Langs Omwegen De Herbergh een avond the talk of the town99 Kleine Karin toch winnares van LC-ballonnenwedstrijd EEN UITGENODIGDE VOLKSOPLOOP TER VIERING VAN EEN KOPEREN HORECA-JUBILEUM VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in' deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pielers EeidaeSowumt POEDELPRIJS VOORDE VINDER VAN EEN BALLON BU HETAZL ke en niet-Noortukse pro minenten liet praten over zaken die hun aan het hart zouden moeten gaan. Daar waren „middenstanders" als „echte Noordwijkers", men babbelde over het toe risme (Vijf Sterren-Spaar garen zoals altijd fris van de gebakken lever en VVV-directeur Rovers); er waren mensen die zowat al les van sport Noordwijk bezit, overigens, de beste zaterdagclub van Neder land afwisten, de Noord- wijkse economie ging over de gretige tong, er was veel aandacht voor de Buitenkli niek voor Kinderen Noord- wijk, en twee locale, af en toe vriendelijk overkomen de, krantenmensen zaten elkaar in de concurrerende haren. Enfin, zeven discus sies met woord en weder woord. Terwijl de „drankjes en hapjes" in niet te stelpen hoeveelheden en nauwe lijks te evenaren variëteiten aan de lopende band aan de massa werden toegediend, overhandigde vorst Wim voor de eerste keer de Her bergh Jaarprijs. Voortaan zal deze prijs elk jaar wor den uitgereikt aan een per soon of instantie die zich op een bepaald terrein zeer verdienstelijk heeft ge maakt voor Noordwijk. De eerste gelukkige was de heer J.H.Bok, algemeen di recteur van Het Zilveren Kruis, voor de inbreng en verdiensten van dit Kruis op het gebied van de werk- gelegenheidsverbetering en -uitbreiding (ca.150 man) in Noordwijk. Een prijs, be staande uit een goed te be steden bedrag van 1000 gul den en een plakette. Me neer Bok werd verder gefê teerd met een menukaart waarop zijn favoriete ge rechten waren samenge bracht. Dit bracht hem er toe te zeggen: „Sorry, me neer van Rheenen, maar ik hou niet van rood vlees". Nou ja, vorst Wim heeft ->ok genoeg „wit" in huis. Herkenning Plezier alom. Pijlen wezen de weg. Intern bestem- Gisteren is definitief een punt gezet achter de gro te ballonnenwedstrijd, uitgeschreven bij gele genheid van het 75-jarig bestaan van de Leidse Courant. Vrijdagmiddag 28 september j.l. kozen bijna tweeduizend met heliumgas gevulde bal lonnetjes bij de Leidse Waag het luchtruim. Een geweldig feestelijk ge zicht, al die rode, witte en blauwe stippen met staartjes tegen een helde re hemel. Heel wat van die luchtige ge valletjes ondernamen hun reis „individueel", maar er waren ook aardig wat onlos makelijke trossen bij. Aan de touwtjes van de ballonnen waren kaartjes bevestigd waarop een paar duizend jon gens en meisjes hun naam en adres geschreven hadden. Van wie de ballon het verst zou komen, had gewonnen. Het was tenminste te hopen, dat de vinders van die bal lonnetjes ook de moeite zou den nemen de kaartjes naar Leiden te retourneren. Wel nu, dat heeft men massaal gedaan: bijna vijfhonderd kaartjes werden op de redac tie terugbezorgd. Usselmeer-neergang Opvallend was de rol die de Noordoostpolder en de nieu we Flevopolders in de vaart speelden. Daar kwamen hon derden ballonnetjes naar be neden; sommige bleven bij bosjes op het Veluwemeer of het IJsselmeer drijven. Maar de eenzamen konden het vaak een heel eind redden. Zo werden er enkele tiental len in de Bondsrepubliek ge deponeerd, bijvoorbeeld in Köbbinghausen, bij Hüven en Wagenfeld. Het was aar dig te weten, dat men ook daar kennis kon nemen van het feit dat de LC 75 jaar nieuws had verkocht. Tot gisteren kon er nog van alles gebeuren, maar op 8 ok tober zat het er al dik in, dat de 2-jarige Karin Bakker uit de Leidse Decimastraat met de ballonnen-eer zou gaan strijken. Haar ballonnetje kwam uitgeput neer bij het dorpje Milstrich op 50 km. ten noordoosten van de Oost- duitse stad Dresden. Een ijle luchtreis van zowat 650 km. in vogelvlucht. Enfin, Karin heeft de zege niet meer uit de handjes gegeven: zij heeft de ballonnenwedstrijd van de LC gewonnen en ze krijgt een heus, beginnend, kinder fietsje van de krant. Karin heeft er bovendien een vriendje aan overgehouden, de 5-jarige Roman Hauffe aus Milstrich, Kreis Kamenz. Blijvende contacten Karins moeder stuurde het verhaal over al die ballonne tjes (9 okt. in deze rubriek) naar de familie Hauffe. en deze reageerde enthousiast per kerende post en vader Hartmut schreef daarbij, dat de Hauffes hoopten dat de gelegde contacten van blij vende aard zouden zijn. „Tschüsz!" "See you", zeg- fen we tegenwoordig hier in et westen schreef hij nog. En dat geeft vertrouwen voor de toekomst. Alleen zo'n resultaat al is de moeite van een ballonnenactie waard. De Hauffes en al die andere vin ders van ballonnetjes die kaartjes hebben terugge stuurd, ontvangen als dank een kleine attentie van on- zentwege. Tja, en ook de 6-jarige Tim Gerding, Beeklaan, Den Haag, krijgt een verrassinkje thuisgestuurd. Hij ontdekte namelijk een voortijdig ge teisterd ballonnetje op nog teen kilometer afstand van et Waaggebouw: bij het Academisch Ziekenhuis Lei den. Dat vonden wij, zonder meer, ook een record. Directeur Wim K.van Rheenen (lir\ks) overhandigt aan de heer J.H.Bok, algemeen directeur van Het Zilveren Kruis, de eerste Herbergh Jaarprijs. Een blik in De Herbergh. mingsverkeer. In De Boog schutter één van die ge renommeerde Van Rhee- nenvestigingen speelde een Big Band-formatie, in de Zuidwester zat een „Small Combo" en in De Herbergh zelf traden de fa meuze Millers op met ever greens uit een niet weg te denken verleden. Geen wonder, dat onder de gas ten zich Pia Beek bevond. Ze trad niet op („Het is m'n vrije avond; ik kom voor Van Rheenen en The Mil lers"), maar zat alleen maar „herkend te worden". Gek ke mensen, eigenlijk. Ze stootten elkaar aan en zei- den:„,Pssst.... Kijk, daar heb je Pia Beck. Ha, die Pia! Hoi!" Waarop Pia dan grijnsde naar haar lieve vriendinnen. Je had trou wens net zo goed kunnen sissen: „Sssst; daar heb je Jan van den Broek!" Want deze Noord wijkse groot gondelier in de vaart der superlatieve supermarkten stond daar net zo goed z'n sapje te drinken en zich te onderhouden met z'n con necties. En wie weet broei de hij daar een nieuwe loot aan zijn stam uit. Zowat de enige Noordwijkse promi nent die ontbrak, was Fred die Heineken. Nee, het was werkelijk groots allemaal, rond die boerderij-achtige De Her bergh; voor één avond „the talk of the town". In de keukens, waar anders nooit van z'n leven een gast in de potten mag kijken, was het een genot voor het bewon derend oog. Daar stonden, alsof het niets was. de meest uitgelezen buffetten opgesteld in een setting van een soort lusthof vol mer- veilleuse specimina van groenten en fruit. Typiseh trekje van Wim K.: „Wij zijn uniek. En daarmee uit!" Van Rheenen, hoofd van de directieve drieëen- heid Wim K., zoon Dolf (als twee ondernemende drup pels water moeilijk van el kaar te onderscheiden), en Wims onmisbare rechter hand, Anneke Hoogeveen „Zonder wie ik niet zou weten wat ik moest doen" kan voorlopig weer een episode vooruit. Ik moet er niet aan denken wat het hem en de zijnen zou gaan kosten als hij elke van zijn „winkels" op z'n tijd zou willen laten jubileren. Zoals hij het nu gedaan heeft met De Herbergh. Maar men kan zijn geestdriftige in spanningen naar waarde blijven schatten. Het is een vrij uitzonderlijke geschie denis, daar in Noordwijk, met die negen curieuse wal halla's onder één noemer. Binnen een brede baan, voortgedreven door qen windje uit „westelijke richtingen", kwamen de ballonnetjes tot over het gedeelde Duitsland heen, met als winnende uitschieter het bal lonnetje van Karin Bakker, dat bijna Polen had bereikt. Opvallend ia ook de grote concentratie van „ballonlandingen" in en rond de IJsselmeerpolders, een gebied dat nu wel als „bal- lonnenkerkhof" aangeduid mag worden. wisselende, delen, mou- vements; van allegro, al legretto, andante soste- nuto of con spirito tot forte fortissimo. Sterker kon het niet. Dit was gesausd Theater. Theater van Wim K.van Rheenen en zijn door de restaurerende wol geverfde, op kraak en smaak inge stelde inspeciënten. En dat alles, omdat twaalfeneen- half jaar geleden het in el kaar gemetselde restaurant De Herbergh als onderdeel van Van Rheenen Horeca bedrijven b.v. aan de suc cesvolle formule van dit gastronomische prinsdom, onder de grijze, doch emi nente en levenslustige vorst Wim werd toegevoegd. Een uitgebeeld gebiedsdeel vol gens het ontwerp van de Noordwijkse „Marten Toon der". Wim K. van Rheenen als Noordwijks eigen heer Ollie B.Bommel. Zo mag je hem best zien: Wim Ollie B. Ik vraag me af, of hij zich daarin zal herkennen. Maar het werd een niet zo zuini ge koperen viering die nog lang zou naklinken, ja zelfs nagalmen, in de allengs verhitte hoofden en harten van hen die dit alles moch ten meemaken. Kijk, zó moetje, per definitie, met je relaties en vrinden omgaan. Pak 'm beet! De jarige Herbergh was concertzaal en t.v.-studio (althans in De Stal, wat de studio betreft) tevens. In alle delen van het Van Rheenen-imperium stonden monitoren in kleur opge steld en daarop kon men zien (en horen; nou, nou)' hoe burgemeester Bonnike zichzelf bleef en symbolisch en voorbeeldig op de vuist ging met vice-voorzitter Van Beek van „het actieco mité van bewoners" betref fende het toch lekker niet doorgaande Cosmo Center. Dit was slechts één onder deel van de „Noordwijkse talk-show"(wat niets te ma ken heeft met talkpoeder), gepresenteerd door talking Jack van Gelder-van-de- Tros, die tal van plaatselij- In de keten van negen aaneengesloten horeca bedrijven (lokaliteiten) tussen de Noordwijkse Parallelboulevard en de Hoofdstraat ik heb de plek ooit ervaren als „de windhoek" was er van de week geen doorko men aan. Met man en macht werd er uitbundig feest gevierd. Honderden genodigden waren toege stroomd, en wie nog er gens een vrij plekje kon vinden bleef daar zo goed als vastgekluisterd. Je kon nagenoeg geen kant meer uit, in De Herbergh noch daarbui ten, binnen de wallen van Van Rheenens bas tion. Het was geen gewo ne restaurantbedrijvig heid meer, maar een tot de top gedreven tour de force waarbij alle culi naire registers waren uit getrokken voor een „Bourgondische symfo nie" met vele, elkaar af-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5