Nederland telt twee miljoen overmatige drinkers Masson hoeft weer niet te getuigen Bijbanen ambtsdragers moeten openbaar worden ARTSEN T EREN PROBLEMEN SNELLER HERKENNEN Wereld Natuur Fonds wil apen redden RAADSMAN EX ABP DIRECTEUR WINT JURIDISCH STEEKSPEL CDA doorkruiste diplomatie van minister Scholten INAlf iUITENLAND CcidócSoivuMit VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 en W Amsterdam egen wolkreclame .MSTERDAM Burgemeester en -ethouders van Amsterdam willen niet at er op de wolken boven de stad met iserstralen permanent reclamebood- happen of andere mededelingen wor- »n geprojecteerd. Het Okura-hotel had olgens het college het verzoek gedaan en installatie daarvoor op het dak te laatsen. Volgens het architectenbu- au dat zich met deze zaak bezighoudt, het geenszins de bedoeling reclame- oodschappen te projecteren maar lechts enkele laserbundels omhoog te iten schijnen. De Rijksluchtvaart- ienst heeft daar volgens het bureau een bezwaar tegen als de stralen maai iet hoger komen dan 275 meter Motorrijder moet overdag licht voeren DEN HAAG Motorrijders moeten ook overdag licht gaan voeren. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) heeft, in ant woord op vragen van de CDA-kamerleden Weijers, Faber en Hennekam, laten weten dit zo spoedig mogelijk verplicht te willen stellen. Met de verplichting hoopt de bewindsman de verkeersvei ligheid te bevorderen. Ook nu al voeren veel motorrij ders op eigen initiatief over dag licht. Europarlementariër wil grotere schollen DEN HAAG De Europarlemen tariër Eisso Woltjer (Soc.) heeft de Europese Commissie gevraagd voor schol opnieuw een minimum aan- voermaat van 27 cm in te voeren. Hij schrijft de Commissie de mini mum maat van 25 cm „onrust" heeft veroorzaakt. De forse scho- laanvoer met een lengte van 25 cm heeft op sommige plaatsen geleid tot marktbederf, doordraai en verv king van deze consumptievis tot meel. Hij wil weten Commissie is uitgegaan „terwijl met cm de prijs voor de vis meer op ni veau blijft en het beheer van de vis standen beter wordt gewaarborgd". Nederland neemt deel aan onderzoek Antarctica AMSTERDAM Nederland gaat mee doen aan het wetenschappelijk onder zoek op Antarctica. De regering heeft geld en manjaren beschikbaar gesteld voor het opzetten van een nationaal pro gramma voor dat onderzoek, dat de basis moet vormen voor samenwerking met het buitenland. Dat zei dr. E. van Spie gel, directeur-generaal voor het weten schapsbeleid van het ministerie van on derwijs en wetenschappen, op een giste ren door hem geopende studieconferen tie. Na een onderzoekprogramma te heb ben vastgesteld zal de Nederlandse Raad voor Zee-onderzoek (NRZ) gaan onder handelen met het buitenland als eer ste West-Duitsland om king te komen. Politici vragen vrijlating Battek DEN HAAG De fractievoorzitters in de Tweede Kamer Ina Brouwer (CPN), Bert de Vries (CDA) en Joop den Uyl (PvdA) hebben vandaag namens het initiatiefcomité Rudolf Battek een open brief overhandigd aan de Tsie- choslowaakse ambassade, waarin om de vrijla ting van Rudolf Battek wordt gevraagd. Battek, die vandaag 60 jaar is geworden, zit sinds 1980 gevangen. Hij is tot vijf en een half jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens activiteiten in de Charta-beweging en het schrijven van brieven aan Olof Palme, Bruno Kreisky en Willy Brandt. In de brief, die is gericht aan de Tsje- choslowaakse president Gustav Husak, wordt erop gewezen dat de gezondheidstoestand van Battek te wensen overlaat. De brief is ook door politici van andere partijen ondertekend. Nieuwe voorzitter Cosbo-Nederland DEN HAAG Drs. Th. Wehkamp (64) is met in gang van 1 januari 1985 benoemd tot voorzitter van Cosbo-Nederland, het centraal orgaan van de samenwerkende bon den van ouderen, als op volger van mr. M. van Thiel. Hij is al jarenlang bestuurslid van de Ne derlandse Federatie voor Bejaardenbeleid (NFB) en voorzitter van verzor gingshuis en serviceflat Th. Vos de Wael in Zwolle. Kath. plattelands vrouwen hebben nieuwe voorzitster DEN HAAG Me- vrouw M.Roosen-Van Pelt (50) uit Schayk is ge kozen tot voorzitter van de Katholieke Platte landsvrouwen Nederland (KPN). Mevrouw Roosen, al ze ven jaar vice-voorzitter van de KPN, is getrouwd met een tuinder. Zij is sinds tien jaar lid van de Schaykse gemeenteraad, de laatste vier jaar als leidster van de CDA- -fractie. OORDWIJKERHOUT - Twee miljoen Neder- inders drinken gemid- eld minimaal zes glazen lcohol per dag. Dat is al- ïans een schatting van erschillende deskundi- en, die mede is geba- erd op het toenemende antal problemen waar- an overmatig alcoholge- ruik de oorzaak is. Zo ïerken artsen steeds va- er dat patiënten die een jd verschillende klach- in hebben gehad, thuis roblemen hebben met en drinkende man of rouw. Die ontwikkeling )opt parallel met een on- lerzoek in de Verenigde Itaten, dat heeft aange- jond dat bijna één op de wee patiënten van een uisarts in enige vorm met een alcoholprobleem te maken heeft. Ook al is er bij zes glazen per dag nog lang niet altijd sprake van alcoholisme, dergelijke hoeveelheden gaan aan nie mand meer onopgemerkt voorbij. De drinker of drink ster vernietigt langzaam zijn eigen lichaam, maar doet te vens anderen behoorlijk wat leed aan. En die anderen, part ner en kinderen vooral, vin den het moeilijk er over te praten. Toch wordt het over matig gebruik van alcohol steeds bedreigender voor de volksgezondheid. „Het is daarom zaak, dat een arts zo snel mogelijk ontdekt dat er sprake is van probleem- drinken", zegt J. van Lim- beek, van de Federatie van In stellingen voor Alkohol en Drugs. „Niet alleen een huis arts, maar zeker ook een be drijfsarts. Want mensen heb ben de neiging door en voor drank alles en iedereen te ver kwanselen tot hun huwelijk toe, maar hun baan geven ze pas op het aller, allerlaatste moment op". Alerter Om de artsen op dit gebied wat bij te scholen en alerter te maken, organiseerde de Fede ratie in samenwerking met de Boerhaave Commissie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden een cursus over her kenning en behandeling van alcoholmisbruik. Die is van daag en gisteren in Noordwij- kerhout gegeven. Eén van de sprekers daar was T. Jongsma, een man die het alcoholpro bleem dagelijks van zeer nabij meemaakt. Hij werkt bij de Stichting voor Opvang, Be handeling en Resocialisatie van Alkohol- en Drugspatiën ten. Jongsma zegt dat er een be hoorlijk percentage drinkers is, dat nooit geholpen kan worden. Vooral omdat ze die hulp zelf weigeren. „Iedere drinker weet op z'n minst vaag waar-ie mee bezig is", meent Jongsma. „maar het blijkt toch heel moeilijk hem of haar van de drank af te krijgen. Getallen zijn moeilijk te geven, maar ik schat dat er ongeveer net zoveel mensen weer een redelijk normaal le ven gaan lijden als het aantal patiënten dat jaarlijks van ver schillende chronische ziekten geneest". Ondanks een enorme praktijk ervaring, vraagt Jongsma zich nog altijd af waarom mensen op een bepaald ogenblik een glas alcohol kiezen in plaats van een kopje thee of koffie. „Ik denk wel dat de reclame een belangrijke rol speelt. Daarin wordt drank altijd ge koppeld aan het blitse leven, het gezellige leven, het leuke leven. De overheid zou moeten verbieden, dat er in de recla me nog van dergelijke associa ties gebruik wordt gemaakt. En misschien zou er op elke fles een waarschuwing moeten komen te staan, net als op een pakje sigaretten. Maar wat ze ker verboden moet worden, is dat er bij benzinestations, langs de weg dus, bier wordt verkocht. Dat is toch te krank zinnig om waar te zijn". Jongsma noemt alcohol een alibi. Mensen die zich niet durven te uiten, gaan door al cohol over een drempel, maar kunnen tevens de schuld daar van aan de drank geven. Zelf gaan ze dan, denken ze, vrij uit. „Er is tegenwoordig nu eenmaal veel ongenoegen, mensen gaan zichzelf dingen verwijten. Dat leidt maar al te vaak tot zelfdestructie. Hoe kun je het anders verklaren dat mensen maar door blijven drinken terwijl ze weten dat ze niet alleen hun eigen li chaam verwoesten, maar ook iedereen in hun omgeving meeslepen in de ellende?". „Voor een partner is het niet temin moeilijk om openlijk te zeggen dat de ander drinkt. Welke vrouw vindt het prettig om toe te geven dat haar man meer van de de fles houdt dan van haar? Dat vereist nogal wat moed. Ik denk, dat artsen zich dat heel goed moeten rea- lisren. Als ze er alleen al reke ning mee houden dat er drank in het spel kan zijn, schiet je al op. Als ze dan ook nog leren daar taktisch naar te vragen, is het helemaal mooi. Artsen die tijdens het spreekuur vermoe den dat er iets is, zouden die patiënt bijvoorbeeld 's avonds moeten laten terugkomen. Dan is er meer tijd om er rus tig over te praten. Hoewel ook dat training vereist, want ge zinsleden zijn vaak enorm soli dair met iemand die drinkt. Of een vrouw is gewoon bang, omdat de man haar bedreigt en chanteert. In dat verband vind ik, dat éen arts ogenblik kelijk aan alcohol zou moeten denken, zodra er tekenen van mishandeling zijn bij de vrouw of één van de kinderen". DICK HOFLAND Artsen merken steeds vaker dat patiënten die een tijd verschil lende klachten hebben gehad, thuis problemen hebben met een drinkende man of vrouw. ZEIST Op veel plaatsen in de wereld worden apen ernstig bedreigd. Minstens tien soorten lopen zelfs het gevaar spoedig uit te sterven. Daarom is het Wereld Natuur Fonds onder het motto „Red de apen wereld wijd" een inzamelings actie begonnen om de apen te redden. Het streefbedrag van de actie is 750.000 gulden. Tweederde van het streef bedrag is bestemd voor project in Indonesië. Het gaat daarbij om het opzetten van grote oer woudreservaten, waarin vele soorten apen, zeer bedreigde voorkomen, en het beheer die reservaten, aldus het Wereld Natuur Fonds. Een groep wetenschappers van de Internationale Ver eniging voor Natuurbe scherming, die zich bezig houdt met primaten, de verzamelnaam voor alle apen en halfapen, heeft drie projecten aangedra gen waarvoor de rest van het geld bij voorrang ge bruikt moet worden. Het om het behoud en de bescherming van de berg- gorilla's van Oost-Afrika, de bescherming van de spinaap en het roodstuit- leeuwaapje in Brazilië en het opzetten van een op leidingsprogramma voor sen die zich in die lan den willen inzetten voor de bescherming van deze dieren. ZWOLLE Mr.drs. A. Masson, de-geschorste di recteur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zit weer in de cel. Voor de derde maal is hij ontko men aan de vragen van de Zwolse rechter-commissa- ris J. Schunck, die op aan geven van de zakenman W. Meijer een serie getui genverhoren afwerkt in verband met een rapport van burgemeester J. Gruijters van Lelystad. Masson is wel in Zwolle geweest, maar kon na een voor hem gunstig verlo pen juridisch steekspel weer terug naar het Huis van Bewaring in Maas tricht, waar hij vastzit op verdenking van fraude. Masson zou getuigen omdat Gruijters Meijer „chanteur" noemde in een in opdracht van minister Rietkerk van binnenlandse zaken geschre ven rapport over onregel matigheden bij het ABP. De zakenman wil zijn naam ge zuiverd zien en laat door mid del van de verhoren uitzoeken of een gerechtelijke procedure tegen Gruijters kans van sla gen heeft. Mocht dat het geval zijn, dan heeft Meijer een claim in gedachten van meer dan tien miljoen gulden. Voordat Masson weer terug- mocht naar Maastricht, had den diens raadsman mr. A. Pfeil en Meijers raadsman mr. E. Kuhn een juridisch stoei partijtje. Inzet was de vraag of Masson in deze civiele proce dure een beroep op het alge- n verschoningsrecht kon doen gelden, met andere woorden of hij kon weigeren ook maar één vraag te beant woorden. Volgens de wet kan dat alleen in een strafzaak, maar Mas- sons raadsman zag een zo gro te verwevenheid tussen de ci viele zaak in Zwolle en de strafzaak in Maastricht, dat hij meende dat zijn cliënt ook in Zwolle wel zijn mond mocht houden. Masson zou zich met een verklaring in Zwolle in de vingers kunnen snijden bij het onderzoek dat in Maastricht nog loopt. „Niemand kan gedwongen worden zichzelf te belasten", was het bekende argument dat hierbij in de rechtszaal klonk, ontleend aan het internationa le verdrag inzake burger- en politieke rechten. „Mijn cliënt mag niet voor het dilemma geplaatst worden van öf meineed óf strafrechtelijke vervolging", voegde mr. Pfeil daar nog aan toe. Het verscho ningsrecht is wat hem betreft een zeer elementair beginsel, dat ook buiten het strafrecht toegepast moet kunnen wor- Volgens Pfeil zou Masson door het afleggen van een verkla ring bovendien ook zelf pro cespartij kunnen worden, want „de mogelijkheid is nog steeds aanwezig dat Meijer ook het ABP en daarmee wellicht indirect Masson aansprakelijk stelt". De mogelijkheid van een claim op het ABP werd door Meijer echter direct uit gesloten genoemd. „Pure wraak" Rechter-commissaris J. Schunck had een schorsing van bijna twee uur nodig om te beslissen dat Masson niet aan een verhoor zou worden onderworpen. „Ik kan niet overzien welke gevolgen Mas- sons verklaring op de verden kingen in Maastricht kan heb ben", luidde het argument, en daarmee kon Masson gaan. Het uitblijven van het lang verwachte verhoor van Mas son stelde Meijer zeer teleur. „Masson schijnt in Maastricht alles wat hem tenlaste wordt gelegd te ontkennen. Waar is hij dan bang voor? Dat vraag ik mij af, want iemand die on schuldig is, heeft niets te vre zen", zei Meijer. Zijn altijd aanwezige echtge note vond het „uitermate kin derachtig, wat Masson doet", terwijl mr. Kuhn van „pure wraak op Meijer" sprak. Hij is van plan het er niet bij te la ten zitten en overweegt daar om in beroep te gaan tegen de beslissing van de rechter-com- Een lachende ex-ABP-directeur Masson. Meermalen hebben Kuhn en Meijer laten weten inmiddels wel genoeg materiaal te heb ben verzameld om met succes een zaak tegen Gruijters te be ginnen. Waarom dan nog al deze moeite om Masson en volgende week ABP-advocaat Wouters te laten praten? „Ik wil afmaken waar ik aan ben begonnen", zegt Meijer. „Ik zou een stukje vloer onge- veegd laten als ik Masson en Wouters niet meer aan de beurt zou laten komen. Boven dien weet je nooit wat je ver der nog aan de weet kunt ko men", aldus Meijer. Het was overigens Massons eerste verschijning in het openbaar sinds 10 mei. „We hebben hem in ieder geval een leuk uitje bezorgd, dat staat vast. Masson heeft tenminste de herfstkleuren weer eens van dichtbij kunnen bekij ken", liet Nellie Meijer in haar teleurstelling over de gebeur tenissen in Zwolle wat cynisch weten. Masson scheen het uit stapje zelf ook wel te waarde ren want bij aankomst aan de achteringang van de recht bank in Zwolle toonde hij een brede lach op het gezicht. ARJEN VAN DER SAR De zakenman Willem Meijer schijnt het ook wel te zien zitten. Toch kon zijn raadsman Masson niet dwingen om te getuigen. PROF. NEUMAN: NIJMEGEN Het CDA-standpunt inzake kernbewapening heeft in 1979 geleid tot schipbreuk van de diplomatie van de toenmalige minister van defensie W. Scholten. Zijn semi-diplo- matiek offensief, bedoeld om steun te krijgen voor de door hem ontwikkelde gedragslijn van de regering inzake kernwapens, strandde toen het CDA-standpunt naar buiten kwam. Niets wijst er overigens op dat de CDA-Tweede-Kamerfractie op dat mo ment ook maar het flauwste benul had waarmee minister Schol ten toen bezig was. Dat zei prof. H. Neuman vanmiddag ter gelegenheid van zijn aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar aan de ka tholieke universiteit van Nijmegen. Neuman gaat les geven in de geschiedenis van de internationale betrekkingen sinds 1945, in het bijzonder de veiligheidsproblematiek. Toen Nederland eind augustus 1979 werd geconfronteerd met het getal van 572 in Europa te plaatsen nieuwe kernwapens voor de middellange afstand, stelde minister Scholten volgens Neu man in het diepste geheim een nota op, waarin de gedragslijn stond aangegeven die de Nederlandse regering naar zijn mening diende te volgen. Deze hield in dat het plaatsingsbesluit betrek king moest hebben op de helft van het aantal raketten terwijl verder het aantal Nederlandse kerntaken verminderd zou wor den tot drie. Scholten begon met instemming van premier Van Agt en minis ter Van der Klaauw van buitenlandse zaken „persoonlijk aan een semi-diplomatiek offensief dat grotendeels voor de pers ver borgen is gehouden". Slechts bij zijn Westduitse collega Apel kreeg Scholten volgens Neuman enig welwillend gehoor. Dat was echter weer voorbij toen de CDA-fractie na een studiedag over kernbewapening eind oktober 1979 met haar „Vertrekpun ten" in de publiciteit kwam, waarin de nuloptie niet werd losge laten en volgens welke eerst twee jaar met Moskou zou worden onderhandeld. voornaamste gevolg was volgens iNeuman nei ïnteriicuioiimc c»- fect dat er van uitging. „West-Duitsland trok onmiddellijk zijn eventuele hulp aan Scholten in en president Carter drong er per brief bij premier Van Agt op aan, zich bij het komende NAVO- -beraad in Brussel te onthouden van pleidooien voor verlaging", aldus Neuman. Tijdens een rondreis van Van Agt langs bevriende hoofdsteden werd in de Tweede Kamer met hulp van tien CDA'ers de motie Stemerdink/Brinkhorst aanvaard, waarin werd uitgesproken dat Nederland „thans" niet kon instemmen met plaatsing. Op 12 december bereikte het kabinet volgens Neuman overeenstem ming over de tekst van het voorbehoud, dat in Brussel zou wor den gemaakt. Het was uitdrukkelijk de bedoeling, dat de tekst van dit voorbehoud zou worden opgenomen in het slotcommuni qué van de NAVO-bijeenkomst, hetgeen echter door de verga dering van NAVO-ministers werd geweigerd. „Het Nederlandse doen en laten had bij de bondgenoten en bij het NAVO-apparaat zoveel kwaad bloed gezet, dat secretaris-generaal Luns serieus heeft overwogen de ministers Van der Klaauw en Scholten de toegang te weigeren", aldus Neuman. Zover kwam het volgens hem niet, mi windslieden werden wel overladen me zelfs dat Luns hen in bescherming nar landse voorbehoud vermeld te krijgen publiceerde bijlage bij de geheime besl In de daarop volgende weken rommelde het volgens Neuman hevig binnen het CDA en tussen regering en parlement. De Nij meegse hoogleraar vroeg zich aan het slot van zijn toespraak af of de geschetse „merkwaardige interactie" tussen binnenlandse en internationale politiek iets uitzonderlijks is. lar beide Nederlandse be let kritiek en hoon. „Zozeer iam en hielp om het Neder- en in een later volledig ge- ►sluitenlijst", aldus Neuman. \A7M NE£: H/0 IS 1- Cfc SrOiVtfff (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is unaniem van mening dat politieke ambtsdragers, zoals burge meesters, wethouders, commissarissen der konin gin en leden van gedepu teerde staten geregeld al hun nevenfuncties open baar moeten maken. Mi nister Rietkerk (binnen landse zaken) is het hier mee eens. Dat bleek giste ren in het overleg tussen de minister en de kamer commissie van binnen landse zaken. Rietkerk zal bij premier Lub bers aandringen op openbaar making van eventuele neven functies van ministers en staatssecretarissen. Kamerle den (ook politieke ambtsdra gers) laten al sinds enkele ja ren hun bijbanen publiceren De minister bleek overigens niets te voelen voor het stand punt van PvdA. CDA, VVD en D'66, dat politieke ambts dragers met een volledige baan niet teveel bijverdiensten mogen hebben. Volgens deze partijen moet het salaris van bijvoorbeeld een commissaris der koningin worden vermin derd als hij meer dan een be paald bedrag aan bijverdien sten ontvangt. Voor kamerle den geldt eenzelfde regeling. Rietkerk zei wel bereid te zijn met de betrokkenen over deze kwestie te praten, maar wihff verder geen toezegging doen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13