ÏÏJJJM TAFEL 1 Wereldraad faalt jegens christenen in Sovjet-Unie Dierenvrienden en wetenschap moeten gouden compromis aangaan WIN "N TON MET TED. oh! Rabobank Q GENERAAL-OVERSTE JEZUÏETEN PRUST BEVRIJDINGSTHEOLOGIE ÊcidócSotiACWit; kerk wereld a* H DR. S. VAN DISSELDORP OVER BAVIANEHART: M] B Slecht en goed idee &ov< weer KOOP®, ACHTERGROND EcidócSoinatit DINSDAG 30 OKTOBER 1984 PAGINATJ7 Oecumenische voldoening na pausbezoek Zwitserland Vertegenwoordigers van Zwitserse kerken hebben een geza menlijke verklaring uitgegeven waarin zij hun dankbaarheid uiten voor de „broederlijke geest" die er heerste tijdens hun ontmoeting in juni met paus Johannes Paulus II, toen deze op bezoek was in hun land. „De dialoog tussen rooms-katholieken en protestanten is daarmee in een nieuw licht gesteld en zal voortaan worden gevoerd met verontachtzaming van histo risch bepaalde tegenstellingen en met als oogmerk stimuleren de gesprekken", aldus de vertegenwoordigers van de rooms- -katholieken, oud-katholieken, baptisten, methodisten, luthera nen en het Leger des Heils. Bijbelweek krijgt andere opzet De gezamenlijke kerken en bijbelorganisaties die zijn aangeslo ten bij de Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel (RCOB) hebben besloten de nationale Bijbelweek te vervangen door een nationale Bijbelzondag en een locale Bijbelweek. De Bijbelzondag wordt gehouden op 27 januari 1985. Als thema is gekozen: „Verhalen vertalen". De plaatselijke kerken bepalen elk afzonderlijk in welke tijd de locale Bijbelweek wordt ge houden. De Nationale Bijbeldag volgt in 1985 op de jaarlijkse Gebedsweek voor de Eenheid. In 1983 en 1984 zijn deze Ge bedsweek en de Bijbelweek gecombineerd gehouden, maar de ervaringen waren niet onverdeeld positief, aldus de RCOB. Bind eerst uw ezel stevig vast, en vertrouw hem dan toe aan de hoede van Allah. Turks gezegde MICHAEL BOURDEAUX, WINNAAR TEMPLETON-PRIJS: „De politiek die de We reldraad van Kerken heeft gevoerd ten opzich te van de Sovjet-Unie is een volslagen misluk king geworden". Dat is de mening van directeur Michael Bourdeaux van het Britse instituut ter bestudering van de gods dienst in communistisch geregeerde landen, Kes- ton College. Bourdeaux is dit jaar winnaar van de ruim 600.000 gulden grote Templetonprijs voor „progress in reli gion". Ter gelegenheid van de prijs uitreiking zou hij gisteravond de Sir Daniel Stevenson-le- zing houden. Op zijn reis naar Londen was Bourdeaux evenwel gestrand en daarom werd zijn rede voorgelezen door de directeur van de af deling speurwerk van Keston College, dr. Philip Walters. Volgens Bourdeaux is het streven van de Wereldraad sinds de bijeenkomst in Upp sala (1968) steeds geweest moeilijkheden met de Sovje t-autoriteiten te vermijden, dit om de band met de Russi sche christenen te kunnen bewaren. „Ik zeg niet te veel als ik verklaar, dat deze door Genève gevoerde politiek de over de hele wereld versprei de lid-kerken heeft misleid over de werkelijke toestand waarin christenen in de Sov jet-Unie zich bevinden", zo stelt hij in zijn lezing. „Als het doel is geweest hun lot te verlichten mag van een tota le mislukking worden ge sproken". Hardere politiek In plaats van milder te wor den heeft de Sovjet-politiek ten opzichte van godsdienst vrijheid en de mensenrech ten zich sinds 1979 juist ver hard, meent Bourdeaux. Hij wijst er voorts op dat zich on der de bovenbouw van de kerken een bovenbouw die samenwerkt met het re giem een soort „belijden de kerk" heeft ontwikkeld, vergelijkbaar met wat in Na- zi-Duitsland is gebeurd. „Daarom bestaat het pad naar de waarachtige vrede uit het duidelijk maken van wat daar gebeurt en het aan grijpen van elke mogelijk heid contacten tot stand te brengen", aldus de winnaar van de Templeton-prijs. Naar zijn mening dient de Wereldraad veel grondiger te studeren op de werkelijke toestand in de USSR en op basis daarvan haar politiek te herzien. Dat zou bovendien beantwoorden aan de oproep voor hulpverlening, in 1975 gedaan op de assemblee te Nairobi door twee leden van de Russische Orthodoxe Kerk. Dat waren de leek Lev Regelson en de priester Gleb Yakunin. „Zo'n benadering zou niet al leen moreel verantwoord zijn, maar waarschijnlijk ook de situatie waarin gelovigen in de Sovjet-Unie zich bevin den verbeteren", meent de Anglicaanse priester Bour deaux, die in de Sovjet-Unie heeft gestudeerd en na terug keer in Groot-Brittannië Keston College oprichtte. PERSONALIA Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: Aangenomen naar Amsterdam-zuid- west; E.A.de Boer, kandidaat te Delft, die bedankte voor Alphen aan den Rijn en Drogeham. Christelijke Gereformeerde Kerken: Beroepen te Zutphen, B. Witzier te. Den Haag. Donderdag 1 november neemt de 70-jarige dr. A.J. Bronkhorst af scheid als hoogleraar aan de Theo logische Faculteit der Rijksuniversi teit te Utrecht. Hij doceerde kerkge schiedenis van de 20e eeuw en (na mens de Nederlandse Hervormde Kerk) kerkrecht. Sinds 1969 was hij tevens directeur van de afdeling oe- cumenica van het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecu- menica. De Sovjet-politiek ten op zichte van mensenrech ten en godsdienstvrijheid heeft zich sinds 1979 ver hard, aldus Michael Bour deaux. Hier een archief foto van een paasviering in Zagorsk, nabij Mos kou. In een interview met de New York Times heeft de gene- raal-overste van de Jezuieten, de Nederlander Peter-Hans Kolvenbach (55), een lans ge broken voor de bevrijdings theologie. Hij vindt het „nodig en noodzakelijk" dat deze the ologie de erkenning krijgt waarop ze recht heeft. De priesters en ordeleden, die in Latijns-Amerika strijden voor sociale gerechtigheid, kunnen altijd rekenen op steun van de gehele Jezuietenorde, verze kerde Kolvenbach. De generaal-overste toont zich in het vraaggesprek „iet wat teleurgesteld" over de in structie, die de Vaticaanse congregatie voor de geloofs leer op 3 september heeft doen uitgaan over deze stro ming in de theologie. Daarin wordt het gebruik van aan het marxisme ontleende ter men om de sociale werkelijk heid te beschrijven veroor deeld. De Jezuietengeneraal wijst er in het interview op dat er een hele reeks varianten op de be vrijdingstheologie bestaat, waarbij in een aantal gevallen „toepassing van marxistische terminologie absoluut noodza kelijk kan zijn" om de sociale en maatschappelijke omstan digheden duidelijk te maken. Daarom kan niemand beloven nooit de uitdrukking „klas senstrijd" te zullen gebruiken, verklaart hij. Kolvenbach voegt hieraan echter toe dat er dan een christelijke en geen marxisti sche interpratie aan moet worden gegeven. Begrippen als „klassenstrijd" en „histo risch materialisme" mogen niet ter rechtvaardiging van christelijk handelen worden gebruikt. Klaarblijkelijk heeft de Jezui- eten-generaal veel geleerd tij dens zijn recente reis door La tijns-Amerika. In september betoonde hij in de Osservatore Romano nog instemming met het nu door hem bekritiseerde Vaticaanse document. „Wij zouden ons nimmer zo beslist tot liefde voor de ar men hebben bekend als de Je zuieten uit Midden- en Zuid- -Amerika ons niet de ogen hadden geopend voor de noodzaak van bevrijding", al dus Kolvenbach. Ook voor hem is de kerk uit deze ge biedsdelen „kerk van de toe komst" geworden. Gehaktchinese kool met paprika en aardappelen yoghurtvla met gedroogde pruimen Voor twee personen hebt u nodig: 1 sneetje brood, 150 g ge hakt, 1 lepel losgeklopt ei, paar plakken ontbijtspek, ui, zout, peper, 30 g boter, kerrie, mespuntje bloem; 650 g chinese kool, zout, ui, 10 g boter, 1 paprika; 0,5-1 kg aardappelen; circa 10 gedroogde prui men, 2,5 dl gele vla, 2,5 dl yoghurt Week het brood in warm water, druk het water er zo veel mogelijk uit en maak het fijn (verwijder dan pas de niet fijn te krijgen kors tjes). Meng brood, gehakt, ei, kleingesneden spek en ui, zout en peper tot een samen hangende massa en vorm er een dikke rol van. Leg de gehaktrol een uurtje koel weg. Bak het gehakt, onder regelmatig keren, in de boter bruin en gaar in 25 minuten. Presenteer het gehakt warm (in stevige plakken) of koud (in dunne plakjes). Maak de jus af, als het vlees er uit is, door even kleingesneden ui met kerrie en bloem mee te bakken en dan weinig water toe te voegen. Spoel de kroppen kool een keer, snijd ze in repen van een centimeter en was ze schoon. Laat de kool op een vergiet uitlekken. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de boter, bak de kool met zout even mee, sluit vervol gens de pan en smoor de groente in ongeveer tien mi nuten gaar. Doe er halver wege de kleingesneden pa prika bij en schep de kool dan ook een keer om. Voeg zonodig weinig water toe. Was vandaag de gedroogde pruimen een keer en zet ze net onder water weg. Ge bruik de pruimen morgen ongekookt of kook ze in het weekwater nog wat zachter. Meng de uitgelekte pruimen met de vla en yoghurt. JEANNE De transplantatie van een bavianenhart in een baby afgelopen vrijdag in de Verenigde Staten heeft heel wat stof doen opwaaien. Dierenbeschermers, ethici, medici en biologen raken er niet over uitgepraat. Dat het hart van een baviaan is gekozen in plaats van dat van een chimpansee, die veel dichter bij de mens staat, wekt verwondering. Dierenbeschermers vinden evenwel dat het er niet toe doet of het nou om een baviaan of om een chimpansee gaat. Het is een dier en zij vinden het niet juist dat een gezond dierenleven wordt opgeofferd. Daar komt dan nog bij de vraag, hoever je met levensverlengende ingrepen kunt gaan en hoe iemand zich voelt als hij dank zij een dierlijk orgaan in leven blijft. Op de tekening is het verschil te zien tussen het menselijk hart (links) en dat van een baviaan: drie vertakkingen van de aorta in plaats van twee. ,.jS I NORMAL HEARTS DEN HAAG „Dierlijk ma teriaal wordt gebruikt bij ge brek aan beter. De weten schap is nog niet zover met kunstprodukten dat we dier lijk materiaal helemaal kun nen vergeten. Daar werkt de wetenschap wel naar toe, want als het er op aankomt, is een kunstprodukt betrouw baarder dan dierlijk weefsel. Intussen zou er eigenlijk èen gouden compromis moeten komen tussen dierenvrien den enerzijds en wetenschap anderzijds". Filosoferend over de ethische kant die voor dierenbeschermers blijkt te kleven aan de zaak van de baby die een bavia nenhart kreeg, komt dr. S. van Disseldorp, verbonden aan het psychiatrisch zieken huis Groot Graffel in Warns- veld, tot deze uitspraak. Van Disseldorp: „Zonder dierlijke proeven wordt de geneeskunde een grote slag toegebracht. Dierenvrienden moeten dan maar tijdelijk ac cepteren dat dierlijk materi aal wordt gebruikt voor transplantaties. Aan de ande re kant krijgen ze dan van de wetenschap de garantie, dat die naarstig blijft zoeken naar synthetische produkten die het dierlijk orgaan kun nen vrvangen". Zelf heeft hij er, zo laat hij weten, geen principiële me ning over. Mocht hij echter in de situatie verkeren, dat het inplanten van een dier lijk orgaan zijn enige redding zou betekenen, dan zou hij er geen moeite mee hebben. Insuline „En ik heb de indruk dat ei genlijk' niemand er moeite mee heeft om dierlijk materi aal te zien functioneren in het menselijk lichaam. Nie mand heeft problemen met het gebruik van insuline, af komstig van varkens, of met hartkleppen van dieren af komstig, of met prothesen vervaardigd van dierlijk ma teriaal. Onze gezondheid is zo primair, dat hij boven alle ethische bezwaren uitstijgt. Alleen religieuze bezwaren tegen levensverlengende in grepen blijven overeind. Je hova's getuigen blijven bloedtransfusies weigeren en we herinneren ons allemaal nog wel de polio-affaire van Staphorst". „Het zou interessant zijn te weten hoe ideëel de bezwa ren van dierenvrienden zijn. Zou een dierenvriend, als hij in de uiterste situatie van le ven of dood verkeerde, om de principiële reden dat vol gens hem geen dierenleven mag worden opgeofferd aan de mens, de transplantatie van een bavianenhart weige ren? Ik weet het niet, de praktijk zou dat moeten uit wijzen". Respect Dr. Van Disseldorp heeft voor de mening van dieren beschermers alle respect. Hij stelt dan ook voorop dat het in gevallen als de transplan tatie van het bavianenhart nooit mag gaan om een expe riment „in den blinde". „Voordat de finale-stap naar het menselijk lichaam wordt gezet, moet vanuit weten schappelijke en ethische op tiek alles heel zorgvuldig en goed bekeken zijn. De ethi sche kant van de zaak wordt bepaald door de zorgvuldig heid van al die stadia, die aan de uiteindelijke ingreep vooraf zijn gegaan", meent hij. Of er ook psychische proble men kunnen voortkomen uit de wetenschap te leven dank zij zo'n vitaal orgaan als een bavinanenhart, weet hij niet. „Ik heb nog nooit iemand op het spreekuur gehad, die pro blemen heeft omdat hij leeft dank zij een dierlijke hart klep. Dat zou natuurlijk wel kunnen als iemand wel in le ven blijft dank zij het dierlijk orgaan maar nog steeds blijft sukkelen. De ene operatie na de andere. Dan kan hij zich op den duur afvragen, waar om hij op deze manier in le ven is gebleven". Grote afstand Dat er een baviaan voor de transplantatie is uitgezocht, heeft biologen verwonderd. Bioloog Wensink van Bur gers Dierenpark in Arnhem bijvoorbeeld stelt, dat bavia nen ver van de mensen af staan. „Qua gedrag, qua fy siologie, qua bio-chemie en dergelijke staat de chimpan see het dichtst bij ons. Dan komt de gorilla. Dan een hele tijd niets, en vervolgens de orang oetan. Pas veel later komen de bavianen. Ook het formaat van het hart is veel kleiner dan dat van een mens. Als zo'n kind zes, ze ven jaar is, heeft het meer volume nodig om het bloed door het lichaam te pompen". Mevrouw Jonker, als bioloog verbonden aan TNO Delft, en als zodanig bezig met transplantatie-onderzoeken, waarbij ze kijkt naar ovei eenkomsten tussen soorten, wij6t ook op de afstand tus sen mens en baviaan maar zegt absoluut niet te kunnen zeggen, wat de consequenties daarvan zijn op de transplan tatie. „Het gaat erom dat de weefs- elgroepen met elkaar zoveel mogelijk overeenkomen. In hoeverre dat hier het geval is, weet ik natuurlijk niet. Bovendien werken wij zelf niet met bavianen. Ik weet alleen dat ze ongeveer 30 tot 35 jaar worden. Maar dat hoeft natuurlijk niet te bete kenen, dat zo'n kind niet ou der zou kunnen worden. De dood van een baviaan kan immers best aan een heel an der orgaan dan het hart te wijten zijn. Het hart op zich zou best veel langer mee kunnen". NOLLIE SPEIJERS Betreurenswaardig (oud 3e vi creeg jesta; ief. 1 TN PP' vt L)E aanhouding van een Turks gezin in de Petrus en Pa 0ek luskerk te Middelburg heeft opnieuw een schril licht gewoon, pen op het vreemdelingenbeleid in ons land. Waar immt niet alleen kerkelijke waarden, maar ook menselijke bela, gen in het geding zijn, dient met tact en de grootste zorgvAuti digheid gehandeld te worden. Dat is gisteren in Middelbu EID niet gebeurd. HeT is betreurenswaardig dat de politie verzuimd hei overleg te plegen met het kerkbestuur voordat tot het b nendringen van de kerk werd overgegaan. Daaruit spree weinig respect voor de overwegingen die het kerkbestuur toe brachten het gezin Yilmaz onderdak te verlenen. HeT bruuske optreden van de Middelburgse politie staat schril contrast met het beleid dat gevolgd werd toen i honderden Turken en Marokkanen hun toevlucht zochten kerken en kloosters, om uitwijzing te voorkomen. Justitie politie kozen toen voor een beleid, waarbij de ongeschrev status van „vrijplaats" van de kerken voorlopig werd gert pecteerd. Omdat het verblijf in een kerk op langere term geen perspectief bood, hebben de illegale buitenlanders enkele weken hun vluchtplaats uit eigen beweging verlate JB. OVERIGENS heeft de in 1980 aangenomen wet buitenlaiü arbeiders sindsdien niet in alle gevallen tot een uitzettty j van illegale buitenlanders geleid. In enkele uitzonderingsf vallen werden bij uitwijzing zoveel problemen voorzien, alsnog een verblijfsvergunning werd verstrekt. Zo werd itzetting van de Surinaamse jongen Sjam Chatterpal herrc gjj pen, omdat er in zijn vaderland geen passende opvang vc^ hem was. GELDT hetzelfde argument ook voor het Turkse gezin, i|e bij gedwongen terugkeer in Turkije uiteen dreigt te valleringi Het is voor de betrokkenen te hopen, dat dit aspect vóór hi£>p d eventuele uitwijzing nog eens serieus in overweging woimoei genomen. .,5 IVIlNISTER Winsemius van milieu en ruimtelijke ordeniiP06 heeft het idee geopperd twee soorten autorijders op de sne'?rri weg te creëren. Allereerst de categorie rijders op de thai!^6 gangbare benzine, die zich aan de nu geldende limiet van 1( inS kilometer per uur moeten houden. En daarnaast een categi lin§ rie van automobilisten, die straks op loodvrije benzine rijdevee een auto met een technische voorziening, waarmee d ^.oc loodvrije benzine op een voor het milieu gunstige wit wordt verwerkt. Die laatste groep zou 130 kilometer per i mogen rijden. J"""3 'iet ichr VAN de kant van de politie is dit idee terecht al als onzi nig van de hand gewezen. Minister Winsemius zou die apai groep met bijvoorbeeld ovale nummerbordjes willen ^Tyv rijden. De politie is echter nu al niet in staat zinvol op;-1-111 treden tegen het grote aantal automobilisten dat zich i| gl n houdt aan de snelheidsbeperkingen, zodat het niet reëel haar bij de controle daarop ook nog eens de hardrijders laten selecteren aan de hand van de vorm van het nummeLEU bord. jiers loeg EXTRA snelheid voor loodvrije rijders is dus een onzinnif ne' gedachte. Het is echter geenszins een slecht idee enig vooiastj deel te geven aan mensen, die loodvrij rijden en de koste aai, hebben willen opbrengen hun auto daarvoor te laten omboiiOOO wen. Dat stimuleert het loodvrij rijden en verbetert daardoi iet in een zeer snel tempo ons leefmilieu. Dat voordeel mo echter niet op verkeerstechnisch gebied worden gezoc maar tot een financieel voordeel worden beperkt. Daarom de suggestie van minister Winsemius om straks loodvr benzine via een accijns verlaging wat goedkoper te maki dan de thans gangbare benzine, een erg goede gedachte. Pt ie Nog weinig verandering DE BILT Het ziet er naar uit dat het betrekkelijk zachte weer nog enkele dagen aan houdt. Een hogedrukgebied boven Zuidoost-Europa veran dert weinig van plaats en Oce aandepressies volgen een baan langs Schotland naar Skandi- navie. Hierdoor blijft bij ons de wind zuidwestelijk. Boven Engeland ligt de overgangszo ne met koudere lucht waarin wat regen voorkomt. Van nacht zal die waarschijnlijk boven ons land liggen. Morgen overdag nemen de regenkan sen tijdelijk af maar het front blijft in onze buurt. Pas vrij dag wordt verwacht dat de koudere en droge lucht achter het front goed tot ons land doordringt. De wind zal dan naar het noorden draaien. vanmorgen 08.00 Max Min Nwi t temp temp alag Amsterdam onbew. 15 11 Eelde" Vlissingen ont Zd. Limburg h.b' ordeaux mist Klagenfurt zw.bew. Kopenhagen zw.bew. Locarno onbew. Luxemburg mist 15 13 0 13 12 0 EU Mi Mallorca Malta 21 11 or[roe onbew. 21 12 0 ff Stockholm Casablanca Las Palmas (ADVERTENTIE) Vergunning is verleend door de Staatssecretaris van Justitie, onder nr. LO 750/030/109, d.d. 6 juli I*'

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2