Brand legt testruimte voor satellieten lam Meerderheid voor woningbouw op Zanderij/Westerbaan OORZAAK NIET GEHEEL DUIDELIJK Recordpoging klaverjassen van start —.LEIDEN fietdaeSouuwt VRIJDAG 2 NOVEMBER 1964 PAGINA 7 Alphenaar boos op belasting ALPHEN AAN RIJN Een boze 37-jarige Alphenaar heeft gis termiddag voor opschudding gezorgd bij het belastingkantoor in Alphen aan den Rijn. De man, die een belastingschuld had van enkele honderden guldens, werd gisteren bezocht door een em ploye der directe belastingen. Vanwege de schuld werd beslag gelegd op de auto van de man. Totdat de auto zal worden verkocht mag de man er nog mee rond rijden. Dat deed hij ook. Hij stopte zijn vier kleine kinde ren in de auto en reed er direct mee naar het belastingkantoor. Toen hij daar niet tot een vergelijk kon komen liet hij de auto en de vier kinderen achter en verliet boos het kantoor. De poli tie werd gewaarschuwd en die nam auto en kinderen mee naar het bureau. Enige tijd later kwam de Alphenaar enigzins be daard naar het politiebureau en haalde zijn kinderen op. Vervol gens reed hij met de auto naar het balstingkantoor en tekende hoger beroep aan tegen de beslaglegging. De man kan nu totdat er een beslissing is genomen nog met de auto rijden. Bromfietser gewond SASSENHEIM Een 67-jari- fe bromfietser brak gistermid- ag zijn schouder, bovenarm en pols toen hij tegen een an dere bromfiets opbotste. Het slachtoffer reed omstreeks half vijf op het fietspad langs de Van Pallandtlaan. Daar haalde hij voor een onover zichtelijke bocht een fietser in. Een 20-jarige Noordwijker die met zijn brommer van de an dere kant kwam, kon de 67-ja- rige niet meer ontwijken. Het slachtoffer is naar het AZL vervoerd. Vergeefse inbraak bij ANWB Voorschoten VOORSCHOTEN Voor de tweede maal in enkele weken is vannacht ge tracht de ANWB-vestiging aan de Pa pelaan in Voorschoten te beroven. Dit keer kon men de kluis niet vinden. Wel werd aanzienlijke schade aange richt. Twee weken geleden werd de kluis van het centraal magazijn van de ANWB gestolen. In de omgeving van het kantoor werd de kluis de volgende ochtend door de politie teruggevonden. De kluis was toen niet geopend. De af gelopen nacht heeft men opnieuw een poging gedaan. De kluis was echter nog niet opnieuw geïnstalleerd en er was dan ook geen geld aanwezig. Volgens de politie is men met „grof geweld" het pand binnengegaan. Motorrijder gewond VOORSCHOTEN Een 25-jarige motorrijder uit Zoetermeer is gistermor gen kort voor negen uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van Leidseweg en Piet Heinlaan. De motorrijder botste daar tegen een vrachtauto, bestuurd door een 38-jarige inwoner van Voorschoten. Met letsel aan benen en heup en een hersenschudding is de jon geman opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Accu ontploft: man gewond VOORSCHOTEN Met ernstig oog letsel is gistermor gen een 22-jarige inwoner van Was senaar opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De man was getrof fen door het zuur van een explode rende accu. Het zuur kwam in zijn gezicht en ogen te recht. De accu ont plofte, toen de man een wegwerkma- chine (shovel) wilde starten. Ruiten politie bureau Nieuwveen ingegooid NIEUWVEEN Voor de derde maal in korte tijd zijn er ruiten van het politiebureau Nieuwveen ingegooid. Gisteravond rond acht uur moesten er drie ramen aan geloven. De dader, een man uit Nieuw veen, kon al snel in de kraag wor den gevat. De politie wilde nog niet zeggen of het om dezelfde man gaat die al eerder de ruiten van het bureau heeft ingegooid. NOORDWIJK De brand die gisteren bij Es- tec in Noordwijk woedde, leek in eerste instantie van enorme omvang te zijn, maar uiteindelijk bleef de schade beperkt tot één gebouw. Voorts moesten drie mensen naar het ziekenhuis worden ge bracht, twee wegens lich te verwondingen en een wegens ademhalingspro blemen die hij opliep bij het contact met vrijko mende dampen uit bran dend isolatiemateriaal. Verscheidene andere mensen die met de „dik ke" rook in aanraking kwamen, konden ter Het ruimtecentrum gistermorgen. plekke door twee artsen worden behandeld met zuurstof, maar volgens de artsen waren de dampen niet schadelijk voor de ge zondheid. De brand, die werd veroorzaakt door laswerkzaamheden, is be streden door de bedrijfs brandweer van Estec en de korpsen van Noord- wijk, Katwijk en Leiden. Hoe het gebouw precies vlam heeft kunnen vatten is nog niet bekend. gens waren in touw om te voorkomen dat het vuur zich verder verspreidde in het Eu ropean Space Research en Technology Centre. Daarbij moest gebruik worden ge maakt van zuurstofmaskers- en -flessen om te voorkomen dat de blussers last zouden krijgen van de zich ontwikke lende dampen als gevolg van brandend en smeulend kunst- of-isolatiemateriaal. De stin kende lucht verspreidde zich ook in de aangrenzende gan- gïn van het complex, e omvang van de schade was vanmorgen nog niet precies bekend, maar die zal zeker bo- de één miljoen gulden lig- de brand woedde, zijn in elk geval ernstig beschadigd, ter wijl er ook flinke waterschade in de computerruimte werd geconstateerd. Rook- en wa terschade hebben ook de kan toren aangetast. De werk zaamheden bij ESTEC worden er niet ernstig door verstoord. De tests die in de verbrande ruimte werden gedaan kunnen ook elders in Europa worden uitgevoerd. Er worden in ieder geval geen lanceringen van sa tellieten vertraagd door de brand. De brand ontstond om vier minuten over negen gister morgen in het gebouw 15, een van de voor ESTEC-begrippen kleinere gebouwen achteraan op het terrein. In dit gebouw bevinden zich een computer ruimte en de zogenaamde EMC-kamer, een testruimte die ontdaan is van alle electro- magnetische velden voor het testen van satellietonderdelen en satellieten. Om die velden buiten te sluiten zijn wanden, vloer en plafond van die test hal bedekt met een laag kunst stof isolatiemateriaal dat on brandbaar heette te zijn. Tij dens de laswerkzaamheden, voor uitbreiding van de com puterruimte, heeft dat materi aal door nog onbekende oor zaak toch vlam gevat. Het iso latiemateriaal was berekend op temperaturen tot 3000 gra den Celcius, en het is nog on duidelijk of de lasvlammen een dusdanig hoge tempera tuur hebben bereikt. Vier bij het lassen betrokken De testruimte, waar de brand uitbrak. mannen stonden kort na het alarm met bibberende knieën buiten. Zij wilden niet zeggen hoe de brand was ontstaan. Gistermiddag kon dat ook nog niet worden onderzocht, om dat er nog steeds gevaar voor instorting bestond en boven dien het in de hal nog veel te heet was. Ook vandaag be stond er nog instortingsgevaar, maar was het al mogelijk om de schade aan bijvoorbeeld de computers enigszins op te ne- Evacuatie Bij de eerste waarneming van rook werd onmiddellijk al het personeel uit het bewuste ge bouw, een van de velen van het gigantische complex, geë vacueerd. Het overige perso neel werd via de intercom ge waarschuwd niet in die gan gen te komen waarin de gifti ge dampen hingen en de geë- vacueerden werden opgeroe pen te melden wat zij aan per soonlijke bezittingen in ge bouw 15 hadden moeten ach terlaten. De ESTEC-bedrijfsbrandweer was onmiddellijk ter plaatse, terwijl ook de brandweerkorp sen van Noordwijk, Katwijk en Leiden binnen korte tijd assistentie kwamen verlenen. Om ongeveer half elf kon het sein „brand meester" worden gegeven, maar toen was het gevaar nog niet geweken. Er bleef rook uit het dak komen en er bestond instortingsge vaar doordat het dak helemaal krom trok. De situatie werd daardoor zo gevaarlijk dat de brandweer uiteindelijk besloot om half één zelf een begin te jnaken met het neerhalen van het dak. Niemand mocht het gebouw niet in en de meeste brand weerlieden maakten tijdens deze adempauze gebruik van de aangeboden flesjes fris drank om de vieze smaak in hun monden, door de gasont- wikkeling, weg te spoelen en vervolgens beroet en wel weer aan de slag te gaan. De werk zaamheden waren in de omlig gende gangen te merken door enorme plassen bluswater die vol roet zaten. Tuinders in de omgeving mompelden meteen na het gebeurde: „Nou die groenten op mijn landje hoef ik ook niet meer te eten", maar volgens ESTEC waren de vrijgekomen dampen dus niet schadelijk. KATWIJK Voor woning bouw in het gebied Zanderij- /Westerbaan toonde zich giste ren een meerderheid van de leden van de raadscommissies ruimtelijke ordening en wo ningbouw. Het grootste deel van de fractie van CDA en SGP, RPF en PvdA toonde zich voorstander, alleen me vrouw J.G. van Paridon (VVD) kon geen fractiestand punt voorleggen. Wel stelde zij persoonlijk tegen woningbouw in het bewuste gebied te zijn. De raadscommissies bespraken deze eventuele woningbouwlo catie in het kader van het ont werp streekplan 1985-1990 dat de provincie heeft opgesteld en waarop de gemeenten voor 31 december van dit jaar moe ten reageren. In dat herziene streekplan wordt het gebied Zanderij/Westerbaan aan de zuidzijde van Katwijk ge- noemd als mogelijk gebied voor woningbouw. Er zouden 1200 woningen gerealiseerd kunnen worden, noewel de provincie geconstateerd heeft dat het om „een uniek land- CDA-raadslid T. der Plas wilde gisteren weten of de bevolkingsprognoses wel juist zijn, of dat bepaalde ver schuivingen zijn opgetreden sinds het verschijnen van de huisvestingsnota in 1979. Ook vroeg hij hoe het zit met de woningen die in de wijk Oost hout in Voorhout worden ge bouwd. Bovendien merkte hij op het CDA vindt dat alleen voor de eigen bevolking ge bouwd moet worden en niet voor de woningbehoefte van de regio, iets waar de provin cie vanuit gaat. „De tuinbouw is niet van gering belang, maar bij een afweging van belangen gaat de woningbouw voor" zo stelde hij. Drs. J.H. ten Hove (RPF) meende dat de gemeente, als alternatieven als uitbreiding van Rijnsoever naar het wes ten en de lokatie Prins Hen drikkanaal wegvallen, niet an ders kan doen dan woningen op het gebied Zanderij te bou wen. SGP-collega D. van der Plas merkte op: „Het gaat om wat de Katwijkse bevolking wil en die wil in Katwijk blij ven wonen. Daar moet je in de politiek rekening mee hou den". Wel pleitte hij voor het houden van de vinger aan de pols, bouwen naar behoefte, als het gebied Zanderij werke lijk bebouwd gaat worden. Me vrouw Van Paridon miste tus sen de stapels documentatie de bevolkingsprognose voor de periode 1994-2000. Bovendien informeerde zij naar het wel en wee van alternatieve loca ties als de grond van het Pie- ter Groencollege als dat is ver huisd. het terrein naast de Pniëlkerk, een deel van 't Heen waarvoor van industrie- zijde geen belangstelling is, de veiling en de bouw van kleine huishoudens als er in de Mo lenwijk-noord toch vervan- .gend woningbouw moet wor den gerealiseerd. „De Zanderij is van belang voor het behoud van werkgelegenheid van de agrariërs", zo betoogde zij. PvdA-collega J.H. Haasnoot hield het simpel: „Het is een afweging van het volkshuis- vestingsbelang tegen dat van de agrariërs en het landschap. De PvdA heeft altijd de hoog ste prioriteit toegekend aan de volkshuisvesting". Wethouder drs. J. Bergman stelde dat de woningen in Voorhout hooguit soelaas bie den voor twee jaar. „Boven dien moeten we op tijd op het streekplan reageren en dan moet er een raadsbesluit over deze kwestie zijn". Volgens de wethouder zijn ook de meeste alternatieven onderzocht, maar afgevallen. Namens de tuinders en de veiling pleitte tot slot veilingvoorzitter Vooijs voor behoud van de agrarische bestemming van de Zanderij en hij stelde dat de politiek te weinig rekening houdt met het belang van de werkgele genheid van de tuinders en voor het behoud van de vei ling. Eis zeven maanden cel: ENORME HOEVEELHEDEN GOEDEREN BESTELD ZONDER TE BETALEN DEN HAAG/RIJNSBURG Een 38-jarige man uit Amstel veen. die vanuit Rijnsburg enorme hoeveelheden goederen be itelde zonder daarvoor te betalen, heeft gisteren voor het Haag se gerechtshof een gevangenisstraf van 7 maanden tegen zien horen eisen. De Amstelvener ontkent alle schuld. Het zou zijn collega zijn, die zich via de Rijnsburgse B V. op grote schaal schuldig maakte aan flessetrekkerij. Bij leveranciers in Neder land, België en Duitsland werden textiel, serviesgoed, geschen kensets, gordijnstof, kleding en speelgoed besteld. Betaling bleef echter achterwege. Vlak voordat de B.V. failliet ging, werden de bestellingen opge voerd. Daarop werd een groot gedeelte van het pakhuis leegge haald. De lading werd in een vrachtauto geladen, die korte tijd later verdween. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal. De advocaat van de Amstelvener voerde gisteren tijdens de rechtszitting aan, dat zijn cliënt niets heeft geweten van leegha len van het pakhuis. De Amstelvener was alleen verantwoorde lijk voor de inkoop van artikelen. De boekhouding en de finan ciële afwikkeling zou de verantwoordelijkheid geweest zijn van de partner van de Amstelvener. Een getuige zou haar belastende verldaring „uit rancune" hebben afgelegd. De verdachte be streed dan ook, dat de vrouw een gesprek opgevangen zou heb ben, dat ging over „bestellen zonder betalen". Procureur-generaal mr. P.A. Bos eiste bevestiging van het von nis van de rechtbank: twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Volgens de procureur-generaal had de verdachte bij de politie en later voor ae rechtbank toege geven, dat hij zich aan flessetrekkerij heeft schuldig gemaakt. De Amstelvener ontkent dit. Het Haagse gerechtshof wijst arrest op 15 november. Brandweer oefent in Lisse Op de grens van Lisse en Sassenheim leek gisteravond een ramp van grote omvang te zijn uitge broken. Brandweerwagens, ziekenwagens en allerlei ander hulpmateriaal reden af en aan nabij Huis Ter Beek. Gelukkig bleek dit alles een oefening, maar dan tegelijk wel eentje die door de officieren van de Leldse brandweer op grote schaal was opgezet en waarvoor brandweermensen uit Sassenheim, Lisse, Warmond en Voorhout naar Huls ter Beek werden gedirigeerd en de Llsser- broekse vrijwilligers inmiddels standby stonden voor het geval in I Isse werkelijk brand uit zou breken. Donna Summer zorgt voor incident in Flora-veiling RIJNSBURG De Amerikaanse zangeres Donna Summer heeft gistermiddag in de vei ling Flora in Rijnsburg voor enige opschud ding gezorgd. Ie repetitie voor het Gehandicapten Sport Gala, dat gisteravond in de Flora-veiling werd opgenomen, niet gefoto grafeerd worden. Toen enkele fotografen hier aan geen gehoor gaven, stuurde zij een van haar lijfwachten op hen af. Het kwam niet tot een handgemeen omdat de fotografen zich tijdig uit de voeten maakten. Het Gehandicapten Sport Gala wordt maandag 12 november door de Tros op televisie uitgezonden. Het gala wordt gepresen teerd door Ron Brandste- der. Een keur van arties ten trad gisteravond op in de Flora veiling. Tus sen de bedrijven door kwamen drie gehandi capte sportlieden aan het woord tijdens het gala, waarvoor de kaarten al dagen tevoren waren uit verkocht. Even na drie uur gister middag ging de generale repetitie van start Sylvie Vartan trad als eerste op, daarna kwam Bennie Nijman bijgestaan door een backing group ge vormd uit leden van het Katwijkse mannenkoor Jubilate. Lorie Spee ver tolkte ook een nummer, waarna John Denver eerst alleen, later met Sylvie Vartan voor het voetlicht trad. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Provincie buigt zich over Haarlemmer- trekvaart OEGSTGEEST Er zit enige beweging in de plannen ter re constructie van de Haarlem mertrekvaart. Vandaag komt de vaste provinciale commissie verkeer in het provinciehuis bijeen om de plannen te be spreken. Dit werd gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie verkeer in Oegst- geest meegedeeld. Ontlasting van het verkeer door de Oegstgeestse Dorpsstraat en dat van de President Kenne- dylaan is mogelijk als er langs de Haarlemmertrekvaart, tus sen Postbrue en Leids Tolhek, een fietspad is aangelegd. In dat geval zou de weg weer ge opend kunnen worden voor autoverkeer. Oegstgeest wacht al vele jaren met smart op uit voering van de plannen die de provincie heeft opgesteld Deze hebben niet alleen be trekking op de Trekvaart maar houden ook plannen in voor de reconstructie van de weg rond het viaduct Post- brug. Burgemeester mr. Sj. H Scheenstra deelde gisteravond mee dat, nu het plan viaduct Postbrug in het totaalplan is opgenomen, de provincie de nodige onteigeningsprocedures kan starten. G. van Veen gehuldigd NOORDWIJK De heer G van Veen, hoofdambtenaar op de afdeling ruimtelijke orde ning van de gemeente-secreta rie, vierde gisteren het feit dat hij 25 jaar geleden bij de ge meente Noordwijk in dienst trad. Tijdens een zeer drukke receptie werd hij wegens deze langdurige trouw aan de bad plaats gehuldigd. Burgemeester Bonnike prees de betrouwbaarheid en accura tesse van de heer Van Veen tot wiens taak het onder meer behoort de akten van notaris sen en dergelijke stukken te controleren. Namens het ge meentebestuur bood mr. Bon nike een geschenk onder cou vert aan. „De enveloppe in af bouw", merkte hij geksche rend op. Een prachtig boeket was er voor mevrouw Van Veen, die gisteren juist haar verjaardag vierde. BURGERLIJKE STAND SASSENHEIM - Geboren: Johan nes H M., tv TP M. van den Nou- land en H M. Wassenaar. Annem.ek. d.v. N W Jong en P D van der Lans. Linda, d.v. A Braam en C W M Koele wijn, Arjen A.A.. tv. ASA Joosten en C J.M.M Keijzer. Louelle M d.v PCM- van der Vluiji en N Bout; Franeiscus J.D., tv. F T Tette- ro en G H. Waasdorp. N.kky, iv PC Romsom en J M Dofferhoff. Claudia J., d.v R. Alfennk en MGM de Haas OEGSTGEEST De 78-jarige mevrouw Scheurleer, die in verpleegtehuis „Van Wijckers- lootn" aan de Oegstgeestse Rhijngeesterstraatweg woont, gaf gisterochtend om acht uur het startsein voor een mara- thon-klaverjaswedstrijd in café „De Roode Leeuw". Het doel is het uurrecord klaver jassen, dat op 84 uur en 39 mi nuten staat, te breken. De aanval op het uurrecord klaverjassen wordt onderno men door vier teams. Gister avond rond twaalf uur, toen zij al zo'n 16 uur bezig waren, zat de stemming er nog goed in. Zeker bij net viertal Carel Lubbe, Rie Lubbe, Mary Lub- be en Rie HoogervorsL Zij hadden toen zo'n 30 potjes ach ter de rug. Paula Montanje uit Leiden gaf ook nog geen krimp, evenals haar friaatsge- noten Jan Tijsen, Henk Kar- ber, Jac. Bremmer, Johan Gieske. John Turenhout en Hans Robijn. Verder zaten nog steeds aan de tafels Paul Kop- K-rs. Jaap Snellenburg, Huig aasnot, Nico en Kees van Duyn. Zij vertegenwoordigen, evenals eerstge noemden, Oegstgeest, Katwijk en Noord- wijk. De kaartspelers zijn niet zo maar rond de tafel gaan zitten. Ze hebben zich terdege voor bereid op de nachtelijke uren die een aanslag op het uithou dingsvermogen zullen plegen. „Wakker blijven, da's de kunst" hoorden wij een deel nemer opmerken De heer Kerkman, een kenner van slaapgewoontes. heeft zich over de kaarters ontfermd en ze van advies gediend. Gister avond zaten diverse deelne mers met een thermometer in de mond om de lichaamstem peratuur. op verzoek van Kerkman die graag de mense lijke reacties in de gaten houdt, te registreren. Het ge heel wordt trouwens medisch begeleid door onder meer dok ter Van der Hoeve van „Van Wijckerslooth". De deelnemers aan de recordpoging mogen ie der uur vijf minuten rusten of iedere vier uur één kwartier. In een grote tent naast „De Roode Leeuw" werd gister avond een grote, door de Rota- ry-club Leiden West georgani seerde veiling van antiek en curiosa gehouden. Daarvoor bestond een grote belangstel ling en het publiek bleek bij zonder kooplustig te zijn. Niet minder dan 208 kavels onder de hamer en Flora-directeur, de heer Hemmes, toonde zich een waar veilingmeester. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan de exploitatie van de rolstoelbus van „Van W ijckerslooth Ehsabethgast- huishof." Het totaal bedrag wordt zondagavond onthuld Hedenavond is er in de tent aan de Oegstgeester Dorps traat een optreden van de Rijnsburgse toneelvereniging „AA en de medeklinkers". Zij brengen de. door Rnnsburgers geschreven klucht „Op of in je zak". Entreebewijzen zijn aan de ingang verkrijgbaar De uitvoering begint om half ne gen. (ADVERTENTIE) WATERPOLO- WEDSTRIJD Zijl LGB - HZC de Robben Zaterdag 3 november Aanvang 19.00 uur. Zwembad De Zijl

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7