symbool van India: bewonderd, gerespecteerd, maar ook omstreden Sikh-fundamentalisme predikt haat té-EGON Wraak van sikhs DEN HAAG Mevrouw Indira Gandhi, die 66 jaar is geworden, had haar levens lot verbonden aan dat van India. Als eni ge dochter van Jawarharlal Nehru een van de aanzetters tot de Indiase on afhankelijkheid werkte zij 28 jaar lang om haar volk van bijna 700 miljoen mensen de 21ste eeuw binnen te leiden. Aan deze immense taak stelde zij zich met een onwrikbare trouw, die echter' niet gespeend was van persoonlijke ambi tie. Wilskrachtig fhaar eigenzinnig, op recht maar weinig toegankelijk, beschei den tot aan de grens van het mysterieuze; met al deze haar toegedichte eigenschap pen oogstte zij tegelijkertijd bewondering en respect, vrees en irritatie. Precies zoals haar land dat doet, waarvan zij de ver langens en de tegenstellingen in haar ei gen persoon verenigde. Zij was, volgens de Indische formulering, het symbool van de eenheid in verscheidenheid. Geurende haar gehele politie ke loopbaan straalde Indira Gandhi eigenschappen uit die haar waren bijgebracht in het aristrocratische milieu van Nehru: enerzijds realisme en anderzijds idealisme. Dit dua lisme in haar opvoeding stelde haar in staat haar tegenstan ders, zowel binnen als buiten de Indiase grenzen, de wind uit de zeilen te nemen. Zo kon ze haar inspanningen blijven richten op dat ene doel: een socialistische, seculiere demo cratie voor India. Daarbij moest tijdens alle fa sen van haar leven als stu dente, echtgenote, moeder, we duwe en grootmoeder de taak van mevrouw Gandhi als huisvrouw en moeder onder geschikt blijven aan de poli tiek. „Als kind reeds waren al mijn spelletjes politieke spelle tjes. Ik was Jeanne d'Arc die voortdurende op de brandsta pel in de vlammen stond", zo zei Indira. Evenals Jeanne d'Arc, met wie zij zich vaak vergeleek, behield Gandhi haar vrouwelijke aantrekke lijkheid. Haar markante havi kachtige trekken werden ver zacht door grote lichtende ogen en haar grijze haar was doorschoten met een witte lok. Erfenis Indira Gandhi was gedurende vele jaren de leidster van de grootste democratie ter we reld. Zij werd voor het eerst premier van India in 1966, twee jaar na de dood van haar vader Jawaharlal Nehru. Hij was een prominente leider tii- dens de onafhankelijkheid- strijd van India en de eerste post-koloniale jaren. Met uit zondering van drie jaren in de oppositie, 1977-1980, is zij sindsdien aan de macht geble ven. Gandhi erfde niet alleen de politieke nalatenschap van Nehru, de eerste premier van het onafhankelijke India, maar eveneens van haar grootvader, de nationalistische leider Motital Nehru. Zij dank te haar greep op partij en rege ring echter minder aan haar illustere voorvaderen dan aan haar politieke scherpzinnig heid, hardheid en persoonlijke inzet. Na een rustige intrede in de politiek, ontwikkelde de soms verlegen ogende en terugge trokken Gandhi zich tot een meedogenloze en sluwe vecht- ster. Toen ze de greep op haar Congres-partij dreigde te ver liezen, veroorzaakte zij tot tweemaal toe een afsplitsing binnen de partij en ontdeed die van veel politieke zwaar gewichten. Wereldmacht Onder Indira Gandhi's bewind werd India, dat bij haar ambts- aanvaardig gekenmerkt werd door enorme voedselproble men, een van de grote wereld machten. Haar populariteit in het land bereikte een hoogte punt tijdens de oorlog tussen India en Pakistan in 1971, die resulteerde in de stichting van de staat Bangladesh, het vroe gere Oost-Pakistan. Maar de publieke opinie richt te zich in de daaropvolgende {aren tegen haar. India's pro- >lemen namen toe en men be schuldigde haar ervan een vergaand autocratisch bewind te voeren. In plaats van af te treden, toen zij zwaar onder druk stond wegens beschuldi gingen van corruptie, kondig de zij in juni 1975 de interne noodtoestand af. Honderden politieke tegenstanders wer den gearresteerd, democrati sche rechten werden opge schort en de pers kwam onder censuur. Omgeven door een kliek van functionarissen en aanhangers van de harde lijn, onder aanvoering van haar zoon Sanjay, raakte Gandhi geïsoleerd en verloor het con tact met de mensen in het land. Massale sterilisaties, ge propageerd door Sanjay, vormden wellicht het onpopu lairste aspect van de noodtoe stand. In 1977 kondigde Indira Ganhi verrassend de opheffing van de noodtoestand aan en schreef zij verkiezingen uit. Tijdens die verkiezingen werd zij verslagen (ze verloor ook haar eigen zetel) en kwam de Janata-partij aan de macht. Terugkeer In januari 1980 maakte zij haar politieke comeback door de al gemene verkiezingen te win nen. Drieendertig maanden nadat zij door het electoraat in de steek was gelaten. Verne derd, voor het gerecht ge daagd, tweemaal naar de ge vangenis gestuurd, verlaten door partijgenoten en uit het parlement verbannen, toonde zij haar vechtersmentaliteit door een twee derde meerder heid te behalen in de volks vertegenwoordiging. De aan klachten die later werden in getrokken, stelden haar in staat zichzelf als een martelaar af te schilderen en veel sym- gathie te herwinnen, inds haar terugkeer aan de macht werd Gandhi echter ge confronteerd met enkele ern stige persoonlijke en politieke tegenslagen. In juni 1980 kwam haar zoon Sanjay, haar naaste adviseur en gedood verfde opvolger, bij een vlieg tuigongeluk om het leven. Twee jaar later verliet Sanjays vrouw Maneka Indira Gand hi's huis onder vijandige om standigheden. Maneka stichtte een nieuwe, oppositionele, po litieke partij onder haar mans naam. Gandhi's tweede zoon Rajiv nam Sanjays plaats in en werd secretaris-generaal van de regerende Congres-I-partij. De premier werd verder ge confronteerd met twee grote 1 i In 1966 werd Indira Gandhi de eerste vrouwelijke premier van India. interne problemen, die beide tot heftige gewelddadigheden leidden. In ae noordoostelijke staat Assam kwamen in 1983, nadat Gandhi's partij de ver kiezingen had gewonnen, 3.000 personen bij etnische rellen om het leven. In Poenjab, waar de Congres-I-partij ook aan de macht was, voerde de Akali Dal partij van de sikhs een harde strijd voor meer re ligieuze en politieke vrijheden. Gandhi besloot het leger in te zetten, toen extremisten van de sikhs begin dit jaar het hei ligdom van de sikhs, de Gou den Tempel in Amritsar, be zetten. Bij de ontruimingsactie kwamen honderden personen om het leven en een van de gevolgen van de actie was dat de Sikhs zich meer dan ooit verenigden. Volgens de laatste gegevens zou de aanslag van vanmorgen het werk zijn van militante sikhs, die al eerder hadden gedreigd Gandhi te vermoorden. Ongebonden De buitenlandse politiek van premier Gandhi stond vaak bloot aan kritiek, omdat zij te veel op de Sovjet-Unie zou leunen. Maar om haar onaf hankelijkheid te onderstrepen legde zij in 1982 bezoeken af aan zowel Washington als Moskou. Gandhi's internationale repu tatie werd in maart 1983 be kroond met het voorzitter schap van de Beweging van Niet-gebonden Landen. De verkiezing van mevrouw Gandhi, als opvolger van de Cubaanse president Fidel Ca stro in een tijd van een groei ende spanning tussen Oost en West, werd hartelijk verwel komd in de wereld, waar men haar beschouwde als een ver tegenwoordiger van de gema tigde vleugel. Zij zou in staat zijn India, en misschien de hele beweging Beweging van Niet-gebonden Landen, in een baan tussen de grote mogend heden te leiden. Twee India's Onder Indira Gandhi dat is haar duidelijkste erfenis is India in twee delen uiteeen het land zijn eerste atoombom. In 1980 lanceerde het zijn eer ste satelliet en vorig jaar ging aan boord van een Russisch ruimteschip de eerste Indiase atronaut ae ruimte in. Het land is opgeklommen in de top-tien van industriële mo gendheden. Aan de andere kant staat het India, dat van al die nieuwe ontwikkelingen weinig tot niets heeft gemerkt. Hoewel het land zelfvoorzienend is op voedselgebied, heerst er nog steeds grote armoede én hon- Sersnood. Op het platteland oen zich nog middeleeuwse situaties voor. Berucht zijn ste den als Bombay, Madras en Calcutta, waar miljoenen men sen in uiterst miserabele om standigheden moeten leven. Maar wat kan men eigenlijk anders verwachten van een land, waarvan de 700 miljoen bewoners 800 verschillende ta len spreken. Een land, waar van de helft van de bevolking niet kan lezen of schrijven en waarin, door de overheersende invloed van het hindoeïsme, sociale veranderingen die van hogerhand worden opgelegd in de praktijk niet of mondjes maat worden doorgevoerd. Een land ook waar, door de enorme omvang, de slechte communicatie en de onderlin ge tegenstellingen de corruptie welig kan tieren. Het laatste jaar zijn die interne tegenstellingen steeds duidelij ker aan het daglicht gekomen. Bewijs voor de afkalvende steun voor premier Gandhi was bijvoorbeeld het verlies tijdens verkiezingen in twee zuidelijke staten, Kamataka en Andhra Pradesh. Dat wa ren altijd bastions van de Con gres-I-partij die zelfs in 1977, toen het hele land mevrouw Gandhi liet vallen, partij voor haar kozen. De opstandige sikhs in Poen jab, de strijd in Assam, de on vrede van de Tamils in Tamil Nadu: in steeds meer deelsta ten klinkt de roep om meer onafhankelijkheid. Na de dood van Gandhi lijkt de vraag ge wettigd hoe land de Indiase schijn-eenheid nog stand zal houden? I!?1! Tbr Ade este ervolg van de voorpagina) HAAG/NEW DEL- De dood van me- bjk: puw Gandhi veroor- vanochtend grote 3°gg rwarring op de Indiase Ujtïbassade in Den Haag. 89 i ambassadrice, me- ouw Soonu Kochar, was geschokt, dat ze aan- ikelijk slechts een kor- eactie wilde geven op gebeurtenissen. „Het is n vreselijke tragedie. Ie reen op deze aardbol >et deze daad van terro- !taci^ne veroor^elen- Alle '^iden moeten zich ver nis gen tegen het terroris- af- dat onze wereld teis- t", aldus mevrouw Ko- ge-fcr. —{een latere reactie vertelde t de dood van mevrouw indhi „een groot, heel groot fcsoonlijk verlies voor mij- K" te vinden. Op de ambas- 3e wilde men nog niet veel ïjt over de wijze waarop de base gemeenschap in Ne land mevrouw Gandhi zal 'denken. Verwacht wordt dat spoeig een rouwregister zal word» opengesteld waarin men zijnmedeleven kenbaar kan maki. Een tijdstip voor een heienkingsplechtigheid is nog ni< vastgesteld. De am bassade bef de gehele dag ge sloten. De AiTTikaanse president Reagan It weten „persoonlijk diep bediefd" te zijn over de dood vai mevrouw Gandhi. Reagan, <e was gewekt nadat de Indiaspremier was overle den, zouater op de dag een officiële ïrklaring afleggen. Het officie Russische persbu reau TAS heeft bijzonder snel geregeerd op het overlij den van idira Gandhi. TASS meldde diter alleen de feiten en heeftzich nog van com mentaar mthouden. Ook de overige hssische media heb ben de dod van Gandhi uitge breid geield. Daar de Russi sche mech doorgaans traag en voorzickg reageren tijdens belangrje gebeurtenissen, duidt de nelle reactie erop dat Moskou tich zorgen maakt over da eventuele gevolgen die de dod van Gandhi met zich rte kunnen brengen. MevrouwGandhi is in Moskou altijd beshouwd als een bond genoot. Het ministerie van buitenland se zaken gaf vanochtend een verklaring uit, waarin namens de Nederlandse regering af schuw wordt uitgesproken over „de lafhartige moord" op Indira Ghandi. „Zoals steeds veroordeelt de regering met klem het nastreven van doel einden door middel van ge weld of terroristische metho den", aldus de verklaring. „De regering spreekt diep medele ven uit met de nabestaanden en met het Indiase volk, dat met dit heengaan een groot staatsvrouw heeft verloren". Tenslotte wordt de hoop uitge sproken „dat India kracht kan putten uit zijn rijke democrati sche traditie om de gevolgen van deze terreurdaad het hoofd' te bieden". „Een bijzonder tragische ge- beurtenis", noemde ook dr. B. Landheer, voorzitter van de Vereniging Nederland-India.' de dood van de Indiase pre mier. „De grootste democratie van de wereld verliest een be langrijke kracht", zegt Land heer. De toekomst van India ziet hij somber in. „Handha ving van de toch al broze een heid in het land zal nu pas echt moeilijk worden". NEW DELHI De aan slag op premier Indira Gandhi is de jongste in de recente reeks van ge welddadigheden die het afgelopen jaar in India hebben plaatsgehad. Bij dat sectarisch geweld zijn vele honderden mensen om het leven gekomen. Het bloedvergieten over trof bij lange na niet de drieduizend doden die door het etnisch geweld vorig jaar in de noord oostelijke deelstaat As sam vielen. Het geweld woekerde echter uit over heel India, 's werelds grootste democratie. De grootste onrust deed zich dit jaar voor in de deelstaat Poenjab, in het noordwesten van het land. In de hoofdstad Amritsar stierven in juni 800 mensen toen het leger de Gouden Tempel bestormde om sik h-extremisten, die zich had den verschanst in de tem pel, te verwijderen. De Gouden Tempel is het hoogste heiligdom voor de sikhs. Op 23 juni van dit Jaar bracht premier Gandhi een verzoenlngsbezoek aan de Gouden Tempel in Amritsar, waar het Indiase leger twee weken tevoren ten koste van vele honderden mensen levens een einde had gemaakt aan het verzet van militante sikhs. De sikhs, met ongeveer ware moordcampagne op de miljoen mensen tellende twaalf miljoen aanhangers, hindoes, die de meerder- bevolking van India Ze waren begonnen met een heid vormen van de 700 wilden op die manier kracht bijzetten aan hun eis voor autonomie in de Poen jab waar ze de meerderheid vormen van de bevolking. Tot twee jaar geleden heb ben zich geen noemens waardige conflicten voorge daan tussen de hindoes en de sikhs. In 1982 begon ech ter de Akali Dal, de politie ke partij van de sikhs, een guerrilla tegen de regering- -Gandhi. De eisen waren deels van religieuze aard (onder andere het verlenen van de status van heilige stad aan Amritsar), deels van politieke aard, met als voornaamste eis het ver krijgen van meer politieke en economische autonomie in de Poenjab. De sikhs willen dat hun ge loof als een afzonderlijke godsdienst naast de hindoe- -religie worden erkend om dat ze vrezen dat ze door de hindoes in de Poenjab wor den overvleugeld. Dat werd het grootste binnenlandse kruitvat. In ruim twee jaar heeft het haat predikende sikh-fundamentalisme vat gekregen op sikh-gelovigen die eeuwen vreedzaam naast en met hun hindoe- -landgenoten hebben ge leefd. W/W eieetTiveajuei«Annuel ttih up- wdcht'hf cvem paiu k WW jui-ufe vca.- Links staat een fiets i rechts een tandem. En... Ennla Recreatie heet voortaan AEGON Recreatie De rest is hetzelfde gebleven: de gastvrijheid, de fijne bungalows, de ruime kampeerplek. Bel. ook voor 'n ftynt herfst- of wtntcrvakantie, AEGON Vskantleiyn 070-523141. AGO en ENNIA semen AEGON. Daarom heel Ennla Recreatie voortaan AEGON Recreatie, t Wordt even wennen. De man die in een anoniem telefoonQe met het Ameri kaanse persbureau Associa ted Press in New Delhi de verantwoordelijkheid voor de aanslag opeiste, bena drukte dat de sikhs „wraak hebben genomen Lang leve de sikh-gods- dienst. Dit is een daad van de gehele sikh-gemeen schap' aldus de man.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11