Gouden handdruk beweegt Kees Rijvers tot vertrek Balans van Oranje onder Rijvers Rinus Michels na tien jaar terug op hoogste post Moskou" zet aanval op Seoel door T afeltennissers verrassen in Venetië inaiSPORT Ceidoe Soutant VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 PAGINA 15 oik COR LEMS VRIJGESPROKEN 1 .ZEIST De rode kaart, die Cor JKlTLems (DS 79) afgelopen zaterdag in de wedstrijd SVV-DS'79 kreeg, zal geen consequenties hebben. Volgens de tuchtcommissie van de KNVB, die de zaak gisteren k mondeling behandelde, kon niet worden bewezen dat Lems een tegenstander had geslagen en sprak de speler vrij. De rode kaart, die scheidsrechter De Wit gaf, had voor Lems dus geen ge volgen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft drie spelers van tweede elftallen voor één wed strijd geschorst Busink (Ajax), e verVan Bokhoven (Helmond Sport) Cor Lems: rood zonder duszk.en Lunbantobing (Eindhoven) gevolgen, gravei ,BERUFSVERBOT" BU FC NÜRNBERG NURNBERG Het ontslag op staande voet van zes spelers van de Westduitse voetbalclub FC Nürnberg, uitkomend in de tweede Bundesliga, lijkt verdacht veel op een „Berufsverbot". Dat was de reactie van de Westduitse vakbond DAG donderdag op het door de jaarvergadering van Nürnberg genomen besluit. „Deze ruwe aanpak van voetballers, die kritiek heb ben, is onverenigbaar met de grondwet", was de ar gumentatie van de DAG. Het zestal zal op advies van de DAG naar de rechter stappen. Het ontslag is het gevolg van een fikse ruzie tussen de meerderheid van de selectie en trainer Heinz Höher. De spelersraad verweet hem deze week zwakte op allerlei gebieden en eiste dat hij vertrok. Het bestuur van Nürnberg steunde de oefenmeester en dwong de spelers zich po sitief op te stellen. Zes van hen die dat weigerden moesten de club onmiddellijk verlaten, luidde het be sluit van de jaarvergadering woensdagavond. Schapers in dubbel uitgeschakeld STOCKHOLM Michiel Schapers, reeds doorgedrongen tot de kwartfi nales van het tennistoernooi van Stockholm, is in goed gezelschap. Gisteren overleefden ook John McEnroe, de volgende tegenstander van de Nederlander, Joakim Ny- ström, Mats Wilander en Tomas Smid de tweede ronde. McEnroe, de nummer één van de wereld, ver sloeg de Zwitser Heinz Günthardt zonder problemen in twee sets: 6-3, 6-3. Schapers kwam gisteren in actie in het dubbelspel. Met koppelgenoot Jakob Hlasek uit Tsjechoslowakije werd hij in de tweede ronde uitge schakeld door Jan Gunnarsson/Mi- kael Martensen: 7-5, 7-5. DYNAMO WIJKT AF VAN „IDEALE TOERNOOIFORMULE" APELDOORN Het internationale vol leybaltoernooi van Dynamo wordt dit jaar afgewerkt met achttien ploegen. De over weldigende inschrijving noopte de organi satie de „ideaalformule" van twee keer acht teams te verlaten. Landenteams uit Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Italië werden niet toegelaten. Het toernooi duurt van 27 tot en met 30 december. Zo wel bij de dames als de heren nemen Cuba, Zuid-Korea, West-Duitsland, Frankrijk, Nederland en gastclub Dyna mo deel. Het damesveld wordt aangevuld met Oost-Duitsland, Canada en Ravenna; het veld bij de heren met Zweden, Grie kenland en Asti. IJshockey Nijmegen niet beschikbaar voor Nederlands team NIJMEGEN De spelers van landskampioen Nijme gen zijn niet beschikbaar voor de ijshockey-interland- wedstrijden. die het Nederlands team op 6 en 7 no vember respectievelijk in Bordeaux en Tours moet af werken tegen Frankrijk. De hofleverancier van Oran je heeft zich genoodzaakt gezien de zeven geselecteer den, te weten doelman Bruijsten en de spelers Van der Steen, Homburg, Wensink, Mater, Van Heumen en Tijnagel terug te trekken in verband met de Europa cup wedstrijd tegen het Joegoslavische Ljubljana op 8 november in Nijmegen. Het bestuur van de ijshockey - bond is bepaald niet erg ingenomen met het besluit van Nijmegen om de zeven spelers niet in actie te la ten komen voor het nationale team. Voorzitter Schweers is van mening dat de leiding van Nijmegen best tot een akkoord had kunnen komen met Ljublja na de Europa-cupwedstrijd op een ander tijdstip te spelen. iekerl scha, VAN DER LECK NEEMT INITIATIEF VOOR BONDSCOACH id ge) iffelij) ?n bij S3 Geen leide* ikbori Valesi ivistë) roepei en i I opg« de ap waa. heefj overheids steun meer voor profvoetbal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt vrijwel zeker geen nieuw meerjaren plan voor de steun aan het betaalde voetbal voor de jaren 1985- Dit betekent dat de steun de rijksoverheid, de SNS en de VNG aan het betaalde voetbal in 1986 Op het ministerie van WVC is men vooralsnog niet bereid een nieuw plan r de steun aan het be taalde voetbal te maken. Eerst wil men van de sec tie betaald voetbal van de KNVB weten hoe men denkt over het afschaffen het transfersysteem op termijn en over een nieuwe bestuursopzet waarbij de spelers meer inspraak krijgen. Zoals bekend is het sectie- bestuur over beide zaken verdeeld. Over het trans fersysteem kwam deze zo- een zeer verdeeld ad- van een werkgroep uit waarbij een meerder heid er voor was om het systeem niet af te schaf fen. Ook over het geven meer inspraak aan de spelers in het bestuur be staat allerminst eensge zindheid. Het sectiebestuur betaald voetbal wil nu eind no vember proberen alsnog beide punten een be slissing te nemen. Het be sluit zal echter vallen na de behandeling van de be groting van WVC in de Tweede Kamer. In die be groting staat de afbouw i de steun aan het be taalde voetbal tot 1,2 mil joen gulden in 1985 en 600.000 gulden in 1986. ZEIST Kees Rij vers, die gisteren zijn ontslag indiende als bondscoach, heeft uit eindelijk de raad op gevolgd van Jaap van der Leek. De secreta ris-generaal van de trainersvakbond advi seerde de bondscoach al maanden geleden op te stappen bij de KNVB. „Er was een onwerkbare situatie ontstaan", meende Van der Leek. „Het was beter voor hem een financiële rege ling te vragen en te verdwijnen". Van der Leek nam ook het initiatief voor Rijvers. Hij bel de Jacques Hoge woning, de vi- ce-voorzitter van de sectie be taald voetbal, en hij liet weten dat Rijvers bereid was op te stappen als er een gunstige af- vloeiingsregelihg zou worden getroffen. Hogewoning raad pleegde zijn mede-bestuurders en wikkelde daarna de zaken in hoog tempo met Van der Leek af. Daarna ^bracht Hogewoning Michels op de hoogte van de ontwikkelingen. Michels: „Ik was met jeugd-spelers aan het trainen toen ik door Hogewo ning werd benaderd met het nieuws. Hogewoning vroeg mij derlands Elftal c tingen. De kwestie met Feye- Ik heb hem meegedeeld, dat ik noord en de j daartoe bereid was". teit daarop over mijn onvrede Over het vertrek van Rijvers met de werksituatie als bonds- was Michels zeer verrast. „Rij- manager heeft dit proces waarschijnlijk versneld". Aangenomen mag worden, dat Rijvers vond, dat het werkkli maat in Zeist van dusdanige aard was, dat hij niet langer kon functioneren. Rijvers, in 1981 in dienst getreden bij de voetbalbond en verantwoorde lijk voor het Nederlandse elf tal, had een contract tot 1 juli 1986. „Verder blijven functio neren zoals de laatste tijd ging niet meer. In zo'n situatie moet ik mijn gezin toch voor opstellen", aldus de kleine trainer uit het Brabantse Knegsel. Reacties Uit de reacties in de voetbal wereld valt op te maken, dat de commandowisseling bij Oranje in zekere mate een po sitieve en logische ontwikke ling vindt. Hans Kraay meen de, dat Kees Rijvers verloren was als bondscoach, omdat de grote kranten hem de laatste tijd steeds meer gingen aan vallen. Voorzitter Gerard Ker- kum van Feyenoord verklaar de, dat de KNVB eindelijk eens een duidelijk beleid ging voeren, omdat Rijvers zelf is opgestapt. Op de vraag of Rij vers door Feyenoord zou wor den gevraagd voor de door Thijs Libregts verlaten trai nerspositie zei Kerkum. „Wij hadden het liefst gehad, dat Rinus Michels niet in Zeist zou blijven, maar naar ons zou zijn gekomen". Trainer Aad de Mos van Ajax tenslotte: „Ik ben benieuwd hoe de selectie van Michels er uit gaat zien. Ik verwacht drastische wijzi gingen". DEN HAAG Met Kees Rijvers als bondscoach speelde het Ne derlands elftal twintig wedstrijden. Negen eindigden in een overwinning, drie in een gelijkspel en acht in een nederlaag, waaronder de laatste tegen Hongarije voor het wereldkampioen schap van 1986. Nederland speelde elf wedstrijden thuis en be haalde vijftien punten. Van de negen uitwedstrijden werden er vijf verloren en twee gelijk gespeeld. Rijvers kwam aan het bewind tijdens het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap van 1982 in Spanje. Hij leidde Oranje in de laatste drie WK-kwalificatieduels en verloor in Pa rijs de belangrijkste tegen Frankrijk met 2-0. Kees Rijvers selecteerde in totaal 49 spelers. Ben Wijnstekers (Feyenoord) werd het vaakst opgesteld: zeventien keer. De wedstrijden van Nederland onder Rijvers zijn: 14-10-81: 18-11-81: 23-03-82: 25-03-82: 14-04-82: 01-09-82: 21-09-82: 10-11-82: 19-12-82: 16-02-83: 27-04-83: 07-09-83: 21-09-83: 12-10-83: 16-11-83: 17-12-83: 14-03-84: 17-10-84: Nederland-België Frankrijk-Nederland Schotland-Nederland Engeland-Nederland Nederland-Griekenland IJsland-Nederland Nederland-Ierland Nederland-Frankrijk Malta-Nederland Spanje-Nederland Nederland-Zweden Nederland-IJsland België-Nederland Ierland-Nederland Nederland-Spanje Nederland-Malta Nederland-Denemarken Nederland-Hongarije 3-0 (WK) 2-0 (WK) 2-1 (vriendschappelijk) 2-0 (vriendschappelijk) 1-0 (vriendschappelijk) 1-1 (EK) 2-1 (EK) 1-2 (vriendschappelijk) 0-6 (EK) 1-0 (EK) 0-3 (vriendschappelijk) 3-0 (EK) 1-1 (vriendschappelijk) 2-3 (EK) 2-1 (EK) 5-0 (EK) 6-0 (vriendschappelijk) 1-2 (WK) Rinus Michels ondertekent met bondsvoorzitter Van Marle onder het argwanend toeziend oog van Kees Rijvers het contract voor het bondsmanagerschap. Velen zagen hierin het begin van het einde van Rijvers. ZEIST Tien jaar nadat hij werd aangezocht om supervi sor van het Nederlands elftal te worden, dat tijdens het WK van München onver diend „slechts" zilver vero verde, zit Rinus Michels weer op de troon van de meest verantwoordelijke man voor Oranje. Onverwacht na de recente onderhandelingen met Feyenoord en gezien zijn onvrede over de manier waarop hij in de Zeister bos sen moest werken als bonds- manager technische zaken. Het lijdt na de gebeurtenis sen van gisteren amper twij fel meer, dat ook de „gene raal" zelf zich sterk voelde. Zonder scrupules gooide Mi chels immers de knuppel in het hoenderhok door de slechte werksituatie in het KNVB-sportcentrum in Zeist openlijk aan de kaak te stel len. Hij kon niet werken zo als hij wel graag wilde, en de goede verstaander begreep moeiteloos dat hij vooral doelde op het contract van Kees Rijvers, dat hem moge lijk nog tot medio 1986 als een blok aan het been zou blijven hangen. Geen winnaar Rijvers maakte echter het laatste anderhalf jaar van zijn contract toch niet vol. Ongetwijfeld tot genoegen van velen, die maar moeilijk konden werken met de ei genzinnige Brabander, die tij dens zijn ambtsperiode niet bepaald uitblonk door een duidelijk beleid, regelmatig voor conflicten zorgde en in sportief opzicht geen winnaar bleek. De eindronde van het WK in Spanje bleek niet meer haalbaar, maar daar voor kon je Rijvers niet aan sprakelijk stellen. Bij zijn en tree in 1981 was de kans op kwalificatie immers al goed deels verspeeld onder leiding van Jan Zwartkruis. Bij de wedstrijden om plaatsing voor het gemiste EK in Frankrijk van deze zomer was Rijvers echter wel van begin tot eind betrokken. Pas laat in de wedstrijdenreeks besloot hij tot het van een vaste groep, die tot op heden voor het grootste deel intact gebleven is. Onte genzeggelijk werden gaande weg ook resultaten zichtbaar met de overwinningen op Spanje en Ierland. Nadat Oranje bij rust ogenschijnlijk in een volstrekt uitzichtloze positie was gemanoeuvreerd, ontstond voor het eerst sinds jaren weer een euforie rond het Nederlands elftal, die de Rotterdamse Kuip met het grootste gemak deed volstro men voor het cruciale duel tegen dwerg Malta. De zege van 5-0 dwong Spanje tot een monsterscore tegen dezelfde tegenstander dat de Zuideu ropeanen dat via de cijfers 12-1 lukte is misschien wel tekenend voor het functione ren van Rijvers bij Oranje: als bondscoach een „born looser", die zijn spielers vol propte met een overdosis aan opdrachten, vaak te bang was als er risico's genomen dien den te worden en te gretig als de eerste zorg om de ei gen defensie gesloten te hou den, zoals Nederland dat in de eerste wedstrijd van de kwalifikatie voor Mexico te gen Hongarije overkwam. Ter verdediging van Rijvers kan echter worden aange voerd dat het werkklimaat op Zeist nooit iedeaal is ge weest. De medewerking van de clubs liet vaak veel te wensen over, door de bonds coach geplande trainings bijeenkomsten konden daar door regelmatig geen door gang vinden. Daar kwam nog bij dat ook zijn bazen maar zelden de moeite namen hun bondscoach te verdedigen i op of andere tie werd gemorreld. Ook al omdat het sectiebestuur on der leiding van André van der Louw - niet onbegrijpe lijk natuurlijk - danig in de maag bleek te zitten met de duur van de verbintenis die het college van voorganger Eric Vilé met de voormalige succesvolle coach van FC Twente en PSV had afgeslo ten. Niet geschikte Ontegenzeggelijk is Kees Rij vers ook niet in de voor een keuzeheer meest geschikte periode aan de slag gegaan. Na de successen van het na tionale clubvoetbal in vooral het begin van de zeventiger jaren en va Oranje bij de we reldkampioenschappen 1974 en 1978 raakte het vader landse voetbal danig in ver val. Een te gebrekkige jeug dopleiding en ene gemak- zuchtiger instelling van jon geren waren daarvoor de grootste oorzaken Dat verval is Nederland nog steeds niet te boven en het is daarom nog maar de vraag in hoeverre de wisseling van de macht louterend zal werken. Over twaalf dagen volgt voor Oranje in Wenen de inter land tegen Oostenrijk, die ge wonnen zal moeten worden om kans op plaatsing voor Mexico te behouden. Michels is ontegenzeggelijk een ander type dan Rijvers, bij wie on der meer correct voetbal hoog in het vaandel stond. Michels maakte er nooit een geheim van, dat een flinke portie hardheid in het inter nationale voetbal een nood zakelijk wapen is om te over leven. Die hardheid schroomde hij zelf niet op te brengen, toen hij de tijd rijp achtte om een beslissing over zijn verder functioneren op Zeist te forceren. Echt fris kan zijn „spelletje" van de afgelopen dagen niet worden genoemd. Of deze Rinus Mi chels - die vermoedelijk tezij- nertijd een bondscoach onder zich zal krijgen die strikt zijn plannen uitvoert - het Neder lands elftal weer aan het ■UtotOTHI verborgen. Zoals de „sfinx" nu ook mag gaan bewijzen of hij daad werkelijk de voorstander van het aanvallende voetbal is waarvoor hij zich recentelijk verkocht En mag aantonen of hij ook succesrijk kan zijn zonder ene Johan Cruijff, de man die ook hem groot maakte. WILLEM PFEIFFER MOSKOU Het sportcomité van de Sovjet-Unie zet fcjn aanval op de organisatie van de Olympische Spelen Tvan 1988 in Seoel door. Na kritiek op Seoel van wor- Jstelcoach Ivan Jarigin in Sovjetski Sport schrijft hand- balcoach Anatoli Jevtoesjenko in de Izvestia, dat het Internationaal Olympisch Comité (IOC) de Spelen aan Me Zuidkoreaanse hoofdstad moet ontnemen. at P t i«]'VENETIE Het nationale heren-tafeltennisteam heeft gisteren d' '3op de eerste dag van de Open Italiaanse kampioenschappen voor kpten verrassing gezorgd door de laatste acht te halen. Na een ;-moeizarne opening tegen het tweede team van Italië (3-2) slaag- l^de de ploeg van coach Jan Vlieg er in de tweede ronde in het sterker geachte Frankrijk met 3-1 langs de kant te zetten. Door 9 dat resultaat plaatste de herenploeg zich in de kwartfinales u -waarin het zich in gezelschap bevindt van toonaangevende lan- den als China, Zweden, Hongarije, Joegoslavië, Denemarken, Sovjet-Unie en Engeland. S1 'In het duel tegen Frankrijk, dat zonder de afwezige Secretin en 1' Birocheau aantrad, verschafte de Roemeen Paul Haldan de p' ploeg de nodige inspiratie door Patrick Renverse, lid van het f Franse team dat in april in Moskou Europees landenkampioen I' Werd. met 2-1 te verslaan. Bruno Parietti trok daarna de stand i iri evenwicht door Henk van Spanje in twee games te verslaan, i 'De jongste van Spanje, die in Zweden speelt, revancheerde zich onmiddellijk en gaf Nederland met zijn overwinning (2-1) op Renverse opnieuw de leiding: 2-1. In het dubbel maakte Anne -Vlieg en Henk van Spanje het karwei in een ruk af. In twee games werden Renverse en Parietti onschadelijk gemaakt. Baranbij HYS Dit is de nieuwe trainer/speler/coach van HYS: Doug(las) Baran. De pas 22-jarige Canadese Ijshockeyer arriveerde gisteren op Schiphol. Gisteravond maakte de opvolger van Luc Bonneville kennis met zijn ploeg, die vanavond om half negen op De Uithof aantreedt tegen landskampioen Nijmegen. Baran, een verdedi ger, kan tevens rekenen op de terug gekeerde Dennis van Rijs wijk, voor wie onder Bonneville geen plaats was. Tót de definitie ve afvallers bij HYS behoren inmiddels wel Passchier, Schaap en lerschot. BRIDGE-DAMES ZETTEN ZEGEREEKS VOORT SEATTLE Bij de bridge-Olympiade in Seattle zet landse damesploeg haar zegereeks onverdroten voor wen begonnen met een overwinning van 19-11 tegen Italië. Vervolgens werd met dezelfde cijfers gewonnen i het altijd lastige Ierland, de grootste overwinning v arme Mexicanen werden zege van 25-0. Alle paren van de vrouwenploeg blijken in uitstekende vorm. Aanvoerder Hans Kreijns is er van overtuigd, dat zijn speelsters de avondwedstrijd tegen Mexico het hele toernooi werd behaald. De t 116-11 verpletterd, goed voor de de finale zullen halen. Omdat concurrent Verenigde Staten ver rassend van Japan verloor, is de Nederlandse voorsprong inmid dels opgelopen tot de comfortabele hoogte van 26 punten. Ook de Nederlandse mannen boekten twee uitstekende over» winningen. Tegen Israel werd het 19-11. Tegen Engeland wer den dezelfde cijfers genoteerd. Het avondduel, tegen bridge-ont- wikkelingsland Trinidad, werd evenwel, even onverwacht als onnodig, met 14-16 verloren. Daarmee is de kans op een topklas- sering voorlopig weer verkeken. Nederland staat vijfde In groep B van de mannen leiden Argentinië en Indonesië. Sportwereld Volleybal Jan Snippe, de 28-jarige middenblokkeerder van AMVJ, heeft om persoon lijke redenen bedankt voor het Nederlands team. Het zware oefenprogramma voor 1985 was voor Snippe niet te combi neren met zijn betrekking. Paardesport Op de baan van Kuurne wordt zondag de draf-interland België-Neder land voor vierjarige paarden gehouden Voor Nederland starten Wanda Pluto, met Ri nus van Leeuwen, Wellborn Dean, met Leo Schoonhoven, Wina Oostland, met Aad Suy- kerbuyk, en Worthy Boy La ren, met Andries van der Blonk. Volleybal De Internationa le Volleybal Federatie (FIVB) heeft Taiwan het lidmaatschap ontzegd. Ruben Acosta, de voorzitter van de FIVB, ver klaarde in Mexico-Stad. dat Taiwan geweigerd had zich onder de naam „Chinees Tai- peh" in te schrijven voor de Aziatische jeugdspelen Tai wan wilde als de Republiek China deelnemen. Wielrennen Cees van de Wereld heeft een contract ge tekend als professionele veld rijder. De betrokken sponsor, een bouwbedrijf uit Rotter dam, wil een profploeg forme ren rond de ervaren Van de Wereld. Volleybal De selectie van het Jong Oranje voor het trio interlands tegen Italië, eind december, ziet er als volgt uit: Bas Bloem, Alexander Corne- lissen, Argo Bremmer, Eduard Coumans, Henk-Jan Held, Frits Louwerse, Edward van Erp, Johan Meinardi, Steven Overmaat, Marijn van Schaaik. Patrick Strating en Ron Zwerver Aifosport Gerard Larrous- se. technisch-directeur van Renault, gaat naar de renstal van Ligier Larrousse paste als eerste de turbomotor toe in de formule 1. Hij gaf motivatiege brek op als reden voor de overstap. Wielrennen Danny Clark is kampioen van Europa ge worden in het omnium De Australische baanrijder won drie van de vier onderdelen. Ralf Elshof werd tiende Golf De Nederlandse da mesploeg. bestaande uit Mans- ka Zegger, Marjan de Boer en Alice Janmaat, is in de derde ronde van de strijd om het we reldkampioenschap voor ama teurs een plaatsje gezakt Het drietal staat nu zeventiende met 487 slagen. De Verenigde Staten leidt met 439 Voetbal Toninho Cerezo, de Braziliaanse middenvelder bij AS Roma, zal een maand buiten spel staan Hij liep afge lopen zondag in de competitie wedstrijd tegen Juventus een tescheurde spier in de rechter uit op sportuitslagen 1-84 (38-41); Panattu- Otogna (Ita) 88-65 (48-35); Oostende (Bei>-Maecab4 Tel Avrv (Isr) 90-80 (43-40). CSKA Mos- hou (Sovy-Limoges (Fra) 101-93 (58-46); Helsinki (F,n>-Clb©ns Zagreb Dames; VS Praag (Ts|>-Wi*la Krakov (Pol) 74-87 OS-M); Koh«.,de (Bet- Spart ah Soda (Bul) 41-92 (14-47); Py- rintu Tampere (Fm>-Dauga*a Riga (Sov) 50-103 (23-61): CL Madnd (Spaf-Boedapest (Hon) 48-55 (28-39) Beds Seville-Atlatico Madnd 0-1. Osasuna-Valenaa 2-0; EspaAol-Har- culaa 2-2; Elche-Barcalona 0-0. Raai Zaragoza-Gi|on 2-0; Raai Madrid-Vau ladoiid 2-0, Santandar-Savtlla I-O. Malaga-Athleltc de Bilbao 0-1 Stand na tien wadatrlfdan- 1 Barc*4o- Madnd 10-1

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15