Indiase oppositie leider veroordeelt benoeming Rajiv Rajiv Gandhi voelde niets voor politiek Popieluszko slachtoffer van kritiek van staat en kerk Verbod op lozen giftige stoffen Sluiting van Lago is geen verrassing voor de Antillen WA 3Y-ÊV&WHA6LA) MINISTERS OP NOORDZEE-CONFERENTIE: -BUITENLAND! CcidócSotuont DONDERDAG 1 NOVEMBER 1964 PAGINA IS Tanker explodeert Een helikopter van de kustwacht vliegt laag over het voordek van een brandende olietanker, tien mijn uit de kust voor de baai van San Francisco. Voordat het schip gisteren na enkele hevige explosies doormidden brak, konden 29 van de 28 bemanningsleden worden gered. Japanse „gifbende" daagt politie uit OSAKA Een geheimzinnige Japanse groep, die een fabri kant van snoepjes een groot geldbedrag wil afpersen, heeft vanochtend de politie belache lijk gemaakt en haar aangera den met de zoekactie te stoppen. De afgelopen weken was gif aangetroffen in snoepgoed van deze fabrikant. „Hoe lang kunt u hier 40.000 mensen voor vrijmaken?" vraagt de bende openlijk in de massakrant Asahi Shimbun. De bende presenteerde zich als „de man met 21 gezichten" en richt te zich vervolgens tot de politie met de woorden: „U hebt vast ander werk te doen". „Laatste" poging bemiddeling mijn staking mislukt LONDEN Een „laatste" poging om een oplossing te vinden voor de staking in de Britse kolenmijnen is giste ren mislukt. Daardoor werd het vrijwel zeker dat de sta king, die al acht maanden duurt, zich zal voortzetten tot in de winter. „Een nieu we afspraak voor onderhan delen is niet gemaakt", zo verklaarde de plaatsvervan gend voorzitter van de Brit se Nationale Kolenraad. Ja mes Cowan. Stephanie van Monaco ontsnapt aan ontvoering PARIJS Prinses Stéphanie van Monaco heeft bij de Parijse politie aangifte gedaan van een poging tot overval door een man en een vrouw, van wie eerstgenoemde gewapend was met een pistool. Hoewel de poli tie zich er niet over uitlaat, wordt vermoed dat het tweetal van plan was de prinses te ontvoeren. De 19- jarige Stépahnie keerde net terug naar haar Parijse woning aan de Avenue Georges Mandel, toen zij te gen werd gehouden. „Schiet op en ga achterin de auto zitten", kreeg zij te horen, waarna ze kans zag te ont snappen. Belgische regering wil reclame op tv BRUSSEL De Belgische regering zal spoe dig het ontwerp van een wet naar de Tweede Kamer sturen, die het mogelijk maakt recla meboodschappen uit te zenden op radio en te levisie. In het parlement verwacht men wei nig tegenstand, zodat reclame via de Belgi sche nationale en regionale zenders wellicht al volgend jaar een feit zal zijn. Volgens het voorstel moeten de reclameboodschappen ge scheiden blijven van de normale uitzendin gen, mogen ze geen politieke of filosofische boodschap bevatten en mogen ze niet direkt voor of na jeugdprogramma's uitgezonden worden. De opbrengsten gaan voor een groot gedeelte naar de schrijvende pers en naar de Vlaamse en Waalse deelregeringen. WILLEMSTAD Het bericht van de sluiting van de olie-raffinaderij Lago op Aruba kwam voor velen op de Antillen niet als een verrassing. De afgelopen maanden circu leerden al hardnekkige verhalen over de moge lijkheid dat het bedrijf, gezien de uiterst slechte bedrijfsresultaten, haar poorten zou moeten slui ten. De Arubaanse leider Croes, die zich voor kort altijd optimistisch uitliet over de bestaanskansen van Lago, liet vorige week plots weten ernstig bezorgd te zijn over het behoud van het bedrijf. Volgens Croes moet Nederland zijn eiland hulp bieden, in een poging het bedrijf alsnog te redden. Zo moet Nederland volgens hem invloed uitoefe nen op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken, dat op zijn beurt Lago's moedermaatschappij Exxon moet beïnvloeden. „Want als Nederland en de Verenigde Staten sociale onrust in dit ge bied willen vermijden, dan zullen zij er rekening mee moeten houden dat deze raffi naderij op dit ogenblik dit eiland economisch op de been houdt". Volgens Croes heeft de slui ting van Lago geen invloed heeft op het streven van Aru ba naar de aparte status in het koninkrijk, die op 1 ianuari 1986 moet ingaan. „Aruba zon der de Lago, maar met de sta tus aparte is er nog altijd beter aan toe dan Aruba zonder de Lago binnen Antilliaanse band". In een interview met het An tilliaanse dagblad Amigoe wees de Antilliaanse premier Liberia-Peters op de negatieve gevolgen van sluiting, niet al leen voor Aruba, maar ook voor de overige eilanden. „De pijlers van onze economie zijn zo met elkaar verbonden, dat de vraag rijst wat er gebeurt die pijlers wegvalt". Israël en Libanon gaan praten over jf troepenterugtrekking tRI "EW YORK Israël en Li- ||W banon zullen maandag in het Unifil-hoófdkwartier in Na- koera in het zuiden van Liba non in tegenwoordigheid van VN-functionarissen onderhan- 'delingen op militair v; Z oi i 5 I l over terugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon. Dit is gisteren officieel bekendgemaakt door een VN-woordvoerder in New York. De conferentie van militaire vertegenwoordigers van Israël en Libanon zal ook de regeling veiligheidskwesties in Zuid-Libanon bespreken. Zij wordt, naar een VN-woord voerder zei, gehouden na óverleg van de secretaris-ge neraal van de VN, Perez de Cuellar, met de Libanese en de Israëlische regering. (Vervolg van de voorpagina) NEW DELHI Charan Singh, een van de be langrijkste 9ppositielei- ders in India, heeft de benoeming van Rajiv Gandhi tot premier scherp veroordeeld. Het feit dat Rajiv tot opvol ger van zijn moeder is gekozen, onthult het be staan van „een regel rechte dynastie", aldus de 81-jarige Charan Singh, die zelf van juli 1979 tot januari '80 pre mier is geweest. Volgens hem bevestigt de benoe ming van Rajiv de onder het Indiase volk levende vrees, dat „de democratie geleidelijk aan wordt uit gehold met als doel de vestiging van een dynas tie". De dood van premier Gandhi kwam op een moment waar op de voorbereiding voor de algemene verkiezingen in In dia in volle gang zijn. De ver kiezingen .worden als alles volgens plan verloopt eind ja nuari '85 gehouden. De afge lopen weken waren er steeds meer aanwijzingen dat de op positie, die op veel punten is gaan samenwerken, steeds meer steun kreeg van het Leden van de sikh-gemeenschap in Londen zijn zeer verheugd over de dood van Indira Gandhi en hebben dit gisteren heel duidelijk gedemontreerd. Een sikh-lid ontsteekt op de foto vuurwerk, als teken dat er een grote overwinning is behaald. De sikhs in Londen zien de dood van premier Gandhi als een rechtvaardige wraak voor de bestorming door het Indische le ger van de Gouden Tempel in Amritsar in juni van dit jaar. volk. De mogelijkheid werd zeker niet uitgesloten dat zij de macht zou kunnen over nemen van de regerende Congres-partij. In de internationale gemeen schap heeft de moord op pre mier Gandhi de vrees doen ontstaan voor een mogelijke periode van instabiliteit in een van de gevoeligste gebie den in de wereld. Westerse diplomaten en deskundigen in Aziatische zaken noemde:; het duidelijk dat de moord ernstige gevolgen zal hebben voor de Indische nationale eenheid en de rol van het land in de wereld. De snelle benoeming van Gandhi's zoon Rajiv vermin dert echter de risico's op een uit de hand lopende chaos, aldus deze diplomaten. De meeste analytici zeiden geen zorgen te hebben over de In dische democratie op lange termijn. Sommige menen dat het Indische leger een be langrijkere rol zal spelen bij het bewaren van de stabili teit, maar zij wezen de moge lijkheid van een militaire machtsgreep van de hand. „Er is nog altijd de bureau cratie, het boek met regels dat het land leidt". Maar anderen wezen erop dat de Indische politieke in stellingen de afgelopen jaren door het toenemende geweld ernstig zijn verzwakt. De wraak van hindoes op de 14 miljoen sikhs zal een van de grootste problemen voor de nieuwe premier zijn en een uitdaging voor mevrouw Gandhi's filosofie van een krachtig centraal leiderschap. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een commentaar van het Russische persbureau TASS op de moordaanslag „hemeltergend" en „onver antwoordelijk" genoemd. Volgens het State Depart ment wilde Moskou in zijn commentaar indirect duide lijk maken, dat de VS achter de aanslag op premier Gand hi zou hebben gezeten. Vol gens het TASS-commentaar had de CIA en andere wes terse inlichtingendiensten „de nauwst mogelijke ban den" met de extremistische sikhs, die de verantwoorde lijkheid van de aanslag heb ben opgeëist. De woordvoer der van het State Depart ment, John Hughes, noemde het „weerzinwekkend" om te suggereren dat de VS ook maar iets maken zou hebben gehad met de aanslag op In dira Gandhi. Gandhi in interview: Niet bang voor de dood NEW DELHI Als hoofd van een natie waar armoede heerst en gewelddadigheid broeit, was premier Indira Gandhi altijd een doelwit. Maar ze zei enkele weken ge leden in een interview met een Amerikaans persbureau dat ze de dood niet vreesde. „Nee. ik ben niet bang. Zoals u ziet rijd ik gewoonlijk in êen open auto". De dag voordat zij vermoord werd, zei zij in een gesprek dat „als ik zou sterven in dienst van de natie, dan zou ik daar trots op zijn". Ondervraagd over de op het oog bescheiden veiligheids maatregelen rondom haar een voudige witte bungalow aan een rustige straat, waar ze gis teren werd neergeschoten, antwoordde ze: „Ik word voortdurend aangevallen. Een man richtte eens een pistool op me. Een andere keer gooide iemand in Delhi een mes naar me. En dan zijn er, uiteraard, altijd de stenen, de keien, de flessen. Vooral in verkiezings tijd". Peter Ustinov was geen getuige van aanslag NEW DELHI De Britse ac teur en regisseur Peter Usti nov, die in India was om een tv-documentaire te maken over premier Indira Gandhi, heeft wel de schoten die een einde aan haar leven hebben gemaakt gehoord, maar was geen getuige van de aanslag. Ustinov zei dat hij op onge veer 80 meter van mevrouw Gandhi was verwijderd, toen zij werd neergeschoten. Vei ligheidsagenten verhinderden hem om naar de plek te gaan waar mevrouw Gandhi was neergeschoten. NEW DELHI Rajiv Gandhi, zoon van de gis teren vermoorde premier Indira Gandhi en diezelf de dag nog tot haar op volger beëdigd, is „bij toeval" in de politiek ge komen. Hij vond zichzelf na het vliegtuigongeluk van zijn jongere broer Sanjay in 1980 plotseling in het brandpunt van de Indische politiek en werd al spoedig aangewezen tot opvolger van zijn moeder. Rajiv, die 14 jaar lang piloot is geweest bij de Indische lucht vaartmaatschappij Indian Air lines, liet op 36-jarige leeftijd zijn baan in de steek en stelde zich kandidaat voor de open gevallen parlementszetel van zijn broer. „Ik was erg geluk kig als piloot maar na de dood van Sanjay was er een va cuüm in de partij ontstaan. Bovendien overheerste het gevoel dat alleen ik dat va cuüm kon opvullen", zei hij later in een interview. De oppositie was fel gekant tegen Rajivs intrede in de po litiek, niet in de laatste plaats de weduwe van Sanjay, Ma- neka. Zij vormde een eigen politieke partij. Volgens de oppositie was de inschakeling van Rajiv een onverholen po ging de rol van de familie Nehru naar een derde genera tie uit te breiden. Indira Gandhi en haar vader, Jawa- harlal Nehru. hebben India, met uitzondering van enkele korte periodes, geleid sinds de onafhankelijkheid in 1947. Indira Gandhi deed openlijk een beroep op de familieban den tijdens de verkiezings campagne in juni 1981 voor haar zoon Rajiv in Amethi, een kiesdistricht ten zuiden van de hoofdstad New Delhi. Zij zou tijdens een verkie zingsbijeenkomst gezegd heb ben. „Ik sta hier voor u noch als premier, noch als leider van de Congrespartij, maar als een moeder die steun zoekt voor haar zoon". Gemakkelijk in de omgang Hoewel premier Gandhi ont kende een dynastie te willen stichten, gaf Rajiv toe dat het voordelen heeft een familielid van Nehru te zijn. De verkie zingen in Amethi werden moeiteloos door Rajiv gewon- Rajiv en Sanjay waren duide lijk verschillende persoonlijk heden. Sanjay werd door de pers en de oppositie afgeschil derd als onhandig, ambitieus en hooghartig. Rajiv (39) daarentegen komt naar voren als redelijk en gemakkelijk in de omgang. Hij kreeg zijn on derwijs op een exclusieve pri- véschool in het noorden van het land en ging studeren aan de universiteit van Cambrid ge in Groot Brittannië. Tijdens de verkiezingscam pagnes legde Rajiv de nadruk op alledaagse praktische za ken, zoals het aanleggen van wegen en waterputten. Na zijn verkiezing in het parle ment bleef hij tijd vinden om langdurig in het stoffige dis trict rond te kijken, en met ei gen ogen de schrijnende ar moede en de verschillende ontwikkelingspogingen te be zien. „Je moet het land ken nen voor je er wat kuni doen", aldus Rajiv. Rajiv Gandhi wordt door de Indiase president Zall Singh beë digd tot premier. De deelstaatverkiezingen var klom Rajiv op naar de top var 1983 leverden een zware ne- de partij. Hij werd benoemc derlaag op voor de regerende tot één van de vijf secretaris- Congrespartij. In dat jaai sen-generaal. De ouders van de vermoorde priester Popieluszko woonden gis teren in zijn parochiekerk een mis bij ter nagedachtenis van hun zoon. DEN HAAG/WAR SCHAU De vermoorde poolse priester Jerzy Po pieluszko is het slachtof fer geworden van de kri tiek die staat én kerk vele malen op hem hebben ge leverd. Regeringswoord voerder Urban noemde hem eens de „Savonarola van het anti-communis- me" (de Italiaanse predi ker uit de 15e eeuw, die geen gezag toonde voor de geestelijkheid, de paus en de wereldse regering), en ook kardinaal Glemp had vaak felle kritiek op de priester. In zijn streven de vrede tussen kerk en staat in Polen te handhaven, veroordeelde Glemp meermalen de „politieke preken van de priester". De Poolse geheime politie heeft uit de kritiek van staat en kerk de uiterste consequentie getrokken. De pater is vermoord. De regering is in haar hemd gezet. De kardinaal is ver bijsterd. De bevolking is bedroefd. Pater Popieluszko heeft, vanaf het uitroepen van de staat van beleg in Polen, zijn afschuw over het verbod van de onaf hankelijke vakbond Solidari teit nimmer onder stoelen of banken gestoken. Elke week leidde hij in Warschau kerk diensten, waarin hij de recht matigheid van het bestaan van een vrij vakverbond onder schreef. De communistische partij heeft intussen opnieuw gezwo ren alle schuldigen op te spo ren en te straffen, daar zij ver moedt dat er meer personen achter de ontvoering en de moord zitten dan de drie gear resteerde daders, leden van de politieke politie, die als zoda nig ambtenaren zijn van het ministerie van binnenlandse zaken. Het hele personeel van het ministerie is opgeroepen mee te werken om het „brein" achter de misdaad bloot te leg- In Warschau wordt verwacht dat de ontvoeringszaak zal lei den tot een grondige reorgani satie binnen de communisti sche partij, vooral nu er aan wijzingen zijn dat de moord op Popieluszko deel uitmaakt van een tegen generaal Jaruzelski gerichte actie van aanhangers van de harde lijn in Polen. Onmogelijke positie vooraanstaande leden van de oppositie in Polen, en mede oprichter van de „Beweging voor de Rechten van de Arbei ders" (KOR), wijst erop, dat het niet de eerste keer is dat de geheime dienst in Polen mensen om het leven brengt. In 1977 gebeurde dat voor het eerst. Een student in Krakow werd toen het slachtoffer. Er zijn nog andere voorbeelden. Volgens hem heeft de regering haar machtsapparaat, de vei ligheidsdienst, niet meer in de hand en zijn de generaals door de ontvoering van en de moord op pater Popieluszko in een onmogelijke positie te rechtgekomen. „Als een rege ring niets te zeggen heeft over zijn eigen veiligheidsdienst, is te en sinds tien jaar in Neder land, maakt een vergelijking met de Verenigde Staten. On danks de persvrijheid en de openheid aaar is de CIA er een staat in een staat. Als dat in de VS al zo is. dan geldt dat in Polen helemaal". De vermoorde priester wordt zaterdag in Warschau begra- dag en nacht voor zijn ziele- rust gebeden en wordt hg reeds als martelaar van Solida riteit vereerd. „Heilige patroon van Solidariteit", deze naam van een gedicht ter ere van de priester verscheen op een goed zichtbare plaats in de parochie. BREMEN De ministers van de Noordzeestaten zijn het er gisteren op hun conferentie in Bremen over eens geworden, dat gevaarlijke stoffen niet meer in zee mogen wor den gestort. Hieronder vallen alle stoffen die op de zwarte lijst voorkomen, zoals kwik en cadmium en andere giftige stoffen. De bewindslieden hebben ver der afgesproken dat de lozing van radio-actieve stoffen van kerncentrales en opwerkings fabrieken moet worden ver minderd. Geen overeenstem ming kon worden bereikt over stoffen, die het zeemilieu mo gelijk schaden. De Scandinavi sche landen, de Bondsrepu bliek Duitsland en Nederland vonden dat het met het storten van afvalstoffen vanaf sche pen in de Noordzee helemaal afgelopen moet zijn. Groot- -Brittannie verzette zich daar tegen. terwijl Belgie de moge lijkheid open wilde houden om op die manier van bepaal de afvalstoffen af te komen. Ook over het aanwijzen van de Noordzee als speciaal be schermd gebied, waardoor schepen verboden wordt olie en chemicaliën te lozen, be stond onder de bewindslieden grote verdeeldheid. Daarover is vandaag verder gepraat

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15