Vervolging computerclubs js niet uitgesloten Politie pakt 53 verslaafden op de Zeedijk Zieke jongeren geen „moederskindjes Amro-topman Nelissen weer beschuldigd van meineed NIEUWE RENTETARIEVEN. LLEGAAL KOPIEREN PROGRAMMA'S JIT DE HAND GELOPEN Eis FNV-jongeren tegen inister Ruding afgewezen Vos niet het haasje Justitie bindt strijd aan tegen slankheidsprodukten LEIDSE SPAARBANK S DE DICHTBIJ HUISBANK. IER 196 INNENLAND CeidaeSotria/tit VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 [yperventilatie per ;lef oon bespreekbaar fRECHT De Nederlandse Hy- rventilatie Stichting (NHS) is start met het opzetten van een ïdelijk net van telefonische hul- ijnen voor hyperventilatie-pa- inten. Iterdag worden tijdens een op- jhtingsbijeenkomst in Utrecht iftien hulpverleners officieel ngesteld. De veelal miskende 'perventilatie-patiënten kunnen i volgens de NHS rekenen op p welwillend oor als zij van de ilplijnen gebruik maken. In acu- situaties blijkt een begrijpend en Imoedigend medemens van grote aarde te zijn, aldus de NHS. Nieuwe wet zwembaden DEN HAAG Openbare richtingen hebben vanaf 1 november te maken met een nieuwe wet die de hygiëne en veiligheid moeten waar borgen. De wet geeft voorschriften voor onder meer de kwaliteit van zwemwater, voor douches, toiletten, kledingber- ging, diepteaanduiding en toezicht. De voorschriften gelden in beperktê mate ook voor plaatsen waar veel wordt ge zwommen, zoals aan de kust en in zand- en grindwinplaatsen. Eind vol gend jaar zullen er ook regels komen voor campingbaden, hotelbaden en dergelijke. Afhankelijk van de mate waarin verbouwingen nodig zijn, gel den overgangstermijnen van drie maanden tot tien jaar. Meeste gemeenten doen niets tegen chemisch afval DEN HAAG Slecht één tot twee procent van de 750 gemeen ten in ons land zamelen chemisch afval in. Die gemeenten controle ren ook bedrijven streng op hun handelingen met het afval. Dit heeft de Vereniging milieudefen sie gisteren gezegd bij de start van de actie „Gemeenten gifvrij". Volgens de vereniging doet het overgrote deel van de gemeenten niets tegen chemisch afval, ter wijl talrijke bodemvervuilingen juist het gevolg zijn van een te lakse houding in de afgelopen ja- Maasdammer kaas op derde plaats DEN HAAG De produktie van Maasdammer kaas heeft de afge lopen jaren een grote vlucht ge nomen. Minister Braks (Land bouw) gaf gisteren bij de behan deling van zijn begroting de Ka mer enkele cijfers. In 1980 werd ongeveer 6.100 ton Maasdammer gemaakt, vorig jaar 23.300 ton, en dit jaar wordt een produktie ver wacht van over de 30.000 ton. De Maasdammer is hiermee, na de Goudse en Edammer, de derde kaassoort van ons land geworden. Het aandeel in de totale kaaspro- duktie bedroeg in '83 ongeveer 5 Veel Maasdammer wordt ge ëxporteerd. „Rechterlijke macht mag geen mammoet worden" AMSTERDAM De Staatscommissie Her ziening Rechterlijke Organisatie gaat terecht uit van eenheid van de rechterlijke macht, maar dat mag niet leiden tot een mammoet organisatie. Deze ene rechterlijke macht moet niet worden ondergebracht in een strak gere gelde pyramidale structuur. Dit schrijft mr. J.H. Blaauw, lid van de Raad van State en oud-president van de rechtbank in Den Haag, in het jongste nummer van het Nederlands Juristenblad. Blaauw is wel voorstander van een samenvoeging van kantongerecht en rechtbank, zoals ook de Staatscommissie dat voorstelt. De kantonrechter moet dan blijven bestaan voor de behandeling van eenvoudige burgerlijke en strafzaken, terwijl de zwaarde re zaken naar de gespecialiseerde kamers van de rechtbank moeten gaan. TRECHT De schade |e computerfabrikanten i de Verenigde Staten plopen als gevolg van ^t illegaal kopiëren van rogramma's bedraagt |>'n 500 miljoen dollar, faar ook in ons land be- jirgen piraten en kopië- ende hobbyisten de fa- rikanten stroppen die in e miljoenen guldens lo- en. Het kopiëren van computer- rogramma's door hobbyisten totaal uit de hand gelopen, r is al lang geen sprake meer &n het kopiëren voor eigen ebruik. De professionele pira- tn doen hun inkopen tegen woordig rechtstreeks bij de obbyclubs", zo zei gisteren de trechtse advocaat mr. J. uekel op een persconfentie i Utrecht. De persconfentie ras belegd in verband met de omputerdagen die de Hobby !omputer Club op 16 en 17 no vember in de jaarbeurs in Utrecht houdt. De auteurswet staat het kopië ren op beperkte schaal en al leen voor eigen besloten kring wel toe, maar bij de als kool groeiende computerclubs wor den deze praktijken inmiddels op grote schaal bedreven. Que- kel, die in het verleden optrad als advocaat van gedupeerde computerbedrijven, acht het niet uitgesloten dat de compu terclubs vervolgd kunnen worden wegens medeplichtig heid aan illegaal kopiëren. In elk geval is het georganiseerd kopiëren in strijd met de au teurswet. Een verbod op Hob by Computer-dagen is in de toekomst wellicht mogelijk, zo waarschuwde Quekel. Gebleken is dat piraten, die het kopiëren beroepsmatig en georganiseerd bedrijven, hun inkopen vooral bij de hobby clubs doen. Deze computerpro gramma's (die ook via Taiwan en Hong Kong ons land bin nenkomen) zijn vaak voor „weggeefprijzen" te koop. Voorzitter Van der Woude van de Hobby Computer Club stel de daar tegenover, dat de fa brikanten van computerpro gramma's piraterij en thuisko- piëren in de hand werken door te hoge prijzen voor hun programma's te vragen. Het Tweede-Kamerlid drs.i- r.ing. B. Van der Kooy (VVD) is een krachtig voorstander van het invoeren van personal computers voor alle leden van de Kamer. „In een huis als dat van de Tweede Kamer, waar zoveel informatie binnenkomt en verwerkt wordt, zijn mo derne informatiemiddelen op zijn plaats", zo stelde hij giste- Waarschijnlijk al in januari krijgt de Tweede Kamer, als gevolg van een initiatief van Van der Kooy, de beschikking over 35 personal computers. Dat gebeurt in het kader van een proefproject waarvoor in totaal 2,5 miljoen gulden uitge trokken is. De Eindhovense hoogleraar dr.ir. E. Koldenhof waar schuwde echter voor de ingrij pende gevolgen die een com puterisering zou kunnen heb ben. „De hele maatschappeljke orde wordt op z'n kop gezet. Wat willen we? Dat over vijf of tien jaar iedereen alles over iedereen kan opzoeken?" Een veelbetekenend voorbeeld van het schenden van privacy kwam gisteren aan de orde: Het zou mogelijk kunnen wor den (zijn?) te achterhalen met wie bezitters van een autotele foon bellen en waar zij zich bevinden. Premier Lubbers, om maar even iemand te noe men, heeft een autotelefoon. Van der Kooy ziet het alle maal niet zo somber in. Hij er kent ook wel de bezwaren van de privacy („big brother is watching you") en de kans dat mensen misbruik van compu terkennis maken, maar denkt dat daar wel antwoorden op gevonden (kunnen) worden. „Ik ben een optimist", zo voeg de hij er aan toe, „en ik geloof niet dat je alles van tevoren kunt sturen". )EN HAAG De Haagse rechtbankpresident mr. M.R. Wijn- iolt heeft gisteren de eis van de jongerenbeweging FNV, dat mi jster Ruding (Financiën) publiekelijk zijn verontschuldigingen tioet aanbieden voor zijn recente uitlatingen over jonge werklo- bn afgewezen. leslissend is hier geweest dat Ruding inmiddels zijn veront- chuldigingen in de Tweede Kamer heeft aangeboden. „Voor iet recht is daarmee de kous af", aldus het vonnis van Wijnholt n het door de jongerenbeweging FNV en een 23-jarige werkloze ;egen de minister aangespannen kort geding. iVijnholt bepaalde wel dat de staat de proceskosten van dit ge ling moet betalen. Dat is ongebruikelijk, omdat bijna altijd de 'erliezende partij voor die kosten opdraait, daar de rechtbankpresident meent dat de proceskosten hier no- leloos zijn veroorzaakt, doordat de minister zijn verontschuldi- ingen niet vóór, maar na de behandeling van het kort geding leeft aangeboden. J)e gewraakte uitspraken betroffen onder meer de pogingen van -berklozen om weer aan een baan te komen. Ruding zei hierover lat veel werklozen zich er met een Jantje van Leiden van afma- fen, vporal jongeren. De vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode, praat voor het pa leis van justitie met „tante Truus" en „Jantje van Leiden" over de uitspraak van de rechtbankpresident, die de eis van de FNV- jongeren tegen minister Ruding afwees. AMSTERDAM Bij een politie-actie tegen heroï- neverslaafden op de Zee dijk in Amsterdam zijn gisteren 53 verslaafden gearresteerd. De 53 wer den vooral aangehouden wegens bezit van verdo vende middelen. Een aan tal werd gearresteerd we gens diefstal of het niet opvolgen van een politie- bevel. Zo'n 25 verslaafden hebben gisteren deelgenomen aan een demonstratie naar het Stads huis uit protest tegen het poli- tie-optreden op en rond de Zeedijk in Amsterdam. Pogingen om bij de Zeedijk verslaafden er toe te bewegen aan de demonstratie deel te nemen liepen schipbreuk. De meeste waren verdwenen als gevolg van de politie-actie en de enkelingen die er nog wel waren voelden er niets voor om zich aan te sluiten. „Ze zijn bang geworden voor de politie", aldus een verte genwoordiger t van de MDHG-Junkiebond, die de be toging op touw had gezet. Bij het Stadhuis werd een door 1000 verslaafden onderteken de petitie aangeboden, waarin geëist wordt dat de politie zich van de Zeedijk zal terugtrek ken. Volgens de MDHG-Junkie- bond zullen als gevolg van de politie-actie de prijzen van he roïne stijgen en zal de kwali teit dalen. „Er zullen nu doden vallen. Dit is een levensge vaarlijk beleid", aldus de de bond. rlijk beleit irdvoerder PSYCHOLOOG SINNEMA IN PROEFSCHRIFT: UTRECHT Het is niet waar dat chronisch zieke jon geren onrijper of afhankelij ker zijn dan hun gezonde leeftijdsgenoten. Zij ontwik kelen zich in principe net als anderen. Het idee dat zieke jadolescenten door hun ziekte t„moederskindjes" zijn is een misvatting. Dat concludeert de Utrechtse psycholoog G. Sinnema uit een onderzoek onder tweehonderd zieke en gezonde jongeren, waarop hij vandaag in Utrecht is gepro moveerd tot doctor in de So ciale Wetenschappen. Sinnema sprak voor zijn on derzoek onder anderen met zestig jongeren met cystic fi brosis of „taaie slijmziekte", een ongeneeslijke stofwisse lingsziekte waarvan de ver schijnselen, zoals gebrek aan uithoudingsvermogen, steeds erger worden. De meeste mensen die deze aangeboren aandoening hebben, overlij den jong. Toch streefden de jongeren die Sinnema onder vroeg over het algemeen een normaal leven na. Waar zij verschilden van hun gezonde leeftijdgenoten ging het om reële aanpassingen met het oog op hun ziekte. Zo bleken ze minder aan sport te doen. Over het algemeen waren de patiënten tevreden met hun tijdsbesteding en hun sociale leven en waren zij optimis tisch of hoopvol over de toe komst. Zij blijven gemiddeld ook niet langer bij hun ou ders wonen dan gezonde jon geren. Uit angst voor onbe grip of medelijden zijn veel chronisch zieke jongeren te rughoudend in het praten over hun ziekte. Hulpverle ners moeten die houding vol gens Sinnema respecteren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll >EN HAAG Het is niet nodig om het aantal vossen in ons ind terug te dringen. In de Noord- en Zuidhollandse duinstrook n langs de grenzen met Duitsland en België is wel extra waak- aamheid geboden. In de duinstrook is de overlast van de vos root. Langs de grenzen moet het aantal vossen laag worden ge- ouden, gezien de kans op verspreiding van hondsdolheid door sen die de grens overkomen. Dit zegt minister Braks (Land- wjTn een nota aan de Kamer. Braks wijst daarin een voor af om het aantal vossen in ons land te beperken tot één per hectare. Volgens de bewindsman bedreigt het aantal vossen flora en fauna niet zodanig dat dit nodig is. II AMSTERDAM Het Openbaar Ministerie gaat, in samenwerking met de Keuringsdiensten van Waren, een onderzoek in stellen naar slankheid sprodukten. Daarbij wordt dan gekeken of de pro- talEMELS dukten inderdaad wel zo slankmakend zijn als de reclame wil doen voorko men. Dit heeft officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. A.M. Fransen, gisteren ge zegd tijdens een rechts zaak rond slankheids brood. Voor politierechter mr. J. Sturhoofd stond de directeur van de Fabriek voor hoog waardige voedingsprodukten Kelderman BV uit Naarden terecht. Van deze fabriek was eind 1982 roggebrood onder de naam „Slank-in" op de markt gebracht, waarvan de verpak king deed denken dat men slank wordt door het eten van dit brood. Een superslanke dame en tekst als „Eet u slank, eet gezond, eet Slank-In" wa ren, volgens de politierechter, misleidend. Voor deze overtre ding van het Besluit Bijzonde re Voedingen werd het bedrijf veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete. Verder moest de fabriek drie keer een boete van 500 gulden betalen, omdat bij controle driemaal te veel sorbinezuren waren aangetrof fen in het bewuste roggebrood. t ontvangen Bel ti Brinkman wil werkloze jongeren plichten opleggen UTRECHT Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur vindt dat de overheid in ruil voor het recht op een uitke ring aan werkloze jongeren de plicht mag opleggen om zich verdienstelijk te maken voor de samenleving. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door een functie in het vere nigingsleven te bekleden. Dit blijkt uit een vraaggesprek in het blad van de Werkende Jongeren-CNV, „Warempel", dat volgende week ver schijnt. Werkende Jongeren-CNV leidt uit deze uitlatingen af dat het idee van de toenmalige mi nister van CRM Van der Louw om een gemeenschap stakenplan (ook wel klussen- plan genaamd) voor jongeren in het leven te roepen, nog steeds actueel is op het minis terie van WVC. Het gemeen schapstakenplan is wegens heftige kritiek uit alle lagen van de samenleving nooit uit gevoerd. Blijkbaar ziet Brink man toch wel wat in dit plan, aldus bestuurder A. Matthij- sen. WJ-CNV is steeds tegen dergelijke verplichtingen ge weest. De jonge socialisten in de PvdA zeggen ontsteld te zijn over Brinkmans uitspra ken. Volgens hen discrimi neert de minister de jongeren daarmee. ROTTERDAM Tegen Amro-topman mr. R.J. Nelissen is opnieuw een klacht wegens meineed ingediend bij het open baar ministerie in Rotter dam. De klacht is afkom stig van een aandeelhou der van de bank, H. Dub beldam uit Rotterdam, en heeft opnieuw betrekking op verklaringen die Nelis sen heeft afgelegd tegen over de parlementaire RS V-enquêtecommissie. Dubbeldam vindt dat Ne lissen bewust heeft gelo gen tegen de enquêtecom missie. De officier van justitie in Den Haag heeft onlangs een klacht van een Haagse advokaat we gens meineed tegen Nelissen over hetzelfde onderwerp ge seponeerd. De oud-minister zelf heeft in een hernieuwd verhoor voor de enquêtecom missie gezegd dat hij zijn ken nis over een belangrijke nota van regeringswaarnemer Mol- kenboer uit 1971 in eerste in stantie had ontkend, omdat hij de de verkeerd had begrepen. In de betreffende nota wordt de minister gewezen op zeer ernstige verliezen bij Rijn- -Schelde, net voor het moment dat tussen dit bedrijf en het Verolme-concern een fusie tot stand zou komen en een waar debepaling van de beide con cerns aan de orde was. Dub beldam meent dat Nelissen in eerste instantie bewust zijn kennis heeft verzwegen. Een misverstand kon volgens hem niet aan de orde zijn, omdat Nelissen van tevoren van de vragen op de hoogte was ge bracht. ADVERTENTIE Met ingang van 2 november 1984 gelden de volgende rentetarieven. Spaarrekeningen. Perfect spaarrekening 4% Girospaarrekening 4'A% Salaris spaarrekening 5% Gewone spaarrekening 3% Spaarselect rekening 53/4% Spaarselect-extra-rekening tt/2% Jeugdspaarrekeningen. Piek-Fijn spaarrekening 6% Piek-Fijn rekening 6% Kombi spaarrekening 6'/4% Zilvervloot 6% Spaardeposito's. Minimum inleg f 1.000,- i jaar vast 5%% 5 jaar vast f/2% 2 jaar vast ó'/4% 3 jaar vast 6%% 4 jaar vast f/2% 6 jaar vast 7'/2% 7 jaar vast 7%% 8 jaar vast 7%% Maandrentedeposito's. Minimum inleg f 15.000,- 5 jaar fk% (eff 7,76%) 10 jaar fk% (eff 7,76%) Kapitaalmarktrente-rekening. Minimum saldo 2.500,- 7,96% (november 1984) Groeispaarbewijzen aan toonder. Na 2 jaar 6%* Na 5 jaar fk%* Variabele looptijd. (minimaal 2 jaar, maximaal 5 jaar) Na 2 jaar 5%%* Na 3 jaar ó'/4%* Na 4 jaar 7%* Na 5 jaar 7/4%* Op basis van samengestelde interest

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11