De Zijl/LGB gaat zich bezinnen 1jax levert imitatie af B SPORTTRIBUNE Debuut Libregts met winst Aris Opportunismepolitiek Go Ahead Eagles krijgt keuzedata van voetbalbond LEIDSE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1984 DAGINA 11 Icctjc laat ME Met een vertraging van twee jaar heeft de FIFA naar jteiding van de beschamende voetbalvertoning tijdens het Wooi om de wereldtitel van 1982 in Spanje tussen West- li tsl and en Oostenrijk de betrokken bonden officiële protest- i gestuurd. Dat is zaterdag in Rome, waar FIFA-voorzit- \joao Havelange besprekingen voert over het toernooi om het Jeldkampioenschap van 1990 in Italië, bekend geworden. §25 juni 1982 kwam West-Duitsland in de laatste groepswed- *jd in Gijon tegen Oostenrijk na elf minuten op een voor- "ong door Hrubesch. Daarna tekenden beide teams een wa- Jstilstand en werden alle risico's gemeden. De Westduitsers nen de groep en Oostenrijk ging, dank zij betere doelcijfers het in punten gelijke Algerije, ook over naar de tweede ron- r die schijnvertoning ontstond heel wat opschudding. Maar nu, twee jaar later, is de FIFA tot de slotsom gekomen, dat I tijd is geworden de Westduitse en Oostenrijkse bonden een I'sping te sturen. FIFA beschouwt beschuldigingen tegen Italië ongegrond ZURICH De Federatie van Internationale Voetbal Associaties (FIFA) heeft de enkele weken geleden in het weekblad Epoca aan het adres van de voetbalbond van wereldkampioen Italië geuite beschuldigingen van omkoperij tijdens het toernooi om de wereldtitel 1982 ongegrond verklaard. Volgens een bekendma king van de FIFA heeft een onderzoek geen onrechtmatige han delingen aangetoond. Op 28 september kwam Epoca met het bericht, dat spelers van tegenstander Kameroen tijdens het eindtoernooi in Spanje smeergeld ontvangen zouden hebben van Italianen. Op verzoek van de Italiaanse bond heeft de FIFA daarop een onderzoek in gesteld. In de verklaring staat, dat men na naspeuringen bij de betrokken bonden van Italië en Kameroen tot de slotsom is ge komen,dat de beschuldigingen geen hout snijden. Italië en Ka meroen speelden 23 juni 1982 in Vigo hun laatste groepswed strijd tegen elkaar 1-1. Kameroen was daarmee uitgeschakeld. Italië plaatste zich voor de volgende ronde en werd wereldkam pioen door in de finale West-Duitsland met 3-1 te verslaan. SALONIKI Thijs Libregts heeft gisteren zijn dienstver band bij Aris Saloniki ingezet met een overwinning. Op de vijfde speeldag van de Griekse eerste divisie versloeg zijn nieuwe club op eigen veld met 2-1 Panathinaikos Athene, de club die Feyenoord uit het Europese bekertoernooi voor landskampioenen stootte. Door de overwinning heeft Aris een vijftig procent score en neemt het de gedeelde zevende plaats op de ranglijst in. Aan de kop gaat PAOK Athene, dat in de derby tegen AEK zijn eerste verliespunt incas seerde. Libregts arriveerde woensdag in Saloniki. Hij on dertekende in de middaguren een contract dat hem acht tien maanden aan de Griekse club bindt. Twee dagen eer der had het bestuur van Feyenoord er in toegestemd zijn nog tot het einde van dit seizoen lopende verbintenis voor tijdig te beëindigen. DERZIEN, loeizame finst AZC DEN AZC-coach Istvan heeft toegezegd na de be- 'inales van tactiek te zul- veranderen. Voorlopig zijn 'ijzigingen in de Alphense }g nog weinig succesvol, lige de moeizame 6-5 zege JZC. In het druk bezochte [eibad probeerde AZC ver- ;end verschillende zone- men uit. Aanvallend we de Alphenaren af van het •ouwde midvoorspelletje. name midvoor Toon ik had daar moeite mee. (ral sterk in lijf-aan-lijf ge iten moest Buunk zich nu inzwemmen vrij maken wam daardoor op het gro- ZC-veld in de problemen, innend was het in ieder ge- Veenendaal. Na een stand in Alphens voordeel derde periode vocht VZC goed terug en kwam door iel van Witters en de ge- ;ders Noort langszij in de periode: 4-4. Met een eer scoorde Arco Ver- -5, waarna Erwin van ]ort de partijen weer op ge- hoogte bracht. Eric Noor- aluk. Öc{êraaf verraste twee minu- erming. voor tijd de goed keepende »a9- gx Boegschoten en besliste I «h de strijd: 5-6. Opmerkelijk Lau is dat Goör ook nu nauwe- neqouwfs Wisselde. Zo lag Ron de igel geen seconde in het wa- f. Periodestanden: 1-1, 1-3, 3- 5-6. Scores AZC: Noorder- (twee maal), Pielstroom, Es, Buunk, Verboom, t bus 42" speelde een vierpun- an 10 tjwedstrijd tegen het Edese >lar Bears. Het tamme spel in de Leidenaars was daar- n opmerkelijk. Veel balver- es zorgde voor een slecht uel, dat gelukkig voor het pu- is en veliek n°g wel spannend was. r-EURO& boog Polar Bears een 5-3 t.k. ysterstand om in een 5-7 voor- ellnqUQetong' waarna L*Z in de laat- 3. Laan v periode terug kwam tot 7-7. Tel. Oïdanks een nummerieke 1160. Gèerderheid zag LZ de gast- 0 uur, j,eg Qp 7_g komen. Wilco van NOe' 90t Zeeuw zorgde toch nog pr 8-8. Scores LZ: Wilco van ff Zeeuw (drie maal), Frans pi der Brink, Jan de Graaf, fchel van der Zeeuw en confemco Roman, e verplie vrouwenploeg vèn LZ liet lenburgZC/Weusthag alle hoeken an het veld zien en zegevier- met 1-11. Ellen Hoogen- m, Jeanet de Jong en Mo- ie van Leeuwen scoorden len drie maal. vr5"6" s42? 18: JE van De ijl/LGB lieten zich intimi- en door hard spel van RZV verloren met 7-4. Marjon bergen en Margareth van m scoorden twee maal. veede klasser Vivax maakte zich tegen SZC onnodig leilijk. Een 8-4 voorsprong ird bijna uit handen gege- n. De Oegstgeestenaren innen uiteindelijk nipt met de derde klasse leed DKD n duidelijke 13-5 nederlaag [en DSZ. itwijk kwam tegen SVH een 3-0 achterstand terug een 3-4 voorsprong, maar loor uiteindelijk met 5-4. LEIDEN Tussen het slaan en het schoppen van een tegenstander blijkt bij waterpolo een wereld van verschil te bestaan. Werd De Zijl/LGB speler Ro nald Hermsen twee we ken geleden tijdens het duel tegen VZC na een „schoppende beweging" weggestuurd en met on middellijke ingang ge schorst, Nico Landeweerd van tegenstander De Rob ben, die vorige week we gens „slaan" de bekerfi nale werd uitgestuurd, mocht zaterdagavond ge woon het Leidse water in duiken. De gevoelens bij de Leidse vereniging, dat de zwembond bepaald „De Zijl-onvriende lijk" is, werden door deze schrijnende ongelijkheid nog eens versterkt. De Leidenaars speelden het duel, dat na een hoopvol begin met 5-11 verlo ren ging, dan ook onder pro test. Door die nederlaag is De Zijl in elk geval kansloos de titel. Coach Rob Schout van plan zich te bezinnen de rest van de competitie: „Wat gaan we doen, nemen we wat gas terug om tot rust te komen en er dan in de play offs nog eens tegen aan te gaan of proberen we meteen al die achterstand op De Robben goed te maken". Die beslissing zou afhankelijk kunnen zijn van de uitslag van de protestzaak, maar voorzit ter Tom Joor denkt niet, dat het protest veel kans van sla gen heeft. Nico Landeweerd werd weliswaar uit het water gezonden, maar zijn uitsluiting kwam niet op het wedstrijd- formulier te staan: „Het blijft natuurlijk een belachelijke zaak, dat voor hetzelfde type overtreding één speler voor drie wedstrijden wordt ge schorst en dat een ander ge woon vrijuit gaat". Ook op een ander front, is De Zijl/LGB van plan in de strijd te gaan. De Leidse vereniging zal waarschijnlijk de schorsing van drie wedstrijden van Stan van Belkum aanvechten. Een probleem daarbij is, dat De Zijl de officiële stukken nog altijd niet ontvangen heeft, maar wel uiterlijk vandaag een be roepsprocedure moet aanspan nen. Het hoger beroep zou in elk geval mogelijk maken dat Van Belkum zaterdag in het duel tegen AZC kan spelen. Zonder Van Belkum zal het duel tussen AZC en De Zijl een formaliteit worden. De Leidse ploeg bleek tegen De Robben zijn inbreng vanzelf sprekend te missen. Toch hing er anderhalve periode lang een verrassing in de lucht. Al- bert Spijker, die als stand-in fungeerde voor het geschorste tweetal, vierde zijn rentree met twee voortreffelijke doel punten en met scores van Mark van Belkum en Hans Nieuwenburg bracht dat een 4-1 voorsprong op het score bord. De Leidse machine viel echter plotseling stil; man- meer situaties werden niet al leen niet benut, tot twee keer toe kreeg de overigens sterk keepende Johan Uittenfrout in DUEL MET DE ROBBEN ONDER PROTEST VERSPEELD overtal situatie een treffer werd uiteindelijk 5-11. z'n oren. Nog in de tweede Coach Rob Schouten dacht dat het meespelen van Lande weerd bij De Robben een be- kans de Hilversumse ploeg tot langrijke factor 4-8 uitgelopen; de eindstand kent erop, dat hij niet meedoet der Andy Hoepelman en Lan en dan ligt hij plotseling toch deweerd. De Robben speelde in het water. Ik dacht voor de ook niet groots, ik vind het wedstrijd nog een redelijke dan ook een geflatteerde uit hebben: wij zonder slag". Stan en Ronald, maar zij zon- WILLEM SPIERDIJK ^STERDAM De ere- risiewedstrijd Ajax-FC recht pleegt elk jaar ed te zijn voor 90 minu- hoogwaardig amuse- ?nt. Sinds 1970 maakte ax in eigen stadion te il FC Utrecht niet min- r dan 60 doelpunten, n gemiddelde van meer vijf. Gistermiddag even de Amsterdam- ver beneden dat ijzenswaardige gemid- -lde (uitslag 1-0), maar at neemt niet weg, dat ok deze editie van Ajax- P Utrecht met name [or de pauze een gezon- portie kijkplezier ople- rde. k denk dat de mensen tevre- |n naar huis zijn gegaan", elde trainer Aad de Mos van jax na afloop. Of hijzelf ge- tel content van het veld is istapt is te betwijfelen, want wijze waarop Ajax zich met pne in de slotfase door het fataal spelende FC Utrecht P stuipen op het lijf liet jagen, Oct met het oog op de Europa bpwedstrijd van woensdag- fjddag, het ergste vrezen. In fraag wacht de ploeg van De los overmorgen een tegen stander, die (gesteund door 18.000 enthousiaste Tsjechen) vanaf de eerste minuut zal gaan jagen. FC Utrecht beperkte zich in De Meer tot een offensief, dat hooguit 20 minuten duurde. Het bleek lang genoeg om met name de centrumverdedigers Frank Rijkaard en Ronald Spelbos en vooral doelman Hans Galjé volledig van hun stuk te brengen. Galjé ge bruikte bij iedere hoge voorzet zijn vuisten als vliegenmep pers en Spelbos en Rijkaard liepen elkaar regelmatig in de weg. De Mos nam het trio in bescherming door erop te wij zen, dat de wedstrijd van gis termiddag niet is te vergelij ken met die van woensdag. „Onze voorhoedespelers en middenvelders hebben in de eerste helft veel kracht ver speeld. Ze waren uitgeblust, waardoor de druk op de ach terste lijn groter werd. Dat zal in Praag niet gebeuren", ver duidelijkte de oefenmeester. Over de falende Galjé zei hij: „Stompen is zijn zwakke punt, dat verander je niet Sterke optreden Tegenover de slechte generale repetitie van genoemd drietal stond het sterke optreden van mandekkers Edo Ophof (tegen Van der Hooft) en Sonny Si- looy (tegen Adelaar). Verder prees De Mos zich gelukkig met de mededeling van de me dische staf, dat linkervleugel- spits Robbie de Wit woensdag speelfit is. Tegen zijn oude club bleef De Wit tot zijn ei gen leedwezen met een knie blessure aan de kant, maar te gen Bohemians meent De Mos hem als pion in de countertak- tiek goed te kunnen gebrui ken. De Wit lijkt dus zeker van een plaats in de basis en hetzelfde geldt voor Felix Gas- selich, die gistermiddag tot ve ler verrassing Ronald Koeman uit het Ajax-elftal had ver drongen. De Oostenrijker deed het tegenover de ex-Ajacied Edwin Godee niet slecht en maakte bovendien het beslis sende doelpunt. „Felix lijkt zich eindelijk aan te gaan pas sen. In het nabije verleden do ceerde hij zijn eigen trainingen en dat pikte ik niet. Hij is ver anderd, is feller geworden. Vanmiddag draaide hij goed, omdat ook zijn tegenstander Godee niet tot de snelsten ge rekend kan worden. Tegen de Tsjechen krijg je hetzelfde: ook die middenvelders zijn niet al te vlug. Ik verwacht dus dat Felix een belangrijke rol kan gaan vervullen". Oogstrelend Ajax opende tegen het geha vende FC'Utrecht (libero Rijs- bergen was geblesseerd, spits Van der Linden uit vorm en de voortreffelijke middenvel der Wouters geschorst) met oogstrelend voetbal, resulte rend in een handjevol vloeien de combinaties met Van Bas ten, Gasselich en Vanenburg in de hoofdrol. Nadat Van Basten tweemaal naast het ge kopt, gebeurde in de 22ste mi nuut wat niet uit kon blijven. Van Basten stuurde Gasselich de diepte in, doelman Jan- Willem van Ede van FC Utrecht tastte mis, waarna de Oostenrijker simpel voor 1-0 kon zorgen. Van Ede herstelde zich in de minuten die volgden dan uitstekende wijze 'hen pa- In de tweede helft maakten de fraaie Ajax-combinaties plaats voor gestuntel in de opbouw. „Het tweede doelpunt bleef uit, daardoor sloop onzeker heid in de ploeg. Het was alsof ik naar onze thuiswedstrijd te gen de Bohemians van twee weken geleden zat te kijken. Daarin gebeurde precies het zelfde", zei De Mos. Zijn colle ga Nol de Ruiter had graag ge zien, dat zijn ploeg eerder op jacht naar de gelijkmaker was gegaan. „In de eerste helft hebben we tè veel achteruit lopen voetballen." De proble men bij Ajax liggen op de ei- - FC Utrecht 1-0 (1-0) 23 Gas- A.ax - FC selich 1-0. koven. Tocschouwcre: 14 700 Ajax en het Nederlandse Ajax; Galjé, Ophof, Spelbos, Rijk- voetbal te hopen, dat Bohemi ans Praag evenals FC Utrecht, van die zwakheden niet zal weten te profiteren. BERT DIJKSTRA Basten (Van Buuren), Bosman FC Utrecht: Van Ede, Van den Ak ker, Verrips, Duchatinier, Verkuyl; JAAP van der Leek mag dan bij insiders in de voetbalwe reld bekend staan als een wellicht wat snel met krasse ter men klaar staande woordvoerder van de trainersvakbond WON, de oude strijder voor de belangen van de oefenmees- ters in het betaalde voetbal haalde inzake de affaire-Michels wel erg hard uit. Schunnig, noemde hij de manier waarop Kees Rijvers het werken onmogelijk was gemaakt door on der meer Rinus Michels. En de hele gang van zaken lijkt Van der Leek voor een zeer groot deel in het gelijk te stellen. En Michels zelf heeft nota bene voor die theorie zelf het bewijs in feite aangeleverd. Tijdens een persconferentie gaf hij - kennelijk zich enigszins versprekend - vrijdag toe dat hij nimmer bij de KNVB zou zijn binnengehaald als het Ne derlands elftal onder Rijvers het EK in Frankrijk had ge haald. Tot dat moment heette het steeds officieel dat Michels als bondsmanager was aangesteld om het „algemene voetbal- belang" te dienen. Aan die farce maakte Michels dus zelf on bedoeld een eind. Hij was wel degelijk naar Zeist gehaald om een vinger in de pap te krijgen, maar vond bij het uitvoeren van die plannen de nurkse Kees Rijvers strijdbaar op zijn weg. VANDAAR dat er andere middelen moesten worden toege past. Interne druk in de bond en op de juiste momenten wat publicitaire steun zou de invloed van Michels op het gebeu ren moeten vergroten. Het saillante in de laatste fase van de weg naar het bondscoachschap van Michels was dat Rijvers zelf de twee laatste hobbels nam. Eerst door zijn team tegen Hongarije met een zelfmoordtaktiek op te zadelen en prompt te verliezen. En vervolgens door, weliswaar uiteindelijk be werkstelligd door Van der Leek, zelf zijn ontslag te nemen. Michels slaagde er dus in binnen vier maanden na zijn aanstelling als manager via allerlei gekonkel op de stoel te recht te komen van Rijvers. En dat is al voor de vijfde keer in zijn carrière dat Michels de plaats inneemt van een voor tijdig vertrekkende collega. Het zoveelste bewijs, dat het door hem openlijk beleden opportunisme (een net woord voor praktijken die een minder keurige betiteling verdienen) voor hemzelf tot resultaat leidt. Ondertussen ligt er nog een ander probleem op tafel. Maar dan één, waarmee Michels zich zeer in zijn nopjes moet voelen. Want zoals bekend heeft de technische commissie van de KNVB aanbevolen dat halverwege volgend jaar «en bondscoach moet worden aangesteld. Die zou een jaar later Rijvers hebben moeten opvolgen. Rijvers is inmiddels weg, Michels heeft nu al verklaard dat hij persé niet op die bank hoeft te zitten, dus wat is de verdere gang van zaken? Als het Nederlands elftal vanaf nu ineens aardig zou gaan presteren blijft Michels gewoon op die bank zitten. Als het oranjeteam over drie westrijden is uitgeschakeld voor het WK in Mexico doet Michels een stapje terug, wordt weer puur manager en een opvolger mag dan de kastanjes uit het vuur halen. Op portunismepolitiek noemt Michels dat. DEVENTER Competi tieleider Jan Huijbregts van de KNVB heeft de Go Ahead Eagles twee keuze data gegeven voor de openstaande wedstrijd te gen Feyenoord. In een brief liet de KNVB weten, dat de voetbalbond de voorkeur geeft aan woensdag 21 november met als uitwijkdatum zon dag 13 januari (derde KNVB-bekerronde). Bij GA Eagles is de brief met gemengde gevoelens ontvan gen. Bestuurslid Hans Nieuw- dorp: „Ik vind het onbegrijpe lijk dat de KNVB weer met een woensdag komt. De KNVB weet dat we principiële bezwaren hebben tegen de woensdagmiddag, omdat dat weet dat bur gemeester Waal bezwaren heeft tegen de woensdag avond. Wat wil de KNVB nu bereiken?" Burgemeester Waal reageerde gisteravond ook verbaasd. Hij zei: „Ik vind het een merk waardige procedure. De KNVB kent de uitspraak van het kort geding en Raad van State. Op woensdagavond mag er niet worden gespeeld en op woensdagmiddag komt GA Eagles financieel moeilijk te zitten. Ik denk dat de ontmoe ting tegen Feyenoord wel op zondag 13 januari zal moeten worden gespeeld" „Deze week zal GA Eagles wel contact met me opnemen. Dan zullen we het probleem op nieuw bespreken, uiteraard na overleg met de politie", aldus burgemeester Waal. Trainer De Visser (AZ) herstelt snel ALKMAAR Piet de Visser, de trainer van AZ'67, herstelt snel van de vorige week maandag in het Rotterdamse Dijkzigt- -ziekenhuis uitgevoerde operatie aan de kransslagader. De Vis ser wilde zaterdagavond al weer op de tribune plaatsnemen bij AZ-FC Groningen. De trainer moet echter van de artsen nog een week verplichte rust nemen. Maandag 12 november begint De Visser weer in Alkmaar Zijn vervanger Joop Brand beëin digt het werk na Haarlem-AZ, de Noordhollandse derby van het komende weekeinde.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11