Restauratie kelders Hoogstraat van start ALLERLEICDS) Wiiiiillliimim Schenking buurthuis wordt niet gewaardeerd „Goekoop had afstand moeten nemen van vonnis van rechter" Jubilerend bedrijfsleider ontvangt ere-medaille Het CDA en de minima ECONOMISCH WEL EN WEE - LEIDEN CctebeSotvumt VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 PAGINA 3 Inbrakenbedreigingenvernielingenmishandelingen Groep jongeren oefent ware terreur uit LEIDEN De politie heeft deze week met de arrestatie van een groep jonge ren een einde gemaakt „een ware ter reur" die de afgelopen weken in de binnenstad werd uitgeoefend. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een scala van strafbare feiten. Het Leidse zestal (twee meisjes van 14 en 19 jaar oud en vier jongens waarvan er één 13 en de andere drie 16 jaar oud zijn) braken in, gooiden ruiten in, pleegden diefstallen, molesteerden buurtbewoners, liepen over auto's, gooiden een auto omver, treiterden ou deren, gooiden ruiten in, vernielden bomen en struiken, en gingen wonin gen binnen waarvan de bewoners met messen werden gedwongen drank af te staan. Met grote draagabere radio's werd bij dat alles ook vaak geluidso verlast veroorzaakt. Volgens de politie was de groep actief in het gebied tussen de Nieuwe Rijn, de Herengracht, de Oosterkerkstaat en de Hooigracht. Vol gens de woordvoerder heeft de groep in die buurt waar ze zelf ook wonen een grote onrust veroorzaakt. De kern van de groep, het meisje van 19 en twee jongens van 16 jaar, zijn vanmorgen aan de Haagse officier van justitie voorgeleid. De andere drie zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De politie verwacht nog meer arresta- Taxichauffeur laat auto achter LEIDEN Een Leidse taxi chauffeur heeft vannacht zijn auto op het Trekvaartplein achtergelaten, omdat hij zich bedreigd voelde. De chauffeur bracht een dronken passagier naar het Trekvaartplein. De man weigerde te betalen. De chauffeur kreeg ruzie met de man, voelde zich bedreigd en ging er vandoor. Vanaf dt Rijnsburgerweg belde hij de politie. Agenten hebben de taxi, die met draaiende motor nog op het Trekvaartplein stond zoals de chauffeur hem had achtergelaten, weer opge haald. Studiedag tegen sexueel geweld LEIDEN Om hulpverleners, die te maken krijgen met slachtoffers van sexueel geweld nader te informeren, wordt zaterdag 10 november een stu diedag „Tegen sexueel geweld" ge houden. Deze studiedag, een initiatief van de Leidse groep „Vrouwen tegen sexueel geweld" heeft plaats in de collegezaal van de vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis, ge bouw 35. Tijdens deze bijeenkomst wordt aan de deelnemers een hand leiding voor hulpverleners uitgereikt. De studiedag kan worden gehouden dankzij een subsidie van de gemeente Leiden. Het is de bedoeling dat er be gin volgend jaar een dag wordt geor ganiseerd speciaal voor de slachtof fers van sexueel geweld. In het samenwerkingsverband „Te gen sexueel geweld" is een groot aan tal organisaties vertegenwoordigd. De organisatie wil de bestaande hulpver lening voor slachtoffers van sexueel geweld verbeteren en meer voorlich ting gaan geven. De aangifte van aanranding en verkrachting bij de politie wordt door de groep gestimu leerd en daarbij wil zij de steun aan slachtoffers uitbreiden. Ook tracht de groep de registratie van sexueel ge weld te verbeteren door een eigen systeem op te zetten. TERUGKEER MARKTKRAMEN IN DISCUSSIE LEIDEN Daar waar nu de Hoogstraat ligt, moet in de Middeleeuwen een houten brug de oevers van de Rijn met elkaar verbonden hebben. Niet zomaar een brug, maar de enige vaste oeververbin ding over de Rijn tussen Zwammerdam en Kat wijk. Over een afstand van 35 kilometer bestond toen nog geen enkele an dere brug. In de loop der eeuwen zou de Hoogstraat die belangrijke functie be houden. Van een strategi sche oeververbinding werd de Hoogstraat en in het verlengde daarvan de Donkersteeg het middelpunt van de Leidse binnenstad. De straat is uitgegroeid tot de belang rijkste verbinding tussen de Haarlemmerstraat enerzijds en de Breestraat en de winkels langs de Marktenroute anderzijds. De eeuwenoude kelders liggen precies op het kruispunt van twee Rijnarmen en markeren ook het punt waar Leiden is ontstaan. Om de belangrijke functie van de Hoogstraat te accentueren was wethouder J. Peters van ruimtelijke orde ning gistermiddag present om het officiële startsein te geven r de restauratie van de kel ders onder de Hoogstraat. Bij na veertig jaar zijn er plannen gemaakt voor de restauratie van de vervallen gewelven, maar die plannen liepen stuk op het feit, dat de gemeente steeds met andere eigenaren te maken had. Uiteindelijk is de gemeente er deze zomer in ge slaagd de kelders te kopen. (Daarbij speelde overigens ook een rol dat de gemeente meer subisdie voor een dergelijke restauratieproject kan krijgen dan particulieren.) Caissons Niet alleen het eigendoms recht speelde een rol, ook al lerlei technische problemen zorgden ervoor dat restauratie jarenlang uitbleef. Zo werd ooit eens het plan geopperd om de bestaande kelders te slopen en er caissons neer te leggen. „Het zouden de Delta werken van Leiden moeten worden", zei wethouder Peters gistermiddag. Gevolg zou wel zijn, kwamen de deskundigen tot de conclusie, dat de gevels van de Hoogstraat zouden om vallen. Dat plan werd dus voor eeuwig in de ijskast gezet. De restauratie van de 17e eeuwse kelders totale kos ten 4,5 miljoen gulden moet eind 1986 achter de rug zijn. Dan zal het wegdek van de Hoogstraat niet meer op de kelders drukken met be hulp van een speciale con structie wordt de straat als een soort dak over de kelders heen gelegd om het historische ka rakter van de kelders zoveel mogelijk te behouden en ligt een plankier op het water voor de kelders en zijn de kel ders zelf opgeknapt. Dat plan kier loopt onder de Visbrug door tot in de Nieuwe Rijn. De bedoeling is dat in het water voor de kelders terrasjes wor den aangelegd. De kelders zelf zouden als restaurants en win kels ingericht moeten worden al heeft de gemeente nog nie mand bereid gevonden een restaurant of een winkel on der de Hoogstraat te exploite- Ook het opknappen van Visbrug maakt deel uit het restauratieplan. Marktkramen De restauratie zal in een aan tal fasen worden uitgevoerd om de overlast voor de winke liers en de winkelend publiek zoveel mogelijk te beperken. „Het zal altijd mogelijk blijven om door de Hoogstraat te lo pen", zei wethouder Peters gisteren. De voorbereidende werkzaam heden zijn inmiddels al van start gegaan: de marktkramen zijn van de Hoogstraat naar de Vismarkt verplaatst. Het is overigens de vraag of de kra men weer terug komen op de Hoogstraat. In ambtelijke kringen is ervoor gepleit geen marktkramen op de Hoog straat meer toe te staan, omdat daarmee het uitzicht op dit historische stukje Leiden te zeer zou worden aangetast. Nu de kramen daadwerkelijk weg zijn, gaan er meer stemmen op de kramen permanent van de Hoogstraat te weren. Een mo gelijke oplossing zou zijn, dat de markt permanent naar de Vismarkt en de Aalmarkt gaat. De gemeente heeft de ambulante handel gevraagd wat men van een dergelijke maatregel vindt, maar de han del heeft het weren van marktkramen van de Hoog straat verontwaardigd van de hand gewezen. De ambulante de handel stelt dat de kramen er 'an al jaren staan en derhalve enig recht kunnen claimen. Boven dien gaat het om een plek waar dagelijks duizenden po tentiële klanten langs trekken. Volgens wethouders Peters staat vast dat de kramen terug gaan naar de Hoogstraat. Hij wijst erop dat er ontwerpen zijn gemaakt voor permanente kramen, die meer bij de histo rische omgeving van de Hoog straat moeten passen. In amb telijke kringen wordt gehoopt dat vanuit de gemeenteraad het college van B en W nog eens gevraagd zal worden te onderzoeken wat de mogelijk heden zijn om voor de paar marktkramen een andere plaats te zoeken. „Al die standen met die zeilen komen natuurlijk toch weer terug", wordt gezegd. Burgemeester C. Goekoop speldt de heer J.C. van Evert de ver sierselen op. LEIDEN De heer J.C. van Evert heeft gistermid dag tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum bij het Mo torhuis de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau ontvangen. Het ere-me- taal werd hem overhan digd door burgemeester C. Goekoop. Wethouder Peters (links met bril) gaf gistermiddag het officiële startsein voor de restauratie van de kelders onder de Ho door met enige hulp (onder meer van de voorzitter van de Vereniging van de Leidse ambulante handel, J. Verplancke, I Peters) een marktkraam af te breken en de kraam met een kar af te voeren. Van Evert begon in 1944 zijn loopbaan bij het Motorhuis. Hij was toen 15 jaar. Het Motor- huis bestond dat jaar precies 25 jaar. Van leerling auto-mon teur bekwaamde hij zich al snel in het vak. Na studie in de avonduren haalde hij het monteursdiploma en werd vervolgens eerste monteur in het bedrijf. Daarna werd hij vervolgens receptionist, hoofd receptionist en assistent be drijfsleider. In 1977 werd hij tenslotte bedrijfsleider van het autobedrijf aan de Vondellaan. In 1983 werd hij bedrijfsleider van de zaak aan de Hoge Rijn dijk. In de langdurige periode die Van Evert bij het Motorhuis heeft gewerkt maakte hij veel veranderingen mee. Het be drijf groeide uit van een on derneming met 58 man perso neel, naar één met 140 werk nemers. Daarnaast maakte de heer Van Evert, die bij zijn collega's zeer gezien is, de snelle technologische ontwik keling mee van het gereed schap en ander werkmateriaal. Ter ere van het jubileum van de heer Van Evert, werd hem gistermiddag in de kantine van van de vestiging aan de Vondellaan een receptie aan geboden. LEIDEN/DEN HAAG Het CDA Leiden wil nog voor 1 januari een werkbe zoek van CDA-kamerleden aan Leiden organiseren. Men wil dan praten over de mini ma. Dit is het resultaat van het gesprek dat de CDA- raadsleden Biegstraaten, Kramp, Walenkamp en Van Duyn woensdag hadden met Steef Weyers van de CDA- fractie in de Tweede Kamer. Bij dit gesprek waren vijf le den van het Verenigd Actie Overleg Laagste Inkomens (VAOLI) uit Leiden aanwe zig. Dit vijftal heeft Weyers van de standpunten van VA OLI op de hoogte gebracht. Ook het Leidse CDA is be zorgd over COLLEGE VALT WETHOUDER AF LEIDEN Het college is I niet bijster te spreken over een schenking van I 9000 gulden van het ge subsidieerde buurthuis 'In de Vroolijcke Arke' aan de buurtvereniging Noord-Rijnevest. Dat I blijkt uit het antwoord van B en W op vragen van het VVD-raadslid Van der Nat. B en W wil len echter geen maatrege len nemen om dergelijke schenkingen in de toe komst te verhinderen. In tegenstelling tot haar col lega-wethouders, liet wet houder H. van Dongen (onderwijs en samenle vingsopbouw) eerder juist haar waardering blijken over de schenking. Van der Nat noemde de schen king „ongewenst", omdat deze slechts kon plaatsvinden door dat de gemeente het buurthuis subsidieert. Van der Nat op perde de mogelijkheid om de 9000 gulden, die het buurthuis kennelijk niet nodig had voor eigen activiteiten, in minde ring te brengen op de subsidie. B en W willen hier echter niet aan. De gemeente heeft geen invloed op de uitgaven van ge subsidieerde instellingen, de instellingen kunnen vrijelijk omgaan met de financiële re serves die zij in beperkte mate mogen kweken. Het college erkent dat de huidige subsidie regeling de mogelijkheid schept dat enkele buurthuizen vanuit hun reserves financiële steun aan andere instellingen verlenen. Een subsidiesysteem waarbij geen enkele reserve kan worden gekweekt, ver mindert echter de prikkel tot het verwerven van eigen in komsten. zo stelt het college. laat het col gelukkig de schenking. Dat tegenstelling tot wethouder Van Dongen die te kennen heeft gegeven schenkingen van buurthuizen aan buurtor ganisaties een uitstekende zaak te vinden. Het college laat Van der Nat weten dat Van Dongen beslist niet be doeld kan hebben, dat ook an dere buurthuizen financiële steun moeten gaan verlenen aan buurtorganisaties. BURGERLIJKE STAND M. Matters en M. J. Planjer; Andrè zv J van den Oever en A J Schaap; Dick zv D J van Duijn en W J. Klinkenberg; Petrus Arnoldus zv N. J. M. Oostdam enJ P M. den Elzen, Nck i Louis J Dijkdrent en M. H. Pat Laetitia Rose Elisabeth Inge dv P J W T Caspers en M C Martinez; Pe ter-Paul zv P Spuijbroek en M B de Slegte; Sarah dv J Hogendoorn en M P van der Stoep. met G Tesselhoff; R Blok. geb 8-11- 1894 vrl. geh gew met S van Gel der; J van den Berg, geb 9-3-1899 LEIDEN - Geboren: Davy Daniël driksen John zv. R. Durieux en M D. Zuijlcn; Mina Michael zv. W. Z. en A M A Ghaly; Yvonne G Looijestijn; Robin Henk Jan D. Boesaard; Sjoerd Jan zv J P Kühn en J. C. M. Anette dv H J Sloos t zmann; Linda dv J Worr F. M. Zandbergen; S« Bosch; Overledei 1916 man, W Slingi tinogulla. en H Kiziltepe; Rai Busscher. geb. 6-3-1912 vrl echtg B. J. Sloos. van A. Smit; j van der Meer, geb. 25-6-1919 man; G A M Vlekke. geb 4-7-1916 vrl echtg. van A. H. Eist- geest Gehuwd: J N Rietkerken en J. J Schroef; H S Weidema en E M van der Laan. J P Kager en C C Bave- laar. D M van Estcnk cn M E Mooijenkind; E E Robijn en M Fari na, W J van der Vos en K A Sprin ger; A A van der Lucht en L. Zwart; W H. A van Kampen en E A. M Alkemade; R F M Bouter en J. Veltman, P W Hagcnd.jk en E Novecento K&O aan de Oude Vest 45 draait dinsdag 6 november de film Novecento I De film beschrijft de klassete genstellingen in Italië en de strijd van het communis me tegen het fascisme. Kaarten zijn bij K&O te koop. Rusland Mevrouw Haverkom van Rijsewijk houdt op de maandag middagen 5 en 12 november bij K&O aan de Oude Vest 45 lezingen met dia's over Rusland. De eerste lezing gaat over Transkaukasie. een gebied tussen de Zwarte en de Kaspi sche zee met als grens Turkije en Iran. Dit land werd ge teisterd door invallen van Meden en Perzen. Grieken. Ro meinen. Mongolen en Turken. De tweede lezing gaat over het Rusland dat zich langs de historische lijn Kiev. Moskou en Leningrad ontwikkelde. Vooral voor reizigers zijn de lfzingen, die om twee uur beginnen, zeer Gitaarmuziek Gitariste Lydia Kennedy geeft maandag 5 november een concert in de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45. Het concert begint om kwart over acht Op het programma staan werken van Diabei li. Lincetto, Albinez, Granados en Villa Lobos. Jazz De saxofonist Frits Kaatee treedt zondag op in de Hans Menken Bowling aan de Boshuizerlaan. Het concert begint om drie uur. Koor Het Petrus Leonarduskoor treedt morgen op in de He rensingelkerk tijdens een eucharistieviering. De vie ring begint om zeven uur. LAK-cinema De film „Chiedo Asilo" van Marco Ferreri draait dinsdag 6 november om acht uur in het LAK-cinema aan de Clevin- gaplaats 1 De film gaat over een kleuterleider, die stuk loopt op het conserx'atisme van zijn omgeving. Na deze film begint om tien uur nog een film van Ferreri namelijk de film ..Tales of madness". De film gaat over een dichter van middelbare leeftijd, die in Los Angeles aan de zelfkant van het bestaan leeft. Hij zoekt troost en inspiratie in drank en seks. Hij raakt in de war als hij liefde opvat voor een jong en zelfdestructief hoertje. Ballet Het Nederlands Dans Theater brengt donderdag 15 en zaterdag 24 november in het Circustheater in Scheve- ningcn twee balletten onder leiding van Jiri Kylian. Dit zijn de „Glagolitische Mis" van Janacek en „1'En fant et les sortileges" van Ravel. Toegangskaarten zijn tot één week voor de voorstelling verkijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45. telefoon 141141. K&O zorgt voor gratis busvervoer naar Scheveningen. Eve Walst rum en Glen Eddy in de Glagolitische mis. RAADSLID OVER ONTRUIMING: LEIDEN Het PSP-ge- meenteraadslid H. de la Mar vindt dat burgemees ter C. Goekoop openlijk afstand had moeten ne men van het bevel van de rechter tot ontruiming van het gekraakte pand Breestraat 122. De la Mar constateert dat de rechter lijke macht „wispelturig reageert" op kraakaffai- res. „De ene rechter kiest partij voor de woningzoe kenden, de andere voor de speculanten", aldus het raadslid. Goekoop had zich aan de kant moeten scharen van de krakers en de ontruiming uit moeten stellen, vindt De la Mar. Het raadslid wijst er in een brief aan de burgemeester op dat loco-burgemeester C. Waal bij de ontruiming van een pand aan de Scheepmakers- steeg in het openbaar zijn twij fels uitsprak over de juistheid van het vonnis van de rechter. Hij vindt niet dat een gerech- terlijke uitspraak genegeerd moet worden maar „het klak keloos verschuilen achter een rechterlijk vonnis doet tekort aan de eigen mogelijkheden die een burgemeester heeft", aldus De la Mar. Het raadslid heeft de burge meester gevraagd om de ont ruiming uitgebreid aan de orde te stellen in de raadsad- viescommissie. Hij heeft aan gekondigd daarvoor desnoods een extra vergadering aan te zullen vragen. De la Mar wil hierdoor een antwoord krijgen op de vraag of de ongeregeld heden niet te voorkomen wa ren geweest wanneer de poli tie zich tactvoller had gedra gen. Bovendien wil hij weten hoe de politie bij haar theorie komt dat een deel van de sym pathisanten van de krakers er enkel en alleen op uit waren de politie te provoceren Ten slotte betwijfelt hij of er wel sprake was van een schiet- waardige situatie, zoals de commissaris na de ontruiming verklaarde. Volgens het raadslid is de poli tie in gebreke gebleven bij het in kennis stellen van de door de krakers gevraagde advoca ten. De arrestanten die een ei gen advocaat hadden ge vraagd, zouden niet volgens de regels zijn behandeld De be trokken advocaten hebben te genover het raadslid verklaard door de politie niet op de hoogte te zijn gesteld van deze verzoeken. Pas na bemidde ling door „derden" en na zich zelf op het politiebureau te hebben gemeld, zouden zij tot de arrestanten zijn toegelaten. Bovendien zouden de arres tanten niet in staat zijn gesteld een verlaring op te stellen wanneer zij hun naam niet noemden. Volgens De la Mar is dit strijdig met de wetgeving en heeft de politie dc arrestan ten „onder druk willen zet ten". Vanmorgen zijn drie personen die bij de kraakactie werden aangehouden aan de officier van justitie in Den Haag voor geleid. De andere vier arres tanten zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Aan de Langebrug 69 is „Best Goed", klh. in 2e hands dameskleding, geves tigd. Aan de Willem Klooslaan 69 is „Bloemenkiosk", geves tigd. Aan de Sumatrastraat 118 is,. „Peter Hulsbos", Hove niersbedrijf. gevestigd. Aan de Rijnkade 14 is per „Het Fonds'literaire uitge verij, gevestigd Aan de Thorbeckestraat 48 is gasfittersbedrijf „J. P de Horn gevestigd Aan het Charlotte de Bour bonhof 39 is schoonmaakbe drijf ,.W. M. Groeneveld" ge vestigd. Cementafwerkingsbedrijf „J. Bekooy" gevestigd aan de Roosevellstraat 5k is opgehe- Aan de Breestraat 17 is ..St. Italo", Frans pannekoeken- restaurant, gevestigd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3