende dagen komen wej111 v onder invloed van een lage-te O drukgebied dat nu bij Noord-ding -Spanje ligt en dat zich uit-voor breidt in de richting van West-^^ -Europa. Dinsdag geeft dat la gedrukgebied bij ons wolken velden, waaruit nu en dan wa0e a regen kan vallen. Ook de reslvrijd van de week is er elke dajsiede kans op regen. De wind draai old" op de nadering van het lag( teerd drukgebied naar oost, na mor naar gen wordt hij zuidelijk. Dt trede temperatuur wordt de eersteveel dagen in de middag rond ofoerbc even boven de tien graden. D«o no kans op nachtvorst is voorlobesta, pig maar heel klein. willei den. week Amsterdam h.bew. 10 De Bilt l.bew. 11 Deelen onbew. 11 Eelde h.bew. 11 Eindhoven l.bew. 12 Den Helder regenbui 11 Twente l.bew. 10 Vlissingen zw.bew. 10 Zd. Limburg onbew. 10 zw.bew. 17 Dublin zw.bew Frankfort zw.bew Klagenfurt mist Kopenhagen l.bew Mallorca l.bew. 20 Malta l.bew. 22 Munchen zw.bew. 7 Nice h.bew. 18 Oslo zw.bew. 9 Parijs zw.bew. 13 Rome h.bew. 20 Spilt onbew. 18 Stockholm zw.bew. 8 Casablanca regen heid 'Tafft Turnen De damesploeg van gege' de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond is in Würz- burg met 171.85 punten eerste"B""1 geworden in de Europese strijd j l_ om de Ficep-titel. Erna Weiten 1 werd tweede (35.55), Wilma Nanne (35.25). Eerste werd de Westduitse Isabella von Los- j pichl (36.20). rn Autosport De GP van Dal- las voor formule 1-coureurs zal volgend jaar niet doorgaan. De i wedstrijd stond voor 24 maart op de agenda, maar die datum schikt de organisatoren niet. "EI Wielrennen Met het aan- die trekken van Nico Verhoeven Rei] (23) en ^annus Slendebroek (25) is de wielerploeg van Ben van Erp op sterkte. De nieuwe profformatie telt vijftien ren ners, die allen een verbintenis hebben getekend voor één jaar met een optie voor nog een onb seizoen. VEEMARKT LEIDEN (5-11) - Prijzen in gulden per kg geslacht gewicht: ex tra kwal. dikbillen 9.50-13,75. stieren 1e kwal. 8,75-9,35 en 2e kwal. 7,70-8,70, vaarzen 1e kwal. 7,40-8,70 en 2e kwal. 6,25-7,35, koeien 1e kwal. 7,40-8.35, 2e kwal. 6,40-7,40 en 3e kwal. 6,20-6,40, worstkoeien 5,45-6,55, schapen 5,75-8,25 en lam meren 10,00-11,25. Prijzen in gulden per stuk: schapen 210-275 en lammeren 215-300. Aanvoer: totaal 1495 stuks, waaron der 990 slachtvee, 229 stieren en 276 slachtschapen en lammeren. Overzicht (handel en prijzen): slacht vee. stieren en slachtschapen en lam meren vlot - hoger. LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, 5 november: druiven 4.40-4.80; aardappelen 31- 37; andijvie 1.79-2.08; pronkbonen 3.70; snijbonen 9.80; kroten 42; boe renkool 57-86; Chinese kool 35-51; spitskool 84-98; prei 95-1.12; spinazie 2.70-3.10; venkel 1.25-1.85; spruiten a 1.03 en 95-1.05; spruiten b 1.03- 1.08; spruiten c 60-63; spruiten d 1.55-1.70; uien 14-47; witlof 2.20- 3.10; bloemkool 6 per bak 2.00; bloemkool 8 per bak 1.70; bloemkool 10 per bak 1.55; knolselderij 14-49; sla 39-93; bospeen 1.45-1.62; peter selie 79-1.12; raapstelen 35; radlJJ 29; selderij 61-91. 'git geil het een wei

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2